PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

DOU
20-11-22, 21:46
Εγώ περιμένω να περάσουν τη 10ετία, να βγούν απο την εγγύηση και να δούμε πραγματικό κόστος επισκευής όπως και πόση αυτονομία θα έχουν καταλήξει να έχουν όσα μείνουν με την εργοστασιακή μπαταρία.

Πιστευω πως δεν θα πηγαινουν στις αντιπροσωπιες,ως τοτε θα υπαρχουν επισκευαστες μπαταριων η θα βαζεις μια ιμιτασιον με τα μισα λεφτα,οπως τωρα δεν εισαι υποχρεωμενος να πηγαινεις στην αντιπροσωπια και να πληρωνεις τα κερατιατικα διπλασια,ετσι και στα ηλεκτρικα θα απευθυνομαστε σε τριτους.Δεν μπορει δηλαδη να σου ζητανε 10-15-20 χιλιαρικα για μια εργοστασιακη μπαταρια,ειναι εντελως παραλογο τετοιο κοστος,ακομη και σε ενα ακριβο τεσλα.

- - - Updated - - -


Δεν είναι μόνο η ποιότητα, είναι ο τρόπος σκέψης ένα πράγμα..πχ όλο το αμάξι (σχεδόν) λύνει με 3 κλειδιά και ένα κατσαβίδι. Αν δεις τι χρειάζεται σε όλα τα ευρωπαϊκά κλαις. Να πάμε στο βγάλσιμο εξαρτημάτων? Που στα ευρωπαϊκά ξηλωνεις το μισό αμάξι? Είναι πάρα πολλά τα συν που έχουν οι Ιάπωνες στον τρόπο σκέψης τους με αρχηγό την Toyota.

https://www.autoblog.gr/2022/11/17/episimo-neo-subaru-impreza-me-185-ippous/

Αν κοιταξεις τα χαρακτηριστικα του υποτιθεται νεου subaru impreza,σε κανει να αναρωτιεσαι τι επαθαν οι ιαπωνες της subaru,δεν ειναι ολοι οι ιαπωνες κατασκευαστες στον "σωστο" δρομο,καποιοι οπως ειπες κανουν τα δικα τους,με το δικο τους σκεπτικο και δεν ακολουθουν τις τασεις της εκαστοτε εποχης.

Nassos83
22-11-22, 12:52
Πιστευω πως δεν θα πηγαινουν στις αντιπροσωπιες,ως τοτε θα υπαρχουν επισκευαστες μπαταριων η θα βαζεις μια ιμιτασιον με τα μισα λεφτα,οπως τωρα δεν εισαι υποχρεωμενος να πηγαινεις στην αντιπροσωπια και να πληρωνεις τα κερατιατικα διπλασια,ετσι και στα ηλεκτρικα θα απευθυνομαστε σε τριτους.Δεν μπορει δηλαδη να σου ζητανε 10-15-20 χιλιαρικα για μια εργοστασιακη μπαταρια, ειναι εντελως παραλογο τετοιο κοστος,ακομη και σε ενα ακριβο τεσλα.

Chevrolet Volt 10ετίας, κόστος αντικατάστασης μπαταρίας 27.000 ντόλαρς. :lol:

https://eu.usatoday.com/story/news/factcheck/2022/08/30/fact-check-dealer-gave-30-000-estimate-replace-volt-battery-electric-car-hybrid/7935230001/

243457

netlag
22-11-22, 13:09
Chevrolet Volt 10ετίας, κόστος αντικατάστασης μπαταρίας 27.000 ντόλαρς. :lol:

https://eu.usatoday.com/story/news/factcheck/2022/08/30/fact-check-dealer-gave-30-000-estimate-replace-volt-battery-electric-car-hybrid/7935230001/

243457

χρεώσανε και το ψυκτικό υγρό... Δεν κερνάει τίποτα το μαγαζι!

DOU
18-01-23, 16:05
Και επισήμως, η Ελλάδα έχει το γηραιότερο στόλο αυτοκινήτων στην Ευρώπη

Στη χώρα μας κυκλοφορούν 5.408.149 αυτοκίνητα, μια αύξηση 1,7% σε σχέση με το 2020, όταν κυκλοφορούσαν 5.315.875 αυτοκίνητα. Η Ελλάδα έχει τον γηραιότερο στόλο αυτοκινήτων στην Ευρωπαϊκή Ένωση, με τη μέση ηλικία να είναι 17 έτη, ενώ ακολουθεί η Εσθονία με μέση ηλικία 16,8 έτη.

Στην Ελλάδα, το 90% των 5.408.149 αυτοκινήτων που κυκλοφορούν διαθέτουν κινητήρα βενζίνης, το 8,6% κινητήρα πετρελαίου, το 0,6% είναι υβριδικά και το 0,1% φέρουν κινητήρα φυσικού αερίου.

https://www.autoblog.gr/2023/01/17/ellada-exei-giraiotero-stolo-aftokiniton-evropi/

:closed::closed:

BlueChris
18-01-23, 16:09
Και επισήμως, η Ελλάδα έχει το γηραιότερο στόλο αυτοκινήτων στην Ευρώπη

Στη χώρα μας κυκλοφορούν 5.408.149 αυτοκίνητα, μια αύξηση 1,7% σε σχέση με το 2020, όταν κυκλοφορούσαν 5.315.875 αυτοκίνητα. Η Ελλάδα έχει τον γηραιότερο στόλο αυτοκινήτων στην Ευρωπαϊκή Ένωση, με τη μέση ηλικία να είναι 17 έτη, ενώ ακολουθεί η Εσθονία με μέση ηλικία 16,8 έτη.

Στην Ελλάδα, το 90% των 5.408.149 αυτοκινήτων που κυκλοφορούν διαθέτουν κινητήρα βενζίνης, το 8,6% κινητήρα πετρελαίου, το 0,6% είναι υβριδικά και το 0,1% φέρουν κινητήρα φυσικού αερίου.

https://www.autoblog.gr/2023/01/17/ellada-exei-giraiotero-stolo-aftokiniton-evropi/

:closed::closed:

Που είσαι ακόμα με τις τιμές που έχουν πάει στα ταβάνια... είτε καινούργια είτε μεταχειρισμένα και με την κατάσταση τιμών στην αγορά έξω στα πάντα. Τόση ανάπτυξη, τόσο χρήμα στις τσέπες μας και εμείς εκεί να φυλάμε τα λεφτά στα σεντούκια...

badweed
18-01-23, 16:14
Και επισήμως, η Ελλάδα έχει το γηραιότερο στόλο αυτοκινήτων στην Ευρώπη

Στη χώρα μας κυκλοφορούν 5.408.149 αυτοκίνητα, μια αύξηση 1,7% σε σχέση με το 2020, όταν κυκλοφορούσαν 5.315.875 αυτοκίνητα. Η Ελλάδα έχει τον γηραιότερο στόλο αυτοκινήτων στην Ευρωπαϊκή Ένωση, με τη μέση ηλικία να είναι 17 έτη, ενώ ακολουθεί η Εσθονία με μέση ηλικία 16,8 έτη.

