PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Veldrin
26-09-23, 00:10
Δεν υπάρχει σοβαρή παλιά Αλφα ούτε για δείγμα στη ΒΙ.

Δε μου κάνει εντύπωση βέβαια. Ευτυχώς έχω βγάλει το άχτι μου με το τετράφυλλο καθώς είχε περάσει ένα τέτοιο μικρό πυραυλάκι (ΜιΤο) από τα χέρια μου πριν 3 χρόνια.

Βρήκα εδώ κοντά και ένα Saab 96 v4 του 74 και θα πάω να το δώ το πρωί έτσι για το ροκ, καθώς ζητάει £1100. Μιλώντας για τη μάρκα, τα SAAB 900 μου αρέσουν γι αυτό που θέλω, αλλά λογικά τα ανταλλακτικά δε θα είναι εύκολη υπόθεση.

Crosswind
26-09-23, 13:24
Πάντως αν δε σε πειράζει να κοιτάξεις και λίγο πιο νότια σε auctions, εδώ (https://www.merlin.ie/) που και που εμφανίζονται διάφορα των 80s και μερικά έχουν και UK reg. Δεν έχει τπτ αξιόλογο σήμερα, αλλά κανουν δύο δημοπρασίες τη βδομάδα.

Nassos83
26-09-23, 14:07
Bump

Μετά από πούλημα σε όλο τον 4τροχο στόλο πριν την αναχώρηση μου από την Αγγλία, μου έχει μπεί (sic) το μικρόβιο για προτζεκτ διθέσιο αυτοκίνητο που στην αγορά βρίσκεται φθηνά, είναι όμορφο (του τύπου όταν ήμασταν 15-20 το χαζεύαμε), και αξίζει να φτιαχτεί για τη χαρά της υπόθεσης τώρα που έχω "καθώςπρέπει" γκαράζ και εργαλεία.

Κοιτάζω μεταξύ MX5 (mkII ή MKIII), MR2, Z3, 90s Celica, ή ότι άλλο μπορεί να έχω ξεχάσει. Έχει κανείς εμπειρία για να με αποθαρρύνει ή να με ενθαρρύνει για κάποιο από τα συγκεκριμένα;

:whistle: Μέσα στη βουή του δρόμου ήταν να βρω το όνειρό μου, να το βρω και να το χάσω κι ούτε πια που θα το φτάσω:whistle:

https://www.autotrader.co.uk/car-search?make=Fiat&model=Barchetta&postcode=e18ru&include-delivery-option=on&advertising-location=at_cars&page=1

- - - Updated - - -


Δεν υπάρχει σοβαρή παλιά Αλφα ούτε για δείγμα στη ΒΙ.

Βρήκα εδώ κοντά και ένα Saab 96 v4 του 74 και θα πάω να το δώ το πρωί έτσι για το ροκ, καθώς ζητάει £1100. Μιλώντας για τη μάρκα, τα SAAB 900 μου αρέσουν γι αυτό που θέλω, αλλά λογικά τα ανταλλακτικά δε θα είναι εύκολη υπόθεση.

Για ανταλλακτικά SAAB ο συγκεκριμένος στο UK έχει βρεί τη λύση.

https://en-gb.facebook.com/HagstromSaab/


https://www.youtube.com/watch?v=tLq0VVjoyIs

Veldrin
26-09-23, 16:56
Ωραίο το Barchetta, αλλά... ούτε ένα στη ΒΙ! Έτσι για το ροκ... Είδα όμως ένα Coupe, αλλά 2 φορές το μπατζετ που έχω στο μυαλό μου, αλλά φαίνεται έτοιμο αυτοκίνητο. https://www.autotrader.co.uk/car-details/202309071684602

BI κυρίως παίζουμε μπάλα με FB marketplace ή κατευθείαν σε μαντράδες (ταξίδι στο χρόνο η υπόθεση). Αν και έχει έρθει ένα copart σε απόσταση 10 μιλίων και ψιλοκοιτάζω και προς τα εκεί.

Είδα το Saab που είπα σήμερα, θέλει 8-10 χιλιάρικα σε ανταλλακτικά και χρόνο, για να πώ ότι θα το βγάλω για βόλτα και θα γυρίσω πίσω όπως έφυγα. :lol: TYN

Crosswind, πολύ καλή πληροφορία ότι βγαίνουν UK reg σε αυτό το site. Θα απλώσω κεραίες. Ευχαριστώ!

netlag
28-09-23, 19:34
+1 για MR2 επειδή είναι mid engine

ειδικα για Toyota MR2 W20 λόγω εμφάνισης.

BlueChris
28-09-23, 19:43
+1 για MR2 επειδή είναι mid engine

ειδικα για Toyota MR2 W20 λόγω εμφάνισης.

Απλά το MR2 είναι αυστηρά διθέσιο.

DOU
30-09-23, 12:02
Σταμάτησε προσωρινά η παραγωγή 4 μοντέλων της Maserati και του Fiat 500e λόγω μειωμένης ζήτησης

Το ηλεκτρικό Fiat 500 ήταν το τρίτο αμιγώς ηλεκτρικό αυτοκίνητο με τις περισσότερες πωλήσεις στην Ευρώπη το 2022, αλλά οι πωλήσεις του μειώθηκαν φέτος με την άφιξη νέων ανταγωνιστών και την αποδυνάμωση της ζήτησης για ηλεκτρικά σε όλη την Ευρώπη, εν μέσω υψηλότερου ενεργειακού κόστους και πληθωρισμού, καθώς και των ανησυχιών των καταναλωτών σχετικά με τις υποδομές φόρτισης και την αυτονομία τους.

Αναλυτές αναμένουν ότι οι πωλήσεις ηλεκτρικών αυτοκινήτων στην Ευρώπη θα επιβραδυνθούν για το υπόλοιπο του έτους. Το επόμενο έτος θα είναι σταθερές και θα επιστρέψουν σε ανάπτυξη μετά το 2025.

https://www.autoblog.gr/2023/09/29/stamatise-prosorina-i-paragogi-4-montelon-tis-maserati-kai-tou-fiat-500e-logo-meiomenis-zitisis/

“Κανείς” δεν αγοράζει τα VW ID.3 και Cupra Born, γι’αυτό και σταματά η παραγωγή τους για 2 εβδομάδες

Η Volkswagen θα αναστείλει την παραγωγή των VW ID.3 και Cupra Born στα εργοστάσια της στο Τσβικάου και στη Δρέσδη στη Γερμανία τις δύο πρώτες εβδομάδες του Οκτωβρίου, εξαιτίας της μειωμένης ζήτησης τους, δήλωσε εκπρόσωπος αυτοκινητοβιομηχανίας.

