PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

megahead13
27-06-23, 17:33
Αυτό ήθελα να γράψω. Δεν είναι μόνο Ελλάδα. Και Βρετανία με τον κορονοϊό πήραν όλα την ανηφόρα. Ειδικά στα μεταχειρισμένα γίνεται Η σφαγή. Που κάποτε αγόραζες σούπερ μεταχειρισμένο σε τιμή χώμα.

Veldrin
27-06-23, 18:14
Αυτό ήθελα να γράψω. Δεν είναι μόνο Ελλάδα. Και Βρετανία με τον κορονοϊό πήραν όλα την ανηφόρα. Ειδικά στα μεταχειρισμένα γίνεται Η σφαγή. Που κάποτε αγόραζες σούπερ μεταχειρισμένο σε τιμή χώμα.

Όσο τα επιτόκια είναι στο θεό, και η αγορά καινούριου θέλει γαιδουρινή υπομονή γιατί οι χρόνοι παράδοσης είναι 14-18 μήνες, τα μεταχειρισμένα δεν θα πέσουν.

Είναι πραγματικά άλλος κόσμος σε σχέση με πριν 3 χρόνια, που έμπαινες autotrader και με 15-16 χιλιάρικα έπαιρνες πχ τοπ σπεκ Lexus IS300h 2ετίας.

Από την άλλη, για όποιον έχει αυτοκίνητα ήδη, είναι εξαργύρωση επένδυσης από το πουθενά.

Επειδή όμως οι έμποροι, και οι αλυσίδες στοκάρουν και αυτοί με finance -και πουλάνε και finance- η όλη αγορά μπορεί να αποδειχθεί μια τεράστια φούσκα.

megahead13
27-06-23, 18:42
Όσο τα επιτόκια είναι στο θεό, και η αγορά καινούριου θέλει γαιδουρινή υπομονή γιατί οι χρόνοι παράδοσης είναι 14-18 μήνες, τα μεταχειρισμένα δεν θα πέσουν.

Είναι πραγματικά άλλος κόσμος σε σχέση με πριν 3 χρόνια, που έμπαινες autotrader και με 15-16 χιλιάρικα έπαιρνες πχ τοπ σπεκ Lexus IS300h 2ετίας.

Από την άλλη, για όποιον έχει αυτοκίνητα ήδη, είναι εξαργύρωση επένδυσης από το πουθενά.

Επειδή όμως οι έμποροι, και οι αλυσίδες στοκάρουν και αυτοί με finance -και πουλάνε και finance- η όλη αγορά μπορεί να αποδειχθεί μια τεράστια φούσκα.
Αυτό!!

Sebu
02-07-23, 13:22
Η ανεπισημη γραμμη των αυτοκινητοβιομηχανιων ειναι δυστυχως τα συμβατικα αυτοκινητα να ανεβουν οι τιμες του σταδιακα στα επιπεδα των υβριδικων και ηλεκτρικων ωστε τελικα να γινει no-brainer η μεταβαση αφου θα εχουν ιδιο κοστος κτησης και θα σου πιπιλησουν το μυαλο και καλα με πρασινα οφελη.
Το μυαλο τους και μια λιρα. Το κοστος ρευματος δεν θα ξαναπεσει, ασε μην ανεβει και αλλο και τελικα το κοστος χρησης του ηλεκτρικου θα καταληξει να ειναι ακριβοτερο. Αν λαβουμε υποψη οτι για τις μπαταριες των ηλεκτρικων δεν εχουμε εικονα τη διαρκεια ζωης εχουν σε πραγματικες και οχι εργοστασιακες συνθηκες φορτισης/χρησης και οτι το κοστος αντικαταστασης ειναι τρελο, θα φανε μεγαλη ηττα οσοι παρουν ηλεκτρικα.
Για εμενα για μια 10ετια γεματα ακομα ο καλυτερος κοσμος ειναι ειτε ενα καλο παραδοσιακο αυτοκινητο (οι βενζινες δεν θα πανε πουθενα για πολυ ακομα ειναι μεγαλο το παγκοσμιο λομπι καυσιμων) ή ενα καλο ποιοτικο υβριδικο που συνδυαζει τα καλα 2 κοσμων και ειδικα ο πυλωνας του ειδους Toyota εκτος απο καλο after sales, τα υβριδικα βγαζουν πανευκολα 10+ χρονια στις μπαταριες και το ηλεκτρικο συνολο χωρις βλαβες και επισκευες (ειδικα με την 4η+ γενια) οπότε αν παρεις υβριδικο τωρα, ξανακοιτας για αμαξι σε 10-15 χρονια.
Σαν χρηστης και VW 10ετιας+ και Toyota υβριδικου 10 ετιας+ εχω αποψη και απο τους δυο κοσμους. Με τις τιμες στα απλα αμαξια σημερα θεωρω προσωπικα no-brainer την επιλογη ενος λχ Toyota Corolla Hybrid.

Αυτο που δεν θα εχεις ευκολα με ενα hybrid ειναι να κανεις μονος σου συντηρησεις ή να λες φιλτρα/λαδια δικα μου. Σε εξουσιοδοτημενο Toyota δεν παιζει αυτο ειναι σαν νοσοκομεια. Εν μερει λογικο αν σκεφτεις οτι ολο το power train του hybrid και οι μπαταριες ειναι ενας πολυ delicate μηχανισμος που δεν θελει η μαμα Toyota να βαζεις εσυ χερι στα ανταλλακτικα ή συντηρησεις και μετα στη στραβη να απαιτεις τσαμπα καλυψη.

DOU
02-07-23, 13:35
Το υβριδικό Yaris σε μεσαία έκδοση εξοπλισμού ξεπερνάει τις 20.000 ευρώ,αντίστοιχα το 1.0T υβριδικό Hyundai i20,αν αναλογιστούμε με αυτά τα χρήματα ότι πριν 10 έτη έπαιρνες GTi στην ίδια κατηγορία,τι συζητάμε,όση έκπτωση η προσφορά να κάνει ο αντιπρόσωπος εδώ,πόσο να κατέβει η τιμή?

Έβλεπα την τιμή του Honda Jazz και μου έπεσαν όλα τα μαλλιά,30.000€ αρχική τιμή.Να βάλω γραμμάτια,να βάλω χρονομισθωση πάνω από το κεφάλι μου,να ξοδεψω πιθανόν ρευστό που έχω στην άκρη,για πόσα χρόνια δόσεις,για να έχω τι,ένα υβριδικό που προσφέρει με την μπαταρία 48v με το ζόρι 40 χιλιόμετρα με τον ηλεκτροκινητήρα? Απόσβεση πότε και σε πόσο διάστημα?

BlueChris
02-07-23, 13:42
Το υβριδικό Yaris σε μεσαία έκδοση εξοπλισμού ξεπερνάει τις 20.000 ευρώ,αντίστοιχα το 1.0T υβριδικό Hyundai i20,αν αναλογιστούμε με αυτά τα χρήματα ότι πριν 10 έτη έπαιρνες GTi στην ίδια κατηγορία,τι συζητάμε,όση έκπτωση η προσφορά να κάνει ο αντιπρόσωπος εδώ,πόσο να κατέβει η τιμή?

Έβλεπα την τιμή του Honda Jazz και μου έπεσαν όλα τα μαλλιά,30.000€ αρχική τιμή.Να βάλω γραμμάτια,να βάλω χρονομισθωση πάνω από το κεφάλι μου,να ξοδεψω πιθανόν ρευστό που έχω στην άκρη,για πόσα χρόνια δόσεις,για να έχω τι,ένα υβριδικό που προσφέρει με την μπαταρία 48v με το ζόρι 40 χιλιόμετρα με τον ηλεκτροκινητήρα? Απόσβεση πότε και σε πόσο διάστημα?

Ακριβώς αυτό, το ξεφτιλιζουν πλέον. Στο χέρι μας είναι πάντως να μην τα αγοράζουμε. Έχει άπειρα καλά μεταχειρισμένα.