Στην Ελλάδα, το 90% των 5.408.149 αυτοκινήτων που κυκλοφορούν διαθέτουν κινητήρα βενζίνης, το 8,6% κινητήρα πετρελαίου, το 0,6% είναι υβριδικά και το 0,1% φέρουν κινητήρα φυσικού αερίου.

https://www.autoblog.gr/2023/01/17/ellada-exei-giraiotero-stolo-aftokiniton-evropi/

:closed::closed:

ξεκαθαρη ουδετεροτητα . κανενα συμφερον . ενωση κατασκευαστων αυτοκινητων να βγαζει γνωμοδοτηση για το ποιος εχει παλιο αυτοκινητο .

Nassos83
19-01-23, 11:43
Από πάντα είχαμε τον γηραιότερο στόλο αυτοκινήτων και φορτηγών. Θα ξεχάσουμε τη δεκαετία του 1980 που έφερναν όλη τη σαβούρα της Ευρώπης στην Ελλάδα γιατί τα καινούργια τότε ήταν απλησίαστα; Κρίμα που δεν κράτησα κάποια περιοδικά των 4Τροχών της εποχής που είχε και τιμοκαταλόγους.

Θείος μου -αδελφός μητέρας μου- έχει ένα Honda CRV από το 2005, του έβαλε προ δεκαετίας αέριο, από πέρυσι σκεφτόταν να το αλλάξει με υβριδικό Toyota. Πλέον έπαψε να το ψάχνει γιατί δεν είναι διατεθειμένος να δώσει 20άρια και 30άρια χιλιάρικα για υβριδικό.

BlueChris
19-01-23, 16:18
Από πάντα είχαμε τον γηραιότερο στόλο αυτοκινήτων και φορτηγών. Θα ξεχάσουμε τη δεκαετία του 1980 που έφερναν όλη τη σαβούρα της Ευρώπης στην Ελλάδα γιατί τα καινούργια τότε ήταν απλησίαστα; Κρίμα που δεν κράτησα κάποια περιοδικά των 4Τροχών της εποχής που είχε και τιμοκαταλόγους.

Θείος μου -αδελφός μητέρας μου- έχει ένα Honda CRV από το 2005, του έβαλε προ δεκαετίας αέριο, από πέρυσι σκεφτόταν να το αλλάξει με υβριδικό Toyota. Πλέον έπαψε να το ψάχνει γιατί δεν είναι διατεθειμένος να δώσει 20άρια και 30άρια χιλιάρικα για υβριδικό.

Έτσι το τρενάρω από χρόνο σε χρόνο για να πάρω αμάξι... η corolla μου πλησιάζει τα 300000χλμ και είναι με αέριο... όσο περπατάει λοιπόν με αυτήν θα είμαι.... μη σου πω πως θα το βάψω κιόλας να γίνει καινούργιο γιατί έχει σκάσει το χρώμα παντού :)

netlag
19-01-23, 16:28
Έτσι το τρενάρω από χρόνο σε χρόνο για να πάρω αμάξι... η corolla μου πλησιάζει τα 300000χλμ και είναι με αέριο... όσο περπατάει λοιπόν με αυτήν θα είμαι.... μη σου πω πως θα το βάψω κιόλας να γίνει καινούργιο γιατί έχει σκάσει το χρώμα παντού :)

έχω κόστος καυσίμου 7 ευρώ ανά 100 χιλιόμετρα, σε Avensis 1.8 του 2009 με lpg. Δεν με βλέπω να αλλάζω πριν το 2030 να είμαστε καλά...

BlueChris
19-01-23, 16:33
έχω κόστος καυσίμου 7 ευρώ ανά 100 χιλιόμετρα, σε Avensis 1.8 του 2009 με lpg. Δεν με βλέπω να αλλάζω πριν το 2030 να είμαστε καλά...

Ίδιοι είμαστε... 1ZZ και εσύ φαντάζομαι ε? :)

netlag
19-01-23, 17:32
Ίδιοι είμαστε... 1ZZ και εσύ φαντάζομαι ε? :)

2ZR-FAE

BlueChris
19-01-23, 18:44
2ZR-FAE

Αααα εσύ έχεις και χαμηλό Vtti :respect

Ένα σαν το δικό σου θα πάρω μάλλον και εγώ (για το αμάξι μιλάω συνολικά).

tsavman
19-01-23, 19:02
Ίδιοι είμαστε... 1ZZ και εσύ φαντάζομαι ε? :)

Εγώ είμαι 12άρης xZZ αλλά σίγουρα όχι 7 ευρώ/100χλμ :p

netlag
19-01-23, 19:04
Αααα εσύ έχεις και χαμηλό Vtti :respect

valvematic είναι (dual vvti σε εκκεντροφόρο εισαγωγής/εξαγωγής αλλά και βυθισμα βαλβίδων εισαγωγής. Θυμίζει το valvetronic της bmw, αλλά το βύθισμα γίνεται με ηλεκτρικό μοτέρ. Μια διαφορά που προκύπτει είναι οτι η εισαγωγή δεν έχει υποπίεση, μιας και η πεταλούδα είναι πάντα ανοιχτή.

DOU
20-01-23, 12:32
Μας εχουν καταντησει να συντηρουμε σαπακια +20 ετων που δεν εχουν πλεον καμια παθητικη και ενεργητικη ασφαλεια στο δρομο,εδωσα 300 ευρω για 4αδα ελαστικων,200+ ευρω εντος φεβρουαριου η ετησια ασφαλεια,250 ευρω τελη κυκλοφοριας,συν λαδια ξυδια που πλησιαζει και αυτο,δλδ 800 ευρω για ενα αυτοκινητο που η συνολικη του αξια ειναι ισως και κατω απο αυτο το ποσο.Καλα λετε,μεχρι το 2030,να βγαλουμε και ιστορικες πινακιδες 30ετιας,να γινει συλλεκτικο το αυτοκινητο μας.

245030

BlueChris
20-01-23, 13:17
Μας εχουν καταντησει να συντηρουμε σαπακια +20 ετων που δεν εχουν πλεον καμια παθητικη και ενεργητικη ασφαλεια στο δρομο,εδωσα 300 ευρω για 4αδα ελαστικων,200+ ευρω εντος φεβρουαριου η ετησια ασφαλεια,250 ευρω τελη κυκλοφοριας,συν λαδια ξυδια που πλησιαζει και αυτο,δλδ 800 ευρω για ενα αυτοκινητο που η συνολικη του αξια ειναι ισως και κατω απο αυτο το ποσο.Καλα λετε,μεχρι το 2030,να βγαλουμε και ιστορικες πινακιδες 30ετιας,να γινει συλλεκτικο το αυτοκινητο μας.

245030

Εμένα το αμάξι μου έχει τα πάντα αν και 20ετίας.

ESP
ABS
Lane Assistance
Sign Read
Cruice Control
BAS
Automatic Windshields
Automatic Lights
Traction control
ESC
FCW
AEB
Pedestrian detection
BSW
LDW
Parking Assistance
APP

Απλά αντί να έχει εγκέφαλο της Toyota, τα κάνω εγώ όλα :rofl:

DOU
20-01-23, 14:14
Εμένα το αμάξι μου έχει τα πάντα αν και 20ετίας.