Η γερμανική αυτοκινητοβιομηχανία δήλωσε νωρίτερα αυτό το μήνα ότι δεν θα επεκτείνει τις συμβάσεις ορισμένου χρόνου 269 εργαζομένων στο εργοστάσιό της στο Τσβικάου, που κατασκευάζει μόνο ηλεκτρικά μοντέλα, εξαιτίας της μειωμένης ζήτησης που αυτά έχουν.

https://www.autoblog.gr/2023/09/28/kaneis-den-agorazei-ta-vw-id-3-kai-cupra-born-giafto-kai-stamata-i-paragogi-tous-gia-2-evdomades/

Με τετοιες τιμες,στο ραφι θα σας μεινουν.:shifty::yawn::yawn:


Τέλος τα χρήματα του “Κινούμαι Ηλεκτρικά 2”

Απομένουν τρεις μήνες για να ολοκληρωθεί το πρόγραμμα “Κινούμαι Ηλεκτρικά 2”, λήγει 31 Δεκεμβρίου 2023, και ήδη έχουν απορροφηθεί τα χρήματα που είχαν προϋπολογιστεί για την αγορά ηλεκτρικών αυτοκινήτων.

Αυτό σημαίνει πως δεν μπορεί κάποιος να καταθέσει αίτηση για την επιδότηση αγοράς ηλεκτρικού αυτοκινήτου, με το πρόγραμμα να δέχεται πλέον αιτήσεις μόνο για την επιδότηση ηλεκτρικών ποδηλάτων.

Η κυβέρνηση ετοιμάζει το πρόγραμμα “Κινούμαι Ηλεκτρικά 3” αλλά για την ώρα δεν έχει γίνει γνωστή η ημερομηνία έναρξης του προγράμματος, ενώ δεν έχει αποφασιστεί το ύψος της επιδότησης, που στο “Κινούμαι Ηλεκτρικά 2” έφτανε τις 8.000 ευρώ.

https://www.autoblog.gr/2023/09/29/telos-ta-xrimata-tou-kinoumai-ilektrika-2/

Οποιος προλαβε τα εως 8.000 ευρω,τον κυριο ειδε.:closed:

Veldrin
30-09-23, 12:57
+1 για MR2 επειδή είναι mid engine

ειδικα για Toyota MR2 W20 λόγω εμφάνισης.

Hit the nail on the head!

Βρήκα ένα μαύρο W20 χθές (ρεβ 3), 75000 μίλια του 1994. Πήγα και το είδα και χωρίς να μπορώ να το σηκώσω φαίνεται καθαρό. Το ιστορικό του είναι κάπως περίεργο γιατί είναι χαμένο από τεχνικό έλεγχο (ΜΟΤ) για περίπου 10 χρόνια. Κάποια σερβις φαίνονται (ο πρώτος ιδιοκτήτης το είχε σίγουρα καμάρι, μετά το χάος!)

Το σαλόνι μέσα (δέρμα) σε εξαιρετική κατάσταση, και τα πλαστικά δεν είναι cracked. Το ταμπλό είναι δέρμα, και δεν ξέρω αν είναι after market ή ήρθε έτσι μαμά.

Περιμένω να ανοίξει ο μηχανικός που εμπιστεύομαι εδώ, να το σηκώσουμε να το δούμε όπως πρέπει (χρονολογίες σε παρτς, σκουριές σε δύσκολα σημεία). Περιμένω οι αναρτήσεις να έχουν παραδώσει στο σύνολο τους, γιατί κάθεται αρκετά χαμηλά για να είναι μαμά. Αλλά αυτά τα έχω άνετα μόνος μου.

Για £1800 λίρες μπορεί να μου έχει κάτσει καλή περίπτωση, αλλά μπορεί και όχι... Προχωράμε!

badweed
30-09-23, 13:17
τα καινουρια αυτοκινητα ειναι καπως αποθαρυντικα να τα παρεις , δεν τους εχω εμπιστοσυνη πλεον με τα τοσα που εχουνε μπλεξει στις λειτουργιες τους .περα απο τις τιμες που ειναι καπως ανεξηγητες .
πλεον αν χαλασει καποιος αισθητηρας που υποτιθεται ειναι για την ασφαλεια της λειτουργιας του οχηματος μπορει να σου προκαλεσει την δυσλειτουργια ή την μη λειτουργια του οχηματος το οποιο ειναι μπαρουφα γιατι δεν χαλασε κατι του οχηματος αλλα το κατι επιπλεον . (το εχω παθει με εναν αισθητηρα στον αερα και μου ανεβαζε 4000 στροφες στο ρελαντι )
και ειναι και παλιο κιολας ,του 2006 .
και ναι , καπου συναντησα να παιζει το να ανοιγοκλεισεις πορτες για να κανεις ρεσετ στο αυτοκινητο , που το λεγαμε για ανεκδοτο (μπες και ξαναβγες ) στις αρχες του 2000 βασισμενοι στις εμπειριες μας με τα windows και τα reboot .

DOU
30-09-23, 17:45
τα καινουρια αυτοκινητα ειναι καπως αποθαρυντικα να τα παρεις , δεν τους εχω εμπιστοσυνη πλεον με τα τοσα που εχουνε μπλεξει στις λειτουργιες τους .περα απο τις τιμες που ειναι καπως ανεξηγητες .


Μια νεα τεχνολογια παντα αντιμετωπιζεται με καψυποψια,ετσι και στα νεας τεχνολογιας αυτοκινητα υπαρχουν διαφορες αποριες και ερωτηματικα,μεχρι να γινει σταδιακα και ομαλα η μεταβαση σε αυτην.Εχει στηθει ολοκληρο μαρκετινγκ για την προωθηση των ηλεκτροκινητων,των υβριδικων νωριτερα αλλα οσο οι τιμες ειναι αποτρεπτικες για τον μεσο κοσμο,θα καταληγουμε σε αποφασεις οπως οι απο πανω,να κλεινουν εργοστασια λογω μειωμενης ζητησης.


Λίγες ημέρες μετά την ανακοίνωση της Ε.Ε πως θα εξετάσει τη πιθανότητα να καταργήσει τις κρατικές επιδοτήσεις για τα φθηνά κινεζικά ηλεκτρικά αυτοκίνητα που “στρεβλώνουν” την αγορά της Ευρωπαϊκής Ένωσης, η Γαλλία προχώρα στην αναθεώρηση των κανόνων επιλεξιμότητας στις επιδοτήσεις των ηλεκτρικών αυτοκινήτων, με σκοπό να αποκλείσει όσα κατασκευάζονται στην Κίνα, παρότι οι Ευρωπαίοι κατασκευαστές δεν διαθέτουν πιο οικονομικά ανταγωνιστικά μοντέλα στη γαλλική αγορά.

https://www.autoblog.gr/2023/09/23/i-gallia-vrike-tropo-na-blokarei-tis-epidotiseis-gia-tin-agora-kinezikon-ilektrikon-aftokiniton/

Oι Ευρωπαιοι βλεπουν εχθρο στα κινεζικα ηλεκτρικα αυτοκινητα και βαζουν εμποδια,δεν μπορουν να αντιληφθουν οτι οταν πουλανε σε τιμες TESLA,ο ενδιαφερομενος θα παει να παρει το TESLA και οχι το ID4.;)

ArchAngel
30-09-23, 21:29
Ήδη η BYD βρισκεται σε προχωρημενο σταδιο για κατασκευή εργοστασίου στην Ευρώπη. Τι θα ιανουν θα βαλουν και σ'αυτά δασμό;
Εν τω μεταξύ VAG και MERCEDES κάνουν πάνω απο τις μισές πωλήσεις τους θερμικων και μη παγκοσμίως στην Κίνα.
Δε νομίζω να τους συμφέρει ένας πόλεμος δασμών.
Ειδικά οταν η κινεζικη αυτοκινητοβιομηχανία πάει τρένο με τα δις κρατικής ενίσχυσης, ενώ οι ευρωπαϊκές ειναι ενα βημα πριν το φούντο.

