PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 [56] 57 58 59 60 61 62

Veldrin
22-02-24, 20:58
Το κλασσικό γκρί/μαύρο ύφασμα με faux δέρμα στα πλαινά που κάνει η ΚΙΑ. Τίποτα ιδιαίτερο, αλλά αρκετά safe όταν έχεις παιδί 4 χρονών.

Στο σπορ mode έχει τόσο άμεση απόκριση που πρέπει συνέχεια να προσέχεις το όριο.

Όλα αυτά με manual κιβώτιο.

Προς το παρόν παίζουμε πέτρα ψαλίδι χαρτί με τη γυναίκα μου ποιος θα οδηγήσει ποιο. Ο χαμένος παίρνει το xceed.

BlueChris
22-02-24, 21:01
Το κλασσικό γκρί/μαύρο ύφασμα με faux δέρμα στα πλαινά που κάνει η ΚΙΑ. Τίποτα ιδιαίτερο, αλλά αρκετά safe όταν έχεις παιδί 4 χρονών.

Στο σπορ mode έχει τόσο άμεση απόκριση που πρέπει συνέχεια να προσέχεις το όριο.

Όλα αυτά με manual κιβώτιο.

Προς το παρόν παίζουμε πέτρα ψαλίδι χαρτί με τη γυναίκα μου ποιος θα οδηγήσει ποιο.

Ωραία, ρώτησα γιατί για κάποιο λόγο στα σκουρόχρωμα πάνε και βάζουν κάτι γκρι ανοιχτά ή μπεζ με το χειρότερο όλων να είναι τα ασπρα δέρματα!!!!!

Με έχασες στο κιβώτιο... Έχω κουραστεί να αλλάζω ταχύτητες :)

Sebu
22-02-24, 22:50
Νέο μέλος, μαζί με Xceed και MG.

Το πήρα ως αυτοκίνητο αντικατάστασης όσο το Xceed μπήκε για να του βάλουν ρετροφιτ τους εμπρός αισθητήρες parking, και τελικά μου άρεσε τόσο πολύ που το κράτησα (Sportage). Είναι η hybrid έκδοση με τον ηλεκτροκινητήρα και τα 212 αλόγατα.

254220

Καλοριζικο και καλοταξιδο

DOU
23-02-24, 09:44
Aρκετα ακριβα εχουν γινει και τα KIA,25+ χιλιαρικα για ενα Xceed,τουλαχιστον εχουν καλη γκαμα κινητηρων.Κακοσχεδιασμενο το Sportage,δεν μου αρεσει καθολου η εμφανιση του.

- - - Updated - - -

Έστω παίρνεις 200+ άλογα συνδυαστικά με ηλεκτροκινητήρα στο Sportage,στο Yaris cross παίρνεις 116-130 άλογα με το ζόρι στα 28-30 χιλιάρικα.

BlueChris
23-02-24, 09:52
Aρκετα ακριβα εχουν γινει και τα KIA,25+ χιλιαρικα για ενα Xceed,τουλαχιστον εχουν καλη γκαμα κινητηρων.Κακοσχεδιασμενο το Sportage,δεν μου αρεσει καθολου η εμφανιση του.

- - - Updated - - -

Έστω παίρνεις 200+ άλογα συνδυαστικά με ηλεκτροκινητήρα στο Sportage,στο Yaris cross παίρνεις 116-130 άλογα με το ζόρι στα 28-30 χιλιάρικα.

Ναι δυστυχώς εδώ πληρώνεις το όνομα.. κάπου έχουν ξεφύγει στην toyota και νομίζω πως με βάση αυτά που διαβάζω και την μείωση των πωλήσεων το έχουν καταλάβει στην Ιαπωνία.

Εγώ κοιτάω το i30 σε σύγκριση με την corolla σε έκδοση station και είναι πάνω από 6000€ η διαφορά.