ESP
ABS
Lane Assistance
Sign Read
Cruice Control
BAS
Automatic Windshields
Automatic Lights
Traction control
ESC
FCW
AEB
Pedestrian detection
BSW
LDW
Parking Assistance
APP

Απλά αντί να έχει εγκέφαλο της Toyota, τα κάνω εγώ όλα :rofl:

Toσα πολλα extraδακια,ουτε το Chaos δεν εχει,οταν και αν ποτε κυκλοφορησει,γιατι και εδω μου φαινεται παπατζιλικι μας πουλησαν.

Gentoo
20-01-23, 15:42
Ο γηρασμένος στόλος, είναι απόρροια της οικτρής οικονομικής κατάστασης των περισσότερων πολιτών προφανώς.

Γιατί υπό κανονικές συνθήκες, ένας που εργάζεται και μπορεί να αποταμιεύει ένα x ποσό ανά μήνα, μπορεί να πάρει ένα μεταχειρισμένο 5ετίας άνετα.

Δεν βρίσκω άλλο λόγο πέρα από ανεργία, κλπ, να αναγκάζεται κάποιος να μένει με χρέπι 17 ετίας (οκ, δεν μιλάω για τα λίγα ποιοτικά που βγήκαν σκυλιά και οι ιδιοκτήτες τα κρατάνε από επιλογή) που είναι full στα προβλήματα και θέλει μόνο για συνεργείο τουλάχιστον 500-1000€ ετησίως, χωρίς να υπολογίσουμε και την τρελή κατανάλωση καυσίμου που συνήθως έχουν.

BlueChris
20-01-23, 16:13
Ο γηρασμένος στόλος, είναι απόρροια της οικτρής οικονομικής κατάστασης των περισσότερων πολιτών προφανώς.

Γιατί υπό κανονικές συνθήκες, ένας που εργάζεται και μπορεί να αποταμιεύει ένα x ποσό ανά μήνα, μπορεί να πάρει ένα μεταχειρισμένο 5ετίας άνετα.

Δεν βρίσκω άλλο λόγο πέρα από ανεργία, κλπ, να αναγκάζεται κάποιος να μένει με χρέπι 17 ετίας (οκ, δεν μιλάω για τα λίγα ποιοτικά που βγήκαν σκυλιά και οι ιδιοκτήτες τα κρατάνε από επιλογή) που είναι full στα προβλήματα και θέλει μόνο για συνεργείο τουλάχιστον 500-1000€ ετησίως, χωρίς να υπολογίσουμε και την τρελή κατανάλωση καυσίμου που συνήθως έχουν.

Αυτό ακριβώς αν και τώρα με τα κουπόνια, με το καλάθι και τις αυξήσεις που έρχονται θα τρελαθουμε στην οικονομία οπότε σε 1-2 χρόνια η χώρα θα έχει μόνο Τέσλα και θα μας παρακαλάει ο Μασκ να κάνει εργοστάσιο εδώ :)

DOU
22-01-23, 12:40
Αυτό ακριβώς αν και τώρα με τα κουπόνια, με το καλάθι και τις αυξήσεις που έρχονται θα τρελαθουμε στην οικονομία οπότε σε 1-2 χρόνια η χώρα θα έχει μόνο Τέσλα και θα μας παρακαλάει ο Μασκ να κάνει εργοστάσιο εδώ :)

Ναι,ομως εχεις επιδοτηση για αγορα ηλεκτρικου που κανει 40-50 χιλιαδες ευρω.:p Σου δινουν τα 4-5 χιλιαρικα και τα αλλα τα βαζεις εσυ με δοσεις των 100 ευρω/μηνα,μπαλαντεζα απο τον 5ο οροφο και φορτιση σε μπριζα σουκο,μεχρι να το αποπληρωσεις και να κανεις αποσβεση θα εχουμε φτασει στην εποχη των ιπταμενων αυτοκινητων.

Nassos83
22-01-23, 22:32
Ο γηρασμένος στόλος, είναι απόρροια της οικτρής οικονομικής κατάστασης των περισσότερων πολιτών προφανώς.

Γιατί υπό κανονικές συνθήκες, ένας που εργάζεται και μπορεί να αποταμιεύει ένα x ποσό ανά μήνα, μπορεί να πάρει ένα μεταχειρισμένο 5ετίας άνετα.

Δεν βρίσκω άλλο λόγο πέρα από ανεργία, κλπ, να αναγκάζεται κάποιος να μένει με χρέπι 17 ετίας (οκ, δεν μιλάω για τα λίγα ποιοτικά που βγήκαν σκυλιά και οι ιδιοκτήτες τα κρατάνε από επιλογή) που είναι full στα προβλήματα και θέλει μόνο για συνεργείο τουλάχιστον 500-1000€ ετησίως, χωρίς να υπολογίσουμε και την τρελή κατανάλωση καυσίμου που συνήθως έχουν.

Και στις "καλές" εποχές έβλεπες χρέπια. Άλλο το τι κυκλοφορούσε, συνήθως με δανεικά, ειδικά μεγάλου κυβισμού. Κόπηκαν τα δάνεια, γεμίσανε οι μάντρες με τζιπάρες και λιμουζίνες, και ο κόσμος γύρισε εκεί που ήταν στη δεκαετία του 1990· μικρά και μικρομεσαία το πολύ 1400άρια. Αν πουλιόταν ακόμη η Super LRP θα βλέπαμε και τίποτα Fiat του 1970 χωρίς ιστορικές πινακίδες. :p

Ναι σίγουρα μας τσάκισε η οικονομική κρίση, και εμείς που είχαμε ένα Colt του 2008, λόγω ατυχήματος το 2019 το δώσαμε γιατί δεν μας περίσσευαν 4 χιλιάρικα για επισκευές. Που να ξέραμε λίγους μήνες μετά τι θα ερχόταν. Και ούτε 50.000 χλμ στο κατράν, με την προβλεπόμενη συντήρηση + ΚΤΕΟ.

Η αδελφή μου που παίρνει πολύ καλό μισθό το Smart του 2007 με πλέον των 200.000 χιλιομέτρων δεν το αλλάζει. Όπως ανέφερα παραπάνω ακόμη και ο αδελφός της μητέρας μου που για πλάκα αγοράζει ένα Corolla ΔΕΝ θέλει να δώσει τόσα λεφτά για υβριδικό, έψαχνε για μεταχειρισμένο Honda/Toyota, ζητάνε ό,τι τους κατέβει και σταμάτησε την αναζήτηση.