Sebu
02-07-23, 15:28
Αν εχεις καλοσυντηρημενο αυτοκινητο εστω και 10ετιας δεν κουνιεσαι αυτη τη στιγμη βασικα απο το 2020 και μετα. Η κατασταση ισως ομαλοποιηθει καπως απο το 2025-2026 και μετα αλλα επουδενι μην περιμενουμε τιμες της ευμαρειας της περιοδου 2000-2012 αυτα εχουν πεθανει προ πολλου.
Εδω εχεις το παραδοξο που μεταχειρισμενο του 2010, σημερα να πουλιεται αρκετες χιλιαδες ευρω πιο ακριβα απο το 2019-2020. Ενω ειναι ηδη 3-4 χρονια παλαιοτερο και με επιπλεον χλμ να πουλιεται 2-3.000 ευρω παραπανω. Ειναι τρελο, ειναι παραλογο αλλα ειναι προσφορα και ζητηση. Σου δειχνει ποσο εξωφρενικα εχουν φυγει οι τιμες των καινουριων που καποιος για μεταχειρισμενο με +3-4 χρονια στην πλατη και +20-25.000 χλμ για πλακα, προτιμαει να δωσει 2-3.000 ευρω εξτρα εναντι του 2019-2020 γιατι τα καινουρια ειναι +8.000-10.000 ευρω στην καλυτερη και με εκτιμωμενους χρονους 12-14 μηνες αναμονη.
Το 2011 επαιρνες Toyota hubrid με 24.000 ευρω φουλ εξτρα και σημερα το Κορολα Hybrid το καινουριο με καποια εξτρα θα παιζει στα 30.000+ ευρω και αναμονη 12-14 μηνες (και χωρις κλειδωμενη τιμη).
Το 2010 επαιρvες Gold full extra με 24.000 ευρω και σημερα θες 30.000+ για entry level.

Veldrin
02-07-23, 16:24
Τελικά είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης με πληθωρισμό, ή συνομωσία των αυτοκινητοβιομηχανιών που έχουν ένα σχέδιο για να προωθήσουν τα ηλεκτρικά;


Ας είμαστε σοβαροί...

teodor_ch
02-07-23, 17:46
Για να βγεί ασφαλές αποτέλεσμα χρειάζεται excel να βάλει ο καθένας τα δεδομένα του.
Πλέον υπάρχουν πολλές διαφορετικές επιλογές και μπερδεύει το πράγμα.

Το σίγουρο είναι ότι τα ηλεκτρικά προς το παρόν δεν κάνουν για κάποιον που κινείται σε επαρχιακούς δρόμους συχνά.
Δε ξέρω και πώς θα συμπεριφερθεί η μπαταρία στις θερμοκρασίες πχ της Κρήτης το καλοκαίρι φορτωμένο να ανεβοκατεβαίνει τα βουνά που μπορεί για πολύ ώρα να μήν περάσει τα 60χλμ/ώρα για να δροσίσει ο αέρας των ~40 βαθμών που υπάρχει στον δρόμο.


Προσωπικά πιστεύω ότι το υδρογόνο θα επικρατήσει στο μέλλον αλλά έχουμε ακόμα καιρό για να γίνει.

Κάνω το σταυρό μου να μήν βγάλει πρόβλημα το Golf γιατί δεν έχω κανένα παράπονο και καλύπτει πλήρως τις ανάγκες μου (οικονομία, επιδόσεις και κάποτε ασφάλεια πλέον δε γνωρίζω).

Αν χαλούσε σήμερα θα κοιτούσα πάλι βενζίνη μεταχειρισμένο ή μέχρι plug-in hybrid λόγο φθηνού ρεύματος και μικρών αποστάσεων.

DOU
02-07-23, 18:05
Αυτό που γράφουν συνέχεια ότι πάνε προς κατάργηση οι εσωτερικής καύσης και οι θερμικοί κινητήρες ως το 2035 η τα diesel,είναι ένας μοχλός πίεσης προς τους καταναλωτές ωστε να πειστούν να κάνουν αγορά ηλεκτρικού.

Οι ίδιοι οι κατασκευαστές δεν μπορούν να ανταποκριθούν,το δηλώνουν,ούτε στο euro 7 η euro 7.5 για τις νόρμες των ρύπων.

BlueChris
02-07-23, 18:09
Για να βγεί ασφαλές αποτέλεσμα χρειάζεται excel να βάλει ο καθένας τα δεδομένα του.
Πλέον υπάρχουν πολλές διαφορετικές επιλογές και μπερδεύει το πράγμα.

Το σίγουρο είναι ότι τα ηλεκτρικά προς το παρόν δεν κάνουν για κάποιον που κινείται σε επαρχιακούς δρόμους συχνά.
Δε ξέρω και πώς θα συμπεριφερθεί η μπαταρία στις θερμοκρασίες πχ της Κρήτης το καλοκαίρι φορτωμένο να ανεβοκατεβαίνει τα βουνά που μπορεί για πολύ ώρα να μήν περάσει τα 60χλμ/ώρα για να δροσίσει ο αέρας των ~40 βαθμών που υπάρχει στον δρόμο.


Προσωπικά πιστεύω ότι το υδρογόνο θα επικρατήσει στο μέλλον αλλά έχουμε ακόμα καιρό για να γίνει.

Κάνω το σταυρό μου να μήν βγάλει πρόβλημα το Golf γιατί δεν έχω κανένα παράπονο και καλύπτει πλήρως τις ανάγκες μου (οικονομία, επιδόσεις και κάποτε ασφάλεια πλέον δε γνωρίζω).

Αν χαλούσε σήμερα θα κοιτούσα πάλι βενζίνη μεταχειρισμένο ή μέχρι plug-in hybrid λόγο φθηνού ρεύματος και μικρών αποστάσεων.

Τα Toyota με τους ανεμιστήρες στην μπαταρία δεν κάνουν κιχ. Αποδεδειγμένο αυτό χρόνια πολλά με όλα αλλά και με Prius taxi στο καλοκαιρινό πυρομανι στο κέντρο της Αθήνας.
Για άλλους κατασκευαστές που εν μια νυκτί έβγαλαν ηλεκτρικά ή υβριδικά δεν έχω άποψη.

Όσο για το τι να πάρει κάποιος, απλά δεν παίρνεις καινούργιο. Παίρνεις βενζίνης 10ετιας+ και βάζεις αέριο and call it a day.
Μικρομεσαια υπάρχουν Golf, Hyundai, Auris κλπ... Μεγαλύτερα έχει Avensis, Passat, Skoda κλπ... Παντελώς κανένας λόγος για καινούργιο.

fadasma
02-07-23, 18:15
Το 2010 επαιρvες Gold full extra με 24.000 ευρω και σημερα θες 30.000+ για entry level.

Και 4% επιτόκο στις δόσεις

teodor_ch
02-07-23, 18:52
Τα Toyota με τους ανεμιστήρες στην μπαταρία δεν κάνουν κιχ. Αποδεδειγμένο αυτό χρόνια πολλά με όλα αλλά και με Prius taxi στο καλοκαιρινό πυρομανι στο κέντρο της Αθήνας.

Δε μίλησα για τα υβριδικά που θα κάψουν βενίνη και θα χαλαρώσουν τη μπαταρία.
Για τα φούλ ηλεκτρικά λέω.
Φαντάζομαι έχουν υδραυλική ψύξη και αντίστοιχα μεγάλο ψυγείο.


Το πώς συμπεριφέρονται σε πραγματικές συνθήκες (που περιέγραψα) με υψηλές θερμοκρασίες και χαμηλή ταχύτητα και πολύ υψηλό φορτίο (φορτωμένο και ανηφοροκατηφόρες) είναι που έχω την περιέργεια. Και στις ανηφοροκατηφόρες έχουμε συνεχόμενα χρήση μπαταρίας με αποφόρτιση/φόρτιση.
Λογικά θα υπάρχει και η δυνατότητα να ρίχνουν επιδόσεις.

Το καλό είναι βλέπω πολλά τεσλα suv στην Κρήτη οπότε θα μάθω απο πρώτο χέρι πώς συμπεριφέρονται.

Veldrin
02-07-23, 19:24
Οτιδήποτε με active cooling δεν έχει κανένα θέμα με υψηλές θερμοκρασίες.

teodor_ch
02-07-23, 19:52
Οτιδήποτε με active cooling δεν έχει κανένα θέμα με υψηλές θερμοκρασίες.

Ανάλογα το σχεδιασμό (το ανέφερα).
Τις μακροχρόνιες επιπτώσεις τις γνωρίζουμε?

DOU
02-07-23, 20:06
Όσοι ζουν σε νησιά,πάντα προτείνουν,μην παίρνετε τουρμπισιο αυτοκίνητο γιατί στο νησί θα ζοριζεται,θα καταπονείται και θα βγάζει θέματα,πάρτε ατμοσφαιρικό,δεν ξέρω πόση δόση αλήθειας έχει αυτή η προτροπή όμως.

