PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

BlueChris
09-01-24, 02:03
Οπότε έχω στο μυαλό μου ότι αυτό σημαίνει για τη μπαταρία, τα λάστιχα (Continental Premium Contact 6 235/45/18), και τα αμορτισέρ. Αλλά έχει εγγύηση μέχρι το 2029 οπότε...

Τι να σημαίνει για την μπαταρία? οκ μπορεί να πέθανε μια φορά επειδή το παράτησαν για καιρό αλλά οκ αφού φόρτισε μετά θα είσαι οκ. Τα λάστιχα τι να έχουν? ολοκαίνουργια είναι..

Veldrin
09-01-24, 02:07
Τι να σημαίνει για την μπαταρία? οκ μπορεί να πέθανε μια φορά επειδή το παράτησαν για καιρό αλλά οκ αφού φόρτισε μετά θα είσαι οκ. Τα λάστιχα τι να έχουν? ολοκαίνουργια είναι..

Το DOD λόγω αχρησίας μπορεί να την έχει βγάλει σχεδόν άχρηστη. Το παρακολουθώ.

Το ίδιο και με τα λάστιχα, αν έμεινε ακίνητο για καιρό.

BlueChris
09-01-24, 02:09
Το DOD λόγω αχρησίας μπορεί να την έχει βγάλει σχεδόν άχρηστη. Το παρακολουθώ.

Το ίδιο και με τα λάστιχα, αν έμεινε ακίνητο για καιρό.

Ναι, κοίτα, τώρα με τα κρύα θα το καταλάβεις και από το πως παίρνει μπροστά... θα μου πεις δεν είναι όχημα που το έχεις μια ζωή και ξέρεις και όλους τους ήχους αλλά λογικά θα το νοιώσεις να παιδεύεται.

Υ.Γ. Έχε και ένα σετ καλώδια μαζί για παν ενδεχόμενο ή ένα powerbank για αυτοκίνητα με τσιμπίδες για να βάλεις μπροστά στην ανάγκη :)

Veldrin
09-01-24, 03:02
Ναι, κοίτα, τώρα με τα κρύα θα το καταλάβεις και από το πως παίρνει μπροστά... θα μου πεις δεν είναι όχημα που το έχεις μια ζωή και ξέρεις και όλους τους ήχους αλλά λογικά θα το νοιώσεις να παιδεύεται.

Υ.Γ. Έχε και ένα σετ καλώδια μαζί για παν ενδεχόμενο ή ένα powerbank για αυτοκίνητα με τσιμπίδες για να βάλεις μπροστά στην ανάγκη :)

Θα του τρέξω το διαγνωστικό να δώ τα ρεύματα (όταν βρώ λίγο χρόνο και πιο καλό καιρό να ασχοληθώ). Σε νεότερα αυτοκίνητα, αυτό που συμβαίνει είναι η ECU να πετάει άσχετα errors. Στο 308 του 15 που είχα πέρυσι, έβγαζε errors στο ESP όταν ήταν να ενεργοποιηθεί. Στο Honda απλά σταμάτησε να δουλεύει το start/stop.

Σε αυτή την περίπτωση μου έχει βάλει υποψίες πως το ΚΙΑ connect app στο κινητό μου έβγαλε ένα warning στη μπαταρία και το start stop αρνούνταν να παίξει μπάλα, αλλά από όταν έκανε τα FW update δεν είχα θέμα. Κάθομαι και το ψειρίζω βέβαια ενώ δεν δεν έχει κλείσει 24 ώρες. :lol:

Όπως και να έχει, θα φανεί! :) Με την Tayna να τις έχει τοσο φθηνά στο UK δεν το σκέφτεσαι δεύτερη φορά.

Οι 70Ah AGM Bosch και Varta έχουν £125-£130

Sebu
09-01-24, 19:21
Ευχαριστώ, πάμε γι άλλα τώρα, εμπειρίες είναι όλα.

Είναι πολύ άνετο αυτοκίνητο, αλλά και αρκετά σπορ στο πως συμπεριφέρεται στο δρόμο. Επίσης το infotainment του είναι σε εντελώς άλλο επίπεδο, καθώς είναι συνέχεια online χωρίς να χρειάζεται σύνδεση με το τηλέφωνο. Πήρε και OTA updates με το καλημέρα. Μου αρέσει πιο πολύ από το C4 (κουνιέμαι από τη θέση μου).

Αλλά δεν τολμάω ακόμα να το πάω παραπάνω από 2500-3000 στροφές, γιατί με 680 (πλέον) μίλια στο κοντέρ, ακόμα είναι στο early στρώσιμο.

Επειδή κατά περίεργο τρόπο έχω όλα τα χαρτιά από τον πρώτο ιδιοκτήτη (ιδιοκτήτρια), το αυτοκίνητο το είχε μια γιαγιά, όπου το πήρε τον Ιανουάριο του 22, με κάποιο τρόπο πήγε στο Leicester, και έκτοτε και μέχρι να γυρίσει πίσω στον dealer δεν το οδήγησε ποτέ. Πως ξέρω το τελευταίο; το τριπ computer δεν έγινε ποτέ reset και βλέπω πως η μηχανή έχει δουλέψει σύνολο 9 ώρες.

Οπότε έχω στο μυαλό μου ότι αυτό σημαίνει για τη μπαταρία, τα λάστιχα (Continental Premium Contact 6 235/45/18), και τα αμορτισέρ. Αλλά έχει εγγύηση μέχρι το 2029 οπότε...

Φτου φτου φτου να το χαρεις και να το απολαυσεις.

BlueChris
09-01-24, 21:44
Ορίστε, λέμε λέμε για τις τιμές των ηλεκτρικών αλλά για δείτε
Dacia Spring ηλεκτρικό με τελική τιμή 18950€ και δεν είναι κουβαδακι για μινιον
https://www.dacia.gr/cars/spring/overview.html

Οκ 230-320χλμ η διάρκεια της μπαταρίας αλλά δλδ αν είχαν τις διπλάσιες μπαταρίες να βγάζει 500χλμ θα έκανε όσο τα άλλα στα 50000€?

ariadgr
09-01-24, 22:02
Ορίστε, λέμε λέμε για τις τιμές των ηλεκτρικών αλλά για δείτε
Dacia Spring ηλεκτρικό με τελική τιμή 18950€ και δεν είναι κουβαδακι για μινιον
https://www.dacia.gr/cars/spring/overview.html

Οκ 230-320χλμ η διάρκεια της μπαταρίας αλλά δλδ αν είχαν τις διπλάσιες μπαταρίες να βγάζει 500χλμ θα έκανε όσο τα άλλα στα 50000€?

