PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

BlueChris
01-02-23, 11:14
Είμαι χοντάκιας, αλλά το Jazz πραγματικά το βαριέμαι ως αυτοκίνητο (το είχα ως courtesy car όποτε έδινα το Civic για service.) Ίσως λόγω θέσης οδήγησης.

Όμως το CVT στις μοτοσυκλέτες της είναι όνειρο!

Μήπως εννοείς το DCT (https://global.honda/innovation/technology/motorcycle/pleasure/dct.html)? γιατί αυτό είναι καταπληκτικό. Καβάλησα Africa του 22 και ξετρελάθηκα .. είναι βασικά από τους λόγους που ενώ θέλω το KTM 1290 γιατί είμαι σούπερ gadgetάκιας και το KTM είναι τρέλα στα ηλεκτρονικά και οθόνη, αν πάρω τελικά μηχανή μάλλον σε Honda με DCT με βλέπω πάλι...

Veldrin
01-02-23, 11:35
Σωστός, το DCT εννοώ (τώρα είμαι στον πρώτο καφέ).

Το είχα δεί πρώτη φορά στο NC750, αλλά εκεί που πραγματικά μου άρεσε πολύ ήταν στο Rebel1100 (που νομίζω είναι ίδιος κινητήρας με το ΑTwin).

Από ΚΤΜ θα έμενα μακριά λόγω αξιοπιστίας. Κάθε φορά που κοιτάζω για νέα μηχανή, διαβάζω τα τέρατα στα ΚΤΜ φόρουμς και αποφασίζω πως δεν θέλω τέτοιους μπελάδες. Κυρίως σε θέματα after sales υποστήριξης. Αν ήθελα τέτοια προβλήματα θα έπαιρνα μια Aprilia ή μια Moto Guzzi (ασκ μι χαου αη νοου). :lol:

Για οδηγική απόλαυση (επειδή το βλέπω και συζητείται αρκετά πλέον εδώ), έχω πάρει απόφαση πως ένα νέο αυτοκίνητο είναι μέσο μεταφοράς, εκτός και αν αρχίσω να σκάω ΠΟΛΛΑ λεφτά, και το fun factor είναι στις μηχανές. Κάπως έτσι έχω βρεθεί με τρείς.

Προς το παρόν έχω μια Honda CBR650R 2021, μια BMW F800R (την παλιά έκδοση 09-14 με το διπλοφάναρο και τον Rotax-Bombardier κινητήρα), και μια Kawasaki W800 café. Είμαι μουρλός με τα δίτροχα, μπορώ να μη βγάζω το σκασμό όλη μέρα. Είχα και μια SV650X αλλά δεν την πάλευα για παραπάνω από 45 λεπτά στη σέλα, και μια Moto Guzzi v7 όπου ένας tailgater με κοπάνησε τον περασμένο Σεπτέμβρη. Η μηχανή έφυγε ολική, αλλά εγώ έφυγα σχετικά όρθιος οπότε οκ.

netlag
01-02-23, 11:50
Έχω KTM 1290 Super Adventure S του '17 (το αγόρασα καινούριο), ευτυχώς χωρίς προβλήματα :D τα τελευταια 6 σχεδόν χρόνια, αλλά μόνο 32000km, όλα εκδρομές. Το μηχανάκι έχει εργοστασιακό quick shifter, και υδραυλικο συμπλέκτη. Ειδικά ως προς το κιβώτιο είναι αριστουργηματικό.

Έχω οδηγήσει Africa Twin με DCT, έχω οδηγήσει Honda NC750 με DCT, καλό κιβώτιο αλλά αυστηρά για commuting. Δεν προσφέρει καμία οδηγική ευχαρίστηση.

Veldrin
01-02-23, 12:02
Έχω KTM 1290 Super Adventure S του '17 (το αγόρασα καινούριο), ευτυχώς χωρίς προβλήματα :D τα τελευταια 6 σχεδόν χρόνια, αλλά μόνο 32000km, όλα εκδρομές. Το μηχανάκι έχει εργοστασιακό quick shifter, και υδραυλικο συμπλέκτη. Ειδικά ως προς το κιβώτιο είναι αριστουργηματικό.

Έχω οδηγήσει Africa Twin με DCT, έχω οδηγήσει Honda NC750 με DCT, καλό κιβώτιο αλλά αυστηρά για commuting. Δεν προσφέρει καμία οδηγική ευχαρίστηση.

Ωωω, μπράβο! Το quick shifter είναι up/down; Πως συμπεριφέρεται σε χαμηλές στροφές;

netlag
01-02-23, 12:11
Ναι είναι up/down. Κοίτα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και εντός πολης αλλά πανω από 40kph για ανεβάσματα ταχυτήτων. Για κατεβάσματα και από λίγο πιο χαμηλά. Εννοείται ότι είναι πάντοτε ενεργο το quick shifter, και αν θες το χρησιμοποιεις. Αν δεν θες, συνεχίζεις κανονικά με το συμπλέκτη να κάνεις αλλαγές. Αλλά στις πολύ χαμηλές στροφές κλπ θές συμπλέκτη για να έχεις smoothness.

BlueChris
01-02-23, 12:11
Έχω KTM 1290 Super Adventure S του '17 (το αγόρασα καινούριο), ευτυχώς χωρίς προβλήματα :D τα τελευταια 6 σχεδόν χρόνια, αλλά μόνο 32000km, όλα εκδρομές. Το μηχανάκι έχει εργοστασιακό quick shifter, και υδραυλικο συμπλέκτη. Ειδικά ως προς το κιβώτιο είναι αριστουργηματικό.

Έχω οδηγήσει Africa Twin με DCT, έχω οδηγήσει Honda NC750 με DCT, καλό κιβώτιο αλλά αυστηρά για commuting. Δεν προσφέρει καμία οδηγική ευχαρίστηση.

Η βασική συνθήκη μου για να αλλάξω μηχανή είναι να έχει σουπερ ηλεκτρονικά και ηλεκτρονική ρύθμιση στις αναρτήσεις σε bound/rebound και προφόρτιση. Σε αυτά το καινούργιο Adventure S με καλύπτει 1000%. Δεν έχω οδηγήσει τα καινούργια σαν το δικό σου αλλά έχω πολλά χλμ με το 990 το παλιό και η μηχανή ήταν σούπερ οδηγικά.
Τα Honda είναι ουδέτερα,ασφαλή, με καλύτερη προστασία από τα στοιχεία της φύσης και μέχρι εκεί, δεν προσφέρουν κάτι άλλο από αίσθηση αλλά δεν σπάνε δεν χαλάνε. Κοίταγα και τα BMW αλλά παρόλο που συμμαζεύτηκε πολύ τα τελευταία χρόνια σε προβλήματα το RT .. δεν μπορώ να δεχτώ εγκεφαλικά τον boxer που εξέχει, δεν δίνω ούτε 1€ στους Γερμανούς αλλά και μετά από μια ιστορία με φιλικό ζευγάρι που εκεί που πήγαιναν ταξίδι , η μηχανή μπλόκαρε μόνη της με φρένο και ευτυχώς δεν σκοτώθηκαν (κάποιο πρόβλημα με τον πίσω αισθητήρα του ABS) , τις φοβάμαι.

