PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

badweed
24-12-23, 19:52
πως λεγεται αυτο το στυλ που χρησιμοποιουν τωρα σαν και του c4 ; εξωσκελετον στυλ ; δεν θυμιζει λιγο κατι τετοιο ;

Sebu
24-12-23, 20:13
Πολύ κακή περίοδος για αγορα αυτοκινήτου τουλαχιστον στην Ελλάδα.

Αν εχετε βενζινοκινητο εκτος εγγυησης και με εμμεσο ψεκασμο, καντε το υγραεριο χθες. Με καποιο καλο obd kit.

Αν μαλιστα το αμαξι εχει υδραυλικα ωστηρια βαλβιδων, ακομα καλυτερα.

Το ερωτημα ειναι (α) ποιο το κοστος του κιτ υγραεριου, (β) πότε θα το κανεις αποσβεση αν κανεις κατω απο 8-10.000 χλμ το χρονο, (γ) τι γινεται με ΚΤΕΟ, (δ) αν προκυψει βλαβη λογω αυτης της παρεμβασης στο μοτερ και στο κυκλωμα τροφοδοσιας ποιος καλυπτει τη ζημια και με τι κοστος δεδομενου οτι ναι μεν ειναι εκτος εγγυησης αλλα τοτε η αντιπροσωπεια/οποιοσδηποτε μηχανικος/σερβις θα σε γδαρει???

Ειναι καλη λυση για VAG κινητηρες 1.4 TSI τουρμπο/κομπρεσορα?? Τι επιδραση θα εχει στην καταναλωση και τις επιδοσεις/αποδοση/ροπη-φασμα ροπης/λειτουργια τουρμπο και κομπρεσορα?

- - - Updated - - -


Το VAG group δεν εχει full hybrids. Μόνο plug in hybrids.
Το ίδιο και οι περισσότεροι κατασκευαστές.
Full hybrid έχει μόνο η Toyota/Lexus, η Honda, η Mazda (μόνο στο Yaris με λογότυπο Mazda που παράγεται απ την Toyota), αντε και κανενας αλλος που ξεχνάω.

Ναι και οταν λεμε full hybrid εννοουμε σαν τα Toyota δλδ ατμοσφαιρικος κινητηρας βενζινας σε συνδυασμο με ηλεκτροκινητηρα, ινβερτερ και διαταξη μπαταριων, που δινει μια αυτονομια μικρη μεχρι 2χλμ μονο με μπαταρια ητοι Prius hybrid, Auris hybrid, Yaris Hybrid, Corolla hybrid κτλ.

Οσα μπαινουν πριζες για να φορτισουν δεν λεγονται full hybrid αλλα plugin hybrids ενω οσα εχουν μια ψευτο 48βολτη μπαταρια κατω απο τη θεση του συνοδηγου απλα για βοηθεια στο παρκαρισμα και ενισχυση χαμηλης καταναλωσης σε παρκαρισμα και φαναρια λεγονται mild hybrid (αυτα ειναι της πλακας για λιγα μετρα, πιο πολυ για περιορισμο ρυπων ωστε να περνανε τα ορια οι αυτοκινητοβιομηχανιες).

netlag
26-12-23, 04:04
Σε ένα αυτοκίνητο που καιει 8L/100km η εξοικονόμηση ειναι 7ευρω/100km. Ένα Stag qnext plus για τετρακυλινδρο κανει 850/900 ευρω. Δηλαδη μετά απο 13000km εχει αποσβεστει το kit.

Ένα σύγχρονο kit σε συνδυασμο με σοβαρό εγκαταστατη πρακτικά εξαλείφουν τη πιθανότητα ζημιάς. Αλλα και στην περίπτωση κακης ρύθμισης του kit, αν ο οδηγος δεν σκίζει το μοτερ (δηλαδη οδηγαει σε χαμηλά και μεσσαια φορτια δηλαδη ο αισθητήρας λ σε closed loop) τότε αποκλείεται να βγαλει πρόβλημα το αμαξι. Αν θέλει τερμα γκαζια τοτε ειτε να το γυρισει με ενα κουμπάκι στη βενζίνη ή να παει να του το ρυθμισει ενας καλος εγκαταστατης.

Με ΚΤΕΟ τι θεμα να υπαρχει? Περναει κανονικοτατα.

Η μετατροπή σε LPG ειναι απο τις ελαχιστες "επενδύσεις" τοσο μικρού κεφαλαίου, τοσο συντομης αποσβεσης και τοση μεγάλης εξοικονομησης.

Αν μαλιστα το αμαξι δεν ειναι και οικονομικο ή κάνει πολλά χιλιόμετρα, ειναι πραγματικά "must" η μετατροπή. Εμεις κανουμε 15k/έτος με το avensis, και 10k/έτος με το fiesta, και μας μενουν στη τσέπη 1700 ευρω το χρονο. Που να καναμε περισσότερα ή τα αμαξια μας να έκαιγαν περισσότερο...

- - - Updated - - -

Οσον αφορα τώρα το TSI με τουρμποκομπρεσσορα. Η υπαρξη και τούρμπο και κομπρεσορα δεν επηρεάζει καθολου αρνητικα. Ισα ισα. Το πρόβλημα ειναι ο αμεσος ψεκασμος. Οτι το καυσιμο δηλαδη ψεκάζεται απευθειας μεσα στο κύλινδρο και με τεραστιες πιεσεις και σε πολυ συγκεκριμένους (μικρους) χρονους.

Υπαρχουν δυο ειδων συστήματα lpg για άμεσου ψεκασμού κινητηρες. Τα πιο απλα που μετατρεπουν το κινητηρα σε εμμεσου ψεκασμου και μπαινουν μπεκ στην εισαγωγή (πριν την βαλβιδα). Και τα πιο πολυπλοκα που ειναι υγρού ψεκασμου, και χρησιμοποιουν τα ιδια μπεκ του αυτοκινήτου και ψεκαζουν μεσα στο θαλαμο καυσης. Ειναι πιο πολυπλοκα γιατι απαιτουν αντλια μεσα στη δεξαμενή. Το βασικο τους μειονέκτημα ειναι το κοστος (διπλασιο) και η ευρεση έμπειρου εγκαταστατη για αυτά. Αλλα προσφερουν περισσότερη οικονομία καυσίμου απο τα απλα kit.

Οσον αφορα τωρα τις επιδοσεις γκαζι κλπ. Αν ο εγκαταστατης ξερει και θελει να ασχοληθει, και το βγαλει στο δρόμο το αμαξι να ρυθμισει τους air fuel ratio χάρτες στις open loop περιοχές ωστε το μειγμα να ειναι ελαφρως πλουσιο τοτε : Δεν υπάρχει καμια απώλεια ισχυος, και υπάρχει και απολυτη ασφαλεια για τον κινητηρα ακομα και στα σκισιματα. Το δυσκολο ειναι να βρεθει εγκαταστατης που ξερει και θελει να ασχοληθει.

Ομως αν ο εγκαταστατης δεν ρυθμισει τις open loop περιοχές του χαρτη, ειναι βεβαιο οτι και επικίνδυνο θα ειναι για το μοτερ και αλογα θα χαθουν.

Sebu
27-12-23, 01:02
Ευχαριστώ για την αναλυση.

Αρα καταληγουμε οτι για TSI με τουρμοκομπρεσορα ειναι τζογος και στοιχημα, πρεπει να πεσεις σε καλο γνωστη εγκαταστατη που θα θελει να το ψειρισει και να ασχοληθει μεχρι αηδιας. Χωρια το εξτρα αυξημενο κοστος του κιτ αμεσου ψεκασμου (το οποιο αν λες οτι το απλο ειναι 900 ευρω, ενα αμεσου με δικη του αντλια θα παει 1.500-2.000???). Αρα αν κανεις κατω απο 8.000 χλμ το χρονο και εισαι στα 7,6 - 7,8/100 θες 4 χρονια για αποσβεση του ακριβου κιτ θεωρητικα. Για ενα αμαξι 10+ ετων ηδη, θα πλησιαζεις το οριο των 20 ετων για να κανεις αποσβεση αρα δεν ξερω κατα ποσο ειναι συμφερον οικονομοτεχνικα, με την εννοια οτι πανω που θα το αποσβενεις ή και πριν το αποσβεσεις μπορει να το εχεις μεταβιβασει.

BlueChris
27-12-23, 01:03
Ευχαριστώ για την αναλυση.

Αρα καταληγουμε οτι για TSI με τουρμοκομπρεσορα ειναι τζογος και στοιχημα, πρεπει να πεσεις σε καλο γνωστη εγκαταστατη που θα θελει να το ψειρισει και να ασχοληθει μεχρι αηδιας. Χωρια το εξτρα αυξημενο κοστος του κιτ αμεσου ψεκασμου (το οποιο αν λες οτι το απλο ειναι 900 ευρω, ενα αμεσου με δικη του αντλια θα παει 1.500-2.000???). Αρα αν κανεις κατω απο 8.000 χλμ το χρονο και εισαι στα 7,6 - 7,8/100 θες 4 χρονια για αποσβεση του ακριβου κιτ θεωρητικα. Για ενα αμαξι 10+ ετων ηδη, θα πλησιαζεις το οριο των 20 ετων για να κανεις αποσβεση αρα δεν ξερω κατα ποσο ειναι συμφερον οικονομοτεχνικα, με την εννοια οτι πανω που θα το αποσβενεις ή και πριν το αποσβεσεις μπορει να το εχεις μεταβιβασει.

Δεν φτάνει ο τζόγος των συγκεκριμένων μοτέρ.. να τους βάλεις και αέριο.. πετυχεσιά μιλάμε :)

netlag
27-12-23, 05:14
Για αυτο είπα, αν έχετε βενζινοκινητο εμμεσου ψεκασμού και εκτος εγγύησης κάντε το LPG.

Με τα άμεσου ψεκασμου είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα. Θα εμπαινα στη διαδικασία μετατροπης αν μιλουσαμε για 15k km και βαλε, ή η κατανάλωση ηταν 10+. Και θα επέλεγα απλό kit που τα κανει εμμεσου.

