PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 [51] 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

BlueChris
04-01-24, 18:02
Ε και πως θα πορευτούμε,στην Ελλάδα έχουμε γίνει σκουπιδαριο παλαιών αυτοκινήτων,σήμερα είδα εναν γέρο με Τογιότα carrina του 90 να κυκλοφορεί,αλλά δεν είχε ιστορικές πινακίδες ακόμη.
:p

Να πάρω κανένα νισσαν μικρα 1.2 80hp για μέσα στην πόλη,να βάλω κανένα γνωστό μην πως βρω κανένα πετρέλαιο εισαγωγής να βγει η 8ετια/10ετια,με το που θα το πάρεις,θέλει φουλ σέρβις,4αδα λάστιχα,ετήσια η 6μηνη έστω ασφάλεια,συν τα έξοδα μεταβίβασης στο ΚΕΠ.

Να βρεις με φυσικό αέριο,δεν έχει πρατήρια,βλέπω τους ταρίφες που έχουν επιλέξει φυσικό αέριο πόσο ταλαιπωρούνται σε 1 μόλις πρατήριο περιμένοντας στην ουρά για γέμισμα,να μπλέξεις με υγραεροκινηση σε παλιό αμάξι,δεν λέει.

Γελάς αλλά το Carina του 90 δεν σπάει δεν χαλάει. Όσο και να το πάρεις, σκας ένα ταληρο για αλλαγή κολαρων, ιμαντες, σινεμπλοκ, σερβις στο τιμονι, αμορτισέρ και αέριο και έχεις ένα οικονομικό πλοίο τζετ.

Sebu
04-01-24, 18:18
Γελάς αλλά το Carina του 90 δεν σπάει δεν χαλάει. Όσο και να το πάρεις, σκας ένα ταληρο για αλλαγή κολαρων, ιμαντες, σινεμπλοκ, σερβις στο τιμονι, αμορτισέρ και αέριο και έχεις ένα οικονομικό πλοίο τζετ.

Ισχυει προσυπογραφω. Ο κολλητος βλαστημαει που οι γονεις του εδωσαν την Καρινα του 90 και πηραν αρχες 2000 Avensis. Εβγαλε καποια θεματακια λογω αστοχιας υλικων (λχ 2-3 φορες χρειαστηκε να αλλαχτουν δισκοπλακες γιατι στραβωναν απο τη χρηση, 2 φορες χαλασε το ραδιο κτλ) αλλα ολα τα αλλαζε η επισημη αντιπροσωπεια χωρις κοστος ακομα και εκτος εγγυησης για τη φημη και πελατεια.
Η Καρινα ηταν σκυλι μαυρο δεν ειχε χρειαστει ποτέ να της κανουν τιποτα και ειχε φαει απιστευτα χιλιομετρα επαρχια και γυρνωντας την Ελλαδα. Και εσερνε και τρειλερ με τον κοτσαδορο φουλ φορτωμενο και δεν μασαγε πουθενα.

Τοτε που τα τζαπανια εφτιαχναν κεφαλαιουχικα αγαθα για μια ζωη (30-40+ χρονια) και οχι καταναλωτικα για 15-20 χρονια.

BlueChris
04-01-24, 18:21
Ισχυει προσυπογραφω. Ο κολλητος βλαστημαει που οι γονεις του εδωσαν την Καρινα του 90 και πηραν αρχες 2000 Avensis. Εβγαλε καποια θεματακια λογω αστοχιας υλικων (λχ 2-3 φορες χρειαστηκε να αλλαχτουν δισκοπλακες γιατι στραβωναν απο τη χρηση, 2 φορες χαλασε το ραδιο κτλ) αλλα ολα τα αλλαζε η επισημη αντιπροσωπεια χωρις κοστος ακομα και εκτος εγγυησης για τη φημη και πελατεια.
Η Καρινα ηταν σκυλι μαυρο δεν ειχε χρειαστει ποτέ να της κανουν τιποτα και ειχε φαει απιστευτα χιλιομετρα επαρχια και γυρνωντας την Ελλαδα. Και εσερνε και τρειλερ με τον κοτσαδορο φουλ φορτωμενο και δεν μασαγε πουθενα.

Τοτε που τα τζαπανια εφτιαχναν κεφαλαιουχικα αγαθα για μια ζωη (30-40+ χρονια) και οχι καταναλωτικα για 15-20 χρονια.

Tο Avensis του 7-10 με το 1zz επάνω αν το μοτέρ είναι σε καλή κατάσταση τότε 1ος θα πεθάνεις εσύ και μετά το αμάξι lol.

Sebu
04-01-24, 19:19
Tο Avensis του 7-10 με το 1zz επάνω αν το μοτέρ είναι σε καλή κατάσταση τότε 1ος θα πεθάνεις εσύ και μετά το αμάξι lol.

Καλα αυτοι διαμαρτυρονται πιο πολυ για τα ψιλολοιδια ηλεκτρικα και δισκοπλακες. Μηχανικα ειναι σκυλι.
Η Καρινα βεβαια απο οτι γνωριζω απο τον πατερα του ειχε ξεπερασει τις 380.000 χλμ και δεν ειχε κανει κιχ. Το Avensis τωρα ειναι καπου στα 240.000 χλμ σημερα που το ειδα, τα πλησιαζει αργα αλλα σταθερα αλλα οντας στην κατοχη τους πολλαπλασια χρονια απο την Καρινα και κανοντας εδω και 7 χρονια πολυ λιγοτερα χλμ κατ' ετος.

BlueChris
04-01-24, 19:38
Καλα αυτοι διαμαρτυρονται πιο πολυ για τα ψιλολοιδια ηλεκτρικα και δισκοπλακες. Μηχανικα ειναι σκυλι.
Η Καρινα βεβαια απο οτι γνωριζω απο τον πατερα του ειχε ξεπερασει τις 380.000 χλμ και δεν ειχε κανει κιχ. Το Avensis τωρα ειναι καπου στα 240.000 χλμ σημερα που το ειδα, τα πλησιαζει αργα αλλα σταθερα αλλα οντας στην κατοχη τους πολλαπλασια χρονια απο την Καρινα και κανοντας εδω και 7 χρονια πολυ λιγοτερα χλμ κατ' ετος.

Καλό λάδι κάθε 5000χλμ θέλει το 1ΖΖ και καντου ότι θες... Οκ αν το κυνηγάς συνέχεια τσιμπάει λίγο λάδι αλλά ποτέ δεν δημιουργεί αυτό προβλημα.