DOU
23-02-24, 10:07
Το i30 ΜΥ24,με τον 1.5T 159Ps ,7-DCT,με.λειτουργια eco,ήπιο υβριδικό και multi link συνδέσμους πίσω είναι αρκετά καλή περίπτωση,θεωρω σε σύγκριση με το τι προσφέρουν κάτι κουβαγκεν στα ίδια λεφτά με χιλιάρια μοτέρ,βλέπε 1.0 etsi Golf.

Η Κορολα έχει ξεφύγει επικίνδυνα,στο ίδιο μπάτζετ σε 1-2 χρόνια θα παίρνεις Tesla model 2,ID 2,Renault 5.

Είδα το Ford Puma χτες σε αντιπροσωπεία,από 24-25 χιλιάρικα,με ταμπούρο και ημιακαμπτο πίσω,άσε μας ρε Φορντ.

Hik
23-02-24, 11:23
Νέο μέλος, μαζί με Xceed και MG.

Το πήρα ως αυτοκίνητο αντικατάστασης όσο το Xceed μπήκε για να του βάλουν ρετροφιτ τους εμπρός αισθητήρες parking, και τελικά μου άρεσε τόσο πολύ που το κράτησα (Sportage). Είναι η hybrid έκδοση με τον ηλεκτροκινητήρα και τα 212 αλόγατα.

254220

Το είχα κανένα 6μηνο ως αυτοκίνητο αντικατάστασης σε αναμονή νέου. Το παρέλαβα με 6km στο οδόμετρο, ίδιο χρώμα με το δικό σου.

Πολύ τίμιο αυτοκίνητο, το αγάπησα τόσο που το λυπήθηκα όταν το έδινα πίσω. Παρόλο που αυτό που παρέλαβα είναι πιο premium κατηγορίας. Θα το επέλεγα με κλειστά μάτια.

Veldrin
23-02-24, 13:29
Ευχαριστώ παίδες, άλλο ένα αυτοκίνητο μέχρι το επόμενο :rofl:

Τον 1.5Τ με τα 158-159-160 άλογα (ή όσα είναι) τον φοράει και η ΚΙΑ και τον έχω στο Xceed.

Θα έλεγα πως είναι ο πιο "ντίζελ" βενζινοκινητήρας που έχω οδηγήσει στη ζωή μου. Δεν του αρέσει να στροφάρει ψηλά, και μάλλον λόγω mapping είναι σε λήθαργο στην πρώτη σχέση. Όταν ρολάρει είναι υπέροχος, αλλά μέχρι τότε σπάει καρύδια.

Στο νέο Sportage όλα αυτά έχουν πάει περίπατο και έχει γίνει όχι πρόοδος, αλλά άλματα.

BTW, η ΚΙΑ σταμάτησε να δέχεται παραγγελίες με κινητήρα τον 1.5Τ με 160, και στα νέα μοντέλα έχει αντικατασταθεί από τον 1.5Τ με 140 άλογα.

DOU
25-02-24, 16:58
Είναι καινούριος ο κινητήρας αυτός η detuned του ήδη υπάρχοντος με τα 159 άλογα? Από κατανάλωση την παλεύει η μόνο στο eco?

Για τον φίλο που ρώτησε για Tesla,σε 1-2 χροονάκια θα έρθουν επιλογές από 25.000 ευρώ,αλλά δεν είμαι σίγουρος εάν σε αυτή την τιμή θα μπορείς να πάρεις και επιδότηση 8.000 ευρω η έστω λιγότερη.Γιατι να πάρω θερμικό σε αυτό το μπάτζετ η πανάκριβο υβριδικό που για να έχω κέρδος από την απόσβεση θα χρειαστούν αρκετά χρόνια και χιλιόμετρα.Αυτο που χρειάζεται είναι υποδομές φόρτισης και μια επιδότηση για να μειωθεί το αρχικό κόστος αγοράς,όπως είχε πει ο μπλε χρηστος,για να πάνε τα ηλεκτρικά στις 20 χιλιάδες και να γίνουν φορτιστές,να δεις πως θα ρολαρει το πράγμα.

