PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

netlag
22-10-22, 21:26
Έχεις ένα δίκαιο για τους νόμους...όταν έκανα επιλογή αυτοκινήτου το 2015,η τότε κυβέρνηση,είχε πει ότι αυτοκίνητα με Co2 κάτω από 100 δεν θα πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας,τελικά μετά ο νόμος άλλαξε για φοροεισπρακτικους λογους και βρέθηκα να πληρωνω κανένα 90ευρω τελη για 1.0αρι με 99 co2.Δεν είναι να τους έχεις εμπιστοσύνη με την καμια.

εννοειται καμία απολύτως εμπιστοσύνη στις κυβερνήσεις ειδικά στη φορολόγηση των οχημάτων

- - - Updated - - -


Εγώ δεν σκοπεύω να αγοράσω αυτοκίνητο, έχω μία παλιατζούρα που χρησιμοποιώ όταν έρχομαι τα καλοκαίρια, αλλά αν σκεφτόμουνα για καινούριο σήμερα θα έπαιρνα σίγουρα υβριδικό ή καθαρά ηλεκτρικό. Δεν θα ήθελα να αγοράσω αυτοκίνητο με ορίζονται 10ετίας (αν όχι 20ετίας) και να ανησυχώ αν μελλοντικοί νόμοι δεν θα με αφήνουν να πάω μέσα στο δακτύλιο, ή χειρότερα.

Δυστυχώς και τα ηλεκτρικά ειναι αυτοκίνητα με οριζοντα δεκαετίας. αλλα για διαφορετικο λόγο. Αν η μπαταρια χαλάσει εκτος εγγύησης το αμαξι μετά ειναι ασύμφορο να φτιαχτεί. Και θα παει για πέταμα.

teodor_ch
23-10-22, 09:48
Δείτε και το βάρος στα ηλεκτρικά ή ακόμα καλύτερα κάντε ένα test drive πρώτα. Δεν είναι για όλους.

Μετά βγάλτε excel και κάντε τις πράξεις γιατί μπορεί ένα 1200άρι turbo βενζίνης να είναι οικονομικότερο στην 15ετία που οι μπαταρίες θα είναι στο όριο τους (για φουλ ηλεκτρικό).

BlueChris
23-10-22, 10:21
Δείτε και το βάρος στα ηλεκτρικά ή ακόμα καλύτερα κάντε ένα test drive πρώτα. Δεν είναι για όλους.

Μετά βγάλτε excel και κάντε τις πράξεις γιατί μπορεί ένα 1200άρι turbo βενζίνης να είναι οικονομικότερο στην 15ετία που οι μπαταρίες θα είναι στο όριο τους (για φουλ ηλεκτρικό).

Δεν είναι λάθος αυτό που λες αλλά αν βάλεις ηλιακά πάνελ κερδίζει μακράν το ηλεκτρικό αν και εγώ ακόμα δεν θέλω φουλ ηλεκτρικό αλλά plugin, να μπορεί να κάνει 60-100χλμ να πηγαίνω και να έρχομαι δουλειά που είναι 50χλμ.
Αν πάρω, ή θα το φορτίζω τσάμπα στη δουλειά ή θα βάλω στη δουλειά πάλι λίγα πάνελ για αυτό το λόγο.
Σε καμία 10+ χρόνια το συζητάω ίσως για φουλ ηλεκτρικά στην Ελλάδα. Το ξέρω ότι είναι παράδοξο αυτό που λέω γιατί με ένα φουλ ηλεκτρικό πάλι κάνω τα χιλιόμετρα που θέλω αλλά έχω ψυχολογικό να έχει και κινητήρα για ασφάλεια μην μείνω πουθενά και κοιτάω τον ουρανό για λίγα Α φόρτισης από κάπου :)

euri
23-10-22, 13:37
@BlueChris προφανώς εννοείς plug-in hybrid (PHEV), γιατί τα "φουλ ηλεκτρικά" που λες είναι plug-in (PEV/BEV). Αλλιώς πώς θα φορτίζονται :mrgreen:

Veldrin
23-10-22, 13:48
Έλεγα για BRZ γιατί το είχα απωθημένο και τελικά με κέρδισε ένα underdog που δεν είχα καθόλου υπόψιν.

Μπήκα στη Hyundai απλά για χάζεμα επειδή ήταν δίπλα στις άλλες αντιπροσωπείες, και έφυγα με το Ioniq 5 που είχαν για demonstrator.

Τεράστιο head turner, εξαιρετικό σε όλα του και 5 χρόνια εγγύηση ανεξαρτήτως μιλίων (και 8 για τη μπαταρία, που ναι μεν είναι 2 λιγότερα από την Toyota, αλλά η Toyota προς το παρόν δεν έχει να δείξει κάτι φούλ ηλεκτρικό).

Happy!

badweed
23-10-22, 14:18
καλοταξιδο veldrin

ariadgr
23-10-22, 15:21
αλλά η Toyota προς το παρόν δεν έχει να δείξει κάτι φούλ ηλεκτρικό

Για την ακριβεια εχει δειξει το bz4x, αλλα δεν αξιζει

Καλοτάξιδο το ioniq

Veldrin
23-10-22, 15:52
Για την ακριβεια εχει δειξει το bz4x, αλλα δεν αξιζει

Καλοτάξιδο το ioniq

Συμφωνώ, αλλά είχε κόψει τις πωλήσεις του, και τώρα που ξεκίνησε πάλι φαίνεται πως είναι DoA.

Διάβαζα στους financial times πριν 3-4 μέρες, για την πίεση που αυτό αρχίζει να δημιουργεί στην εταιρία. Και ταυτίζεται με το γεγονός πως η χώρα ενώ εξάγει τεχνολογία αιχμής, σε κάθε τομέα στην εσωτερική αγορά δυσκολεύεται να ακολουθήσει ότι συμβαίνει στον υπόλοιπο κόσμο.

https://www.ft.com/content/23707b53-0737-4271-bce2-65471005f34c

Ευχαριστώ πολύ!

ariadgr
23-10-22, 15:54
https://www.ft.com/content/23707b53-0737-4271-bce2-65471005f34c

Δεν μου ανοίγει, ζητάει πληρωμή.

