PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

DOU
28-10-22, 19:08
Η Τογιότα έβαζε Κιτ υγραέριο στο Yaris πριν κάποια χρονια και το πλασαριζε ως εργοστασιακό ενώ ήταν από τρίτο ανεξάρτητο κατασκευαστή,αυτό έβγαζε προβλήματα αξιοπιστίας μετά την τοποθέτηση.Καποιοι την είχαν πατήσει και έτρεχαν συνέχεια στις αντιπροσωπείες.

Η μόνη διέξοδος τη συγκεκριμένη στιγμή,βάσει τιμών καυσίμων,είναι η υγραεριοκινηση,χωρίς να μας δίνει κάποιος την εγγύηση ότι και εκεί δεν θα ανέβουν οι τιμές αν παρατηρηθεί σημαντική αύξηση μετατροπών.

BlueChris
28-10-22, 21:08
Η Τογιότα έβαζε Κιτ υγραέριο στο Yaris πριν κάποια χρονια και το πλασαριζε ως εργοστασιακό ενώ ήταν από τρίτο ανεξάρτητο κατασκευαστή,αυτό έβγαζε προβλήματα αξιοπιστίας μετά την τοποθέτηση.Καποιοι την είχαν πατήσει και έτρεχαν συνέχεια στις αντιπροσωπείες.

Η μόνη διέξοδος τη συγκεκριμένη στιγμή,βάσει τιμών καυσίμων,είναι η υγραεριοκινηση,χωρίς να μας δίνει κάποιος την εγγύηση ότι και εκεί δεν θα ανέβουν οι τιμές αν παρατηρηθεί σημαντική αύξηση μετατροπών.

Όλες οι αντιπροσωπείες κάνουν ότι θέλουν. Στην Toyota ζήτησαν τιμή από τα καλά και πίεσαν να τα πάρουν στη μισή τιμή. Φυσικά δεν το δεχόταν κανείς αυτό και έβαζαν τα γνωστά άλογα.
Το ίδιο γίνεται στις περισσότερες αντιπροσωπείες σε όλες τις μάρκες. Στην Ελλάδα είστε.

Εδώ ακόμα και σήμερα έρχονται τα καινούργια αυτοκίνητα άδεια, και στην Ελλάδα βάζουν πολλά έξτρα και το πουλάνε σαν εργοστασιακή εγκατάσταση. Αυτό γινόταν και γίνεται γιατί η αντιπροσωπεία πληρώνει λιγότερο φόρο στην εισαγωγή του αυτοκινήτου σαν απλό μοντέλο και τα εξαρτήματα τα εισάγουν σαν ανταλλακτικά με πολύ μικρότερο φόρο οπότε κερδίζουν τα μαλλιά τους.

stamka
28-10-22, 23:47
καποια στιγμη να αναρωτηθείτε και γιατι καμια εταιρια στο κοσμο ενω βγαζουν απ ολα τα αυτοκινητα βενζινη, πετρέλαιο, ρευμα, και οτι υπαρχει, δεν βγαζουν με υγραεριο ... Γιατι δεν βγαζουν αραγε .....?
εγω δε θα πω κατι ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του
(για οποιον πει λογο βενζιαδικου να απλα θα θυμισω οτι βγαζουν ηλεκρρικα χωρις να υπαρχει ακομα επαρκες δίκτυο φορτισης οποτε δεν ειναι αυτος ο λογος)

DOU
28-10-22, 23:57
Πηγαν να προωθησουν τα φυσικοαεριοκινητα ως τα πιο φιλικα στο περιβαλλον και με χαμηλη καταναλωση αλλα το δικτυο ποτε δεν επεκταθηκε και οι εταιριες αρχισαν σιγα σιγα να το εγκαταλειπουν,ξεχωρα με το τι γινεται τη συγκεκριμενη περιοδο με το φυσικο αεριο και τις τιμες.

Η ηλεκτροκινηση δειχνει πως θα ειναι η διαδοχη κατασταση αλλα εχουμε αρκετο δρομο ακομη για να ειναι προσιτα σε τιμες,σε αυτονομια,δικτυα ταχυφορτιστων.Θα ξεκινησουμε με ηλεκτροκινητα πολης,δλδ για μικρομεσαιες αποστασεις και θα προχωρησει καπως η φαση.Οι θερμικοι κινητηρες εχουν ημερομηνια ληξης,το 2030-35 που εχουν θεσει ως στοχο οι περισσοτερες αυτοκινητοβιομηχανιες ωστε να εχουν πουλησει αμιγως ηλεκτρικα αυτοκινητα δεν ειναι τοσο μακρυα οσο φαινεται.

Το υγραεριο ειναι μια μεση προσωρινη λυση για καποιον που κανει αρκετα χιλιομετρα,αλλα θα πρεπει να υπολογισει το κοστος μετατροπης,το κοστος συντηρησης μετεπειτα και να υπολογισει ποτε θα εχει κανει την αποσβεση αυτης.

ariadgr
29-10-22, 00:34
καποια στιγμη να αναρωτηθείτε και γιατι καμια εταιρια στο κοσμο ενω βγαζουν απ ολα τα αυτοκινητα βενζινη, πετρέλαιο, ρευμα, και οτι υπαρχει, δεν βγαζουν με υγραεριο ... Γιατι δεν βγαζουν αραγε .....?
εγω δε θα πω κατι ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του
(για οποιον πει λογο βενζιαδικου να απλα θα θυμισω οτι βγαζουν ηλεκρρικα χωρις να υπαρχει ακομα επαρκες δίκτυο φορτισης οποτε δεν ειναι αυτος ο λογος)

Renault πουλάει εργοστασιακά με (lpg) αέριο
το ίδιο και Dacia
και Skoda
προφανώς και άλλες που δεν τις ξέρω

άρα σίγουρα δεν ισχύει το «καμια εταιρια στο κοσμο , δεν βγαζουν με υγραεριο»

netlag
29-10-22, 06:58
καποια στιγμη να αναρωτηθείτε και γιατι καμια εταιρια στο κοσμο ενω βγαζουν απ ολα τα αυτοκινητα βενζινη, πετρέλαιο, ρευμα, και οτι υπαρχει, δεν βγαζουν με υγραεριο ... Γιατι δεν βγαζουν αραγε .....?
εγω δε θα πω κατι ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του
(για οποιον πει λογο βενζιαδικου να απλα θα θυμισω οτι βγαζουν ηλεκρρικα χωρις να υπαρχει ακομα επαρκες δίκτυο φορτισης οποτε δεν ειναι αυτος ο λογος)

αυτη τη στιγμη Renault και Dacia έχουν πολλά μοντέλα με εργοστασιακό LPG. Παλιότερα ειχε και η Fiat. Στην Ιαπωνία υπάρχουν ταξί της Toyota με LPG, ενδεχομενως και άλλων εταιρειών. Επομενως το συμπέρασμα που μας προτρέπεις να βγαλουμε, δεν βγαίνει με λογική.

Ενας βενζινοκινητηρας και φωτιστικό οινόπνευμα να του βαλεις θα λειτουργήσει. Ενας diesel λαδι απο τη φριτέζα. Εδω δεν μιλάμε για τετοια extreme καύσιμα, αλλα για μειγμα δυο υδρογοναθρακων, παράγωγα της διύλισης του πετρελαιου, τα οποια ειναι συνηθισμένα σε ολο το πλανητη και έχουν πάρα πολλες εφαρμογές. Θέρμανση, μαγειρεμα, camping, βιομηχανια κλπ.

ΥΓ. Το Dacia Sandero LPG ειναι υπερβολικά τιμιο αυτοκίνητο για αυτά που προσφέρει. Ολα τα LPG του ομιλου Renault δηλαδη, αλλα το Sandero ειναι και φθηνο.

- - - Updated - - -



Το υγραεριο ειναι μια μεση προσωρινη λυση για καποιον που κανει αρκετα χιλιομετρα,αλλα θα πρεπει να υπολογισει το κοστος μετατροπης,το κοστος συντηρησης μετεπειτα και να υπολογισει ποτε θα εχει κανει την αποσβεση αυτης.

Δεν νομίζω να ειναι προσωρινή με την εννοια οτι υπάρχει πάρα πολλά χρόνια και θα υπάρχει πάρα πολλά χρόνια.

Ο BlueChris εχει πει οτι κινείται εδω και 10 χρόνια με υγραεριο. Στην ουσια το επόμενο του αυτοκίνητο θα το πάρει "δωρεαν" απο τα λεφτα που εξοικονομησε λογω υγρεαεριοκινησης. Και το τωρινό του αυτοκίνητο θα το πουλησει ευκολοτερα, επειδή ειναι υγραεριοκινητο!

Με τις τρέχουσες τιμες καυσίμων, μιλαμε για minimum εξοικονόμηση 6 ευρω ανα 100 χιλιομετρα. Που αναλογα το αυτοκίνητο και την κατανάλωση του μπορει να ανεβει πολύ περισσότερο.

stamka
29-10-22, 11:48
Και το τωρινό του αυτοκίνητο θα το πουλησει ευκολοτερα, επειδή ειναι υγραεριοκινητο!

.

αυτο ξαναψαχτω γιατι σχεδον κανεις δε αγοραζει μεταροπη σε αεριο ( που δε ξερεις τι συντήρηση,τι αεριο τι ρυθμιση κτλ, τα βαζουν για πωληση αλλα δεν αγοραζονται) ) και για αυτο σχεδον ολοι το ξηλώνουν πριν πουλησουν για να μην φαίνεται οτι έκαιγε αεριο ... επιλογες βεβαια εινα αυτες...