Tesla 2 από 25.000€,με 300 ps και θεωρητική αυτονομία 400 km,όχι μεγάλη μεν αλλά αρκετή για βασικές μετακινήσεις.

Sebu
25-02-24, 18:13
Είναι καινούριος ο κινητήρας αυτός η detuned του ήδη υπάρχοντος με τα 159 άλογα? Από κατανάλωση την παλεύει η μόνο στο eco?

Για τον φίλο που ρώτησε για Tesla,σε 1-2 χροονάκια θα έρθουν επιλογές από 25.000 ευρώ,αλλά δεν είμαι σίγουρος εάν σε αυτή την τιμή θα μπορείς να πάρεις και επιδότηση 8.000 ευρω η έστω λιγότερη.Γιατι να πάρω θερμικό σε αυτό το μπάτζετ η πανάκριβο υβριδικό που για να έχω κέρδος από την απόσβεση θα χρειαστούν αρκετά χρόνια και χιλιόμετρα.Αυτο που χρειάζεται είναι υποδομές φόρτισης και μια επιδότηση για να μειωθεί το αρχικό κόστος αγοράς,όπως είχε πει ο μπλε χρηστος,για να πάνε τα ηλεκτρικά στις 20 χιλιάδες και να γίνουν φορτιστές,να δεις πως θα ρολαρει το πράγμα.

Tesla 2 από 25.000€,με 300 ps και θεωρητική αυτονομία 400 km,όχι μεγάλη μεν αλλά αρκετή για βασικές μετακινήσεις.

Θα αργησουν πολυ οι υποδομες φορτισης.
Εννοω στους δρομους. Παρα πολλοι κατοικοι μεγαλων πολεων και ιδιως Αθηνα-Θεσσαλονικη που ειναι πανω απο το μισο πληθυσμο της χωρας, ζουν σε παλιες πολυκατοικιες, χωρις παρκιν/πυλωτες και παρκαρουν στο δρομο.
Επομενως αυτοι δεν μπορουν να φορτισουν το αμαξι οταν ειναι σπιτι.

Επισης εχεις τους γυφτους οι οποιοι θα ξηλωσουν νυχτα οτι υπαρχει σε υποδομη στα πεζοδρομια, καλωδια κτλ. Εδω δεν αφησαν επι 10-15 χρονια τιποτα στις πυλωτες απο τις υποδομες/σωληνωσεις φυσικου αεριου. Θα λυπηθουν υποδομες και καλωδια στα πεζοδρομια? Εδω ηδη κλεβουν τις μπαλαντεζες με τις οποιες πολλοι φορτιζουν τα αμαξια (πεταει ο αλλος μπαλαντεζα απο το μπαλκονι στην πυλωτη και το πρωι λειπει η μπαλαντεζα και το αμαξι ειναι αφορτιστο).

Στα βενζιναδικα δεν συμφερει να φορτισεις απο αποψη χρονου γιατι ακομα και η ταχυφορτιση αυτη τη στιγμη θελει παρα πολυ ωρα αναλογικα, δεν μπορει ο αλλος να περιμενει 30 λεπτα να φτασει στο 80%. Θα καθεται 30 λεπτα στο βενζιναδικο να περιμενει? Δεν γινονται αυτα στη καθημερινοτητα.

Ομοιως αν τελικα οι Ευρωπαιοι καταλαβουν οτι δεν ειναι μονιασμενοι και οτι ολο αυτο το παιχνιδακι με τα ηλεκτρικα θα αργησει και θα παει πιο πισω γιατι οι αυτοκινητοβιομηχανιες ζοριζονται και γιατι οι ιδιοι δεν μπορουν να ανταγωνιστουν τους φθηνους κινεζους, ισως μονιασουν και δωσουν τοπο "στην οργη" και η κακια για τους θερμικους κινητηρες παει πιο κατω, μετα το 2030-2035 και τους δωσουν παραταση ζωης.
Οσο ο Ευρωπαιος και ο Ελληνας ακουει οτι θερμικοι κινητηρες και βενζινη θα υπαρχει μεχρι το 2030-2035 και δε θα απαγορευτουν τα ηδη υπαρχοντα ουτε μετα, και την τεραστια ελλειψη σταθμων φορτισης, τη δυσκολια στα μεγαλα αστικα κεντρα και τους ταλιμπαν αναρχοκλεφτες, δεν θα ασχοληθει με ηλεκτρικο στην πλειονοτητα του.