Veldrin
23-10-22, 15:57
Δεν μου ανοίγει, ζητάει πληρωμή.

Σωστός, ξέχασα πως έχει συνδρομή. Το βρήκα ακριβώς ίδιο C/P σε άλλο site

https://arstechnica.com/cars/2022/10/toyota-was-a-hybrid-pioneer-with-the-prius-but-struggles-to-leap-to-electric/

BlueChris
23-10-22, 16:23
@BlueChris προφανώς εννοείς plug-in hybrid (PHEV), γιατί τα "φουλ ηλεκτρικά" που λες είναι plug-in (PEV/BEV). Αλλιώς πώς θα φορτίζονται :mrgreen:
Ναι αυτό εννοούσα..



Έλεγα για BRZ γιατί το είχα απωθημένο και τελικά με κέρδισε ένα underdog που δεν είχα καθόλου υπόψιν.

Μπήκα στη Hyundai απλά για χάζεμα επειδή ήταν δίπλα στις άλλες αντιπροσωπείες, και έφυγα με το Ioniq 5 που είχαν για demonstrator.

Τεράστιο head turner, εξαιρετικό σε όλα του και 5 χρόνια εγγύηση ανεξαρτήτως μιλίων (και 8 για τη μπαταρία, που ναι μεν είναι 2 λιγότερα από την Toyota, αλλά η Toyota προς το παρόν δεν έχει να δείξει κάτι φούλ ηλεκτρικό).

Happy!

Μετά την Toyota είναι η Νο2 μάρκα μου σε αξιοπιστία. Μπράβο και καλοτάξιδο φίλε μου.

DOU
23-10-22, 16:32
Ναι αυτό εννοούσα..

Μετά την Toyota είναι η Νο2 μάρκα μου σε αξιοπιστία. Μπράβο και καλοτάξιδο φίλε μου.

Είναι τόσο εύκολο να κλέψεις ένα Hyundai ή Kia με ένα καλώδιο USB

https://www.autoblog.gr/2022/10/12/einai-toso-efkolo-na-klepseis-ena-hyundai-i-kia-me-ena-kalodio-usb/

Hyundai και Kia ανακαλούν 130.899 αυτοκίνητα να αντικαταστήσουν το κιβώτιο διπλού συμπλέκτη

https://www.autoblog.gr/2022/10/14/hyundai-kai
-kia-anakaloun-130-899-aftokinita-na-antikatastisoun-to-kivotio-diplou-syblekti/

Δεν είναι όλα ρόδινα για τη Hyundai,έχουν κάνει άλματα σε σχέση με το παρελθόν εννοείται.

tsigarid
23-10-22, 17:24
Δείτε και το βάρος στα ηλεκτρικά ή ακόμα καλύτερα κάντε ένα test drive πρώτα. Δεν είναι για όλους.

Μετά βγάλτε excel και κάντε τις πράξεις γιατί μπορεί ένα 1200άρι turbo βενζίνης να είναι οικονομικότερο στην 15ετία που οι μπαταρίες θα είναι στο όριο τους (για φουλ ηλεκτρικό).

Πως ακριβώς βγαίνουν οι πράξεις σου ότι το ηλεκτρικό είναι λιγότερο οικονομικό;

sdikr
23-10-22, 18:22
Είναι τόσο εύκολο να κλέψεις ένα Hyundai ή Kia με ένα καλώδιο USB

https://www.autoblog.gr/2022/10/12/einai-toso-efkolo-na-klepseis-ena-hyundai-i-kia-me-ena-kalodio-usb/

Hyundai και Kia ανακαλούν 130.899 αυτοκίνητα να αντικαταστήσουν το κιβώτιο διπλού συμπλέκτη

https://www.autoblog.gr/2022/10/14/hyundai-kai
-kia-anakaloun-130-899-aftokinita-na-antikatastisoun-to-kivotio-diplou-syblekti/

Δεν είναι όλα ρόδινα για τη Hyundai,έχουν κάνει άλματα σε σχέση με το παρελθόν εννοείται.

Για να το κάνει αυτό, πρέπει να μπει μέσα στην καμπίνα, σκέψου άλλες περιπτώσεις που δεν χρειάζεται ούτε αυτό

https://www.youtube.com/watch?v=5CsD8I396wo

teodor_ch
23-10-22, 19:54
Πως ακριβώς βγαίνουν οι πράξεις σου ότι το ηλεκτρικό είναι λιγότερο οικονομικό;

Για υπολόγισε αγορά+σερβις+κόστος καυσίμου για ~10.000χλμ/έτος
σε ηλεκτρικό και σε βενζίνης αντίστοιχη κατηγορία
να δείς στα 15 χρόνια πόσο θα σου βγεί φθηνότερα

Πρόχειρο excel στο οποίο θα κάνω απόσβεση αν αλλάξω το αμάξι μου με το Volvo XC40 στα 19χρόνια.
Με τιμή kWh €0.10 (!!!!!) και βενζίνη 1.80

242534


Δεν έχω υπολογίσει την καινούργια μπαταρία στα ~15 χρόνια (δική μου υπόθεση).

ariadgr
23-10-22, 20:08
@teodor_ch

Ξεχνάς να υπολογίσεις ότι τώρα έχεις ένα παλιό golf αξίας 8.000 ευρώ, και το αντίστοιχο καινούργιο θερμικό κοστίζει 28.000 (το φθηνότερο ΑΥΤΟΜΑΤΟ 1.500cc, 150PS για να έχει επιδόσεις χειρότερες από του ηλεκτρικού)
https://www.volkswagen.gr/idhub/content/dam/onehub_pkw/importers/gr/pricelists/2022/august/Pricelist%20VW%20PC%2020220816_MY23-1.pdf

Με την ίδια λογική να συγκρίνεις το κόστος αγοράς με μεταχειρισμένο ηλεκτρικό της παλαιότητας του golf σου.