- - - Updated - - -



.Οι θερμικοι κινητηρες εχουν ημερομηνια ληξης,το 2030-35 που εχουν θεσει ως στοχο οι περισσοτερες αυτοκινητοβιομηχανιες ωστε να εχουν πουλησει αμιγως ηλεκτρικα αυτοκινητα δεν ειναι τοσο μακρυα οσο φαινεται.

.
αν πιστευεις οτι σε 7 χρονια δεν θα παραγεται βεζινοκινητο αυτοκίνητο τοτε οκ ... Αυτο δεν προκειτε να γινει Ειναι μαρκετινγ για να πουλησουν ηλεκτρικα. Πριν γινει θα πρεπει να ξερει ο κοσμος το κοστος της μπαταριας και το χρονο ζωης (αν πχ θες 20.000 για μπαταρια σε ΚΙΑ μετα απο 7 χρονια τοτε δεν θα αγορασει κανει ηλεκτρικο στη Ελλαδα)

K1m0n
29-10-22, 13:29
Η Τογιότα έβαζε Κιτ υγραέριο στο Yaris πριν κάποια χρονια και το πλασαριζε ως εργοστασιακό ενώ ήταν από τρίτο ανεξάρτητο κατασκευαστή,αυτό έβγαζε προβλήματα αξιοπιστίας μετά την τοποθέτηση.

Το "έβγαζε προβλήματα" έχει 3 αναγνώσεις:
Υπάρχει το α) "έβγαζε προβλήματα" το ίδιο το kit της υγραεριοκίνησης (που γενικά ένα καλό kit ελάχιστα/καθόλου θέματα βγάζει),
υπάρχει το β) "έβγαζε προβλήματα η ποιότητα της εγκατάστασης" (<- κακός/τσαπατσούλης εγκαταστάτης),
και υπάρχει και το γ) έβγαζε προβλήματα ο κινητήρας (βαλβίδες/έδρες/καταλύτης/πολλαπλασιαστές) μετά το ρετροφίτ lpg.

Όσον αφορά το γ), πέραν του τι έκανε η Toyota στη Ελλάδα (που δεν το ξέρω, αλλά δεν αμφισβητώ την αναφορά σου),
στα περισσότερα γιαπωνέζικα μετά το ~90 αν/όταν τους βάλεις lpg ξέρεις ότι σύντομα θα πάς για επισκευή στην κεφαλή.
Αν είναι έντιμος ο εγκαταστάτης θα σε προειδοποιήσει σχετικά.

Το "σύντομα" είναι σχετικό πάντα, και η χρήση επηρεάζει, και με σκέτη βενζίνα κάποια στιγμή θα πάς για επισκευή αν κάνεις ικανά Km,
αλλά εδώ εννοώ κάτι σαν 30-50K Km.
Το να καίς και λίγο βενζίνη στις μεσαίες+ rpm βελτιώνει την κατάσταση μέν (οι χρόνοι καύσης πλησιάζουν της βενζίνης), δεν είναι πανάκεια δε.

Απο και και πέρα, έχει να κάνει και για ποιόν κινητήρα μιλάμε,
τυπικά ένας υποτετράγωνος διβάλβιδος με συντηρητικό χρονισμό στον εκκεντροφόρο του θα τα πάει καλύτερα με το lpg,
σε σχέση με ένα υπερτετράγωνο πολυβάλβιδο που αρέσκεται στις πολές rpm.
Όπως θα πάει καλύτερα και ένας high-comp με την ανάφλεξη σχετικά νωρίς.

Είναι ο μόνος λόγος που δεν έχω βάλει lpg στο jazz μου (Jazz idsi+lpg = βαλβίδες/έδρες kaput σύντομα, και ισχύει για πολλά honda).
Θα του έβαζα *άν* έβρισκα ένα ρεκτιφιέ να βάλει στο καπάκι μου τις έδρες/οδηγούς/βαλβίδες που θα του πήγαινα εγώ σε ένα σακουλάκι...

Γενικά πάντως, τυπικά οι ευρωπαϊκοί κινητήρες (fiat + wv group) είναι πιο δεκτικοί στο lpg,
εξαιρέσεις υπάρχουν, οπότε αν κανείς το σκέφτεται καλό είναι να μιλήσει με τον εγκαταστάτη του,
και να κάνει σχετική έρευνα (οι oem των συστημάτων lpg έχουν blacklists με ποια αυτοκίνητα *δεν* συνίσταται να γίνουν μετατροπή...).

BlueChris
29-10-22, 13:45
Το "έβγαζε προβλήματα" έχει 3 αναγνώσεις:
Υπάρχει το α) "έβγαζε προβλήματα" το ίδιο το kit της υγραεριοκίνησης (που γενικά ένα καλό kit ελάχιστα/καθόλου θέματα βγάζει),
υπάρχει το β) "έβγαζε προβλήματα η ποιότητα της εγκατάστασης" (<- κακός/τσαπατσούλης εγκαταστάτης),
και υπάρχει και το γ) έβγαζε προβλήματα ο κινητήρας (βαλβίδες/έδρες/καταλύτης/πολλαπλασιαστές) μετά το ρετροφίτ lpg.

Όσον αφορά το γ), πέραν του τι έκανε η Toyota στη Ελλάδα (που δεν το ξέρω, αλλά δεν αμφισβητώ την αναφορά σου),
στα περισσότερα γιαπωνέζικα μετά το ~90 αν/όταν τους βάλεις lpg ξέρεις ότι σύντομα θα πάς για επισκευή στην κεφαλή.
Αν είναι έντιμος ο εγκαταστάτης θα σε προειδοποιήσει σχετικά.

Το "σύντομα" είναι σχετικό πάντα, και η χρήση επηρεάζει, και με σκέτη βενζίνα κάποια στιγμή θα πάς για επισκευή αν κάνεις ικανά Km,
αλλά εδώ εννοώ κάτι σαν 30-50K Km.
Το να καίς και λίγο βενζίνη στις μεσαίες+ rpm βελτιώνει την κατάσταση μέν (οι χρόνοι καύσης πλησιάζουν της βενζίνης), δεν είναι πανάκεια δε.

Απο και και πέρα, έχει να κάνει και για ποιόν κινητήρα μιλάμε,
τυπικά ένας υποτετράγωνος διβάλβιδος με συντηρητικό χρονισμό στον εκκεντροφόρο του θα τα πάει καλύτερα με το lpg,
σε σχέση με ένα υπερτετράγωνο πολυβάλβιδο που αρέσκεται στις πολές rpm.
Όπως θα πάει καλύτερα και ένας high-comp με την ανάφλεξη σχετικά νωρίς.

Είναι ο μόνος λόγος που δεν έχω βάλει lpg στο jazz μου (Jazz idsi+lpg = βαλβίδες/έδρες kaput σύντομα, και ισχύει για πολλά honda).
Θα του έβαζα *άν* έβρισκα ένα ρεκτιφιέ να βάλει στο καπάκι μου τις έδρες/οδηγούς/βαλβίδες που θα του πήγαινα εγώ σε ένα σακουλάκι...

Γενικά πάντως, τυπικά οι ευρωπαϊκοί κινητήρες (fiat + wv group) είναι πιο δεκτικοί στο lpg,
εξαιρέσεις υπάρχουν, οπότε αν κανείς το σκέφτεται καλό είναι να μιλήσει με τον εγκαταστάτη του,
και να κάνει σχετική έρευνα (οι oem των συστημάτων lpg έχουν blacklists με ποια αυτοκίνητα *δεν* συνίσταται να γίνουν μετατροπή...).

Έχω 100000χλμ με το αέριο και δεν έχει τεθεί θέμα κεφαλής εκτός από τη λαστιχένια φλάντζα στο ψευδοκάπακο που έχω αλλάξει γιατί ξεράθηκε και πέταγε λίγο λάδι.
Αυτό που λες είναι για τα xZZ μοτέρ?

K1m0n
29-10-22, 14:55
Αυτό που λες είναι για τα xZZ μοτέρ?

Αυτό που λέω περί αυξημένης φθοράς (vs βενζίνα) είναι για όλα.
Δες κανα βιβλίο για προτεινόμενη σκληρότητα BHN σε βαλβίδες/έδρες σε κινητήρες βενζίνης vs κινητήρες με αέριο καύσιμο.

Όταν ο x κινητήρας είναι εξ'αρχής κατασκευασμένος με spec για χρήση z χιλιάδες ώρες προ της γενικής επισκευής,
αν καίει βενζίνα τυπικά θα έχει σε βαλβίδες/έδρες bhn ~200*, ο ίδιος με αέριο θάναι κάτι σαν BHN 250-300.
*αν σε ενδιαφέρουν τα ακριβή νούμερα ψάχτο, αυτά είναι απο μνήμης και είναι χρόνια που τα είχα ψάξει....

Μετά είναι θέμα για τι κινητήρα μιλάμε, τι περιμένουμε, και πόσο υπολογίζουμε ότι θα τον χρησιμοποιήσουμε (ποιά η ωφέλιμη ζωή του).
Πχ, έχουμε ένα volvo του 90-00 (πρίν τα πάρει η ford...),
με βενζίνα η κεφαλή θα βγάλει ~1 εκατομμύριο Km (στατιστική που μόλις έβγαλα απ'την κοιλιά μου, αλλά δεν θα απέχει πολύ...) = acceptable,
αν με lpg (και δεδομένου ότι φοράνε σκληρές βαλβίδες/έδρες) βγάλει πχ ~500K Km = πάλι acceptable (διότι υπολογίζουμε να κρατήσουμε το volvo 200-300K Km).