8anos
27-12-23, 08:41
Εαν είναι εύκολο προτείνω να μεταφερθούν τα μηνύματα για την υγραεριοκινηση στο αντίστοιχο νήμα ώστε οι πληροφορίες και η ενδιαφέρουσα συζήτηση να μην χαθούν και το νήμα να ζωντανέψει ξανά.

https://www.adslgr.com/forum/threads/381025-%CE%A5%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7/page32

K1m0n
27-12-23, 14:41
Έχω κάνει βαρύγδουπες δηλώσεις πως δεν ξαναπαίρνω Γαλλικό ποτέ. Πως Citroen "εγκεφαλική βλάβη", "αν ποτέ πάω να κάνω κάτι τέτοιο η φάση είναι junkie Μιχαλόπουλος, κλειδώστε με και πείτε μου όχι", και άλλα πολλά

Βλάσφημε.
Citroen = :hearts:

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι είναι psa πλέον,
το τελευταίο πραγματικό citroen πρέπει νάταν το CX
(που παρεμπιπτόντως σήμερα πάει καλύτερα στο δρόμο απ'ότι το 99,99% των σύγχρονων αυτοκινήτων)
αλλά τους έφαγε η πετρελαϊκή κρίση.

Θα ήθελα πολύ να δω ένα σύγχρονο πραγματικό ds ("σύγχρονο" = αντιστοίχως επαναστατικό/καινοτόμο με το τι ήταν το ds το 1955),
δεν θα αγοράζεται βέβαια, αλλά μήπως και το ds αγοραζόταν στον καιρό του...?

Veldrin
27-12-23, 16:15
@megahead13: Έχεις δίκιο πως τα Renault είναι άνετα, ίσως η χρυσή τομή μεταξύ άνεσης και σπορ. Είχα την επιλογή για ένα Kadjar, στην έκδοση με τα φουλ εξτρά. Είχε επάνω της παναγιάς τα μάτια (αυτό το φαντάστηκα literally - νοτ ε γκουντ πικτσερ), αλλά δεν το τόλμησα. Ο λόγος είναι πως το αυτοκίνητο ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο με το Qashqai της προηγούμενης γενιάς με το οποίο έχω αρκετή εμπειρία και δεν είμαι φαν. Η μηχανή πάντως (η 1.3Τ) είναι της Daimler και θεωρείται bulletproof.

@k1mon: Είναι built to purpose -> comfort, και φαίνεται ένα στεπ απ και σε ποιότητα υλικών. Τώρα η αξιοπιστία ελπίζω να φανεί! Το αντίστοιχο DS4 πάντως ξεφεύγει υπερβολικά σε τιμή, και απορώ πως το μπραντ είναι ανταγωνιστικό όταν στο ίδιο price segment κάθονται τα Honda και μερικά Lexus. Αλλά κάθε μάρκα έχει το δικό της following φαντάζομαι.

Αυτό που βλέπω να μην μου αρέσει είναι τα Michelin e-primacy που φοράει από μαμά. Νομίζω πως πρέπει να αλλαχτούν γιατί στο βρεγμένο γίνονται κάπως ασαφή, και γι αυτό είμαι αρκετά σίγουρος πως δεν είναι θέμα ανάρτησης. Ίσως θα πάω σε continental eco contact 6.

Nassos83
28-12-23, 00:48
Θα ήθελα πολύ να δω ένα σύγχρονο πραγματικό ds ("σύγχρονο" = αντιστοίχως επαναστατικό/καινοτόμο με το τι ήταν το ds το 1955),
δεν θα αγοράζεται βέβαια, αλλά μήπως και το ds αγοραζόταν στον καιρό του...?


The DS made its world debut at the Paris Motor Show on 6 October 1955. Within 45 minutes, 749 orders had been taken, and by the end of the day, 12,000.

https://www.supercars.net/blog/1955-citroen-ds-19/

Επίσης το CX κατασκευαζόταν επί εποχής PSA Peugeot-Citroën. Γενικά η Citroen από εποχής André Citroën όταν έκανε κάτι πρωτοποριακό για την εποχή του πτώχευε και εξαγοραζόταν από άλλους -βλ. Michelin-. Κάποια στιγμή έτσι κι'αλλιώς και λόγω οικονομίες κλίμακος και λόγω ασφάλειας/αξιοπιστίας, η Citroën θα γινόταν rebadged Peugeot γιατί πλέον η υδροπνευματική ανάρτηση ήταν παρωχημένη τεχνολογία.

"Επαναστατικό" όπως παλιά δύσκολα θα ξαναγίνει, ειδικά με την έλευση των αμιγώς ηλεκτρικών. Για τους Γάλλους επανάσταση θα ήταν να κάνουν τα αυτοκίνητα τους αξιόπιστα όπως τα Toyota, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

ΥΓ: Ωραίο το DS7 Opera, αλλά όχι και 80.000 Ευρώ!!

megahead13
28-12-23, 21:06
@megahead13: Έχεις δίκιο πως τα Renault είναι άνετα, ίσως η χρυσή τομή μεταξύ άνεσης και σπορ. Είχα την επιλογή για ένα Kadjar, στην έκδοση με τα φουλ εξτρά. Είχε επάνω της παναγιάς τα μάτια (αυτό το φαντάστηκα literally - νοτ ε γκουντ πικτσερ), αλλά δεν το τόλμησα. Ο λόγος είναι πως το αυτοκίνητο ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο με το Qashqai της προηγούμενης γενιάς με το οποίο έχω αρκετή εμπειρία και δεν είμαι φαν. Η μηχανή πάντως (η 1.3Τ) είναι της Daimler και θεωρείται bulletproof.
Ανάποδα είναι. Η μηχανή είναι της Renault/Nissan και την παίρνει και η Mercedes:

This engine is also rebranded as a Mercedes-Benz under the name "M282 (https://en.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz_M282_engine)", adding cylinder deactivation technology.

https://en.wikipedia.org/wiki/Nissan_HR_engine#HR13DDT

Crosswind
28-12-23, 21:13
Γνώμες για Volvo V40 2017 βενζινοκίνητο? Ακούω γενικά καλές κριτικές για τα Volvo, αλλά δεν ξέρω κανέναν που να έχει αγοράσει ένα :lol:

famous-walker
28-12-23, 21:17
Γνώμες για Volvo V40 2017 βενζινοκίνητο? Ακούω γενικά καλές κριτικές για τα Volvo, αλλά δεν ξέρω κανέναν που να έχει αγοράσει ένα :lol:

Δεν γνωριζεις κανενα γιατρο; :p

Sebu
28-12-23, 22:06
Γνώμες για Volvo V40 2017 βενζινοκίνητο? Ακούω γενικά καλές κριτικές για τα Volvo, αλλά δεν ξέρω κανέναν που να έχει αγοράσει ένα :lol:

Σκυλια μαζι με τα Saab αλλα δεν τα προτιμουσαν οι Ελληνες (ισως και γιατι ηταν αρκετα ακριβα) και δεν ειχαν και καλη/επαρκη αντιπροσωπευση στην Ελλαδα για σερβις κτλ. Τα περισσοτερα που εχω δει ηταν οντως ανθρωποι με οικονομικη ανεση, μη νεοπλουτοι, που ηθελαν ασφαλεια, ποιοτητα και αξιοπιστια χωρις να τους νοιαζει το φαινεσθαι (αλλιως θα επαιρναν λχ Q5, Q7, bmw, Mercedes κτλ) ή leasing παλι σε μεγαλοδιευθυντικα στελεχη.

Veldrin
28-12-23, 23:39
Μια χαρά είναι τα V40. Αυτό που θέλει λίγη προσοχή είναι να μην είναι καλύτερα το Τ2 γιατί είναι πολύ βασικό από εξοπλισμό.

megahead13: co-developed ο κινητήρας τώρα που το κοιτάζω :oneup: https://www.renaultgroup.com/en/news-on-air/news/1-3-tce-a-new-petrol-engine-co-developed-as-part-of-the-collaboration-between-the-alliance-and-daimler/

megahead13
29-12-23, 02:05
megahead13: co-developed ο κινητήρας τώρα που το κοιτάζω :oneup: https://www.renaultgroup.com/en/news-on-air/news/1-3-tce-a-new-petrol-engine-co-developed-as-part-of-the-collaboration-between-the-alliance-and-daimler/
:oneup:

BlueChris
30-12-23, 09:45
Διάβαζα τώρα αυτό
https://www.autoblog.gr/2023/12/29/asfalistiki-evgale-oliki-katastrofi-ena-hyundai-ioniq-5-logo-tou-ypsilou-kostous-allagis-tis-batarias/
και θαυμάζω όλους που περνούν υβριδικά ή ηλεκτρικά πλην Toyota. Βγάζω την Toyota απέξω όχι γιατί είναι αυτή που είναι αλλά για τον απλούστατο λόγο πως πλέον κάνει κάποιος επισκευή τις μπαταρίες στο υβριδικό του επίσημα από την αντιπροσωπεία με κόστος κάτω από 3 χιλιάρικα.
Για Tesla δεν το συζητάω, μην σου πάθει κάτι απλά και τελευταία βγάζουν και βλάβες επικίνδυνες όπως σπάσιμο των κάτω ψαλιδιών μπροστά !!!! Με την Tesla να λέει πως φταίνε οι πελάτες.

DOU
30-12-23, 12:26
Εγω διαβαζα το παρακατω...


Το Fiat 600 Hybrid διαθέτει έναν τρικύλινδρο 100 ίππων, ο οποίος συνδυάζεται με έναν ηλεκτροκινητήρα 29 ίππων. Την μετάδοση αναλαμβάνει ένα κιβώτιο διπλού συμπλέκτη με 6 σχέσεις που είναι έτσι διατεταγμένο που περιστασιακά να επιτρέπει ηλεκτρική κίνηση σε ταχύτητες έως 30 χλμ./ώρα.Ωστόσο, η προσφερόμενη αυτονομία της μικρής μπαταρίας ιόντων λιθίου 48 βολτ περιορίζεται σε μόλις 1 χιλιόμετρο.