Δεν ειναι και τοσο καλο παραδειγμα το συγκεκριμένο.
65 αλογα
0-100 σε 13,7"
πραγματικη αυτονομια max 250 στην πολη και max 140 σε εθνικη οδο με ταχυτητα 110km/h χωρις A/C
και το χειροτερο: 1 αστέρι στα 5 euro ncap (https://www.euroncap.com/en/results/dacia/spring/44197)
https://ev-database.org/car/1813/Dacia-Spring-Electric-65-Extreme

Sebu
09-01-24, 22:04
Παιδικο τελειως, να το δωσεις στα παιδια σου να πηγαινουν σχολειο το πρωι.
Το πορτμπαγκαζ ειναι της πλακας με το ζορι ταξιδι καλοκαιρινες διακοπες για 2 ατομα.

Και γιατι να μην δωσεις κατι παραπανω να πας σε Toyota Yaris Hybrid να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο ως προς την εμπειρια υβριδικου και το aftersales και την μεταπωληση αν θες κατι τοσο μικρο και οικονομικο για πολη?

Γιατι για βαλε αυτο να το φορτιζεις καθε μερα στο σπιτι με Πρασινο Γ1Ν ή με Μπλε και μετα τα ξαναλεμε :p

ariadgr
09-01-24, 22:07
Γιατι για βαλε αυτο να το φορτιζεις καθε μερα στο σπιτι με Πρασινο Γ1Ν ή με Μπλε και μετα τα ξαναλεμε :p

Σχεδόν τζαμπα ειναι η οικιακη φορτιση ηλεκτρικων σε σχεση με τη βενζινη/πετρέλαιο/υγραέριο ασχέτως χρώματος τιμολογίου.

BlueChris
09-01-24, 22:46
Για πήγαινε/έλα στη δουλειά ρε σεις και γενικά μέσα στην πόλη εμένα μου φαίνεται λουλούδι.
Για διακοπές θα πηγαίνουμε με το V12 :)

Εμένα με καλύπτει πλήρως με τα 140... Δεν πάω παραπάνω από 120 το 99% του χρόνου.

ariadgr
09-01-24, 23:36
Για πήγαινε/έλα στη δουλειά ρε σεις και γενικά μέσα στην πόλη εμένα μου φαίνεται λουλούδι.
Για διακοπές θα πηγαίνουμε με το V12 :)

Εμένα με καλύπτει πλήρως με τα 140... Δεν πάω παραπάνω από 120 το 99% του χρόνου.

Το crash test σε αφήνει αδιάφορο;

BlueChris
10-01-24, 00:08
Το crash test σε αφήνει αδιάφορο;

Το είδα , δεν είναι για πλαγιομετωπικη με την καμία οπότε θα το οδηγώ όπως οδηγώ τη μηχανή.

Sebu
10-01-24, 01:11
https://www.newsauto.gr/news/mithos-oti-ta-ilektrika-den-molinoun-to-perivallon/


Η μελέτη αναδεικνύει τη δύσκολη πραγματικότητα της παραγωγής μπαταριών, αποδίδοντας υψηλότερη ρύπανση κατά την κατασκευή των EV σε σύγκριση με τα αντίστοιχα συμβατικά. Η μελέτη δείχνει ότι ένα ηλεκτρικό πρέπει να διανύσει περίπου 90.000 χιλιόμετρα για να αντισταθμίσει αυτό το αρχικό οικολογικό “χρέος” και να ξεπεράσει τα οχήματα με κινητήρα εσωτερικής καύσης από άποψη φιλικότητας προς το περιβάλλον.


Πάντως, σε μακροπρόθεσμο ορίζοντα, τα ηλεκτρικά έχουν λιγότερες επιπτώσεις στο περιβάλλον. Μετά από 200.000 χιλιόμετρα, ένα ηλεκτρικό εκπέμπει 24,2 τόνους CO2, σημαντικά λιγότερους από τους 33 τόνους ενός πετρελαιοκίνητου οχήματος, σημειώνοντας μείωση κατά 36%.


Ωστόσο, η ανάλυση υπογραμμίζει την ανάγκη βελτίωσης σε διάφορα σημεία. Εάν ένα ηλεκτρικό βασίζεται στην ηλεκτρική ενέργεια από ορυκτά καύσιμα, μπορεί να χρειαστούν έως και 160.000 χιλιόμετρα για να ξεπεράσει τα οχήματα εσωτερικής καύσης από άποψη περιβαλλοντικών επιπτώσεων.

Που τα περισσοτερα ηλεκτρικα βασιζονται σε ηλεκτρικη ενεργεια απο ορυκτα καυσιμα ακομα, οπως και στην Ελλαδα (πετρελαιο, φυσικο αεριο, λιγνιτης). Ιδιως κατα τις νυχτερινες ωρες που ειναι παρκαρισμενα στα σπιτια και φορτιζουν και δεν εχει συνδρομη ΑΠΕ. Εχει πολυ δρομο τεχνολογικα και σε υποδομες ακομα ωστε να καταστει πραγματικα οικολογικο και λιγοτερο επιβαρυντικο για το περιβαλλον ως συνολικο αποτυπωμα, κατασκευης/χρησης/λειτουργιας.

Αρα με τα τωρινα δεδομενα, αν τα στοιχεια της μελετης ειναι σωστα, τα παραδοσιακα εσωτερικης καυσης, μεχρι την 7ετια (με 15.000 χλμ/ετος) ειναι "οικολογικοτερα".

ariadgr
10-01-24, 01:30
Το είδα , δεν είναι για πλαγιομετωπικη με την καμία οπότε θα το οδηγώ όπως οδηγώ τη μηχανή.

Αν το σκέφτεσαι σοβαρά για ηλεκτρικό για την πόλη, χίλιες φορές να πάρεις ένα σοβαρό μεταχειρισμένο ηλεκτρικό
Πχ BMW i3 που έχει 4/5 crash test
ή κάτι αντίστοιχο καλό μέχρι τις 20.000 ευρώ

ArchAngel
10-01-24, 11:33
Αντε να ερθει η BYD μπας και πεσουν λιγο οι τιμές.
Εγώ αυτό κοιταω για μελλοντικά

https://www.topgeargreece.gr/electric/1003250/byd-seagull-to-ilektriko-autokinito-ton-9600-euro/

Για δευτερο για τη συζυγο που παει απο το ενα σχολείο στο άλλο θα είναι λουκουμι. Αυλή εχω για φορτιση, οποτε αν έρθει κοντά στα 15, 16 χιλιάρικα θα ειναι καλη φαση, γιατι το καημένο c2 του 2005, αν και τίμιο και χωρις βλαβες μεχρι τωρα, αρχισε να δειχνει τα χρονια του.