Veldrin
02-07-23, 20:22
Εφόσον η εγγύηση κατασκευαστών προβλέπει μινιμουμ 8 χρόνια σε 80% capacity, δεν υπάρχει ζήτημα χρήσης. Αν κάποια μπαταρία έχει θέμα, αυτό είναι προφανώς αστοχία υλικού, και θα αλλαχτεί πολύ πριν από αυτό το όριο.

Το υδρογόνο για πάρα πολλούς λόγους, κυρίως σε ζητήματα downstream ως καύσιμο, αλλά και industry adoption πλέον, δεν μπορώ να δώ πως θα ξεπεράσει τα ηλεκτρικά σε μερίδιο αγοράς.

Τώρα συγκεκριμένα για την Ελληνική αγορά και το τι γίνεται στην.. Κρήτη, λέγε με καιρικές συνθήκες ή ότι άλλο, δεν έχει καμία σημασία. Οι καιρικές συνθήκες δεν διαφέρουν ιδιαίτερα από την Καλιφόρνια, ή τη νότια Ευρώπη, ή πλέον... ακόμα και τη Βόρεια μερικές φορές :p.

Τα τεστ για τέτοιες συνθήκες είναι πολλά, και τα ηλεκτρικά μάλλον πλεονεκτήματα προσφέρουν παρά μειονεκτήματα. (Είναι άλλος θεός, όταν σε συνθήκες 40 βαθμών στο περσινό καλοκαίρι της Αγγλίας, το Ioniq 5 δρόσιζε την καμπίνα πριν μπώ μέσα).

Άσχετο-σχετικό, το αν στην Ελλάδα λόγω οικονομικών συνθηκών, το να παντρευτείς το αυτοκίνητο που έχεις αγοράσει είναι μονόδρομος, αυτό δε σημαίνει πως είναι και πράξη στις ανεπτυγμένες οικονομίες -οι οποίες οδηγούν τις εξελίξεις. Κανείς δεν αγοράζει αυτοκίνητο για να το κρατήσει πχ 8-10 χρόνια. Το degradation της 8ετίας, αφορά κυρίως το πως θα ανακυκλωθεί η θα επαναχρησιμοποιηθεί η μπαταρία προς όφελος των ίδιων των κατασκευαστών ή των third-party που έχουν άδειες να το κάνουν. Είναι και θέμα circularity (με το αζημίωτο πάντα). Αυτό, ακόμα και ως παράδοξο, σημαίνει πως υπάρχει κίνητρο για την ποιότητα, μεταξύ κατασκευαστή και contracted manufacturer της μπαταρίας.

Sebu
02-07-23, 21:30
Ανάλογα το σχεδιασμό (το ανέφερα).
Τις μακροχρόνιες επιπτώσεις τις γνωρίζουμε?

Εξαρταται. Toyota που εχει φουλ hubrids 10ετιες τωρα ειναι απολυτα δοκιμασμενα και ο πρωτοπορος στο ειδος.
Στα hybrid της οι μπαταριες που κατα κανονα ειναι κατω απο το πορτμπαγκαζ ή τα πισω καθισματα, εχουν μια διαταξη με ανεμιστηρα για να κραταει δροσερο εκεινο το κυκλωμα.
Ολο το κυριο υβριδικο συστημα ειναι μπροστα στη μηχανη, ινβερτερ και τα ρεστα και ψυχονται απο τους ανεμιστηρες του ψυγειου οταν λειτουργει εφοσον χρειαζεται.
Γενικα ειναι ενα απιστευτα δοκιμασμενο και αξιοπιστο κυκλωμα.

Δες εδω για Toyota Hybrid. Εχει πολυ καλο καναλι και ειναι γνωστης

https://www.youtube.com/watch?v=VMOzkJGQU1g

Και εδω για το πως ειναι η διαταξη και το κυκλωμα μπαταριας με τον ανεμιστηρα της πισω

https://www.youtube.com/watch?v=oAHaYXBFnJo

teodor_ch
02-07-23, 22:28
Δεν διαφωνώ για τα υβριδικά που το ζόρι της μπαταρίας εξαρτάται απο τί θα αποφασίσει ο εγκέφαλος.

Στα φούλ ηλεκτρικά δεν υπάρχει εναλλακτική.

Εκεί θα δουλέψει το ψυγείο και δε ξέρω αν υπάρχει και αντλία θερμότητας προφανώς με το ανάλογο αντίκτυπο στην αυτονομία.

Το "περιβαλλοντικό" της ανακύκλωσης και του πότε αλλάζουμε αυτοκίνητο ακούγεται λίγο ανέκδοτο.


Ευτυχώς κάνω λίγα χιλιόμετρα και το γκολφάκι πετάει ακόμα :p

Sebu
03-07-23, 18:26
Δεν διαφωνώ για τα υβριδικά που το ζόρι της μπαταρίας εξαρτάται απο τί θα αποφασίσει ο εγκέφαλος.

Στα φούλ ηλεκτρικά δεν υπάρχει εναλλακτική.

Εκεί θα δουλέψει το ψυγείο και δε ξέρω αν υπάρχει και αντλία θερμότητας προφανώς με το ανάλογο αντίκτυπο στην αυτονομία.

Το "περιβαλλοντικό" της ανακύκλωσης και του πότε αλλάζουμε αυτοκίνητο ακούγεται λίγο ανέκδοτο.


Ευτυχώς κάνω λίγα χιλιόμετρα και το γκολφάκι πετάει ακόμα :p

Και το Toyota hybrid εχει μινι αντλια θερμοτητας δεν εχει αντλια νερου με την παραδοσιακη διαταξη. Ωστε αν χρειαστεις κλιμα ή ζεστη να μπορει να σου δωσει χωρις να χρειαστει να δουλεψει ο θερμικος κινητηρας, υπο την αιρεση φυσικα οτι εχει ερθει σε θερμοκρασια το κυκλωμα. Αν ειναι δηλαδη πολυ κρυο εξω και εσυ με το καλημερα ζητησεις φουλ ζεστη εισαι αντιπαραγωγικος και θα δουλεψει φουλ ο θερμικος. Ομοιως το καλοκαιρι. Αν ομως εχει ερθει το κυκλωμα και ο κινητηρας σε καταλληλη θερμοκρασια τοτε μπορει να κανει ανταλλαγη θερμοτητας μεσα/εξω, ψυξης μεσα/εξω με μικροτερη καταναλωση/επιβαρυνση.

Crosswind
17-07-23, 11:30
Επειδή δεν έιχα ποτέ πετρελαιοκίνητο, ποια η γνώμη σας γι'αυτό (https://www.cars.ie/used-cars/MAZDA-MAZDA6-2010-Meath-1897979)? Αν ήταν βενζινοκίνητο ούτε θα το κοιτούσα, αλλά απ' όσο ξέρω για έναν καλοδιατηρημένο ντιζελοκίνητο τα 200κ χλμ δεν έιναι τίποτα.

BlueChris
17-07-23, 11:38
Επειδή δεν έιχα ποτέ πετρελαιοκίνητο, ποια η γνώμη σας γι'αυτό (https://www.cars.ie/used-cars/MAZDA-MAZDA6-2010-Meath-1897979)? Αν ήταν βενζινοκίνητο ούτε θα το κοιτούσα, αλλά απ' όσο ξέρω για έναν καλοδιατηρημένο ντιζελοκίνητο τα 200κ χλμ δεν έιναι τίποτα.

Εγώ κοίταξα μόνο μην είναι Euro4 αλλά βλέπω πως είναι Euro5 αν και δεν ξέρω τι παίζει σε εσάς στο Δουβλίνο με αυτό το θέμα (Στις μεγάλες πόλεις στην Ελλάδα έχουν απαγορευτεί από Euro4 και κάτω)... από εκεί και πέρα αν το αμάξι είναι συντηρημένο για μένα είναι μια χαρά.

Veldrin
17-07-23, 11:47
Επειδή δεν έιχα ποτέ πετρελαιοκίνητο, ποια η γνώμη σας γι'αυτό (https://www.cars.ie/used-cars/MAZDA-MAZDA6-2010-Meath-1897979)? Αν ήταν βενζινοκίνητο ούτε θα το κοιτούσα, αλλά απ' όσο ξέρω για έναν καλοδιατηρημένο ντιζελοκίνητο τα 200κ χλμ δεν έιναι τίποτα.