Και η βενζίνη δεν είναι πλέον στο 1,80, έχει πάει 2 ευρώ+ (ούτε το ρεύμα στο 1,10)

tsigarid
23-10-22, 20:10
Για υπολόγισε αγορά+σερβις+κόστος καυσίμου για ~10.000χλμ/έτος
σε ηλεκτρικό και σε βενζίνης αντίστοιχη κατηγορία
να δείς στα 15 χρόνια πόσο θα σου βγεί φθηνότερα

Πρόχειρο excel στο οποίο θα κάνω απόσβεση αν αλλάξω το αμάξι μου με το Volvo XC40 στα 19χρόνια.
Με τιμή kWh €0.10 (!!!!!) και βενζίνη 1.80

242534


Δεν έχω υπολογίσει την καινούργια μπαταρία στα ~15 χρόνια (δική μου υπόθεση).

Πόσοι κάνουν 10.000χλμ το χρόνο; Βάλε x5 και θα δεις διαφορά. Εκτός αν δεν βγαίνεις ποτέ εκτός πόλης, οπότε πρέπει να αυξήσεις την κατανάλωση της βενζίνης. Για να μη σου πω ότι εγώ μίλαγα για κατανάλωση, και εσύ έβαλες μέσα και το κόστος αγοράς :rolleyes:

teodor_ch
23-10-22, 20:29
@teodor_ch

Ξεχνάς να υπολογίσεις ότι τώρα έχεις ένα παλιό golf αξίας 8.000 ευρώ, και το αντίστοιχο καινούργιο θερμικό κοστίζει 28.000 (το φθηνότερο ΑΥΤΟΜΑΤΟ 1.500cc, 150PS για να έχει επιδόσεις χειρότερες από του ηλεκτρικού)
https://www.volkswagen.gr/idhub/content/dam/onehub_pkw/importers/gr/pricelists/2022/august/Pricelist%20VW%20PC%2020220816_MY23-1.pdf

Με την ίδια λογική να συγκρίνεις το κόστος αγοράς με μεταχειρισμένο ηλεκτρικό της παλαιότητας του golf σου.

Και η βενζίνη δεν είναι πλέον στο 1,80, έχει πάει 2 ευρώ+ (ούτε το ρεύμα στο 1,10)


Ρεύμα είχα 0,10.
Το μή αυτόματο tsi 1.5 150ps έχει ίδιες επιδόσεις με των 2 τόνων και 118 κιλών ID5
Το οποίο κοστίζει 26.000

242535

Αν βγάλει 20 χρόνια η μπαταρία πάλι χαμένος θα είμαι.



Πόσοι κάνουν 10.000χλμ το χρόνο; Βάλε x5 και θα δεις διαφορά. Εκτός αν δεν βγαίνεις ποτέ εκτός πόλης, οπότε πρέπει να αυξήσεις την κατανάλωση της βενζίνης. Για να μη σου πω ότι εγώ μίλαγα για κατανάλωση, και εσύ έβαλες μέσα και το κόστος αγοράς :rolleyes:

Μένω επαρχία :p Ο χρόνος απο τη ζωή μου που σπαταλάω σε όχημα είναι ελάχιστος!
Το αγόρασα το 2009 και έχω 119.000χλμ
Υπάρχει και δεύτερο αμάξι αγορασμένο το 2011 με 75.000 και μηχανή που αλλάζει κατα καιρούς.

Τα σχολεία/φροντιστήρια/δουλειές είναι εντός 5χλμ και το αμάξι το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για τα παιδιά και αν βρέχει.
Τα περισσότερα χιλιόμετρα είναι σε ταξίδια/εκδρομές.
Η κατανάλωση είναι η μέση 2.000χλμ καθημερινών διαδρομών.
Σε ταξίδια είναι στο 6λ/100χλμ

Άσχετα με εμένα πάντως συνήθως 10.000χλμ/έτος κάνει ο περισσότερο κόσμος.


ΥΓ. Πώς θα υπολογίσεις τί σε συμφέρει αν δε βάλεις και κόστος αγοράς! Εκτός αν στο δίνουν τσάμπα οπότε δεν έχει νόημα η συζήτηση!

netlag
23-10-22, 20:31
αν ανα 10 χρονια αλλαζει καποιος αυτοκίνητο ουτως η αλλως, και εχει δυνατότητα για netmetering, η λυση του full electric ειναι ξεκαθαρα οτι καλυτερο υπάρχει.

Εγω αν και εχω ξεκινήσει τις διαδικασίες για net metering, δεν σκοπεύω να αλλαξω το υγραεριοκινητο 13.5 ετων αυτοκίνητο μου αν δεν χαλασει.

ariadgr
23-10-22, 20:32
Το μή αυτόματο tsi 1.5 150ps έχει ίδιες επιδόσεις με των 2 τόνων και 118 κιλών ID5
Το οποίο κοστίζει 26.000

Το ID5 ειναι SUV, δε μπορεις να το συγκρίνεις με το Golf.
Το Golf θα το συγκρίνεις με το ID3.
Εκεί θα δεις ότι το ηλεκτρικό έχει 0-100, 1 δευτερόλεπτο λιγότερο.
Επίσης είναι άδικο να συγκρίνεις μηχανικό κιβώτιο με αυτόματο.

netlag
23-10-22, 20:32
να μαστε καλά, θα περιμένω την επόμενη δεκαετια για αμαξι

teodor_ch
23-10-22, 20:34
Το ID5 ειναι SUV, δε μπορεις να το συγκρίνεις με το Golf.
Το Golf θα το συγκρίνεις με το ID3.
Επίσης είναι άδικο να συγκρίνεις μηχανικό κιβώτιο με αυτόματο.