Προσωπικά και λεφτά να είχα για πέταμα, δεν θα έδινα για αυτοκίνητο τώρα. Βενζίνη στη στρατόσφαιρα, τα ασφάλιστρα/λάστιχα/ανταλλακτικά κλπ πήραν την ανιούσα, οι δρόμοι στην Αττική είναι ΚΟΛΑΣΗ με ατυχήματα/μποτιλιαρίσματα/νεύρα-φωνές. Μην ξεχάσουμε ότι μετά τις εκλογές έρχονται αυξήσεις και στα διόδια, αμ πώς! :evil:

ΥΓ: Θυμάστε στις εποχές των "παχεών αγελάδων" τα Cayenne; Ξαναβγήκαν στο δρόμο, πλέον ως "e-Hybrid". Αχ, μυαλό δεν βάζουμε...

netlag
22-01-23, 22:49
μένω επαρχία, ουτε καν σε χωριό, και η καθημερινότητα μου δεν έχει καθόλου κίνηση. Πάντα μου άρεσαν τα αυτοκίνητα, μου αρέσει η οδηγηση, αλλά δεν έχω καμία διάθεση να δώσω χρηματα για να άλλαζα το αυτοκίνητο μου. Είμαι όμως συνεπής ως προς τη συντήρηση του αυτοκινήτου μου. Θεωρώ ότι ειναι εντελως πεταμένα λεφτα η αλλαγη αυτοκινήτου αν το υπάρχον ειναι αξιοπιστο, οικονομικο και ασφαλες. Και ας ειναι 20ετιας. Και αν εμένα Αθήνα με τη τόση κίνηση, εκει ηταν που δεν θα άλλαζα με τιποτα...

Gentoo
22-01-23, 23:06
μένω επαρχία, ουτε καν σε χωριό, και η καθημερινότητα μου δεν έχει καθόλου κίνηση. Πάντα μου άρεσαν τα αυτοκίνητα, μου αρέσει η οδηγηση, αλλά δεν έχω καμία διάθεση να δώσω χρηματα για να άλλαζα το αυτοκίνητο μου. Είμαι όμως συνεπής ως προς τη συντήρηση του αυτοκινήτου μου. Θεωρώ ότι ειναι εντελως πεταμένα λεφτα η αλλαγη αυτοκινήτου αν το υπάρχον ειναι αξιοπιστο, οικονομικο και ασφαλες. Και ας ειναι 20ετιας. Και αν εμένα Αθήνα με τη τόση κίνηση, εκει ηταν που δεν θα άλλαζα με τιποτα...

Για να είναι αξιόπιστο και ασφαλές ένα όχημα 20ετίας, θα πρέπει να ήταν top of the top όταν βγήκε.

Τυπικό όχημα πόλης 20ετίας, αυτή τη στιγμή δεν θεωρείται ασφαλές με τίποτα! Αξιόπιστο, οκ, αυτό μπορεί, με σχολαστική συντήρηση.

Φυσικά και αξίζει αγορά αν έχεις όχημα 20ετίας και δεν είσαι συναισθηματικά δεμμένος με αυτό.

Εκτός αν έχεις φετίχ να ταΐζεις συνεργειατζήδες, οπότε πάω πάσο :)

tsigarid
22-01-23, 23:34
μένω επαρχία, ουτε καν σε χωριό, και η καθημερινότητα μου δεν έχει καθόλου κίνηση. Πάντα μου άρεσαν τα αυτοκίνητα, μου αρέσει η οδηγηση, αλλά δεν έχω καμία διάθεση να δώσω χρηματα για να άλλαζα το αυτοκίνητο μου. Είμαι όμως συνεπής ως προς τη συντήρηση του αυτοκινήτου μου. Θεωρώ ότι ειναι εντελως πεταμένα λεφτα η αλλαγη αυτοκινήτου αν το υπάρχον ειναι αξιοπιστο, οικονομικο και ασφαλες. Και ας ειναι 20ετιας. Και αν εμένα Αθήνα με τη τόση κίνηση, εκει ηταν που δεν θα άλλαζα με τιποτα...

Δεν υπάρχει περίπτωση αυτοκίνητο 20ετίας να είναι οικονομικό με τα σημερινά δεδομένα.

DOU
22-01-23, 23:50
Moνο και μονο για λογους παθητικης και ενεργητικης ασφαλειας θα επρεπε να θελουμε πιο νεα αυτοκινητα,αλλα ο μεσος ελληνας,δεν ρισκαρει πλεον και δεν εχει να αποταμιευσει η δεν θελει να το κανει τοσο ευκολα με την οικονομικη ανασφαλεια που υπαρχει ακομη,οι τιμες εχουν πραγματι ξεφυγει,ποσο μαλλον οταν προκειται για mild hybrid η full hybrid μοντελα,τα οποια και αυτα θα κρατηθουν για αλλα 20 χρονια αν αγοραστουν σημερα.Δεν εχουμε την ευκολια και την δυνατοτητα του γερμανου η του γαλλου η του ιταλου να αλλαζουμε οχημα καθε 5-10 χρονια,αλλο αν καποτε αυτο γινοταν γιατι εδιναν οι τραπεζες αυτοκινητοδανεια η επαιζε το leasing,η βουλγαρικη πινακιδα κλπ.

Αυτο που παρατηρω ειναι πολλα παρατημενα οχηματα να σαπιζουν στους δρομους,οχι ολα τοσο παλια η χρεπια,12-15ετιας ας πουμε,γιατι δεν μπορει ο αλλος πλεον να πληρωνει τα κοστη συντηρησης,οταν το ειχε αγορασει ηταν αλλα τα δεδομενα.

Nassos83
23-01-23, 00:51
Τα παρατημένα δεν είναι πλέον τόσα πολλά όπως προ 10ετίας.

Όσον αφορά το leasing, βλέπω παίζει πολύ Peugeot/Citroën/DS. Ανκγουγιάμπλ! :lol:

netlag
23-01-23, 10:09
Για να είναι αξιόπιστο και ασφαλές ένα όχημα 20ετίας, θα πρέπει να ήταν top of the top όταν βγήκε.

Τυπικό όχημα πόλης 20ετίας, αυτή τη στιγμή δεν θεωρείται ασφαλές με τίποτα! Αξιόπιστο, οκ, αυτό μπορεί, με σχολαστική συντήρηση.

Φυσικά και αξίζει αγορά αν έχεις όχημα 20ετίας και δεν είσαι συναισθηματικά δεμμένος με αυτό.

Εκτός αν έχεις φετίχ να ταΐζεις συνεργειατζήδες, οπότε πάω πάσο :)

Δεν αναφερόμουν στην παθητική ασφάλεια αλλά στην ενεργητική. Ενα καλοσυντηρημένο αυτοκίνητο 20ετίας είναι μια χαρά. Επίσης μίλησα για αξιόπιστο αυτοκίνητο, που δεν ζητάει κάτι πέρα από τα αναλώσιμα του.

- - - Updated - - -


Δεν υπάρχει περίπτωση αυτοκίνητο 20ετίας να είναι οικονομικό με τα σημερινά δεδομένα.

'Ενα Yaris 20ετίας πχ, και σήμερα οικονομικό είναι. Μια E200 Kompressor 20ετίας όχι.