Sebu
02-10-23, 17:52
Bump

Μετά από πούλημα σε όλο τον 4τροχο στόλο πριν την αναχώρηση μου από την Αγγλία, μου έχει μπεί (sic) το μικρόβιο για προτζεκτ διθέσιο αυτοκίνητο που στην αγορά βρίσκεται φθηνά, είναι όμορφο (του τύπου όταν ήμασταν 15-20 το χαζεύαμε), και αξίζει να φτιαχτεί για τη χαρά της υπόθεσης τώρα που έχω "καθώςπρέπει" γκαράζ και εργαλεία.

Κοιτάζω μεταξύ MX5 (mkII ή MKIII), MR2, Z3, 90s Celica, ή ότι άλλο μπορεί να έχω ξεχάσει. Έχει κανείς εμπειρία για να με αποθαρρύνει ή να με ενθαρρύνει για κάποιο από τα συγκεκριμένα;

Mx5 με κλειστα ματια :p :tooth

K1m0n
02-10-23, 20:42
Έχει κανείς εμπειρία για να με αποθαρρύνει ή να με ενθαρρύνει για κάποιο από τα συγκεκριμένα;

Τα Z είναι συμπαθητικά και απολαυστικά για βόλτα όσο μιλάμε για τα μεγάλα (Z8), σπόρ δεν τα λες με τπτ.
Τα MR2 είναι πολύ συμπαθητικά στο δρόμο, και όχι απαιτητικά, και πάνε μόνα τους, στρίβουν/φρενάρουν ok, γρήγορα δεν είναι.
Τα mx έχουν πολύ πλάκα, βελτιώνονται, άμα έχεις όρεξη πάνε με το πλάι, εγώ δεν χωράω μέσα με τπτ...
Η ψήφος μου θα ήταν σε celica αν έχεις όρεξη για κόψε-ράψε, stock είναι για να πας στο SM,
αν έχεις όρεξη να το κάνεις project car υπάρχουν τα σχετικά (απο GT4, ή παίρνεις ένα GT4)...
Ένα fiat coupe αν έχεις όρεξη το κάνεις μικρή ferari.
Και ένα subaru θα έκανε καλό project.
Και μια delta...
Και ένα παλιό skyline (αλλά μάλλον ξεφεύγουμε απ'το φτηνά...)

Veldrin
03-10-23, 12:56
Ευχαριστώ για το benchmark, και συμφωνώ σε πολλά.

Τα παλιά Subaru στο βόρειο UK είναι φλερτ με την καταστροφή. Δεν ξέρω τι κάνουν, αλλά δεν τα πάνε καθόλου καλά με το αλάτι/σκουριά. Εδώ φοβόμουν τότε που κοιτούσα και τα BRZ.

To MR2 που κοιτούσα άκυρο, δυστυχώς λόγω μη επιφανειακής σκουριάς σε σημεία που δεν φαινόντουσαν. Αμφιβάλλω πάντως και αν ο ιδιοκτήτης το ήξερε. Όλα καλά.

Είδα όμως ένα άλλο στο συνεργείο, που ήταν λουκούμι, αν και κάνω τεράστιο leap of faith λόγω μάρκας.

Είχε ένα πράσινο MG F του 1998 που περίμενε για ανακατασκευή στο σαλόνι (κόκκινο δέρμα) με 45000 μίλια. Τιμή, 2 χιλιάρικα. Προσεγμένο πολύ -ο άνθρωπος το πήγε να φτιάξει το κάθισμα του οδηγού ενώ το πουλάει- άβυσσος η ψυχή αλλά μπράβο, φουλ σερβις ιστορικό, ένας ιδιοκτήτης, και περασμένο ΜΟΤ χωρίς advisories πριν 20 μέρες. Του έχω μια αδυναμία γιατί ως μπόμπιρας (12 χρονών;) είχα μπεί μέσα σε ένα, τη χρονιά που ήταν να βγούν στην αγορά, σε car show τότε στο ΣΕΦ.

Ξέρω πως θα μου φάει τα συκώτια λόγω Βρετανικής ποιότητας (γκουχ γκουχ), αλλά τουλάχιστον υπάρχουν πολλά (πάρα πολλά) παλιά MG εδώ γύρω στη ΒΙ για λόγους που δεν έχω ακόμα ανακαλύψει.

Λέω να κάνω την ταρζανιά και να το τολμήσω.

badweed
03-10-23, 13:15
do it do it
:)

K1m0n
03-10-23, 15:03
Είχε ένα πράσινο MG F του 1998 που περίμενε για ανακατασκευή στο σαλόνι (κόκκινο δέρμα) με 45000 μίλια

Θα μπλέξειιιιις....

badweed
03-10-23, 15:31
Θα μπλέξειιιιις....

η εκθεση λεει ειναι 2 χιλιαρικα , οποτε αν ειναι κατι καλο που βρηκε και το εχει και γουστο , και εφοσων τα 2 χιλιαρικα δεν λειπουν απο κατι αλλο ,και το οχημα δεν ειναι για να καλυψει καποια αναγκη .
αν δεν εχει κατι αλλο στο μυαλο του , γιατι οχι .
ισως ειναι πιο ζημιαρικα απο toyota αλλα δεν το παιρνει απο οτι καταλαβα για μια ζωη ουτε ως καποια λυση .

K1m0n
03-10-23, 15:49
αν δεν εχει κατι αλλο στο μυαλο του , γιατι οχι

Δεν είπα να μην το πάρει, είπα ότι θα μπλέξει.
Άμα αυτό του κάνει κλίκ εννοείται να το πάρει.
Αλλά, άμα είναι να μπλέξει και είναι HB μήπως ένα lotus είναι πιο κατάλληλο για project car?

Και εγώ είχα κατά καιρούς αυτοκίνητα που έπρεπε όλο κάτι να φτιάχνεις,
κυρίως Γαλλικά, αλλά και τα εγγλέζικα/ιταλικά...
Προσωπικά, άμα ήτανε να ασχολούμαι όλη την ώρα θάπαιρνα ένα DS.

Veldrin
03-10-23, 18:01
Ότι είπε ο badweed πιο πάνω :)

Είναι καθαρά για feelgood κατάσταση, να έχω να "παίζω" με μηχανολογικά-φτιαξίματα και καμια βόλτα τα ΣΚ. Δε θέλω να μπλέξω με πρόσφατα αυτοκίνητα που θα πρέπει να το πάω αντιπροσωπεία γιατί θα χρειάζεται διάβασμα από proprietary. Θέλω κάτι που χάζευα μικρός να το έχω δίπλα στις μοτοσυκλέτες μου, και να βγάλω το άχτι μου πάνω κάτω με την ίδια αντιμετώπιση σε θέματα συντήρησης :) +έχουν περάσει τα τελευταία 5 χρόνια, πολλά μοντέρνα αυτοκίνητα από τα χέρια μου αλλάζοντας μέχρι και στους 3-4 μήνες. Αλλά τα χάρηκα όλα (ή το αντίθετο) καθώς οδηγούσα πολύ (ετήσια από 15 μέχρι 30 χιλιάδες μίλια).