Οπότε, ναι έχεις αυξημένη φθορά με το Lpg, ναι μάλλον θα φάει τις έδρες του νωρίτερα,
αλλά άν το έχει υπολογίσει αναλόγως ο κατασκευαστής,
και η ωφέλιμη ζωή είναι επαρκής = όλα καλά.

Κάποια (πολλά) ασιατικά έχουν αυξημένη ευαισθησία,
πχ, το δικό μου (jazz 03), με βενζίνα: min. 300K Km = acceptable (συνήθως λύνεται για φλάντζα νωρίτερα και οι έδρες είναι ok),
με lpg = βαλβίδες/έδρες σε ~50-100K Km (συνήθως πιο κοντά στα 50) = not-acceptable.
Για αυτό σου λένε οι εγκαταστάτες: "θα σου βάλω lpg, αλλά θα κοιτάς διάκενο βαλβίδων κάθε 10-15Κ Km".
Φθορά σε έδρα/βαλβίδα = μικραίνει το διάκενο, αν παρά-μικρύνει θα μένει ανοιχτή (και θα πεθάνει εντός ωρών).
Εννοεί, ρύθμιζε τα διάκενα (για να ισοφαρίσεις την φθορά σε βαλβίδα/έδρα) και μέχρι να φτάσει η βαλβίδα το αλουμίνιο θάχουν περάσει χρόνια
(και θα έχει λήξει και η εγγύηση που σου έδωσα...).

Που με ~2 €/Lt η βενζίνα vs 0,90€ το lpg, τι είναι accetable και τι όχι είναι συζητήσιμο...
Στο jazz θα με συνέφερε να το κάνω lpg και κάθε ~50K Km να βάζω ένα μεταχειρισμένο γιαπωνέζικο μοτέρ πάνω.

Για τα zz δεν το είχα ψάξει ιδιαίτερα,
για του πατέρα μου (*νομίζω* 3ZZ-FE) που είχα ρωτήσει κάποτε μου είχαν πει no-no.
Δεν το έψαξα περεταίρω γιατί έκανε 3K Km / έτος (για το Super Market...).

Ρώτα καναν εγκαταστάτη, ξέρουν εμπειρικά, άν τους πας πχ honda/subaru
και ρωτήσεις "να βάλω αέριο?" κοιτάνε το πάτωμα.

DOU
29-10-22, 15:02
Σε τουρμποκινητηρες αμεσου ψεκασμου,προτεινουν το αεριο η ειναι προτιμοτερο για ατμοσφαιρικα μοτερ? Σε TSI η σε FSI θα βαζατε κιτ υγραεριο?

BlueChris
29-10-22, 15:25
Σε τουρμποκινητηρες αμεσου ψεκασμου,προτεινουν το αεριο η ειναι προτιμοτερο για ατμοσφαιρικα μοτερ? Σε TSI η σε FSI θα βαζατε κιτ υγραεριο?

Θα ρωτήσω να σου πω στη BRC και τώρα που το κοιτάω έβγαλε ένα καινούργιο σύστημα που χρησιμοποιεί τα ίδια τα μπεκ του αυτοκινήτου??? Θα μάθω σύντομα

http://brc.gr/product/liquid-state-lpg-direct-injection/

K1m0n
29-10-22, 15:47
Σε TSI η σε FSI θα βαζατε κιτ υγραεριο?

Για τα άμεσου ψεκασμού:
Νομίζω έχει σχετικά kit η vialle με υγρό/direct ψεκασμό lpg με τα δικά του μπέκ που προτείνονται.
Και νομίζω είναι συστήματα "υγρού" ψεκασμού.
Είχαν κάτι θέματα αρχικά με τις τρόμπες (έχουν τρόμπα εντός του tank) του lpg αλλά νομίζω τα λύσανε αλλάζοντας τον oem.
Και θάχουν και ~3 χιλιάρικα.

Έχουν και οι Ιταλοί κάποια, αλλά (νομίζω?) είναι αερίου ψεκασμού στην πολλαπλή,
και ψεκάζουν και λίγη βενζίνα για να μην καούν τα ακροφύσια των μπέκ του άμεσου απο την μή-χρήση.
Έχω ακούσει ότι παίζουν (ώς συστήματα), τώρα πόσο ενοχλούνται τα καπάκια της vw από το lpg δεν το ξέρω ("ξέρω" = ιδία πείρα),
αλλά έχω ακούσει ότι αντέχουν σχετικά.
Προσωπική πείρα δεν έχω.

Για τα turbo:
Στα turbα έχεις και το επιπλέον πρόβλημα ότι αν μιλάμε για πολλά bhp και αέριο ψεκασμό,
μπορεί να μην σε φτάνει η παροχή των μπέκ και να θες διπλά μπέκ/reducers.
Γενικά όμως, και τα turbo μια χαρά παίζουν με lpg.

Είναι καλές ερωτήσεις για έναν εγκαταστάτη που έχει πείρα σε vw.
Εγώ είναι χρόνια που δεν ασχολούμαι με το σπόρ.

- - - Updated - - -


Θα ρωτήσω να σου πω στη BRC

Παρεμπιπτόντως, ένα brc plug&drive που είχα πάνω σε ένα galloper:
#1 είχε 0 προβλήματα το ίδιο ως kit (ok, κροτάλιζαν λίγο τα μπέκ, λύνεται αν βάλεις keihin αλλά δεν αξίζει τον κόπο/$...), και
#2 όταν σήκωσα (για άλλο λόγο...) τις κεφαλές στον 6G72 μετά από >100Κ Km με lpg, βαλβίδες/έδρες ήταν άψογες.
Και ο 6G72 ο διβάλβιδος είναι πολύ επίφοβος με το lpg.

manoulamou
29-10-22, 17:15
Όλες οι αντιπροσωπείες κάνουν ότι θέλουν. Στην Toyota ζήτησαν τιμή από τα καλά και πίεσαν να τα πάρουν στη μισή τιμή. Φυσικά δεν το δεχόταν κανείς αυτό και έβαζαν τα γνωστά άλογα.
Το ίδιο γίνεται στις περισσότερες αντιπροσωπείες σε όλες τις μάρκες. Στην Ελλάδα είστε.

Εδώ ακόμα και σήμερα έρχονται τα καινούργια αυτοκίνητα άδεια, και στην Ελλάδα βάζουν πολλά έξτρα και το πουλάνε σαν εργοστασιακή εγκατάσταση. Αυτό γινόταν και γίνεται γιατί η αντιπροσωπεία πληρώνει λιγότερο φόρο στην εισαγωγή του αυτοκινήτου σαν απλό μοντέλο και τα εξαρτήματα τα εισάγουν σαν ανταλλακτικά με πολύ μικρότερο φόρο οπότε κερδίζουν τα μαλλιά τους.
Κατι δεκαετιες πριν ο αντρας μου ειχε παρει ενα Honda Civic και λιγο μετα πηγε στο συνεργειο του να βαλει ζωνες ασφαλειας, που ειχαν γινει υποχρεωτικες.
Εκει ενας που παλια δουλευε στου Σαρακακη, του ειπε οτι
ενω κανονικα υπηρχαν τοποθετημενες απο το εργοστασιο, εδω τις εβγαζαν ειτε για να τις μοσχοπουλησουν ειτε για να τις βαλουν στα δικα τους!
:evil:

netlag
29-10-22, 17:33
Το "έβγαζε προβλήματα" έχει 3 αναγνώσεις:
Υπάρχει το α) "έβγαζε προβλήματα" το ίδιο το kit της υγραεριοκίνησης (που γενικά ένα καλό kit ελάχιστα/καθόλου θέματα βγάζει),
υπάρχει το β) "έβγαζε προβλήματα η ποιότητα της εγκατάστασης" (<- κακός/τσαπατσούλης εγκαταστάτης),
και υπάρχει και το γ) έβγαζε προβλήματα ο κινητήρας (βαλβίδες/έδρες/καταλύτης/πολλαπλασιαστές) μετά το ρετροφίτ lpg.

Όσον αφορά το γ), πέραν του τι έκανε η Toyota στη Ελλάδα (που δεν το ξέρω, αλλά δεν αμφισβητώ την αναφορά σου),
στα περισσότερα γιαπωνέζικα μετά το ~90 αν/όταν τους βάλεις lpg ξέρεις ότι σύντομα θα πάς για επισκευή στην κεφαλή.
Αν είναι έντιμος ο εγκαταστάτης θα σε προειδοποιήσει σχετικά.

Το "σύντομα" είναι σχετικό πάντα, και η χρήση επηρεάζει, και με σκέτη βενζίνα κάποια στιγμή θα πάς για επισκευή αν κάνεις ικανά Km,
αλλά εδώ εννοώ κάτι σαν 30-50K Km.
Το να καίς και λίγο βενζίνη στις μεσαίες+ rpm βελτιώνει την κατάσταση μέν (οι χρόνοι καύσης πλησιάζουν της βενζίνης), δεν είναι πανάκεια δε.

Απο και και πέρα, έχει να κάνει και για ποιόν κινητήρα μιλάμε,
τυπικά ένας υποτετράγωνος διβάλβιδος με συντηρητικό χρονισμό στον εκκεντροφόρο του θα τα πάει καλύτερα με το lpg,
σε σχέση με ένα υπερτετράγωνο πολυβάλβιδο που αρέσκεται στις πολές rpm.
Όπως θα πάει καλύτερα και ένας high-comp με την ανάφλεξη σχετικά νωρίς.