Μιλαμε για ηλεκτρικα και πρασινα αλογα αλλα συμφωνα με τα επισημα στοιχεια της Εργανη πανω απο τους μισους ιδιωτικους υπαλληλους βγαζει το μηνα κατω απο 1.000 ευρω μικτα (περιπου 53,68% για την ακριβεια) και κάτω από 1.500 μικτά το 81,14%. Ο Ελληνας δεν εχει να φαει στην κυριολεξια με βαση τα επισημα στοιχεια, και διατηρει ενα απο τους πιο γερασμενους στολους στην Ευρωπη.
Θα δωσει 25.000-30.000-35.000-40.000+ ευρω να αγορασει ηλεκτρικο ή να αγορασει σταθμο φορτισης στο σπιτι? Με την καμια!!!

Αν τωρα μιλαμε απλα για το 9-10% των "πλουσιων" ιδιωτικων υπαλληλων που παιρνουν πανω απο 2.500 μικτα ή τους ελευθερους επαγγελματιες, του ΔΥ και τους συνταξιουχους παω πασο.

Αλλα για να πετυχεις σοβαρη διεισδυση σε ενα νεο τεχνολογικο προιον πρεπει να πιασεις κρισιμη μαζα κοσμου, να ειναι προσιτο οικονομικα στο βαλαντιο και τις αναγκες τους και να ειναι ευκολο στη χρηση (φορτιση). Τους συνταξιουχους τους ξεχναω γιατι τους ειναι παντελως αδιαφορο (η ηλεκτροκινηση), ενω και τα μεγαλοστελεχη οι περισσοτεροι που ξερω εχουν ριξει ακυρο ή οσοι πηραν βλαστημανε λογω της ελλειψης υποδομων φορτισης ή της αργης φορτισης και τελικα το εχουν μονο για τσαμπα πηγαινε ελα δουλεια και για τις υπολοιπες κινησεις της ημερας, ΣΚ και εκδρομες εχουν κανονικο βενζινοκινητο. Ακομα οι περισσοτερες εταιρειες δεν εχουν εφαρμοσει τον υποχρεωτικο νομο ωστε τα εταιρικα να ειναι ηλεκτρικα και τωρα που ψαχνεται η εφορια να τους την φορεσει κανουν την κοροιδα. Γιατι απλα τα στελεχη δεν ηθελαν ηλεκτρικα με τιποτα. Ποιος μενει λοιπον να αγκαλιασει τη νεα τεχνολογια προθυμα???

Τελος αφηνω εκτος τον παραγοντα μπαταριες. Μας αρεσει να μην μιλαμε για αυτο λες και ειναι πανακεια αλλα κανενας δεν εχει σαφη εικονα τι θα συμβει σε μπαταριες που θα φορτιζονται συνεχεια σε υψηλη ταχυφορτιση και δη σε θερμοκρασιες χρησης/φορτισης Ελλαδας με μεση θερμοκρασια 20+ βαθμους και καλοκαιρι 45αρια.

Αν για τα κινητα τηλεφωνα λενε οτι η ταχυφορτιση κανει κακο στην υγεια και μακροημερευση της μπαταριας, τι θα κανει σε ενα αυτοκινητο του οποιου οι μπαταριες κανουν μερικες χιλιαδες ευρω για αλλαγη?
Ας σκεφτουμε ενα αμαξι μεσημερι στην Αθηνα Ιουλη μηνα να φορτιζεται στο δρομο με εξωτερικη 40+ βαθμους υπο σκια και το οδοστρωμα να βραζει. Δεν νομιζω οτι ειναι η φιλικοτερη συνθηκη για τη μπαταρια και τη χωρητικοτητα της.

