PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62

BlueChris
19-01-24, 14:08
Δείτε τιμές από Tesla Γερμανίας σε μτχ με μεγάλη μπαταρία και με εγγύηση από την Tesla.

https://www.tesla.com/de_DE/m3/order/5YJ3E7EB7LF675786?titleStatus=used&redirect=no#overview

Είχε ένα την προηγούμενη εβδομάδα ακριβώς ίδιο σε γκρι στα 28

Ελλάδα αυτήν την περίοδο υπάρχει πρόβλημα με τις επιδοτήσεις και είσαι τυχερός αν σε εγκρίνουν κλπ γιατί έχουν μειωθεί τα κονδύλια.

Τα ηλεκτρικά συμφέρουν και χωρίς φ/β ειδικά τα τεσλα που χτυπάνε τρέλα χαμηλές καταναλώσεις. Ενδεικτικά με ένα κίτρινο τιμολόγιο στην ΔΕΗ μπορείς να εχεις πολύ μεγάλη εξοικονόμηση και ίσως να κανεις και πλήρη απόσβεση κάποτε. Με ΦΒ δεν το συζητώ αλλά θέλει πολύ καλό plan χωρητικότητας γιατί με ένα 5kw δεν κανεις δουλειά. Τα Tesla έχουν περίπου 70kw μπαταρία χρησιμοποιούμενη (κανονικά 80 + θεωρώ ότι κανένας δεν θα το πάει στο 0% ποτέ) άρα θες ένα ΦΒ τουλάχιστον 10kw για ένα τυπικό σπίτι με ένα ψυγείο, κουζίνα, πλυντήριο κλπ.

Καλά δεν υπάρχει άνθρωπος που θα πάει να βάλει ξαφνικά Φ/Β για να φορτίζει το αυτοκίνητο.. πόσο μάλλον τόσα πολλά. Αν το βάλει θα το βάλει συνολικά για το σπίτι του οπότε θα πρέπει να μεγαλώσει πολύ η εγκατάσταση για να καλύψει σπίτι/αυτοκίνητο. Επίσης θα πρέπει να κάνει πολλάααααα χλμ για να ασχοληθεί με τη φόρτιση του αυτοκινήτου... δεν ξέρω έτσι το βλέπω εγώ.

xristostsilis
19-01-24, 14:14
Καλά δεν υπάρχει άνθρωπος που θα πάει να βάλει ξαφνικά Φ/Β για να φορτίζει το αυτοκίνητο.. πόσο μάλλον τόσα πολλά. Αν το βάλει θα το βάλει συνολικά για το σπίτι του οπότε θα πρέπει να μεγαλώσει πολύ η εγκατάσταση για να καλύψει σπίτι/αυτοκίνητο. Επίσης θα πρέπει να κάνει πολλάααααα χλμ για να ασχοληθεί με τη φόρτιση του αυτοκινήτου... δεν ξέρω έτσι το βλέπω εγώ.

Προφανώς και βάζεις σε όλο το σπίτι. Επειδή ασχολούμαι με φβ Χρήστο ένα θα σου πω, αν δεν εχεις βάλει, βάλε χθες. Έχουν μειωθεί τόσο πολύ οι τιμές πάνελ αλλα και μπαταρίας αν θες (δεν θα έβαζα μπαταρία αν δεν μου την επιδοτούσαν). Τα inverter πάντα έκαναν 2κ για ένα τριφασικό καλό 10αρι. Από εκεί και πέρα τι θα σου πάρουν για την εγκατασταση κλπ. Είναι ένα πρόγραμμα που τρέχει τώρα το pv Stegi που αξίζει. Off topic βέβαια όλα αυτά αλλά θα χαρώ να σε βοηθήσω σε οτιδήποτε παρεμφερές αν γνωρίζω :)

Χιλιομετρικά τώρα τα τεσλα στο πολύ περίπου, αν θυμάμαι καλά με τους υπολογισμούς που είχα κάνει πέρυσι πρέπει να κανεις 20κ χιλιόμετρα τον χρόνο για να κανεις απόσβεση σε 8 με 10 χρόνια με ΦΒ χωρίς να βάζω μέσα το κόστος του ΦΒ σταθμού αφού εκεί γλιτώνεις και από το σπίτι αλλά εχεις επιδοτηθεί και τουλάχιστον 45%

BlueChris
19-01-24, 14:17
Προφανώς και βάζεις σε όλο το σπίτι. Επειδή ασχολούμαι με φβ Χρήστο ένα θα σου πω, αν δεν εχεις βάλει, βάλε χθες. Έχουν μειωθεί τόσο πολύ οι τιμές πάνελ αλλα και μπαταρίας αν θες (δεν θα έβαζα μπαταρία αν δεν μου την επιδοτούσαν). Τα inverter πάντα έκαναν 2κ για ένα τριφασικό καλό 10αρι. Από εκεί και πέρα τι θα σου πάρουν για την εγκατασταση κλπ. Είναι ένα πρόγραμμα που τρέχει τώρα το pv Stegi που αξίζει. Off topic βέβαια όλα αυτά αλλά θα χαρώ να σε βοηθήσω σε οτιδήποτε παρεμφερές αν γνωρίζω :)

Χιλιομετρικά τώρα τα τεσλα στο πολύ περίπου, αν θυμάμαι καλά με τους υπολογισμούς που είχα κάνει πέρυσι πρέπει να κανεις 20κ χιλιόμετρα τον χρόνο για να κανεις απόσβεση σε 8 με 10 χρόνια με ΦΒ χωρίς να βάζω μέσα το κόστος του ΦΒ σταθμού αφού εκεί γλιτώνεις και από το σπίτι αλλά εχεις επιδοτηθεί και τουλάχιστον 45%

Με ενοίκιο είμαι :( ... ούτε 2 πανελ που έχω και ένα inverter δεν τα έβαλα ποτέ γιατί δεν με άφησαν στην πολυκατοικία.. άστο....ούτε στο πατρικό στον μπαμπά μπορώ να βάλω που είναι δικό μας σπίτι σε πολυκατοικία με 22 διαμερίσματα.

xristostsilis
19-01-24, 14:29
Με ενοίκιο είμαι :( ... ούτε 2 πανελ που έχω και ένα inverter δεν τα έβαλα ποτέ γιατί δεν με άφησαν στην πολυκατοικία.. άστο....ούτε στο πατρικό στον μπαμπά μπορώ να βάλω που είναι δικό μας σπίτι σε πολυκατοικία με 22 διαμερίσματα.

Καταλαβαίνω απόλυτα, το θέμα της πολυκατοικίας είναι υπαρκτό και δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και κάτι. Πάντως μπήκα τώρα στο tesla.com και έτρεξα πάλι τον υπολογιστή τους με τις default παραμέτρους (20k χιλιόμετρα τον χρόνο σε ηλεκτρικό vs εσωτερικής καύσης με κατανάλωση περίπου 7,5l και του έβαλα κόστος 0,10€ την kwh και μου βγάζει εξοικονόμηση 12.500€ στην 5ετια αρα στα 10 χρόνια 25κ. not bad. Την kwh την έβαλα 10 λεπτα γιατί και με φβ συνεχίζεις και πληρώνεις πάγια όπως αδμηε και λοιπά κουραφέξαλα και κάπου εκεί, μην σου πω και λιγότερο είναι το κόστος, αν φορτίζεις πρωι με ήλιο και δεν τραβάς απο το δίκτυο πχ αυτά τα γλιτώνεις.)