Είναι ο μόνος λόγος που δεν έχω βάλει lpg στο jazz μου (Jazz idsi+lpg = βαλβίδες/έδρες kaput σύντομα, και ισχύει για πολλά honda).
Θα του έβαζα *άν* έβρισκα ένα ρεκτιφιέ να βάλει στο καπάκι μου τις έδρες/οδηγούς/βαλβίδες που θα του πήγαινα εγώ σε ένα σακουλάκι...

Γενικά πάντως, τυπικά οι ευρωπαϊκοί κινητήρες (fiat + wv group) είναι πιο δεκτικοί στο lpg,
εξαιρέσεις υπάρχουν, οπότε αν κανείς το σκέφτεται καλό είναι να μιλήσει με τον εγκαταστάτη του,
και να κάνει σχετική έρευνα (οι oem των συστημάτων lpg έχουν blacklists με ποια αυτοκίνητα *δεν* συνίσταται να γίνουν μετατροπή...).

Κάποια ιαπωνικά αυτοκίνητα έχουν πιο μαλακα μέταλλα στις έδρες απο αντίστοιχα ευρωπαϊκά. Η έδρα υποχωρεί, και αν δεν ελέγχονται τα διακενα μπορει να συμβεί αυτο που λες με χρήση υγραεριου.

Δεν φταίει το υγραέριο ομως για αυτο. Φταιει ο εγκαταστατης γιατι συνήθως το ρυθμίζουν σκατα. Ή το ρυθμιζουν σε συγκεκριμενες θερμοκρασίες λειτουργιες και δεν ορίζουν compensations για χρήση σε μποτολιαρισμα, το καλοκαιρι κλπ.

Τι σημαίνει σωστή ρυθμιση? Σημαινει οτι το μειγμα αέρα/καυσιμου ειναι παντοτε αυτο που επιζητά ο εργοστασιακοε εγκεφαλος τηε βενζινης, και ποτε πιο φτωχό. Αυτο που συνηθως παρατηρείται σε κακορυθμισμενα αυτοκινητα ειναι τεραστια νουμερα στα short και long term fuel trims του εγκεφαλου. Δεν εινΙ τοσο πρόβλημα οταν το αυτοκινητο ειναι σε χαμηλα η μέσα φορτια γιατι ο αισθητήρας λαμδα θα φτιαξει το μειγμα. Το προβλημα ειναι σε λειτουργεια Open Loop, σε πολυ υψηλα φορτια. Εκει συνηθως οι εργοσταδιακοι κινητήρες βενζινης πανε σε πολυ πλουσια μειγματα για μακροζωία και maximum horsepower, και ενα κακορυθμισμενο lpg θα παει σε πολυ φτωχο μειγμα. Δηλαδη θα επιθυμει 12:1 ο εγκεφαλος και η ρυθμιση στο lpg θα ειναι 16:1.

Εκει ανεβαίνουν υπερβολικά οι θερμοκρασιες καυσαεριων, και γινεται η υποχώρηση των εδρων.

Ακομα και σε κακορυθμισμενο LPG, το να το οδηγας σε closed loop ειναι ασφαλες σχετικα.

Ενα σημαντικο πλεονεκτημα για αποφυγή προβληματων ειναι οι κινητήρες με υδραυλικά ωστηρκα βαλβιδων. Και παλι ομως η καλη ρύθμιση ειναι εκ των ων ουκ άνευ .

Αν το Jazz ειναι εμμεσμος ψεκασμος και εχει υδραυλικα ωστηρια, θα εβαζα υγραεριο χθες. Και μπορεις πολυ ευκολα να τσεκαρεις αν στο εχει ρυθμισει σωστα ο εγκαταστατης. Αν οχι ρυθμισε το εσυ. Δεν ειναι επιστημη.

K1m0n
29-10-22, 19:52
Κάποια ιαπωνικά αυτοκίνητα έχουν πιο μαλακα μέταλλα στις έδρες απο αντίστοιχα ευρωπαϊκά. Η έδρα υποχωρεί, και αν δεν ελέγχονται τα διακενα μπορει να συμβεί αυτο που λες με χρήση υγραεριου.

Σωστό, και συμβαίνει.
Και θα ελέγχονται/ρυθμίζονται συχνά τα διάκενα (για να μην κάψει βαλβίδα), και θα εξακολουθήσει η φθορά
(σχετικά πιο γρήγορη vs της χρήσης με βενζίνα),
και κάποια στιγμή θα ψωριάσει ή/και θα παρά-κατέβει και θα πρέπει να πάει στο ρεκτιφιέ για τα σχετικά.
Πόσο γρήγορα συμβαίνει αυτό θα είναι και αναλόγως αυτοκινήτου, και ρύθμισης/εγκατάστασης (και των δυνατοτήτων της ecu),
και του πόσο βαρύ πόδι έχει ο χρήστης.

Εννοείται, η ίδια διαδικασία φθοράς θα γινόταν και με χρήση βενζίνης (καμία κεφαλή δεν ζεί για πάντα...),
το ζήτημα είναι αν/πόσο επιταχύνεται η διαδικασία σε αυτοκίνητα με "μαλακές" έδρες/βαλβίδες όταν χρησιμοποιείται lpg.


Δεν φταίει το υγραέριο ομως για αυτο. Φταιει ο εγκαταστατης γιατι συνήθως το ρυθμίζουν σκατα. Ή το ρυθμιζουν σε συγκεκριμενες θερμοκρασίες λειτουργιες και δεν ορίζουν compensations για χρήση σε μποτολιαρισμα, το καλοκαιρι κλπ.

Και ναι, και όχι.
Φταίει *και* το υγραέριο, τουλάχιστον όσο μιλάμε για ρετροφίτ σε κινητήρα που είναι σχεδιασμένος για χρήση με βενζίνα και έχει "μαλακό" καπάκι.
Αν μιλάγαμε για κινητήρα σχεδιασμένο εξ'αρχής για χρήση με lpg
(ή για εκτεταμένη μετατροπή με αύξηση συμπίεσης + remap σε ecu/εκκεντροφόρο + ανάλογη κεφαλή)
θα ήταν μια άλλη συζήτηση και προφανώς γενικά μια χαρά καύσιμο είναι το lpg.


Τι σημαίνει σωστή ρυθμιση? Σημαινει οτι το μειγμα αέρα/καυσιμου ειναι παντοτε αυτο που επιζητά ο εργοστασιακοε εγκεφαλος τηε βενζινης, και ποτε πιο φτωχό. Αυτο που συνηθως παρατηρείται σε κακορυθμισμενα αυτοκινητα ειναι τεραστια νουμερα στα short και long term fuel trims του εγκεφαλου. Δεν εινΙ τοσο πρόβλημα οταν το αυτοκινητο ειναι σε χαμηλα η μέσα φορτια γιατι ο αισθητήρας λαμδα θα φτιαξει το μειγμα. Το προβλημα ειναι σε λειτουργεια Open Loop, σε πολυ υψηλα φορτια. Εκει συνηθως οι εργοσταδιακοι κινητήρες βενζινης πανε σε πολυ πλουσια μειγματα για μακροζωία και maximum horsepower, και ενα κακορυθμισμενο lpg θα παει σε πολυ φτωχο μειγμα. Δηλαδη θα επιθυμει 12:1 ο εγκεφαλος και η ρυθμιση στο lpg θα ειναι 16:1.

Επίσης σωστό επί της αρχής (και δυστυχώς συμβαίνει...), αλλά ένας στοιχειωδώς σύγχρονος εγκέφαλος/ecu για lpg
θα συνδεθεί στην obd και θα διαβάζει/ακολουθεί real-time τα fuel trim του oem.
Τώρα, αν βαριώνται κάποιοι εγκαταστάτες να συνδέσουν την obd (ή/και βάζουν πάνω την φτηνότερη ecu),
ή/και βαριώνται να κάνουν μια βόλτα με open loop και να διαβάζουν ταυτόχρονα το μίγμα, είναι κάτι που δυστυχώς συμβαίνει.
Πολλοί εγκαταστάτες απλώς θα τρέξουν το auto setup και έτοιμο και πάμε στον επόμενο γιατί έχουμε να πληρώσουμε και νοίκι/προσωπικό/τεβε.

Γενικά μιλώντας, η μετατροπή σε lpg *δεν* είναι από τα πράγματα που θέλει κανείς να αγοράσει ότι φτηνότερο.


Εκει ανεβαίνουν υπερβολικά οι θερμοκρασιες καυσαεριων, και γινεται η υποχώρηση των εδρων.

Είναι ένας βασικός παράγοντας, έχει και άλλους.
Οι επικαθήσεις σε βαλβίδα/έδρα λειτουργούν αποτρεπτικά στο micro-welding.
Η εξάτμιση της βενζίνης (στα non-direct inj.) ψύχει βαλβίδες/έδρες εισαγωγής.
Ειδικά σε υπερτετράγωνους κινητήρες με μεγάλο overlap το πόσο νωρίς ανοίγουν οι βαλβίδες εξαγωγής μπορεί να είναι θέμα
(στις ψηλές στροφές μπορεί να μην ολοκληρώνει την καύση και να βγαίνει και αναμμένο αέριο, ειδικά αν δεν ψεκάζεται και λίγο % βενζίνας),
και κανείς δεν θα βάλει εκκεντροφόρο με άλλο προφίλ για να κάνει μετατροπή, εδώ το ζήτημα είναι ποιό kit είναι 100€ φτηνότερο.
Η χαρτογράφηση της ανάφλεξης μπορεί επίσης να είναι θέμα σε υψηλό φορτίο, και κανείς δεν θα κάτσει να κάνει re-map
η να βάλει ecu με 2ό χάρτη.
Και αν ο εγκαταστάτης πει στον πελάτη ότι θέλει +pigyback ecu για να γυρίσει την καμπύλη του αβάνς -10 μοίρες πανς
και θέλει +100€ τον έχασε τον πελάτη....