DOU
04-01-24, 20:03
Εσυ λες για 5000 λάδι στο μπάρμπα-Καρινα,εδώ κάποιοι με το που παίρνουν νέο αμάξι,αλλάζουν τα εργοστασιακά λάδια επειδή φοβούνται ότι τους έβαλαν μάπα από το εργοστάσιο.:p

Αυτό με τις τιμές σε μεταχειρισμένα χρεπια ισχύει,όχι μόνο από μαντραδες αλλά και από ιδιώτες,δυστυχώς έχει χαλάσει όλη η αγορά.

billy
04-01-24, 20:06
Εδώ μανίτσες μου στο Αμέρικα 3000 miles rule στα 5000 Km δικά μας θα κολλήσουμε ?

DOU δεν ξέρει το εργοστάσιο απο λάδια (αλλά εμεις ξέρουμε πάντα καλύτερα)

BlueChris
04-01-24, 21:14
Βρε γατακια να φύγουν τα ρινισματα στα 1α λάδια για αυτό το κάνουν. Μην γελάτε ήμουν στο κολλητό και έσκασε τύπος με Corolla υβριδική στις ζελατίνες γιατί μόλις το είχε παραλάβει από την Toyota και λέει στο Φάνη "άλλαξε λάδια τώρα να φύγουν τα ρινισματα", οκ γέλασα με την ψυχη μου. Εννοείται τον έδιωξε με τις κλωτσιές και άκουσε και τα καντήλια του :)

billy
04-01-24, 21:45
Γελάμε αλλά ξεχνάς τα χρόνια σου (και τα δικά μου) τότε έτσι κάναμε, αλλαγή λαδιών να φύγουν τα ρινισματα...

Veldrin
04-01-24, 21:51
Ακόμα κάνεις αλλαγή λαδιών για τον ίδιο λόγο. Τα πρώτα λάδια στις μοτοσυκλέτες πχ θέλουν αλλαγή στα πρώτα 600 μίλια για να φύγουν τα όποια ρινίσματα (αν υπάρχουν).

Έχω δεί με τα μάτια μου λάδι να έχει αφήσει ρινίσματα στη βίδα του κάρτερ (που έχει μαγνήτη γι αυτόν ακριβώς το λόγο).

Σε αυτοκίνητα λόγω χαμηλότερων συμπιέσεων δε θα αγχωνόμουν τόσο πολύ, αλλά το πρώτο σέρβις αυτό το σκοπό έχει.

BlueChris
04-01-24, 23:39
Ακόμα κάνεις αλλαγή λαδιών για τον ίδιο λόγο. Τα πρώτα λάδια στις μοτοσυκλέτες πχ θέλουν αλλαγή στα πρώτα 600 μίλια για να φύγουν τα όποια ρινίσματα (αν υπάρχουν).

Έχω δεί με τα μάτια μου λάδι να έχει αφήσει ρινίσματα στη βίδα του κάρτερ (που έχει μαγνήτη γι αυτόν ακριβώς το λόγο).

Σε αυτοκίνητα λόγω χαμηλότερων συμπιέσεων δε θα αγχωνόμουν τόσο πολύ, αλλά το πρώτο σέρβις αυτό το σκοπό έχει.

Έχεις δει πως γίνονται τα μοτέρ ποια? Που κόβονται τα μισά εξαρτήματα με laser και τα υπόλοιπα με πρέσα. Τα πλένουν και ρομποτ κάνουν τη συναρμολόγηση.
Πριν 20 χρόνια ναι μπορεί κάτι να έμενε αλλά όχι πια. Βέβαια δεν χάνεις και τίποτα αλλά δεν πας συνεργείο σε 1000-1500χλμ για πραγματική αλλαγή λαδιών αλλά για συνολική εικόνα του αυτοκινήτου από την αντιπροσωπεία κυρίως από κάτω. Ψιλοσφιγγονται κάποια σημεία προληπτικά κλπ.

Sebu
05-01-24, 17:30
Εσυ λες για 5000 λάδι στο μπάρμπα-Καρινα,εδώ κάποιοι με το που παίρνουν νέο αμάξι,αλλάζουν τα εργοστασιακά λάδια επειδή φοβούνται ότι τους έβαλαν μάπα από το εργοστάσιο.:p

Αυτό με τις τιμές σε μεταχειρισμένα χρεπια ισχύει,όχι μόνο από μαντραδες αλλά και από ιδιώτες,δυστυχώς έχει χαλάσει όλη η αγορά.


Εδώ μανίτσες μου στο Αμέρικα 3000 miles rule στα 5000 Km δικά μας θα κολλήσουμε ?

DOU δεν ξέρει το εργοστάσιο απο λάδια (αλλά εμεις ξέρουμε πάντα καλύτερα)

Δεν ειναι θεμα αν ξερεις ή οχι καλυτερα.

Οι παπατζες ομως των Γερμανων για lifetime λαδια ή οτι μπορεις το πρωτο σερβις να το κανεις λχ σε 2 χρονια γιατι ειναι lifetime το λαδι, ασε εσυ μεσα τα πρωτα λαδια ενος αστρωτου κινητηρα που εχει βγει απο το εργοστασιο και θα εχει ολες τις πρωτες τριβες και ρινισματα να γυριζουν εκει μεσα για 15.000-30.000 χλμ.
Προσωπικα παντα σε καθε καινουριο αμαξι εκανα αλλαγη λαδιων στα 3.000 χλμ μετα τα ρονταρισμα/στρωσιμο με καθαρο φιλτρο και ποιοτικα λαδια που αγοραζα εγω. Βαζεις ενα καλο λαδι και φιλτρο, και 10 ευρω σε καποιον να σου τα αλλαξει και πραγματικα τα αμαξια δεν κανουν κιχ και δεν καινε λαδια μετα ουτε εχουν αναιτιες τριβες και επικαθησεις.

Αν κανεις μετα και τα σερβις σου στην ωρα τους με καλα ποιοτικα λαδια που αγοραζεις κατα προτιμηση εσυ (λχ Mobil 1 ESP formula) και περιοδικα βαζεις και ενα καλο αντιτριβικο προσθετο ή καθαριστικο (λχ Liqui Moly), ο κινητηρας ειναι σαν παιδι ακομα και υστερα απο 10+ χρονια.

45-50 ευρω για λαδια/φιλτρο και 10 ευρω εργασια δεν ειναι τιποτα 60 ευρω μια φορα απαξ για να δωσεις την καλυτερη εναρξη ζωης στον κινητηρα σου για την μακροβιωτητα του. Εκτος και αν δεν σε νοιαζει ή αλλαζεις αμαξι καθε 5 χρονια ή ειναι λιζινγκ ή εισαι χυμα και σκιστης.