Ποιος μεσος χρηστης με αυτα τα βαλαντια ακομα και αν αποκτησει το αμαξι θα δωσει αυτα τα χρηματα για αλλαγη μπαταριας? Τωρα κραταει το αμαξι να φτασει 20-25-30 χρονια και να γινει σαπακι αλλα με ενα απλο σερβις λαδια-φιλτρα κινειται. Το ηλεκτρικο αν στα 7-10-15 χρονια τα φτυσει η μπαταρια τι θα κανει? Θα το παραταει στην ακρη? Και πως θα παρει νεο αμαξι?

Για τα ελληνικα τουλαχιστον δεδομενα δεν ειναι ακομα ωριμη τεχνολογια ουτε αναμενω να γινεται συντομα.

DOU
25-02-24, 18:41
Βρίσκω λογικούς και προς τη σωστή κατεύθυνση τους προβληματισμούς σου για τα ηλεκτρικά,όμως όσο εξαρτωμαστε από το ακριβό καύσιμο δεν μπορείς να πεις ότι συμφέρει η αγορά ενός ήπιου η φουλ υβριδικού στα ίδια χρήματα,το ηλεκτρικό δεν έχει σέρβις με την έννοια,φλάντζες,λάδια,φίλτρα,ιμάντες χρονισμού,επειδή ανεβαίνουν κάποιες ίσως και στημένα άρθρα που γράφουν για περιστατικά,ότι πήρε φωτιά ένα Τέσλα,ότι ένα ηλεκτρικό έβγαλε πρόβλημα στην μπαταρία και του ζήτησαν 30-40 χιλιάδες ευρω για αντικατάσταση,ότι στους -20 η μπαταρία χάνει αυτονομία,τα έχω διαβάσει όλα αυτά.

Και λίγα χιλιόμετρα να κάνεις,όταν πληρώνεις 1.90 το λίτρο,όταν θέλεις για ένα 1.0αρι με 100 άλογα,22+ χιλιάρικα,όταν η κορολα αγγίζει τα 30 χιλιάρικα,στα ίδια λεφτά θα παίρνεις σε 4-5 χρόνια ηλεκτρικό με 300 άλογα,ροπές στον Θεό,0-100 σε κάτω από 5 δευτερα,τεχνολογία αιχμης,απλώς λείπει η υποδομή και όντως θα αργήσει ειδικά εδώ στην Ελλάδα που μένουμε πάντα πίσω στις εξελίξεις και είμαστε μια μηδαμινή αγορά.Υπαρχουν σαφώς καλές επιλογές mild hybrid,όπως το i30 η το xceed,τα οποία θα επέλεγα γιατί και καλές εγγυήσεις δίνουν και καλούς εξοπλισμούς.

Οι Ευρωπαιοι γενικά τρέμουν την κινεζική επέλαση και δεν ξέρουν να διαχειριστούν την κατάσταση,ήδη αρκετά μοντέλα τους είναι προς κατάργηση διότι δεν μπορούν να φτάσουν τις νόρμες των ρυπων που έχουν επιβληθεί,ούτε να αντέξουν το κόστος να πουλάνε super mini εξηλεκτρησμενα με υψηλό κόστος.

Πήγα είδα στην Φορντ το Puma,1.0αρι,ήπιο υβριδικό,125 ίπποι,ημιακαμπτος άξονας πίσω,ταμπούρα στους πίσω τροχούς,κόστος από 24-25 χιλιάδες για μια μεσαίου εξοπλισμού έκδοση,τι θα μου προσφέρει ένα τέτοιο όχημα? Τα πετρέλαια εξαφανίζονται από τις επιλογές και την γκάμα κινητήρων.

Sebu
25-02-24, 20:35
Η προταση κλειδι σε οτι γραφεις ειναι "σε 4-5 χρονια οταν θα παιρνεις ηλεκτρικο με 300 αλογα και 30.000 ευρω".
Θα προσεθετα ΑΝ θα παιρνεις, αν θα εχουν πεσει τοσο.