Πλεον στη ΒΙ, οι αποστάσεις είναι πραγματικά μικρές, και στη δουλειά μπορώ να πάω έτσι κι αλλιώς μόνο με τραίνο ή με μοτοσυκλέτα. Το αυτοκίνητο είναι είτε utility (που έχω το Civic MK10 γι αυτή τη δουλειά) ή για χαβαλέ.

Ως πρώην πλέον κάτοικος του Norfolk για 4.5 χρόνια, και γείτονας στο Cambridgeshire για άλλα 3, έχω συνεργαστει με τη Lotus, έχω πάει βόλτα αρκετές (από "απλές" Elise, μέχρι Supercharged τούμπανα), τις έχω δεί, και για ένα σωρό λόγους δεν θέλω να ασχοληθώ μαζί τους. Ή να το πώ πιο ωμά, δε θέλω να τους δώσω ούτε μισό σεντ αν χρειαστώ κάποιο ανταλλακτικό.

Το MG πήγα και το "πήρα" :). Το βάζω σε μπρακετς, αφού το άφησα εκεί για να αλλάξω τα λάστιχα σε κάτι που ξέρω και εμπιστεύομαι. Avon που είχε δεν τα ξέρω και δεν ρισκάρω, για λάστιχα σε δίτροχα και τετράτροχα πάντα κοιτάζω σε Michelin/Bridgestone. Αν μου βγεί lemon, το δίνω με ελάχιστο depreciation (από ότι βλέπω στην αγορά) και πάω στο οριτζιναλ πλαν για Γιαπωνέζο.

Είναι ωραίο πράγμα να έχεις για δικό σου κάτι, που το θυμάσαι από την παιδική σου ηλικία. Και γουστάρω απίστευτα να κάθομαι χαμηλά στο δρόμο, και στο συγκεκριμένο είναι λες και κάθεσαι στην άσφαλτο (ο λόγος που δε μπορώ να χωνέψω με τίποτα την οδήγηση σε SUV -και δεν στεναχωρήθηκα και ιδιαίτερα όταν έδωσα το ioniq 5).

Fun fact: Η θέση τιμονιού δε ρυθμίζεται, οπότε one size fits all. Βρετανικές παραξενιές, το ίδιο και με τη θέση από πολλούς διακόπτες.

spyridop
03-10-23, 18:31
Καλοτάξιδο Veldrin! Αν μου επιτρέπεις να το πω, σε χαίρομαι πραγματικά, ως φανατικός φίλος της Ιδέας της Αυτοκίνησης και ως πρώην κάτοικος του UK (αιώνες πριν ως φοιτητής).

Veldrin
03-10-23, 18:36
Καλοτάξιδο Veldrin! Αν μου επιτρέπεις να το πω, σε χαίρομαι πραγματικά, ως φανατικός φίλος της Ιδέας της Αυτοκίνησης και ως πρώην κάτοικος του UK (αιώνες πριν ως φοιτητής).

Σε ευχαριστώ πολύ! Να είσαι και να είμαστε καλά για να είναι πάντα το μεγαλύτερο μας πρόβλημα με το πόσα μπορούμε να βγούμε στην έξοδο της επόμενης στροφής :D

BlueChris
03-10-23, 18:43
Καλορίζικο φίλε , φωτό δεν μας έβαλες:)

K1m0n
03-10-23, 19:06
Το MG πήγα και το "πήρα"

Καλορίζικο :clap:
Και, ναι, βάλε καμιά φωτό

Crosswind
03-10-23, 19:10
Ρε συ Veldrin, άμα είναι να μπλέξεις με βρετανικά αμάξια ή πάρε καμιά Lotus που είναι και μουράτη (άσχετα αν δεν ξεκινήσει ποτέ), ή κανα Reliant Robin να γελάς τουλάχιστον :lol:

netlag
03-10-23, 19:16
άριστη επιλογή. καλές βόλτες

Nassos83
03-10-23, 19:40
Ρε συ Veldrin, άμα είναι να μπλέξεις με βρετανικά αμάξια ή πάρε καμιά Lotus που είναι και μουράτη (άσχετα αν δεν ξεκινήσει ποτέ), ή κανα Reliant Robin να γελάς τουλάχιστον :lol:

STAAAAAG! :mrgreen:


https://www.youtube.com/watch?v=TGJty_Rdp1U

euri
03-10-23, 21:31
Αφού "βρωμάει" ο τόπος από τέτοια μεταχειρισμένα εκεί πέρα, λογικά δε θα έχεις πρόβλημα και με ανταλλακτικά.

Θυμάμαι στο μακρινό 1997 όταν ήμουν στο νησί, ένας φίλος στο Cranfield είχε πάρει ένα μικρό Austin Metro για καμιά 500αριά λίρες, καθαρά για λόγους μετακίνησης. Σε μερικούς μήνες έμεινε από κιβώτιο. Πήγε σε έναν τοπικό μαντρά, βρήκε κιβώτιο από παλιό παροπλισμένο Metro, το πήρε για 30-40 λίρες και με λίγα εργατικά το αυτοκινητάκι ήταν ξανά στο δρόμο (και μας πήγε στο Silverstone).

megahead13
03-10-23, 21:45
Ως πρώην πλέον κάτοικος του Norfolk για 4.5 χρόνια, και γείτονας στο Cambridgeshire για άλλα 3, έχω συνεργαστει με τη Lotus, έχω πάει βόλτα αρκετές (από "απλές" Elise, μέχρι Supercharged τούμπανα), τις έχω δεί, και για ένα σωρό λόγους δεν θέλω να ασχοληθώ μαζί τους. Ή να το πώ πιο ωμά, δε θέλω να τους δώσω ούτε μισό σεντ αν χρειαστώ κάποιο ανταλλακτικό.
Για πες :hmm:Επίσης καλοτάξιδο :)

Sebu
05-10-23, 04:54
Καλοριζικο και καλοταξιδο!!!

DOU
21-12-23, 18:04
Γερμανία: Τέλος στην κρατική επιδότηση για ηλεκτρικά αυτοκίνητα

Κόπηκε «μαχαίρι» η επιδότηση ηλεκτρικών οχημάτων στη Γερμανία, με το πρόγραμμα να ολοκληρώνεται μετά από 7 χρόνια.