Εχω φιλο ο οποιος με το που πηρε το Honda Civic το πρωτο νεο μοντελο που ειχε βγαλει το 2000 φευγα το εσκιζε με το καλημερα πορωμενος με τον 1,8 και μαλιστα σχεδον παντα του δουλευε ψηλοστροφα μαξ μεχρι 4η γιατι γουσταρε να ακουει το μοτερ και να ροπιαζει συνεχεια. Η 5η και η 6η ελεγε ειναι overdrive ταχυτητες μονο για τιποτα μεγαλους ανοιχτους ευθειους αμερικανικους δρομους.
Αποτελεσμα? Το αμαξι απο τον πρωτο χρονο και μεχρι που το πουλησε 10 χρονια μετα εκαιγε για πλακα 2+ λιτρα πριν κανει φτασει η ωρα του σερβις. Ειχε τυχει σε ταξιδι να αναψει σημα λαδιου ειχε μεινει με τιποτα μεσα. Και παντα οπου πηγαινε κουβαλαγε μαζι 1-2 λιτρα λαδι καβα. Αλλα εβριζε τη Honda οτι βγαζει χρεπια που καινε. Ενω εφταιγε ξεκαθαρα εκεινος που δεν το εστρωσε σωστα και το εσκιζε.
Οτι και να λεμε και τεχνητη νοημοσυνη να φτιαξει το μοτερ αν δεν στρωθει σωστα και το σκιζεις οι τριβες θα κανουν παρτι και θα σκισουν τα μεταλλα και θα καταπινει λαδι σαν τρελο.

DOU
05-01-24, 17:50
Αυτά προέκυψαν τα τελευταία χρόνια,που πχ σου λέει 20.000 η στα 2 ετη,ότι έρθει πρώτο από τα δύο,με longlife λάδια.Το έκανε η Ford,το έκανε το Vag και άλλοι προφανώς.Δεν το έχω τηρήσει πότε αυτό,δεν μου κάθεται καλά.

Απλά πρέπει να βρεθεί μια ισορροπία,ούτε μπορείς να αφήσεις το αμάξι,οποιοδήποτε αμάξι,ας είναι και τελευταίας τεχνολογίας,με το ίδιο λάδι 20.000 χιλιόμετρα,επειδή αυτό προτείνει ο κατασκευαστής,ούτε όμως να υπερβάλεις αλλάζοντας στο χρόνο 2 φορές τα λάδια στις 5.000.

Γι'αυτό έχει επικρατήσει στα συνεργεία,άτυπα,το στις 7.500 αλλαγή λαδιών και στις 15.000 full service,άλλαξα πρόσφατα λάδι σε 1.0 ecoboost,έβαλα liquy moly 5 λίτρα μαζί με το φίλτρο λαδιού,το πλήρωσα κάτι παραπάνω,αλλά είναι τοπ.

Ωστόσο ποτέ δεν άλλαξα τα λάδια από το εργοστάσιο σε νέο αμάξι στις 3-4-5 χιλιάδες,δεν υπάρχει επίσημη οδηγία για κάτι τέτοιο πουθενά,αν θες να το κάνεις πριν το πρώτο σερβίς και μετά το στρώσιμο,οκευ,δεν είναι κάτι κακό να γίνει φυσικά,απλώς δεν το θεωρώ απαραίτητο,δεν το έκανα και αν πάλι πάρω νέο αμάξι δεν θα τα αλλάξω τα εργοστασιακά λάδια,στην ώρα που προβλέπεται.

Sebu
05-01-24, 18:34
Αυτά προέκυψαν τα τελευταία χρόνια,που πχ σου λέει 20.000 η στα 2 ετη,ότι έρθει πρώτο από τα δύο,με longlife λάδια.Το έκανε η Ford,το έκανε το Vag και άλλοι προφανώς.Δεν το έχω τηρήσει πότε αυτό,δεν μου κάθεται καλά.

Απλά πρέπει να βρεθεί μια ισορροπία,ούτε μπορείς να αφήσεις το αμάξι,οποιοδήποτε αμάξι,ας είναι και τελευταίας τεχνολογίας,με το ίδιο λάδι 20.000 χιλιόμετρα,επειδή αυτό προτείνει ο κατασκευαστής,ούτε όμως να υπερβάλεις αλλάζοντας στο χρόνο 2 φορές τα λάδια στις 5.000.

Γι'αυτό έχει επικρατήσει στα συνεργεία,άτυπα,το στις 7.500 αλλαγή λαδιών και στις 15.000 full service,άλλαξα πρόσφατα λάδι σε 1.0 ecoboost,έβαλα liquy moly 5 λίτρα μαζί με το φίλτρο λαδιού,το πλήρωσα κάτι παραπάνω,αλλά είναι τοπ.

Ωστόσο ποτέ δεν άλλαξα τα λάδια από το εργοστάσιο σε νέο αμάξι στις 3-4-5 χιλιάδες,δεν υπάρχει επίσημη οδηγία για κάτι τέτοιο πουθενά,αν θες να το κάνεις πριν το πρώτο σερβίς και μετά το στρώσιμο,οκευ,δεν είναι κάτι κακό να γίνει φυσικά,απλώς δεν το θεωρώ απαραίτητο,δεν το έκανα και αν πάλι πάρω νέο αμάξι δεν θα τα αλλάξω τα εργοστασιακά λάδια,στην ώρα που προβλέπεται.

Το τελευταια χρονια ειναι απο πριν το 2010 για το VAG τουλαχιστον οποτε 13+ χρονια δεν το λες και τελευταια :p
Οπως και να εχει και εμενα μου φαινεται παραλογο το long life υπο το πρισμα αστο 2 χρονια μεχρι ο αισθητηρας του αυτοκινητου να πει παμε σερβις (τα VAG εχουν μετρητη reverse countdown ημερων που λαμβανει διαφορα στοιχεια υποψη και σιγουρα και δεδομενα με καποιο τροπο απο το καρτερ μαλλον).
Θεωρω πιο φυσιολογικο κατι once per year ή εστω καθε 10.000-15.000 χλμ αναλογως τι οδηγηση κανεις και ποσα χλμ εκτος και αν δεν κινεισαι πολυ οποτε στο 12μηνο κανεις κατω απο 7-8.000 εκει το παω συνηθως μεχρι το 15-18 μηνο.
Παντως ακομα και αν δεν κινεισαι τα λαδια μεσα γινονται λασπη, οποτε διαφωνω και με αυτους που λενε κινω το αμαξι 500-1.000 χλμ το χρονο αλλαζω λαδια καθε 5+ χρονια γιατι δεν εχουν παθει κατι.