Και ακομα και ΑΝ συμβει σε 4-5 χρονια δεν ξερουμε αν θα εχει ακολουθησει στο Ελλαντα το ιδιο γρηγορα η αναπτυξη των υποδομων φορτισης.
Αν δεν καταστουν γρηγορα (εντος 3ετιας) αμεσα διαθεσιμες στο 70%+ του πληθυσμου, να προσφερουν γρηγορη φορτιση εντος 20-30 λεπτων και να ειναι προσβασιμες παντου (σπιτι, εργασια, διασκεδαση, ταξιδι) δυσκολα θα το προτιμησει ο Ελληνας.

Οσο για τα ορυκτα καυσιμα δεν πιστευω οτι εχουν πει την τελευταια τους λεξη.
Οτι και να λεμε, αν παμε για εκμεταλλευση ελληνικων κοιτασματων, αυτα θα ειναι παραγωγικα σε 6-10 χρονια. Με τον πλουτο που υπαρχει δεν συμφερει (λογω μεγαλου βαθους-κοστους) να γινει αξιοποιηση μονο αποθεματων αεριου. Οι Μεγαλες Αδερφες του πετρελαιου πιστευω θα αρχισουν αντληση καποια στιγμη και του μαυρου ελληνικου χρυσου. Αυτα τα αποθεματα δεν ειναι για χρηση σε εργοστασια ενεργειας, ουτε ναυτιλια (που γυριζει σε αλλες μορφες). Πιο πολυ θα ειναι για αεροπλοιια και σιγουρα για αρκετα χρονια ακομα για αυτοκινηση. Συν θερμανση συν συν.

Ειναι αρκετα εκατομμυρια οχηματα μικρα, μεγαλα, φορτηγα, μοτοσυκλετες στην Ευρωπη.
Δεν προκειται να αντικατασταθουν μεσα σε μια 10ετια ολα με ηλεκτρικα, να ειμαστε ευχαριστημενοι αν αφορα το 30% που το βλεπω και αυτο δυσκολο.
Τα ορυκτα καυσιμα θα μας συντροφευουν εκτιμω για 10+ χρονια ακομα ευκολα, ισως και αρκετα παραπανω.

Οσο για τις αστειες ευρωπαικες νορμες για αυτο ανεφερα "αν οι Ευρωπαιοι μονιασουν" τελικα.
Αποφασισαν οι μανδαρινοι των Βρυξελων αστειες τιμες και πρασινα αλογα χωρις να ρωτησουν αν γινεται, με τι κοστος, τι αντικτυπο στις οικονομιες, ποσο γρηγορα, ποια ειναι τα εφεδρικα σχεδια κτλ.
Κλασικη Ευρωπη στον αερα ολα και αρπα κολα. Αν υποχρεωθουν τωρα να κανουν πισω και να παει για το 2040 ή το 2045? Ή πιο μετα? Δεν υπολογισαν καν οτι οι ευρωπαικες εταιρειες δεν προλαβαινουν να βγαλουν μαζικα τοσο γρηγορα ηλεκτρικα ενω οι αμεσοι ανταγωνιστες ΗΠΑ και Κινα μπορουν να πλημμυρισουν τις ευρωπαικες αγορες ευκολα. Αρα τι εκανες? Λεγοντας ως Ευρωπη 2035 συμβατικα τελος, ειπαν οι Κινεζοι εδω ειμαστε παρε κοσμε. Συν τα Τεσλα που υπαρχουν ηδη απο Αμερικη μερια. Αρα μονος σου κρεμασες ολες τις ευρωπαικες αυτοκινητοβιομηχανιες. Προλαβαινουν να ανταγωνιστουν Κινεζους και ΗΠΑ μεσα σε 10 χρονια? Με τι κοστος? Θα χασουν το ιδιο τους το ευρωπαικο σπιτι?