Crosswind
10-01-24, 12:18
Αντε να ερθει η BYD μπας και πεσουν λιγο οι τιμές.
Εγώ αυτό κοιταω για μελλοντικά

https://www.topgeargreece.gr/electric/1003250/byd-seagull-to-ilektriko-autokinito-ton-9600-euro/

Για δευτερο για τη συζυγο που παει απο το ενα σχολείο στο άλλο θα είναι λουκουμι. Αυλή εχω για φορτιση, οποτε αν έρθει κοντά στα 15, 16 χιλιάρικα θα ειναι καλη φαση, γιατι το καημένο c2 του 2005, αν και τίμιο και χωρις βλαβες μεχρι τωρα, αρχισε να δειχνει τα χρονια του.

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι αυτή η τιμή. Το Dolphin το πουλάνε 15 χιλιάρικα στην Κίνα και 25 στην Ευρώπη (τουλάχιστον εδώ Ιρλανδία τόσο ανακοίνωσαν). Δέκα χιλιάρικα καπέλο...

ArchAngel
10-01-24, 14:00
Ε το seagull το πουλάνε 10 εκεί, 6χιλιάρικα καπέλο δεν είναι αρκετά;

BlueChris
10-01-24, 14:13
Ε το seagull το πουλάνε 10 εκεί, 6χιλιάρικα καπέλο δεν είναι αρκετά;

Από ότι έχουν διαβάσει η ΕΕ για να μειώσει της εισαγωγές των φτηνών κινέζικων και να αγοράζουμε τα "καλά ορθόδοξα" ευρωπαϊκά, σκίζουν τους κινέζους στους δασμούς.

DOU
10-01-24, 14:21
Το Volkswagen ID.7 Vizzion κυκλοφόρησε στις 15 Δεκεμβρίου στην Κίνα στην τιμή των 30.600 ευρώ. Παρά τη μισή τιμή σε σχέση με την ευρωπαϊκή ήπειρο, η Volkswagen δεν κατάφερε να διεισδύσει στην κινεζική αγορά με το νέο μοντέλο.

https://www.koha.net/el/%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B7/404620/%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CF%85%CF%87%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-Volkswagen-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%9A%CE%AF%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF/

Έτσι,ούτε με μισή τιμή στη Κίνα να μην τα παίρνουν,ενώ το ίδιο μοντέλο στην Ευρώπη το πουλάνε πιο ακριβά.:lol:

BlueChris
10-01-24, 14:25
Το Volkswagen ID.7 Vizzion κυκλοφόρησε στις 15 Δεκεμβρίου στην Κίνα στην τιμή των 30.600 ευρώ. Παρά τη μισή τιμή σε σχέση με την ευρωπαϊκή ήπειρο, η Volkswagen δεν κατάφερε να διεισδύσει στην κινεζική αγορά με το νέο μοντέλο.

https://www.koha.net/el/%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B7/404620/%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%84%CF%85%CF%87%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-Volkswagen-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%9A%CE%AF%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%BF/

Έτσι,ούτε με μισή τιμή στη Κίνα να μην τα παίρνουν,ενώ το ίδιο μοντέλο στην Ευρώπη το πουλάνε πιο ακριβά.:lol:

Στα σοβαρά τώρα, οι τύποι πήγαν Κίνα να μπουν με μοντέλο 30.600€? lol

Veldrin
10-01-24, 15:20
To GDP/cap στις coastal περιοχές είναι αντίστοιχο του Ευρωπαικού νότου.

Δεν μπορούν να μπουν για λόγους που αφορούν την αγοραστική κουλτούρα, την προώθηση, τα supply chains, και το capacity για την εγχώρια αγορά να κάνει άμεσα undercut τον ανταγωνισμό.

famous-walker
10-01-24, 15:33
Παντως παιδια η Volkswagen ηταν για δεκαετιες πρωτη σε πωλησεις στην Κινα. Και εχουν και πολλα joint ventures ενω βασιζονται στην εκει αγορα για το 50% των κερδων τους. Ουτε ειναι απλα θεμα τιμης με την εννοια πως δεν υπαρχουν αγοραστες σε αυτο το tier. Απλα φαινεται πως για καποιο λογο, ειδικα στα EV, δεν ειναι πλεον ανταγωνιστικοι. Το ιδιο συμβαινει και με τους Κορεατες που χανουν εδαφος.

BlueChris
10-01-24, 20:14
Μα τι συζητάμε? Όταν ο μέσος Κινέζος μπορεί να πάρει ηλεκτρικό με 6000€ θα πάει να δώσει 30000€ για το σήμα των Γερμανών? Κάποιοι niche ίσως πάρουν. Επίσης οι Κινέζοι είναι στα τελικά στάδια με ηλεκτρικά αυτοκίνητα που αλλάζεις την μπαταρία σε ev station αυτοματοποιημενα που αυτό αυτό είναι η λύση για μένα αλλά πρέπει να συνεννοηθεί όλος ο πλανήτης για να γίνει ISO. Αυτό οι Γερμανοί δεν το θέλουν γιατί έχουν κάνει μαγείες στο που είναι οι μπαταρίες. Δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο αλλά είχαν βάλει οι θεοί τις μπαταρίες μέσα στο σασί και όχι σε σημείο εύκολης πρόσβασης όπως είναι το σωστό. Μετά έχουμε το κόστος αλλαγής μπαταριών όπου εκεί έχουμε όργια πλην της Toyota και των Κινέζων.
Τεσπα μην αδικώ τους Γερμανούς και συγκεκριμένα την Volkswagen που χώνει χρήμα τα τελευταία χρόνια και μάλιστα έφτιαξε και τέρατα εργοστάσια κατασκευής μπαταριών στον Καναδά και στο US με πολύ καλή προσπάθεια στις solid state που θα βγάζουν 300000χλμ.

DOU
11-01-24, 16:30
Για το 1.5 TDCI 95 άλογα πετρέλαιο,υπάρχει κάποια γνώμη,το έχω στις επιλογές μου(fiesta).

KostakisK
18-01-24, 14:55
Για το 1.5 TDCI 95 άλογα πετρέλαιο,υπάρχει κάποια γνώμη,το έχω στις επιλογές μου(fiesta).

Παιδιά για έναν άνθρωπο που μετακινείται κυρίως σε αυτοκίνητο δρόμους όπως εγώ, δλδ μένω Πάτρα αλλά πηγαίνω 2 με 3 φορές στην Αθήνα στο γραφειο με αυτοκίνητο και το χρησιμοποιώ σπάνια εντός πόλης, είναι βολική λύση το ηλεκτρικό πχ τα ID της Volkswagen.

BlueChris
18-01-24, 15:55
Παιδιά για έναν άνθρωπο που μετακινείται κυρίως σε αυτοκίνητο δρόμους όπως εγώ, δλδ μένω Πάτρα αλλά πηγαίνω 2 με 3 φορές στην Αθήνα στο γραφειο με αυτοκίνητο και το χρησιμοποιώ σπάνια εντός πόλης, είναι βολική λύση το ηλεκτρικό πχ τα ID της Volkswagen.