Σε συνδυασμό με τον κύκλο καύσης Miller του κινητήρα, η Fiat ισχυρίζεται ότι αυτό το σύστημα ηλεκτροκίνησης μειώνει σημαντικά την κατανάλωση καυσίμου και μειώνει τις εκπομπές CO2 έως και 15%.

https://www.carzine.gr/fiat-600-hybrid-me-kinitira-benzinis-12-litron/

Δηλαδη θα πληρωσει ο αλλος ενα σκασμο λεφτα,για να αγορασει υβριδικη τεχνολογια αιχμης και η 48βολτη θα του δινει αυτονομια 1 χιλιομετρο,ουτε για να πας στο περιπτερο και να γυρισεις δεν φτανει.
:lol::lol:

Veldrin
30-12-23, 16:10
Τα 48V είναι mild hybrid. Αν περιμένει κάποιος να πάρει ένα mild hybrid και να έχει απόδοση PHEV, μάλλον δεν έχει κάνει σωστή έρευνα αγοράς.

Όσο για το ioniq, επειδή το συγκεκριμένο το είχα, η μπαταρία έχει εγγύηση 3 χρόνια περισσότερο από το αυτοκίνητο (8 έτη).

Το ότι η συγκεκριμένη βγήκε ολική, ήταν ευθύνη του οδηγού που το πέταξε εκτός εγγύησης, και δεν έχει καμία διαφορά με το να είχε οποιοδήποτε ατύχημα/ζημιά. Ψάχνουμε με το ζόρι να φτιάξουμε επιχειρήματα εναντίον των ηλεκτρικών; Έχω περάσει από PHEV (Outlander) και EV (Ioniq 5), και πέραν του ότι δε κάνω χωριό με τα αυτόματα κιβωτια είναι η μέρα με τη νύχτα σε θέματα αξιοπιστίας και quality of life.

BlueChris
30-12-23, 16:13
Τα 48V είναι mild hybrid. Αν περιμένει κάποιος να πάρει ένα mild hybrid και να έχει απόδοση PHEV, μάλλον δεν έχει κάνει σωστή έρευνα αγοράς.

Όσο για το ioniq, επειδή το συγκεκριμένο το είχα, η μπαταρία έχει εγγύηση 3 χρόνια περισσότερο από το αυτοκίνητο (8 έτη).

Το ότι η συγκεκριμένη βγήκε ολική, ήταν ευθύνη του οδηγού που το πέταξε εκτός εγγύησης, και δεν έχει καμία διαφορά με το να είχε οποιοδήποτε ατύχημα/ζημιά. Ψάχνουμε με το ζόρι να φτιάξουμε επιχειρήματα εναντίον των ηλεκτρικών; Έχω περάσει από PHEV (Outlander) και EV (Ioniq 5), και πέραν του ότι δε κάνω χωριό με τα αυτόματα κιβωτια είναι η μέρα με τη νύχτα σε θέματα αξιοπιστίας και quality of life.

Εγώ απλά ήθελα να δείξω τι εστί Toyota σε σχέση με όλους τους άλλους σε ότι αφορά ζημιές κυρίως στις μπαταρίες.

Crosswind
30-12-23, 18:50
Να ευχαριστήσω όσους απάντησαν στην ερώτησή μου για το Volvo. Έμαθα κιόλας ότι είναι high society αμάξι που ειλικρινά δεν το ήξερα :lol:

Veldrin
30-12-23, 18:57
Να ευχαριστήσω όσους απάντησαν στην ερώτησή μου για το Volvo. Έμαθα κιόλας ότι είναι high society αμάξι που ειλικρινά δεν το ήξερα :lol:

To quality είναι εξαιρετικό, και έχουν καλύτερο VFM σε σχέση με τους αντίστοιχους Γερμανούς. Το electric division, Polestar, είναι το μεγάλο μου άχτι στο mid-term.

Γνώμη μου είναι πως κάθονται στο ίδιο market segment με τα Audi. Με Saab δε θα σύγκρινα, τα οποία είχαν κορυφαίους κινητήρες αλλά το εσωτερικό ήταν, στην τελευταία τους 5ετία, αρκετά πίσω από τον ανταγωνισμό.

Κατά τα άλλα, στη χώρα του PCP, είναι γεμάτος ο τόπος από δαύτα :p

Sebu
30-12-23, 19:27
Διάβαζα τώρα αυτό
https://www.autoblog.gr/2023/12/29/asfalistiki-evgale-oliki-katastrofi-ena-hyundai-ioniq-5-logo-tou-ypsilou-kostous-allagis-tis-batarias/
και θαυμάζω όλους που περνούν υβριδικά ή ηλεκτρικά πλην Toyota. Βγάζω την Toyota απέξω όχι γιατί είναι αυτή που είναι αλλά για τον απλούστατο λόγο πως πλέον κάνει κάποιος επισκευή τις μπαταρίες στο υβριδικό του επίσημα από την αντιπροσωπεία με κόστος κάτω από 3 χιλιάρικα.
Για Tesla δεν το συζητάω, μην σου πάθει κάτι απλά και τελευταία βγάζουν και βλάβες επικίνδυνες όπως σπάσιμο των κάτω ψαλιδιών μπροστά !!!! Με την Tesla να λέει πως φταίνε οι πελάτες.

Ναι πλεον ειναι μεγαλο ατου αυτο.
Αν υπολογισεις οτι τωρα αρχιζουν σιγα σιγα να βγαζουν θεματα σε μπαταριες τα 1ης γενιας Prius και καποια λιγα 2ης, τα 3ης γενιας μαζι με τα Auris αργουν ακομα και φυσικα τα νεοτερα Corolla εχουν ακομα μεγαλυτερο δρομο.
Εχουν καλο retained value τα Toyota και σημαντικη αντοχη οι κινητηρες τους, οι ηλεκτροκινητηρες και οι μπαταριες.
Δεδομενου οτι κινητηρες βενζινης 1,8 και 2λιτροι ειναι σκυλια μαυρα, αν καποια στιγμη στα 15+ χρονια χρειαστεις μονο μπαταριες αλλα ολο το υπολοιπο αμαξι ειναι σε αριστη κατασταση, με αλλαγη μπαταριων με νεοτερες του δινεις αλλα 10+ χρονια ζωης.

Αυτο που δεν γνωριζω μονο ειναι αν στις αντικαταστασεις μπαταριων βαζουν πλεον τις νεοτερες κυψελες στα παλαιοτερα, με αποτελεσμα μικροτερο βαρος και ογκο και καλυτερη αποδοση ή εξακολουθουν να βαζουν τις παλαιοτερες.
Θεωρητικα χωρις να ειμαι ειδικος πιστευω οτι δεν επηρεαζει η υπολοιπη διαταξη καπου δηλαδη ανεξαρτητως του τυπου/ειδους μπαταριας, το υπολοιπο κυκλωμα ειναι απλα ενας τεραστιος φορτιστης. Αρα ισως να μπορουν να μπουν νεοτερου τυπου στοιχεια κερδιζοντας σε ογκο και βαρος.

BlueChris
30-12-23, 19:28
Ναι πλεον ειναι μεγαλο ατου αυτο.
Αν υπολογισεις οτι τωρα αρχιζουν σιγα σιγα να βγαζουν θεματα σε μπαταριες τα 1ης γενιας Prius και καποια λιγα 2ης, τα 3ης γενιας μαζι με τα Auris αργουν ακομα και φυσικα τα νεοτερα Corolla εχουν ακομα μεγαλυτερο δρομο.
Εχουν καλο retained value τα Toyota και σημαντικη αντοχη οι κινητηρες τους, οι ηλεκτροκινητηρες και οι μπαταριες.
Δεδομενου οτι κινητηρες βενζινης 1,8 και 2λιτροι ειναι σκυλια μαυρα, αν καποια στιγμη στα 15+ χρονια χρειαστεις μονο μπαταριες αλλα ολο το υπολοιπο αμαξι ειναι σε αριστη κατασταση, με αλλαγη μπαταριων με νεοτερες του δινεις αλλα 10+ χρονια ζωης.

Αυτο που δεν γνωριζω μονο ειναι αν στις αντικαταστασεις μπαταριων βαζουν πλεον τις νεοτερες κυψελες στα παλαιοτερα, με αποτελεσμα μικροτερο βαρος και ογκο και καλυτερη αποδοση ή εξακολουθουν να βαζουν τις παλαιοτερες.
Θεωρητικα χωρις να ειμαι ειδικος πιστευω οτι δεν επηρεαζει η υπολοιπη διαταξη καπου δηλαδη ανεξαρτητως του τυπου/ειδους μπαταριας, το υπολοιπο κυκλωμα ειναι απλα ενας τεραστιος φορτιστης. Αρα ισως να μπορουν να μπουν νεοτερου τυπου στοιχεια κερδιζοντας σε ογκο και βαρος.

Δεν το ξέρω αλλά θα το μάθω.

Crosswind
30-12-23, 19:43
Μιας και μιλάμε για Toyota (https://www.asiafinancial.com/toyota-shuts-daihatsu-factories-after-safety-tests-scandal-cnn)

- - - Updated - - -


Το electric division, Polestar, είναι το μεγάλο μου άχτι στο mid-term.


Πριν 2-3 μήνες ήμουν Στοκχόλμη και τα είδα πρώτη φορά. Ούτε καν ήξερα το brand tbh. Εννοείται ότι μπήκα να δω τι παίζει και είναι σα να κάθεσαι στο σαλόνι σου. Για μηχανικά δεν ξέρω, αλλά από άνεση ήταν σούπερ. Και φοβερό design.

Veldrin
30-12-23, 20:33
Μιας και μιλάμε για Toyota (https://www.asiafinancial.com/toyota-shuts-daihatsu-factories-after-safety-tests-scandal-cnn)

- - - Updated - - -



Πριν 2-3 μήνες ήμουν Στοκχόλμη και τα είδα πρώτη φορά. Ούτε καν ήξερα το brand tbh. Εννοείται ότι μπήκα να δω τι παίζει και είναι σα να κάθεσαι στο σαλόνι σου. Για μηχανικά δεν ξέρω, αλλά από άνεση ήταν σούπερ. Και φοβερό design.