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το ψάξιμο και το βαριέμαι απίστευτα.
Κάνε τις πράξεις σου και βάλε τις να δούμε.

ariadgr
23-10-22, 20:37
Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το ψάξιμο και το βαριέμαι απίστευτα.
Κάνε τις πράξεις σου και βάλε τις να δούμε.

αμα βαριεσαι μην παρεις
εγω ουτε κερδιζω ουτε χανω με το αν θα παρεις ή όχι, ούτε καίγομαι να σου αποδείξω κάτι

DOU
23-10-22, 20:46
Η υγραεριοκινηση δημιουργεί προβλήματα αξιοπιστίας σε κάποιους κινητήρες,οπότε δεν το λες επιλογή πανάκεια.Εκτος αν τα σκάσεις για να βάλεις τοπ σύστημα σε πλήρως εξειδικευμένο συνεργείο.

tsigarid
23-10-22, 20:46
Ρεύμα είχα 0,10.
Το μή αυτόματο tsi 1.5 150ps έχει ίδιες επιδόσεις με των 2 τόνων και 118 κιλών ID5
Το οποίο κοστίζει 26.000

242535

Αν βγάλει 20 χρόνια η μπαταρία πάλι χαμένος θα είμαι.




Μένω επαρχία :p Ο χρόνος απο τη ζωή μου που σπαταλάω σε όχημα είναι ελάχιστος!
Το αγόρασα το 2009 και έχω 119.000χλμ
Υπάρχει και δεύτερο αμάξι αγορασμένο το 2011 με 75.000 και μηχανή που αλλάζει κατα καιρούς.

Τα σχολεία/φροντιστήρια/δουλειές είναι εντός 5χλμ και το αμάξι το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για τα παιδιά και αν βρέχει.
Τα περισσότερα χιλιόμετρα είναι σε ταξίδια/εκδρομές.
Η κατανάλωση είναι η μέση 2.000χλμ καθημερινών διαδρομών.
Σε ταξίδια είναι στο 6λ/100χλμ

Άσχετα με εμένα πάντως συνήθως 10.000χλμ/έτος κάνει ο περισσότερο κόσμος.


ΥΓ. Πώς θα υπολογίσεις τί σε συμφέρει αν δε βάλεις και κόστος αγοράς! Εκτός αν στο δίνουν τσάμπα οπότε δεν έχει νόημα η συζήτηση!

Δεν θέλω να σου χαλάσω τη διάθεση, αλλά ξεκάθαρα είσαι πολύ μακριά από τον μέσο οδηγό.

BlueChris
23-10-22, 21:13
Εγώ ότι υπολογισμό και να έχω κάνει, με την καμία και επιμένω με την καμία δεν συμφέρει να αγοράζει κάποιος καινούργιο αυτοκίνητο όταν τα μεταχειρισμένα χάνουν τη μισή αξία στην 5ετια. Η πιο συμφέρουσα λύση είναι μεταχειρισμένο μέχρι 10 ετών με αέριο ή κρατάει το αυτοκίνητο που έχει και πάλι βάζει αέριο.

Η αγορά νέου αυτοκινήτου είναι πολυτέλεια και μόνο λόγοι έξτρα ασφαλείας ή χοντρής ζημιάς στο υπάρχον όχημα μπορεί να είναι σοβαροί.

teodor_ch
23-10-22, 21:18
αμα βαριεσαι μην παρεις
εγω ουτε κερδιζω ουτε χανω με το αν θα παρεις ή όχι, ούτε καίγομαι να σου αποδείξω κάτι


Ξαναδιάβασε το ποστ μου απο το οποίο ξεκίνησε η "αντιπαράθεση" για να καταλάβεις ότι δε με ενδιαφέρει καθόλου το θέμα.
Πρότεινα σε όποιον ψάχνεται να βγάλει το "κομπιουτεράκι" του και να κάνει τις πράξεις του.




Δεν θέλω να σου χαλάσω τη διάθεση, αλλά ξεκάθαρα είσαι πολύ μακριά από τον μέσο οδηγό.

Χαίρομαι απίστευτα :)

- - - Updated - - -


Εγώ ότι υπολογισμό και να έχω κάνει, με την καμία και επιμένω με την καμία δεν συμφέρει να αγοράζει κάποιος καινούργιο αυτοκίνητο όταν τα μεταχειρισμένα χάνουν τη μισή αξία στην 5ετια. Η πιο συμφέρουσα λύση είναι μεταχειρισμένο μέχρι 10 ετών με αέριο ή κρατάει το αυτοκίνητο που έχει και πάλι βάζει αέριο.

Η αγορά νέου αυτοκινήτου είναι πολυτέλεια και μόνο λόγοι έξτρα ασφαλείας ή χοντρής ζημιάς στο υπάρχον όχημα μπορεί να είναι σοβαροί.

Αυτό είναι άλλο θέμα βέβαια.
Αν βάλεις και νέα μπαταρία στα 15 έτη (γιατί θα έχει πέσει και η αυτονομία) τότε είναι ακόμα δυσκολότερη η απόσβεση.

BlueChris
23-10-22, 21:31
Αυτό είναι άλλο θέμα βέβαια.
Αν βάλεις και νέα μπαταρία στα 15 έτη (γιατί θα έχει πέσει και η αυτονομία) τότε είναι ακόμα δυσκολότερη η απόσβεση.

Εσύ μιλάς για υβριδικό ή ηλεκτρικό, εγώ μιλάω για απλό βενζίνης αλλά και σε αυτά που λες αν δεν είναι Τέσλα ή γερμανικό, φυσικά συμφέρει η αλλαγή μπαταρίας. Οι εποχές είναι δύσκολες και εγώ προσωπικά κρατιέμαι και στην ηλικία μου έχουν μειωθεί και οι κ...ες :)

- - - Updated - - -

Παίρνω πίσω αυτό που είπα για τις μπαταρίες, θα πέσουν πολύ οι τιμές τους σε λίγα χρόνια.

netlag
23-10-22, 21:46
Η υγραεριοκινηση δημιουργεί προβλήματα αξιοπιστίας σε κάποιους κινητήρες,οπότε δεν το λες επιλογή πανάκεια.Εκτος αν τα σκάσεις για να βάλεις τοπ σύστημα σε πλήρως εξειδικευμένο συνεργείο.