teodor_ch
01-02-23, 12:22
Η βασική συνθήκη μου για να αλλάξω μηχανή είναι να έχει σουπερ ηλεκτρονικά και ηλεκτρονική ρύθμιση στις αναρτήσεις σε bound/rebound και προφόρτιση. Σε αυτά το καινούργιο Adventure S με καλύπτει 1000%. Δεν έχω οδηγήσει τα καινούργια σαν το δικό σου αλλά έχω πολλά χλμ με το 990 το παλιό και η μηχανή ήταν σούπερ οδηγικά.
Τα Honda είναι ουδέτερα,ασφαλή, με καλύτερη προστασία από τα στοιχεία της φύσης και μέχρι εκεί, δεν προσφέρουν κάτι άλλο από αίσθηση αλλά δεν σπάνε δεν χαλάνε. Κοίταγα και τα BMW αλλά παρόλο που συμμαζεύτηκε πολύ τα τελευταία χρόνια σε προβλήματα το RT .. δεν μπορώ να δεχτώ εγκεφαλικά τον boxer που εξέχει, δεν δίνω ούτε 1€ στους Γερμανούς αλλά και μετά από μια ιστορία με φιλικό ζευγάρι που εκεί που πήγαιναν ταξίδι , η μηχανή μπλόκαρε μόνη της με φρένο και ευτυχώς δεν σκοτώθηκαν (κάποιο πρόβλημα με τον πίσω αισθητήρα του ABS) , τις φοβάμαι.

ducati multistrada 950s έχω και οι αναρτήσεις είναι απίστευτες
τη μία διπλό (200κιλα οδηγός και συνοδηγός) με 180 τρένο στην Εθνική
και την άλλη offroad σε κατσικόδρομο που με το ζόρι περνάνε τα ψηλά αγροτικά

ρυθμίζει πλήρως ηλεκτρονικά (εκτός απο την προφόρτιση του μπροστινού που με καρυδάκι ρυθμίζει σε 10" )

netlag
01-02-23, 12:23
Η βασική συνθήκη μου για να αλλάξω μηχανή είναι να έχει σουπερ ηλεκτρονικά και ηλεκτρονική ρύθμιση στις αναρτήσεις σε bound/rebound και προφόρτιση. Σε αυτά το καινούργιο Adventure S με καλύπτει 1000%. Δεν έχω οδηγήσει τα καινούργια σαν το δικό σου αλλά έχω πολλά χλμ με το 990 το παλιό και η μηχανή ήταν σούπερ οδηγικά.
Τα Honda είναι ουδέτερα,ασφαλή, με καλύτερη προστασία από τα στοιχεία της φύσης και μέχρι εκεί, δεν προσφέρουν κάτι άλλο από αίσθηση αλλά δεν σπάνε δεν χαλάνε. Κοίταγα και τα BMW αλλά παρόλο που συμμαζεύτηκε πολύ τα τελευταία χρόνια σε προβλήματα το RT .. δεν μπορώ να δεχτώ εγκεφαλικά τον boxer που εξέχει, δεν δίνω ούτε 1€ στους Γερμανούς αλλά και μετά από μια ιστορία με φιλικό ζευγάρι που εκεί που πήγαιναν ταξίδι , η μηχανή μπλόκαρε μόνη της με φρένο και ευτυχώς δεν σκοτώθηκαν (κάποιο πρόβλημα με τον πίσω αισθητήρα του ABS) , τις φοβάμαι.

εγώ έχω το πρώτο 1290 SAS. Επίσης έχει semiactive ανάρτηση κλπ και προφόρτιση ηλέκτρονική. Το μηχανάκι είναι sport touring στην ουσία, αλλά πιο adventure από αλλα sport touring. Δηλαδή είναι σαν Multistrada, αλλά πιο adventure από αυτή. Σίγουρα πολύ λιγότερο ταξιδιάρικο από R1200/R1250 GS, λιγότερο adventure, αλλά πολύ πιο sport touring, στριφτερό κλπ. Για πιο adventure άλλωστε υπάρχει το 1290R.

Ο συγκεκριμένος κινητήρας είναι πάαρα πολύ αξιόπιστος, άνετα φτάνει και 150000km. Ως προς τα μηχανικά μέρη, λίγα πράγματα μπορεί να χαλάσουν. Τα ηλεκτρονικά φοβάμαι πιο πολύ, γιατί είναι πολλά.

Το καινούριο 1290S που λες, είναι ακόμα πιο εξελιγμένο ως προς τα ηλεκτρονικά του. Ως προς τα μηχανολογικά του, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Και κάτι ακόμα ως προς το μοτερ του 1290. Είναι πραγματικά εντυπωσιακό το πόσο δύναμη έχει αυτός ο κινητήρας και ταυτόχρονα πόσο λίγο καίει συγκριτικά με αντίστοιχης δυναμης άλλες μοτο.

Veldrin
01-02-23, 12:23
Η βασική συνθήκη μου για να αλλάξω μηχανή είναι να έχει σουπερ ηλεκτρονικά και ηλεκτρονική ρύθμιση στις αναρτήσεις σε bound/rebound και προφόρτιση. Σε αυτά το καινούργιο Adventure S με καλύπτει 1000%. Δεν έχω οδηγήσει τα καινούργια σαν το δικό σου αλλά έχω πολλά χλμ με το 990 το παλιό και η μηχανή ήταν σούπερ οδηγικά.
Τα Honda είναι ουδέτερα,ασφαλή, με καλύτερη προστασία από τα στοιχεία της φύσης και μέχρι εκεί, δεν προσφέρουν κάτι άλλο από αίσθηση αλλά δεν σπάνε δεν χαλάνε. Κοίταγα και τα BMW αλλά παρόλο που συμμαζεύτηκε πολύ τα τελευταία χρόνια σε προβλήματα το RT .. δεν μπορώ να δεχτώ εγκεφαλικά τον boxer που εξέχει, δεν δίνω ούτε 1€ στους Γερμανούς αλλά και μετά από μια ιστορία με φιλικό ζευγάρι που εκεί που πήγαιναν ταξίδι , η μηχανή μπλόκαρε μόνη της με φρένο και ευτυχώς δεν σκοτώθηκαν (κάποιο πρόβλημα με τον πίσω αισθητήρα του ABS) , τις φοβάμαι.

Ο μπόξερ είναι από τους πιο love/hate κινητήρες στην αγορά. Αν σε κάποιον αρέσει να κάνει τα σερβις μόνος του, είναι από τις καλύτερες επιλογές. Θέλει valve clearance check κάθε 6000 μίλια, που είναι πολύ λίγο (οι Honda θέλουν κάθε 24000). Σίγουρα θα τον έχω κάποια στιγμή σε μια R9T.

H F800R δεν έχει μποξερ, είναι δικύλινδρος in-line με αρκετά σπορ φιλοσοφία. Μετά τις 5000 στροφές, οι καθρέφτες είναι σχεδόν άχρηστοι :rolleyes: αλλά είναι πουπουλο οδηγικά, και ο κινητήρας πολύ παιχνιδιάρικος σε κάθε εύρος. Και η εργοστασιακή Akrapovic φέρνει το χαμόγελο... Όμως, την έχω πληρώσει καλά με βλάβες που δε νιώθω άνετα να φτιάξω μόνος μου (leaking forks πχ).

Η Honda είναι άνετα η καλύτερη από όλες all around, έχω κάνει μεγάλα ταξίδια μαζί της (Cambridge-Orkney islands, Γαλλία, Νορβηγία), και ο 4κύλινδρος είναι υπέροχα smooth. Και λόγω εμφάνισης κάθε κάγκουρας προσπαθεί να σε τσιμπήσει για κόντρες (γιατί νομίζει πως είναι η fireblade).