Ο λόγος πίσω από τον τερματισμό των επιδοτήσεων είναι οικονομικού χαρακτήρα. Η κυβέρνηση αναγκάστηκε να μειώσει τον προϋπολογισμό της χώρας κατά 60 δις ευρώ για το 2024, μετά την απόφαση του Συνταγματικού Δικαστηρίου της Γερμανίας να ανακατανείμει τους πόρους της χώρας για τα επόμενα έτη. Ένα από τα «θύματα» αυτής της απόφασης ήταν κι οι επιδοτήσεις για EV.

https://www.caranddriver.gr/electric/arthro/germania_telos_stin_kratiki_epidotisi_gia_ilektrika_oximata-7827894/

Έχω την εντύπωση ότι γενικά οι Ευρωπαίοι δυσκολεύονται αρκετά να κάνουν εξ
ηλεκτρισμο,ειδικά στην Γερμανία αρκετά εργοστάσια μειώνουν βάρδιες η σταματούν και εβδομάδες εργοστάσια λόγω χαμηλων πωλήσεων ηλεκτρικών οχημάτων.Επισης φοβουνται την επέλαση και τον ανταγωνισμό των κινεζικών όπως η BYD και η Zeekr.

Στην Ελλάδα για να αγοράσεις ένα υβριδικό,χρειάζεσαι +22 χιλιάρικα και άνω ρευστό.

Nassos83
21-12-23, 18:34
Λογικό, εδώ κόσμος δυσκολεύεται να συντηρήσει την οικογένεια του, σιγά μη δώσει και €€€ για υβριδικό/ηλεκτρικό που κοστίζει μια περιουσία στην αγορά και συντήρηση.

Veldrin
22-12-23, 00:07
Θέλω να αλλάξω το Honda Civic του 18 (FK 1.6 iDTEC) γιατί είναι diesel σε μια χώρα, Βόρεια Ιρλανδία, με μικρές αποστάσεις. Επίσης έκλεισε 5ετία πλέον, και μετά από αυτό το διάστημα πας φουλ για πάντρεμα που το αποφεύγω.

Θέλω κάτι σε αυτή την κατηγορία επειδή το οδηγεί περισσότερο η γυναίκα μου και λιγότερο εγώ. Το νέο Civic δεν το βρίσκεις ούτε με το κυάλι, τα Toyota πανάκριβα, τα Mitsubishi γελάει ο κόσμος πλέον σε θέματα αξιοπιστίας, και τα Suzuki δεν υπάρχει σοβαρό service δίκτυο εδώ.

Η Kia φοβερή σε μοντέλα, και με την 7ετή, αλλά ο αντιπρόσωπος το έχει πάρει πάνω του και βαράει τις τιμές. Και κοίταξα Ευρωπαίο, εκτός αυτού που δεν πάω ούτε με σφαίρες σε τετράτροχα aka VAG και Γερμανό γενικότερα.

Έκανα λοιπόν την ταρζανιά με βάση τις οδηγικές μου προτιμήσεις και το ανάθεμα πως δεν ξαναπαίρνω Γαλλικό (είχα το 308 του 15 για 6 μήνες μέχρι τον Μάιο), και πήγα και είδα-έκανα test drive το νέο C4 με όλα τα εξτρά και έπαθα πλάκα. Μέχρι και head up display. Πάει καλά (μαγικό χαλί αναρτήσεις), έχει βέβαια σε ένα βαθμό body roll στις γρήγορες στροφές... αλλά δεν είναι κυρίως για να το πηγαίνω εγώ.

Θα πάω αύριο να το πάρω και θα γράψω περισσότερα.

BlueChris
22-12-23, 00:13
Θέλω να αλλάξω το Honda Civic του 18 (FK 1.6 iDTEC) γιατί είναι diesel σε μια χώρα, Βόρεια Ιρλανδία, με μικρές αποστάσεις. Επίσης έκλεισε 5ετία πλέον, και μετά από αυτό το διάστημα πας φουλ για πάντρεμα που το αποφεύγω.

Θέλω κάτι σε αυτή την κατηγορία επειδή το οδηγεί περισσότερο η γυναίκα μου και λιγότερο εγώ. Το νέο Civic δεν το βρίσκεις ούτε με το κυάλι, τα Toyota πανάκριβα, τα Mitsubishi γελάει ο κόσμος πλέον σε θέματα αξιοπιστίας, και τα Suzuki δεν υπάρχει σοβαρό service δίκτυο εδώ.

Η Kia φοβερή σε μοντέλα, και με την 7ετή, αλλά ο αντιπρόσωπος το έχει πάρει πάνω του και βαράει τις τιμές. Και κοίταξα Ευρωπαίο, εκτός αυτού που δεν πάω ούτε με σφαίρες σε τετράτροχα aka VAG και Γερμανό γενικότερα.

Έκανα λοιπόν την ταρζανιά με βάση τις οδηγικές μου προτιμήσεις και το ανάθεμα πως δεν ξαναπαίρνω Γαλλικό (είχα το 308 του 15 για 6 μήνες μέχρι τον Μάιο), και πήγα και είδα-έκανα test drive το νέο C4 με όλα τα εξτρά και έπαθα πλάκα. Μέχρι και head up display. Πάει καλά (μαγικό χαλί αναρτήσεις), έχει βέβαια σε ένα βαθμό body roll στις γρήγορες στροφές... αλλά δεν είναι κυρίως για να το πηγαίνω εγώ.

Θα πάω αύριο να το πάρω και θα γράψω περισσότερα.

Πρέπει να είναι καλό... πες εντυπώσεις όποτε μπορείς.

Sebu
22-12-23, 18:05
Γερμανία: Τέλος στην κρατική επιδότηση για ηλεκτρικά αυτοκίνητα

Κόπηκε «μαχαίρι» η επιδότηση ηλεκτρικών οχημάτων στη Γερμανία, με το πρόγραμμα να ολοκληρώνεται μετά από 7 χρόνια.

Ο λόγος πίσω από τον τερματισμό των επιδοτήσεων είναι οικονομικού χαρακτήρα. Η κυβέρνηση αναγκάστηκε να μειώσει τον προϋπολογισμό της χώρας κατά 60 δις ευρώ για το 2024, μετά την απόφαση του Συνταγματικού Δικαστηρίου της Γερμανίας να ανακατανείμει τους πόρους της χώρας για τα επόμενα έτη. Ένα από τα «θύματα» αυτής της απόφασης ήταν κι οι επιδοτήσεις για EV.

https://www.caranddriver.gr/electric/arthro/germania_telos_stin_kratiki_epidotisi_gia_ilektrika_oximata-7827894/

Έχω την εντύπωση ότι γενικά οι Ευρωπαίοι δυσκολεύονται αρκετά να κάνουν εξ
ηλεκτρισμο,ειδικά στην Γερμανία αρκετά εργοστάσια μειώνουν βάρδιες η σταματούν και εβδομάδες εργοστάσια λόγω χαμηλων πωλήσεων ηλεκτρικών οχημάτων.Επισης φοβουνται την επέλαση και τον ανταγωνισμό των κινεζικών όπως η BYD και η Zeekr.

Στην Ελλάδα για να αγοράσεις ένα υβριδικό,χρειάζεσαι +22 χιλιάρικα και άνω ρευστό.