Το λαδι οπως και τα λαστιχα ειναι ζωντανοι οργανισμοι. Προσωπικα λαδι μετα το πρωτο στρωσιμο αλλαζω, οπως ειπα ειναι μικρο το κοστος για να εχω εστω και την ψυχικη ηρεμια και γαληνη οτι κυκλοφορει φρεσκο λαδι στο μοτερ μετα το πρωτο στρωσιμο και τις πρωτες γερες τριβες του μοτερ. Αλλωστε αν το μοτερ δεν ειχε θεμα και δεν ειχε αυξημενες τριβες μεταλλων το πρωτο διαστημα δεν θα προτειναν σχεδον ολοι οι κατασκευαστες στρωσιμο και ρονταρισμα τα πρωτα 2.000-3.000 χλμ. Προφανως επομενως τα μεταλλα πρεπει να τριφτουν και να κατσουν σωστα και σε κανονικες συνθηκες λειτουργιας και θερμοκρασιας για καποιο χ διαστημα χρησης πριν αρχισει το ξεσκισμα του αυτοκινητου. Αρα αυτο το διαστημα στρωσιματος ολο και καποια υποπροιοντα τριβης και ρινισματων θα παραξει τα οποια απο το να μενουν και να μπουκωνουν το φιλτρο ή να κυκλοφορουν με το λαδι παντου, ας παρουν δρομο απο το καρτερ μια ωρα νωριτερα.
Αποψη μου δεν ειμαι μηχανικος.

Θα μου πεις οι περισσοτεροι δεν αλλαζουν καν υγρα στο ψυγειο οποτε τα λαδια πρεπει να ειναι ευχαριστημενα.

DOU
05-01-24, 18:49
Αυτό που γράφεις ότι δεν έφτασε κάποιος τα χιλιόμετρα,οπότε έχω λίγα,το λάδι δεν έχει πάθει κάτι κλπ,πέρυσι έτυχε να έχει το αμάξι 4.500 μόλις για 1 χρόνο,τα άλλαξα κανονικά,θα μπορούσα να το παρατείνω 3-4 μήνες επειδή ήταν ακόμη "φρέσκα" και αδουλευτα.

Γι'αυτό θα πάρουμε ηλεκτρικά,να μην έχουμε να ασχολούμαστε με λάδια,φλατζες,φίλτρα και ρινίσματα,στρωσιματα,μόνο μια συντήρηση τη μπαταρία για να κρατήσει.:p

Ο καθένας κάνει ότι πιστεύει,οι κατασκευαστές προτείνουν μια συντήρηση,ο εκάστοτε μάστορας μπορεί να σου προτείνει άλλο πρόγραμμα συντήρησης,οπότε επιλέγεις ποιον δρόμο θα ακολουθείς και στις δύο περιπτώσεις,το κέρδος του κοιτάνε αυτοί,το αυτοκίνητο εμείς αποφασίζουμε πως το συντηρούμε.

Το καρίνα μπορεί ο παππούς να το έβαζε επώνυμο λάδι,γνήσια ανταλλακτικά,μέχρι τα πρώτα 15 χρόνια και να γουσταρε να το πληρώνει,εδώ βλέπουμε άλλους με αυτοκίνητα 10ετιας και να τα έχουν ρδελομπου γιατί δεν θέλουν να βάλουν το χέρι στην τσέπη,έχω δει αμάξι με αβαφτο προφυλακτήρα,με άλλο χρώμα πόρτα,με ξεχαρβαλωμενα φλας,να βάζουν ζελοτειπ σε σπασμένα φανάρια η καθρέπτες.

Carrina,Ascona,Datsun,1ης γενιάς Golf,Cordoba,Lancia Ypsilon,Saab-9,ακόμη κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά,μουσείο θα γίνουμε.

billy
05-01-24, 19:43
Πάνω κάτω όλοι λέμε το ίδιο, παραδέχομαι οτι στην μηχανή τα άλλαξα νωρίς μετά το στρώσιμο, σε καινούριο αμάξι δεν το εχω κάνει ποτέ. Κρατάω ομως τον κανόνα κάθε χρόνο αλλαγή ανεξάρτητα Km (και ας λένε 20Km ή κάθε δυο χρόνια ή οταν βγάλει ενδειξη κλπ κλπ). Πρακτικά κατα μέσο όρο είμαι στα 12-15K km τον χρόνο οπότε πάει για αλλαγή έτσι και αλλιώς

Veldrin
05-01-24, 19:48
Αλλαγή στα λάδια ευλαβικά στο πρώτο σέρβις που κάνω πριν τα 1000km.

Έχω δεί αναλύσεις να μας κλαίνε οι ρέγγες στο εργαστήριο. Μέχρι και ίνες από ύφασμα μπορεί να βρεί κάποιος σε νέους κινητήρες, όχι ρινίσματα. Δεν έχει σχέση το που είμαστε τεχνολογικά για να αυξάνεται το efficiency και να μειώνονται οι αστοχίες.

Ο καθένας βέβαια μπορεί να κάνει ότι θέλει, και το άνωθεν δεν είναι ένας απόλυτος κανόνας. Just my 2 cents.

BlueChris
05-01-24, 19:59
Εγώ είπα βρε σεις ένα παράδειγμα με ένα ψυχακια με τα ρινίσματα. Δεν είναι λάθος μετά τα 1500 και το στρώσιμο να τα αλλάξεις όλα, αυτό εννοείται και σωστά το ζητάνε οι περισσότερες αντιπροσωπείες. (Στρώσιμο ποια εννοούμε το να συνηθίσουν τα μέταλλα να λειτουργούν στις σωστές θερμοκρασίες όχι να φαγωθεί όμορφα ο κύλινδρος στο χιτώνιο όπως το 1960)

Όσο για τα LongLife λάδια, αυτό προσωπικά ήταν η μεγαλύτερη μπαρουφα που έχει βγει. Άσε τα λάδια μέσα μετά από ελληνικό καλοκαίρι ...
Κάθε χρόνο αλλαγή λαδιών υποχρεωτικά ασχέτως χλμ.
Έπρεπε να δείτε πως βγήκε το λάδι στο i30 της γυναίκας μου πριν λίγες εβδομάδες...λασπη σκέτη μιλάμε. Το συγκεκριμένο κάνει 8χλμ τις εργάσιμες ημέρες κάθε μέρα, δηλαδή 2400-3000 χλμ το χρόνο. Ένα καφέ πράγμα ήταν σπασμένο τελείως. Βέβαια πέρυσι ήθελε και κάτι αλλο και πήγε στη Hyundai στο ποτάμι η γυναίκα μου οπότε ανάθεμα τι έβαλαν μέσα. (Έχουμε μια τριβή σε αυτό το θέμα γιατί νομίζει πως είναι άγιοι στις αντιπροσωπείες και απατεώνες όλοι οι άλλοι). Έχουμε και αυτά τα προβλήματα με τα λάδια οπότε Castrol σφραγισμενο βαρελι ποια μόνο σε όλα μου τα οχήματα :)

teodor_ch
05-01-24, 20:07
golf 6 160hp turbo+compressor του 2009

και τα αλλάζω κάθε 12-18 μήνες με ~<9.000χλμ συνήθως
μόνο mobil 1 esp

το αμάξι έχει 120-130.000χλμ και δεν καίει σταγόνα λάδι

απλά πάντα ζέσταμα πριν να το ζορίσω (και δε μιλάμε μόνο για κόφτες αλλά και γενικά υψηλό φορτίο ασχέτως στροφών) και μετά ανεβάζω μέχρι κόφτη γιατί μου αρέσει το σκαλοπάτι του boost στις ~4.500 στροφές