H Kawi είναι η garage queen, την βγάζω έξω (sic) μόνο όταν έχει καλό καιρό.

netlag
01-02-23, 12:29
Όμως, την έχω πληρώσει καλά με βλάβες που δε νιώθω άνετα να φτιάξω μόνος μου (leaking forks πχ).

νομίζω είναι χαρακτηριστικό όλων των μηχανών με up side down να έχεις leak στο πηρούνι πολύ συχνότερα από το κλασσικό πηρούνι.

- - - Updated - - -



Σίγουρα θα τον έχω κάποια στιγμή σε μια R9T.


Πανέμορφο.

Veldrin
01-02-23, 12:41
Κι όμως, η πρώτη F800R μέχρι το 14 δεν έχει upside down, και ευτυχώς αυτό το κάνει λιγότερο επικίνδυνο. Αλλά τα seals έχουν σπάσει 2 φορές. Και να πώ πως φταίω, προσέχω σε σημείο βλακείας και πάντα όλα τα περνάω WD40 ή ACF50.

DOU
01-02-23, 12:59
Toyota: To εργοστάσιο στην Τουρκία γίνεται το πρώτο στην Ευρώπη που θα παράγει plug-in-υβριδικά οχήματα και μπαταρίες

Η Toyota ανακοίνωσε σήμερα ότι η δεύτερη γενιά του C-HR θα παράγεται στο εργοστάσιο της στην πόλη Sakarya της Τουρκίας, όπως συμβαίνει και με την τρέχουσα γενιά του δημοφιλούς μοντέλου.

Επιπλέον, το εν λόγω εργοστάσιο της Toyota στην Τουρκία θα γίνει το πρώτο της στην Ευρώπη που θα ξεκινήσει την παραγωγή plug-in υβριδικών οχημάτων και το πρώτο που θα εξοπλιστεί με γραμμή παραγωγής μπαταριών.

https://www.autoblog.gr/2023/01/30/toyota-to-ergostasio-stin-tourkia-ginetai-to-proto-stin-evropi-pou-tha-paragei-plug-in-yvridika-oximata-kai-bataries/


Εμεις εδω οι βλακες,δεν μπορουμε ενα ponny να κυκλοφορησουμε επι μισο αιωνα και εχουμε κλεισει οτι εργοστασιο ειχε απομεινει και ο ερντογαν εχει φερει γερμανικες,ιαπωνικες,γαλλικες μεγαλες αυτοκινητοβιομηχανιες,renault,toyota,mercedes,vag εχουν ανοιξει εργοστασιαρες και εχεις τον ΚΥΜ να πηγαινει στην Ιαπωνια,να φερει "μεγαλες επενδυσεις",εδω γελαμε και κλαιμε μαζι.
:lol::lol:

badweed
01-02-23, 13:06
και τιθεται το offtopic ερωτημα ,ειναι η μικρα ασια , ευρωπη ;

BlueChris
01-02-23, 13:25
ducati multistrada 950s έχω και οι αναρτήσεις είναι απίστευτες
τη μία διπλό (200κιλα οδηγός και συνοδηγός) με 180 τρένο στην Εθνική
και την άλλη offroad σε κατσικόδρομο που με το ζόρι περνάνε τα ψηλά αγροτικά

ρυθμίζει πλήρως ηλεκτρονικά (εκτός απο την προφόρτιση του μπροστινού που με καρυδάκι ρυθμίζει σε 10" )
Η 1η μου επιλογή ήταν πάντα αλλά στα ηλεκτρονικά δεν πανηγυρίζω με τους Ιταλούς συν ότι είναι το ποιο ακριβό όλων και συν ότι δεν σε προστατεύει πολύ από τα στοιχεία της φύσης αλλιώς είναι το απόλυτο εργαλείο.


εγώ έχω το πρώτο 1290 SAS. Επίσης έχει semiactive ανάρτηση κλπ και προφόρτιση ηλέκτρονική. Το μηχανάκι είναι sport touring στην ουσία, αλλά πιο adventure από αλλα sport touring. Δηλαδή είναι σαν Multistrada, αλλά πιο adventure από αυτή. Σίγουρα πολύ λιγότερο ταξιδιάρικο από R1200/R1250 GS, λιγότερο adventure, αλλά πολύ πιο sport touring, στριφτερό κλπ. Για πιο adventure άλλωστε υπάρχει το 1290R.

Ο συγκεκριμένος κινητήρας είναι πάαρα πολύ αξιόπιστος, άνετα φτάνει και 150000km. Ως προς τα μηχανικά μέρη, λίγα πράγματα μπορεί να χαλάσουν. Τα ηλεκτρονικά φοβάμαι πιο πολύ, γιατί είναι πολλά.

Το καινούριο 1290S που λες, είναι ακόμα πιο εξελιγμένο ως προς τα ηλεκτρονικά του. Ως προς τα μηχανολογικά του, δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.

Και κάτι ακόμα ως προς το μοτερ του 1290. Είναι πραγματικά εντυπωσιακό το πόσο δύναμη έχει αυτός ο κινητήρας και ταυτόχρονα πόσο λίγο καίει συγκριτικά με αντίστοιχης δυναμης άλλες μοτο.
Είμαι μια χαρά σε όλα σε αυτό, δεν το είπα τυχαία. Οκ θα ήθελα άξονα Honda πίσω και όχι αλυσίδα αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα :)


Toyota: To εργοστάσιο στην Τουρκία γίνεται το πρώτο στην Ευρώπη που θα παράγει plug-in-υβριδικά οχήματα και μπαταρίες

Η Toyota ανακοίνωσε σήμερα ότι η δεύτερη γενιά του C-HR θα παράγεται στο εργοστάσιο της στην πόλη Sakarya της Τουρκίας, όπως συμβαίνει και με την τρέχουσα γενιά του δημοφιλούς μοντέλου.

Επιπλέον, το εν λόγω εργοστάσιο της Toyota στην Τουρκία θα γίνει το πρώτο της στην Ευρώπη που θα ξεκινήσει την παραγωγή plug-in υβριδικών οχημάτων και το πρώτο που θα εξοπλιστεί με γραμμή παραγωγής μπαταριών.

https://www.autoblog.gr/2023/01/30/toyota-to-ergostasio-stin-tourkia-ginetai-to-proto-stin-evropi-pou-tha-paragei-plug-in-yvridika-oximata-kai-bataries/


Εμεις εδω οι βλακες,δεν μπορουμε ενα ponny να κυκλοφορησουμε επι μισο αιωνα και εχουμε κλεισει οτι εργοστασιο ειχε απομεινει και ο ερντογαν εχει φερει γερμανικες,ιαπωνικες,γαλλικες μεγαλες αυτοκινητοβιομηχανιες,renault,toyota,mercedes,vag εχουν ανοιξει εργοστασιαρες και εχεις τον ΚΥΜ να πηγαινει στην Ιαπωνια,να φερει "μεγαλες επενδυσεις",εδω γελαμε και κλαιμε μαζι.
:lol::lol:
Χτες ή προχτές το είπα πως είναι από τα καλύτερα εργοστάσια της Toyota offsite... λογικό μου φαίνεται να το ανεβάζουν οι Ιάπωνες.

Veldrin
01-02-23, 13:26
Toyota: To εργοστάσιο στην Τουρκία γίνεται το πρώτο στην Ευρώπη που θα παράγει plug-in-υβριδικά οχήματα και μπαταρίες

Η Toyota ανακοίνωσε σήμερα ότι η δεύτερη γενιά του C-HR θα παράγεται στο εργοστάσιο της στην πόλη Sakarya της Τουρκίας, όπως συμβαίνει και με την τρέχουσα γενιά του δημοφιλούς μοντέλου.