Καλός φίλος ήταν κεφάλι στο EV Division της JLR. Είχε το Polestar 2 (/ινσερτ λαφτερ χιαρ, μπορώ να το πώ καθώς δεν είναι εκεί πλέον), και ενώ έχουν περάσει σχεδόν 2 χρόνια που το πήγα βόλτα ακόμα το σκέφτομαι που και που.

Αν βρείς την ευκαιρία για τεστ drive πραγματικά δοκίμασε το (αν δεν το έκανες). Ναι, μέσα είναι διαστημόπλοιο και φουλ άνεση α la Volvo XC. Ποιά Tesla...

Sebu
31-12-23, 00:03
Ενα ενδιαφερον βιντεο για τις μπαταριες των Τουοτα

https://www.youtube.com/watch?v=PNNprE2-_C4

BlueChris
31-12-23, 00:55
Ενα ενδιαφερον βιντεο για τις μπαταριες των Τουοτα

https://www.youtube.com/watch?v=PNNprE2-_C4

και τα σχόλια έχουν πολύ πληροφορία.

Είναι μαγικό να πάρεις οποιοδήποτε Toyota και να του κουμπώσεις και αέριο.. μιλάμε για κόστος κατανάλωσης σε μέση οδήγηση 2lt-2.5lt τα 100 με τιμές βενζίνης.
Αυτό που περιμένω είναι την Corolla σε Hybrid Plugin όπου θα το φορτώνω στη δουλειά τσάμπα lol...

DOU
31-12-23, 16:28
Είναι μαγικό να πάρεις οποιοδήποτε Toyota και να του κουμπώσεις και αέριο.. μιλάμε για κόστος κατανάλωσης σε μέση οδήγηση 2lt-2.5lt τα 100 με τιμές βενζίνης.
Αυτό που περιμένω είναι την Corolla σε Hybrid Plugin όπου θα το φορτώνω στη δουλειά τσάμπα lol...

Μηπως θα αρχισουν τιποτε μετατροπες σε ηλεκτρικα η υβριδικα σε καποια χρονια,λεω γω τωρα.:p Τα ηλεκτρικα,ειδικα τα plug in εχουν νοημα μονο σε χωρες που οι κατοικιες ειναι αυτονομες,μονοκατοικιες που ο καθενας θα μπορει να βαλει τα φωτοβολταικα του,τον ταχυφορτιστη του κοκ,ωστε να μην εχει αναγκη τα καυσιμα των σαουδαραβων.

Veldrin
31-12-23, 16:44
Μηπως θα αρχισουν τιποτε μετατροπες σε ηλεκτρικα η υβριδικα σε καποια χρονια,λεω γω τωρα.:p Τα ηλεκτρικα,ειδικα τα plug in εχουν νοημα μονο σε χωρες που οι κατοικιες ειναι αυτονομες,μονοκατοικιες που ο καθενας θα μπορει να βαλει τα φωτοβολταικα του,τον ταχυφορτιστη του κοκ,ωστε να μην εχει αναγκη τα καυσιμα των σαουδαραβων.

Όχι πλέον, λόγω flexibility δικτύου.

Στην Ανατολική Αγγλία είχε μεγάλο νόημα να έχεις ηλεκτρικό ακόμα και αν δεν ήσουν ιδιοπαραγωγός. Το δίκτυο σου (o DSO = η UK Power Networks γι αυτή τη γεωγραφική περιοχή) επέτρεπε να τροφοδοτείς το σπίτι από την μπαταρία του αυτοκινήτου στις ώρες υψηλής ζήτησης, και να το φορτίζεις στις πρωινές ώρες ή/και να εξάγεις ηλεκτρική ενέργεια πίσω στο δίκτυο με τον πάροχο να σε πληρώνει και στις 2 περιπτώσεις. Είχες εύκολα ένα κέρδος 20% σε σχέση με συμβατικές λύσεις.

Πρέπει οπωσδήποτε να προχωρήσει το πρόγραμμα έξυπνων μετρητών στην Ελλάδα, καθώς και των flex reserves/energy storage.

Η Αγγλία συγκεκριμένα, πήγε από μια άκρως προβληματική κατάσταση με πιθανά blackouts κάθε χειμώνα και απαρχαιωμένη διανομή, σε άκρως σύγχρονες πρακτικές (πχ VPP και SLES) μέσα σε 4 έτη. Δεν είναι αδύνατο. Βούληση θέλει, κατανόηση του στόχου, επενδύσεις, και ανθρώπινο δυναμικό.

vagdsl
31-12-23, 17:13
θα το φορτώνω στη δουλειά τσάμπα lol...

Είναι πλέον πολύ συνηθισμένο, οι εταιρείες να πληρώνουν ένα τμήμα του μισθού σε "είδος" με την μορφή της παροχής εταιρικού αυτοκινήτου, ακόμη και για μεσαία στελέχη.

Το προτιμούν και οι εργαζόμενοι, καθώς με βάση την ισχύουσα νομοθεσία, τα ηλεκτρικά (BEV) και τα υβριδικά που φορτίζουν (PHEV) εξαιρούνται από τη φορολόγηση.
Δεν καταγράφεται επιπλέον εισόδημα στη φορολογική δήλωση του μισθωτού από χρήση εταιρικού αυτοκινήτου μηδενικών ή χαμηλών ρύπων έως 50 gr/km CO2 και ΛΤΠΦ έως τις 40.000 €.

Έριξα μια ματιά στο δελτίο του ΣΕΑΑ του Νοεμβρίου (https://seaa.gr/wp-content/uploads/2023/12/2023-11-electric-1.pdf) για να δω τι BEV και PHEV αγοράζει ο κόσμος.

BEV (5.802 αυτοκίνητα, μερίδιο 4,6%):
TESLA MODEL-Y (BEV) 1.015 (από 47.000 €)
TESLA MODEL-3 (BEV) 507 (από 42.000 €)
PEUGEOT 208 (BEV) 316 (από 38.000 €)

PHEV (8.170 αυτοκίνητα, μερίδιο 6,5%):
VOLVO XC40 (PHEV) 1.044 (από 51.000 €)
BMW X1-SERIES (PHEV) 642 (από 51.000 €)
MERCEDES GLA (PHEV) 623 (από 51.000 €)
CUPRA FORMENTOR (PHEV) 592 (από 43.000 €)

Για τα BEV υπάρχει και η επιδότηση 8.000 € (αν ισχύει ακόμη).

Sebu
31-12-23, 19:36
και τα σχόλια έχουν πολύ πληροφορία.

Είναι μαγικό να πάρεις οποιοδήποτε Toyota και να του κουμπώσεις και αέριο.. μιλάμε για κόστος κατανάλωσης σε μέση οδήγηση 2lt-2.5lt τα 100 με τιμές βενζίνης.
Αυτό που περιμένω είναι την Corolla σε Hybrid Plugin όπου θα το φορτώνω στη δουλειά τσάμπα lol...

Δεν συμφερει το plug in παντως μην κοροιδευομαστε.
Φιλος εχει εταιρικο το μεσαιο Volvo SUV σε plug-in hybrid. Για ταξιδι Αθηνα - Θεσσαλονικη χρειαστηκε να κανει 2 στασεις για να φορτισει, και στους δυο σταθμους φορτισης χρειαστηκε να περιμενει 20-30 λεπτα να τελειωσουν οι μπροστα/πριν απο αυτον και μετα χρειαστηκε αλλα 30-40 λεπτα φορτιση ο ιδιος. Εκανε τελικα μια διαδρομη 5 και κατι ωρων με αυτοκινητο βενζινης σε 8,5 ωρες με το plug-in. Βριζει θεους και δαιμονες για τη μακακια που εκανε να δεχτει να παρει εταιρικο plug-in.

Αυτα ειναι καλα παιχνιδακια για εντος πολης, μικρομετακινησεις, που τα φορτιζεις οσο καθονται 8 ωρες σε ενα γραφειο ή 8 ωρες σε ενα σπιτι. Ειναι για να πεσουν οι ρυποι και να φτιαξει το μικροκλιμα σε μια μεγαλουπολη τυπου Αθηνας. Δεν ειναι για μεγαλα ταξιδια ακομα, οσο υπαρχουν λιγοι σταθμοι φορτισης και εχεις μεγαλους χρονους αναμονης και οσο η ταχυφορτιση θελει τοσο μεγαλο χρονο. Αν αυξηθουν σε 10+ χρονια οι σταθμοι ωστε να ειναι οπως τα βενζιναδικα αβερτα αντλιες, και κανει η ταχυφορτιση στο 80% μαξ 10-15 λεπτα τα ξαναλεμε.

- - - Updated - - -


Μηπως θα αρχισουν τιποτε μετατροπες σε ηλεκτρικα η υβριδικα σε καποια χρονια,λεω γω τωρα.:p Τα ηλεκτρικα,ειδικα τα plug in εχουν νοημα μονο σε χωρες που οι κατοικιες ειναι αυτονομες,μονοκατοικιες που ο καθενας θα μπορει να βαλει τα φωτοβολταικα του,τον ταχυφορτιστη του κοκ,ωστε να μην εχει αναγκη τα καυσιμα των σαουδαραβων.