Γνώμη μου, επιβεβαιωμένη από μηχανικό εδώ που εμπιστεύομαι.

Μακριά από πετρελαιοκίνητα Mazda με τον 2.2 προ του 2016. Κάνε πως δεν το είδες. Έχει ιστορικό με πρoβληματα χρονισμού και ράγισμα στο head.

Τα αγαπάω τα Mazda, αλλά πετρέλαιο μετά από το ιστορικό αυτού του κινητήρα πάντα τα προσπερνάω.

BlueChris
17-07-23, 11:50
Γνώμη μου, επιβεβαιωμένη από μηχανικό εδώ που εμπιστεύομαι.

Μακριά από πετρελαιοκίνητα Mazda με τον 2.2 προ του 2016. Κάνε πως δεν το είδες. Έχει ιστορικό με πρoβληματα χρονισμού και ράγισμα στο head.

Τα αγαπάω τα Mazda, αλλά πετρέλαιο μετά από το ιστορικό αυτού του κινητήρα πάντα τα προσπερνάω.

Αααα thx και από εμένα... μου αρέσει αυτό το αμάξι .... και να πληροφορία που δύσκολα την βρίσκει κανείς.

K1m0n
17-07-23, 12:35
για έναν καλοδιατηρημένο ντιζελοκίνητο τα 200κ χλμ δεν έιναι τίποτα

Αυτό ήταν ακριβές πρό εποχών euro 1/2/3/n (την παλιά-καλή εποχή με τις μηχανικές τρόμπες και το ντουμάνι...).
Σήμερα εξακολουθεί είναι σχετικό όσον αφορά τα βασικά μηχανικά μέρη (αν και τα παλιά diesel γενικά ήταν πιο over-engineered),
σε ηλεκτρονικά/αισθητήρες/common rail/μπέκ/φίλτρα/κλπ έχει *πολύ* χώρο για σοβαρά και ακριβά προβλήματα.
Βασικά, ότι σύγχρονο & άμεσου ψεκασμού (βενζίνα ή πτρέλαιο) όταν αρχίσει να ζητάει έχει στεναχώριες.

megahead13
17-07-23, 13:05
Γνώμη μου, επιβεβαιωμένη από μηχανικό εδώ που εμπιστεύομαι.

Μακριά από πετρελαιοκίνητα Mazda με τον 2.2 προ του 2016. Κάνε πως δεν το είδες. Έχει ιστορικό με πρoβληματα χρονισμού και ράγισμα στο head.

Τα αγαπάω τα Mazda, αλλά πετρέλαιο μετά από το ιστορικό αυτού του κινητήρα πάντα τα προσπερνάω.
Γενικότερα, μακριά από πετρελαιοκίνητα Mazda προ του 2016 (ή όποια είναι η χρονολογία τεσπά), όχι μόνο τον 2.2. Ήταν ο λόγος που είχα πάρει Mazda 6 2.0 πρώτης γενιάς με κινητήρα βενζίνης όταν ζούσα ΗΒ (ούτως ή άλλως δεν έκανα και πολλά μίλια μέσα στο χρόνο για να χρειάζομαι πετρέλαιο). Σούπερ αξιόπιστος κινητήρας!! :oneup:

Veldrin
17-07-23, 13:11
Ο 2.0 petrol της Mazda είναι σκυλί του πολέμου. Και το 6 διαχρονικά είναι VFM αμαξάρα. Έγκλημα που το σταματήσανε ως μοντέλο.

Από πετρέλαιο, o 1.6 iDTEC της Honda είναι αστέρι. Και δεν είναι απλά αξιόπιστος, αλλά και πανεύκολος στο να του κάνεις τα σέρβις, και δεν χρησιμοποιεί AdBlue(!!)

Στο civic IX και Χ που τον είχα, με σύνολο γύρω στα 40000 μίλια, δεν είχα ποτέ το παραμικρό θέμα.

K1m0n
17-07-23, 13:33
Στο civic IX και Χ που τον είχα, με σύνολο γύρω στα 40000 μίλια, δεν είχα ποτέ το παραμικρό θέμα

Τώρα, εδώ που τα λέμε, 40K μίλια δεν είναι ικανή χρήση για συμπέρασμα.
Εκτός αν εννοείς 400Κ μίλια οπότε έχει μια βαρύτητα.

Veldrin
17-07-23, 13:52
Τώρα, εδώ που τα λέμε, 40K μίλια δεν είναι ικανή χρήση για συμπέρασμα.
Εκτός αν εννοείς 400Κ μίλια οπότε έχει μια βαρύτητα.

70 χιλιάδες χιλιόμετρα σε αυτοκίνητο 3ετίας, είναι αρκετά ικανό δείγμα για να πάρεις μια ιδέα αν θα συναντήσεις κάποιο θέμα.

Αυτό που δεν υπολόγισα ενώ το ανέφερα ως σύνολο, είναι πως είχα φορτώσει άλλα 38 χιλιάδες μίλια στο προηγούμενο civic (ΙΧ), πάλι χωρίς κάποιο θέμα πλην των τυπικών ετήσιων σέρβις.

Γενικά αυτοκίνητο αλλάζω από κάθε 4-6 μήνες, έως 2-3 χρόνια το ανώτερο. Για το civic πετρέλαιο και ειδικά το facelift IX έχω να πώ τα καλύτερα λόγια.

K1m0n
17-07-23, 14:01
70 χιλιάδες χιλιόμετρα σε αυτοκίνητο 3ετίας, είναι αρκετά ικανό δείγμα για να πάρεις μια ιδέα αν θα συναντήσεις κάποιο θέμα.

Για να πάρεις μια ιδέα, ναι.
Θετικό βέβαια είναι ότι δεν είναι από αυτά που σε τρέχουν στον dealer από τον 1ό χρόνο
με το ταμπλό σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο γιατί χάλασε ο x sensor.
Που είναι όλο και πιο σύνηθες όσο περνάν τα χρόνια...
Αναμενόμενο κιόλας, Honda είναι.
Αλλά τι κάνει μακροπρόθεσμα = ποιος ξέρει?

megahead13
17-07-23, 14:13
Ο 2.0 petrol της Mazda είναι σκυλί του πολέμου. Και το 6 διαχρονικά είναι VFM αμαξάρα. Έγκλημα που το σταματήσανε ως μοντέλο.
Στο mazda.gr πάντως υπάρχει ακόμα, αλλά όντως στο ΗΒ βλέπω το έχουν σταματήσει :(

Veldrin
17-07-23, 14:23
Το αυτοκίνητο με το οποίο είχα θέματα από ντιζελ ήταν το Peugeot 308 του 2015 (το BlueHDI 120) το οποίο το αγόρασα με 55 χιλιάδες μίλια στο ρολόι.

Ενώ του έβαλα πάρα πολλά μίλια σε σύντομο χρονικό διάστημα (από Οκτώβριο 2022 έως Μάιο 2023 του έκανα 18 χιλιάδες μίλια μεταξύ Cambridge και Λιβερπουλ), ήταν 95% σε motorway καρφωμένο στα 70 μίλια επί ώρες ατελείωτες -ιδανική συνθήκη για ντίζελ.

Εχει εξαιρετική ποιότητα κύλισης, νομίζεις πως οδηγείς πολύ ακριβότερο και μεγαλύτερο αυτοκίνητο αλλά...

Οι βάσεις μηχανής παρέδωσαν πνεύμα, οκ αυτό μπορεί να ήταν απoτέλεσμα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Αλλά είναι απαράδεκτο να αποκτήσει διαρροή το gearbox... Έχανα υγρά από το κιβώτιο ταχυτήτων, σε manual! Το είδα τη μέρα που πήγα να το δώσω στον μαντρά για πούλημα.

Το χειρότερο για μένα ήταν που για να κάνεις σέρβις στο αυτοκίνητο αυτό, η ευκολία ήταν αντίθετη σε σχέση με το Honda. Και δείχνει μια προχειρότητα στη σχεδίαση.

Το να αλλάξω μπαταρία ήθελε τουλάχιστον 8 βήματα για να μπορέσω να απελευθερώσω την παλιά, το να αλλάξεις φίλτρο αέρα μηχανής περίπου το ίδιο, και το φίλτρο καμπίνας ήθελε soft ξήλωμα και δέσιμο ξανά σε μέρος της κονσόλας. Η θέση του φίλτρου λαδιού δε, ήταν ένα ανέκδοτο όπου by default τα λάδια του φίλτρου πέφτουν πάνω στον κινητήρα κατά την αλλαγή.