Επιπλέον, το εν λόγω εργοστάσιο της Toyota στην Τουρκία θα γίνει το πρώτο της στην Ευρώπη που θα ξεκινήσει την παραγωγή plug-in υβριδικών οχημάτων και το πρώτο που θα εξοπλιστεί με γραμμή παραγωγής μπαταριών.

https://www.autoblog.gr/2023/01/30/toyota-to-ergostasio-stin-tourkia-ginetai-to-proto-stin-evropi-pou-tha-paragei-plug-in-yvridika-oximata-kai-bataries/


Εμεις εδω οι βλακες,δεν μπορουμε ενα ponny να κυκλοφορησουμε επι μισο αιωνα και εχουμε κλεισει οτι εργοστασιο ειχε απομεινει και ο ερντογαν εχει φερει γερμανικες,ιαπωνικες,γαλλικες μεγαλες αυτοκινητοβιομηχανιες,renault,toyota,mercedes,vag εχουν ανοιξει εργοστασιαρες και εχεις τον ΚΥΜ να πηγαινει στην Ιαπωνια,να φερει "μεγαλες επενδυσεις",εδω γελαμε και κλαιμε μαζι.
:lol::lol:

Για να έρθουν οι επενδύσεις, πρέπει είτε να έχεις ένα στιβαρό και απλό φορολογικό πλαίσιο, γρήγορη απονομή (ανεξάρτητης) δικαιοσύνης, προσφέροντας ποιοτικά χαρακτηριστικά, ανταποδοτικότητα, και καλό κόστος.

Είτε να είσαι μια φθηνή μπανανία όπου οι βιομηχανίες θα στήσουν ένα κράτος εν κράτει.

Εμείς στο πρώτο, ΔΕΝ... για να κάνει τα κέφια του το βαθύ κράτος και να βάζει εμπόδια στο κάθε τι νέο για να δείχνουν κάποιοι πως είτε κάνουν δουλειά, είτε πως έχουν την εξουσία της θέσης τους.

Στο δεύτερο, πάμε καλά, σίγουρα θα τα καταφέρουμε.

teodor_ch
01-02-23, 13:37
Η 1η μου επιλογή ήταν πάντα αλλά στα ηλεκτρονικά δεν πανηγυρίζω με τους Ιταλούς συν ότι είναι το ποιο ακριβό όλων και συν ότι δεν σε προστατεύει πολύ από τα στοιχεία της φύσης αλλιώς είναι το απόλυτο εργαλείο.


Τσάμπα (€13.000 - σχετικό το τσάμπα!) το πήρα μεταχειρισμένο με ότι υπήρχε έξτρα επάνω του. 30.000χλμ 2 χρονών
Λιανική με ότι έχει ήταν >€21.000

Έχω βάλει στην άκρη κάμποσα για βλάβες :lol:

Απο κάλυψη αν και ψηλός είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος στο σώμα και κεφάλι. Τη ζελατίνα την έχω μάλιστα στη μεσαία θέση.

Τώρα οδηγικά είναι απίστευτο. Ο κινητήρας είναι φοβερός και μπαίνει στις στροφές με όσα αντέχει ο οδηγός. Το πίσω λάστιχο τερματίζει για πλάκα :whistle:
Κάνε ένα test drive αν δε φοβάσαι να κολλήσεις το μικρόβιο :p

Nassos83
01-02-23, 15:37
Νομίζω βρήκα αμάξι που είναι και φτηνό, το παρκάρεις άνετα στην Αθήνα, και είναι cute. :up:

Και δεν είναι θορυβώδες σαν το original Isetta. :lol:

Το Microlino διαθέσιμο στην Ελλάδα

https://www.autoblog.gr/2023/02/01/to-microlino-diathesimo-kai-stin-ellada/


https://www.youtube.com/watch?v=4Bni_CD254E

DOU
01-02-23, 17:00
Για να έρθουν οι επενδύσεις, πρέπει είτε να έχεις ένα στιβαρό και απλό φορολογικό πλαίσιο, γρήγορη απονομή (ανεξάρτητης) δικαιοσύνης, προσφέροντας ποιοτικά χαρακτηριστικά, ανταποδοτικότητα, και καλό κόστος.

Είτε να είσαι μια φθηνή μπανανία όπου οι βιομηχανίες θα στήσουν ένα κράτος εν κράτει.

Εμείς στο πρώτο, ΔΕΝ... για να κάνει τα κέφια του το βαθύ κράτος και να βάζει εμπόδια στο κάθε τι νέο για να δείχνουν κάποιοι πως είτε κάνουν δουλειά, είτε πως έχουν την εξουσία της θέσης τους.

Στο δεύτερο, πάμε καλά, σίγουρα θα τα καταφέρουμε.


Eπι εποχη μνημονιων,μας ελεγαν οτι πρεπει να πεσει στην Ελλαδα το εργατικο κοστος(μισθοι 5-6 κατοσταρικα) κυριως και το φορολογικο για να φιλοτιμηθουν οι κινεζοι,οι ιαπωνες,οι γαλλογερμανοι να ριξουν χρημα στη χωρα και να υπαρξει καποιου ειδους αναπτυξη,μετα και την αποβιομηχανοποιηση που υπηρξε την τελευταια 20ετια με αρκετες εταιρειες/εργοστασια να κλεινουν η να τα μαζευουν και να κανουν μετεγκατασταση σε αλλες χωρες,γειτονικες.Τελικα το κοστος επεσε,αλλα οι επενδυσεις,τουλαχιστον απο τον τομεα αυτο,της αυτοκινητοβιομηχανιας,των λιμανιων κλπ,δεν ηρθε ποτε.Οτι δεν υπαρχει στιβαρο και φορολογικο πλαισιο(αλλαζουν απο κυβερνηση σε κυβερνηση),οτι πρεπει καποιος να λαδωσει υπηρεσιες και υπουργεια για να ξεπερασει γραφειοκρατια,νομιμοτητα,για να ξεκινησει κατι,ειναι αποτρεπτικος παραγοντας,βουλγαρια,σκοπια,τουρκια,ινδια,κινα,με συνοπτικες διαδικασιες fast track,χαμηλο κοστος και δεν σε αγγιζει κανεις,ουτε απεργιες συνδικαλιστων που απαιτουν μηνιατικα 2-3 χιλιαρικα κλπ.

Nassos83
01-02-23, 18:11
Η αποβιομηχάνιση είχε ήδη ξεκινήσει από τη δεκαετία του 1980, όταν μπήκαμε στο Ευρώ επιταχύνθηκε ακόμη περισσότερο.

Όσο για το τι μας έλεγαν, ναι τέτοιες "πίπες Νταϊάνα" έλεγαν, δεν θυμάμαι όμως τους Γερμαναράδες να είναι το ίδιο "δεκτικοί" να αγοράζουν οι Κινέζοι τη βιομηχανία KUKA ή την COSCO ποσοστό στο λιμάνι του Αμβούργου.

Αυτοκινητοβιομηχανία στην Ελλάδα για να είναι κερδοφόρα θα πρέπει να πουλάει τουλάχιστον 250.000 οχήματα το χρόνο. Κανονική παραγωγή, όχι συναρμολόγηση με εισαγωγή απαρτιών. Το εργοστάσιο της Nissan στο Βόλο έφτιαχνε το σασί, τα μηχανικά μέρη ερχόντουσαν από την Ιαπωνία και φυσικά ήταν πανάκριβα λόγω ανατιμημένου γιέν.