- - - Updated - - -

διόρθωση 6,40 litre η κατανάλωση είχε ο υπολογιστής τους

- - - Updated - - -

253407

ακόμα και χωρίς ΦΒ κάνεις εξοικονόμηση πάντως

BlueChris
19-01-24, 14:38
Καταλαβαίνω απόλυτα, το θέμα της πολυκατοικίας είναι υπαρκτό και δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και κάτι. Πάντως μπήκα τώρα στο tesla.com και έτρεξα πάλι τον υπολογιστή τους με τις default παραμέτρους (20k χιλιόμετρα τον χρόνο σε ηλεκτρικό vs εσωτερικής καύσης με κατανάλωση περίπου 7,5l και του έβαλα κόστος 0,10€ την kwh και μου βγάζει εξοικονόμηση 12.500€ στην 5ετια αρα στα 10 χρόνια 25κ. not bad. Την kwh την έβαλα 10 λεπτα γιατί και με φβ συνεχίζεις και πληρώνεις πάγια όπως αδμηε και λοιπά κουραφέξαλα και κάπου εκεί, μην σου πω και λιγότερο είναι το κόστος.)

- - - Updated - - -

διόρθωση 6,40 litre η κατανάλωση είχε ο υπολογιστής τους

- - - Updated - - -

253407

ακόμα και χωρίς ΦΒ κάνεις εξοικονόμηση πάντως

Που το βρήκες αυτό? δεν το βρίσκω το link...

Όπως και να έχει με υπολογισμό ακριβώς τα μισά λόγο αερίου θα είναι στα 10 χρόνια 12.500 το κέρδος, αν δεν έχεις όμως πάνελ δικά σου ή δεν μπορείς να βάλεις (εκ των πραγμάτων σε μια ταράτσα με 4 διαμερίσματα είναι αδύνατο πχ να βάλουν και τα 4 διαμερίσματα πάνελ και να κερδίζουν. Ωραία τα πάνελ κλπ αλλά για μονοκατοικίες μόνο) τότε παίζει να χάνεις κιόλας με το ηλεκτρικό.

xristostsilis
19-01-24, 14:58
Που το βρήκες αυτό? δεν το βρίσκω το link...

1) επιλέγεις το μοντέλο που σε ενδιαφέρει πχ εδώ https://www.tesla.com/el_gr/modely/design#overview
2)253408
3)περιηγήσου στις καρτέλες 253409

Για αέριο δεν ξέρω τι παίζει. Το ηλεκτρικό εμένα μου αρέσει κιόλας λόγω regenerative braking πχ οταν κατεβαίνει απο βουνό δεν πατάς φρένα και δεν ταλαιπωρείς τακάκια κλπ και είναι πολύ όμορφα στο φρενάρισμα τους. Και το κυριότερο μπορείς να ανάβεις την αντλία θερμότητας ακόμα και παρκαρισμένος ενώ περιμένεις στο αμάξι (καλοκαίρι θύμαμαι κάτι κουνούπια στο ταπεινό opel μου να με έχουν γαζώσει επειδή είχα ανοιχτό παράθυρο). Γενικά δεν παίρνεις ηλεκτρικό με σκοπό την εξοικονόμηση, αλλά περισσότερο για τα καλούδια που σου κάνουν την οδήγηση (αλλά και την εμπειρία) λίγο καλύτερη. Ολα τα ηλεκτρικά δεν είναι ίδια βέβαια αλλά σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να σου πει "ε σιγά άσε αναμένη την μηχανή να έχεις το ac ανοιχτό" ή και άλλα πολλά παρεμφερή. Γενικά κάποιοι δεν αλλάζουν άποψη, εγώ λόγω των σπουδών μου ως ηλεκτρολόγος τα συμπαθώ λίγο παραπάνω και ίσως είμαι biased. Σιχάθηκα πάντως να βλέπω οθόνες με navigations που να κολλάνε ενώ το αμάξι κάνει 50+ ή να μην είναι ενημερωμένοι οι χάρτες κλπ. Κάτι άλλα αμάξια (ακόμα και ηλεκτρικά) δεν έχουν καν OTA updates. Θα μου πεις σιγά τι θα μου προσφέρει το update, ένα θα σου πω, η tesla πριν 1 μήνα έβαλε high resolution park assist με τεχνητή νοημοσύνη για visualization ενώ πριν κάτι χρόνια ενεργοποίησε την λειτουργεία περιφρούρισης αυτοκινήτου μέσω των καμερών που εφαρμόζουν πάλι AI για σωστές ειδοποιήσεις σου στο smartphone μόνο όταν πρέπει αλλά και συνεχή καταγραφή συμβάντων. Αν αύριο χρειαστεί κάτι μεγάλο και μπορεί να δωθεί μέσω ενημέρωσης θα το βγάλει, ενώ ένα ICE χωρίς OTA και με κουμπιά που μελλοντικά θα είναι Obsolete (δες παρουσίαση steve jobs περί iphone 2g) θα είναι πάντα ίδια.

- - - Updated - - -

Χρήστο το model s που έγραψες παραπάνω απο Γερμανία μτχ παίζει και σε τέτοιες τιμές:

253410

BlueChris
19-01-24, 16:30
1) επιλέγεις το μοντέλο που σε ενδιαφέρει πχ εδώ https://www.tesla.com/el_gr/modely/design#overview
2)253408
3)περιηγήσου στις καρτέλες 253409

Για αέριο δεν ξέρω τι παίζει. Το ηλεκτρικό εμένα μου αρέσει κιόλας λόγω regenerative braking πχ οταν κατεβαίνει απο βουνό δεν πατάς φρένα και δεν ταλαιπωρείς τακάκια κλπ και είναι πολύ όμορφα στο φρενάρισμα τους. Και το κυριότερο μπορείς να ανάβεις την αντλία θερμότητας ακόμα και παρκαρισμένος ενώ περιμένεις στο αμάξι (καλοκαίρι θύμαμαι κάτι κουνούπια στο ταπεινό opel μου να με έχουν γαζώσει επειδή είχα ανοιχτό παράθυρο). Γενικά δεν παίρνεις ηλεκτρικό με σκοπό την εξοικονόμηση, αλλά περισσότερο για τα καλούδια που σου κάνουν την οδήγηση (αλλά και την εμπειρία) λίγο καλύτερη. Ολα τα ηλεκτρικά δεν είναι ίδια βέβαια αλλά σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να σου πει "ε σιγά άσε αναμένη την μηχανή να έχεις το ac ανοιχτό" ή και άλλα πολλά παρεμφερή. Γενικά κάποιοι δεν αλλάζουν άποψη, εγώ λόγω των σπουδών μου ως ηλεκτρολόγος τα συμπαθώ λίγο παραπάνω και ίσως είμαι biased. Σιχάθηκα πάντως να βλέπω οθόνες με navigations που να κολλάνε ενώ το αμάξι κάνει 50+ ή να μην είναι ενημερωμένοι οι χάρτες κλπ. Κάτι άλλα αμάξια (ακόμα και ηλεκτρικά) δεν έχουν καν OTA updates. Θα μου πεις σιγά τι θα μου προσφέρει το update, ένα θα σου πω, η tesla πριν 1 μήνα έβαλε high resolution park assist με τεχνητή νοημοσύνη για visualization ενώ πριν κάτι χρόνια ενεργοποίησε την λειτουργεία περιφρούρισης αυτοκινήτου μέσω των καμερών που εφαρμόζουν πάλι AI για σωστές ειδοποιήσεις σου στο smartphone μόνο όταν πρέπει αλλά και συνεχή καταγραφή συμβάντων. Αν αύριο χρειαστεί κάτι μεγάλο και μπορεί να δωθεί μέσω ενημέρωσης θα το βγάλει, ενώ ένα ICE χωρίς OTA και με κουμπιά που μελλοντικά θα είναι Obsolete (δες παρουσίαση steve jobs περί iphone 2g) θα είναι πάντα ίδια.