Δεν χρειάζεται top συστημα. Χρειάζεσαι σωστή ρύθμιση ως προς το μειγμα, και συνεση στο γκαζι. Δηλαδη αποφυγή wide open throttle με υγραεριο ειδικα αν δεν ειναι ρυθμισμενο για πλουσιο AFR. Από εκεί και πέρα πάντα με παραλληλους ψεκασμους βενζινης, τυπου 5% max.

και στα μεγάλα ταξίδια, κάθε μια ωρα οδηγησης με υγραεριο, γυρισμα αμιγως σε βενζινη για 3-4 λεπτα.

Ιδανικοί κινητήρες για υγραέριο είναι οι ατμοσφαιρικοί εμμεσου ψεκασμου, με υδραυλικά ωστηρια. Και κυριως οι ευρωπαϊκοί.

megahead13
23-10-22, 22:19
Έλεγα για BRZ γιατί το είχα απωθημένο και τελικά με κέρδισε ένα underdog που δεν είχα καθόλου υπόψιν.

Μπήκα στη Hyundai απλά για χάζεμα επειδή ήταν δίπλα στις άλλες αντιπροσωπείες, και έφυγα με το Ioniq 5 που είχαν για demonstrator.

Τεράστιο head turner, εξαιρετικό σε όλα του και 5 χρόνια εγγύηση ανεξαρτήτως μιλίων (και 8 για τη μπαταρία, που ναι μεν είναι 2 λιγότερα από την Toyota, αλλά η Toyota προς το παρόν δεν έχει να δείξει κάτι φούλ ηλεκτρικό).

Happy!
Καλοταξιδο! Το είδα στο Golden Hall πρόσφατα που ειχαν για καμια βδομάδα εκδήλωση με ηλεκτρικά αυτοκίνητα. Ωραίο το Ioniq, αλλά το Kia EV6 μου αρέσει περισσότερο. Πολυ φαρδιά όμως ρε παιδί μου. Ούτε Ferrari Testarossa να ήταν!

BlueChris
24-10-22, 00:17
Δεν χρειάζεται top συστημα. Χρειάζεσαι σωστή ρύθμιση ως προς το μειγμα, και συνεση στο γκαζι. Δηλαδη αποφυγή wide open throttle με υγραεριο ειδικα αν δεν ειναι ρυθμισμενο για πλουσιο AFR. Από εκεί και πέρα πάντα με παραλληλους ψεκασμους βενζινης, τυπου 5% max.

και στα μεγάλα ταξίδια, κάθε μια ωρα οδηγησης με υγραεριο, γυρισμα αμιγως σε βενζινη για 3-4 λεπτα.

Ιδανικοί κινητήρες για υγραέριο είναι οι ατμοσφαιρικοί εμμεσου ψεκασμου, με υδραυλικά ωστηρια. Και κυριως οι ευρωπαϊκοί.

Όλα αυτά που περιγράφεις είναι ο λόγος που θες καλό σύστημα. Δεν έχω κάνει ποτέ όλα αυτά που λες με το BRC και του πίνω το αίμα όντας πάνω από 100000χλμ με το αέριο και με μόνη συντήρηση την αλλαγή φίλτρου και ένα τσεκ και update στον εγκέφαλο κάθε χρόνο. Οκ κάνει κάτι παραπάνω αλλά λυπάμαι πολύ κόσμο που βάζει κάτι αέρια μάρκα με εκαψες με 800-900€ σε κάτι Τσοπελογιάννηδες που παίρνουν τα μοτέρ στο χέρι. Του χρόνου που κλείνει 10 χρόνια το ντεπόζιτο και θέλει βάση νόμου αλλαγή, ίσως βάλω το πιο καινούργιο μοντέλο.

netlag
24-10-22, 07:10
Όλα αυτά που περιγράφεις είναι ο λόγος που θες καλό σύστημα. Δεν έχω κάνει ποτέ όλα αυτά που λες με το BRC και του πίνω το αίμα όντας πάνω από 100000χλμ με το αέριο και με μόνη συντήρηση την αλλαγή φίλτρου και ένα τσεκ και update στον εγκέφαλο κάθε χρόνο. Οκ κάνει κάτι παραπάνω αλλά λυπάμαι πολύ κόσμο που βάζει κάτι αέρια μάρκα με εκαψες με 800-900€ σε κάτι Τσοπελογιάννηδες που παίρνουν τα μοτέρ στο χέρι. Του χρόνου που κλείνει 10 χρόνια το ντεπόζιτο και θέλει βάση νόμου αλλαγή, ίσως βάλω το πιο καινούργιο μοντέλο.

ο εγκαταστατης σου, θα σου έχει κανει ομως καλη ρύθμιση.

δηλαδη να δουλευει με στοιχειομετρικο μειγμα στα χαμηλά και μεσσαια φορτία, και με πλουσιο στα υψηλα. Και τα STFT & LTFT να ειναι συν πλην 8%

BlueChris
24-10-22, 07:27
ο εγκαταστατης σου, θα σου έχει κανει ομως καλη ρύθμιση.

δηλαδη να δουλευει με στοιχειομετρικο μειγμα στα χαμηλά και μεσσαια φορτία, και με πλουσιο στα υψηλα. Και τα STFT & LTFT να ειναι συν πλην 8%

Αυτορυθμιζομενο είναι μόνο του στο 95%. Απλά επειδή αλλάζει η σύνθεση του αερίου κάθε αρχή χειμώνα από τα διυλιστήρια, το βάζουμε στον υπολογιστή να κάνει ένα recalibrate και τέλος. Αυτό το ελάχιστο χρειάζεται μόνο.