οι απόψεις διίστανται :) .. για μεγάλες αποστάσεις εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα ηλεκτρικό με την καμία. Ένα καλό υβριδικό με βενζίνη που θα έψαχνα αν έπαιρνε και καλό κιτ αερίου.

Υ.Γ. Σίγουρα αν υποχρεωτικά έπρεπε να πάρω ηλεκτρικό δεν θα έπαιρνα γερμανικό αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα που κάποιοι μπορεί να έχουν άλλη άποψη. Να περάσει καμια 10ετία να δούμε τι ζημιές βγάζουν κλπ και πόσο κοστίζει η οποιαδήποτε αλλαγή πάνω τους σε οτιδήποτε και το ξανασυζητάμε.
Υ.Γ.2. Αν μιλάμε για όχημα που στο παίρνει η δουλειά σου και όχι εσύ προσωπικά ΤΟΤΕ ΠΑΡΤΟ το Volkswagen :)

ariadgr
18-01-24, 17:25
Παιδιά για έναν άνθρωπο που μετακινείται κυρίως σε αυτοκίνητο δρόμους όπως εγώ, δλδ μένω Πάτρα αλλά πηγαίνω 2 με 3 φορές στην Αθήνα στο γραφειο με αυτοκίνητο και το χρησιμοποιώ σπάνια εντός πόλης, είναι βολική λύση το ηλεκτρικό πχ τα ID της Volkswagen.

Για ταξίδια σε ηλεκτρικά είναι προτιμότερα τα Tesla λόγω καλύτερης διαχείρισης μπαταρίας, αυτονομίας, και ταχυφόρτισης (ειδικά όπου υπάρχουν tesla superchargers).
Επίσης είναι το καλύτερο value for money αυτή τη στιγμή.
Δηλαδή το Tesla Model 3 κάνει όσο το VW ID3 με πολύ καλύτερα features & επιδόσεις.

Δεν ξερω τι εννοεις "βολική λύση".
Το diesel ειναι ισως πιο βολικό με την έννοια ότι γεμίζεις και έχεις πχ 600 χιλιόμετρα χωρίς άγχος με την ταχύτητα που θα πηγαίνεις.
Ενω το ηλεκτρικό για να έχει καλή αυτονομία δεν έχει νόημα να τρέχεις πάνω απ το όριο ταχύτητας (δλδ μετα τα 130 χάνει το νόημα).

Το ηλεκτρικό είναι πολύ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ λύση στην κατανάλωση, εαν φορτίζεις στο σπίτι.
Εαν φορτίζεις σε ταχυφορτιστές έξω, είναι ακριβότερο απ οτι το Diesel (εξαιτίας της αυξημένης τιμής κιλοβατώρας στους ταχυφορτιστές, πχ 0,60€ / kWh)

2 με 3 φορες τη ΒΔΟΜΑΔΑ; Το μήνα; Δεν αναφερεις.
Εκει που φτάνεις στην Αθήνα, έχεις/μπορείς να έχει δική σου υποδομή να φορτίσεις, ώστε να μη χρειάζεται να πληρώσεις ταχυφορτιστή;

Οτι το ταξίδι, ειδικά με Tesla Autopilot (ή αντίστοιχα Adaptive Cruise Control & Lane assist/steering) και αυτόματο όχημα (όλα τα ηλεκτρικά είναι αυτόματα) θα είναι πιο ξεκούραστο, δεν το συζητάμε.

Τέλος υποθέτω ξέρεις ότι για λίγο καιρό ακόμα (μέχρι 30/4/23 ή μέχρι εξαντλήσεως των κονδυλίων) υπάρχει το Κινούμαι Ηλεκτρικά 2 που επιδοτεί τα ηλεκτρικά με €8.000.
Oπότε με €43.000 μπορείς να πάρεις Tesla Model 3 (νέο μοντέλο που μόλις κυκλοφόρησε), μείον €8.000 επιδότηση = €35.000 για τη φθηνότερη έκδοση.
Με €1.000 παραπάνω μπορείς να πάρεις Tesla Model Υ

KostakisK
18-01-24, 17:52
Συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα, 2-3 φορές τον μήνα πάω στο γραφείο αντε καμια βολτα απο Πατρα για Μοναστηρακι για καφε με φιλους επίσης με νοιαζει και η οικονομια να πηγαινω μαξ με 130 στο οριο αλλά και η αυτονομία.

ariadgr
18-01-24, 18:26
Συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα, 2-3 φορές τον μήνα πάω στο γραφείο αντε καμια βολτα απο Πατρα για Μοναστηρακι για καφε με φιλους επίσης με νοιαζει και η οικονομια να πηγαινω μαξ με 130 στο οριο αλλά και η αυτονομία.

Το budget που ανεφερα σου κάνει δηλαδή;

Εκει που φτάνεις στο γραφείο στην Αθήνα, έχεις/μπορείς να έχεις δική σου υποδομή να φορτίσεις, ώστε να μη χρειάζεται να πληρώσεις ταχυφορτιστή;
Ή δεν σε απασχολεί και τόσο αν θα πληρώσεις ακριβά 2-3 φορες το μηνα την κιλοβατωρα στην ταχυφορτιση (δηλαδή 45 ευρω για πληρη φορτιση, έναντι περίπου 20 ευρώ σε "οικιακή")

Eδω ειναι η αυτονομια του "φθηνού" Model 3 με τη μπαταρία 60 kWh
https://ev-database.org/car/1991/Tesla-Model-3

Highway - Mild Weather: 400 km
Highway - Cold Weather: 300 km
Mild weather: 'best-case' based on 23°C and no use of A/C. For 'Highway' figures a constant speed of 110 km/h is assumed. The actual range will depend on speed, style of driving, weather and route conditions.

Cold weather: 'worst-case' based on -10°C and use of heating.

Πάτρα-Αθήνα είναι 210km, άρα είσαι ΟΚ και με 120-130km/h χωρις στάση για φόρτιση με τον Ελληνικό καιρό (που δεν πάει -10 βαθμούς ούτε θα υπάρχει μεγάλη ανάγκη θέρμανσης)

BlueChris
18-01-24, 18:38
Το budget που ανεφερα σου κάνει δηλαδή;
Εκει που φτάνεις στο γραφείο στην Αθήνα, έχεις/μπορείς να έχεις δική σου υποδομή να φορτίσεις, ώστε να μη χρειάζεται να πληρώσεις ταχυφορτιστή;
Ή δεν σε απασχολεί και τόσο αν θα πληρώσεις ακριβά 2-3 φορες το μηνα την κιλοβατωρα στην ταχυφορτιση (δηλαδή 45 ευρω για πληρη φορτιση, έναντι περίπου 20 ευρώ σε "οικιακή")
Eδω ειναι η αυτονομια του "φθηνού" Model 3 πχ
https://ev-database.org/car/1991/Tesla-Model-3
Highway - Mild Weather: 400 km
Mild weather: 'best-case' based on 23°C and no use of A/C. For 'Highway' figures a constant speed of 110 km/h is assumed. The actual range will depend on speed, style of driving, weather and route conditions.