Δυσκολο ακομα τετοιες μετατροπες καθως θα κανουν void τις εγγυησεις.
Ειδικα η Toyota δεν αστειευεται με αυτα τα πραγματα. Ασε που για να βαλεις αεριο σε ενα κινητηρα 1,8-2 λιτρα hybrid δεν αρκει απλα να βαλεις το αεριο, πρεπει να βρεις χωρο να βαλεις το ντεποζιτο σε ενα ηδη μικρο πορτμπαγκαζ, πρεπει να ρυθμισεις την ECU να λαμβανει υποψη ενα αλλο καυσιμο/μιγμα, σε ενα αρκετα περιπλοκο συστημα που πρωτευοντως εχει λογικη να προτεραιοποιει τον ηλεκτροκινητηρα και το ρευμα. Αν βαλεις χερι σε ολο αυτο φιλακια εγγυηση. Και μιλαμε για τα υβριδικα που κατα κανονα δινει 10 χρονια. Και ακομα και μετα απο αυτο προσωπικα δεν θα ακουμπουσα να βαλω χερι σε Toyota, η Toyota ακομα και εκτος εγγυησης φημιζεται για τη φιλικη υποστηριξη και το after sales.
Εχω αρκετους γνωστους και φιλους που εχουν παλια Toyota και ακομα και τωρα τους καλυπτει εκτος εγγυσης η επισημη Toyota off the books ωστε να διατηρει ψηλα το ονομα και επιπεδο εξυπηρετησης.

and64
31-12-23, 21:02
Δεν συμφερει το plug in παντως μην κοροιδευομαστε.
Φιλος εχει εταιρικο το μεσαιο Volvo SUV σε plug-in hybrid. Για ταξιδι Αθηνα - Θεσσαλονικη χρειαστηκε να κανει 2 στασεις για να φορτισει, και στους δυο σταθμους φορτισης χρειαστηκε να περιμενει 20-30 λεπτα να τελειωσουν οι μπροστα/πριν απο αυτον και μετα χρειαστηκε αλλα 30-40 λεπτα φορτιση ο ιδιος. Εκανε τελικα μια διαδρομη 5 και κατι ωρων με αυτοκινητο βενζινης σε 8,5 ωρες με το plug-in. Βριζει θεους και δαιμονες για τη μακακια που εκανε να δεχτει να παρει εταιρικο plug-in.

Αυτα ειναι καλα παιχνιδακια για εντος πολης, μικρομετακινησεις, που τα φορτιζεις οσο καθονται 8 ωρες σε ενα γραφειο ή 8 ωρες σε ενα σπιτι. Ειναι για να πεσουν οι ρυποι και να φτιαξει το μικροκλιμα σε μια μεγαλουπολη τυπου Αθηνας. Δεν ειναι για μεγαλα ταξιδια ακομα, οσο υπαρχουν λιγοι σταθμοι φορτισης και εχεις μεγαλους χρονους αναμονης και οσο η ταχυφορτιση θελει τοσο μεγαλο χρονο. Αν αυξηθουν σε 10+ χρονια οι σταθμοι ωστε να ειναι οπως τα βενζιναδικα αβερτα αντλιες, και κανει η ταχυφορτιση στο 80% μαξ 10-15 λεπτα τα ξαναλεμε.



Ειλικρινά με έκαψες τώρα!! Ολη η λογική του plug in είναι να μην καίς τσάμπα βενζίνη στις καθημερινές σου μετακινήσεις αλλά και ταυτόχρονα να μην τρώς την πίκρα να πρέπει να φορτίσεις για μακρινές αποστάσεις. Φυσικά κάποιος που κάνει μια νορμάλ κίνηση σπίτι-γραφείο μεσα στην πόλη κάθε μέρα εχει αρκετά μεγάλο κέρδος γιατί αν το φορτίζει δεν θα ανάψει σχεδόν καθόλου βενζίνη, ειδικά αν εχει δωρεάν φόρτιση στη δουλειά πχ.

Ποιός ο λόγος όμως να κάτσεις να ψάχνεις φορτιστές για το 5-10 ταξίδια που ίσως κάνεις μεσα στον χρόνο και να μη συνεχίσεις με βενζίνη οταν τελειώσει η μπαταρία;; :confused:

Η διαφορά σε € δεν νομίζω οτι είναι αρκετή για την εξτρα ταλαιπωρία (αφού πλέον ελάχιστοι φορτιστές είναι δωρεάν)
Ένα 1500αρι-2λιτρο μοτέρ που φοράνε τα περισσότερα plug in με νορμάλ ταχύτητες 130-140 και 7η-8η κουμπωμένη μονιμα, δεν καίει πάνω απο 7-8lt/100 + οτι η μπαταρία ανακτά ενα ποσοστό απο φρεναρίσματα κλπ, τουλάχιστον σε bmw 330e που είχα οδηγήσει αυτό γινόταν (επίσης η bmw μου έδινε πάντα εξτρα boost στο τέρμα γκάζι ακόμα και οταν έδειχνε 0 αυτονομία, η αίσθηση που εδινε ο συνδυασμός ρεύμα/βενζίνη ήταν τουλάχιστον 350 άλογα και ας δηλώνει 290 το εργοστάσιο)

BlueChris
31-12-23, 21:45
Ειλικρινά με έκαψες τώρα!! Ολη η λογική του plug in είναι να μην καίς τσάμπα βενζίνη στις καθημερινές σου μετακινήσεις αλλά και ταυτόχρονα να μην τρώς την πίκρα να πρέπει να φορτίσεις για μακρινές αποστάσεις. Φυσικά κάποιος που κάνει μια νορμάλ κίνηση σπίτι-γραφείο μεσα στην πόλη κάθε μέρα εχει αρκετά μεγάλο κέρδος γιατί αν το φορτίζει δεν θα ανάψει σχεδόν καθόλου βενζίνη, ειδικά αν εχει δωρεάν φόρτιση στη δουλειά πχ.

Ποιός ο λόγος όμως να κάτσεις να ψάχνεις φορτιστές για το 5-10 ταξίδια που ίσως κάνεις μεσα στον χρόνο και να μη συνεχίσεις με βενζίνη οταν τελειώσει η μπαταρία;; :confused:

Η διαφορά σε € δεν νομίζω οτι είναι αρκετή για την εξτρα ταλαιπωρία (αφού πλέον ελάχιστοι φορτιστές είναι δωρεάν)
Ένα 1500αρι-2λιτρο μοτέρ που φοράνε τα περισσότερα plug in με νορμάλ ταχύτητες 130-140 και 7η-8η κουμπωμένη μονιμα, δεν καίει πάνω απο 7-8lt/100 + οτι η μπαταρία ανακτά ενα ποσοστό απο φρεναρίσματα κλπ, τουλάχιστον σε bmw 330e που είχα οδηγήσει αυτό γινόταν (επίσης η bmw μου έδινε πάντα εξτρα boost στο τέρμα γκάζι ακόμα και οταν έδειχνε 0 αυτονομία, η αίσθηση που εδινε ο συνδυασμός ρεύμα/βενζίνη ήταν τουλάχιστον 350 άλογα και ας δηλώνει 290 το εργοστάσιο)

Ναι αυτό δεν κατάλαβα και εγώ και το ιδανικό μου είναι όπως είπα plugin toyota που θα του έχω βάλει και αέριο. Το plugin θα είναι απλά μπόνους για μέσα στην πόλη, σε ταξίδι αέριο και άγιος ο θεός.
Το πρόβλημα με όλα τα plugin είναι πως τα χλμ που κάνουν είναι ελάχιστα από 70 μέχρι 150 νομίζω οπότε δεν πας Θεσσαλονίκη έτσι.

Να το δώσει αν θέλει ρεύμα και να πάρει φουλ ηλεκτρικό.

Sebu
31-12-23, 23:27
Ναι αυτό δεν κατάλαβα και εγώ και το ιδανικό μου είναι όπως είπα plugin toyota που θα του έχω βάλει και αέριο. Το plugin θα είναι απλά μπόνους για μέσα στην πόλη, σε ταξίδι αέριο και άγιος ο θεός.
Το πρόβλημα με όλα τα plugin είναι πως τα χλμ που κάνουν είναι ελάχιστα από 70 μέχρι 150 νομίζω οπότε δεν πας Θεσσαλονίκη έτσι.

Να το δώσει αν θέλει ρεύμα και να πάρει φουλ ηλεκτρικό.

Αυτος παντως μαλλον αλλο φανταζοταν και περιμενε και εχει ξενερωσει τη ζωη του.

- - - Updated - - -


Ειλικρινά με έκαψες τώρα!! Ολη η λογική του plug in είναι να μην καίς τσάμπα βενζίνη στις καθημερινές σου μετακινήσεις αλλά και ταυτόχρονα να μην τρώς την πίκρα να πρέπει να φορτίσεις για μακρινές αποστάσεις. Φυσικά κάποιος που κάνει μια νορμάλ κίνηση σπίτι-γραφείο μεσα στην πόλη κάθε μέρα εχει αρκετά μεγάλο κέρδος γιατί αν το φορτίζει δεν θα ανάψει σχεδόν καθόλου βενζίνη, ειδικά αν εχει δωρεάν φόρτιση στη δουλειά πχ.

Ποιός ο λόγος όμως να κάτσεις να ψάχνεις φορτιστές για το 5-10 ταξίδια που ίσως κάνεις μεσα στον χρόνο και να μη συνεχίσεις με βενζίνη οταν τελειώσει η μπαταρία;; :confused:

Η διαφορά σε € δεν νομίζω οτι είναι αρκετή για την εξτρα ταλαιπωρία (αφού πλέον ελάχιστοι φορτιστές είναι δωρεάν)
Ένα 1500αρι-2λιτρο μοτέρ που φοράνε τα περισσότερα plug in με νορμάλ ταχύτητες 130-140 και 7η-8η κουμπωμένη μονιμα, δεν καίει πάνω απο 7-8lt/100 + οτι η μπαταρία ανακτά ενα ποσοστό απο φρεναρίσματα κλπ, τουλάχιστον σε bmw 330e που είχα οδηγήσει αυτό γινόταν (επίσης η bmw μου έδινε πάντα εξτρα boost στο τέρμα γκάζι ακόμα και οταν έδειχνε 0 αυτονομία, η αίσθηση που εδινε ο συνδυασμός ρεύμα/βενζίνη ήταν τουλάχιστον 350 άλογα και ας δηλώνει 290 το εργοστάσιο)

Δεν γνωριζω τη λογικη που το επελεξε ή τι ακριβως φανταζοταν/περιμενε παντως ειναι ξενερωμενος φουλ. Ισως να φανταζοταν κατι διαφορετικο.

and64
01-01-24, 00:17
Ναι αυτό δεν κατάλαβα και εγώ και το ιδανικό μου είναι όπως είπα plugin toyota που θα του έχω βάλει και αέριο. Το plugin θα είναι απλά μπόνους για μέσα στην πόλη, σε ταξίδι αέριο και άγιος ο θεός.
Το πρόβλημα με όλα τα plugin είναι πως τα χλμ που κάνουν είναι ελάχιστα από 70 μέχρι 150 νομίζω οπότε δεν πας Θεσσαλονίκη έτσι.