DOU
24-10-22, 11:45
Του ζήτησαν 23.000 δολάρια για την αντικατάσταση της μπαταρίας ενός KIA Soul EV

Ο πρώτος, ιδιοκτήτης ενός υβριδικού Lincoln MKZ του 2011, που αγόρασε το αυτοκίνητο μεταχειρισμένο πριν από 4 χρόνια, κλήθηκε να πληρώσει το ποσό των 20.000 δολαρίων (15.000 δολάρια η μπαταρία και 5.000 δολάρια εργατικά και φόροι) για να του αντικαταστήσουν τη μπαταρία. Τελικά αποφάσισε να μην προχωρήσει στην αντικατάσταση της και οδηγεί το υβριδικό όχημα χρησιμοποιώντας μόνο τον κινητήρα βενζίνης.

Από την άλλη, ο ιδιοκτήτης ενός Kia Soul EV του 2018 κλήθηκε να πληρώσει 23.000 δολάρια προκειμένου να αντικατασταθεί η μπαταρία του, η οποία δεν καλύπτονταν πλέον από εγγύηση, μιας και το αυτοκίνητο είχε ήδη διανύσει περισσότερα από τα 160.000 χλμ που έδινε εγγύηση η Kia ή 8 χρόνια, όποιο έρθει πρώτο.

Το αυτοκίνητο είχε διανύσει σχεδόν 170.000 χλμ και τελικά η Kia τον ενημέρωσε πως θα καλύψει το μισό κόστος, ζητώντας από τον ιδιοκτήτη να πληρώσει τα 11.500 δολάρια, ποσό που δεν ήταν πρόθυμος να δώσει και έτσι επέστρεψε το αυτοκίνητο στην εταιρία leasing με την οποία είχε σύμβαση.

https://www.autoblog.gr/2022/10/21/23000-dolaria-gia-antikatastasi-batarias-kia-soul-ev/

Λιγο πριν ληξει η εγγυηση,πουλας το ηλεκτροκινητο οσο οσο για να γλιτωσεις το τεραστιο και ανυποφορο κοστος αντικαταστασης της μπαταριας του ηλεκτρικου/υβριδικου?




Υγραέριο: Τα SOS – Τι βλάβες μπορεί να προκαλέσει στον κινητήρα

Επίσης, να τονίσουμε, πως όπως μας ανέφεραν και τεχνικοί με τους οποίους μιλήσαμε, οι περισσότερες δυσλειτουργίες ενός αυτοκινήτου που μετατράπηκε σε υγραέριο οφείλονται είτε σε λάθος ρυθμίσεις, είτε σε κακή ποιότητα μερών του LPG (προϊόντα αγνώστου προέλευσης), είτε λόγω τεχνολογίας αυτοκινήτου (για παράδειγμα τα έως τώρα δεδομένα δείχνουν πως πολλά ιαπωνικά μοντέλα δε λειτουργούν σωστά με συστήματα υγραερίου).:closed:

Οι πιθανές δυσλειτουργίες αν η εγκατάσταση δεν γίνει σωστά ή το ΚΙΤ υγραερίου είναι χαμηλής ποιότητας είναι οι εξής:

Ρετάρισμα στο ρελαντί ή κατά την επιτάχυνση (ένδειξη κακής ρύθμισης αναλογίας αέρα – υγραερίου)
Δυσλειτουργία αισθητήρα λ
Υψηλή θερμοκρασία κινητήρα που οδηγεί σε «κάψιμο» της φλάντζα κεφαλής
Βλάβη στον καταλύτη
Σπάσιμο κινητήρα – Σε ακραίες περιπτώσεις έχουν αναφερθεί περιστατικά όπου το μοτέρ χρειάστηκε επισκευή ή αντικατάσταση

Οι πιο συνηθισμένες εργασίες service ενός LPG οχήματος 

Κάθε 15.000 χλμ.

Έλεγχος σωληνώσεων και συνδέσμων LPG
Έλεγχος Ηλεκτροβαλβιδων
Έλεγχος Δεξαμενής
Αλλαγή Φίλτρου Αέριας Φάσης
Αλλαγή Φίλτρου Υγρής Φάσης
Έλεγχος ανάφλεξης
Ρύθμιση Συστήματος LPG

Κάθε 30.000 χλμ.

Έλεγχος σωληνώσεων και συνδέσμων LPG
Έλεγχος Ηλεκτροβαλβίδων
Έλεγχος Δεξαμενής
Αλλαγή Φίλτρου Αέριας Φάση
Αλλαγή Φίλτρου Υγρής Φάσης
Έλεγχος ανάφλεξης
Ρύθμιση Συστήματος LPG
Αναβάθμιση Εγκεφάλου (αν είναι διαθέσιμη από την εταιρεία)
Ρύθμιση Ηλεκτροβαλβιδων τύπου Rail

https://www.carandmotor.gr/symboyles/ygraerio-blabes-lpg

Aυτα τα λιγα και ισως και αλλα τοσα να θελει το υγραεριο για να μην δημιουργησει προβλημα στον κινητηρα.

BlueChris
24-10-22, 12:47
Aυτα τα λιγα και ισως και αλλα τοσα να θελει το υγραεριο για να μην δημιουργησει προβλημα στον κινητηρα.

Δεν διαφωνώ, για αυτό βάζεις σοβαρή μάρκα αερίου και το καλό της μοντέλο. Επίσης βάζεις αέριο από καλό βενζινάδικο που το ξέρεις και το έχεις τσεκάρει (ότι ισχύει και για τη βενζίνη και πετρέλαιο δλδ).
Πόσοι αλλάζουν το φίλτρο του αερίου συχνά? κάνει 5€ και αν το αλλάζουν, πόσοι το τσεκάρουν τι έχει μαζέψει μέσα?

netlag
24-10-22, 12:56
Αυτορυθμιζομενο είναι μόνο του στο 95%. Απλά επειδή αλλάζει η σύνθεση του αερίου κάθε αρχή χειμώνα από τα διυλιστήρια, το βάζουμε στον υπολογιστή να κάνει ένα recalibrate και τέλος. Αυτό το ελάχιστο χρειάζεται μόνο.