- - - Updated - - -

Χρήστο το model s που έγραψες παραπάνω απο Γερμανία μτχ παίζει και σε τέτοιες τιμές:

253410

Ωραίο το Deep Blue :)

Όσο για τον υπολογισμό ήμουν large, έβαλα για 10000 χλμ το χρόνο με τιμή βενζίνης 1.6€ με κόστος ηλεκτρικής ενέργειας 0.2 αλλά στην κατανάλωση έβαλα 4lt... δηλαδή αν με βενζίνη καίω 7lt τότε κανονικά με αέριο θα καίω 3.5 σε αξία βενζίνης (οκ έβαλα 4 γιατί δεν παίρνει δεκαδικό), οπότε κερδίζω 500€ το χρόνο.

Άρα θα αποσβέσω την αγορά Tesla των 50000€ σε 166 χρόνια :)

253412

Edit: OK σε 158 χρόνια η απόσβεση αν βάλω 2000€ γιατί είμαι large για το καλό κιτ του αερίου......:)

- - - Updated - - -

Για να είμαι τίμιος.. η κουβέντα γίνεται αν αξίζει κάποιος να πάρει ηλεκτρικό ή αυτό που λέω εγώ βενζινοκίνητο με αέριο οπότε είναι λάθος ο υπολογισμός μου...
Αν πχ κάποιος έπαιρνε τώρα το Corolla θα έδινε 30 πες άρα η διαφορά είναι 20χιλ οπότε θα το αποσβέσεις σε 66 μόνο χρόνια :) άντε 60 χρόνια με το κιτ αερίου.

teodor_ch
19-01-24, 17:41
Γενικά δεν παίρνεις ηλεκτρικό με σκοπό την εξοικονόμηση, αλλά περισσότερο για τα καλούδια που σου κάνουν την οδήγηση (αλλά και την εμπειρία) λίγο καλύτερη.

Με σχεδόν 2 τόνους αμάξι δε ξέρω πόσο ωραία οδήγηση κάνεις πέρα απο τις ευθείες.
Δεν το έχω οδηγήσει βέβαια για να είμαι σίγουρος αλλά φοβάμαι ότι δε μπορεί να συγκριθεί με ένα hatchback των <1400κιλών.

Τα ΟΤΑ updates καλοδεχούμενα αλλά μόνο όποτε θέλω εγώ.

ariadgr
19-01-24, 22:08
Με σχεδόν 2 τόνους αμάξι δε ξέρω πόσο ωραία οδήγηση κάνεις πέρα απο τις ευθείες.
Δεν το έχω οδηγήσει βέβαια για να είμαι σίγουρος αλλά φοβάμαι ότι δε μπορεί να συγκριθεί με ένα hatchback των <1400κιλών.

Αψογη οδηγηση σε ολα τα ηλεκτρικα. Αθορυβα, χωρις κραδασμους απο τη μηχανη. Άλλο επίπεδο.
Κανένα πρόβλημα με το βάρος, δεν το καταλαβαινεις.
Οι επιδόσεις τους είναι εξαιρετικές.
Δες review videos εαν σε ενδιαφερει.
Εδω πχ το Volvo EX30 εχει 0-100 σε 5,7 sec στην πιο φθηνη του εκδοση, 5,3 sec στη μεσαια και 3,6 στην τετρακινητη.
Πόσα λεφτα θες για να παρεις θερμικό με 3,6 sec 0-100 ξερεις;

Veldrin
19-01-24, 22:14
Όπως σε όλα τα αυτοκίνητα υπάρχουν μοντέλα που έχουν body roll. Και υπάρχουν και αυτά που έχουν σπορ στήσιμο.

Tesla, ή ακόμα και e-golf έχουν εντελώς σπορ χαρακτήρα.

Ότι είπε ο ariadgr.

xristostsilis
19-01-24, 22:24
Μην ξεχνάμε και την ασφάλεια των ηλεκτρικών επειδή δεν έχουν μηχανή στο εμπρός τμήμα. Γενικά έχουν πολλά θετικά σε αρκετούς τομείς.

teodor_ch
20-01-24, 11:06
Δηλαδή ένα tesla μπαίνει στις στροφές όπως ένα golf gti?
Έχει την ίδια ευχαρίστηση?

Θα πρέπει να κάνω ένα test drive σύντομα.


Δεν αναφέρομαι σε θόρυβο και κραδασμούς αλλά την αίσθηση που σου δίνει στο τιμόνι και πώς στρίβει.

- - - Updated - - -


Μην ξεχνάμε και την ασφάλεια των ηλεκτρικών επειδή δεν έχουν μηχανή στο εμπρός τμήμα. Γενικά έχουν πολλά θετικά σε αρκετούς τομείς.

Για την ασφάλεια μόνο και μόνο που υπάρχουν οι μπαταρίες δεν θεωρώ ότι είναι καλύτερη.


Είναι και το θέμα της συντήρησης/επισκευών που κοστίζει πολύ ακριβότερα. Βλ. Hertz

xristostsilis
20-01-24, 11:31
Για την ασφάλεια μόνο και μόνο που υπάρχουν οι μπαταρίες δεν θεωρώ ότι είναι καλύτερη.

Οχι ρε συ, έχουν πολύ βαρύ σκελετό γύρω απο τις μπαταρίες. Ψάξε το λίγο, θυμάμαι ένα που έπεσε απο γκρεμό κάπου στην Αμερική (west coast πρέπει να ήταν) και βγήκαν 4 άτομα ασφαλείς και είχα μείνει παγωτό. Είναι πολύ ασφαλές αμάξι.

Δες το link https://www.cnn.com/2023/01/03/us/tesla-crash-cliff-california-cec/index.html

- - - Updated - - -


Είναι και το θέμα της συντήρησης/επισκευών που κοστίζει πολύ ακριβότερα. Βλ. Hertz

Συντήρηση συμφωνώ είναι κάτι σαν την apple στα κινητά της. Πάντως έχει το καλό να δίνει δημόσια πολλά service manuals αλλά και υπάρχει μεγάλη υποστίρηξη σε forums. Αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς και να φτιάξεις κάτι μόνος σου. Γενικά είναι πολύ απλά φτιαγμένα. Αν τύχει κάτι όμως και πρέπει να πας σε επίσημο σέρβις ισχύει.. Ειδικά Ελλάδα διαβάζω για καθυστερήσεις κλπ. Και BMW/Mercedes κλπ σε επίσημες αντιπροσωπείες πανάκριβα είναι όλα. Τουλάχιστον στο τέσλα δεν έχεις κάποια συντήρηση τυπική. Αν δεν πατάς φρένο ούτε τακάκια δεν θέλει.