Να το δώσει αν θέλει ρεύμα και να πάρει φουλ ηλεκτρικό.

Καλά αέριο δεν το συζητάμε, ειναι το μόνο καύσιμο που παλεύεται ακόμα. Εχω daily ενα πεινασμένο audi που με αέριο γίνεται πολύ νορμάλ (τουλάχιστον απο πλευράς καυσίμου, οι ζημιές είναι άλλη ιστορία :rofl:)
Τα plugin δεν κάνουν ούτε τόσα, η 330 έβγαζε max 50 km, ρεαλιστικά δλδ 35-40 ανάλογα τη διαδρομή, αν ειχες aircon κλπ αλλά και πάλι προσωπικά δεν κάνω παραπάνω συνήθως μεσα στη μέρα και αν έχεις δυνατότητα φόρτισης σπίτι + γραφείο προφανώς έχεις παραπάνω αφου μπορείς να είσαι φορτισμένος πάντα. Το μεγάλο μείον ήταν το πορτ μπαγκάζ, το σενταν που οδήγησα εγω ήταν ανύπαρκτο πρέπει υποχρεωτικά να πάρεις touring αν θέλεις χώρους





Δεν γνωριζω τη λογικη που το επελεξε ή τι ακριβως φανταζοταν/περιμενε παντως ειναι ξενερωμενος φουλ. Ισως να φανταζοταν κατι διαφορετικο.

Εξηγησε του πως δουλεύει γιατί θα παιδεύεται τσάμπα εχω την εντύπωση :p

Απο τα πιο ωραία plug in ειναι τα πετρέλαια της merc, η κατανάλωση ειναι απίστευτα χαμηλή! Αλλά τα βάζει μόνο στα μεγάλα μοντέλα glc/gle/e/s νομίζω και οι τιμές τους εννοείται είναι φευγάτες...

netblues
01-01-24, 14:43
Ναι αυτό δεν κατάλαβα και εγώ και το ιδανικό μου είναι όπως είπα plugin toyota που θα του έχω βάλει και αέριο. Το plugin θα είναι απλά μπόνους για μέσα στην πόλη, σε ταξίδι αέριο και άγιος ο θεός.
Το πρόβλημα με όλα τα plugin είναι πως τα χλμ που κάνουν είναι ελάχιστα από 70 μέχρι 150 νομίζω οπότε δεν πας Θεσσαλονίκη έτσι.

Να το δώσει αν θέλει ρεύμα και να πάρει φουλ ηλεκτρικό.

Σε τετοια πολυπλοκα πραγματα αμα το αεριο δεν ερχεται απο τη "μαμα" ΔΕΝ κανεις τετοια. Παρε κατι πιο απλο και βαλτου αεριο. Οταν κατι δεν θα παιζει, ποιος θα σε υποστηριξει? Εδω πας για service και σου κανουν firmware update, και συζηταμε να γινονται και OTA fw updates σε αυτοκινητα.

BlueChris
01-01-24, 16:11
Σε τετοια πολυπλοκα πραγματα αμα το αεριο δεν ερχεται απο τη "μαμα" ΔΕΝ κανεις τετοια. Παρε κατι πιο απλο και βαλτου αεριο. Οταν κατι δεν θα παιζει, ποιος θα σε υποστηριξει? Εδω πας για service και σου κανουν firmware update, και συζηταμε να γινονται και OTA fw updates σε αυτοκινητα.

Εχω την τύχη ο κολλητός μου να είναι Toyotάνθρωπος με συνεργείο δικό του και άνθρωπος μαμουνι γενικά. Τώρα μέσα στις γιορτές τελείωσε τα μαθήματα τα έξτρα και για τα τελευταία ηλεκτρικά και υβριδικά της. Η BRC που συνεργάζεται βγάζει κιτ και για τα τελευταία. Αυτό με κάνει άνετο να λεω αυτά που λέω έχοντας τα πρώτα συζητήσει μαζί του.

Sebu
01-01-24, 18:43
Εχω την τύχη ο κολλητός μου να είναι Toyotάνθρωπος με συνεργείο δικό του και άνθρωπος μαμουνι γενικά. Τώρα μέσα στις γιορτές τελείωσε τα μαθήματα τα έξτρα και για τα τελευταία ηλεκτρικά και υβριδικά της. Η BRC που συνεργάζεται βγάζει κιτ και για τα τελευταία. Αυτό με κάνει άνετο να λεω αυτά που λέω έχοντας τα πρώτα συζητήσει μαζί του.

Βεβαια απο την συζητηση και τη θεωρια μεχρι την πραξη ειναι πολλα εργοστασια Καρελιας δρομος.

Οσες γνωσεις και εμπειριες αν εχει ο κολλητος σου ως μηχανικος ειναι ενα πραγμα και ειναι τελειως διαφορετικο αυτες να εφαρμοστουν, να δοκιμαστουν, να αποδωσουν, να γινουν fine tune και ευρυτερα προσιτες/γνωστες και δη πρωτιστως απο τη μαμα Toyota ή καποιον αξιοπιστο aftermarket οργανισμο.
Αρα μπορει να παρει Χ χρονια ή και ποτέ.

Το γεγονος οτι η ιδια η Toyota δεν εχει επιχειρησει να ασχοληθει εκτενως και επισταμενα με το θεμα αεριο ή/και συνδυασμος με υβριδικο κατι λεει.
Εδω δεν επιχειρησαν ποτέ να παντρεψουν το υβριδιο με ντιζελ που θα ηταν και η πιο προφανης και ευκολη επιλογη, καθως το ντιζελ εχει ηδη και χαμηλοτερες καταναλωσεις και καλυτερη ροπη απο τη βενζινη.
Φαντασου τη ροπη του ντιζελ συνδυασμενη με την αμεσα διαθεσιμη ροπη της μπαταριας του ηλεκτροκινητηρα, και την μειωση καταναλωσης του υβριδικου συνδυασμενη με την ηδη χαμηλη του ντιζελ.
Θα μιλουσαμε για νουμερα μικτης στο φασμα του 3,5/100 στην πλειονοτητα των καθημερινων χρησεων.

and64
01-01-24, 19:46
Εδω δεν επιχειρησαν ποτέ να παντρεψουν το υβριδιο με ντιζελ που θα ηταν και η πιο προφανης και ευκολη επιλογη, καθως το ντιζελ εχει ηδη και χαμηλοτερες καταναλωσεις και καλυτερη ροπη απο τη βενζινη.
Φαντασου τη ροπη του ντιζελ συνδυασμενη με την αμεσα διαθεσιμη ροπη της μπαταριας του ηλεκτροκινητηρα, και την μειωση καταναλωσης του υβριδικου συνδυασμενη με την ηδη χαμηλη του ντιζελ.
Θα μιλουσαμε για νουμερα μικτης στο φασμα του 3,5/100 στην πλειονοτητα των καθημερινων χρησεων.

Μια χαρά υπάρχει αυτό οπως έγραψα και πιο πάνω και μάλιστα αρκετά χρονια (απο την προηγούμενη γενιά e class) Οι τιμές όμως χωρίς επιδοτήσεις κλπ ειναι παραδοσιακά Γερμανικά τσουχτερές!

Τυχαίο link: https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Dokimh-Mercedes-GLC-300-de-4MATIC_258013.asp

Sebu
01-01-24, 20:20
Μια χαρά υπάρχει αυτό οπως έγραψα και πιο πάνω και μάλιστα αρκετά χρονια (απο την προηγούμενη γενιά e class) Οι τιμές όμως χωρίς επιδοτήσεις κλπ ειναι παραδοσιακά Γερμανικά τσουχτερές!

Τυχαίο link: https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Dokimh-Mercedes-GLC-300-de-4MATIC_258013.asp

Μιλαω για την Toyota οχι για τους Γερμανους. Το γεγονος οτι δεν το επεδιωξε αυτος που εκανε mainstream το υβριδικο σε παγκοσμια κλιμακα κατι λεει. Ειτε δεν ειναι long term αξιοπιστο ή δεν μπορει να γινει σε μεγαλη κλιμακα οικονομικα ωστε να ειναι προσιτο στις μαζες και οχι σε οσους εχουν υψηλο βαλαντιο μονο.

Επισης το παραδειγμα που παραθετεις μιλαει για plug in υβριδικη διαταξη ητοι ο ηλεκτροκινητηρας δεν παιρνει ενεργεια απο τον ατμοσφαιρικο κινητηρα για να φορτισει την μπαταρια. Η μπαταρια φορτιζει απο το δικτυο ρευματος και μετα δινει διαθεσιμο ρευμα στον ηλεκτροκινητηρα. Απαξ και αδειασει τελος μενεις μονο με τον εσωτερικης καυσης.
Στα full hybrid Toyota ο εσωτερικης καυσης ειχε εχει και θα εχει διττο ρολο on-the-fly. Και τσουλαει το αμαξι, και φορτιζει την μπαταρια και δουλευει ταυτοχρονα συνδυαστικα αν χρειαστει. Στα plug in δεν μπορει να φορτισει την μπαταρια ειναι δυο σχεδον ανεξαρτητα συνολα που ο εσωτερικης δεν μπορει να βοηθησει την μπαταρια να ανακτησει ενεργεια και να φορτιστει.

Ισως εκει εγκειται η διαφορα και το οτι δεν το εχουν προχωρησει. Ισως ηταν πιο βατος ο βενζινοκινητηρας να αναλαβει αυτο το διπλο ρολο εναντι του ντιζελοκινητηρα ή του αεριου. Μονο οι Ιαπωνες γνωριζουν πραγματικα το γιατι.

and64
01-01-24, 21:12
Μιλαω για την Toyota οχι για τους Γερμανους. Το γεγονος οτι δεν το επεδιωξε αυτος που εκανε mainstream το υβριδικο σε παγκοσμια κλιμακα κατι λεει. Ειτε δεν ειναι long term αξιοπιστο ή δεν μπορει να γινει σε μεγαλη κλιμακα οικονομικα ωστε να ειναι προσιτο στις μαζες και οχι σε οσους εχουν υψηλο βαλαντιο μονο.