Highway - Cold Weather: 300 km
Cold weather: 'worst-case' based on -10°C and use of heating.
Μήπως λες πολλά με το 20€ φόρτιση? Για να πάω Πάτρα (290χλμ πες) με την corolla με αέριο με 7lt/100 που καίω (σταθερά με 120χλμ), θέλω κάτι λιγότερο από 20€ (με 0.665€ που έβαλα αέριο τιμή χτεσινή) υπολογιζοντας και το 1-1.5lt βενζινης που πιθανόν να κάψει σε επιταχύνσεις.

Νόμιζα πως με τα ηλεκτρικά κερδίζεις πολύ παραπάνω.

fadasma
18-01-24, 18:54
Cold weather: 'worst-case' based on -10°C and use of heating.

Σήμερα με -10 στη Νέα Υόρκη έμειναν καμια 200ρια tesla στο δρόμο από μπαταρία που τα κακάρωσε από το κρύο.

euri
18-01-24, 19:07
Εδώ πάνου δεν έχω δει ηλεκτρικό να έχει μείνει, ακόμα και με -20 και βγάλε. Βέβαια πολλοί παραπονιούνται για τη μειωμένη εμβέλεια λόγω κρύου...

Veldrin
18-01-24, 19:12
Παρομοίως, αυτό που έχω δεί όμως να παίζει πολύ από αμνημονεύτων ετών, είναι τα ICE οχήματα με τα trickle chargers συνδεδεμένα, αλλιώς δε θα παίρνει μπροστά το πρωί.

euri
18-01-24, 19:27
Παρομοίως, αυτό που έχω δεί όμως να παίζει πολύ από αμνημονεύτων ετών, είναι τα ICE οχήματα με τα trickle chargers συνδεδεμένα, αλλιώς δε θα παίρνει μπροστά το πρωί.

Ε ναι, εννοείται. Έχω ένα τέτοιο ντέφι (https://www.defa.com/fi/tuote/chargerkit-1210-flex/) σχεδόν από την αρχή που πήρα το αυτοκίνητο. Όταν η εξωτερική θερμοκρασία πέφτει κάτω από τους 5 βαθμούς το βάζω κάθε μέρα. Ούτε ηλεκτρικό να ήταν :tooth

- - - Updated - - -

Επίσης αυτό που παίζει πάρα πολύ εδώ πέρα είναι προθέρμανση κινητήρα (https://www.defa.com/fi/tuote/moottorinlammittimet-400-sarja/) (ζέσταμα του νερού) και θέρμανση του εσωτερικού με αερόθερμο (https://www.defa.com/fi/tuote/cabin-heater-kit-ev-1900/).

BlueChris
18-01-24, 19:45
Ε ναι, εννοείται. Έχω ένα τέτοιο ντέφι (https://www.defa.com/fi/tuote/chargerkit-1210-flex/) σχεδόν από την αρχή που πήρα το αυτοκίνητο. Όταν η εξωτερική θερμοκρασία πέφτει κάτω από τους 5 βαθμούς το βάζω κάθε μέρα. Ούτε ηλεκτρικό να ήταν :tooth

- - - Updated - - -

Επίσης αυτό που παίζει πάρα πολύ εδώ πέρα είναι προθέρμανση κινητήρα (https://www.defa.com/fi/tuote/moottorinlammittimet-400-sarja/) (ζέσταμα του νερού) και θέρμανση του εσωτερικού με αερόθερμο (https://www.defa.com/fi/tuote/cabin-heater-kit-ev-1900/).

Τα Lexus έχουν προθέρμανση για το πολύ κρύο και νομίζω και τα γερμανικά με πετρέλαιο... Τα πολύ ακριβά τουλάχιστον.

ariadgr
18-01-24, 20:41
Μήπως λες πολλά με το 20€ φόρτιση? Για να πάω Πάτρα (290χλμ πες) με την corolla με αέριο με 7lt/100 που καίω (σταθερά με 120χλμ), θέλω κάτι λιγότερο από 20€ (με 0.665€ που έβαλα αέριο τιμή χτεσινή) υπολογιζοντας και το 1-1.5lt βενζινης που πιθανόν να κάψει σε επιταχύνσεις.

Νόμιζα πως με τα ηλεκτρικά κερδίζεις πολύ παραπάνω.

57 κιλοβατωρες μπαταρια καθαρη χωρητικοτητα
ο καθενας κανει πολλαπλασιασμο αναλογα με την τιμη κιλοβατωρας, προσθετει ρυθμιζομενες χρεωσεις + ΦΠΑ
αν πουμε περιπου 0,25 ευρώ/κιλοβατωρα στο οικιακο με ολα αυτα, ειναι 14,25 ευρω απο εντελως αδεια σε εντελως γεματη η εν λογω μπαταρια (προφανώς δεν θα το φτάσεις ποτέ να είναι εντελώς άδεια, οπότε θα κοστίσει λιγότερο)
ειπα λιγο παραπανω, το ειχα υπολογισει για το long range οχημα με τη μεγαλυτερη μπαταρια (77 κιλοβατωρες)

- - - Updated - - -


Σήμερα με -10 στη Νέα Υόρκη έμειναν καμια 200ρια tesla στο δρόμο από μπαταρία που τα κακάρωσε από το κρύο.

Ο teslabjorn τα οδηγει καθημερινα εως και στους ΜΕΙΟΝ 30 στη Νορβηγια μεχρι να φτασουν στο ΜΗΔΕΝ μπαταρια και για ΧΙΛΙΑ χιλιομετρα καθε φορα
Οποτε δεν πιστευω λεξη.
Ενα παραδειγμα με ΠΑΛΙΟ ηλεκτρικό στους ΜΕΙΟΝ 30:
https://www.youtube.com/watch?v=hBUi11edjTo

Ενα με Tesla στους ΜΕΙΟΝ 25:
https://www.youtube.com/watch?v=RHAZQfiLLm0

Για βαλε το ντιζελ στους ΜΕΙΟΝ 30 να παρει μπροστα να δεις γέλια.
Επίσης θέλει και πρόσθετο στο ντεπόζιτο για να μην υπαρχει προβλημα σε τοσο χαμηλες θερμοκρασιες.