Εδω με τους αγροτες αποφασισαν υποχρεωτικη αγραναπαυση εδαφων σε ολη την Ευρωπη για 2 ετη χωρις διαλογο με τους Ευρωπαιους αγροτες και σε μια εποχη που περασαμε ολοι μας 3 χρονια κοβιδ με ρημαγμενες οικονομιες και 2 χρονια με ενεργεια στα υψη. Και τωρα μετα τον πανευρωπαικο ξεσηκωμο σκεφτονται λεει παραταση ή απαλλαγες στο μετρο.
Αυτοι δηλαδη που παιρνουν αποφασεις στην Ευρωπη ειναι για τα πανηγυρια και δεν εχουν καμια επαφη με την καθημερινοτητα και πραγματικοτητα των πολιτων.
Αυτοι ειναι στο ποδι ολα και μετα απο κατακραυγη το παιρνουν πισω ή το αλλαζουν.

Δεν μπορεις να διοικεις κλεισμενος σε ενα γυαλινο πυργο. Ετσι δεν πας πουθενα, δεν εχεις μελλον.

BlueChris
25-02-24, 20:51
Να προσθέσω και εγώ στα περι ταχυφορτισης πως υπάρχει limit πχ στην toyota για το πόσες αντέχει. Ο κολλητός που πήρε πρόσφατα το level 2 της Toyota/BMW για ηλεκτρικά το δίπλωμα, του είπαν πως το BZ4 της Toyota έχει εγγύηση για 200 ταχυφορτισεις....Από εκεί και πέρα η μπαταρία πέφτει πολύ απότομα.

Του είπα να βρει χαρτί που να το λέει αυτό γιατί είναι σοβαρό και δεν το λένε πουθενά επίσημα, ούτε η Tesla το λέει αλλά όταν τους ρώτησε του είπαν πως το αυτοκίνητο μόνο του αποφασίζει και φορτώνει πιο αργά όταν ξεπεραστούν κάποια νούμερα.

Είναι λοιπόν πολλαπλά τα θέματα με τα ηλεκτρικά αλλά το να μην το φορτιζεις γρήγορα αυτό είναι λογικό για μένα γιατί οι μπαταρίες είναι νορμάλ. Αν βγάλουν όλοι με τις νέες το συζητάμε πάλι τι έχει αλλάξει εκεί στις αντοχές.

ariadgr
25-02-24, 20:57
Να προσθέσω και εγώ στα περι ταχυφορτισης πως υπάρχει limit πχ στην toyota για το πόσες αντέχει. Ο κολλητός που πήρε πρόσφατα το level 2 της Toyota/BMW για ηλεκτρικά το δίπλωμα, του είπαν πως το BZ4 της Toyota έχει εγγύηση για 200 ταχυφορτισεις....Από εκεί και πέρα η μπαταρία πέφτει πολύ απότομα.

Αν δεν υπάρχει αυτό εγγράφως επίσημα, το θεωρούμε ανοησίες ("του ειπαν")

BlueChris
25-02-24, 21:17
Αν δεν υπάρχει αυτό εγγράφως επίσημα, το θεωρούμε ανοησίες ("του ειπαν")

Μαζί σου αλλά εσύ δηλαδή θεωρείς με τις ίδιες ακριβώς μπαταρίες που έχουμε στα κινητά μας πως μπορείς εσαεί να κάνεις κάθε μέρα fast charge? Εγώ διαφωνώ. Ψαξτο και λίγο στο ίντερνετ


DC fast charging is best for emergency fill-ups or road-tripping because it can have long-term battery degradation effects when done frequently
https://www.cars.com/amp/articles/2023-toyota-bz4x-dc-fast-charging-test-dont-rely-on-it-463351/