BlueChris
23-01-23, 10:32
Καίω 7 λίτρα με αέριο μέσο όρο. Οκ αν είχα ένα σύγχρονο υβριδικό toyota με αέριο εννοείται θα έκαιγα τα μισά αλλά όχι ότι δεν είμαι οικονομικός με 23 χρόνων αυτοκίνητο όταν το 70-80% των αυτοκινήτων που κυκλοφορούν έξω καίνε απίστευτα παραπάνω από εμένα και βγάζουν και τα 2πλασια καυσαέρια σε σχέση με το αέριο.
Επίσης το ABS είναι το σημαντικότερο για μένα σε θέμα ασφάλειας, τα άλλα μου τι δίνουν :)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
23-01-23, 12:07
Επειδή λέγατε πριν για ακριβά μεταχειρισμένα, μπήκα σήμερα να δω πόσο βγαίνουν σήμερα, έχοντας σαν σημείο αναφοράς το Altea που αγόρασα πριν 5 χρόνια σε πολύ καλή κατάσταση.
Ψάχνοντας λοιπόν να δω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο (1.4L, 120k χλμ, 8-9ετίας, μεσαία κατηγορία) με αυτό που πήρα τότε με 6500 από ιδιώτη, απλά δεν υπάρχει τίποτα και όλα ξεκινάνε από 1000 ευρώ παραπάνω.

tsigarid
23-01-23, 12:16
'Ενα Yaris 20ετίας πχ, και σήμερα οικονομικό είναι. Μια E200 Kompressor 20ετίας όχι.

Μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Το Yaris 20ετίας καίει συγκρίσιμα με ένα αυτοκίνητο ίδιας κατηγορίας και κυβικών 2ετίας ή καινούριο;


Καίω 7 λίτρα με αέριο μέσο όρο. Οκ αν είχα ένα σύγχρονο υβριδικό toyota με αέριο εννοείται θα έκαιγα τα μισά αλλά όχι ότι δεν είμαι οικονομικός με 23 χρόνων αυτοκίνητο όταν το 70-80% των αυτοκινήτων που κυκλοφορούν έξω καίνε απίστευτα παραπάνω από εμένα και βγάζουν και τα 2πλασια καυσαέρια σε σχέση με το αέριο.
Επίσης το ABS είναι το σημαντικότερο για μένα σε θέμα ασφάλειας, τα άλλα μου τι δίνουν :)

Επίσης μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Αν έχεις 100% αέριο, να συγκρίνεις με σημερινά αυτοκίνητα που έχουν 100% αέριο.

BlueChris
23-01-23, 12:37
Μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Το Yaris 20ετίας καίει συγκρίσιμα με ένα αυτοκίνητο ίδιας κατηγορίας και κυβικών 2ετίας ή καινούριο;



Επίσης μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Αν έχεις 100% αέριο, να συγκρίνεις με σημερινά αυτοκίνητα που έχουν 100% αέριο.

Αυτό είπα στη σύγκρισή μου.. σύγκρινα το αμάξι μου με ένα ολοκαίνουργιο Corolla υβριδικό που θα του βάλω και αέριο (όχι εργοστασιακά γιατί βάζουν βλακείες και εννοείται πως όχημα χωρίς αέριο δεν παίζει σε εμένα) και θα καίει τα μισά αλλά η ερώτηση είναι... τα 25000+ χιλιάρικα που θα δώσω για την Corolla την καινούργια.. πότε θα τα αποσβέσω? του αγίου ανήμερα οπότε μένω ως έχω μέχρι να λιώσει(έχω και 2ο μοτέρ καβάτζα) ή να τα απαγορεύσουν .

Αυτό για μένα που είμαι κοινός θνητός/πλέμπας και το μόνο που μου επιτρέπει ο μισθός μου είναι που και που να παίρνω κάνα ηλεκτρονικό Gadget....

netlag
23-01-23, 12:39
Μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Το Yaris 20ετίας καίει συγκρίσιμα με ένα αυτοκίνητο ίδιας κατηγορίας και κυβικών 2ετίας ή καινούριο;

δεν συγκρίνω ανόμοια πράγματα. Πάρε το σημερινό χιλιάρι yaris και συγκρινε το με το χιλιάρι yaris πρωτης γενιάς. Το πολύ να έχουν 1 λίτρο διαφορά στη κατανάλωση.

Σε μια κατηγορία όμως σαν την E class, η διαφορα θα είναι τεράστια. Μπορεί το 15lt/100 της παλιάς να έχει γίνει άνετα 10lt/100.

BlueChris
23-01-23, 12:44
δεν συγκρίνω ανόμοια πράγματα. Πάρε το σημερινό χιλιάρι yaris και συγκρινε το με το χιλιάρι yaris πρωτης γενιάς. Το πολύ να έχουν 1 λίτρο διαφορά στη κατανάλωση.

Σε μια κατηγορία όμως σαν την E class, η διαφορα θα είναι τεράστια. Μπορεί το 15lt/100 της παλιάς να έχει γίνει άνετα 10lt/100.

Θέλω τον ήρωα που θα πάρει σημερινή E class .. πρέπει να έχεις τρελό γκόμενο κάποιον σε συνεργείο :) ...

tsigarid
23-01-23, 12:51
δεν συγκρίνω ανόμοια πράγματα. Πάρε το σημερινό χιλιάρι yaris και συγκρινε το με το χιλιάρι yaris πρωτης γενιάς. Το πολύ να έχουν 1 λίτρο διαφορά στη κατανάλωση.

Σε μια κατηγορία όμως σαν την E class, η διαφορα θα είναι τεράστια. Μπορεί το 15lt/100 της παλιάς να έχει γίνει άνετα 10lt/100.

Ένα σημερινό Yaris καίει γύρω στα 5 λίτρα/100χλμ, σωστά; 1 λίτρο είναι 20% διαφορά. Δεν είναι μικρή.

netlag
23-01-23, 13:10
Ένα σημερινό Yaris καίει γύρω στα 5 λίτρα/100χλμ, σωστά; 1 λίτρο είναι 20% διαφορά. Δεν είναι μικρή.

φυσικά, αλλα είναι 20% σε κάτι ήδη μικρό. Δεν είναι 20% σε κάτι εξ αρχής μεγάλο. Σε ένα αμάξι που από το 15 πήγες στο 12, πάλι ίδιο ποσοστό είναι, αλλά τα savings τριπλάσια.

- - - Updated - - -


Θέλω τον ήρωα που θα πάρει σημερινή E class .. πρέπει να έχεις τρελό γκόμενο κάποιον σε συνεργείο :) ...

αυτοί που θα την πάρουν έχουν φράγκα να πληρώνουν.

- - - Updated - - -


Αυτό είπα στη σύγκρισή μου.. σύγκρινα το αμάξι μου με ένα ολοκαίνουργιο Corolla υβριδικό που θα του βάλω και αέριο (όχι εργοστασιακά γιατί βάζουν βλακείες και εννοείται πως όχημα χωρίς αέριο δεν παίζει σε εμένα) και θα καίει τα μισά αλλά η ερώτηση είναι... τα 25000+ χιλιάρικα που θα δώσω για την Corolla την καινούργια.. πότε θα τα αποσβέσω? του αγίου ανήμερα οπότε μένω ως έχω μέχρι να λιώσει(έχω και 2ο μοτέρ καβάτζα) ή να τα απαγορεύσουν .

Αυτό για μένα που είμαι κοινός θνητός/πλέμπας και το μόνο που μου επιτρέπει ο μισθός μου είναι που και που να παίρνω κάνα ηλεκτρονικό Gadget....