BlueChris
01-02-23, 19:00
Τσάμπα (€13.000 - σχετικό το τσάμπα!) το πήρα μεταχειρισμένο με ότι υπήρχε έξτρα επάνω του. 30.000χλμ 2 χρονών
Λιανική με ότι έχει ήταν >€21.000

Έχω βάλει στην άκρη κάμποσα για βλάβες :lol:

Απο κάλυψη αν και ψηλός είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος στο σώμα και κεφάλι. Τη ζελατίνα την έχω μάλιστα στη μεσαία θέση.

Τώρα οδηγικά είναι απίστευτο. Ο κινητήρας είναι φοβερός και μπαίνει στις στροφές με όσα αντέχει ο οδηγός. Το πίσω λάστιχο τερματίζει για πλάκα :whistle:
Κάνε ένα test drive αν δε φοβάσαι να κολλήσεις το μικρόβιο :p

Υπαγε οπίσω μου :) ...ρε είμαι γέροντας ποια....

Veldrin
01-02-23, 21:10
Εξαρτάται και το λάστιχο για το αν θα τερματίσει και η καρδιά σου θα είναι στη θέση της.

Με τα Michelin Pilot Sport και Pilot Road έχω βρεί την ηρεμία μου. Με κάτι Dunlop που είχε η Χοντα ως μαμά, νομίζω τα άλλαξα σε μια εβδομάδα γιατί είδα το χριστό φαντάρο λόγω ασάφειας σε αίσθηση (και το πόσο αργούσαν να πάρουν μπρος).

teodor_ch
01-02-23, 21:33
https://www.metzeler.com/en-ww/catalogue/product/roadtec-01-se/f120_70-19/r170_60-17/4129500/4129600/versionId=36780
Φοβερά λάστιχα.


Και σε άλλη μηχανή που είχα πολύ καλά ήταν και τα bridgestone s21.
Και εκεί έξυνες μαρσπιέ για πλάκα.

Πάντα σε καλή άσφαλτο εννοείται :)

netlag
02-02-23, 13:50
Έχω ακούσει και απο φίλους πολύ καλά λόγια για τα συγκεκριμένα Metzeler. Τώρα φοράω Dunlop Mutant και μπορώ να πώ πως μου ταιριάζουν πάρα πολύ, τα θεωρώ εξαιρετικα.

Τα περισσότερα λάστιχα με 45 μοίρες κλίση (ισως και λιγότερο) πατάνε μέχρι τις άκρες. Αυτό δεν σημαίνει όμως οτι δεν έχει και αλλο. Έχει γιατι η γόμα συμπιέζεται και άλλο και θεωρητικά μπορεί και μέχρι τις 55+ μοιρες, αλλά εκεί μετά τις 45 μοίρες ανεβαίνουν σχεδόν εκθετικά τα πλαινά g (ενώ μέχρι τις 45 γραμμικα), και ταυτόχρονα ανεβαινουν εκθετικά και οι πιθανότητες πτώσης.

Αν όμως μιλάμε για μέχρι τις 45 μοίρες, τα λάστιχα στις μοτο είναι σχεδόν όλα πολύ καλά, απλά δεν ταιριάζουν όλα το ιδιο στο πως οδηγούμε. Κάποιοι προτιμούν νευρικό λάστιχα ωστε να παίρνουν 100% πληροφόρηση, άλλοι πιο αναίσθητα λάστιχα για να είναι πιο relaxed ως προς το αίσθημα φόβου/προσφυσης κλπ. Επίσης μετά παίζει μεγάλο ρόλο και η κορώνα του ελαστικού σε συνάρτηση με το τρόπο οδήγησης και τέλος φύσικά οι διαδρομές. Πόλη/Επαρχιακη ασφαλτος/Χώμα κλπ.

BlueChris
02-02-23, 14:10
Χιονάκι μάλλον θα σκάσει, αλυσίδες πήρατε? ή θα μείνετε σε καμία οδό που δεν ανήκει πουθενά (πχ Συγγρού) και θα φάτε και κλήση μετά για αλυσίδες?

Sebu
02-02-23, 16:18
Χιονάκι μάλλον θα σκάσει, αλυσίδες πήρατε? ή θα μείνετε σε καμία οδό που δεν ανήκει πουθενά (πχ Συγγρού) και θα φάτε και κλήση μετά για αλυσίδες?

Τι εννοεις δεν ανηκει πουθενα? :p
Η Συγγρου εξ οσων θυμαμαι υπαγεται στην Περιφερεια Αττικης. Αρα περιμενεις τον Πατουλη να ερθει να σε σωσει :lol:
Ασε που ειναι και κατηφορικη επιτηδες, με λιγο χιονακι αστο και θα ρολαρει μονο του προς το Νιαρχος σαν ελκυθρο :p

BlueChris
02-02-23, 16:28
Τι εννοεις δεν ανηκει πουθενα? :p
Η Συγγρου εξ οσων θυμαμαι υπαγεται στην Περιφερεια Αττικης. Αρα περιμενεις τον Πατουλη να ερθει να σε σωσει :lol:
Ασε που ειναι και κατηφορικη επιτηδες, με λιγο χιονακι αστο και θα ρολαρει μονο του προς το Νιαρχος σαν ελκυθρο :p

Το είπα γιατί δεν θυμάμαι ποιος το είπε πέρυσι από την περιφέρεια, αλλά κάποιος είχε βγει και είχε πει πως ΔΕΝ ανήκει στην περιφέρεια η Συγγρού.
Από τότε πριν μπεις στη Συγγρού υπογράφεις χαρτί πως το κράτος δεν φέρει καμία ευθύνη και μπαίνεις στην οδό με δική σου ευθύνη :)

Sebu
02-02-23, 17:38
Το είπα γιατί δεν θυμάμαι ποιος το είπε πέρυσι από την περιφέρεια, αλλά κάποιος είχε βγει και είχε πει πως ΔΕΝ ανήκει στην περιφέρεια η Συγγρού.
Από τότε πριν μπεις στη Συγγρού υπογράφεις χαρτί πως το κράτος δεν φέρει καμία ευθύνη και μπαίνεις στην οδό με δική σου ευθύνη :)

Αν δεν ανηκει η Συγγρου στην περιφερεια τοτε γιατι η περιφερεια εχει ασφαλτοστρωσει τη Συγγρου, γιατι εβαψε προ μηνων τις μπαριερες ασπροκοκκινες, γιατι φυτεψε νεους φοινικες και γιατι εβαλε τις εγχρωμες ματριξ πινακιδες???? Μπηκε σε τοσα εξοδα για ενα δρομο που δεν ανηκει στην εποπτεια/ευθυνη της? Παραξενα πραγματα :)

Δλδ αυτος στον οποιο ανηκει η ευθυνη του δρομου τι θα επρεπε να κανει δλδ να την σκεπασει να μην βρεχεται? :p

Παλια θυμαμαι υπαρχει ενας ατυπος κανονας αν περναει λεωφορειο απο το δρομο ο δρομος ανηκει στο "κρατος" για αποκατασταση, συντηρηση κτλ, αν οχι ανηκει η ευθυνη στον εκαστοτε δημο. Προφανως μετα τους Καποδιστριες και τις Περιφερειες αυτο ολο εχει αλλαξει.