Σα τον Γιαπωνέζο και τον Κορεάτη (συνήθως- όχι πάντα) δεν έχει... μετά από αυτούς το χάος.

K1m0n
17-07-23, 15:42
Σα τον Γιαπωνέζο και τον Κορεάτη (συνήθως- όχι πάντα) δεν έχει... μετά από αυτούς το χάος.

Αυτό^ +1 (όσον αφορά το δε-σπάω-δε-χαλάω).
Το πρόβλημα με τους Κορεάτες είναι ότι πλέον έχουν κόστος κτήσης/ανταλλακτικών >= των Γιαπωνέζων
(εν μέρει δικαιολογημένα...), οπότε ok αν είναι να πληρώσω ακριβά ένα (εξαιρετικό) φασόν Mitsubishi παίρνω και το original.
Οι αμιγώς Γιαπωνέζοι απ'την άλλη, δυστυχώς, και εκτός εξαιρέσεων και αυτοκινήτων JDM, δεν είναι και τόσο Γιαπωνέζοι πλέον.
Ανοίγεις toyota και βλέπεις alternator valeo και ecu bosch μέσα (καθότι πρέπει να θεωρείται made in EU),
που θα ήταν απολύτως ok για Fiat αλλά άν έχω πληρώσει toyota θα προτιμούσα να ήταν denso/matshushita/ότι-made-in-japan
(που έχει και τα καλά του, καθότι πολλά περιφερειακά ανταλλακτικά είναι φτηνά πλέον...).
Δε βαριέσαι, σημεία των καιρών.

Πάντως, ναι, για αξιοπιστία μονοκούκι Γιαπωνέζικο η Κορεάτικο.

netlag
17-07-23, 17:01
τουλάχιστον 15-20 χρόνια τώρα valeo και bosch έχουν μπει δυναμικά στα toyota σαν προμηθευτές.

BlueChris
17-07-23, 17:20
τουλάχιστον 15-20 χρόνια τώρα valeo και bosch έχουν μπει δυναμικά στα toyota σαν προμηθευτές.

Γενικά γύρω στο 2008 μέχρι μετά κάποια χρόνια η Toyota για οικονομία στην ΕΕ δοκίμασε κάτι κουλά και έφαγε τα μούτρα της είτε αυτό ήταν Bosch εγκέφαλοι, είτε BMW μοτέρ κλπ.
Ευτυχώς το κατάλαβε γρήγορα.

DOU
24-08-23, 18:34
ΚΤΕΟ 55€,απο 45€ πριν 2 ετη,αλλα οκευ,κερασαν καφε εστω.:p Tι θα γινει,εχουμε μπλεξει,εχω μπερδευτει με τα mild υβριδικα,με τα full υβριδικα,με τα plug in υβριδικα,με την υγραεροκινηση, με την φυσικοαερικινηση,με την επιδοτηση που και καλα θα δωκουν για αγορα αμιγως ηλεκτρικων,ζυγιζω απο εδω,ζυγιζω απο εκει,ποια ειναι η πιο συμφερουσα επιλογη για εναν που θελει νεο αυτοκινητο.Με το καυσιμο στα 2ευρω/λιτρο για αγνωστο καιρο ακομη,το τι συμφερει ειναι μια σπαζοκεφαλια.:mad::(

BlueChris
24-08-23, 19:39
ΚΤΕΟ 55€,απο 45€ πριν 2 ετη,αλλα οκευ,κερασαν καφε εστω.:p Tι θα γινει,εχουμε μπλεξει,εχω μπερδευτει με τα mild υβριδικα,με τα full υβριδικα,με τα plug in υβριδικα,με την υγραεροκινηση, με την φυσικοαερικινηση,με την επιδοτηση που και καλα θα δωκουν για αγορα αμιγως ηλεκτρικων,ζυγιζω απο εδω,ζυγιζω απο εκει,ποια ειναι η πιο συμφερουσα επιλογη για εναν που θελει νεο αυτοκινητο.Με το καυσιμο στα 2ευρω/λιτρο για αγνωστο καιρο ακομη,το τι συμφερει ειναι μια σπαζοκεφαλια.:mad::(

Xα .. και εγώ τα έδωσα και παίχτηκε η θεϊκή πουστιά... κρατική γαρ. Είχα ΚΤΕΟ τον Νοέμβρη και αλλαγή δεξαμενής αερίου τον Ιούνιο (10 χρόνια έχει υποχρεωτική αλλαγή), ε άλλαξα δεξαμενή και έκλεισα ραντεβού και ΔΕΝ ΜΕ πέρναγαν κανονικό ΚΤΕΟ αλλά μόνο για τη δεξαμενή. Γίναμε κοτσίδα μιλάμε... εντέλει έχει αλλάξει ο νόμος και είχαν δίκιο. Πρέπει να δώσω άλλα τόσα τον Νοέμβρη

Ελλάδα 2.0 και εδώ.

Sebu
24-08-23, 23:49
ΚΤΕΟ 55€,απο 45€ πριν 2 ετη,αλλα οκευ,κερασαν καφε εστω.:p Tι θα γινει,εχουμε μπλεξει,εχω μπερδευτει με τα mild υβριδικα,με τα full υβριδικα,με τα plug in υβριδικα,με την υγραεροκινηση, με την φυσικοαερικινηση,με την επιδοτηση που και καλα θα δωκουν για αγορα αμιγως ηλεκτρικων,ζυγιζω απο εδω,ζυγιζω απο εκει,ποια ειναι η πιο συμφερουσα επιλογη για εναν που θελει νεο αυτοκινητο.Με το καυσιμο στα 2ευρω/λιτρο για αγνωστο καιρο ακομη,το τι συμφερει ειναι μια σπαζοκεφαλια.:mad::(

Δυστυχως πλεον εχουν ακριβυνει και τα υβριδικα.
Το Corolla Hybrid ειχε μεχρι περσι 27.000 ευρω το εισαγωγικο με κανα δυο εξτρα πηγαινε 27.800 αντε 28.000.
Το Corolla Hybrid φετος που και καλα ειναι facelift και η 5η γενια υβριδικου, αλλα με εξαιρεση μερικα ψιλοαλογα στον 1.800αρι και κατι παραπανω στο 2λιτρο δεν εχει σοβαρες διαφορες, εχει το κανονικο με τον 1.800 πλεον 31.000 και με κατι ψευτο εξτρα παει 31.800-32.000.
Μεσα σε ενα χρονο +3-4.000 ευρω για το ιδιο αμαξι.

Βεβαια αν οδηγας νορμαλ θα δεις μικτη στα 5λιτρα οποτε σιγα σιγα θα τα κερδισεις απο τη βενζινη (ενα απλο τουρμπο/ατμοσφαιρικο παρομοιο δυσκολα θα παιξει κατω απο 7,5-8 μικτη αν ειναι βενζινη) και απο τη μη υπαρξη τελων κυκλοφοριας.
3λιτρα στα 100 διαφορα ειναι 300 λιτρα στα 10.000 (αν κανεις τοσα το χρονο) αρα 600 ευρω οφελος απο βενζινη και γυρω στα 250-300 απο τα τελη. Σκαρτο 1.000 ευρω κατ'ετος οφελος.

Απο την αλλη υποψη οτι η Toyota ειναι λιγο πιο picky και παραξενη στα σερβις κοινως τα επισημα δεν δεχονται ευκολα να πας δικα σου λαδια, φιλτρα, ξυδια κτλ οπως λχ σου επιτρεπει η VW/Audi και να εξοικονομησεις ετσι αρκετα απο τα αναλωσιμα/ανταλλακτικα.

Ομοιως πολυ ωραιο το νεο Civic eHEV αλλα πολυ ακριβο εως πανακριβο για Ελλαδα και επιπλεον θα μπλεξεις με Σαρακακη με οτι αυτο συνεπαγεται. Αν εξακολουθει να εχει την αισχρη πρακτικη του παρελθοντως που σου ελεγε ανα 6 μηνες σερβις για να σου παρεχει την επεκταση εγγυησης, μακρυα και δρομο τρεχοντας.