Το κακο ειναι οτι για να κανουν με το ζορι εξηλεκτρισμο εχει ανεβει τοσο πολυ η τιμη των βενζινοκινητων που πλεον δεν βρισκεις σοβαρο αυτοκινητο κατω απο 30.000 ευρω ενω και τα απλα/entry level πλεον ειναι στα 22-25.000 ευρω.
Μπουμεραγκ θα γυρισει, ηδη Αμερικη επιστρεφουν σωρηδον αυτοκινητα 5ετιας-7ετιας με δανειο τα οποια δεν μπορουν να αποπληρωσουν ή εχουν ζημιες/τρακες και δεν θελουν να επισκευασουν και οι μαντρες γεμιζουν μεταχειρισμενα που απαξιωνονται.
Καποια στιγμη ολη αυτη η φουσκα (και αυτη η φουσκα) θα σκασει με ασχημο τροπο. Οποιος εχει ενα καλοσυντηρημενο αυτοκινητο 10ετιας απλα δεν κανει βημα αυτη τη στιγμη να αγορασει καινουριο. Ακομα και 10ετιας μεταχειρισμενο κραταει ψηλα αξια εναντι των πανακριβων καινουριων.
Μονη λυση οσοι μπορουν ειναι το λιζινγκ, ειδικα αν εχεις εταιρεια ή εισαι αυτοαπασχολουμενος, να εκπιπτεις το λιζινγκ (ανευ ΦΠΑ) και να αλλαζεις αμαξι ανα 3 χρονια. Εχω αρκετους φιλους που αλλαζουν ετσι ανα 3ετια καινουριο αμαξι και ασε την λιζινγκ να πληρωνει ασφαλειες, τελη, σερβις και το χρηματοοικονομικο κοστος. Οσο και να σου μετακυλισουν στην τιμη, δεν θα πληρωσεις ποτέ μεσα σε μισθωματα 3 ετων το κοστος του οχηματος (το μεγαλυτερο θα μεινει στο Residual Value) ενω και απο την αυτασφαλιση σου παρεχουν και καλα μικτη αλλα πρακτικα πληρωνεις στο μισθωμα πολυ λιγοτερο απο φουλ μικτη (win win για ολους) και στην 3ετια γλιτωνεις το κοστος ελαστικων στο μισθωμα.
Χωρια το χαλασε φτιαξτο μου και παρε αντικαταστασης για οσο.

Υπαρχει αρκετος ανταγωνισμος ευτυχως ακομα στις λιζινγκ και κραταει σε καλο επιπεδο τις τιμες χωρια του οτι και εκεινοι θελουν να σπρωχνουν τα αμαξια σε μισθωσεις και τα παλαιοτερα σε RAC στα νησια/αεροδρομια αρα ανανεωνουν συχνα τους στολους τους με καινουρια του κουτιου, τα οποια επειδη παραγγελνουν ανα χιλιαδες παιρνουν μεγαλυτερες εκπτωσεις/πιστωτικα απο τους εισαγωγεις και μερος αυτης της καλυτερης τιμης αγορας μετακυλυουν και στο μισθωμα που γινεται ελκυστικοτερο. Ειδικα αν δεν εχεις αντιρρηση να παρεις αμαξι προηγουμενης γενιας (λχ κλασικη περιπτωση να δεχτεις να παρεις το ετοιμοπαραδοτο που εχουν προηγουμενης γενιας γιατι βγηκε το face lift που θα ερθει σε 3 μηνες και αυτοι θελουν να μισθωσουν/σπρωξουν το παλαιοτερο μοντελο μην μεινει και το κοιτανε).

Nassos83
22-12-23, 18:25
Και το leasing έχει ακριβύνει, δεν είναι τυχαίο που βλέπεις όλο και περισσότερα αμάξια μικρού κυβισμού (Citroen C3) στους δρόμους και ελάχιστα μεσαία-μεγάλα.

Αν είσαι ιδιώτης, δυστυχώς μόνο μεταχειρισμένα και το χειρότερο άνω της 15ετίας γιατί πλέον έχουν γίνει και αυτά απλησίαστα. Τελευταίως βλέπω αρκετά Opel/Fiat/Citroen/Peugeot δεκαετίας 1990 στους δρόμους!

DOU
23-12-23, 02:40
Τραγική είναι η κατάσταστη,ένα υβριδικό γιαρις πρώτης γενιάς μετάχειρο,δεν βρίσκεις κάτω από 14-15 χιλιάρικα,θα έλεγα οι κερδισμένοι είναι όσοι έχουν υγραέριο κιτ.

netlag
23-12-23, 10:52
Πολύ κακή περίοδος για αγορα αυτοκινήτου τουλαχιστον στην Ελλάδα.

Αν εχετε βενζινοκινητο εκτος εγγυησης και με εμμεσο ψεκασμο, καντε το υγραεριο χθες. Με καποιο καλο obd kit.

Αν μαλιστα το αμαξι εχει υδραυλικα ωστηρια βαλβιδων, ακομα καλυτερα.

BlueChris
23-12-23, 11:52
Τραγική είναι η κατάσταστη,ένα υβριδικό γιαρις πρώτης γενιάς μετάχειρο,δεν βρίσκεις κάτω από 14-15 χιλιάρικα,θα έλεγα οι κερδισμένοι είναι όσοι έχουν υγραέριο κιτ.

Ναι δεν υπάρχουν οι τιμές που ζητάνε. Σε i20/i30 δεν κοιτάς ε?

EnDLess
23-12-23, 12:01
Έχει ανέβει το καύσιμο στην Ελλάδα?

BlueChris
23-12-23, 15:23
Έχει ανέβει το καύσιμο στην Ελλάδα?

Με 0.669 γεμισα LPG το πρωί, καλά είναι και 1.669 η αμόλυβδη.

Veldrin
23-12-23, 17:56
Εντυπώσεις από C4 που μόλις έγινε το οικογενειακό αυτοκίνητο.

Έχω κάνει βαρύγδουπες δηλώσεις πως δεν ξαναπαίρνω Γαλλικό ποτέ. Πως Citroen "εγκεφαλική βλάβη", "αν ποτέ πάω να κάνω κάτι τέτοιο η φάση είναι junkie Μιχαλόπουλος, κλειδώστε με και πείτε μου όχι", και άλλα πολλά :p

Το πρώτο γκολ ήταν πως είδα ένα στο δρόμο και είπα ωραίο, πριν δώ τι είναι. Έτσι καθώς ήμουν στο ψάξιμο για να αλλάξω το Χόντα, τώρα που τα ανταλλακτικά της ακρίβυναν πολύ και με το μεγάλο σερβις να έρχεται, πήγα να το δώ για τεστ drive, κυρίως για να ξενερώσω και να μου φύγει η ιδέα. Δεν ξενέρωσα...

Ναι, το gear knob είναι ακόμα χοντροκομμένο σε αίσθηση όπως σε κάθε PSA. Ναι σε γρήγορες στροφές έχεις body roll, όχι τόσο υπερβολικό όσο παρουσιάζεται στις κριτικές -καμία σχέση- αλλά noticeable σε σχέση με το Civic και λιγότερο noticeable σε σχέση με το MG TF.