Οπότε, το αν το x αυτοκίνητο/κινητήρας προτείνεται για αξιόπιστη μετατροπή σε lpg (και τι θα περιλαμβάνει η μετατροπή...)
είναι πολυπαραγοντικό, και δεν υπάρχει μια universal απάντηση ναί/όχι.

Υπάρχουν σαφή πλεονεκτήματα ($), και (αναλόγως και του κινητήρα...) πιθανά τεχνικά προβλήματα στο μέλλον,
οπότε καλείται ο όποιος ενδιαφερόμενος να κάνει την έρευνα του.


Αν το Jazz ειναι εμμεσμος ψεκασμος και εχει υδραυλικα ωστηρια, θα εβαζα υγραεριο χθες. Και μπορεις πολυ ευκολα να τσεκαρεις αν στο εχει ρυθμισει σωστα ο εγκαταστατης. Αν οχι ρυθμισε το εσυ. Δεν ειναι επιστημη.

Το συγκεκριμένο είναι έμμεσος ψεκασμός,
2 βαλβίδες/μπουζί ανά κύλινδρο + κοκοράκια (κόντρα παξιμάδι) + high-comp (νομίζω κάτι σαν 10κάτι/1) + υποτετράγωνο.
Παίζει εξαιρετικά με lpg (καλύτερα απο βενζίνα), αλλά *ξέρω* ότι τρώει τις έδρες του, οπότε όχι.
Μπορώ να το ρυθμίσω/δω και εγώ (έχω το software + αντάπτορες) αλλά δεν έχω τον χρόνο να ασχολούμαι με το αυτοκίνητο.

stamka
30-10-22, 10:45
Φταίει *και* το υγραέριο, τουλάχιστον όσο μιλάμε για ρετροφίτ σε κινητήρα που είναι σχεδιασμένος για χρήση με βενζίνα και έχει "μαλακό" καπάκι.
Αν μιλάγαμε για κινητήρα σχεδιασμένο εξ'αρχής για χρήση με lpg
(ή για εκτεταμένη μετατροπή με αύξηση συμπίεσης + remap σε ecu/εκκεντροφόρο + ανάλογη κεφαλή)
θα ήταν μια άλλη συζήτηση και προφανώς γενικά μια χαρά καύσιμο είναι το lpg.



εγω νομιζω τα ειπε ολα ο φιλος και κραταω την περιληψη

K1m0n
30-10-22, 12:26
και κραταω την περιληψη

Η περίληψη είναι μια χαρά, όσο μιλάμε για τα έχοντα "μαλακό" καπάκι.
Υπέρ-απλουστεύοντας (που δεν' είναι καλό) θα μπορούσαμε να πούμε ότι τα έχοντα "μαλακό" καπάκι
θα έχουν σύντομα αυξημένη φθορά σε βαλβίδες/έδρες.
Πόσο αυξημένη, πόσο σύντομα, πότε περιμένουμε ζημιά, πόσο θα αντέξει, αν συμφέρει,
εδώ μπαίνουν πολλοί παράγοντες και δεν γίνεται να υπέρ-απλουστεύσουμε.

Πέραν των παραπάνω (που είναι μια σημαντική μειοψηφία),
υπάρχουν πολλοί κινητήρες που ώς μη έχοντες "μαλακό" καπάκι αν ρυθμιστούν σωστά με lpg
θα ζήσουν ευτυχισμένοι πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα,
και ή θα πάνε για σκράπ χωρίς να έχουν βγάλει ζημιά,
ή θα βγάλουν μια φλάντζα ή/και ένα ρήγμα (στις 200-400K Km) και με την ευκαιρία της όλης επισκευής
τότε θα πάει η κεφαλή για βαλβίδες/έδρες.

Εν τω μεταξύ, και θα κοστίζουν φτηνότερα/Km και θα ρυπαίνουν και λιγότερο.

Θα έχουν αυξημένη φθορά σε σχέση με την χρήση με βενζίνα? λιγότερο η περισσότερο ναι.
Αλλά είπαμε, αν το (σκληρό) καπάκι βγάζει 1M Km με βενζίνα και με υγραέριο βγάζει 500K Km,
είναι πλέον non-issue γιατί μάλλον θα έχεις πετάξει το αυτοκίνητο πριν τα 500K Km.
Και αν δεν το έχεις πετάξει, η οικονομία που έχεις κάνει σε 500K Km με χρήση lpg
σου επιτρέπει να επισκευάσεις ή να βάλεις έναν νέο κινητήρα και μένουν και πολλά ρέστα.

Και αν κανείς είναι μερακλής πάντα μπορεί πρό της μετατροπής να πάει την κεφαλή του σε ένα ρεκτιφιέ
να της κάνουν ένα μπωτέ με βαλβίδες/έδρες ικανής σκληρότητος.

Δεν είναι άσπρο-μάυρο.
Εγώ είμαι υπέρ υπό προυποθέσεις.
Και είναι και μονόδρομος για πολλά μεγαλύτερα/παλαιότερα αυτοκίνητα που αλλιώς πρέπει να πάνε για σκράπ.
Και το πιο οικολογικό αυτοκίνητο είναι αυτό που ήδη έχουμε (ανεξάρτητα του τι λέει το marketing),
οπότε αν κάποιος μπορεί με το lpg να βγάλει χρόνια χρήσης από ένα παλαιότερο αυτοκίνητο, μια χαρά.

DOU
30-10-22, 13:56
αν πιστευεις οτι σε 7 χρονια δεν θα παραγεται βεζινοκινητο αυτοκίνητο τοτε οκ ... Αυτο δεν προκειτε να γινει Ειναι μαρκετινγ για να πουλησουν ηλεκτρικα. Πριν γινει θα πρεπει να ξερει ο κοσμος το κοστος της μπαταριας και το χρονο ζωης (αν πχ θες 20.000 για μπαταρια σε ΚΙΑ μετα απο 7 χρονια τοτε δεν θα αγορασει κανει ηλεκτρικο στη Ελλαδα)

Δεν πιστευω οτι θα σταματησουν να παραγονται βενζινοκινητα η πετρελαιοκινητα αυτοκινητα,αλλα η μεταβαση προφανως θα γινει σταδιακα και οσο προχωρανε οι υποδομες και θα πεφτουν λιγο οι τιμες,ηδη αρκετες αυτοκινητοβιομηχανιες εχουν συμφωνησει σε κοινες πλατφορμες που θα βασιζουν τα ηλεκτρικα τους,ηδη μοντελα οπως το fiesta/focus και απο αλλες εταιριες καταργουνται για να αντικατασταθουν απο αμιγως ηλεκτρικα μοντελα,οι επενδυσεις σε εργοστασια παραγωγης μπαταριων εχουν ηδη αποφασιστει.


Οι μπαταρίες, επισκευάζονται ΤΜΗΜΑΤΙΚΑ, καλέ μου Άνθρωπε και ΔΕΝ χαλάνε όλα τους τα Στοιχεία!Σου είπα ρε 500 φορές πως θα επισκευζεις τις μπαταρίες! Σε ανεξάρτητους επισκευαστες, όπως φτιάχνεις σήμερα ΤΑ ΘΕΡΜΙΚΑ!ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΗΔΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ, ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΓΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ! ΞΥΠΝΑ!

https://www.autoblog.gr/2022/10/26/episimo-telos-to-ford-fiesta-to-2023/#comment-6024263834


Αλλο σημαντικο στοιχειο για τα ηλεκτρικα αυτοκινητα


Το service ηλεκτρικού αυτοκινήτου είναι πιο οικονομικό από αυτό των συμβατικών. Μάθε τον λόγο, καθώς και τις απαραίτητες εργασίες συντήρησης.

Η διαφορά στον κινητήρα

Οι κινητήρες εσωτερικής καύσης περιλαμβάνουν αντλίες, φίλτρα καυσίμου, μπουζί και πολλά άλλα μέρη, τα οποία με τη χρήση παρουσιάζουν φθορές.

Αντιθέτως οι ηλεκτροκινητήρες είναι πιο καθαροί, δεν περιέχουν όλα τα παραπάνω και έχουν λιγότερες ανάγκες αντικατάστασης εξαρτημάτων.

Αυτό καθιστά το service ενός ηλεκτρικού αυτοκινήτου πιο απλή διαδικασία και περίπου κατά 20% οικονομικότερο.

Ακόμη και με το κόστος του μηχανικού και των ανταλλακτικών να παραμένει περίπου στα ίδια επίπεδα, ο ιδιοκτήτης βγαίνει κερδισμένος.

Μπαταρία

Οι περισσότερες εταιρείες προσφέρουν 8-10 χρόνια εγγύηση για την μπαταρία, οπότε η αντικατάσταση της είναι κάτι που δεν θα σε απασχολήσει άμεσα.

Φυσικά δεν χρειάζεται να αλλαχθεί ολόκληρη, καθώς έχει προβλεφθεί η αντικατάσταση συγκεκριμένων μερών της.

Υπολόγισε λοιπόν πως η απώλεια της αποθηκευτικής δυνατότητας είναι από 1-3% ανά έτος, ανάλογα τον κύκλο των φορτίσεων, οπότε θα χρειαστούν πολλά χρόνια για να ασχοληθείς μαζί της!

https://carselectric.gr/service-ilektrikou-aftokinitou-poso-kostizei-kai-ti-perilamvanei/

BlueChris
30-10-22, 13:59
Όταν η Toyota πλέον επίσημα είπε πως τέλος τα θερμικά μοτέρ από το 2030 και κάνει στροφή στα φουλ ηλεκτρικά και όντας ο μεγαλύτερος κατασκευαστής αυτοκινήτων στον κόσμο, αυτό σημαίνει τέλος τα θερμικά μοτέρ.