ο 1.8 hybrid κατα 99% νόμιζω ότι είναι έμμεσος ψεκασμός και βάζεις αέριο εύκολα και με αξιοπιστία. ο νέος 2λιτρος είναι D4S, δηλαδή έχει και άμεσο και έμμεσο ψεκασμό, πολλά injectors δηλαδή, και δεν ξέρω τι παίζει από kit υγραερίου και εγκαταστάτες που μπορούν να τον ρυθμίσουν σωστά.

Ως προς την οικονομία, από τα 7 ευρώ που είσαι τώρα ανά 100, άντε να πας στη καλύτερη στα 5 ευρώ. Μόνο για να αποσβέσεις ένα lpg kit των 1200ευρώ που θα πρέπει να βάλεις στο hybrid, θα πρέπει να κάνεις 60000 χλμ.

ariadgr
23-01-23, 13:22
netlag την εχουμε ξανακανει αυτη τη συζητηση με τον bluechris
εδω δεν τον ενδιαφερει που θα χασει τα 11 χρονια εγγυηση της υβριδικης μπαταριας (που κάνει κατι λιγα χιλιάρικα), θα τον νοιαζει το κοστος του κιτ;

ουτως η αλλως, με καταναλωση κατω απο 5 λιτρα βενζινη στο υβριδικο, δεν εχει ιδιαιτερο νοημα να βαλεις αεριο, γιατι και το αεριο δεν διατιθεται δωρεαν, και αυτο ακριβαινει κλπ

BlueChris
23-01-23, 13:26
netlag την εχουμε ξανακανει αυτη τη συζητηση με τον bluechris
εδω δεν τον ενδιαφερει που θα χασει τα 11 χρονια εγγυηση της υβριδικης μπαταριας (που κάνει κατι λιγα χιλιάρικα), θα τον νοιαζει το κοστος του κιτ;

ουτως η αλλως, με καταναλωση κατω απο 5 λιτρα βενζινη στο υβριδικο, δεν εχει ιδιαιτερο νοημα να βαλεις αεριο, γιατι και το αεριο δεν διατιθεται δωρεαν, και αυτο ακριβαινει κλπ

A με συγχωρείς ... δεν θέλω να κάνω κακό στο περιβάλλον για αυτό θέλω αέριο :) (όποιος πει πως το θέλω για οικονομία είναι κακεντρεχής :) )

ariadgr
23-01-23, 13:48
A με συγχωρείς ... δεν θέλω να κάνω κακό στο περιβάλλον για αυτό θέλω αέριο :) (όποιος πει πως το θέλω για οικονομία είναι κακεντρεχής :) )

Μα με < 5 λίτρα κατανάλωση πόση οικονομία θεωρείς ότι θα κάνεις, αν υπολογιστούν και τα έξοδα τοποθέτησης του αερίου, και τα μειονεκτήματα με την απώλεια εγγύησης κλπ
Δηλαδή πόση κατανάλωση τα 100 χλμ έχει το αέριο που θα συνεχίσει να συμφέρει υπολογίζοντας όλα αυτά;

tsigarid
23-01-23, 14:01
A με συγχωρείς ... δεν θέλω να κάνω κακό στο περιβάλλον για αυτό θέλω αέριο :) (όποιος πει πως το θέλω για οικονομία είναι κακεντρεχής :) )

Πάρε ποδήλατο μίστερ :p

BlueChris
23-01-23, 14:03
Μα με < 5 λίτρα κατανάλωση πόση οικονομία θεωρείς ότι θα κάνεις, αν υπολογιστούν και τα έξοδα τοποθέτησης του αερίου, και τα μειονεκτήματα με την απώλεια εγγύησης κλπ
Δηλαδή πόση κατανάλωση τα 100 χλμ έχει το αέριο που θα συνεχίσει να συμφέρει υπολογίζοντας όλα αυτά;

Ειμαι στα 10 χρόνια με αέριο οπότε κάτι έχω κερδίσει και έχω αποσβέσει το κόστος του Κιτ της BRC... αλλά πλάκα πλάκα φέτος που λήγει το ντεπόζιτο του αεριού (10 χρόνια έχουν υποχρεωτική διάρκεια ζωής για το ΚΤΕΟ τα ντεπόζιτα αερίου), θα βάλω τελευταίας γενιάς κιτ και ελπίζω για μεγαλύτερη οικονομία και ας το αποσβέσω λίγο μακρύτερα.

- - - Updated - - -


Πάρε ποδήλατο μίστερ :p

Όσο η εταιρεία ήταν στο Χαϊδάρι, πήγαινα καμια φορά το καλοκαίρι με το ποδήλατο (άγιοι ανάργυροι - Χαϊδάρι).. από το 14 που ήρθαμε Μαγούλα... ο θεός στην ηλικία μου, μου έχει δώσει ένα πηγαινέλα Άγιοι Ανάργυροι - Μαγούλα και μετά τέλος οπότε το κρατάω για ποιο μετά :)

ariadgr
23-01-23, 15:41
Ειμαι στα 10 χρόνια με αέριο οπότε κάτι έχω κερδίσει και έχω αποσβέσει το κόστος του Κιτ της BRC...

Ναι, δεν αναφερομαι στο αν εχεις εξοικονομησει στο υφισταμενο οχημα
Οτι δεν εχει νοημα στο καινουργιο υβριδικο που εχει πολυ χαμηλη καταναλωση βενζινης λεω!!!

BlueChris
23-01-23, 16:07
Ναι, δεν αναφερομαι στο αν εχεις εξοικονομησει στο υφισταμενο οχημα
Οτι δεν εχει νοημα στο καινουργιο υβριδικο που εχει πολυ χαμηλη καταναλωση βενζινης λεω!!!

Ναι εκεί ίσως... δεν ξέρω... δλδ αν κερδίζω το 40% σου λέω σε αξία... εφόσον οδηγώ χώμα ότι και να πάρω και τα μόνα χιλιόμετρα μου είναι σε εθνική και αττική οδό χωρίς κίνηση... θα καίω κάτι παραπάνω στο υβριδικό που δεν ευνοείται από αυτή την οδήγηση.. οπότε θα πω πως θα κάψω 4.5lt με το νέο corolla (που λίγα λέω αλλά οκ)...

Αυτό σημαίνει πως τη μέρα κάνω 50χλμ... το μήνα περίπου 1300 άρα θα κάψω περίπου 52lt
Αυτό τώρα με σημερινές τιμές (1.7βενζ - 0.8 αέριο) η αξία με βενζίνη θα είναι 88,4€ και με αέριο 41,6 άρα η διαφορά είναι γύρω στα 46,8€ αλλά αφαιρώ 5€ από την διαφορά γιατί καίει και λίγη βενζίνη πάντα σε διάφορες συνθήκες ασχέτως αν λειτουργεί με αέριο (βασικά στα 40lt αερίου καίω και 2-3t βενζίνης) άρα έχω τελική διαφορά τα 41 πες.

Το κιτ το νέο της BRC είναι γύρω στα 1200€ (όχι η τιμή που θα το πάρω εγώ αλλά δεν το εξετάζω αυτό τώρα) οπότε σημαίνει πως σε 28 περίπου μήνες θα το έχω ξεχρεώσει και θα είμαι με κέρδος.