Όμως... η τεχνολογία είναι όλη εκεί τουλάχιστον στην έκδοση Shine Plus που το πήρα. Έχω adaptive cruise control, lane keep assist, head up display και δεν του λείπει κάτι. Τα καθίσματα είναι υπέροχες πολυθρόνες. Από το δρόμο γύρω σου όταν κλείσεις την πόρτα δεν περνάει τίποτα (acoustic insulation pack), και ο βενζινοκινητήρας παρότι τρικύλινδρος και όχι τόσο smooth όσο το Honda, είναι πολύ πιο γραμμικός με μπόλικη ροπή. Δε βάζει φωτιά στην άσφαλτο, αλλά το κινεί άνετα (1.2λτ με 130 άλογα, 0-100χλμ σε 8.9).

Ο σκοπός ήταν οικογενειακό αυτοκίνητο, τις τρέλες τις αφήνω για το MG, και τις συγκινήσεις για τις μηχανές. Το κάνει και με το παραπάνω καθώς στο δρόμο είναι μαγικό χαλί σε σχέση με Civic, ή ακόμα και το Ioniq 5 που είχα πριν. Σύνολο £16400, μοντέλο του 2022, με 12000 μίλια, και εγγύηση αντιπροσωπείας 2 έτη used approved.

Αν είχε πιο σαφές κιβώτιο, είναι πιο πολύ Γερμανός σε όλα του, παρά Γάλλος. Και το Civic θα μου λείψει πολύ γιατί είμαι βαμμένος Honda, αλλά πετρέλαιο στη Β. Ιρλανδία πραγματικά δεν έχει νόημα -και τα τελευταία μεταχειρισμένα Civic αυτή τη στιγμή είναι αποκλειστικά η ίδια γενιά με αυτό που είχα (FK).

spyridop
23-12-23, 18:46
Εντυπώσεις από C4 που μόλις έγινε το οικογενειακό αυτοκίνητο.

Έχω κάνει βαρύγδουπες δηλώσεις πως δεν ξαναπαίρνω Γαλλικό ποτέ. Πως Citroen "εγκεφαλική βλάβη", "αν ποτέ πάω να κάνω κάτι τέτοιο η φάση είναι junkie Μιχαλόπουλος, κλειδώστε με και πείτε μου όχι", και άλλα πολλά :p

Το πρώτο γκολ ήταν πως είδα ένα στο δρόμο και είπα ωραίο, πριν δώ τι είναι. Έτσι καθώς ήμουν στο ψάξιμο για να αλλάξω το Χόντα, τώρα που τα ανταλλακτικά της ακρίβυναν πολύ και με το μεγάλο σερβις να έρχεται, πήγα να το δώ για τεστ drive, κυρίως για να ξενερώσω και να μου φύγει η ιδέα. Δεν ξενέρωσα...

Ναι, το gear knob είναι ακόμα χοντροκομμένο σε αίσθηση όπως σε κάθε PSA. Ναι σε γρήγορες στροφές έχεις body roll, όχι τόσο υπερβολικό όσο παρουσιάζεται στις κριτικές -καμία σχέση- αλλά noticeable σε σχέση με το Civic και λιγότερο noticeable σε σχέση με το MG TF.

Όμως... η τεχνολογία είναι όλη εκεί τουλάχιστον στην έκδοση Shine Plus που το πήρα. Έχω adaptive cruise control, lane keep assist, head up display και δεν του λείπει κάτι. Τα καθίσματα είναι υπέροχες πολυθρόνες. Από το δρόμο γύρω σου όταν κλείσεις την πόρτα δεν περνάει τίποτα (acoustic insulation pack), και ο βενζινοκινητήρας παρότι τρικύλινδρος και όχι τόσο smooth όσο το Honda, είναι πολύ πιο γραμμικός με μπόλικη ροπή. Δε βάζει φωτιά στην άσφαλτο, αλλά το κινεί άνετα (1.2λτ με 130 άλογα, 0-100χλμ σε 8.9).

Ο σκοπός ήταν οικογενειακό αυτοκίνητο, τις τρέλες τις αφήνω για το MG, και τις συγκινήσεις για τις μηχανές. Το κάνει και με το παραπάνω καθώς στο δρόμο είναι μαγικό χαλί σε σχέση με Civic, ή ακόμα και το Ioniq 5 που είχα πριν. Σύνολο £16400, μοντέλο του 2022, με 12000 μίλια, και εγγύηση αντιπροσωπείας 2 έτη used approved.

Αν είχε πιο σαφές κιβώτιο, είναι πιο πολύ Γερμανός σε όλα του, παρά Γάλλος. Και το Civic θα μου λείψει πολύ γιατί είμαι βαμμένος Honda, αλλά πετρέλαιο στη Β. Ιρλανδία πραγματικά δεν έχει νόημα -και τα τελευταία μεταχειρισμένα Civic αυτή τη στιγμή είναι αποκλειστικά η ίδια γενιά με αυτό που είχα (FK).

Με γειά σου Veldrin! Ωραία επιλογή, μ' αρέσει πολύ, μόνο που προσωπικά θα το έπαιρνα σε αυτόματο, τα ΕΑΤ6/8 του ομίλου Stellantis είναι εξαιρετικό...(οδηγώ ένα όχημα με τέτοιο αυτόματο σαζμάν)

BlueChris
23-12-23, 19:06
Με γειά σου Veldrin! Ωραία επιλογή, μ' αρέσει πολύ, μόνο που προσωπικά θα το έπαιρνα σε αυτόματο, τα ΕΑΤ6/8 του ομίλου Stellantis είναι εξαιρετικό...(οδηγώ ένα όχημα με τέτοιο αυτόματο σαζμάν)

Αυτό!!!! Έχω ορκιστεί πως ότι πάρω θα είναι αυτόματο ποια...

DOU
23-12-23, 19:21
Αυτό!!!! Έχω ορκιστεί πως ότι πάρω θα είναι αυτόματο ποια...

Εκτος CVT.:p BlueChris τα υβριδικα παιρνουν βελτιωση,δηλαδη στο θερμικο μοτερ,μπορεις να βαλεις remap η δεν προτεινεται?


Ναι δεν υπάρχουν οι τιμές που ζητάνε. Σε i20/i30 δεν κοιτάς ε?

Τα Hyundai και αν ειναι πανακριβα πλεον.:closed:


Αν εχετε βενζινοκινητο εκτος εγγυησης και με εμμεσο ψεκασμο, καντε το υγραεριο χθες. Με καποιο καλο obd kit.

Αν μαλιστα το αμαξι εχει υδραυλικα ωστηρια βαλβιδων, ακομα καλυτερα.

Kαι αν δεν το εχεις,ποιοι κινητηρες συνεργαζονται καλυτερα με συστημα υγραεριοκινησης,αν και παλι να παρεις μεταχειρισμενο και να βαλεις κιτ εχει και αυτο τα ρισκα του και το αναλογο κοστος δεν ξερω αν θα δικαιωσει την επιλογη εν τελη.:hmm:

Veldrin
23-12-23, 19:26
Ευχαριστώ πολύ!