DOU
25-08-23, 00:21
Τα mild υβριδικά τα θεωρώ παντελώς άχρηστα,πανάκριβα και δεν προσφέρουν αυτονομία της προκοπής,αλλά και τα full υβριδικά με 40-45 χιλ αυτονομία από τον ηλεκτροκινητηρα επαρκούν μόνο για μικροαστικές άντε και λίγο περιφερειακές μετακινήσεις,στο ταξίδι πάλι θα πληρώνεις το 2€/λίτρο,οπότε τι κατάλαβες? Η μετάβαση θα πρέπει να είναι απευθείας ηλεκτρικό αυτοκίνητο,αλλά είμαστε σε νηπιακό στάδιο ακόμη σε τιμές,σε φορτιστές.Ειναι αδιανόητο ένα hyundai i20 1.0T 120ps hybrid
48v να ξεπερνάει τις 21.000€,ένα toyota yaris 1.5 hybrid τις 21-22.000€,μιλάμε για λεφτά που πριν 10 χρόνια έπαιρνες GTi και σου περίσσευαν κιόλας.

Ο στόλος μας είναι επικίνδυνα γερασμένος,προσπαθούμε να συντηρήσουμε σαπακια 20-25 ετών,ξέρω κόσμο που κάνει ρεκτιφιε,συμμαζεματα όσο μπορεί για να αντέξει το όχημα 3-4 χρόνια παραπάνω.

badweed
25-08-23, 01:29
20 - 25 ετων σαπακι ;
εμενα στα 17 του χρονια ζητημα ειναι να εχει αλλαξει τρεις φορες λαστιχα . :p

BlueChris
25-08-23, 01:37
Δυστυχως πλεον εχουν ακριβυνει και τα υβριδικα.
Το Corolla Hybrid ειχε μεχρι περσι 27.000 ευρω το εισαγωγικο με κανα δυο εξτρα πηγαινε 27.800 αντε 28.000.
Το Corolla Hybrid φετος που και καλα ειναι facelift και η 5η γενια υβριδικου, αλλα με εξαιρεση μερικα ψιλοαλογα στον 1.800αρι και κατι παραπανω στο 2λιτρο δεν εχει σοβαρες διαφορες, εχει το κανονικο με τον 1.800 πλεον 31.000 και με κατι ψευτο εξτρα παει 31.800-32.000.
Μεσα σε ενα χρονο +3-4.000 ευρω για το ιδιο αμαξι.

Βεβαια αν οδηγας νορμαλ θα δεις μικτη στα 5λιτρα οποτε σιγα σιγα θα τα κερδισεις απο τη βενζινη (ενα απλο τουρμπο/ατμοσφαιρικο παρομοιο δυσκολα θα παιξει κατω απο 7,5-8 μικτη αν ειναι βενζινη) και απο τη μη υπαρξη τελων κυκλοφοριας.
3λιτρα στα 100 διαφορα ειναι 300 λιτρα στα 10.000 (αν κανεις τοσα το χρονο) αρα 600 ευρω οφελος απο βενζινη και γυρω στα 250-300 απο τα τελη. Σκαρτο 1.000 ευρω κατ'ετος οφελος.

Απο την αλλη υποψη οτι η Toyota ειναι λιγο πιο picky και παραξενη στα σερβις κοινως τα επισημα δεν δεχονται ευκολα να πας δικα σου λαδια, φιλτρα, ξυδια κτλ οπως λχ σου επιτρεπει η VW/Audi και να εξοικονομησεις ετσι αρκετα απο τα αναλωσιμα/ανταλλακτικα.

Ομοιως πολυ ωραιο το νεο Civic eHEV αλλα πολυ ακριβο εως πανακριβο για Ελλαδα και επιπλεον θα μπλεξεις με Σαρακακη με οτι αυτο συνεπαγεται. Αν εξακολουθει να εχει την αισχρη πρακτικη του παρελθοντως που σου ελεγε ανα 6 μηνες σερβις για να σου παρεχει την επεκταση εγγυησης, μακρυα και δρομο τρεχοντας.

Καίω 6.5lt με αέριο κόστος δηλαδή 3.5-4lt βενζίνης, αυτά σε 20ετιας 1.8Lt 1ZZ και βγάζω σχεδόν μηδεν ριπους.
Να χέσω την εξέλιξη της τεχνολογίας τους μέσα.
Οκ η ανάκτηση ενέργειας είναι καλή φάση αλλά επειδή και εγώ έλεγα να πάρω την Corolla station Hybrid & Plugin αλλά έφτασε τα 34χιλιαρικα, θα μείνω με αυτό που έχω μέχρι να λιώσει.
Εννοείται αν το έπαιρνα θα έμπαινε αέριο με τη μια άλλα φευ...

DOU
25-08-23, 01:49
20 - 25 ετων σαπακι ;
εμενα στα 17 του χρονια ζητημα ειναι να εχει αλλαξει τρεις φορες λαστιχα . :p

Τώρα που ανέφερες λάστιχα,κάποιοι κάνουν το εξής,βάζουν δύο καινούρια μπροστά και τα πίσω τα αφηνουν,όταν γίνουν σλικ τα πίσω,βάζουν τα μπροστά πίσω που είναι ήδη 2-3 ετών λάστιχα και μια δυάδα καινούρια εμπρός.:p

badweed
25-08-23, 02:22
Τώρα που ανέφερες λάστιχα,κάποιοι κάνουν το εξής,βάζουν δύο καινούρια μπροστά και τα πίσω τα αφηνουν,όταν γίνουν σλικ τα πίσω,βάζουν τα μπροστά πίσω που είναι ήδη 2-3 ετών λάστιχα και μια δυάδα καινούρια εμπρός.:p

η γκαντεμια μου ηθελε να πεσω σε λακουβα και να κανουν καρουμπαλα τα δυο μπροστινα , την πρωτη εβδομαδα που αλλαξα τα προηγουμενα λαστιχα που ειχανε κλεισει 10 χρονια .
απο τοτε τιποτα παλι , καμια ζημια , ουτε σκασμενο λαστιχο δεν μου εχει τυχει , ουτε με τα καρουμπαλα εσκασαν , σαν καινουρια φαινονται αν και εχουν σκληρυνει λιγο
τα εβαλα πισω τελικα τα μπροστινα με τα καρουμπαλα :D

netlag
25-08-23, 03:55
οι τιμες των αυτοκινήτων εχουν δυστυχως ξεφύγει. μάλλον είναι πολύ κακή εποχή για αγορά. Συμφωνώ ότι τα mild hybrid είναι λίγο πολύ άχρηστα.

BlueChris
25-08-23, 10:19
Τώρα που ανέφερες λάστιχα,κάποιοι κάνουν το εξής,βάζουν δύο καινούρια μπροστά και τα πίσω τα αφηνουν,όταν γίνουν σλικ τα πίσω,βάζουν τα μπροστά πίσω που είναι ήδη 2-3 ετών λάστιχα και μια δυάδα καινούρια εμπρός.:p

Οι λεγόμενοι Drifter's:)

Sebu
25-08-23, 13:42
Τα mild υβριδικά τα θεωρώ παντελώς άχρηστα,πανάκριβα και δεν προσφέρουν αυτονομία της προκοπής,αλλά και τα full υβριδικά με 40-45 χιλ αυτονομία από τον ηλεκτροκινητηρα επαρκούν μόνο για μικροαστικές άντε και λίγο περιφερειακές μετακινήσεις,στο ταξίδι πάλι θα πληρώνεις το 2€/λίτρο,οπότε τι κατάλαβες? Η μετάβαση θα πρέπει να είναι απευθείας ηλεκτρικό αυτοκίνητο,αλλά είμαστε σε νηπιακό στάδιο ακόμη σε τιμές,σε φορτιστές.Ειναι αδιανόητο ένα hyundai i20 1.0T 120ps hybrid
48v να ξεπερνάει τις 21.000€,ένα toyota yaris 1.5 hybrid τις 21-22.000€,μιλάμε για λεφτά που πριν 10 χρόνια έπαιρνες GTi και σου περίσσευαν κιόλας.

Ο στόλος μας είναι επικίνδυνα γερασμένος,προσπαθούμε να συντηρήσουμε σαπακια 20-25 ετών,ξέρω κόσμο που κάνει ρεκτιφιε,συμμαζεματα όσο μπορεί για να αντέξει το όχημα 3-4 χρόνια παραπάνω.