Veldrin
30-10-22, 14:49
Επειδή κάνω περίπου 1100 μίλια την εβδομάδα και δεν θέλω να φορτώνω μίλια ούτε το Χοντα (όπου έκανα ως τώρα, και τα 215/55 είναι πανάκριβα λάστιχα), ούτε το Ioniq 5, αφού τα depreciation costs στην παρούσα αγορά είναι περισσότερα από το κόστος καυσίμων ή και της κιλοβατώρας - έψαχνα ένα αυτοκίνητο "μουλάρι" να το φορτώνω.

Βρήκα και πήρα σε auction πριν 6 μέρες ένα Peugeot 308 Allure του 15 με τον 1.6 120 diesel με 50 χιλιάδες μίλια. To παρέλαβα από service-λάστιχα-body shop χθες.

Εξαιρετικό σε όλα του, ενθουσιασμένος και ανακουφισμένος καθώς το πήρα "γουρούνι στο σακί". Πολύ άνετο στο δρόμο, σίγουρα πιο μαλακό από τα άλλα 2, με πολύ χαμηλό κόστος συντήρησης και 92mpg claim από τον κατασκευαστή. Στην πράξη μου δίνει 78 από χθες που το πάω βόλτες για δοκιμή.

Ο κινητήρας τραβάει ΠΟΛΥ καλά γι αυτό που είναι, σίγουρα ανοίγει χαμηλότερα από το Χοντα, και κάθεται περίπου 300-400rpm πιο κάτω σε 70 μίλια (110χλμ) cruising speed.

Στα υπόλοιπα, θα φανεί!

BlueChris
30-10-22, 15:13
Επειδή κάνω περίπου 1100 μίλια την εβδομάδα και δεν θέλω να φορτώνω μίλια ούτε το Χοντα (όπου έκανα ως τώρα, και τα 215/55 είναι πανάκριβα λάστιχα), ούτε το Ioniq 5, αφού τα depreciation costs στην παρούσα αγορά είναι περισσότερα από το κόστος καυσίμων ή και της κιλοβατώρας - έψαχνα ένα αυτοκίνητο "μουλάρι" να το φορτώνω.

Βρήκα και πήρα σε auction πριν 6 μέρες ένα Peugeot 308 Allure του 15 με τον 1.6 120 diesel με 50 χιλιάδες μίλια. To παρέλαβα από service-λάστιχα-body shop χθες.

Εξαιρετικό σε όλα του, ενθουσιασμένος και ανακουφισμένος καθώς το πήρα "γουρούνι στο σακί". Πολύ άνετο στο δρόμο, σίγουρα πιο μαλακό από τα άλλα 2, με πολύ χαμηλό κόστος συντήρησης και 92mpg claim από τον κατασκευαστή. Στην πράξη μου δίνει 78 από χθες που το πάω βόλτες για δοκιμή.

Ο κινητήρας τραβάει ΠΟΛΥ καλά γι αυτό που είναι, σίγουρα ανοίγει χαμηλότερα από το Χοντα, και κάθεται περίπου 300-400rpm πιο κάτω σε 70 μίλια (110χλμ) cruising speed.

Στα υπόλοιπα, θα φανεί!

Καλοταξιδο φίλε.

treli@ris
30-10-22, 15:39
Ποια η γνώμη σας για Skoda Kamiq 1.5 dsg? Θα αντικαταστήσει ένα ML320 που δε βολεύει πλέον. Κίνηση εντός πόλης και 1-2 φορές βαριά το χρόνο ταξίδι. Ούτε 1000 χλμ /μήνα με τα τωρινά δεδομένα. Σε 2 χρόνια θα έχει και πέρα-δώθε σε άλλη πόλη λόγω φοιτητή. Υπάρχει επίσης εναλλακτική;

Veldrin
30-10-22, 15:44
Ποια η γνώμη σας για Skoda Kamiq 1.5 dsg? Θα αντικαταστήσει ένα ML320 που δε βολεύει πλέον. Κίνηση εντός πόλης και 1-2 φορές βαριά το χρόνο ταξίδι. Ούτε 1000 χλμ /μήνα με τα τωρινά δεδομένα. Σε 2 χρόνια θα έχει και πέρα-δώθε σε άλλη πόλη λόγω φοιτητή. Υπάρχει επίσης εναλλακτική;

Μια εναλλακτική που μπορώ να σκεφτώ αμέσως είναι το Hyundai Kona. Το Skoda από ότι θυμάμαι (οπότε ίσως είμαι λάθος) δεν έχει τα καλύτερα νούμερα σε κατανάλωση εντός πόλης.


@Bluechris: ευχαριστώ! ελπίζω να μην ξανασχοληθώ πλέον με αγοραπωλησίες σε αυτοκίνητο για κάποιον καιρό.

tsigarid
30-10-22, 18:37
Οι κινητήρες εσωτερικής καύσης -βενζίνης, diesel, φυσικού αερίου και υγραερίου- απέκτησαν οριστικά ημερομηνία λήξης. Και αυτό γιατί η Ευρωπαϊκή Ένωση ανακοίνωσε και επίσημα την απαγόρευση των πωλήσεών τους από το 2035 και μετά.

https://www.cnn.gr/style/aytokinito/story/334944/aftokinito-oristikopoiithike-to-telos-ton-kinitiron-esoterikis-kaysis

K1m0n
30-10-22, 19:59
Ποια η γνώμη σας για Skoda Kamiq 1.5 dsg?

<crystal_ball_mode>
vw είναι, λογικά τα πρώτα ~5 χρόνια θάναι ok,
μετά θα αρχισουν οι χαζοβλάβες και να ανάβουν φωτάκια.
Και στις ~100-150K Km θάναι η ώρα του dsg.
</crystal_ball_mode>


Υπάρχει επίσης εναλλακτική;

Αν και δεν είναι στην ίδια κατηγορία (crossover vs suv) έχω μια συμπάθεια στο duster 4x4, θεωρώ ότι είναι τίμιο,
και το design του με ενοχλεί λιγότερο από τα άλλα σύγχρονα suv και περίπου-suv και θέλω-να-μοιάζω-με-suv.
Ρενώ είναι, όλο και κάτι θα του φταίει, αλλά νομίζω είναι τίμιο για τα 25 χιλιάρικα που ζητάει.

Πάντως κάτι μου λέει ότι θα σου κακοφανεί η μετάβαση ml->kamiq.

netlag
30-10-22, 20:04
Το συγκεκριμένο είναι έμμεσος ψεκασμός,
2 βαλβίδες/μπουζί ανά κύλινδρο + κοκοράκια (κόντρα παξιμάδι) + high-comp (νομίζω κάτι σαν 10κάτι/1) + υποτετράγωνο.
Παίζει εξαιρετικά με lpg (καλύτερα απο βενζίνα), αλλά *ξέρω* ότι τρώει τις έδρες του, οπότε όχι.
Μπορώ να το ρυθμίσω/δω και εγώ (έχω το software + αντάπτορες) αλλά δεν έχω τον χρόνο να ασχολούμαι με το αυτοκίνητο.

Στην υγραεριοκινηση αν οδηγας με γνώμονα την οικονομία, με χαμηλές στροφές και απαλό πόδι στο γκαζι, αποφεύγοντας ανουσιες επιταχυνσεις κλπ. Δηλαδη αν κατα 95% του χρονου βρισκεσαι μεταξύ 1500 και 3000 στροφών, και το γκάζι πατημένο ελαφρά και σπανίως στο πάτωμα, το VSR είναι κατι που δεν πρέπει να απασχολήσει πριν τις 250.000 km που το αμαξι ήδη θα οδεύει προς αλλαγη. Και μιλάω για αυτα με μαλακα καπακια.

Να υπενθυμίσω οτι ακομα και οταν χρειάζεται full throttle και max horsepower, με ενα κουμπακι το αμαξι γυρναει σε βενζίνη για το peace of mind.

Δηλαδή μπορεί κάποιος να περιορίσει στο ελάχιστο τις πιθανοτητες για βλάβη με συνετή χρήση.

Ολοι οι εγκεφαλοι υποστηριζουν μεικτη χρήση βενζινης με ψεκασμους στα υψηλα φορτια. Και μπορει και ο οδηγος σε μεγαλα ταξιδια να γυρναει σε βενζινη καθε μια ώρα για λιγα λεπτά.

Λύσεις υπάρχουν.

BlueChris
30-10-22, 22:04
Στην υγραεριοκινηση αν οδηγας με γνώμονα την οικονομία, με χαμηλές στροφές και απαλό πόδι στο γκαζι, αποφεύγοντας ανουσιες επιταχυνσεις κλπ. Δηλαδη αν κατα 95% του χρονου βρισκεσαι μεταξύ 1500 και 3000 στροφών, και το γκάζι πατημένο ελαφρά και σπανίως στο πάτωμα, το VSR είναι κατι που δεν πρέπει να απασχολήσει πριν τις 250.000 km που το αμαξι ήδη θα οδεύει προς αλλαγη. Και μιλάω για αυτα με μαλακα καπακια.

Να υπενθυμίσω οτι ακομα και οταν χρειάζεται full throttle και max horsepower, με ενα κουμπακι το αμαξι γυρναει σε βενζίνη για το peace of mind.

Δηλαδή μπορεί κάποιος να περιορίσει στο ελάχιστο τις πιθανοτητες για βλάβη με συνετή χρήση.