Ένας λόγος που δεν κοίταξα αυτόματο, είναι πως έχει παραπάνω CO2 emissions.

Και θα μου πείς, σιγά και τι έγινε και δε θα έχεις πολυ άδικο αφού μιλάμε για διαφορές 8-9g.

/insert Scrooge spoiler here :p

Όμως, με πιάνουν οι add-on τσιγγουνιές μου. Το πάρκινγκ στο πανεπιστήμιο είναι +20 λίρες το μήνα στο band >130g/km που πέφτει το αυτόματο, σε σχέση με το manual. Και τώρα ήδη θα μου βγεί άλλα +£30 το μήνα σε σχέση με το Χοντα που είχε 95g/km.

DOU
23-12-23, 19:30
Βλεπω καποια μοντελα απο το vag group,skoda fabia,skoda scala,polo,ibiza,taigo,μα καλα δεν εχουν καθολου υβριδικα,καποια mild hybrid μετρημενα στα δαχτυλα.

ariadgr
23-12-23, 19:33
Βλεπω καποια μοντελα απο το vag group,skoda fabia,skoda scala,polo,ibiza,taigo,μα καλα δεν εχουν καθολου υβριδικα,καποια mild hybrid μετρημενα στα δαχτυλα.

Το VAG group δεν εχει full hybrids. Μόνο plug in hybrids.
Το ίδιο και οι περισσότεροι κατασκευαστές.
Full hybrid έχει μόνο η Toyota/Lexus, η Honda, η Mazda (μόνο στο Yaris με λογότυπο Mazda που παράγεται απ την Toyota), αντε και κανενας αλλος που ξεχνάω.

badweed
23-12-23, 20:19
@Veldrin δεν μας ειπες εντυπωσεις απο MG , με γεια και το c4 , πολυ ωραιο

Veldrin
23-12-23, 20:30
Ευχαριστώ! Δεν έχω γράψει ακόμα για το MG για πολλούς λόγους.

Ο κυριότερος είναι πως ακόμα φτιάχνω ατέλειες, βαψίματα, κάνω σερβις σε πράγματα που υποτίθεται δεν ήθελαν ποτέ, δοκιμάζω διάφορα setups μετά από γρήγορες βόλτες (εκεί που ο καιρός επιτρέπει), ενώ έχω και στο μυαλό μου κάτι "διαφορετικό" ενώ κάνω όλα τα προηγούμενα.

Θα κάνω update σύντομα θέλω να πιστεύω.

Και μιας και μιλάμε για αυτοκίνηση γενικότερα, είμαι αρκετά τυχερός να μένω δίπλα, 5 λεπτά με τα πόδια, στην κλειστή εγκατάσταση που έχει ο Eddie Irvine για go-cart, και βγάζω το άχτι μου 1-2 φορές το μήνα τώρα που ο καιρός είναι γιούχου. https://www.eddieirvinesports.com/karting

megahead13
23-12-23, 22:01
Εντυπώσεις από C4 που μόλις έγινε το οικογενειακό αυτοκίνητο.

Έχω κάνει βαρύγδουπες δηλώσεις πως δεν ξαναπαίρνω Γαλλικό ποτέ. Πως Citroen "εγκεφαλική βλάβη", "αν ποτέ πάω να κάνω κάτι τέτοιο η φάση είναι junkie Μιχαλόπουλος, κλειδώστε με και πείτε μου όχι", και άλλα πολλά :p

Το πρώτο γκολ ήταν πως είδα ένα στο δρόμο και είπα ωραίο, πριν δώ τι είναι. Έτσι καθώς ήμουν στο ψάξιμο για να αλλάξω το Χόντα, τώρα που τα ανταλλακτικά της ακρίβυναν πολύ και με το μεγάλο σερβις να έρχεται, πήγα να το δώ για τεστ drive, κυρίως για να ξενερώσω και να μου φύγει η ιδέα. Δεν ξενέρωσα...

Ναι, το gear knob είναι ακόμα χοντροκομμένο σε αίσθηση όπως σε κάθε PSA. Ναι σε γρήγορες στροφές έχεις body roll, όχι τόσο υπερβολικό όσο παρουσιάζεται στις κριτικές -καμία σχέση- αλλά noticeable σε σχέση με το Civic και λιγότερο noticeable σε σχέση με το MG TF.

Όμως... η τεχνολογία είναι όλη εκεί τουλάχιστον στην έκδοση Shine Plus που το πήρα. Έχω adaptive cruise control, lane keep assist, head up display και δεν του λείπει κάτι. Τα καθίσματα είναι υπέροχες πολυθρόνες. Από το δρόμο γύρω σου όταν κλείσεις την πόρτα δεν περνάει τίποτα (acoustic insulation pack), και ο βενζινοκινητήρας παρότι τρικύλινδρος και όχι τόσο smooth όσο το Honda, είναι πολύ πιο γραμμικός με μπόλικη ροπή. Δε βάζει φωτιά στην άσφαλτο, αλλά το κινεί άνετα (1.2λτ με 130 άλογα, 0-100χλμ σε 8.9).

Ο σκοπός ήταν οικογενειακό αυτοκίνητο, τις τρέλες τις αφήνω για το MG, και τις συγκινήσεις για τις μηχανές. Το κάνει και με το παραπάνω καθώς στο δρόμο είναι μαγικό χαλί σε σχέση με Civic, ή ακόμα και το Ioniq 5 που είχα πριν. Σύνολο £16400, μοντέλο του 2022, με 12000 μίλια, και εγγύηση αντιπροσωπείας 2 έτη used approved.

Αν είχε πιο σαφές κιβώτιο, είναι πιο πολύ Γερμανός σε όλα του, παρά Γάλλος. Και το Civic θα μου λείψει πολύ γιατί είμαι βαμμένος Honda, αλλά πετρέλαιο στη Β. Ιρλανδία πραγματικά δεν έχει νόημα -και τα τελευταία μεταχειρισμένα Civic αυτή τη στιγμή είναι αποκλειστικά η ίδια γενιά με αυτό που είχα (FK).
Καλοτάξιδο! Σχετικά με το bold: Καλώς ή κακώς ο Γάλλος δεν υπάρχει σε θέματα άνεσης. Το Renault Megane που πήρα πέρσι είναι ίσως το πιο άνετο αυτοκίνητο που έχω οδηγήσει ποτέ! Το περσινό Αθήνα-Σαλλονίκη ούτε που το κατάλαβα. Επιπλέον έχει τρομερά κρατήματα, αμεσότατο σύστημα διεύθυνσης και πολύ καλά φρένα για την κατηγορία του (όλα αυτά με έχουν γλιτώσει από 2-3 κακοτοπιές, η τελευταία πριν μερικές μέρες με έναν απρόσεχτο ταρίφα :down:).

Ήμουν κι εγώ ποτέ ξανά Ευρωπαίο, αλλά με τις τιμές στο θεό (ακόμα και στα μεταχειρισμένα) για Hyundai/Kia που ήθελα (μεγάλος έρωτας το i30 :hearts:), μάλλον ήταν ότι καλύτερο μπορούσα να πάρω στα λεφτά που διέθετα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.