η σύνθεση αλλάζει λόγω θερμοκρασιών περιβάλλοντος. Το χειμώνα μπαίνει περισσότερο προπάνιο, και το υγράεριο μπορεί να αεριοποιηθεί στις χαμηλότερες θερμοκρασίες. η στοιχειομετρική αναλογία του LPG όμως δεν αλλάζει ιδιαίτερα το χειμώνα από το καλοκαίρι γιατί το βούτανιο και το προπάνιο έχουν ελάχιστη διαφορά ως προς την ενέργεια που περιέχουν.

Αυτό που αλλάζει χειμωνα καλοκαίρι ειναι η θερμοκρασία στη μπεκιέρα με αποτέλεσμα το καλοκαίρι να κλείνουν τα διάκενα και να καταλήγει με φτωχότερο μείγμα ο κινητήρας ή το χειμώνα με πλουσιότερο. Ο εγκαταστάτης μπορεί να ρυθμίσει το compensation αναλόγως της θερμοκρασίας της μπεκιέρας και να μην χρειάζεται calibration ανάλογα την εποχή.

ArchAngel
24-10-22, 13:00
.......όταν τα μεταχειρισμένα χάνουν τη μισή αξία στην 5ετια.....

Στην Ελλάδα του σήμερα δεν ισχύει ούτε με σφαίρες.
Μεταχειρισμένα 5ετίας με 100000 χλμ και αρχικής αξίας κοντά στα 20 χιλιάρικα τα πουλάνε το ελάχιστο 15,16 χιλιάρικα.

BlueChris
24-10-22, 13:06
Στην Ελλάδα του σήμερα δεν ισχύει ούτε με σφαίρες.
Μεταχειρισμένα 5ετίας με 100000 χλμ και αρχικής αξίας κοντά στα 20 χιλιάρικα τα πουλάνε το ελάχιστο 15,16 χιλιάρικα.

Ναι αν είναι Toyota... για δες τα Hyundai πχ....

ArchAngel
24-10-22, 19:18
Για δες εσύ στο car.gr huyndai i30 του 2016-2017 τιμες πωλησης αναλογα τα χλμ και την εκδοση/καύσιμο πάνε απο 12k εως 15k €.
Αρχικη τιμη τοτε ειχαν απο 15,16k.

BlueChris
24-10-22, 19:20
Για δες εσύ στο car.gr huyndai i30 του 2016-2017 τιμες πωλησης αναλογα τα χλμ και την εκδοση/καύσιμο πάνε απο 12k εως 15k €.
Αρχικη τιμη τοτε ειχαν απο 15,16k.

Λογικό, δεν αγοράζει κανείς καινούργια και έχουν κρατήσει τιμή τα παλιά αλλά έχω μείνει πίσω σε τιμές πλάκα πλάκα.

tsigarid
24-10-22, 20:08
Λογικό, δεν αγοράζει κανείς καινούργια και έχουν κρατήσει τιμή τα παλιά αλλά έχω μείνει πίσω σε τιμές πλάκα πλάκα.

Ότι ήξερες για τιμές μεταχειρισμένων 12 μήνες πριν (ή παλιότερα) απλά ξέχνα το.

BlueChris
24-10-22, 20:18
Ότι ήξερες για τιμές μεταχειρισμένων 12 μήνες πριν (ή παλιότερα) απλά ξέχνα το.

Αυτό βλέπω... Πωωω θα στείλω το i30 της γυναίκας μου :evil:

megahead13
24-10-22, 21:35
Λογικό, δεν αγοράζει κανείς καινούργια και έχουν κρατήσει τιμή τα παλιά αλλά έχω μείνει πίσω σε τιμές πλάκα πλάκα.
Χρήστο, δες σχετικά το προηγούμενο μήνυμά μου:



Μάλλον έχεις χάσει επεισόδια αγαπητέ Gentoo. Αυτοκίνητο 5ετίας με 6-7 χήνες τη σημερινή εποχή;;; Με τον κορονοϊό και ότι έχει γίνει στην αλυσίδα τροφοδοσίας τα τελευταία 2+ χρόνια η αγορά του μεταχειρισμένου έχει πάρει τα πάνω της, τα πολύ πάνω της όμως! Ειδικά στην Ελληνική αγορά (με τις γνωστές στρεβλώσεις και παθογένειες) όλοι (μαντράδες και ιδιώτες) βαράνε στο ψαχνό! Χαρακτηριστικά συνάδελφός μου έδωσε το Seat Ibiza περισσότερο απ' ότι το είχε αγοράσει πριν μερικά χρόνια!!!


Στη Βρετανία, όπου και ζούσα μέχρι πρόσφατα, γίνεται κι εκεί σκοτωμός με τα μεταχειρισμένα. Και σε μια αγορά που τα πράγματα και πιο τίμια είναι (δεν παίζουν πειραγμένα χιλιόμετρα ή μίλια πιο σωστά γι' αυτούς με την καμία όμως, ούτε άλλες μαϊμουδιές) και ότι μεταχειρισμένο γενικά το βρίσκεις σε τιμές χώμα (τζιν αρμάνι ν' αγοράσεις και να το βάλεις μια φορά μόνο, έχει χάσει τουλάχιστον ένα 30-40% της αρχικής του αξίας). Χαρακτηριστικά το 2013 είχα πάρει Mazda 6 του 2007 με ούτε 36000 μίλια (πραγματικά δεν είναι τίποτα για εκεί) για £4000. Σήμερα οτιδήποτε (μικρό ή μεγάλο) σε αντίστοιχα μίλια και χρόνια κοστίζει τουλάχιστον £10000 (και βάλε).