Και ομως η "λυση" εδω και 5+ χρονια και για καμια 10αρια ακομα για εμενα ειναι τα hybrid.
Οταν λεμε hybrid εννοουμε αμαξια σαν τα Toyota που εχουν βενζινοκινητηρα, ηλεκτροκινητηρα και μπαταριες, τα οποια δουλευουν συνδυαστικα αναλογως των συνθηκων αλλα η μπαταρια σου δινει μαξ αυτονομια καπου 2-3 χλμ με ταχυτητα μεχρι 60.
Μετα εχουμε τα mild hybrid, αυτα ειναι της πλακας κανονικα δεν επρεπε να λεγονται καν hybrid. Ειναι αυτα με τις 48βολτες μπαταριες που σκοπο εχουν απλα να ριξουν τους ρυπους για να πιασουν τα ορια οι αυτοκινητοβιομηχανιες. Δεν προσφερουν καμια αυτονομια ή οικονομια, απλα μια ψευδαισθηση σε καταστασεις τυπου φαναρι ή αργο παρκαρισμα.
Τελος εχουμε τα ηλεκτρικα που ειναι μονο με ρευμα και ηλεκτροκινητηρα+μπαταριες.

Κατι ψευτο υβριδια που εχει βγαλει η Audi τυπου ηλεκτροκινητηρας με μπαταριες και ρευμα αλλα οταν τελειωσουν, εχει και βενζινοκινητηρα ο οποιος ομως δεν μπορει να φορτισει τις μπαταριες, θελουν ρευμα, τα θεωρω ντεμεκ και αναξια λογου.

Για εμενα το μελλον ειναι για αρκετα χρονια ακομα τα hybrid τυπου Toyota.
Αν οδηγας εξυπνα πετυχαινεις μικτες στα 4,9-5 λιτρα που ειναι σουπερ στις μερες μας.

Τα ηλεκτρικα ειναι (α) πανακριβα, (β) το ρευμα θα συνεχισει να ακριβαινει αρα ειναι ηδη πιο ακριβο να τα φορτιζεις, (γ) δεν υπαρχει ακομα επαρκεια ηλεκτρικων φορτιστων στους δρομους και τις εθνικες και θα αργησει αρκετα αυτο,
(δ) ειναι πολυ πιο βαρια γιατι εχουν ολες αυτες τις μπαταριες (πανω απο 2 τονους αμαξια) που σημαινει ακομα μεγαλυτερη καταναλωση (ρευματος) αρα παραπανω κοστος χρησης και φορτισης, (ε) σε αντιθεση με τα υβριδικα που η μπαταρια δεν δουλευει συνεχεια γιατι δουλευει πρωτογενως ο βενζινοκινητηρας αρα η μπαταρια δεν φθειρεται διαρκως στα ηλεκτρικα αμιγως η μπαταρια δουλευει συνεχεια ξεφορτιζει και μετα περιμενεις να δεχτει μια επαρκη ισως και πληρη φορτιση και μετα παλι εκφορτιση κοκ, (στ) σε αρκετες τρακες και τροχαια κυριως εξωτερικο αποκαλυπτεται πλεον οτι τα ηλεκτρικα βγαινουν οφ ή total loss γιατι ειναι ασυμφορο να επισκευαστουν, ολος αυτος ο ογκος μπαταριων αποτελει συνηθως ολο το πατωμα του αυτοκινητου με οτι αυτο συνεπαγεται σε μια σημαντικη τρακα που θα παρει σασι απο κατω κοκ.
Γενικα τα ηλεκτρικα ειναι ακομα ανωριμη τεχνολογια, ειναι πανακριβη στην κτηση και πολυ ακριβη στη χρηση/συντηρηση.

Το ενδιαμεσο βημα για εμενα θα επρεπε να ειναι τα υβριδικα που ειναι ο αρχικος συνδυασμος δυο καλων κοσμων, του δοκιμασμενου εσωτερικης καυσης και του ωριμου ηλεκτροκινητηρα/μικρου σετ μπαταριων.
Δεν ειναι χαζοι οι Ιαπωνες της Toyota που ειναι οι πρωτοποροι στο υβριδικο παγκοσμια, να συνεχιζουν να εξελισσουν το υβριδικο στην 5η γενια και να πανε για την 6η αλλα να μην στηριζουν τα φουλ ηλεκτρικα. Αντιθετως να δουλευουν και να σπρωχνουν φουλ το υδρογονο. Κατι λεει αυτο και δεν ειναι τυχαιοι ουτε ως αυτοκινητοβιομηχανια ουτε ως τεχνολογικος κολοσσος.

- - - Updated - - -


Καίω 6.5lt με αέριο κόστος δηλαδή 3.5-4lt βενζίνης, αυτά σε 20ετιας 1.8Lt 1ZZ και βγάζω σχεδόν μηδεν ριπους.
Να χέσω την εξέλιξη της τεχνολογίας τους μέσα.
Οκ η ανάκτηση ενέργειας είναι καλή φάση αλλά επειδή και εγώ έλεγα να πάρω την Corolla station Hybrid & Plugin αλλά έφτασε τα 34χιλιαρικα, θα μείνω με αυτό που έχω μέχρι να λιώσει.
Εννοείται αν το έπαιρνα θα έμπαινε αέριο με τη μια άλλα φευ...

Δυσκολο αυτο με το αεριο σε hybrid Toyota. Το ειχα σκεφτει και εγω αλλα δεν θεωρω χαζους τους Ιαπωνες που δεν το εχουν δοκιμασει και κρατανε τον κινητηρα θερμικης ακομα βενζινη, ουτε καν ντιζελ δεν δοκιμασαν ποτέ σε υλοποιηση υβριδικου.
Δυσκολο κιολας γιατι σε καινουριο θα χασεις απευθειας ολη την εγγυηση. Και οταν εχεις 10-12 χρονια εγγυση στις μπαταριες και το υβριδικο συστημα ειναι κριμα να την χασεις γιατι θα βαλεις χερι να το κανεις αεριο. Αφου λες οτι εσυ εχεις με αεριο 6,5 μικτη που ειναι 4 μικτη βενζινης και εγω βγαζω σε Auris υβριδικο κοντα στα 5, δεν εχεις μεγαλη αποκλιση για να διακινδυνευσεις μοντα αεριου.

Δοκιμαζει παντως τωρα η Toyota δυο νεες υλοποιησεις. Η μια ειναι υβριδικο με κινητηρα εσωτερικης θερμικης καυσης που θα καιει υδρογονο και θα λειτουργει οπως τα τωρινα hybrid της και μια δευτερη που θα καιει υδρογονο αλλα με σκοπο να φορτιζει διαρκως τη μπαταρια μεσω του ηλεκτροκινητηρα και οχι οπως τωρα για να κινει αυτονομα το αμαξι. Promising και τα δυο αρκει να επεκταθει το υδρογονο.

- - - Updated - - -


Τώρα που ανέφερες λάστιχα,κάποιοι κάνουν το εξής,βάζουν δύο καινούρια μπροστά και τα πίσω τα αφηνουν,όταν γίνουν σλικ τα πίσω,βάζουν τα μπροστά πίσω που είναι ήδη 2-3 ετών λάστιχα και μια δυάδα καινούρια εμπρός.:p

Το θεωρω προσωπικα μεγαλο λαθος. Θα εβαζες ποτέ ενα παπουτσι στο ενα ποδι και ενα ασχετο στο αλλο ποδι?? Και θα εβγαινες με αυτα να τρεξεις?? Και δεν θα τσακιζοσουν? Και αν δεν τσακιζοσουν δεν θα εκανες ζημια στη μεση/γονατα σου?
Βαζεις 2 καινουρια λαστιχα μπροστα που ειναι η κινηση και η μηχανη αλλα εχεις και στον πισω αξονα φρενα, κρατανε και οι πισω τροχοι το αμαξι σε στροφες, στην ευθεια κτλ. Εχεις δει αμαξι να σκαει λαστιχο ενω τρεχει πως φευγει? Εχει σημασια αν ειναι μπροστα ή πισω? Θα κινδυνευσεις ετσι και αλλιως. Γιατι λοιπον πισω να εχεις αλλης ποιοτητας ή υποδυεστερα ελαστικα? Εκει θα κανει καποιος τσιγγουνιες και οικονομια? Ας περιορισει καλυτερα το καπνισμα ή τον καφε ή τα πολλά γλυκα ή το πολυ φαι ή σπαταλες που δεν χρειαζονται και να πως βρισκονται χρηματα για λαστιχα.