Επισης το παραδειγμα που παραθετεις μιλαει για plug in υβριδικη διαταξη ητοι ο ηλεκτροκινητηρας δεν παιρνει ενεργεια απο τον ατμοσφαιρικο κινητηρα για να φορτισει την μπαταρια. Η μπαταρια φορτιζει απο το δικτυο ρευματος και μετα δινει διαθεσιμο ρευμα στον ηλεκτροκινητηρα. Απαξ και αδειασει τελος μενεις μονο με τον εσωτερικης καυσης.
Στα full hybrid Toyota ο εσωτερικης καυσης ειχε εχει και θα εχει διττο ρολο on-the-fly. Και τσουλαει το αμαξι, και φορτιζει την μπαταρια και δουλευει ταυτοχρονα συνδυαστικα αν χρειαστει. Στα plug in δεν μπορει να φορτισει την μπαταρια ειναι δυο σχεδον ανεξαρτητα συνολα που ο εσωτερικης δεν μπορει να βοηθησει την μπαταρια να ανακτησει ενεργεια και να φορτιστει.

Ισως εκει εγκειται η διαφορα και το οτι δεν το εχουν προχωρησει. Ισως ηταν πιο βατος ο βενζινοκινητηρας να αναλαβει αυτο το διπλο ρολο εναντι του ντιζελοκινητηρα ή του αεριου. Μονο οι Ιαπωνες γνωριζουν πραγματικα το γιατι.

Α ναι τα τζαπονια δεν εκαναν τέτοια αλλά δεν εχω ασχοληθεί πολύ με hybrid toyota κυρίως λογω cvt που το σιχαίνομαι!

Πάντως εστω και με άδεια μπαταρία πάλι το 2λιτρο (τουρμπατο) πετρέλαιο έχει αρκετή δύναμη και ροπή (200ps/40kg) για να κινηθείς παραπάνω απο αξιοπρεπώς.

Δεν εχω οδηγήσει plug in merc και δεν ξέρω τι ανάκτηση κάνει κλπ αλλά στη bmw και με "αδεια" μπαταρία σου έδινε το boost οπότε πάλι είχες τη συνδιαστική δύναμη. Είχα κάνει 180km επαρχιακό με αυτονομία 0 και ποτέ δεν άδειασε πραγματικά + οτι έδινε μερικά χλμ αυτονομίας μετά απο λίγο (στην επιστροφή έδειχνε 10-12 χλμ ηλεκτρικής αυτονομίας αν θυμάμαι σωστά ενώ ειχα ξεκινήσει με 0)

Τεσπά καλά ολα αυτά, σε βάθος χρόνου τι γίνεται δεν ξέρω τόσο με τις μπαταρίες αλλά και με τους θερμικούς κινητήρες που πάιρνουν και σβήνουν συνέχεια ζεστοί/κρύοι κλπ

Sebu
01-01-24, 21:45
Α ναι τα τζαπονια δεν εκαναν τέτοια αλλά δεν εχω ασχοληθεί πολύ με hybrid toyota κυρίως λογω cvt που το σιχαίνομαι!

Πάντως εστω και με άδεια μπαταρία πάλι το 2λιτρο (τουρμπατο) πετρέλαιο έχει αρκετή δύναμη και ροπή (200ps/40kg) για να κινηθείς παραπάνω απο αξιοπρεπώς.

Δεν εχω οδηγήσει plug in merc και δεν ξέρω τι ανάκτηση κάνει κλπ αλλά στη bmw και με "αδεια" μπαταρία σου έδινε το boost οπότε πάλι είχες τη συνδιαστική δύναμη. Είχα κάνει 180km επαρχιακό με αυτονομία 0 και ποτέ δεν άδειασε πραγματικά + οτι έδινε μερικά χλμ αυτονομίας μετά απο λίγο (στην επιστροφή έδειχνε 10-12 χλμ ηλεκτρικής αυτονομίας αν θυμάμαι σωστά ενώ ειχα ξεκινήσει με 0)

Τεσπά καλά ολα αυτά, σε βάθος χρόνου τι γίνεται δεν ξέρω τόσο με τις μπαταρίες αλλά και με τους θερμικούς κινητήρες που πάιρνουν και σβήνουν συνέχεια ζεστοί/κρύοι κλπ

To CVT συνηθεια ειναι, αν συνηθισεις τη συνεχομενη λειτουργια και "θορυβο" στο γκαζωμα δεν σε ενοχλει. Επισης ειναι πολυ αξιοπιστο ως ιαπωνικη συσκευη.
Τωρα για το ζεστο κρυο, τουλαχιστον τα παλαιοτερα που εχω εικονα δλδ προ κορολα hybrid, οταν το βαζεις μπρος υστερα απο ωρα οφ λχ πρωι, κανει για καποια λεπτα 1-2 κατι σαν warm up ο βενζινοκινητρας, οπου μαλλον ανεβαζει θερμοκρασια σε καποια μερη, κυκλοφορει λιγο τα υγρα και τα λαδια και "ζεσταινει" τις μπαταριες. Μολις ολοκληρωσει αυτο τον κυκλο το μοτερ σβηνει και μενεις με την απολυτη ησυχια του υβριδικου να ξεκινησεις το δρομολογιο σου.

BlueChris
01-01-24, 22:46
Βεβαια απο την συζητηση και τη θεωρια μεχρι την πραξη ειναι πολλα εργοστασια Καρελιας δρομος.

Οσες γνωσεις και εμπειριες αν εχει ο κολλητος σου ως μηχανικος ειναι ενα πραγμα και ειναι τελειως διαφορετικο αυτες να εφαρμοστουν, να δοκιμαστουν, να αποδωσουν, να γινουν fine tune και ευρυτερα προσιτες/γνωστες και δη πρωτιστως απο τη μαμα Toyota ή καποιον αξιοπιστο aftermarket οργανισμο.
Αρα μπορει να παρει Χ χρονια ή και ποτέ.

Το γεγονος οτι η ιδια η Toyota δεν εχει επιχειρησει να ασχοληθει εκτενως και επισταμενα με το θεμα αεριο ή/και συνδυασμος με υβριδικο κατι λεει.
Εδω δεν επιχειρησαν ποτέ να παντρεψουν το υβριδιο με ντιζελ που θα ηταν και η πιο προφανης και ευκολη επιλογη, καθως το ντιζελ εχει ηδη και χαμηλοτερες καταναλωσεις και καλυτερη ροπη απο τη βενζινη.
Φαντασου τη ροπη του ντιζελ συνδυασμενη με την αμεσα διαθεσιμη ροπη της μπαταριας του ηλεκτροκινητηρα, και την μειωση καταναλωσης του υβριδικου συνδυασμενη με την ηδη χαμηλη του ντιζελ.
Θα μιλουσαμε για νουμερα μικτης στο φασμα του 3,5/100 στην πλειονοτητα των καθημερινων χρησεων.

Το θεωρούν υπερβολή και όντως είναι για αυτό δεν το βάζουν μαμά. Ήδη είναι πολύπλοκα τα υβριδικά και δεν θέλουν άλλο ένα πράγμα έξτρα να μεγαλώνει την πολυπλοκότητα. Επίσης μέχρι πέρυσι ο νόμος αν έβαζες αέριο σε υβρυδικό του έσβηνε το υβριδικό!!!! αλλά την κατάλαβαν την μπάμια στο υπουργείο και το άλλαξαν οπότε θα αρχίσουν να εμφανίζονται υβριδικά με αέριο σιγά σιγά.
Από εκεί και πέρα έχουμε στο club Corolla Hybrid του 23 που έβαλε αέριο αρχές του 23 και έχει κάνει 20000χλμ γιατί είναι εξωτερικός πωλητής και ταξιδεύει συνέχεια χωρίς κανένα θέμα και αυτό δεκτό από την αντιπροσωπεία (Πλέστης) χωρίς να χαλάει την εγγύηση κλπ γιατί εμπιστεύονται το Φάνη και την BRC.

Είπαμε είναι μερακλήδικη λύση αυτή για τη σούπερ ντούπερ οικονομία πλην πας σε φουλ ηλεκτρικό που το BZ4 να πω την πικρή μου αλήθεια αν και βενζινομ@@νις μου άρεσε όταν κάναμε την συνάντηση πριν 1 μήνα και το πήγα βόλτα αλλά κάνει 51 χιλιάρικα ενώ το Corolla Corolla touring Sports ACTIVE PLUS station wagon 2LT που θα ήθελα αυτή τη στιγμή κάνει 33 χιλιάρικα, συν 1500 το καλό κιτ της BRC = 34,5 άντε 35 πες...
Μιλάμε για 16000 € διαφορά τώρα και αν πας στο απλό station wagon η διαφορά φτάνει τα 20 χιλιάρικα. Όσο λοιπόν ΤΟΝ ΠΑΙΖΟΥΝ όλοι οι κατασκευαστές με την Toyota μαζί στην καθαρή ηλεκτροκίνηση τόσο θα παραμένει niche φάση για τους κονομημένους μόνο.

Υ.Γ. όσο για το CVT κανένα θέμα με το σασμάν σε ζημιές πουθενά δεν έχω ακούσει απλά ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΙΖΕΙΣ... έχει συγκεκριμένο αριθμό που δέχεται σανίδα το γκάζι γιατί βγαίνει ένα έμβολο (από τεφλον νομίζω) και καρφώνει απευθείας στη μετάδοση το θερμικό μοτέρ στο τέρμα γκάζι στο διαφορικό και αυτό είναι για λίγες φορές να γίνεται. Αν το κάνεις συνέχεια τότε αυτό τρώγεται και πας για 1000άρικο+ αλλαγή.

netblues
02-01-24, 10:52
O λογος που δεν βγαζουν υβριδικα diesel ειναι προφανως το αυξημενο κοστος του πετρελαιοκινητηρα, το βάρος του καθως και οι πανακριβες βλαβες του. Αντιθετα οι τρικυλινδροι βενζινης ειναι συγκριτικα απλες κατασκευες.
Οσο για το φανη που τον εμπιστευονται, αν στραβωσει κατι θα φανει στη πραξη η εμπιστοσυνη.
Ο κατασκευαστης παραμενει κατασκευαστης. Και επειδη τα σημερινα αυτοκινητακια ειναι αναλωσιμα, και μετα την 10τια ΔΕΝ συμφερουν ειναι θεμα.
Με την εξελιξη των ηλεκτρικων, η αυτονομια σχετικα συντομα θα ξεπερασει τα 1000km. Δεν ειμαστε ακομα εκει, αλλα εκει θα παμε.