- - - Updated - - -

Θα μου πεις αν τύχει σταβή στην μπαταρία; Θεωρώ για φυσιολογική χρήση με max 80% charge τυπικά χτυπάς πολλά χιλιόμετρα. Εδώ ένας έβλεπα προχθές έχει 500κ+ χιλιόμετρα στο οδόμετρο του χωρίς αλλαγή μπαταρίας/μοτέρ κλπ

- - - Updated - - -

Οι μπαταρίες πολύ μπακάλικα έχουν μια μεμβράνη που διαχωρίζει την άνοδο απο την κάθοδο, άλλες μπαταρίες (NMC) σου ζητάνε να τις προσέχεις και να το φορτίζεις έως 80% ενώ άλλες όπως οι lifepo4 που βάζει η tesla συνήθως ΜΟΝΟ στα πισωκίνητα με μικρή μπαταρία έχουν πολύ πιο δυνατή μεμβράνη και μπορείς άνετα να τα φορτίζεις συχνά έως το 100%. Προφανώς βάζει τις lifepo4 στα μικρά για να έχεις καλό range αλλά όχι στα μεγάλα γιατί εκει σου λέει σου φτάνει το 80% συνήθως και αν θες το έξτρα φορτισε το. Τώρα στο κομμάτι να χαλάσει η μπαταρία μπαίνει και η αντλία θερμότητας που κρατάει τις μπαταρίες συνεχώς σε καλή θερμοκρασία είτε έξω χιονίζει είτε έξω έχει 40 βαθμούς. Ο νούμερο ένα εχθρός της μπαταρίας είναι η θερμοκρασία και μετά η πίεση που ασκείται απο τα ηλεκτρόνια που μεταφέρονται απο την άνοδο στην κάθοδο ή και το αντίθετο διότι σκέψου τα ηλεκτρόνια είναι σαν αμάξια σε ένα πάρκινγκ. όταν το πάρκιγνκ έχει σχεδόν γεμίσει δύσκολα βρίσκεις θέση, κουράζεσαι δημιουργείς μια συμφόρηση στο πάρκινγκ για αυτούς που θέλουν να φύγουν κλπ. Η apple στην σειρά iphone 15 έβαλε κόφτη φόρτισης στο 80% γιατί είναι πλέον γνωστό ότι χαλάνε οι μπαταρίες γρηγορότερα αν το φορτίζεις τέρμα. Ενας φίλος μου με 15promax που δεν ειχε τον κόφτη έχασε 1% της υγείας της μπαταρίας σε 2 μήνες ενώ άλλος με τον κόφτη που ξέρω έχει ακόμα 100%. Τα κινητά είναι πολύ καλό παράδειγμα για να καταλάβεις τι να περιμένεις. Επίσης σκέψου οτι τα κινητά δεν είναι ποτέ σε καλές συνθήκες θερμοκρασιας.

BlueChris
20-01-24, 11:51
Δηλαδή ένα tesla μπαίνει στις στροφές όπως ένα golf gti?
Έχει την ίδια ευχαρίστηση?

Θα πρέπει να κάνω ένα test drive σύντομα.


Δεν αναφέρομαι σε θόρυβο και κραδασμούς αλλά την αίσθηση που σου δίνει στο τιμόνι και πώς στρίβει.

- - - Updated - - -



Για την ασφάλεια μόνο και μόνο που υπάρχουν οι μπαταρίες δεν θεωρώ ότι είναι καλύτερη.


Είναι και το θέμα της συντήρησης/επισκευών που κοστίζει πολύ ακριβότερα. Βλ. Hertz

Φυσικά ρε συ, το ίδιο στρίβει ένα Tesla με ένα κανονικό αυτοκίνητο 1000κιλων lol αλλά θα με ενδιέφερε να πάρει κάποιος να πάμε σε ένα βουνό να δούμε :) εγώ θα είμαι με την corolla μου με 17αρες 45αρια και τα αγωνιστικά kayaba μου.

teodor_ch
20-01-24, 15:41
Οχι ρε συ, έχουν πολύ βαρύ σκελετό γύρω απο τις μπαταρίες. Ψάξε το λίγο, θυμάμαι ένα που έπεσε απο γκρεμό κάπου στην Αμερική (west coast πρέπει να ήταν) και βγήκαν 4 άτομα ασφαλείς και είχα μείνει παγωτό. Είναι πολύ ασφαλές αμάξι.

Δες το link https://www.cnn.com/2023/01/03/us/tesla-crash-cliff-california-cec/index.html



Μέχρι και site υπάρχει!
https://www.tesla-fire.com/

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα τα μελετήσω αργότερα που θα έχω χρόνο.

K1m0n
20-01-24, 15:56
και τα αγωνιστικά kayaba μου

ultra sr?
TRD?
...?

xristostsilis
20-01-24, 19:07
Μέχρι και site υπάρχει!
https://www.tesla-fire.com/

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα τα μελετήσω αργότερα που θα έχω χρόνο.

είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις και αποδεκτές. ice είναι πολύ περισσότερα ΠΟΣΟΣΤΙΑΙΑ.

BlueChris
20-01-24, 19:29
ultra sr?
TRD?
...?

SR ναι με μπλε ελατήρια λιγο προοδευτικά γιατί αλλιώς είναι καρτ απο την αγία Βαρβάρα (δλδ κουδουνίζουν ολα λολ).
Στρίβει καλά χωρις πλακα αλλά θέλει χλμ..

K1m0n
21-01-24, 01:12
SR ναι με μπλε ελατήρια λιγο προοδευτικά γιατί αλλιώς είναι καρτ απο την αγία Βαρβάρα

Μερακλής :)

tsavman
21-01-24, 11:31
αλλιώς είναι καρτ απο την αγία Βαρβάρα (δλδ κουδουνίζουν ολα λολ).


Τι να πούμε εμείς με τα AGX και ελατήρια ΤΤΕ, φεύγουν τα σφραγίσματα σε κάθε ανωμαλία :p

K1m0n
21-01-24, 13:03
Τι να πούμε εμείς με τα AGX και ελατήρια ΤΤΕ, φεύγουν τα σφραγίσματα σε κάθε ανωμαλία

Η φαγούρα για το "καλύτερο" δεν περνάει ποτέ.
Αν έχεις agx μετά κοιτάς σε coilover και μετά κοιτάς πλαγίως τα ohlins.
Και αφού περάσει κάμποσος καιρός και αλλάξεις σινεμπλόκ και σφραγίσματα
πάς και βάζεις 4 απλά/φτηνά kyb για να πας στο sm χωρίς να κοπανιέσαι.
Ή τουλάχιστον σε μένα κάπως έτσι εξελίχθηκε η σχέση μου με τα αμορτισέρ.

BlueChris
21-01-24, 13:36
Τι να πούμε εμείς με τα AGX και ελατήρια ΤΤΕ, φεύγουν τα σφραγίσματα σε κάθε ανωμαλία :p
Έχω ήδη τα TTE αλλά πολύ κοπανημα ρε φίλε.


Η φαγούρα για το "καλύτερο" δεν περνάει ποτέ.
Αν έχεις agx μετά κοιτάς σε coilover και μετά κοιτάς πλαγίως τα ohlins.
Και αφού περάσει κάμποσος καιρός και αλλάξεις σινεμπλόκ και σφραγίσματα
πάς και βάζεις 4 απλά/φτηνά kyb για να πας στο sm χωρίς να κοπανιέσαι.
Ή τουλάχιστον σε μένα κάπως έτσι εξελίχθηκε η σχέση μου με τα αμορτισέρ.

Στα coilover πανε όλοι οι φλωρινιοτηδες και παιρνουν coilover χωρίς να πουν για το ελατήριο τα κιλά οπότε τα οχήματα διαλύονται. Κάθισα και έψαξα τα κιλά της μαμας Corolla και είναι 2.4, τα ΤΤΕ είναι γύρω στα 5 κιλά και τα Coilover 8!!!!
Όλα τα coilover που φέρνουν Ελλάδα ή αγοράζουν από internet είναι 7-8 κιλά.
Πήρα τηλέφωνο Αγγλία στην BC Racing και τους ρώτησα αν μπορούν το ελατήριο να είναι 4 κιλά και μου είπαν φυσικά και πως είμαι ο 1ος που το ζητάει. Φέραμε ένα σετ και το αμάξι ήταν ποίημα στα Μέγαρα στην πίστα. Οι άλλοι με τα τραπεζια χοροπηδαγαν. Άσε που τα χαμηλώνουν πολύ λες και οδηγούν στην Monza. Στις Σέρρες δεν έχω πάει ποτέ την πίστα αλλά τα Μέγαρα είναι χάλια.
Απο εκεί και πέρα δεν είναι για καθημερινή οδήγηση όπως αυτή που κάνω εγώ 50χλμ την μέρα για αυτό έβαλα τα προοδευτικά... Είμαι έτοιμος να βγάλω και τα AGΧ να πω την αλήθεια αλλά τα αφήνω για την χαρά της 1ας φορας του μήνα που φεύγω από την δουλειά στη Μαγούλα και παω Σκούρτα, στρίβω δεξιά στην μεγάλη ευθεία και πιάνω το βουνό που με βγάζει στη Χασιά που είναι όλο στροφιλικια και χαίρομαι λίγο...
Τι μας έχει μείνει στην ζωή? :)

tsavman
21-01-24, 14:09
Η φαγούρα για το "καλύτερο" δεν περνάει ποτέ.
Αν έχεις agx μετά κοιτάς σε coilover και μετά κοιτάς πλαγίως τα ohlins.
Και αφού περάσει κάμποσος καιρός και αλλάξεις σινεμπλόκ και σφραγίσματα
πάς και βάζεις 4 απλά/φτηνά kyb για να πας στο sm χωρίς να κοπανιέσαι.
Ή τουλάχιστον σε μένα κάπως έτσι εξελίχθηκε η σχέση μου με τα αμορτισέρ.