Και στη Βενιζελου στον Πειραια που ειναι η βασικη εισοδος στην πολη μαζι με την Ηρωων Πολυτεχνειου, γιατι την εχουν αφησει και εχει ρημαξει και εχει κατσει ολος ο δρομος?? Δεν ανηκει ουτε στο Δημο ουτε στην Περιφερεια?

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
03-02-23, 12:27
Νομίζω βρήκα αμάξι που είναι και φτηνό, το παρκάρεις άνετα στην Αθήνα, και είναι cute. :up:

Και δεν είναι θορυβώδες σαν το original Isetta. :lol:

Το Microlino διαθέσιμο στην Ελλάδα

https://www.autoblog.gr/2023/02/01/to-microlino-diathesimo-kai-stin-ellada/


https://www.youtube.com/watch?v=4Bni_CD254E
Ρε φίλε, έτσι όπως ανοίγει η πόρτα πιάνει ίδιο χώρο με ένα 500. Χάνεις πόσα παρκαρίσματα έτσι :lol:

DOU
03-02-23, 12:50
Ρε φίλε, έτσι όπως ανοίγει η πόρτα πιάνει ίδιο χώρο με ένα 500. Χάνεις πόσα παρκαρίσματα έτσι :lol:

Ναι,δεν ειναι βολικα τα ανοιγματα των πορτων,γιατι αν εχεις παρκαρει κολλητα η κοντα με αλλο οχημα,απλα δεν ανοιγουν οι πορτες,οποτε ειναι λιγο οφθαλμαπατη.Αναρωτιεμαι αν παιρνει εστω και 1 αστερι στις δοκιμες προσκρουσης και ασφαλειας.

BlueChris
03-02-23, 12:53
Ρε φίλε, έτσι όπως ανοίγει η πόρτα πιάνει ίδιο χώρο με ένα 500. Χάνεις πόσα παρκαρίσματα έτσι :lol:

To παρκάρεις κάθετα στο πεζοδρόμιο όπως κάνουν κάποιοι με Smart βρε..

badweed
03-02-23, 13:13
To παρκάρεις κάθετα στο πεζοδρόμιο όπως κάνουν κάποιοι με Smart βρε..

και αφηνεις και τις πορτες ανοιχτες για να διαβαινει ο κοσμος :lol:

DOU
03-02-23, 13:15
Πηγα τον "παππου" για αλλαγη λαδιων,ο μηχανικος διεγνωσε,οτι τα ρουλεμαν στις πισω ροδες κανουν θορυβο και χρειαζονται αλλαγη,μια φουσκα στο ημιαξονιο ειναι σκισμενη και θελει αλλαγη γιατι μπορει καποια στιγμη να παρει αμπαριζα μπιλιοφορους κλπ,οτι το ψυγειο του κινητηρα εχει διαρροη,δεν ειναι κατι αμεσο για επισκευη αλλα θα πρεπει να γινει,την ιδια στιγμη,το κομπρεσερ του κλιματισμου εχει διαρροες και δεν επισκευαζεται,τα σφουγγαρια στους αεραγωγους εχουν διαλυθει και για να τοποθετηθουν νεα πρεπει να ξηλωθει το ταμπλω και να τοποθετηθει εκ νεου,αγορασα να τοποθετησω προβολακια ομιχλης,αλλα ο δεξιος προβολεας δεν εχει χωρο να τοποθετηθει γιατι στο σημειο υπαρχει το φιλτρο/ξηραντηρας που ειχαν βαλει πριν 20 χρονια στην αντιπροσωπεια,δεν υπαρχει χωρος να μετακινηθει αλλου η πιο μεσα.:p:p Μηπως να το βαψω μπλε(μπλε ειναι) και να το πεταξω στον θερμαικο κολπο?:lol::lol:

netlag
03-02-23, 13:26
Πηγα τον "παππου" για αλλαγη λαδιων,ο μηχανικος διεγνωσε,οτι τα ρουλεμαν στις πισω ροδες κανουν θορυβο και χρειαζονται αλλαγη,μια φουσκα στο ημιαξονιο ειναι σκισμενη και θελει αλλαγη γιατι μπορει καποια στιγμη να παρει αμπαριζα μπιλιοφορους κλπ,οτι το ψυγειο του κινητηρα εχει διαρροη,δεν ειναι κατι αμεσο για επισκευη αλλα θα πρεπει να γινει,την ιδια στιγμη,το κομπρεσερ του κλιματισμου εχει διαρροες και δεν επισκευαζεται,τα σφουγγαρια στους αεραγωγους εχουν διαλυθει και για να τοποθετηθουν νεα πρεπει να ξηλωθει το ταμπλω και να τοποθετηθει εκ νεου,αγορασα να τοποθετησω προβολακια ομιχλης,αλλα ο δεξιος προβολεας δεν εχει χωρο να τοποθετηθει γιατι στο σημειο υπαρχει το φιλτρο/ξηραντηρας που ειχαν βαλει πριν 20 χρονια στην αντιπροσωπεια,δεν υπαρχει χωρος να μετακινηθει αλλου η πιο μεσα.:p:p Μηπως να το βαψω μπλε(μπλε ειναι) και να το πεταξω στον θερμαικο κολπο?:lol::lol:

μάλλον ήρθε η ώρα να το σπρώξεις (οχι στο θερμαικό, αλλά στην αγορα μεταχειρισμένων)

Crosswind
03-02-23, 13:37
Πηγα τον "παππου" για αλλαγη λαδιων,ο μηχανικος διεγνωσε,οτι τα ρουλεμαν στις πισω ροδες κανουν θορυβο και χρειαζονται αλλαγη,μια φουσκα στο ημιαξονιο ειναι σκισμενη και θελει αλλαγη γιατι μπορει καποια στιγμη να παρει αμπαριζα μπιλιοφορους κλπ,οτι το ψυγειο του κινητηρα εχει διαρροη,δεν ειναι κατι αμεσο για επισκευη αλλα θα πρεπει να γινει,την ιδια στιγμη,το κομπρεσερ του κλιματισμου εχει διαρροες και δεν επισκευαζεται,τα σφουγγαρια στους αεραγωγους εχουν διαλυθει και για να τοποθετηθουν νεα πρεπει να ξηλωθει το ταμπλω και να τοποθετηθει εκ νεου,αγορασα να τοποθετησω προβολακια ομιχλης,αλλα ο δεξιος προβολεας δεν εχει χωρο να τοποθετηθει γιατι στο σημειο υπαρχει το φιλτρο/ξηραντηρας που ειχαν βαλει πριν 20 χρονια στην αντιπροσωπεια,δεν υπαρχει χωρος να μετακινηθει αλλου η πιο μεσα.:p:p Μηπως να το βαψω μπλε(μπλε ειναι) και να το πεταξω στον θερμαικο κολπο?:lol::lol:

Σε νιώθω. Μου έχει τύχει και μένα να το πάω για μία απλή αλλαγή λαδιών και να μου βγάλουν ολόκληρη λίστα που κοστίζει πιο πολύ από το αμάξι :(

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
03-02-23, 15:28
μάλλον ήρθε η ώρα να το σπρώξεις (οχι στο θερμαικό, αλλά στην αγορα μεταχειρισμένων)
ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ: ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ
ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΟΥΤΕ ΕΥΡΩ

Nassos83
03-02-23, 15:32
Ρε φίλε, έτσι όπως ανοίγει η πόρτα πιάνει ίδιο χώρο με ένα 500. Χάνεις πόσα παρκαρίσματα έτσι :lol:

3 κάθετα παρκαρισμένα Microlino έχουν το ίδιο μήκος με ένα κανονικό αυτοκίνητο. Και το παλαιότερο BMW Isetta έτσι ήταν, με τη διαφορά ότι τότε όταν άνοιγες τη πόρτα μετακινείτο και το τιμόνι για ευκολότερη πρόσβαση. Tέτοιο οδηγούσε και ο Gahan των Depeche Mode στο "Never Let Me Down".