Μακάρι φίλε να μπορούσα γι' αυτοκίνητο πενταετίας, αλλά δεν (ιδιαίτερα από αντιπροσωπείες).


Σε άλλα, καλό μου φαίνεται και το Nissan Pulsar (μοντέλο του 2014), αλλά η Renault φαίνεται να τα έχει σκατώσει με τον 1.2l κινητήρα:


https://newsbeezer.com/romaniaeng/the-h5ft-engine-from-dacia-renault-and-nissan-has-a-manufacturing-defect/


Από την άλλη ο συγκεκριμένος έμπορος που το έχω βρει έχει πολύ καλή φήμη στα αυτοκινητοφόρουμ/αυτοκινητοσυζητήσεις με καλή εγγύηση, κτλ. Ένα άλλο που με προβληματίζει είναι ότι ο συγκεκριμένος (μικρός) κινητήρας είναι με τούρμπο και κατά πόσο αυτό επηρεάζει την αξιοπιστία, το κόστος των σέρβις, κτλ (δεν είχα ποτέ αυτοκίνητο με τούρμπο). Γενικά αυτή η μόδα με μικρούς (τρικύλινδρους ως επί το πλείστον) τουρμπάτους κινητήρες, που είχε ξεκινήσει η Ford με τους EcoBoost, μου χτυπάει άσχημα :down:
Άστα να πάνε. Άλλο ένα θέμα που μας έσκισε ο κορονοϊός (φυσικά δε συγκρίνεται με όλα τα υπόλοιπα τα πολύ σοβαρότερα).


Λογικό, δεν αγοράζει κανείς καινούργια και έχουν κρατήσει τιμή τα παλιά αλλά έχω μείνει πίσω σε τιμές πλάκα πλάκα.
Και δε μου το έλεγες νωρίτερα;; :p Πλάκα, πλάκα, τί χρονιά, τί κινητήρας και πόσα χιλιόμετρα έχει γράψει;; Bluetooth έχει;; :p

BlueChris
24-10-22, 21:58
Χρήστο, δες σχετικά το προηγούμενο μήνυμά μου:



Άστα να πάνε. Άλλο ένα θέμα που μας έσκισε ο κορονοϊός (φυσικά δε συγκρίνεται με όλα τα υπόλοιπα τα πολύ σοβαρότερα).


Και δε μου το έλεγες νωρίτερα;; :p Πλάκα, πλάκα, τί χρονιά, τί κινητήρας και πόσα χιλιόμετρα έχει γράψει;; Bluetooth έχει;; :p

Είναι του 2009 1.4 ρε συ κόκκινο!!! δεν είναι για σένα, με 44000χλμ. Η δουλειά της γυναίκας μου είναι 5χλμ από το σπίτι. Εκεί τα έχει κάνει και για 3 χρόνια πηγαίναμε με αυτό διακοπές αλλά δεν με άφηνε να αλλάξω αναρτήσεις και να βάλω φιμε οπότε πάμε πλέον με την 2πορτη corolla μου με τρέιλερ κουτί πίσω και τέλος:) (κάνουμε κάμπινγκ)

megahead13
24-10-22, 22:30
Αν ήταν η 3η γενιά i30 και άσπρο στο αγόραζα :p

BlueChris
24-10-22, 22:31
Αν ήταν η 3η γενιά i30 και άσπρο στο αγόραζα :p

Δίνω "υποχρεωτικό" δώρο και τη γυναίκα μαζί και στο βάφω άσπρο σε 4 ημέρες :)

Veldrin
24-10-22, 23:17
Τα ίδια και στο νησί.

Τα μεταχειρισμένα 2ετίας μέχρι 15 χιλιάδες μίλια, είναι σε ίδια τιμή με καινούριο.

To Civic του 19 που πήραμε πριν 2 χρόνια, το αγοράζουν οι μαντράδες πιο ακριβά (+15%) από ότι το πήραμε, ενώ έχει +25 χιλιάδες μίλια (και έξτρα 2 χρόνια στην πλάτη).

Τα υπόλοιπα, είναι από 30-60% πάνω σε σχέση με πέρυσι. Όταν ήθελα να βγάλω γρήγορα λεφτά πριν το καλοκαίρι, μπήκα σε δημοπρασία, που ακόμα εδώ τις σνομπάρουν, πήρα ένα Jazz που είχε υποστεί βανδαλισμό, το έφτιαξα και έβγαλα ενάμισι χιλιάρικο άκοπα.

Ας φανταστεί κάποιος, τι πάρτι κάνουν οι μαντράδες.

Βέβαια στην Ευρώπη τα πράγματα είναι καλύτερα σε σχέση με ΗΠΑ όπου η τιμή καινούριου είναι πάνω από την RRP (αν και εκεί η φούσκα άρχισε να σκάει επιτέλους).

megahead13
24-10-22, 23:36
Δίνω "υποχρεωτικό" δώρο και τη γυναίκα μαζί και στο βάφω άσπρο σε 4 ημέρες :)
Μπα, άστο καλύτερα :lol: :p

DOU
28-10-22, 15:43
Μονο ο BlueChris εχει ακρες στην τογιοτα και στα παπακια του ολα,οι υπολοιποι τι θα κανουμε?:lol:

BlueChris
28-10-22, 16:24
Μονο ο BlueChris εχει ακρες στην τογιοτα και στα παπακια του ολα,οι υπολοιποι τι θα κανουμε?:lol:

Εγώ την πρόταση μου την είπα καιρό τώρα.
Toyota Avensis 2004 και πάνω (από το 08 καλύτερα και πάνω που είναι και πιο όμορφα) μέχρι 150000χλμ. Θες 1200 έξτρα για αερίο και κάτω από 1000 για μια καλή συντήρηση κινητήρα και τέλος.
Με 7-8 χιλιάρικα έχεις καλό αμάξι.

https://www.car.gr/used-cars/toyota/avensis.html?make=248&model=793

Υ.Γ. σιγά σιγά εξαφανίζονται βέβαια από τις αγγελίες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.