Με τα παραπάνω φαίνεται πως φυσικά και αξίζει να βάλεις αέριο αν έχεις σκοπό να κρατήσεις το όχημα πάνω από 3 χρόνια.

Εννοείται πως όσο παραπάνω χιλιόμετρα κάνεις τόσο ποιο πολύ συμφέρει το αέριο.

Υ.Γ. Και προσέχω και το περιβάλλον :)

m1john
23-01-23, 16:17
έχω bmw Ε36 97 Οκτώβριος με 100.000 km αγορασμένο καινούργιο κάνω 1000 χιλιόμετρα το χρόνο πείτε μου Με τι να το αλλάξω και γιατί

BlueChris
23-01-23, 16:23
έχω bmw Ε36 97 Οκτώβριος με 100.000 km αγορασμένο καινούργιο κάνω 1000 χιλιόμετρα το χρόνο πείτε μου Με τι να το αλλάξω και γιατί

Με τίποτα απολύτως φίλε... από τα αγαπημένα μου αυτοκίνητα σε design με τις καρικατούρες που φτιάχνουν πλέον...

ariadgr
23-01-23, 17:24
Ναι εκεί ίσως... δεν ξέρω... δλδ αν κερδίζω το 40% σου λέω σε αξία... εφόσον οδηγώ χώμα ότι και να πάρω και τα μόνα χιλιόμετρα μου είναι σε εθνική και αττική οδό χωρίς κίνηση... θα καίω κάτι παραπάνω στο υβριδικό που δεν ευνοείται από αυτή την οδήγηση.. οπότε θα πω πως θα κάψω 4.5lt με το νέο corolla (που λίγα λέω αλλά οκ)...

Αυτό σημαίνει πως τη μέρα κάνω 50χλμ... το μήνα περίπου 1300 άρα θα κάψω περίπου 52lt
Αυτό τώρα με σημερινές τιμές (1.7βενζ - 0.8 αέριο) η αξία με βενζίνη θα είναι 88,4€ και με αέριο 41,6 άρα η διαφορά είναι γύρω στα 46,8€ αλλά αφαιρώ 5€ από την διαφορά γιατί καίει και λίγη βενζίνη πάντα σε διάφορες συνθήκες ασχέτως αν λειτουργεί με αέριο (βασικά στα 40lt αερίου καίω και 2-3t βενζίνης) άρα έχω τελική διαφορά τα 41 πες.

Το κιτ το νέο της BRC είναι γύρω στα 1200€ (όχι η τιμή που θα το πάρω εγώ αλλά δεν το εξετάζω αυτό τώρα) οπότε σημαίνει πως σε 28 περίπου μήνες θα το έχω ξεχρεώσει και θα είμαι με κέρδος.

Με τα παραπάνω φαίνεται πως φυσικά και αξίζει να βάλεις αέριο αν έχεις σκοπό να κρατήσεις το όχημα πάνω από 3 χρόνια.

Εννοείται πως όσο παραπάνω χιλιόμετρα κάνεις τόσο ποιο πολύ συμφέρει το αέριο.

Υ.Γ. Και προσέχω και το περιβάλλον :)

Ναι αλλα στους υπολογισμούς δεν έλαβες υπόψη ότι αν η (μη εξουσιοδοτημένη από την Toyota) μετατροπή γίνει εντός της εργοστακής εγγύησης, χλωμό να καλύψει η Toyota την 11ετη εγγύηση της υβριδικής μπαταρίας.

Veldrin
23-01-23, 17:40
έχω bmw Ε36 97 Οκτώβριος με 100.000 km αγορασμένο καινούργιο κάνω 1000 χιλιόμετρα το χρόνο πείτε μου Με τι να το αλλάξω και γιατί


Άπειρες επιλογές. Στην Ελλάδα έχω ένα Ε87 του 2007. Τέρας αξιοπιστίας αυτός ο κινητήρας, ταξιδεύει πολύ ευχάριστα. Με είχε κάνει τεράστιο φαν της BMW αυτό το αυτοκίνητο και το έχω πάει παντού σε κάθε καιρό (μέχρι και drift τον Υμηττό έχω ανέβει στα χιόνια του 2011 για να πάω στην ΑΣΔΕΝ).

Όμως.

Τα αυτοκίνητα σε κάθε τομέα τεχνολογίας και άνεσης έχουν προχωρήσει ΠΟΛΥ από τότε. Από όταν ήρθα στο UK πριν αρκετά (πλέον) χρόνια, έχουν περάσει από τα χέρια μου ως αγορές πολλά "κάρα", που κάποια τα έχω ακόμα, κάποια τα κράτησα μήνες, κάποια χρόνια, και όλα ως αγορές καθώς είμαι εχθρός του leasing.

Honda Civic 1.6 iDTEC IX
Honda Civic 1.6 iDTEC X
Mitsubishi Outlander PHEV 2.2
Alfa Romeo MiTo 0.9
Peugeot 308 II 1.6 BlueHDI 120
Hyundai Ioniq 5

Και πρέπει σίγουρα να ξεχνάω και 2-3. Όλα τα παραπάνω είναι κατασκευής από 2015 και μετά. Κανένα από αυτά δε θα το άλλαζα με BMW 15ετίας και πίσω. Είναι καλύτερα αυτοκίνητα οδηγικά (ακόμη και το ταπεινό Peugeot), εξαιρετικά infotainment συστήματα για μεγάλα ταξίδια (εξαίρεση το MiTo - αυτό είναι εντελώς άλλη φάση), καίνε (ΠΟΛΥ) λιγότερο, είναι πιο ασφαλή, με πολύ λίγες παραφωνίες. Διάλεξε κάτι σύγχρονο και δεν μπορείς να πας λάθος. Στο λέω ως κάποιος που κάνει τη διαδρομή Cambridge-Liverpool 2 φορές την εβδομάδα, και Manchester-Liverpool 8-10 φορές αντιστοίχως = περίπου 1000 μίλια ή 1800 χιλιόμετρα εβδομαδιαίως.

Εκτός αν μια BMW Ε36-Ε46 πχ υπάρχει για να ανεβαίνει στροφές στα βουνά κάνοντας χρόνους. Εκεί, πάσο! Είναι ωραία τα άτιμα και έχουν χαρακτήρα, αλλά έχουν παλιώσει. Αυτοκίνητο που καίει σε μέσο κύκλο 10-12+ λίτρα/100κμ είναι απλά εκτός Ευρωπαικής πραγματικότητας.

m1john
23-01-23, 18:08
Άπειρες επιλογές. Στην Ελλάδα έχω ένα Ε87 του 2007. Τέρας αξιοπιστίας αυτός ο κινητήρας, ταξιδεύει πολύ ευχάριστα. Με είχε κάνει τεράστιο φαν της BMW αυτό το αυτοκίνητο και το έχω πάει παντού σε κάθε καιρό (μέχρι και drift τον Υμηττό έχω ανέβει στα χιόνια του 2011 για να πάω στην ΑΣΔΕΝ).

Όμως.