Ναι,δεν ειναι βολικα τα ανοιγματα των πορτων,γιατι αν εχεις παρκαρει κολλητα η κοντα με αλλο οχημα,απλα δεν ανοιγουν οι πορτες,οποτε ειναι λιγο οφθαλμαπατη.Αναρωτιεμαι αν παιρνει εστω και 1 αστερι στις δοκιμες προσκρουσης και ασφαλειας.

Δεν είναι αυτοκίνητο αλλά τετράκυκλο όπως και το Citroën Ami. Σίγουρα πάντως πιο ασφαλές από ένα σκουτεράκι.


To παρκάρεις κάθετα στο πεζοδρόμιο όπως κάνουν κάποιοι με Smart βρε..

Είδες ο "παππούς"; Αμέσως το κατάλαβε :p

245518

BlueChris
03-02-23, 15:54
Είδες ο "παππούς"; Αμέσως το κατάλαβε

245519

Sebu
03-02-23, 16:52
Με τα λεφτα που θα θελει το Microlino βεβαια μαλλον θα θες Megalino τσεπη. Και σιγουρα να εχεις και δυνατοτητα φορτισης σπιτι που οι περισσοτεροι δεν εχουν. Αρχικη τιμη για το εισαγωγικο μοντελο 12.500 ευρω για ενα ηλεκτρικο κουβα με ροδες δεν τα λες ουτε λιγα ουτε value for money.
Αρα γιατι να μην παρεις ενα Smart καλυτερα που παρκαρει με το πλαι οπως αυτο κ θα βρεις και φθηνοτερα?

BlueChris
03-02-23, 18:35
Κανένα από τα 2... ακομα και μηχανή να πέσει με πολλά πάνω είτε στο φασολινο είτε στο smart, αντίο ζωή...

Sebu
03-02-23, 20:25
Αν θες 4ροδο για την πολη σε μικρο σουλουπι τυπου Σμαρτ να παρκαρει και καθετα δεν υπαρχουν πολλες εναλλακτικες.
Απο μηχανες μακρυα οπως ο διαολος το λιβανι. Δεν ξερουν ουτε να οδηγανε οι περισσοτεροι δικυκλιστες ουτε να τους προσεχουν οι αυτοκινητιστες, για Ελλαδα και ιδιως Αθηνα ειναι no-go για εμενα αν και ειναι δυστυχως η μονη λυση με το κυκλοφοριακο (οπως και για τον Πειραια).

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
04-02-23, 09:04
3 κάθετα παρκαρισμένα Microlino έχουν το ίδιο μήκος με ένα κανονικό αυτοκίνητο. Και το παλαιότερο BMW Isetta έτσι ήταν, με τη διαφορά ότι τότε όταν άνοιγες τη πόρτα μετακινείτο και το τιμόνι για ευκολότερη πρόσβαση. Tέτοιο οδηγούσε και ο Gahan των Depeche Mode στο "Never Let Me Down". Καλά και στο Useless οδηγούσε εκείνο το Ford Cortina, μαλλον δεν ήταν τυχαίοι οι τίτλοι:lol:

nyannaco
04-02-23, 12:11
Καλά και στο Useless οδηγούσε εκείνο το Ford Cortina, μαλλον δεν ήταν τυχαίοι οι τίτλοι:lol:

:worthy:

DOU
04-02-23, 14:22
Σε νιώθω. Μου έχει τύχει και μένα να το πάω για μία απλή αλλαγή λαδιών και να μου βγάλουν ολόκληρη λίστα που κοστίζει πιο πολύ από το αμάξι :(

Σταδιακη συντηρηση στα απαραιτητα και πιο σημαντικα για την καθημερινη μετακινηση και ασφαλεια,δεν θα ξηλωθω κιολας για εναν δεινοσαυρο.:p Απλα επειδη εμεις δεν ειμαστε γνωστες του αντικειμενου να τα επισκευαζουμε μονοι μας οπως κανει ο BlueChris,ουτε εχουμε κονε στην αντιπροσωπεια,μας τα τρωει ο μαστρομητσος της γειτονιας.:rofl:

Nassos83
04-02-23, 17:39
Καλά και στο Useless οδηγούσε εκείνο το Ford Cortina, μαλλον δεν ήταν τυχαίοι οι τίτλοι:lol:

Τουλάχιστον δεν το ανατίναξαν όπως έκαναν κάποιοι άλλοι (https://www.youtube.com/watch?v=3IWl77o3l50). :mrgreen:

BlueChris
05-02-23, 01:02
Είδα σήμερα στο ποτάμι και ήμουν αρκετή ώρα δίπλα του, BMW M6 Schnitzer λογικά απο το 2020 και πάνω σαν μοντέλο. Τι ωραίο που ήταν ρε σεις, μαυρο ματ, σου έδινε αίσθηση πως ήταν σαν carbon το χρώμα ... πολύ ναρα το αμάξι...

netlag
05-02-23, 01:09
Είδα σήμερα στο ποτάμι και ήμουν αρκετή ώρα δίπλα του, BMW M6 Schnitzer λογικά απο το 2020 και πάνω σαν μοντέλο. Τι ωραίο που ήταν ρε σεις, μαυρο ματ, σου έδινε αίσθηση πως ήταν σαν carbon το χρώμα ... πολύ ναρα το αμάξι...

κοστίζει βεβαια οσο ενα σπιτι το οποιο και θα προτιμούσα απο ροδες

DOU
09-02-23, 18:07
Τα plug-in ρυπαίνουν περισσότερο από ό,τι ισχυρίζονται οι κατασκευαστές τους

Τα plug-in υβριδικά αυτοκίνητα (PHEV) εξακολουθούν να παρουσιάζονται ως τα αυτοκίνητα που ενώνουν ιδανικά τον κόσμο της ηλεκτροκίνησης με τον κόσμο των κινητήρων εσωτερικής καύσης, αλλά δοκιμές τριών σύγχρονων PHEV έδειξαν ότι ρυπαίνουν πολύ περισσότερο από ό,τι ισχυρίζονται οι κατασκευαστές τους.

Πριν από δύο χρόνια, το Transport and Environment (T&E) θέλησε να δει ποιες είναι οι πραγματικές εκπομπές των plug-in υβριδικών μοντέλων (PHEV) και έτσι διεξήγαγε μια έρευνα όπου διαπίστωσε πως κατά μέσο όρο, τα plug-in υβριδικά αυτοκίνητα εκπέμπουν 2,65 φορές περισσότερο από αυτές που ανακοινώνουν οι κατασκευαστές. Στη νέα του έρευνα απέδειξε ότι πως αυτά εξακολουθούν να παράγουν πολύ περισσότερους ρύπους από όσους ανακοινώνουν και προτείνει στους νομοθέτες να υπολογίζουν τους φόρους για τα PHEV ανάλογα με τη πραγματική τους ρύπανση, ζητώντας παράλληλα να σταματήσουν να επιδοτούν την αγορά τους.