Να συμπληρώσω και επιστροφή στο 195/60-15'' από 205/45-17'' :p

- - - Updated - - -


Έχω ήδη τα TTE αλλά πολύ κοπανημα ρε φίλε.



Στα coilover πανε όλοι οι φλωρινιοτηδες και παιρνουν coilover χωρίς να πουν για το ελατήριο τα κιλά οπότε τα οχήματα διαλύονται. Κάθισα και έψαξα τα κιλά της μαμας Corolla και είναι 2.4, τα ΤΤΕ είναι γύρω στα 5 κιλά και τα Coilover 8!!!!
Όλα τα coilover που φέρνουν Ελλάδα ή αγοράζουν από internet είναι 7-8 κιλά.
Πήρα τηλέφωνο Αγγλία στην BC Racing και τους ρώτησα αν μπορούν το ελατήριο να είναι 4 κιλά και μου είπαν φυσικά και πως είμαι ο 1ος που το ζητάει. Φέραμε ένα σετ και το αμάξι ήταν ποίημα στα Μέγαρα στην πίστα. Οι άλλοι με τα τραπεζια χοροπηδαγαν. Άσε που τα χαμηλώνουν πολύ λες και οδηγούν στην Monza. Στις Σέρρες δεν έχω πάει ποτέ την πίστα αλλά τα Μέγαρα είναι χάλια.
Απο εκεί και πέρα δεν είναι για καθημερινή οδήγηση όπως αυτή που κάνω εγώ 50χλμ την μέρα για αυτό έβαλα τα προοδευτικά... Είμαι έτοιμος να βγάλω και τα AGΧ να πω την αλήθεια αλλά τα αφήνω για την χαρά της 1ας φορας του μήνα που φεύγω από την δουλειά στη Μαγούλα και παω Σκούρτα, στρίβω δεξιά στην μεγάλη ευθεία και πιάνω το βουνό που με βγάζει στη Χασιά που είναι όλο στροφιλικια και χαίρομαι λίγο...
Τι μας έχει μείνει στην ζωή? :)


Η αλήθεια είναι ότι μόλις ξεπεράσεις ταχύτητα πόλης και μπεις σε στροφές, τα AGX είναι ποίηση.
Κάτω από τα 70χλμ στους δρόμους μας, είναι απλά απάλευτα, ακόμα και στο μαλακό τους. Αλλά σίγουρα φταίει και το ελατήριο.
Faster is comfier :p

K1m0n
21-01-24, 14:12
ρώτησα αν μπορούν το ελατήριο να είναι 4 κιλά και μου είπαν φυσικά και πως είμαι ο 1ος που το ζητάει

Μα-μα-μα, σκληρότερο = καλυτερότερο/bestest... :tongue:
Τι, όχι...?

- - - Updated - - -


Να συμπληρώσω και επιστροφή στο 195/60-15'' από 205/45-17''

Ε, ναι, για μένα τουλάχιστον 70% προφίλ, μόνο στο SM πάω πλέον.

BlueChris
21-01-24, 16:15
Να συμπληρώσω και επιστροφή στο 195/60-15'' από 205/45-17''

Εγώ πιστός στο 205/45/17 και με Michelin τελευταία παρακαλώ που δεν έβαζα ποτέ... οκ κάθε 3-4 μήνες πάω για κάνα ίσιωμα ζάντας κάνα 20άρικο και τέλος :)

megahead13
21-01-24, 19:57
Εγώ πιστός στο 205/45/17 και με Michelin τελευταία παρακαλώ που δεν έβαζα ποτέ... οκ κάθε 3-4 μήνες πάω για κάνα ίσιωμα ζάντας κάνα 20άρικο και τέλος :)
Γιατί;;; Λόγω προφίλ ή λόγω Michelin;

BlueChris
22-01-24, 09:49
Γιατί;;; Λόγω προφίλ ή λόγω Michelin;

Λόγο δρόμων που είναι σαν να έχουν βομβαρδιστεί πρόσφατα. Το πρωί από Αγίους και στενά πάω και μπαίνω Αττική οδό από την είσοδο Μενιδίου...ε ανέβα να δεις την Δημοκρατίας πως είναι:)
Εντάξει τις έχω μάθει τις λακούβες μας αλλά όλο σκάνε νέα κάθετα για τις οπτικές παντού οπότε πέφτω που και που. Οι ζάντες μου είναι λίγο βούτυρο να πω την αλήθεια. Για το βουνό στη Χασιά πάνω δεν το συζητάω, έχει χαλάσει και εκεί ο δρόμος...

- - - Updated - - -

Dead Robots lol


https://www.youtube.com/watch?v=iFAtqWOaEgg

Αν και για να είμαι δίκαιος οι φορτιστές παρέδωσαν...ας τα φορτιζαν σπίτι τους οι ηλίθιοι αλλά ουγκ είναι όλη η χώρα.

- - - Updated - - -

Α βρήκα και πιο ηλεκτρικό αυτοκίνητο θα πάρω :)


https://youtu.be/RuW7KzgbqKo

ArchAngel
22-01-24, 11:57
Πάντως απ' ότι διάβαζα σε διπλανό φόρουμ τα κονδύλιο για επιδότηση σε ηλεκτρικό πάπαλα, οπότε μην υπολογίζετε σε μείωση της τιμής πλέον.
Κι αυτοί που πρόλαβαν και πήρανε την επιδότηση πρώτα πλήρωσαν την κανονική τιμή και μετά από κανά χρόνο πήρανε τα χρήματα, ενώ πολλοί ακόμη περιμένουν.

BlueChris
22-01-24, 12:05
Πάντως απ' ότι διάβαζα σε διπλανό φόρουμ τα κονδύλιο για επιδότηση σε ηλεκτρικό πάπαλα, οπότε μην υπολογίζετε σε μείωση της τιμής πλέον.
Κι αυτοί που πρόλαβαν και πήρανε την επιδότηση πρώτα πλήρωσαν την κανονική τιμή και μετά από κανά χρόνο πήρανε τα χρήματα, ενώ πολλοί ακόμη περιμένουν.

Όχι ρε γμτ.. και είμαστε τόσοι πολλοί που θέλουμε ηλεκτρικό :blink:

teodor_ch
22-01-24, 12:15
Πάντως απ' ότι διάβαζα σε διπλανό φόρουμ τα κονδύλιο για επιδότηση σε ηλεκτρικό πάπαλα, οπότε μην υπολογίζετε σε μείωση της τιμής πλέον.
Κι αυτοί που πρόλαβαν και πήρανε την επιδότηση πρώτα πλήρωσαν την κανονική τιμή και μετά από κανά χρόνο πήρανε τα χρήματα, ενώ πολλοί ακόμη περιμένουν.