αν δεν χαλούσε ο εγκέφαλος του abs πριν 1 μήνα θα ήμουν υπερ-ευχαριστημένος
τώρα έχω ξενερώσει λίγο και παλεύω να τον φτιάξω με έναν που επισκευάζει στην Αθήνα

απο ότι διαβάζω είναι απο τις συχνές βλάβες με κόστος καινούργιου ~2.000€ :rofl:


ΥΓ. λάδια στο κιβώτιο δεν έχω αλλάξει ακόμα γιατί όσες φορές ρώτησα μου είπαν ότι δε χρειάζεται! Δε ξέρω αν το έχουν υπολογίσει να πάει μαζί με δίσκο-πλατό που δεν έχω αλλάξει ακόμα βέβαια.

Veldrin
05-01-24, 20:09
Εγώ είπα βρε σεις ένα παράδειγμα με ένα ψυχακια με τα ρινίσματα. Δεν είναι λάθος μετά τα 1500 και το στρώσιμο να τα αλλάξεις όλα, αυτό εννοείται και σωστά το ζητάνε οι περισσότερες αντιπροσωπείες. (Στρώσιμο ποια εννοούμε το να συνηθίσουν τα μέταλλα να λειτουργούν στις σωστές θερμοκρασίες όχι να φαγωθεί όμορφα ο κύλινδρος στο χιτώνιο όπως το 1960)

Όσο για τα LongLife λάδια, αυτό προσωπικά ήταν η μεγαλύτερη μπαρουφα που έχει βγει. Άσε τα λάδια μέσα μετά από ελληνικό καλοκαίρι ...
Κάθε χρόνο αλλαγή λαδιών υποχρεωτικά ασχέτως χλμ.
Έπρεπε να δείτε πως βγήκε το λάδι στο i30 της γυναίκας μου πριν λίγες εβδομάδες...λασπη σκέτη μιλάμε. Το συγκεκριμένο κάνει 8χλμ τις εργάσιμες ημέρες κάθε μέρα, δηλαδή 2400-3000 χλμ το χρόνο. Ένα καφέ πράγμα ήταν σπασμένο τελείως. Βέβαια πέρυσι ήθελε και κάτι αλλο και πήγε στη Hyundai στο ποτάμι η γυναίκα μου οπότε ανάθεμα τι έβαλαν μέσα. (Έχουμε μια τριβή σε αυτό το θέμα γιατί νομίζει πως είναι άγιοι στις αντιπροσωπείες και απατεώνες όλοι οι άλλοι). Έχουμε και αυτά τα προβλήματα με τα λάδια οπότε Castrol σφραγισμενο βαρελι ποια μόνο σε όλα μου τα οχήματα :)

Ο λόγος που ακόμα και UK πάω πάντα με δικά μου λάδια (συνήθως Castrol για ψυχολογικούς λόγους από όταν είχα την BMW E87).

Αν έβλεπα πάντως λάδια σε άσχημη κατάσταση (βλέπε καφέ λάσπη), στο ετήσιο και μετά από τόσα λίγα χιλιόμετρα, θα φοβόμουν για μίξη ψυκτικού υγρού με το λάδι.

BlueChris
05-01-24, 20:14
golf 6 160hp turbo+compressor του 2009

και τα αλλάζω κάθε 12-18 μήνες με ~<9.000χλμ συνήθως
μόνο mobil 1 esp

το αμάξι έχει 120-130.000χλμ και δεν καίει σταγόνα λάδι

απλά πάντα ζέσταμα πριν να το ζορίσω (και δε μιλάμε μόνο για κόφτες αλλά και γενικά υψηλό φορτίο ασχέτως στροφών) και μετά ανεβάζω μέχρι κόφτη γιατί μου αρέσει το σκαλοπάτι του boost στις ~4.500 στροφές


αν δεν χαλούσε ο εγκέφαλος του abs πριν 1 μήνα θα ήμουν υπερ-ευχαριστημένος
τώρα έχω ξενερώσει λίγο και παλεύω να τον φτιάξω με έναν που επισκευάζει στην Αθήνα

απο ότι διαβάζω είναι απο τις συχνές βλάβες με κόστος καινούργιου ~2.000€ :rofl:

5/30full συνθετικό ε? Ηρωικό σε βλέπω :)

- - - Updated - - -


Ο λόγος που ακόμα και UK πάω πάντα με δικά μου λάδια (συνήθως Castrol για ψυχολογικούς λόγους από όταν είχα την BMW E87).

Αν έβλεπα πάντως λάδια σε άσχημη κατάσταση (βλέπε καφέ λάσπη), στο ετήσιο και μετά από τόσα λίγα χιλιόμετρα, θα φοβόμουν για μίξη ψυκτικού υγρού με το λάδι.

Ναι δεν έχεις άδικο... Είναι του 2009 με 70000 γυναικεία χλμ αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Πώς το τσεκαρεις όμως αυτό? Αν και ειλικρινά επειδή το είδαμε σοβαρά όταν έβγαινε με το φίλο μου και το έπιασα με το χέρι τρίβοντας το στα δάχτυλα, ήταν σαν νερό οποτε κουκου λαδι ήταν νομίζω.
Μπορεί να μην της άλλαξαν το φίλτρο πέρυσι δεν ξέρω.

Veldrin
05-01-24, 20:32
To πιο απλό είναι να δείς τη βέργα από το λάδι. Αν είναι κάτι άλλο εκτός από... λάδι, ακόμα και αν έχει μαυρίσει (φυσιολογικό). Ρίξε και μια ματιά στο ψυγείο, just in case (αν και αυτό αν θυμάμαι καλά φαίνεται πιο δύσκολα).

Μπορεί να είναι είτε σα μαγιονέζα (sad but true), είτε στο άλλο άκρο σαν νερουλή σάλτσα ( ; ). Πάντως όχι αυτό που θα περίμενες. Το ότι ήταν σα νερό, κάνει point εκεί. :(

Keep an eye on it.

BlueChris
05-01-24, 22:44
To πιο απλό είναι να δείς τη βέργα από το λάδι. Αν είναι κάτι άλλο εκτός από... λάδι, ακόμα και αν έχει μαυρίσει (φυσιολογικό). Ρίξε και μια ματιά στο ψυγείο, just in case (αν και αυτό αν θυμάμαι καλά φαίνεται πιο δύσκολα).