BlueChris
18-01-24, 21:34
57 κιλοβατωρες μπαταρια καθαρη χωρητικοτητα
ο καθενας κανει πολλαπλασιασμο αναλογα με την τιμη κιλοβατωρας, προσθετει ρυθμιζομενες χρεωσεις + ΦΠΑ
αν πουμε περιπου 0,25 ευρώ/κιλοβατωρα στο οικιακο με ολα αυτα, ειναι 14,25 ευρω απο εντελως αδεια σε εντελως γεματη η εν λογω μπαταρια (προφανώς δεν θα το φτάσεις ποτέ να είναι εντελώς άδεια, οπότε θα κοστίσει λιγότερο)
ειπα λιγο παραπανω, το ειχα υπολογισει για το long range οχημα με τη μεγαλυτερη μπαταρια (77 κιλοβατωρες)

- - - Updated - - -



Ο teslabjorn τα οδηγει καθημερινα εως και στους ΜΕΙΟΝ 30 στη Νορβηγια μεχρι να φτασουν στο ΜΗΔΕΝ μπαταρια και για ΧΙΛΙΑ χιλιομετρα καθε φορα
Οποτε δεν πιστευω λεξη.
Ενα παραδειγμα με ΠΑΛΙΟ ηλεκτρικό στους ΜΕΙΟΝ 30:
https://www.youtube.com/watch?v=hBUi11edjTo

Ενα με Tesla στους ΜΕΙΟΝ 25:
https://www.youtube.com/watch?v=RHAZQfiLLm0

Για βαλε το ντιζελ στους ΜΕΙΟΝ 30 να παρει μπροστα να δεις γέλια.
Επίσης θέλει και πρόσθετο στο ντεπόζιτο για να μην υπαρχει προβλημα σε τοσο χαμηλες θερμοκρασιες.

Αυτό είπα, έχουν προθερμαντηρα.

euri
18-01-24, 22:01
Τα Lexus έχουν προθέρμανση για το πολύ κρύο και νομίζω και τα γερμανικά με πετρέλαιο... Τα πολύ ακριβά τουλάχιστον.

Έχει το δικό μου βενζινοκίνητο Q3 (όχι στο βασικό εξοπλισμό) προθέρμανση κινητήρα και κλιματισμό θαλάμου επιβατών. Τώρα το χειμώνα το βάζω 20 λεπτά πριν ξεκινήσω. Ειδικά τα πρωινά που πηγαίνω τον πιτσιρικά στο σχολείο είναι εξαιρετικό να μπαίνεις σε ζεστό αυτοκίνητο και να ξεκινάς αμέσως. Και στα 500 μέτρα να βλέπεις τη θερμοκρασία νερού να έχει φτάσει στα κανονικά επίπεδα, ενώ έξω έχει μείον του κερατά.

Veldrin
18-01-24, 22:43
Έχει το δικό μου βενζινοκίνητο Q3 (όχι στο βασικό εξοπλισμό) προθέρμανση κινητήρα και κλιματισμό θαλάμου επιβατών. Τώρα το χειμώνα το βάζω 20 λεπτά πριν ξεκινήσω. Ειδικά τα πρωινά που πηγαίνω τον πιτσιρικά στο σχολείο είναι εξαιρετικό να μπαίνεις σε ζεστό αυτοκίνητο και να ξεκινάς αμέσως. Και στα 500 μέτρα να βλέπεις τη θερμοκρασία νερού να έχει φτάσει στα κανονικά επίπεδα, ενώ έξω έχει μείον του κερατά.

Αυτά είναι, και ακριβώς αυτό -> είναι και καλό για τον κινητήρα + και ότι ο καταλύτης θα έχει πιάσει τις θερμοκρασίες που πρέπει.

Εντυπώσεις μετά από μιάμισι εβδομάδα με το Xceed = πολύ καλές. (και επίσης, δεν μου το κοπάνησε ακόμα κανείς :p )

Πάει πολύ καλά στο δρόμο, παρά τις 18άρες ζάντες. Είναι αυτοκίνητο για να κάνεις ταξίδι και έχει και εξαιρετική ηχομόνωση. Καλά το θερμαινόμενο τιμόνι δεν ήξερα πως το χρειαζόμουν στη ζωή μου, μέχρι που με βρήκε αυτό...

Να πάμε στα μείον:

1. Το accelerator μετά την εκκίνηση είναι ΑΡΚΕΤΑ αναίσθητο. Δίνεις, δίνεις, από στάση πάντα και δεν ανεβάζει στροφές σε σημείο που κοντεύει να σου σβήσει/ ή θα σου σβήσει. Πρέπει να είναι πολύ πνιγμένο το αυτοκίνητο από το Euro 6, από τα 160 άλογα αρκετά έχουν πέσει για ύπνο.. Σε roll όμως είναι μια χαρά και όπως πρέπει.
2. Το speed sign recognition αποφάσισε πως δεν θα δουλεύει μετά το infotainment OTA update. Απλά εξαφανιζόλ. Μικρό το κακό, αλλά είχα κακομάθει να το έχω πάντα μπροστά μου, γιατί με το ADHD αν κάτι χάνω στην παρατηρητικότητα (ή τη μνήμη) κατά την οδήγηση είναι τα όρια ταχύτητας. Με τη μοτοσυκλέτα δε με νοιάζει έτσι κι αλλιώς γιατί εδώ όλες οι κάμερες κοιτάνε μπροστά :p

Οπότε:

3. Του έκλεισα να κάνει το ετήσιο σερβις του κατά τα προβλεπόμενα, καθώς από ότι είδα το τελευταίο ήταν 17/01/23. Να φτιάξουν το θέμα με τα σήματα, και να κάνουν reset το accelarator αν χρειάζεται. Κόστος σερβις στην αντιπροσωπεία... 168 λίρες (νόμιζα ήταν 244 αλλά με πήραν τηλέφωνο να μου πουν πως όχι δε θέλουμε τόσα λεφτά :p ). Το λες καλύτερο από Honda, που μου ζητήσαν 800+ και βλέπουμε.

teodor_ch
19-01-24, 10:04
57 κιλοβατωρες μπαταρια καθαρη χωρητικοτητα
ο καθενας κανει πολλαπλασιασμο αναλογα με την τιμη κιλοβατωρας, προσθετει ρυθμιζομενες χρεωσεις + ΦΠΑ
αν πουμε περιπου 0,25 ευρώ/κιλοβατωρα στο οικιακο με ολα αυτα, ειναι 14,25 ευρω απο εντελως αδεια σε εντελως γεματη η εν λογω μπαταρια (προφανώς δεν θα το φτάσεις ποτέ να είναι εντελώς άδεια, οπότε θα κοστίσει λιγότερο)
ειπα λιγο παραπανω, το ειχα υπολογισει για το long range οχημα με τη μεγαλυτερη μπαταρια (77 κιλοβατωρες)



όπως τα λές παραπάνω απλά υπολόγισε
1) η φόρτιση έχει απώλειες οπότε θα βάζεις πχ 50kwh και θα πληρώνεις 55kwh
2) Για την Ελλάδα η πρώτη σκάλα για αυξημένο τιμολόγιο είναι στις 500kwh οπότε σίγουρα θα πληρώνεις την kwh πολύ ακριβότερα

Για το κρύο η εικόνα με τα ακινητοποιημένα ηλεκτρικά είναι αδιαμφισβήτητη.
Δεν αμφιβάλλω αν έγινε κάτι παρόμοιο πριν 50-80 χρόνια με τα ICE αλλά τώρα αυτά έχουμε και αυτά βλέπουμε.