Πρώτα κάνεις την αίτηση στο πρόγραμμα και για να είσαι σίγουρα εφόσον εγκριθεί προχωράς στην αγορά με δικά σου χρήματα.
Μετά θα τα πάρεις πίσω κάποτε αλλά σίγουρα.

Όποιος ενδιαφέρεται ας κάνει την αρχική αίτηση και βλέπει.
Είχαν πεί και για καινούργιο πρόγραμμα οπότε βλέπουμε.

ariadgr
22-01-24, 12:17
Πάντως απ' ότι διάβαζα σε διπλανό φόρουμ τα κονδύλιο για επιδότηση σε ηλεκτρικό πάπαλα, οπότε μην υπολογίζετε σε μείωση της τιμής πλέον.
Κι αυτοί που πρόλαβαν και πήρανε την επιδότηση πρώτα πλήρωσαν την κανονική τιμή και μετά από κανά χρόνο πήρανε τα χρήματα, ενώ πολλοί ακόμη περιμένουν.

μην πιστευεις παντα οτι διαβαζεις
το προγραμμα πηρε παραταση μεχρι 30/4 και τις προαλλες αποδεσμευτηκαν 6 εκατομμυρια ευρω απο ακυρωσεις αιτησεων που δεν προχωρησαν
το κονδυλι θα τελειωσει συντομα, αλλα δε νομιζω οτι αυτο εχει ηδη γινει για ιδιωτες

στο μελλον ισως βγει νεο προγραμμα με ενδεχομενως μικροτερη επιδοτηση ή υποχρεωση απόσυρσης

και οπως αναφερθηκε, εφοσον το συστημα σε αφησει να υποβαλλεις την αιτηση (που σημαινει οτι υπαρχει κονδυλι), τότε βαζεις την παραγγελια

ανεκαθεν εδινες πρωτα τα λεφτα και μετα επαιρνες την επιδοτηση

vagdsl
22-01-24, 12:39
Πάντως υπάρχει συνέντευξ (https://www.caranddriver.gr/electric/arthro/erxetai_beltiomeno_to_kinoymai_ilektrika_3_xathike_o_stoxos_gia_ta_ilektrika_taksi_video-7826996/)η του Σταϊκούρα πριν 2 μήνες που δηλώνει:

«ναι, θα υπάρχει 'Κινούμαι Ηλεκτρικά 3', ωστόσο πρέπει δούμε πρώτα πώς θα αξιοποιήσουμε τους αδιάθετους πόρους του ‘Κινούμαι Ηλεκτρικά 2’ και θα προχωρήσουμε σε ένα καλύτερο πρόγραμμα βλέποντας τις ατέλειες των δύο πρώτων κύκλων»

BlueChris
22-01-24, 13:23
Πάντως υπάρχει συνέντευξ (https://www.caranddriver.gr/electric/arthro/erxetai_beltiomeno_to_kinoymai_ilektrika_3_xathike_o_stoxos_gia_ta_ilektrika_taksi_video-7826996/)η του Σταϊκούρα πριν 2 μήνες που δηλώνει:

«ναι, θα υπάρχει 'Κινούμαι Ηλεκτρικά 3', ωστόσο πρέπει δούμε πρώτα πώς θα αξιοποιήσουμε τους αδιάθετους πόρους του ‘Κινούμαι Ηλεκτρικά 2’ και θα προχωρήσουμε σε ένα καλύτερο πρόγραμμα βλέποντας τις ατέλειες των δύο πρώτων κύκλων»

Καλό αυτό... απλά πρέπει η επιδότηση να είναι μεγαλύτερη, βασικά πρέπει το ηλεκτρικό να βγαίνει ίδια τιμή με το θερμικό αλλιώς γιατί να το πάρει κάποιος? για το καλό του πλανήτη κλπ? ναι οκ μαζί τους αλλά δεν πάει και πολύ έτσι.

Hik
22-01-24, 13:53
Καλό αυτό... απλά πρέπει η επιδότηση να είναι μεγαλύτερη, βασικά πρέπει το ηλεκτρικό να βγαίνει ίδια τιμή με το θερμικό αλλιώς γιατί να το πάρει κάποιος? για το καλό του πλανήτη κλπ? ναι οκ μαζί τους αλλά δεν πάει και πολύ έτσι.

Δυσκολάκι να είναι μεγαλύτερη. Ήδη δίνουμε από τις μεγαλύτερες επιδοτήσεις στην Ευρώπη, και στις άλλες χώρες ξεκινάνε να τις μειώνουν ή και κόβουν εντελώς λόγω και της εισαγωγής κινέζικων αυτοκινήτων. Γενικά η Ευρώπη θέλει (και καλώς) να μη φεύγουν λεφτά προς τα έξω.

Το δρόμο δείχνει η Tesla, καιρός είναι να αρχίσουν όλοι οι κατασκευαστές να βρούνε λύσεις για το πως θα κατεβάσουν τα κόστη. Αρκετά καλόμαθαν τα τελευταία χρόνια με τη δικαιολογία της μείωσης της παραγωγής των semiconductor. Το βρήκαν καραμέλα και βγάλανε κέρδη όλοι.

BlueChris
22-01-24, 14:11
Δυσκολάκι να είναι μεγαλύτερη. Ήδη δίνουμε από τις μεγαλύτερες επιδοτήσεις στην Ευρώπη, και στις άλλες χώρες ξεκινάνε να τις μειώνουν ή και κόβουν εντελώς λόγω και της εισαγωγής κινέζικων αυτοκινήτων. Γενικά η Ευρώπη θέλει (και καλώς) να μη φεύγουν λεφτά προς τα έξω.

Το δρόμο δείχνει η Tesla, καιρός είναι να αρχίσουν όλοι οι κατασκευαστές να βρούνε λύσεις για το πως θα κατεβάσουν τα κόστη. Αρκετά καλόμαθαν τα τελευταία χρόνια με τη δικαιολογία της μείωσης της παραγωγής των semiconductor. Το βρήκαν καραμέλα και βγάλανε κέρδη όλοι.

Να επιδοτούν τα Ευρωπαϊκά... δεν κατάλαβα? ΕΕ είμαστε ότι γουστάρουμε δεν μπορούμε να κάνουμε? Οι κινέζοι δλδ πως επιδοτεί το κράτος τις ντόπιες εταιρείες???? Η Huawei πως έμεινε όρθια? Κάποτε πρέπει να γίνει σοβαρή ευρωπαϊκή πολιτική επιτέλους.. σαν τα πρόβατα πάμε συνέχεια.

Όσο για τις τιμές συμφωνούμε απόλυτα και μιλάμε είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ενώ έχουν το 1/4ο από τα μηχανικά μέρη των αυτοκινήτων με εσωτερική καύση και το 1/3 των υβριδικών.. δεν είναι το κόστος των μπαταριών τόσο μεγάλο ούτε τώρα ούτε ήταν ποτέ τραγικό.

teodor_ch
22-01-24, 15:59
δεν είναι το κόστος των μπαταριών τόσο μεγάλο ούτε τώρα ούτε ήταν ποτέ τραγικό.

https://storeyourownpower.com/product/byd-b-box-premium-hvs-5-1/
~€2800 για 5kwh
δεν είναι το ίδιο φυσικά αλλα γενικά οι μπαταρίες κοστίζουν

και το μοντελ 3 έχει 50κάτι kwh

BlueChris
22-01-24, 16:13
https://storeyourownpower.com/product/byd-b-box-premium-hvs-5-1/
~€2800 για 5kwh
δεν είναι το ίδιο φυσικά αλλα γενικά οι μπαταρίες κοστίζουν

και το μοντελ 3 έχει 50κάτι kwh

Μάλλον ποιο φτηνά κοστίζουν στους κατασκευαστές αυτοκινήτων που αγοράζουν χαοτικές ποσότητες και έχουν και δικά τους εργοστάσια παραγωγής μπαταριών...
https://www.visualcapitalist.com/visualized-how-much-do-ev-batteries-cost/

ariadgr
22-01-24, 16:33
Όσο για τις τιμές συμφωνούμε απόλυτα και μιλάμε είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ενώ έχουν το 1/4ο από τα μηχανικά μέρη των αυτοκινήτων με εσωτερική καύση και το 1/3 των υβριδικών.. δεν είναι το κόστος των μπαταριών τόσο μεγάλο ούτε τώρα ούτε ήταν ποτέ τραγικό.