Ολοι οι εγκεφαλοι υποστηριζουν μεικτη χρήση βενζινης με ψεκασμους στα υψηλα φορτια. Και μπορει και ο οδηγος σε μεγαλα ταξιδια να γυρναει σε βενζινη καθε μια ώρα για λιγα λεπτά.

Λύσεις υπάρχουν.

Αυτή είναι η οδήγηση μου στο 99% και ίσως για αυτό δεν έχω θέματα. Το 1% είναι όταν μου την καρφώνει μια φορά το μήνα ή λιγότερο και φεύγω από μάγουλα, ανεβαίνω Σκούρτα τάπα, στρίβω στο κάμπο δεξιά και ξανά τάπα μέχρι τη Χασιά.
Α και άλλη μία καλή διαδρομή όταν πάω στην αποθήκη μας στην Αυλώνα ή γυρίζω από αυτήν που έρχομαι από τα βουνά πάλι τάπα...

Από τις λίγες χαρές που μου έχουν μείνει στη ζωή :) μέχρι να με μαζέψουν από κάνα γκρεμό βέβαια.

netlag
31-10-22, 10:31
Από τις λίγες χαρές που μου έχουν μείνει στη ζωή :) μέχρι να με μαζέψουν από κάνα γκρεμό βέβαια.

trail braking για more pleasure & less risk ;)

DOU
31-10-22, 12:37
Citroen Ami

Το φθηνότερο ηλεκτρικό αυτοκίνητο στην ελληνική αγορά διαγράφει αξιοζήλευτη εμπορική πορεία, όντας από τώρα μια επιτυχία της Citroen στην ηλεκτρική κινητικότητα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η υποδοχή που επιφύλαξε το ελληνικό αγοραστικό κοινό στο Ami ήταν αρκετά θερμή, πραγματοποιώντας ένα από τα δυνατότερα εμπορικά λανσαρίσματα που έχουμε δει στη χώρα τα τελευταία χρόνια.

Η φόρτισή του είναι απλοποιημένη, καθώς σε μόλις τρεις ώρες μέσω μιας κανονικής/οικιακής πρίζας 220V επανακτά την πλήρη αυτονομία του (ανέρχεται σε 75 χλμ.), ενώ ιδιαίτερα σημαντική είναι η προστασία που προσφέρει από κακές καιρικές συνθήκες και ατυχήματα, έχοντας παράλληλα και αξιαγάπητη προσωπικότητα.

Ακόμη πιο κολακευτική είναι και η τιμή εκκίνησης του οχήματος που ανέρχεται στα 6.500 ευρώ με το πρόγραμμα της κρατικής επιδότησης Β΄ Κύκλου Δράσης “Κινούμαι Ηλεκτρικά”, ενώ για νέους κάτω από 29 ετών η κρατική επιδότηση αυξάνεται κατά 1.000 ευρώ και η τελική τιμή του οχήματος δε ξεπερνά τις 5.500 ευρώ.

https://www.carandmotor.gr/electric/agora/spaei-tameia-citroen-ami-ton-5500-eyro

242744

Ξεκιναμε με αυτο...και βλεπουμε μεχρι το 2035.:lol::lol::lol:

Nassos83
31-10-22, 12:45
Για εντός πόλεων μια χαρά, όχι όμως για Εθνικές Οδούς ή βουνά.

Επίσης, δεν είναι αυτοκίνητο, αλλά quadricycle, ελληνιστί "ελαφρύ τετράκυκλο".

Gentoo
31-10-22, 13:07
Citroen Ami

Το φθηνότερο ηλεκτρικό αυτοκίνητο στην ελληνική αγορά διαγράφει αξιοζήλευτη εμπορική πορεία, όντας από τώρα μια επιτυχία της Citroen στην ηλεκτρική κινητικότητα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η υποδοχή που επιφύλαξε το ελληνικό αγοραστικό κοινό στο Ami ήταν αρκετά θερμή, πραγματοποιώντας ένα από τα δυνατότερα εμπορικά λανσαρίσματα που έχουμε δει στη χώρα τα τελευταία χρόνια.

Η φόρτισή του είναι απλοποιημένη, καθώς σε μόλις τρεις ώρες μέσω μιας κανονικής/οικιακής πρίζας 220V επανακτά την πλήρη αυτονομία του (ανέρχεται σε 75 χλμ.), ενώ ιδιαίτερα σημαντική είναι η προστασία που προσφέρει από κακές καιρικές συνθήκες και ατυχήματα, έχοντας παράλληλα και αξιαγάπητη προσωπικότητα.

Ακόμη πιο κολακευτική είναι και η τιμή εκκίνησης του οχήματος που ανέρχεται στα 6.500 ευρώ με το πρόγραμμα της κρατικής επιδότησης Β΄ Κύκλου Δράσης “Κινούμαι Ηλεκτρικά”, ενώ για νέους κάτω από 29 ετών η κρατική επιδότηση αυξάνεται κατά 1.000 ευρώ και η τελική τιμή του οχήματος δε ξεπερνά τις 5.500 ευρώ.

https://www.carandmotor.gr/electric/agora/spaei-tameia-citroen-ami-ton-5500-eyro

242744

Ξεκιναμε με αυτο...και βλεπουμε μεχρι το 2035.:lol::lol::lol:

Άντε να βγεις ραντεβού με κοπέλα, με αυτό... :lol:

BlueChris
31-10-22, 13:26
Άντε να βγεις ραντεβού με κοπέλα, με αυτό... :lol:

Ίσα ίσα θα είστε στριμωγμένοι :)

Δεν θα είχα πρόβλημα με κάτι τόσο μικρό αλλά να πήγαινε ρε γμτ 100χλμ την ώρα έστω να μπορώ να μπω Εθνική και Αττική οδό....

DOU
31-10-22, 13:32
Άντε να βγεις ραντεβού με κοπέλα, με αυτό... :lol:

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχει χωρους να κανεις τιποτε με την κοπελα εκει μεσα,ουτε 2 σακκουλες ψωνια απο μασουτη δεν χωρανε.:lol: Ειμαι περιεργος να δω στις δοκιμες προσκρουσης,ενα τετοιο μικρο μινι αυτοκινητακι,τι αστερια πιανει.

- - - Updated - - -


Ίσα ίσα θα είστε στριμωγμένοι :)

Δεν θα είχα πρόβλημα με κάτι τόσο μικρό αλλά να πήγαινε ρε γμτ 100χλμ την ώρα έστω να μπορώ να μπω Εθνική και Αττική οδό....

Θα το τσιπαρεις,με μεγαλυτερη μπαταρια να το φτασεις 15-20 αλογα παραπανω,οπως κανουν καποιοι εξυπνοι με τα σμαρτ.:lol: Yγραεριο σε σμαρτ...με τρειλερ συνδεμενο απο πισω σε κοτσαδορο για να κουβαλαει την δεξαμενη.

- - - Updated - - -

AC/DC's BRIAN JOHNSON Has Never Voted In His Life: 'F**k Politicians'

When the interviewer tried to tell Brian that "electric vehicles are "the future," Johnson shot back: "It's not the future. They're dirty. They're going to be dirty to get rid of, too. Electric's where it is because politicians want to look green in front of people. It's all nonsense. Fuck 'em."

https://blabbermouth.net/news/ac-dcs-brian-johnson-has-never-voted-in-his-life-fk-politicians

:lol:

megahead13
31-10-22, 23:58
Επειδή κάνω περίπου 1100 μίλια την εβδομάδα και δεν θέλω να φορτώνω μίλια ούτε το Χοντα (όπου έκανα ως τώρα, και τα 215/55 είναι πανάκριβα λάστιχα), ούτε το Ioniq 5, αφού τα depreciation costs στην παρούσα αγορά είναι περισσότερα από το κόστος καυσίμων ή και της κιλοβατώρας - έψαχνα ένα αυτοκίνητο "μουλάρι" να το φορτώνω.

Βρήκα και πήρα σε auction πριν 6 μέρες ένα Peugeot 308 Allure του 15 με τον 1.6 120 diesel με 50 χιλιάδες μίλια. To παρέλαβα από service-λάστιχα-body shop χθες.

Εξαιρετικό σε όλα του, ενθουσιασμένος και ανακουφισμένος καθώς το πήρα "γουρούνι στο σακί". Πολύ άνετο στο δρόμο, σίγουρα πιο μαλακό από τα άλλα 2, με πολύ χαμηλό κόστος συντήρησης και 92mpg claim από τον κατασκευαστή. Στην πράξη μου δίνει 78 από χθες που το πάω βόλτες για δοκιμή.

Ο κινητήρας τραβάει ΠΟΛΥ καλά γι αυτό που είναι, σίγουρα ανοίγει χαμηλότερα από το Χοντα, και κάθεται περίπου 300-400rpm πιο κάτω σε 70 μίλια (110χλμ) cruising speed.

Στα υπόλοιπα, θα φανεί!
Καλοτάξιδο. Πόσο πήγε το μαλλί;

Crosswind
01-11-22, 12:04
Επειδή κάνω περίπου 1100 μίλια την εβδομάδα και δεν θέλω να φορτώνω μίλια ούτε το Χοντα (όπου έκανα ως τώρα, και τα 215/55 είναι πανάκριβα λάστιχα), ούτε το Ioniq 5, αφού τα depreciation costs στην παρούσα αγορά είναι περισσότερα από το κόστος καυσίμων ή και της κιλοβατώρας - έψαχνα ένα αυτοκίνητο "μουλάρι" να το φορτώνω.