Η δοκιμή του T&E έδειξε πως τρία πρόσφατα PHEV μοντέλα, μια BMW Σειρά 3, το Peugeot 308 και το Renault Megane, εκπέμπουν περισσότερο CO2 από όσο ανακοινώνουν τα εργοστάσια, όταν δοκιμάζονται σε πραγματικές συνθήκες, ακόμη και όταν ξεκινούν με γεμάτη μπαταρία. Συγκεκριμένα, σε μια τυπική δοκιμή σε έναν προαστιακό δρόμο, απόστασης 55 χλμ, η BMW Σειρά 3 παρήγαγε τρεις φορές περισσότερο CO2 -112 γρ/χλμ- από την εργοστασιακή τιμή των 36 γρ/χλμ, με το Renault Megane να εκπέμπει 50 γρ/χλμ (30 γρ/χλμ η εργοστασιακή τιμή) και το Peugeot 308 33 γρ/χλμ (27 γρ/χλμ η εργοστασιακή τιμή).

Εντός πόλης, το Peugeot 308 είχε μόλις το 53% της εργοστασιακής αυτονομίας, ενώ η BMW 3-Series το 74%. Το Megane είχε την ίδια ηλεκτρική αυτονομία που ανακοινώνει η Renault. Όταν δοκιμάστηκαν με άδεια μπαταρία, οι εκπομπές εντός πόλης ήταν 5 έως 7 φορές μεγαλύτερες από αυτές που ανακοινώνουν οι εταιρίες, με την BMW 3-Series να παράγει 204 γρ/χλμ, το Peugeot 308 197 γρ/χλμ και το Renault Megane 138 γρ/χλμ.

https://www.autoblog.gr/2023/02/09/ta-plug-in-rypainoun-perissotero-apo-oti-isxyrizontai-oi-kataskevastes-tous/

Με τις ερευνες γενικα διατηρω καποιες επιφυλαξεις ως προς την αξιοπιστια τους,στη συγκεκριμενη περιπτωση,η αποκλιση απο τις εργοστασιακες τιμες...ειναι η ιδια βιολα που ειχαμε με το σκανδαλο των ρυπων,που καποιοι ειχαν βαλει λογισμικο για να δηλωνουν ψευτικες καταναλωσεις η ρυπους.Τα plug in δεν θα μπορουσαν να αποτελεσουν εξαιρεση παρα την μαρκετινιστικη πλευρα του νομισματος που τα παρουσιαζει ολα ροδινα και φιλικοτερα προς το περιβαλλον κλπ.

DOU
11-02-23, 13:57
Νέος Tesla Supercharger σταθμός στην Ελλάδα, στη Λάρισα

Η Tesla άνοιξε τον τέταρτο Supercharger σταθμό φόρτισης στην Ελλάδα, ο οποίος βρίσκεται στο Fashion City Outlet λίγο πριν την είσοδο στην πόλη της Λάρισας. Ο σταθμός διαθέτει οκτώ σημεία φόρτισης και φτάνουν σε ισχύ τα 250 kW (V3). Αυτό σημαίνει ότι έχουν τη δυνατότητα να δώσουν αυτονομία 120 χλμ. μέσα σε 5 λεπτά ή 275 χλμ. με φόρτιση 15 λεπτών.

Μετά τη Λάρισα, σειρά έχει η Θεσσαλονίκη για τον επόμενο Supercharger σταθμό, καθώς η Tesla επιθυμεί να διαθέτει φορτιστές ανά 180-200 χλμ. στους κεντρικούς οδικούς άξονες της Ελλάδας.

https://www.autoblog.gr/2023/02/10/neos-tesla-supercharger-stathmos-stin-ellada-sti-larisa/


Σχολιο από κάτω..:rofl:


Να μας εξηγήσουν οι ΚλεφτοΚοπρίτες, ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΙΔΙΩΤΗΣ ΤΕSLA, ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ 250KW ΤΑΧΥΦΟΡΤΙΣΤΕΣ;;!!

Την στιγμή που βγήκαν στα κανάλια και έλεγαν, πως ''ΔΕΝ'' μπορούσε να βάλει το Υπουργείο δυνατούς ταχυφορτιστές, διότι ήθελε ''ανάπτυξη'' το δίκτυο της ΔΕΗ!

Τι ανάπτυξη ρε;;
MHΠΩΣ ΜΙΖΟ-ΑΝΑΠΤΥΞΗ, ΤΗΝ ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΗ ΣΑΣ ΔΗΛΑΔΗ, ΣΤΙΣ ΕΛΒΕΤΙΕΣ ΜΑΣΟΥΡΙΑ;;

DOU
27-06-23, 13:54
Hyundai i20 1.0T 120p hybrid 48v απο 21.000 ευρω,Toyota Yaris hybrid 1.5 130ps(ερχεται) με e-cvt κιβωτιο,απο 22.000 ευρω,Swift mild hybrid απο 15-16 χιλιαρικα,οι τιμες στην supermini κατηγορια για αμιγως υβριδικο αυτοκινητο ξεπερνουν τις 20 χιλιαδες ευρω για ενα καλοεξοπλισμενο αυτοκινητο της κατηγοριας,καποτε με αυτα τα λεφτα χτυπουσες GTi η FR εκδοσεις LEON,FOCUS.

Σιγα σιγα εχω αρχισει να σκεφτομαι υβριδικο,αλλα θα περιμενω εως 2-3 ακομη ετη μηπως εμφανιστουν νεα συνολα βελτιωμενα,νεες εκδοσεις και επιλογες,οι τιμες τους ειναι ακομη υψηλες,οταν η supermini κατηγορια ειναι πανω απο 20.000 ευρω,ποιος μεσος ελλην εχει να αποταμιευσει τετοιο ποσο,η ποιος θα βαλει χρονομισθωση,γραμματια πανω απο το κεφαλι του με τετοια οικονομικη αβεβαιοτητα.:evil:

Kαι βλεπουμε τους ρουμανους,βουλγαρους,σκοπιανους,καποιους ουκρανους να ερχονται εδω για τις διακοπες τους,ολοι με τελευταιας τεχνολογιας αυτοκινητα,χαμηλες φορολογιες στις χωρες τους,χαμηλα κοστη κτησης γενικοτερα και απορουμε πως αυτοι βρηκαν τον τροπο και ο μεσος ελλην προσπαθει να συντηρησει σαπακια 20ετιας και ειναι ευχαριστημενος κιολας με την κορολα του που εχει γινει συλλεκτικη,η με το αλμερα του,η με το γκολφ δευτερης γενιας που κοντευει να βγαλει ιστορικες πινακιδες.:lol:

Veldrin
27-06-23, 16:53
Έδωσα σήμερα το Ioniq 5, πιο ακριβά από ότι το αγόρασα πριν από ένα περίπου χρόνο.

Το προτείνω ΦΟΥΛ ως επιλογή για ηλεκτρικό, αλλά λόγω μετακόμισης στη Βόρεια Ιρλανδία και με κίνητρο την τιμή πώλησης, η φάση έγινε no brainer. H αγορά μεταχειρισμένων στο ΗΒ είναι εντελώς τρελή. Πριν ένα μήνα έδιωξα και το Peugeot 308 του 2015 με τον BlueHDI 120, χάνοντας μόνο ένα χιλιάρικο (ενώ του έβαλα 18000 μίλια σε 6 μήνες) δίνοντας το σε μαντρά και αυτό επειδή έχανε υγρά το gearbox.

Το μόνο αυτοκίνητο που έχουμε τώρα είναι το Honda Civic X με τον iDTEC 1.6, αυτοκίνητο που το έχω παντρευτεί γιατί του κάνω πανεύκολα τα σέρβις μόνος μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.