Veldrin
25-08-23, 13:45
Καλό είναι να υπάρχουν απόψεις, αλλά ας μην είμαστε απόλυτοι. Το έχουμε ξαναπεί για το τι κάνει η Toyota σε σχέση με το μέλλον.

https://www.toyota.co.uk/discover-toyota/stories-news-events/electric-fleet-2030

https://www.msn.com/en-us/autos/news/how-toyotas-745-mile-solid-state-battery-has-set-the-benchmark-for-other-evs/ar-AA1f8AYb

Και πόσο μάλλον τώρα που από ότι φαίνεται όλο και περισσότεροι κατασκευαστές ξεκλειδώνουν το solid state.

BlueChris
25-08-23, 14:04
Δυσκολο αυτο με το αεριο σε hybrid Toyota. Το ειχα σκεφτει και εγω αλλα δεν θεωρω χαζους τους Ιαπωνες που δεν το εχουν δοκιμασει και κρατανε τον κινητηρα θερμικης ακομα βενζινη, ουτε καν ντιζελ δεν δοκιμασαν ποτέ σε υλοποιηση υβριδικου.
Δυσκολο κιολας γιατι σε καινουριο θα χασεις απευθειας ολη την εγγυηση. Και οταν εχεις 10-12 χρονια εγγυση στις μπαταριες και το υβριδικο συστημα ειναι κριμα να την χασεις γιατι θα βαλεις χερι να το κανεις αεριο. Αφου λες οτι εσυ εχεις με αεριο 6,5 μικτη που ειναι 4 μικτη βενζινης και εγω βγαζω σε Auris υβριδικο κοντα στα 5, δεν εχεις μεγαλη αποκλιση για να διακινδυνευσεις μοντα αεριου.

Δοκιμαζει παντως τωρα η Toyota δυο νεες υλοποιησεις. Η μια ειναι υβριδικο με κινητηρα εσωτερικης θερμικης καυσης που θα καιει υδρογονο και θα λειτουργει οπως τα τωρινα hybrid της και μια δευτερη που θα καιει υδρογονο αλλα με σκοπο να φορτιζει διαρκως τη μπαταρια μεσω του ηλεκτροκινητηρα και οχι οπως τωρα για να κινει αυτονομα το αμαξι. Promising και τα δυο αρκει να επεκταθει το υδρογονο.

Δεν ισχύει αυτό που λες η BRC έχει βγάλει κιτ για Toyota υβριδικά από το 2019 χωρίς πρόβλημα με την εγγύηση στην Toyota.
Δεν έβαζε κανείς όμως στην Ελλάδα γιατί το αυτοκίνητο γύριζε από υβριδικό σε Gas/LPG (ηλίθιοι) και έχανε τα δικαιώματα των ηλεκτρικών/υβριδικών. Ευτυχώς το κατάλαβαν και ο νόμος άλλαξε όμως και πλέον δεν του αλλάζει την κατηγορία οπότε είναι απίστευτη η οικονομία γιατί τα έχεις όλα. 3lt κόστος και πλέον είναι και Plugin οπότε αν πηγαίνεις χαλαρά μέχρι 80χλμ και ήσυχα το γκάζι, κινείτε μόνο με ηλεκτρική ενέργεια. Πετάς και 5 πάνελ να το φορτίζεις και κόστη = 0 .

- - - Updated - - -


Καλό είναι να υπάρχουν απόψεις, αλλά ας μην είμαστε απόλυτοι. Το έχουμε ξαναπεί για το τι κάνει η Toyota σε σχέση με το μέλλον.

https://www.toyota.co.uk/discover-toyota/stories-news-events/electric-fleet-2030

https://www.msn.com/en-us/autos/news/how-toyotas-745-mile-solid-state-battery-has-set-the-benchmark-for-other-evs/ar-AA1f8AYb

Και πόσο μάλλον τώρα που από ότι φαίνεται όλο και περισσότεροι κατασκευαστές ξεκλειδώνουν το solid state.

Δεν μπορεί να κάνει αλλιώς όταν οι άλλοι κατασκευαστές το πάνε για φουλ ηλεκτρικά μόνο. Εγώ περιμένω πολύ τα υδρογόνου, θεωρώ ότι είναι η ποιο καλή και σωστή λύση και για δύναμη στο όχημα και το περιβάλλον.

Sebu
25-08-23, 15:16
Δεν ισχύει αυτό που λες η BRC έχει βγάλει κιτ για Toyota υβριδικά από το 2019 χωρίς πρόβλημα με την εγγύηση στην Toyota.
Δεν έβαζε κανείς όμως στην Ελλάδα γιατί το αυτοκίνητο γύριζε από υβριδικό σε Gas/LPG (ηλίθιοι) και έχανε τα δικαιώματα των ηλεκτρικών/υβριδικών. Ευτυχώς το κατάλαβαν και ο νόμος άλλαξε όμως και πλέον δεν του αλλάζει την κατηγορία οπότε είναι απίστευτη η οικονομία γιατί τα έχεις όλα. 3lt κόστος και πλέον είναι και Plugin οπότε αν πηγαίνεις χαλαρά μέχρι 80χλμ και ήσυχα το γκάζι, κινείτε μόνο με ηλεκτρική ενέργεια. Πετάς και 5 πάνελ να το φορτίζεις και κόστη = 0 .

- - - Updated - - -


Ναι αυτο ηξερα οτι δεν επιτρεποταν, δεν γνωριζα οτι εχει αλλαξει ο νομος, ενδιαφερον, ευχαριστω! Παιζει και να το ειχαμε ξαναπει παλαιοτερα σε αυτο το thread.

- - - Updated - - -


Καλό είναι να υπάρχουν απόψεις, αλλά ας μην είμαστε απόλυτοι. Το έχουμε ξαναπεί για το τι κάνει η Toyota σε σχέση με το μέλλον.

https://www.toyota.co.uk/discover-toyota/stories-news-events/electric-fleet-2030

https://www.msn.com/en-us/autos/news/how-toyotas-745-mile-solid-state-battery-has-set-the-benchmark-for-other-evs/ar-AA1f8AYb

Και πόσο μάλλον τώρα που από ότι φαίνεται όλο και περισσότεροι κατασκευαστές ξεκλειδώνουν το solid state.

Η Toyota δεν βλεπει μελλον στο EV δεν την ενδιαφερει το αμιγως ηλεκτρικο με φορτιση απο πριζα εξωτερικη.
Η Toyota βλεπει μελλον στο υδρογονο και στο να καταφερει να εχει μοτερ εσωτερικης καυσης που θα καιει υδρογονο και θα φορτιζει συνεχεια τη μπαταρια ως "εσωτερικος" φορτιστης. Δεν θελει μοτερ εσωτερικης καυσης για εξωτερικη κινηση. Αυτο θελει να το καταργησει και να παει σε υλοποιηση που θα λειτουργει ως εσωτερικος φορτιστης και μονο το μοτερ υδρογονου. Ολη την κινηση ομως και ολη την ενεργεια το αμαξι θα την παιρνει απο τις μπαταριες και τον ηλεκτροκινητηρα.
Θα ειναι δηλαδη ενα εξευγενισμενο υβριδιο EV το οποιο δεν θα βασιζεται και δεν θα εξαρταται σε ακριβο εξωτερικο ρευμα και φορτιστες ουτε αναμονη τουλαχιστον μιση ωρα για ταχυφορτιση. Φουλαρεις υδρογονο το ντεποζιτο και εφυγες οπως με τη βενζινη και το υδρογονο δια του μοτερ θα φορτιζει συνεχεια τη μπαταρια οσο δουλευει το αμαξι. Αυτο συνεπαγεται τεραστια ελευθερια κινησεων και μη εξαρτηση απο εξωτερικους φορτιστες. Ετσι δεν δεσμευει και δεν επηρεαζει και χρηστες/κατοχους οπως εμενα και πολλους αλλους που δεν εχουν ιδιοκτητα παρκιν και δεν εχουν δυνατοτητα για wall charging σπιτι.
Για αυτο αναπτυσσει μπαταριες τωρα για αλλους EV και τις εξελισσει. Με τον τροπο αυτο βγαζει λεφτα και βελτιστοποιει αυτα που θελει και δοκιμαζει ωστε να φτασει σε αυτο που θελει η ιδια για το δικο της κυκλωμα υδρογονου υβριδικου.

Veldrin
25-08-23, 17:54
Πηγές για όλα αυτά;

@ ADSLgr.com All rights reserved.