DOU
02-01-24, 12:34
Aν δεν δωσουν γερες κρατικες επιδοτησεις,ουτε τα απλα ηλεκτρικα που ερχονται δεν θα μπορει ο μεσος Ελληνας να αγορασει,ρενω 5,φιατ 600 e.H Toγιοτα δεν εχει κανενα ανταγωνισμο,οποτε βαραει οσο γουσταρει τις τιμες,με 28-30 χιλιαρικα η υβρδικη κορολλα,ειναι μονοδρομος το γιαρις κρος που ξεκιναει απο 23 χιλιαδες η βασικη εκδοση αν θες να εχεις και λιγους χωρους,το κιβωτιο ειναι e-cvt και δεν εχει σχεση με το κλασσικο cvt,αυτο εχω διαβασει στα φορουμ.Αμεσως επομενη επιλογη τα μεταχειρισμενα υβριδικα που ειναι πιο δοκιμασμενα,παλι τογιοτα δλδ.

Προσανατολιζομαι να πεταξω απο το 2025 τον γερο που μου βγαζει ολο χαζοπροβληματα καθως δεν συμμαζευεται αλλο,δεν αξιζει δλδ και να ψαξω για αυτοκινητο χαμηλων εξοδων,απο nissan micra 1.2 80hp του 2016,η καμια skoda fabia η ισως opel corsa fl.Πρεπει να παω σε κατι ποιο οικονομικο και καινουριο να βγαλω την 10ετια,ωστε να ωριμασει λιγο η τεχνολογια των ηλεκτρικων να γινουν πιο προσιτα τα υβριδικα συνολα.

Ολα του vag ξεκινουν απο 20χιλιαρο,με τον 1.0 110ps,ουτε καν ηπια υβριδικα δηλαδη,πχ skoda scala,δεν αξιζει,δεν κερδιζεις τιποτε απο καταναλωση,σε αστικες μετακινησεις +8 λιτρα.

Sebu
02-01-24, 18:02
Καλα και αυτο σχετικο, μεχρι πριν 1,5-2 χρονια η υβριδικη Κορολα προ face lift ειχε 27 χηνες και τωρα εχει παει 30+.
Πριν απο αυτην το υβριδικο Auris 2ης γενιας ειχε 24-25 χηνες οσο ειχε το 2012 για τελευταια φορα το 1ης γενιας το οποιο μαλιστα τοτε εφερνε μολις 2 εκδοσεις στην Ελλαδα την απλη και την φουλ και η απλη ειχε τιμη αγορας οριακα 24.000 με τις εκπτωσεις επεφτε λιγο πιο κατω.
Αν το βαλω κατω το Auris hybrid 1.8 1ης γενιας (3ης γενιας υβριδικο) με το Corolla hybrid 1.8 προ face lift μεχρι τελη 2022, ειναι σχεδον ιδια αυτοκινητα ως τεχνολογια, δεν εγινε κανενα διαστημικο αλμα για να ξεφυγουν τοσο οι τιμες.
Και εχει παει 5χηνες επανω και. Τραγικα τεραστια αυξηση οταν η μονη ουσιαστικη διαφορα ειναι το infotainment και η οθονη αφης. Αντε ας θεωρησω βελτιωση και τις νεες μπαταριες που ειναι ελαφρυτερες και λεπτοτερες και κερδισες χωρο στο πορτμπαγκαζ.
Δλδ μια οθονη αφης και οι νεες μπαταριες μας πηγαν 5.000+ ευρω??? Δεν μιλαμε για καμια αλλη φοβερη εξωτικη τεχνολογια που αλλαξε. Το αλμα ηταν κυριως μεταξυ 2ης και 3ης γενιας υβριδικου ενω απο 3η σε 4η και 4η σε 4,5 υπηρξαν βελτιωσεις αλλα οχι τιποτα ουαου στο ινβερτερ και τον ηλεκτροκινητηρα. Σημαντικοτερη αλλαγη ηταν ισως η αλλαγη μπαταριων.

Αλλωστε και οι γνωριζοντες λενε οτι ακομα και η νεα γενια υβριδικου ειναι μαιμου 5η και πρακτικα ειναι 4,5 γενια. Τα αυτοκινητα, οχι μονο τα Toyota, εχουν ξεφυγει εξωφρενικα και αδικαιολογητα σε τιμες και για αυτο λαμβανοντας υποψη τη γενικοτερη οικονομικη αδυναμια στην Ελλαδα θα μενουν ολο και περισσοτεροι με παλια αυτοκινητα.

Ο θεουλης εδω τα λεει πολυ καλυτερα

https://www.youtube.com/watch?v=L0vX01foExQ

https://www.youtube.com/watch?v=T3VFeMWINCc

https://www.youtube.com/watch?v=nZOZdipTjeo

BlueChris
02-01-24, 18:10
Καλα και αυτο σχετικο, μεχρι πριν 1,5-2 χρονια η υβριδικη Κορολα προ face lift ειχε 27 χηνες και τωρα εχει παει 30+.
Πριν απο αυτην το υβριδικο Auris 2ης γενιας ειχε 24-25 χηνες οσο ειχε το 2012 για τελευταια φορα το 1ης γενιας το οποιο μαλιστα τοτε εφερνε μολις 2 εκδοσεις στην Ελλαδα την απλη και την φουλ και η απλη ειχε τιμη αγορας οριακα 24.000 με τις εκπτωσεις επεφτε λιγο πιο κατω.
Αν το βαλω κατω το Auris hybrid 1.8 1ης γενιας (3ης γενιας υβριδικο) με το Corolla hybrid 1.8 προ face lift μεχρι τελη 2022, ειναι σχεδον ιδια αυτοκινητα ως τεχνολογια, δεν εγινε κανενα διαστημικο αλμα για να ξεφυγουν τοσο οι τιμες.
Και εχει παει 5χηνες επανω και. Τραγικα τεραστια αυξηση οταν η μονη ουσιαστικη διαφορα ειναι το infotainment και η οθονη αφης. Αντε ας θεωρησω βελτιωση και τις νεες μπαταριες που ειναι ελαφρυτερες και λεπτοτερες και κερδισες χωρο στο πορτμπαγκαζ.
Δλδ μια οθονη αφης και οι νεες μπαταριες μας πηγαν 5.000+ ευρω??? Δεν μιλαμε για καμια αλλη φοβερη εξωτικη τεχνολογια που αλλαξε. Το αλμα ηταν κυριως μεταξυ 2ης και 3ης γενιας υβριδικου ενω απο 3η σε 4η και 4η σε 4,5 υπηρξαν βελτιωσεις αλλα οχι τιποτα ουαου στο ινβερτερ και τον ηλεκτροκινητηρα. Σημαντικοτερη αλλαγη ηταν ισως η αλλαγη μπαταριων.

Αλλωστε και οι γνωριζοντες λενε οτι ακομα και η νεα γενια υβριδικου ειναι μαιμου 5η και πρακτικα ειναι 4,5 γενια. Τα αυτοκινητα, οχι μονο τα Toyota, εχουν ξεφυγει εξωφρενικα και αδικαιολογητα σε τιμες και για αυτο λαμβανοντας υποψη τη γενικοτερη οικονομικη αδυναμια στην Ελλαδα θα μενουν ολο και περισσοτεροι με παλια αυτοκινητα.

Ο θεουλης εδω τα λεει πολυ καλυτερα

https://www.youtube.com/watch?v=L0vX01foExQ

https://www.youtube.com/watch?v=T3VFeMWINCc

https://www.youtube.com/watch?v=nZOZdipTjeo

Συμφωνώ απόλυτα ναι.

DOU
04-01-24, 16:59
Ε και πως θα πορευτούμε,στην Ελλάδα έχουμε γίνει σκουπιδαριο παλαιών αυτοκινήτων,σήμερα είδα εναν γέρο με Τογιότα carrina του 90 να κυκλοφορεί,αλλά δεν είχε ιστορικές πινακίδες ακόμη.
:p

Να πάρω κανένα νισσαν μικρα 1.2 80hp για μέσα στην πόλη,να βάλω κανένα γνωστό μην πως βρω κανένα πετρέλαιο εισαγωγής να βγει η 8ετια/10ετια,με το που θα το πάρεις,θέλει φουλ σέρβις,4αδα λάστιχα,ετήσια η 6μηνη έστω ασφάλεια,συν τα έξοδα μεταβίβασης στο ΚΕΠ.

Να βρεις με φυσικό αέριο,δεν έχει πρατήρια,βλέπω τους ταρίφες που έχουν επιλέξει φυσικό αέριο πόσο ταλαιπωρούνται σε 1 μόλις πρατήριο περιμένοντας στην ουρά για γέμισμα,να μπλέξεις με υγραεροκινηση σε παλιό αμάξι,δεν λέει.

Veldrin
04-01-24, 17:40
Βλέποντας το τι κυκλοφοράει στο car.gr όταν έψαχνα να βοηθήσω φίλο πριν 1-2 μήνες έμεινα με το στόμα ανοιχτό βλέποντας τις τιμές, και ειδικά σε αυτοκίνητα που έχουν πάρα πολλά χιλιόμετρα.

Κάνει μπαμ πως οι μαντράδες αγοράζουν αυτοκίνητα εισαγωγής με πολλά χιλιόμετρα και βάζουν και το καπέλο τους. Μπορώ να δικαιολογήσω κάτι τέτοιο μόνο αν οι τράπεζες "δεν παίζουν μπάλα".

@ ADSLgr.com All rights reserved.