Μπορεί να είναι είτε σα μαγιονέζα (sad but true), είτε στο άλλο άκρο σαν νερουλή σάλτσα ( ; ). Πάντως όχι αυτό που θα περίμενες. Το ότι ήταν σα νερό, κάνει point εκεί. :(

Keep an eye on it.

Χρωστάω στο i30 μια αλλαγή υγρών ψυγείων.. ο Φάνης σε αυτό είναι κάγκουρας.. μου λέει "αν δεν βγάλει άλατα πάνω στο καπάκι του δοχείου συμπλήρωσης δεν τα αλλάζουμε" :blink:, εντάξει δεν μπορώ να έχω όλα σωστά με έναν άνθρωπο :)

Θα κάτσω μόνος μου να το κάνω.. έχει τάπα στην κάτω μεριά του ψυγείου κανονικά όπως όλα και μετά τσούκου τσούκου θα το έχω στην ανηφόρα του γκαράζ σταματημένο να το γεμίσω... λίγο μπροστά.. σβήσιμο, υπομονή, συμπλήρωμα και ξανά από την αρχή για 4-5 φορές... την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια.
Έτσι το κάνω εγώ.. έχετε κάνα ποιο έξυπνο τρόπο?

netlag
06-01-24, 00:08
Δες κανα βιντεο στο youtube. Φαντάζομαι ότι δεν θα είναι κατι ιδιαίτερα δυσκολο, αλλα πρεπει να μην εγκλωβιστει αερας μεσα στο ψυγειο.

BlueChris
06-01-24, 01:53
Δες κανα βιντεο στο youtube. Φαντάζομαι ότι δεν θα είναι κατι ιδιαίτερα δυσκολο, αλλα πρεπει να μην εγκλωβιστει αερας μεσα στο ψυγειο.

Δύσκολο δεν είναι απλά θέλει υπομονή και το παρακολουθώ κάνα 2ήμερο που συμπληρώνω κάτι ψιλά.

Veldrin
06-01-24, 13:27
Κι ένα νέο από το μέτωπο, aka την οδήγηση καθεαυτή.

Χθες αργάμησι, έφευγα από το πάρκινγκ του αεροδρομίου. Ένα merc SUV παραβίασε προτεραιότητες (διπλή γραμμή) και όρια μέσα στο παρκινγκ, και μου έδωσε ένα θερμό φιλί με 20-25 μίλια από το πλάι.

Όλα καλά εγώ, κυριούλης, το C4 μάλλον φεύγει ολική. Δεν του έμελλε να μακροημερεύσει, αλλά τη δουλειά του την έκανε. :bless:

Κάτι τέτοιες ώρες είναι που λέω ευτυχώς που δεν ήμουν με τη μηχανή, γιατί θα κάναμε άλλη κουβέντα.

DOU
06-01-24, 13:40
Τελικα βλακες υπαρχουν παντου.Οχι μονο μηχανη,ευτυχως που ησουν με καινουριο αυτοκινητο και ουχι με κανενα προιστορικο με μηδεν ενεργητικη και παθητικη ασφαλεια,εδω ειναι που διαφωνω με τον BlueChris που κραταει το παλιο του αμαξι,αν τον στουκαρει κανεις δεν εχει καλη προστασια.

billy
06-01-24, 13:48
Κι ένα νέο από το μέτωπο, aka την οδήγηση καθεαυτή.

Χθες αργάμησι, έφευγα από το πάρκινγκ του αεροδρομίου. Ένα merc SUV παραβίασε προτεραιότητες (διπλή γραμμή) και όρια μέσα στο παρκινγκ, και μου έδωσε ένα θερμό φιλί με 20-25 μίλια από το πλάι.

Όλα καλά εγώ, κυριούλης, το C4 μάλλον φεύγει ολική. Δεν του έμελλε να μακροημερεύσει, αλλά τη δουλειά του την έκανε. :bless:

Κάτι τέτοιες ώρες είναι που λέω ευτυχώς που δεν ήμουν με τη μηχανή, γιατί θα κάναμε άλλη κουβέντα.

Ευλόγησων !!! Αφού είσαι καλά τα υπόλοιπα ειναι απλά σίδερα. Πάς για άλλο :)

Crosswind
06-01-24, 14:07
Κι ένα νέο από το μέτωπο, aka την οδήγηση καθεαυτή.

Χθες αργάμησι, έφευγα από το πάρκινγκ του αεροδρομίου. Ένα merc SUV παραβίασε προτεραιότητες (διπλή γραμμή) και όρια μέσα στο παρκινγκ, και μου έδωσε ένα θερμό φιλί με 20-25 μίλια από το πλάι.

Όλα καλά εγώ, κυριούλης, το C4 μάλλον φεύγει ολική. Δεν του έμελλε να μακροημερεύσει, αλλά τη δουλειά του την έκανε. :bless:

Κάτι τέτοιες ώρες είναι που λέω ευτυχώς που δεν ήμουν με τη μηχανή, γιατί θα κάναμε άλλη κουβέντα.

Αφού εσύ είσαι καλά, όλα οκ :oneup:
Από περιέργεια, τι write-off category βγήκε?

- - - Updated - - -


Τελικα βλακες υπαρχουν παντου.Οχι μονο μηχανη,ευτυχως που ησουν με καινουριο αυτοκινητο και ουχι με κανενα προιστορικο με μηδεν ενεργητικη και παθητικη ασφαλεια,εδω ειναι που διαφωνω με τον BlueChris που κραταει το παλιο του αμαξι,αν τον στουκαρει κανεις δεν εχει καλη προστασια.

80s Lada has entered the chat. Φέρτε και F-16 να βαράνε, δεν καταλαβαίνει τίποτα. Ο επιβάτης μέσα μπορεί να αποδημήσει, αλλά το Lada ούτε γρατζουνιά :lol:

DOU
06-01-24, 14:10
Δυο πραγματα περιμενουμε στην Ελλαδα με αγωνια,οσο αφορα το κομματι της αυτοκινησης,την επανακυκλοφορια του Pony και το σουπερ ντουπερ Chaos του Σπυρου Πανοπουλου που θα σβησει ολα τα υπεραυτοκινητα.:p

Veldrin
06-01-24, 14:15
Αφού εσύ είσαι καλά, όλα οκ :oneup:
Από περιέργεια, τι write-off category βγήκε?


Περιμένω να το πάρω γραπτώς, αλλά στο τηλέφωνο μου είπαν πως θα πάει CAT B (αν και μου φάνηκε υπερβολικό να πώ την αλήθεια).

Καλά για την Πανοπουλειάδα τύπου Τσάκα υπάρχουν ακόμα μερικοί που το πιστεύουν.

Sebu
06-01-24, 17:04
Κι ένα νέο από το μέτωπο, aka την οδήγηση καθεαυτή.