Τα αυτοκίνητα σε κάθε τομέα τεχνολογίας και άνεσης έχουν προχωρήσει ΠΟΛΥ από τότε. Από όταν ήρθα στο UK πριν αρκετά (πλέον) χρόνια, έχουν περάσει από τα χέρια μου ως αγορές πολλά "κάρα", που κάποια τα έχω ακόμα, κάποια τα κράτησα μήνες, κάποια χρόνια, και όλα ως αγορές καθώς είμαι εχθρός του leasing.

Honda Civic 1.6 iDTEC IX
Honda Civic 1.6 iDTEC X
Mitsubishi Outlander PHEV 2.2
Alfa Romeo MiTo 0.9
Peugeot 308 II 1.6 BlueHDI 120
Hyundai Ioniq 5

Και πρέπει σίγουρα να ξεχνάω και 2-3. Όλα τα παραπάνω είναι κατασκευής από 2015 και μετά. Κανένα από αυτά δε θα το άλλαζα με BMW 15ετίας και πίσω. Είναι καλύτερα αυτοκίνητα οδηγικά (ακόμη και το ταπεινό Peugeot), εξαιρετικά infotainment συστήματα για μεγάλα ταξίδια (εξαίρεση το MiTo - αυτό είναι εντελώς άλλη φάση), καίνε (ΠΟΛΥ) λιγότερο, είναι πιο ασφαλή, με πολύ λίγες παραφωνίες. Διάλεξε κάτι σύγχρονο και δεν μπορείς να πας λάθος. Στο λέω ως κάποιος που κάνει τη διαδρομή Cambridge-Liverpool 2 φορές την εβδομάδα, και Manchester-Liverpool 8-10 φορές αντιστοίχως = περίπου 1000 μίλια ή 1800 χιλιόμετρα εβδομαδιαίως.

Εκτός αν μια BMW Ε36-Ε46 πχ υπάρχει για να ανεβαίνει στροφές στα βουνά κάνοντας χρόνους. Εκεί, πάσο! Είναι ωραία τα άτιμα και έχουν χαρακτήρα, αλλά έχουν παλιώσει. Αυτοκίνητο που καίει σε μέσο κύκλο 10-12+ λίτρα/100κμ είναι απλά εκτός Ευρωπαικής πραγματικότητας.

Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω αλλά μάλλον δεν διάβασες καλά κάνω χίλια χιλιόμετρα το χρόνο αξίζει τον κόπο να δώσω λεφτά για αυτοκίνητο όταν αυτό που έχω δεν έχει κανένα πρόβλημα,?

BlueChris
23-01-23, 18:16
Άπειρες επιλογές. Στην Ελλάδα έχω ένα Ε87 του 2007. Τέρας αξιοπιστίας αυτός ο κινητήρας, ταξιδεύει πολύ ευχάριστα. Με είχε κάνει τεράστιο φαν της BMW αυτό το αυτοκίνητο και το έχω πάει παντού σε κάθε καιρό (μέχρι και drift τον Υμηττό έχω ανέβει στα χιόνια του 2011 για να πάω στην ΑΣΔΕΝ).

Όμως.

Τα αυτοκίνητα σε κάθε τομέα τεχνολογίας και άνεσης έχουν προχωρήσει ΠΟΛΥ από τότε. Από όταν ήρθα στο UK πριν αρκετά (πλέον) χρόνια, έχουν περάσει από τα χέρια μου ως αγορές πολλά "κάρα", που κάποια τα έχω ακόμα, κάποια τα κράτησα μήνες, κάποια χρόνια, και όλα ως αγορές καθώς είμαι εχθρός του leasing.

Honda Civic 1.6 iDTEC IX
Honda Civic 1.6 iDTEC X
Mitsubishi Outlander PHEV 2.2
Alfa Romeo MiTo 0.9
Peugeot 308 II 1.6 BlueHDI 120
Hyundai Ioniq 5

Και πρέπει σίγουρα να ξεχνάω και 2-3. Όλα τα παραπάνω είναι κατασκευής από 2015 και μετά. Κανένα από αυτά δε θα το άλλαζα με BMW 15ετίας και πίσω. Είναι καλύτερα αυτοκίνητα οδηγικά (ακόμη και το ταπεινό Peugeot), εξαιρετικά infotainment συστήματα για μεγάλα ταξίδια (εξαίρεση το MiTo - αυτό είναι εντελώς άλλη φάση), καίνε (ΠΟΛΥ) λιγότερο, είναι πιο ασφαλή, με πολύ λίγες παραφωνίες. Διάλεξε κάτι σύγχρονο και δεν μπορείς να πας λάθος. Στο λέω ως κάποιος που κάνει τη διαδρομή Cambridge-Liverpool 2 φορές την εβδομάδα, και Manchester-Liverpool 8-10 φορές αντιστοίχως = περίπου 1000 μίλια ή 1800 χιλιόμετρα εβδομαδιαίως.

Εκτός αν μια BMW Ε36-Ε46 πχ υπάρχει για να ανεβαίνει στροφές στα βουνά κάνοντας χρόνους. Εκεί, πάσο! Είναι ωραία τα άτιμα και έχουν χαρακτήρα, αλλά έχουν παλιώσει. Αυτοκίνητο που καίει σε μέσο κύκλο 10-12+ λίτρα/100κμ είναι απλά εκτός Ευρωπαικής πραγματικότητας.

Ότι έχω σαν όχημα είναι σχετικά σφιχτό από ανάρτηση:) τώρα στην Corolla έχω Eibach προοδευτικά με Kayaba AGX οπότε δεν υπάρχει άνεση:)
Δεν κουδουνίζει τίποτα ασχέτως αν όπου πάμε, πάμε με αυτό και η γυναίκα μου μου λέει "πάλι με την κουδουνιστρα θα πάμε?" :) Οπότε και το μοντέλο του 2024 να πάρω πάλι θα μπει ανάρτηση επανω να στρίβει.
Όταν γεράσω...γκουχ γκουχ σε καμία 40αρια χρόνια δηλαδή θα πάρω ενα Lexus μαμά για ηρεμία.

Veldrin
23-01-23, 18:58
Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω αλλά μάλλον δεν διάβασες καλά κάνω χίλια χιλιόμετρα το χρόνο αξίζει τον κόπο να δώσω λεφτά για αυτοκίνητο όταν αυτό που έχω δεν έχει κανένα πρόβλημα,?

Το ποστ μου ήταν γενικό επειδή βλέπω ένα παλιό vs νέο. Την απάντηση την έχεις μόνος σου.

Αν κάτι δεν το χρησιμοποιείς πολύ και εξακολουθεί να υπάρχει διαθέσιμο αν χρειαστεί, γιατί να δώσεις τόσα λεφτά να αγοράσεις κάτι άλλο;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
24-01-23, 13:49
έχω bmw Ε36 97 Οκτώβριος με 100.000 km αγορασμένο καινούργιο κάνω 1000 χιλιόμετρα το χρόνο πείτε μου Με τι να το αλλάξω και γιατί
Βασικά αν κάνεις 1000χλμ το χρόνο αξίζει να πληρώνεις 250 ευρώ τέλη + 100-150 ευρώ ασφάλιστρα;
Σε 4 χρόνια θα πάρει και ιστορικές πινακίδες:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.