το κοστος των μπαταριων ειναι ακομα πολυ μεγαλο στα ηλεκτρικα οχηματα

Hik
22-01-24, 17:02
Να επιδοτούν τα Ευρωπαϊκά... δεν κατάλαβα? ΕΕ είμαστε ότι γουστάρουμε δεν μπορούμε να κάνουμε? Οι κινέζοι δλδ πως επιδοτεί το κράτος τις ντόπιες εταιρείες???? Η Huawei πως έμεινε όρθια? Κάποτε πρέπει να γίνει σοβαρή ευρωπαϊκή πολιτική επιτέλους.. σαν τα πρόβατα πάμε συνέχεια.

Όσο για τις τιμές συμφωνούμε απόλυτα και μιλάμε είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ενώ έχουν το 1/4ο από τα μηχανικά μέρη των αυτοκινήτων με εσωτερική καύση και το 1/3 των υβριδικών.. δεν είναι το κόστος των μπαταριών τόσο μεγάλο ούτε τώρα ούτε ήταν ποτέ τραγικό.

Δεν έχουν τόσο μεγάλα @@ στις Βρυξέλλες για να το κάνουν όπως οι Κινέζοι. Γιατί το παίζουν δημοκράτες... Αλλά θα κόψουν τις απευθείας επιδοτήσεις, και θα βρούνε άλλους έμμεσους τρόπους να χρηματοδοτούν VW και άλλους. Όπως Γερμανία που, σχεδόν κόψανε τις επιδοτήσεις από 01/01.

Οι μπαταρίες παραμένουν ακόμα αρκετά ακριβές, έχει βελτιωθεί το κόστος αρκετά, αλλά όχι τόσο ώστε να μην επηρεάζουν σημαντικά την αξία του αυτοκινήτου. Πέρα από την Tesla που έχει βρει λύσεις σε επίπεδο κατασκευαστικό μείωσης του κόστους + λαμβάνει χρήμα από πώληση software και ενέργειας, οι άλλοι κατασκευαστές μπαίνουν μέσα. Αλλά έτσι είναι η αγορά, δουλειά τους είναι να κινηθούν να βρούνε λύσεις. Αλλιώς να κλείσουν. Εμάς εδώ στην Ελλάδα δε μας πολύ ενδιαφέρει κιόλας :rofl:

teodor_ch
22-01-24, 20:27
Έκατσα και τα έβαλα λίγο σε ένα excel για να συγκρίνω.
Τιμή kwh έβαλα τόσο γιατί έχω net-metering. Νομίζω βγαίνει πολύ λιγότερο αλλά θέλω να υπολογίσω ένα απαισιόδοξο σενάριο.
Στην τελευταία γραμμή φαίνεται τί θα έχω πληρώσει αν
1) πουλήσω το Golf τότε συν ότι έξοδα θα έχω πληρώσει
2) πουλήσω το golf τώρα για αγορά tesla συν τα έξοδα συν την πώληση τότε του tesla προς €19585 (Πώς τι βλέπετε αυτή τη μεταπωλητική στα 8 χρόνια με ~80.000χλμ?)

~€1500 περισσότερα για να έχω το tesla συν την καλύτερη ασφάλεια, χρόνους στα συνεργεία κλπ κλπ

Να πάρω αύριο τηλέφωνο να μου στείλουν προσφορά να κάνω αίτηση στο κινούμαι ηλεκτρικά? :rolleyes:



https://i.imgur.com/LL2Hhtw.png

xristostsilis
22-01-24, 21:29
Έκατσα και τα έβαλα λίγο σε ένα excel για να συγκρίνω.
Τιμή kwh έβαλα τόσο γιατί έχω net-metering. Νομίζω βγαίνει πολύ λιγότερο αλλά θέλω να υπολογίσω ένα απαισιόδοξο σενάριο.
Στην τελευταία γραμμή φαίνεται τί θα έχω πληρώσει αν
1) πουλήσω το Golf τότε συν ότι έξοδα θα έχω πληρώσει
2) πουλήσω το golf τώρα για αγορά tesla συν τα έξοδα συν την πώληση τότε του tesla προς €19585 (Πώς τι βλέπετε αυτή τη μεταπωλητική στα 8 χρόνια με ~80.000χλμ?)

~€1500 περισσότερα για να έχω το tesla συν την καλύτερη ασφάλεια, χρόνους στα συνεργεία κλπ κλπ

Να πάρω αύριο τηλέφωνο να μου στείλουν προσφορά να κάνω αίτηση στο κινούμαι ηλεκτρικά? :rolleyes:



https://i.imgur.com/LL2Hhtw.png

Στο Tesla βάλε wh/km 150 αντία για 117 αν οδηγείς ήρεμα (110-120) αλλιώς 165 αν το πάς με 140-150. Στην πόλη παίζει να έχεις και 100 κατανάλωση αλλά σπάνια και χωρίς αναμένη αντλία θερμότητας. καλή η επιλογή του model3 sr λόγω lifepo4. ασφάλεια στο τεσλα δεν ξέρω γιατί έχεις βάλει 500 γενικά να ξέρεις μπορείς να βρείς και όση έχεις και στο γκολφ αλλά ίσως θες πιο ακριβή επειδή είναι καινούριο όχημα. μεσο κοστός ανα χρόνο στο τελσα τα 100 ευρώ δεν υπάρχουν. μόνο λάστιχα να υπολογίζεις σαν κόστος και φίλτρο καμπίνας.

billy
22-01-24, 23:09
Και να μας ανεβάσεις το xls σε κανενα google drive (σε παρακαλούμε :) )

ariadgr
22-01-24, 23:13
Να πάρω αύριο τηλέφωνο να μου στείλουν προσφορά να κάνω αίτηση στο κινούμαι ηλεκτρικά?

Δεν υπαρχει τηλεφωνο να παρεις, ουτε θα σου στειλουν καμια προσφορα.
Παραγγελια μεσω του σαιτ βαζεις, και χρησιμοποιεις το αποδεικτικο παραγγελιας ως «προσφορα» για την αιτηση στο ΚΗ2.
Η Tesla ζηταει γυρω στα €200 για την τοποθετηση της παραγγελιας αν δεν κανω λαθος

teodor_ch
23-01-24, 11:02
Ανέβασα το excel εδώ και ενεργοποίησα τα σχόλια για τις παρατηρήσεις σας

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1sWBxcwMosSPHzDB44N9-qf5rLPT_5SEV/edit?usp=sharing&ouid=115694395777939221117&rtpof=true&sd=true


Ασφάλεια δεν γίνεται να πληρώνω όση στο γκολφ γιατί το ένα έχει κεφάλαιο ασφάλισης €7.000 και το άλλο €34.000!!!

Για την κατανάλωση είμαι επαρχία οπότε είναι σαν να κυκλοφορώ μέσα στην Αθήνα χωρίς αυτοκίνητα, φανάρια και ανθρώπους!
Στο γκολφ άλλαξα τακάκια φρένων και μπροστά και πίσω στα 120.000 πρώτη φορά :)

Έβαλα για το τεσλα 155 μία μέση τιμή. Έτσι και αλλιώς αλλάζει ελάχιστα το αποτέλεσμα για εμένα.