Βρήκα και πήρα σε auction πριν 6 μέρες ένα Peugeot 308 Allure του 15 με τον 1.6 120 diesel με 50 χιλιάδες μίλια. To παρέλαβα από service-λάστιχα-body shop χθες.

Εξαιρετικό σε όλα του, ενθουσιασμένος και ανακουφισμένος καθώς το πήρα "γουρούνι στο σακί". Πολύ άνετο στο δρόμο, σίγουρα πιο μαλακό από τα άλλα 2, με πολύ χαμηλό κόστος συντήρησης και 92mpg claim από τον κατασκευαστή. Στην πράξη μου δίνει 78 από χθες που το πάω βόλτες για δοκιμή.

Ο κινητήρας τραβάει ΠΟΛΥ καλά γι αυτό που είναι, σίγουρα ανοίγει χαμηλότερα από το Χοντα, και κάθεται περίπου 300-400rpm πιο κάτω σε 70 μίλια (110χλμ) cruising speed.

Στα υπόλοιπα, θα φανεί!

Καλοτάξιδο! Από περιέργεια, πόσο βγήκε?

Veldrin
01-11-22, 16:17
Ευχαριστώ πολύ!

Το αυτοκίνητο το πήρα £4κ, και μαζί με commission costs ήταν λίγο κάτω από 5κ.

Σερβις-bodyshop στο dealership, άλλα £700 και λάστιχα του φόρεσα Goodyear efficientgrip performance 2 (£260 στο kwik-fit).

Στο σύνολο βγήκε δηλαδή περίπου 3κ κάτω, από κάτι άλλο αντίστοιχο στην αγορά.

megahead13
01-11-22, 18:31
Ευχαριστώ πολύ!

Το αυτοκίνητο το πήρα £4κ, και μαζί με commission costs ήταν λίγο κάτω από 5κ.

Σερβις-bodyshop στο dealership, άλλα £700 και λάστιχα του φόρεσα Goodyear efficientgrip performance 2 (£260 στο kwik-fit).

Στο σύνολο βγήκε δηλαδή περίπου 3κ κάτω, από κάτι άλλο αντίστοιχο στην αγορά.
Ντάξει, τσάμπα πράμα έτσι όπως έχουν πάει τα μεταχειρισμένα (λογικό λόγω ότι το πήρες από δημοπρασία).

netlag
01-11-22, 18:46
Ευχαριστώ πολύ!

Το αυτοκίνητο το πήρα £4κ, και μαζί με commission costs ήταν λίγο κάτω από 5κ.

Σερβις-bodyshop στο dealership, άλλα £700 και λάστιχα του φόρεσα Goodyear efficientgrip performance 2 (£260 στο kwik-fit).

Στο σύνολο βγήκε δηλαδή περίπου 3κ κάτω, από κάτι άλλο αντίστοιχο στην αγορά.

τσάμπα πράγμα και καταπληκτικό vfm, καλοτάξιδο

Sebu
07-11-22, 00:12
Εγώ την πρόταση μου την είπα καιρό τώρα.
Toyota Avensis 2004 και πάνω (από το 08 καλύτερα και πάνω που είναι και πιο όμορφα) μέχρι 150000χλμ. Θες 1200 έξτρα για αερίο και κάτω από 1000 για μια καλή συντήρηση κινητήρα και τέλος.
Με 7-8 χιλιάρικα έχεις καλό αμάξι.

https://www.car.gr/used-cars/toyota/avensis.html?make=248&model=793

Υ.Γ. σιγά σιγά εξαφανίζονται βέβαια από τις αγγελίες.

Αμαξαρα.....καποιες παρτιδες ειχαν θεμα με τους μαμα δισκους μπροστα βεβαια, στραβωναν ευκολα σε μπαρμπαδικη χρηση (ητοι μεγαλης ηλικιας που επαιζαν πολυ και συνεχεια με το φρενο). Κατα κανονα τους αλλαζε η Toyota εντος εγγυησης ακομα και αν ηταν εκτος για θεμα brand name και after sales.

teodor_ch
19-11-22, 20:34
https://www.reddit.com/r/pics/comments/yzer6i/69969_miles_high_voltage_battery_is_dead_tesla/?utm_source=share&utm_medium=android_app&utm_name=androidcss&utm_term=1&utm_content=share_button

BlueChris
19-11-22, 21:17
https://www.reddit.com/r/pics/comments/yzer6i/69969_miles_high_voltage_battery_is_dead_tesla/?utm_source=share&utm_medium=android_app&utm_name=androidcss&utm_term=1&utm_content=share_button

Ναι ειπαμε δεν παίρνουμε tesla :)
Εγώ περιμένω την Toyota που αποφάσισε και κοσμεί μπαίνει δυναμικά στα EV καθαρά πλέον, τέλος τα υβριδικά.

DOU
19-11-22, 21:20
https://www.reddit.com/r/pics/comments/yzer6i/69969_miles_high_voltage_battery_is_dead_tesla/?utm_source=share&utm_medium=android_app&utm_name=androidcss&utm_term=1&utm_content=share_button

Ηλεκτρικό ήθελε ε,πάρτα κύριος,ας ψάξει να βρει μάστορα εκτός αντιπροσωπείας να του φτιάξει τα στοιχεία που έχουν χαλάσει.:lol:

BlueChris
19-11-22, 21:31
Ηλεκτρικό ήθελε ε,πάρτα κύριος,ας ψάξει να βρει μάστορα εκτός αντιπροσωπείας να του φτιάξει τα στοιχεία που έχουν χαλάσει.:lol:

Όχι μωρέ, το θέμα είναι πως λόγο IP η Tesla δεν επιτρέπει σε κανέναν να τα πειράξει για να κονομαει... Δεν θα αντέξει για πολύ αυτό

teodor_ch
19-11-22, 21:45
Ναι ειπαμε δεν παίρνουμε tesla :)
Εγώ περιμένω την Toyota που αποφάσισε και κοσμεί μπαίνει δυναμικά στα EV καθαρά πλέον, τέλος τα υβριδικά.

Εγώ περιμένω να περάσουν τη 10ετία, να βγούν απο την εγγύηση και να δούμε πραγματικό κόστος επισκευής όπως και πόση αυτονομία θα έχουν καταλήξει να έχουν όσα μείνουν με την εργοστασιακή μπαταρία.

Φανερός Πράκτωρ
19-11-22, 22:16
Εγώ περιμένω να περάσουν τη 10ετία, να βγούν απο την εγγύηση και να δούμε πραγματικό κόστος επισκευής όπως και πόση αυτονομία θα έχουν καταλήξει να έχουν όσα μείνουν με την εργοστασιακή μπαταρία.

+1....

BlueChris
19-11-22, 22:28
Εγώ περιμένω να περάσουν τη 10ετία, να βγούν απο την εγγύηση και να δούμε πραγματικό κόστος επισκευής όπως και πόση αυτονομία θα έχουν καταλήξει να έχουν όσα μείνουν με την εργοστασιακή μπαταρία.

Αν μιλάς για την Tesla βλέπουμε τι γίνεται, αν μιλάς για την Toyota , οι Ιάπωνες είναι σοβαροί και δεν κοροϊδεύουν κανένα, ιστορικά τουλάχιστον έτσι λειτουργούν για αυτό είναι ο Νο1 κατασκευαστής στον κόσμο.

netlag
19-11-22, 22:48
Αν μιλάς για την Tesla βλέπουμε τι γίνεται, αν μιλάς για την Toyota , οι Ιάπωνες είναι σοβαροί και δεν κοροϊδεύουν κανένα, ιστορικά τουλάχιστον έτσι λειτουργούν για αυτό είναι ο Νο1 κατασκευαστής στον κόσμο.

δεν ειναι ολοι οι Ιαπωνες ετσι. Έτσι ειναι μονο η Toyota. Οι αλλοι Ιαπωνες μονο σε καποια μοντέλα προσφερουν ιαπωνική ποιοτητα.

BlueChris
19-11-22, 23:06
δεν ειναι ολοι οι Ιαπωνες ετσι. Έτσι ειναι μονο η Toyota. Οι αλλοι Ιαπωνες μονο σε καποια μοντέλα προσφερουν ιαπωνική ποιοτητα.

Δεν είναι μόνο η ποιότητα, είναι ο τρόπος σκέψης ένα πράγμα..πχ όλο το αμάξι (σχεδόν) λύνει με 3 κλειδιά και ένα κατσαβίδι. Αν δεις τι χρειάζεται σε όλα τα ευρωπαϊκά κλαις. Να πάμε στο βγάλσιμο εξαρτημάτων? Που στα ευρωπαϊκά ξηλωνεις το μισό αμάξι? Είναι πάρα πολλά τα συν που έχουν οι Ιάπωνες στον τρόπο σκέψης τους με αρχηγό την Toyota.
Να πω την αλήθεια χαίρομαι και την Hyundai πλέον. Μπορεί να μην είναι η ποιότητα σε μόνωση, πλαστικά κλπ που έχουν άλλοι αλλά λόγο του ότι σαν βάση όταν ξεκίνησε είχε Ιάπωνες, έχει πάρει την ίδια φιλοσοφία.

netlag
19-11-22, 23:34
έβλεπα αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=KAFx9n_LP94) και έλεγε ακριβώς αυτό. Ειδικά τα αυτοκίνητα με την tnga πλατφορμα προσφέρουν μεγάλη ευκολία στους μηχανικούς.
Ή άποψη μου είναι ότι τα Toyota είναι εξαιρετικά αυτοκίνητα σαν αξιόπιστα εργαλεία μετακίνησης, με φανταστικό value for money. Είναι ακριβά, αλλά για την ποιότητα που προσφέρουν είναι φθηνά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.