Τα ηλεκτρικά συμφέρουν αν κάνει κάποιος πολλά χιλιόμετρα και να είναι τυχερός να μήν τύχει κάτι απο ολα αυτά που διαβάζουμε και χρειαστεί να πληρώσει ζημιές (ή και ολόκληρο το όχημα).

Μόνο με excel βγαίνει συμπέρασμα και με τόσες επιλογές είναι πολύ δύσκολο να πετύχει κάποιος την καλύτερη λύση.

netblues
19-01-24, 10:32
Οι απωλειες στη φορτιση δυσκολα ειναι κατω απο 20%. Τι βαθμο αποδοσης να εχει ο φορτιστης? Και απο κει και περα, ποσο ζεσταινεται η μπαταρια για να φορτισει?

Αμα δεν εχεις ρευμα απο φωτοβολταικα, ειναι υπολογισιμο το κοστος

teodor_ch
19-01-24, 10:54
Με ένα γρήγορο γκουγλ διάβασα για έως και 90-95% αποδοτικότητα.
Αυτή είναι η καλύτερη δυνατή. Διάβασα και για 85% αλλά ο μέσος όρος δεν ξέρω πού είναι.

Με παραπάνω ψάξιμο σίγουρα μπορεί να βρεθεί η πληροφορία.
Σαν ποσοστό φαίνεται μικρό αλλά αν κάποιος κάνει 10.000χλμ/έτος
Με 19Kwh/100χλμ (τόσο βρήκα στο γκουγκλ) έχουμε 1900kwh + 10% (στην τύχη) = 190kwh έξτρα χασούρα
Ανα μήνα βγαίνει 174kwh έξτρα που δεν είναι τραγικό νούμερο αλλά βρίσκω υπερβολικά δύσκολο να μείνει η παροχή στην πρώτη κατηγορία τιμολόγησης.
Τιμή κιλοβατώρας να βάλω 0,25 οπότε θα κόστιζε ~€43 το μήνα


Ένα καινούργιο βενζίνης θα έκαιγε με μέση κατανάλωση τα 6l/100χλμ
10000/100*6* 1.8 (τιμή βενζίνης) = €1080 / 12 = €90 το μήνα

€46,5 η διαφορά ανα μήνα
€558 ανα έτος το όφελος το οποίο είναι ανάλογο των χιλιομέτρων που κάνουμε οπότε αν κάνουμε περισσότερα θα κερδίζουμε περισσότερα.

Στα 8 χρόνια που λήγει η εγγύηση της μπαραρίας το όφελος είναι ~€4500 που τα βρίσκω πολύ λίγα.


Εγώ κάνω λιγότερα χιλιόμετρα αλλά έχω φωτοβολταικά οπότε -> excel!

BlueChris
19-01-24, 11:31
Ένα καινούργιο βενζίνης θα έκαιγε με μέση κατανάλωση τα 6l/100χλμ
10000/100*6* 1.8 (τιμή βενζίνης) = €1080 / 12 = €90 το μήνα

€46,5 η διαφορά ανα μήνα
€558 ανα έτος το όφελος το οποίο είναι ανάλογο των χιλιομέτρων που κάνουμε οπότε αν κάνουμε περισσότερα θα κερδίζουμε περισσότερα.

Στα 8 χρόνια που λήγει η εγγύηση της μπαραρίας το όφελος είναι ~€4500 που τα βρίσκω πολύ λίγα.

/2 και παραπάνω αν βάλεις αέριο.

Παιδιά, όπως και να τα υπολογίσω το αέριο είναι το ποιο συμφέρον και δεν χρειάζεται να δώσει κάποιος και 50000€+ για ηλεκτρικό και να μην μπορεί να βγάλει και σερί ταξίδι μεγάλο. Το τέλειο το έχω ξαναπεί, Υβριδικό Plugin με αέριο... τέλος.

Η ηλεκτροκίνηση για μένα αξίζει μόνο όταν γίνεται η φόρτιση από εναλλακτικές πηγές ενέργειας... και να μην το πληρώνεις κιόλας αυτό μπας και βγάλεις το απίστευτο κόστος αγοράς του αυτοκινήτου.

teodor_ch
19-01-24, 11:54
/2 και παραπάνω αν βάλεις αέριο.

Παιδιά, όπως και να τα υπολογίσω το αέριο είναι το ποιο συμφέρον και δεν χρειάζεται να δώσει κάποιος και 50000€+ για ηλεκτρικό και να μην μπορεί να βγάλει και σερί ταξίδι μεγάλο. Το τέλειο το έχω ξαναπεί, Υβριδικό Plugin με αέριο... τέλος.

Η ηλεκτροκίνηση για μένα αξίζει μόνο όταν γίνεται η φόρτιση από εναλλακτικές πηγές ενέργειας... και να μην το πληρώνεις κιόλας αυτό μπας και βγάλεις το απίστευτο κόστος αγοράς του αυτοκινήτου.

Με την επιδότηση τα €35.000 δεν είναι τραγικά για το τεσλα.
Για ένα αντίστοιχο βενζίνης πόσα θες? Για τους χώρους περισσότερο γιατί τις επιδόσεις δεν τις πιάνεις εύκολα.

BlueChris
19-01-24, 12:04
Με την επιδότηση τα €35.000 δεν είναι τραγικά για το τεσλα.
Για ένα αντίστοιχο βενζίνης πόσα θες? Για τους χώρους περισσότερο γιατί τις επιδόσεις δεν τις πιάνεις εύκολα.

Ωπα δεν ήξερα ότι τόσο βγαίνει το Tesla.. ασχέτως αν δεν θα έπαιρνα αμάξι που μπορεί πχ να κάνουν κρακ τα κάτω ψαλίδια μπροστά λόγο αστοχίας ή να μου ζητήσουν σε ζημιά της μπαταρίας όσο κάνει καινούργιο, είναι καλή η τιμή

Το BZ4 της Toyota που η τιμή του είναι 50.920€, πόσο βγαίνει τελική?

teodor_ch
19-01-24, 12:10
Ωπα δεν ήξερα ότι τόσο βγαίνει το Tesla.. ασχέτως αν δεν θα έπαιρνα αμάξι που μπορεί πχ να κάνουν κρακ τα κάτω ψαλίδια μπροστά λόγο αστοχίας ή να μου ζητήσουν σε ζημιά της μπαταρίας όσο κάνει καινούργιο, είναι καλή η τιμή

Το BZ4 της Toyota που η τιμή του είναι 50.920€, πόσο βγαίνει τελική?