Χθες αργάμησι, έφευγα από το πάρκινγκ του αεροδρομίου. Ένα merc SUV παραβίασε προτεραιότητες (διπλή γραμμή) και όρια μέσα στο παρκινγκ, και μου έδωσε ένα θερμό φιλί με 20-25 μίλια από το πλάι.

Όλα καλά εγώ, κυριούλης, το C4 μάλλον φεύγει ολική. Δεν του έμελλε να μακροημερεύσει, αλλά τη δουλειά του την έκανε. :bless:

Κάτι τέτοιες ώρες είναι που λέω ευτυχώς που δεν ήμουν με τη μηχανή, γιατί θα κάναμε άλλη κουβέντα.

Τελικα εχει δικιο ο Ιαβερης δεν θα γινουμε ποτέ χωρα, τραγια και πιθηκοι παντου.
Ευτυχως εισαι καλα εσυ αλλα ειναι κριμα για καινουριο αυτοκινητο ή οποιο αυτοκινητο για ενα τετραποδο που του επιτρεπεται να οδηγει ενω δεν θα επρεπε να εχει κανει δικαιωμα να περπαταει.

Για να παει total loss με τοσο χαμηλη ταχυτητα πρεπει να πηρε σβαρνα πολλα για να κρινει η ασφαλιστικη οτι δεν συμφερει η επισκευη. Ή σε καβαλησε ολοκληρο το τανκ.

euri
06-01-24, 17:28
@Veldrin: άλλο κακό να μη σε βρει. :bless:

BlueChris
06-01-24, 18:03
Κι ένα νέο από το μέτωπο, aka την οδήγηση καθεαυτή.

Χθες αργάμησι, έφευγα από το πάρκινγκ του αεροδρομίου. Ένα merc SUV παραβίασε προτεραιότητες (διπλή γραμμή) και όρια μέσα στο παρκινγκ, και μου έδωσε ένα θερμό φιλί με 20-25 μίλια από το πλάι.

Όλα καλά εγώ, κυριούλης, το C4 μάλλον φεύγει ολική. Δεν του έμελλε να μακροημερεύσει, αλλά τη δουλειά του την έκανε. :bless:

Κάτι τέτοιες ώρες είναι που λέω ευτυχώς που δεν ήμουν με τη μηχανή, γιατί θα κάναμε άλλη κουβέντα.
Φίλε ευτυχώς που ήταν λίγα τα χλμ


Τελικα βλακες υπαρχουν παντου.Οχι μονο μηχανη,ευτυχως που ησουν με καινουριο αυτοκινητο και ουχι με κανενα προιστορικο με μηδεν ενεργητικη και παθητικη ασφαλεια,εδω ειναι που διαφωνω με τον BlueChris που κραταει το παλιο του αμαξι,αν τον στουκαρει κανεις δεν εχει καλη προστασια.
Ζηλευεται αλλά εμένα είναι σιδερένιο:)
Πέρα από πλάκα, λεφτά δεν έχω για καινούργιο αμάξι όπως είναι οι τιμές οπότε σε κάποια φάση θα το αλλάξω με κάποιο άλλο μεταχειρισμένο πιο καλό και υπόψιν η Corolla είναι για πάρτη μου... Ταξιδια κλπ τα κάνουμε με το i30 που έχει και πλαϊνούς αερόσακους κλπ.

Sebu
06-01-24, 19:18
Τα οποια καινουρια i30, i20 πλακα πλακα τα εχουν αναβαθμισει πολυ ποιοτικα οι Κορεατες. Καμια σχεση με τα παλια Atos, Accent κτλ. Ουτε καν με την προηγουμενη γενια i30 και i20.

Veldrin
06-01-24, 19:20
Μόλις έκλεισα τηλέφωνα. Το αυτοκίνητο όντως θα πάει CAT B.

Structural dmg και δεν θα ξαναβγεί στο δρόμο. Εμένα θα με αποζημιώσει ως ολική, και το αυτοκίνητο θα πάει ως ανταλλακτικά κτλ. Αν κρίνει πως το κόστος + κέρδος από τα ανταλλακτικά υπερκαλύπτουν ότι γράφει το συμβόλαιο, δεν κάθονται να το συζητήσουν. Το έχω ζήσει με τη Moto Guzzi που εκεί όντως με καβάλησε τύπος που βιαζόνταν, το Νοέμβρη του 22.

Και μιας και που λέμε για μοντέρνα συστήματα, όταν ανοίξαν οι πλευρικοί αερόσακοι, το αυτοκίνητο κάλεσε αυτόματα τη Citroen από το σύστημα SOS/τηλεμετρίας και με ρωτούσαν τι και πως, έχοντας μπροστά τους όλα τα δεδομένα και τη θέση μου.

Πάμε γι άλλα, κι όπως είπε ο euri, άλλο κακό να μη μας βρεί (που στην ουσία δε με βρήκε τίποτα εκτός από μερικές ποσότητες αδρεναλίνης από το απότομο του θέματος).

DOU
06-01-24, 20:27
Τα οποια καινουρια i30, i20 πλακα πλακα τα εχουν αναβαθμισει πολυ ποιοτικα οι Κορεατες. Καμια σχεση με τα παλια Atos, Accent κτλ. Ουτε καν με την προηγουμενη γενια i30 και i20.

Εχουν αναβαθμιστει πραγματι,αλλα με την αναλογη αυξηση κοστους αγορας στην τελικη τιμη.Εχουν καλη σχεδιαση τοσο εσωτερικα,οσο και στο εξωτερικο τους,με καλη επισης γκαμα κινητηρων,καποιοι ισως τα προτιμουν και απο τα ιαπωνεζικα αλλα νομιζω εχουν ακομη δρομο να φτασουν ως εκει που ειναι οι ιαπωνεζοι.

BlueChris
06-01-24, 20:42
Εχουν αναβαθμιστει πραγματι,αλλα με την αναλογη αυξηση κοστους αγορας στην τελικη τιμη.Εχουν καλη σχεδιαση τοσο εσωτερικα,οσο και στο εξωτερικο τους,με καλη επισης γκαμα κινητηρων,καποιοι ισως τα προτιμουν και απο τα ιαπωνεζικα αλλα νομιζω εχουν ακομη δρομο να φτασουν ως εκει που ειναι οι ιαπωνεζοι.

Η 316 κάνει 16000€... Αυτό θα πάρω :) δεν παίρνει αέριο το ρημαδι όμως...

DOU
06-01-24, 20:44
Η 316 κάνει 16000€... Αυτό θα πάρω :) δεν παίρνει αέριο το ρημαδι όμως...