Είναι τραγικό να μήν στέλνει δωρεάν η Τεσλα προσφορά και να θέλει παραγγελία πρώτα παραγγελία με προκαταβολή έστω €200. Εκτός βέβαια αν τα δίνουν πίσω μετά. Έστειλα εμαιλ...

Νομίζω είναι πολύ κακή περίοδος για αγορά γενικά και περισσότερα για ηλεκτρικού. Γίνεται χαμός απο νέα μοντέλα που σίγουρα θα ρίξουν τις τιμές, ειδικά τα Κινέζικα.

Crosswind
23-01-24, 12:14
20 χιλιάρικα μεταπώληση το tesla (εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι στο excel) χωρίς εγγύηση μπαταρίας? Αισιόδοξο σε κόβω :p

teodor_ch
23-01-24, 12:40
Συμφωνώ.
Δεν θα έχει εγγύηση,
θα γίνει χαμός απο νέα μοντέλα EV
και θα γεμίσει η αγορά με μεταχειρισμένα EV που τώρα δεν υπάρχουν...

Να πούμε €15.000 στην 8ετία? Βέβαια η κανονική του τιμή είναι €42.000

Απο την άλλη δε ξέρω αν θα συμφέρει η πώληση δεδομένου ότι με μία αλλαγή/επισκευή μπαταρίας θα γίνεται καινούργιο όποτε χαλάσει.

xristostsilis
23-01-24, 13:17
Τόσο παίζουν μην σου πω και περισσότερο.

BlueChris
23-01-24, 20:15
Συμφωνώ.
Δεν θα έχει εγγύηση,
θα γίνει χαμός απο νέα μοντέλα EV
και θα γεμίσει η αγορά με μεταχειρισμένα EV που τώρα δεν υπάρχουν...

Να πούμε €15.000 στην 8ετία? Βέβαια η κανονική του τιμή είναι €42.000

Απο την άλλη δε ξέρω αν θα συμφέρει η πώληση δεδομένου ότι με μία αλλαγή/επισκευή μπαταρίας θα γίνεται καινούργιο όποτε χαλάσει.

Τα ηλεκτρικά δεν έχουν σινεμπλοκ, αμορτισερ, ρουλεμαν,λαστιχα, ηλεκτρικα εξαρτήματα και 1εκ ακομα πράγματα όπως τα κανονικά αυτοκίνητα? Αυτά θα χαλάσουν πολύ πριν τον κινητήρα ειδικά κάτι οθοναρες που έχουν όλα τα καινούργια και αντε φτιαξτες μετά.
Οκ από πλευράς κινητήρα, ναι μπορεί να τραβάς διπλάσια ζωή ξερω γω (ποσο δλδ και αυτό? Εχω 240000χλμ στον 1ZZ μου και είναι μια χαρά ακόμα και είναι 18 χρόνων μοτέρ)
Θέλω να πω, οκ μην τα ανεβάζουμε και στο Θεό ειδικά από κάτι νέες εταιρείες στο χώρο της αυτοκίνησης όπως είναι η Tesla.

teodor_ch
23-01-24, 21:20
Τα ηλεκτρικά δεν έχουν σινεμπλοκ, αμορτισερ, ρουλεμαν,λαστιχα, ηλεκτρικα εξαρτήματα και 1εκ ακομα πράγματα όπως τα κανονικά αυτοκίνητα? Αυτά θα χαλάσουν πολύ πριν τον κινητήρα ειδικά κάτι οθοναρες που έχουν όλα τα καινούργια και αντε φτιαξτες μετά.
Οκ από πλευράς κινητήρα, ναι μπορεί να τραβάς διπλάσια ζωή ξερω γω (ποσο δλδ και αυτό? Εχω 240000χλμ στον 1ZZ μου και είναι μια χαρά ακόμα και είναι 18 χρόνων μοτέρ)
Θέλω να πω, οκ μην τα ανεβάζουμε και στο Θεό ειδικά από κάτι νέες εταιρείες στο χώρο της αυτοκίνησης όπως είναι η Tesla.

Έχω την εντύπωση ότι ειδικά η tesla έχει γράψει τα περισσότερα EV χιλιόμετρα απο όλες τις άλλες εταιρίες.
Έχει τα θεματάκια της αλλά έχει δοκιμαστεί και αρκετά.


Όλα αυτά που λές ότι θα χαλάσουν μιλάς για μετά την 10ετία υπο φυσιολογικές συνθήκες που το ίδιο ισχύει για όλα τα οχήματα.
Ένα υβριδικό βενζίνης πάντως πρέπει να έχει περισσότερα εξαρτήματα απο ένα ηλεκτρικό.

Προσωπικά δεν γουστάρω καθόλου ούτε τον ελον ούτε μου αρέσουν εμφανισιακά τα τεσλα. Επειδή όμως κοιτάω την τσέπη μου είναι αρκετά καλό το πακέτο που δίνουν.
Μου απάντησαν σε εμαιλ 3 ερωτήσεων απο την τεσλα με καμία απάντηση και μου ζήτησαν να τους καλέσω σε ένα κινητό ο πωλητής....



Τώρα χαζεύω το κια νιρο στο youtube. Κάνω τουρ σε όλα γιατί δεν έχω ιδέα τί κυκλοφορεί.

BlueChris
23-01-24, 22:17
Έχω την εντύπωση ότι ειδικά η tesla έχει γράψει τα περισσότερα EV χιλιόμετρα απο όλες τις άλλες εταιρίες.
Έχει τα θεματάκια της αλλά έχει δοκιμαστεί και αρκετά.


Όλα αυτά που λές ότι θα χαλάσουν μιλάς για μετά την 10ετία υπο φυσιολογικές συνθήκες που το ίδιο ισχύει για όλα τα οχήματα.
Ένα υβριδικό βενζίνης πάντως πρέπει να έχει περισσότερα εξαρτήματα απο ένα ηλεκτρικό.

Προσωπικά δεν γουστάρω καθόλου ούτε τον ελον ούτε μου αρέσουν εμφανισιακά τα τεσλα. Επειδή όμως κοιτάω την τσέπη μου είναι αρκετά καλό το πακέτο που δίνουν.
Μου απάντησαν σε εμαιλ 3 ερωτήσεων απο την τεσλα με καμία απάντηση και μου ζήτησαν να τους καλέσω σε ένα κινητό ο πωλητής....



Τώρα χαζεύω το κια νιρο στο youtube. Κάνω τουρ σε όλα γιατί δεν έχω ιδέα τί κυκλοφορεί.
Εγώ στα ανέφερα περισσότερο για την τιμή μεταπώλησης που υπολογίζεις. Μην ξεχνάς επίσης πως άλλο τώρα η αγορά ηλεκτρικών που βλέπουμε 1 Tesla κάθε 500 αυτοκίνητα και ένα Volkswagen στα 2000 και άλλο τι θα γίνει σε 5 χρόνια. Θεωρώ θα ωριμάζει η αγορά όσο περνούν τα χρόνια και θα πέσουν οι τιμές για αυτό με τίποτα ειδικά στην Ελλάδα δεν θα ήθελα να είμαι από τους 1ους.
Τα είδαμε όλα αυτά ιστορικά με την Toyota και τα υβριδικά... Πέρασαν πολλά πολλά χρόνια να γίνει από niche πανάκριβη κατηγορία οχημάτων με ακριβά ανταλλακτικά κλπ σε κάτι mainstream όπως είναι τώρα.

Όλα τα παραπάνω είναι ακαδημαϊκά βέβαια αν αλλάζεις αυτοκίνητα συνέχεια :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.