βγάλε περίπου €8000

Ούτε εγώ θα το έπαιρνα το τεσλα αλλά τα €35.000 είναι λίγα και αν το πάρω με σκοπό να το πουλήσω στα 7 χρόνια δε ξέρω τί χασούρα θα έχει.
Εχω διαβάσει ότι χάνουν πολύ γρήγορα την αξία τους και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος που σκέφτομαι έτσι :respekt:

Να μου άρεσε λίγο ρε γαμώτο κάτι θα γινόταν αλλά για μένα δεν βλέπεται καθόλου.

Θα ανοίξω το excel να δώ με τα φωτοβολταικά τί θα πληρώνω γιατί κάνω και λίγα χιλιόμετρα το χρόνο.

BlueChris
19-01-24, 12:20
βγάλε περίπου €8000

Ούτε εγώ θα το έπαιρνα το τεσλα αλλά τα €35.000 είναι λίγα και αν το πάρω με σκοπό να το πουλήσω στα 7 χρόνια δε ξέρω τί χασούρα θα έχει.
Εχω διαβάσει ότι χάνουν πολύ γρήγορα την αξία τους και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος που σκέφτομαι έτσι :respekt:

Να μου άρεσε λίγο ρε γαμώτο κάτι θα γινόταν αλλά για μένα δεν βλέπεται καθόλου.

Θα ανοίξω το excel να δώ με τα φωτοβολταικά τί θα πληρώνω γιατί κάνω και λίγα χιλιόμετρα το χρόνο.

Κοίτα ούτε εμένα μου αρέσουν αυτά που βλέπω καθημερινά... δεν ξέρω και τα μοντέλα αλλά τα τελευταία χρόνια επειδή είμαι συνέχεια Αττική οδό κάθε μέρα, βλέπω 1-2 σίγουρα καθημερινά.

Υπάρχει ένα όμως που δεν είναι αυτό το στυλ τετράγωνο κουτί όπως είναι όλα και το κυνήγαγα στην Εθνική μέχρι που ο τύπος το κατάλαβε και πάτησε και μην τον είδατε LOL...... μου άρεσε ο ποπός του γιατί είναι φαρδύ πολύ. πολύ όμορφο.. θα ψάξω να το βρω το μοντέλο..

Edit: το βρήκα.. το Model S (https://www.tesla.com/el_GR/inventory/new/ms?arrangeby=relevance&range=0) είναι αλλά είναι 1000 άλογα και κάνει 100000+.... νταξ λογικό να είναι το μόνο που μου αρέσει :)
από όλα όσα έχει ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ (https://www.tesla.com/el_GR/ms/order/5YJS204_5415ef5efe9b2cd9370ef980d51044fe?titleStatus=new&redirect=no#overview) είναι με σκούρα ταπετσαρία μέσα... όλα τα άλλα είναι πανηγύρια με λευκή ταπετσαρία .. νταξ...

DOU
19-01-24, 12:56
Εβλεπα τιμες για skoda fabia 1.0 110ps,peugeot 208 1.2 100ps,toyota yaris κλπ,>22-23 χιλιαρικα,δεν παμε καλα,ζητανε τρελα λεφτα για κουβαδακια.Koιτουσα ενα Diesel εισαγωγης,tdci fiesta 85hp του 2019,αλλα το φοβηθηκα για γυρισμενα χιλιομετρα και μην πληρωνω αργοτερα τις ζημιες του,βεβαια μεσω γνωστου ηταν η προταση.

BlueChris
19-01-24, 13:56
Εβλεπα τιμες για skoda fabia 1.0 110ps,peugeot 208 1.2 100ps,toyota yaris κλπ,>22-23 χιλιαρικα,δεν παμε καλα,ζητανε τρελα λεφτα για κουβαδακια.Koιτουσα ενα Diesel εισαγωγης,tdci fiesta 85hp του 2019,αλλα το φοβηθηκα για γυρισμενα χιλιομετρα και μην πληρωνω αργοτερα τις ζημιες του,βεβαια μεσω γνωστου ηταν η προταση.

Ναι έχουν ξεφύγει όλοι.. 20χιλ ζητάει η Hyundai για το i20 με τα 100 άλογα... νταξ.

xristostsilis
19-01-24, 14:08
Δείτε τιμές από Tesla Γερμανίας σε μτχ με μεγάλη μπαταρία και με εγγύηση από την Tesla.

https://www.tesla.com/de_DE/m3/order/5YJ3E7EB7LF675786?titleStatus=used&redirect=no#overview

Είχε ένα την προηγούμενη εβδομάδα ακριβώς ίδιο σε γκρι στα 28

Ελλάδα αυτήν την περίοδο υπάρχει πρόβλημα με τις επιδοτήσεις και είσαι τυχερός αν σε εγκρίνουν κλπ γιατί έχουν μειωθεί τα κονδύλια.

Τα ηλεκτρικά συμφέρουν και χωρίς φ/β ειδικά τα τεσλα που χτυπάνε τρέλα χαμηλές καταναλώσεις. Ενδεικτικά με ένα κίτρινο τιμολόγιο στην ΔΕΗ μπορείς να εχεις πολύ μεγάλη εξοικονόμηση και ίσως να κανεις και πλήρη απόσβεση κάποτε. Με ΦΒ δεν το συζητώ αλλά θέλει πολύ καλό plan χωρητικότητας γιατί με ένα 5kw δεν κανεις δουλειά. Τα Tesla έχουν περίπου 70kw μπαταρία χρησιμοποιούμενη (κανονικά 80 + θεωρώ ότι κανένας δεν θα το πάει στο 0% ποτέ) άρα θες ένα ΦΒ τουλάχιστον 10kw για ένα τυπικό σπίτι με ένα ψυγείο, κουζίνα, πλυντήριο κλπ.

- - - Updated - - -

Επισης με ανοιχτές τις κάμερες καταγραφής καίνε περίπου 6% σε μια ημέρα που είναι ακραία πολύ. Όσον αφορά το κομμάτι της φόρτισης δεν είναι οι απώλειες γύρω στο 20% αλλά πολύ λιγότερες και θα έλεγα εκτός ενδιαφέροντος μετρήσεως. Απώλειες τάξης 20% βλέπεις όταν έχει πολύ κρύο έξω υπό του μηδέν και φορτίζεις με σουκο ( 3kw)

@ ADSLgr.com All rights reserved.