Θα κανεις αλλαγες στις 2.500 στροφες τοτε.:p:rofl:

Veldrin
08-01-24, 14:54
Πήρα τα μπογαλάκια μου πρωί πρωί, και πήγα στον αντιπρόσωπο να βρώ άλλο αυτοκίνητο καθώς οι υποχρεώσεις πιέζουν. Διπλανό κτίριο ίδια στέγη με τη Citroen είναι η Kia.

Βρήκα αυτό που μόλις το είχαν βάλει στο forecourt, έκανα test drive άμεσα, και το πήρα. Ελπίζω να είναι πιο τυχερό από το προηγούμενο.

https://www.charleshurstgroup.co.uk/kia/used-car/kia/xceed/1-5t-gdi-isg-3-5dr/id/571909?fbclid=IwAR0CipcNTu2DYLGUjKnvO6i3IPE6_MFQ9CRqXE1jFHlzjK8-bU1XgEn2Urc

BlueChris
08-01-24, 14:57
Πήρα τα μπογαλάκια μου πρωί πρωί, και πήγα στον αντιπρόσωπο να βρώ άλλο αυτοκίνητο καθώς οι υποχρεώσεις πιέζουν. Διπλανό κτίριο ίδια στέγη με τη Citroen είναι η Kia.

Βρήκα αυτό που μόλις το είχαν βάλει στο forecourt, έκανα test drive άμεσα, και το πήρα. Ελπίζω να είναι πιο τυχερό από το προηγούμενο.

https://www.charleshurstgroup.co.uk/kia/used-car/kia/xceed/1-5t-gdi-isg-3-5dr/id/571909?fbclid=IwAR0CipcNTu2DYLGUjKnvO6i3IPE6_MFQ9CRqXE1jFHlzjK8-bU1XgEn2Urc

Ποιο όμορφο είναι από το άλλο αλλά ρε συ χωρίς αυτόματο???

megahead13
08-01-24, 16:01
Ποιο όμορφο είναι από το άλλο αλλά ρε συ χωρίς αυτόματο???
Ναι και στα δύο! :up: :p

Crosswind
08-01-24, 16:08
Μην του πει κανείς καλοτάξιδο κτλ. Τον κάψαμε τον άνθρωπο τελευταία φορά :lol:

Veldrin
08-01-24, 16:52
Μην του πει κανείς καλοτάξιδο κτλ. Τον κάψαμε τον άνθρωπο τελευταία φορά :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: Χαχαχα, όλα καλά!

Manual αγαπημένο, να αλλάζεις ταχύτητα να τη χαίρεσαι.

Sebu
08-01-24, 18:48
Πήρα τα μπογαλάκια μου πρωί πρωί, και πήγα στον αντιπρόσωπο να βρώ άλλο αυτοκίνητο καθώς οι υποχρεώσεις πιέζουν. Διπλανό κτίριο ίδια στέγη με τη Citroen είναι η Kia.

Βρήκα αυτό που μόλις το είχαν βάλει στο forecourt, έκανα test drive άμεσα, και το πήρα. Ελπίζω να είναι πιο τυχερό από το προηγούμενο.

https://www.charleshurstgroup.co.uk/kia/used-car/kia/xceed/1-5t-gdi-isg-3-5dr/id/571909?fbclid=IwAR0CipcNTu2DYLGUjKnvO6i3IPE6_MFQ9CRqXE1jFHlzjK8-bU1XgEn2Urc

Καλοριζικο και καλοταξιδο!

- - - Updated - - -


:lol: :lol: :lol: :lol: Χαχαχα, όλα καλά!

Manual αγαπημένο, να αλλάζεις ταχύτητα να τη χαίρεσαι.

Εννοειται, καλο το αυτοματο (Toyota hybrids) αλλα σαν το να κατεβαζεις ταχυτητα μονος με το χερι οταν θες να μπεις σε στροφη ή αν θες να φρεναρεις μηχανικα δεν εχει :p
Πρεπει να πας σε αυτοματο σειριακο και εκει ανεβαινει πολύ το κασε ασε που και παλι ειναι ντεμεκ κατεβασμα :lol:

DOU
08-01-24, 19:32
Hyundai και Kia τοποθετούν προστατευτικό στο διακόπτη της μίζας για να σταματήσουν τις κλοπές με ένα καλώδιο USB

Προσοχή! Ας ρωτήσει αυτό,αν τοποθετείται εκ των υστέρων,μην έχουμε δράματα από ένα usb.:p

Veldrin
08-01-24, 19:53
Εκεί που μένω πιο πολύ φοβάμαι για τις κουτσουλιές παρά για τους κλέφτες. :p

megahead13
08-01-24, 21:08
Manual αγαπημένο, να αλλάζεις ταχύτητα να τη χαίρεσαι.
Αυτό ακριβώς! :oneup:

K1m0n
08-01-24, 21:21
Χθες αργάμησι, έφευγα από το πάρκινγκ του αεροδρομίου. Ένα merc SUV παραβίασε προτεραιότητες (διπλή γραμμή) και όρια μέσα στο παρκινγκ, και μου έδωσε ένα θερμό φιλί με 20-25 μίλια από το πλάι.

Σιδεροκέφαλος.

Veldrin
09-01-24, 01:38
Ευχαριστώ, πάμε γι άλλα τώρα, εμπειρίες είναι όλα.

Είναι πολύ άνετο αυτοκίνητο, αλλά και αρκετά σπορ στο πως συμπεριφέρεται στο δρόμο. Επίσης το infotainment του είναι σε εντελώς άλλο επίπεδο, καθώς είναι συνέχεια online χωρίς να χρειάζεται σύνδεση με το τηλέφωνο. Πήρε και OTA updates με το καλημέρα. Μου αρέσει πιο πολύ από το C4 (κουνιέμαι από τη θέση μου).

Αλλά δεν τολμάω ακόμα να το πάω παραπάνω από 2500-3000 στροφές, γιατί με 680 (πλέον) μίλια στο κοντέρ, ακόμα είναι στο early στρώσιμο.

Επειδή κατά περίεργο τρόπο έχω όλα τα χαρτιά από τον πρώτο ιδιοκτήτη (ιδιοκτήτρια), το αυτοκίνητο το είχε μια γιαγιά, όπου το πήρε τον Ιανουάριο του 22, με κάποιο τρόπο πήγε στο Leicester, και έκτοτε και μέχρι να γυρίσει πίσω στον dealer δεν το οδήγησε ποτέ. Πως ξέρω το τελευταίο; το τριπ computer δεν έγινε ποτέ reset και βλέπω πως η μηχανή έχει δουλέψει σύνολο 9 ώρες.

Οπότε έχω στο μυαλό μου ότι αυτό σημαίνει για τη μπαταρία, τα λάστιχα (Continental Premium Contact 6 235/45/18), και τα αμορτισέρ. Αλλά έχει εγγύηση μέχρι το 2029 οπότε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.