To 2ο που το λένε και στις αντιπροσωπείες αν το ρωτήσεις της Toyota είναι πως το όχημα δεν επιτρέπει 2 fast charge level 3 σε λιγότερο από 24 ώρες, μετά πάει αργά η φόρτιση ανεξαιρέτως που θα το φορτίσεις. Αυτό σημαίνει πως με 400χλμ λογικη απόσταση στη φόρτιση, ταξίδι Ευρώπη σερί δεν κάνεις. Μικρό το κακό απλά το λέω γιατί πολύς κόσμος δεν τα ξέρει αυτά γιατί δεν τα λένε φωναχτά.
Μετά τις 2 θέλει μια αργή φόρτιση λοιπόν υποχρεωτικά και μηδενίζει δινοντας σου άλλες 2 γρήγορες.
Σε Tesla δεν ξέρω τι ισχύει αλλά θα έχει παρόμοιους περιορισμούς αλλά μου φαίνεται απολύτως λογικό για τις μπαταρίες αυτό.
Αν ήταν όλα μέλι γάλα με τις μπαταρίες θα είχαμε γεμίσει ταξι ηλεκτρικά αλλά δεν.

Sebu
25-02-24, 21:31
Αν δεν υπάρχει αυτό εγγράφως επίσημα, το θεωρούμε ανοησίες ("του ειπαν")

Δεν προκειται να σου το πουν ποτε εγγραφως ακομα και αν ισχυει.
Γιατι τοτε θα εχεις απαιτησεις και claims εναντιον τους για αντικαταστασεις μπαταριων κτλ και τα κοστη για αυτους θα ξεφυγουν.
Αν ισχυει παντως 200 ταχυφορτισεις δεν ειναι ουτε 1 ετος, μιλαμε για γρηγορη απαξιωση της μοναδικης αξιας του ηλεκτρικου που ειναι οι μπαταριες. Χωρις αυτες δεν υφισταται το ηλεκτρικο.

Το θεωρω υπερβολικο να ισχυει ως αριθμο.

Να μου ελεγες 1.000 ταχυφορτισεις και απωλεια 20% χωρητικοτητας ισως μου ακουγοταν πιο πιστευτο.

BlueChris
25-02-24, 21:33
Δεν προκειται να σου το πουν ποτε εγγραφως ακομα και αν ισχυει.
Γιατι τοτε θα εχεις απαιτησεις και claims εναντιον τους για αντικαταστασεις μπαταριων κτλ και τα κοστη για αυτους θα ξεφυγουν.
Αν ισχυει παντως 200 ταχυφορτισεις δεν ειναι ουτε 1 ετος, μιλαμε για γρηγορη απαξιωση της μοναδικης αξιας του ηλεκτρικου που ειναι οι μπαταριες. Χωρις αυτες δεν υφισταται το ηλεκτρικο.

Δεν σταματάει μετά, απλά μειώνει το ποσοστό. Με την ταχυφορτιση ούτως ή άλλως σταματάει στο 80%, τώρα τι κάνει μετά δεν ξέρω, μπορεί να αργεί λίγο παραπάνω να φτάσει στο 80 ή να πηγαίνει λιγότερο ποσοστό.

Θα ρωτήσω παιδιά, τον πήρα τηλ και δεν μου απάντησε οπότε θα μάθω πιο σίγουρα.

Sebu
25-02-24, 22:34
Λογικα δουλευει οπως και οι μπαταριες του κινητου δεν θα ανακαλυψουν τον τροχο.
Μεχρι καπου το 80% φορτιζει γρηγορα και μετα κοβει στροφες και παει πιο αργα.
Ισως κιολας να μην το αφηνει ποτε να παει στο 100% για να μην στρεσαρει την μπαταρια.

Για αυτο μιλησα για καινουριες αδοκιμαστες τεχνολογιες. Ειναι στη φαση που ηταν τωρα το πρωτο Prius. Σε 5+ χρονια θα ξερουμε με καλυτερα στοιχεια τι και πως και σιγουρα προς την 10ετια θα ειναι πληρως ωριμη τεχνολογια με λυμμενες τις περισσοτερες παιδικες αρρωστιες και αδυναμιες.

Για αυτο θελει καλη διεισδυση και να μην παραμεινει niche market για λιγους ωστε να εχουν κινητρο οι εταιρειες να δουλεψουν και να βελτιωσουν με προοπτικη εκθετικης αυξησης πωλησεων.

ariadgr
25-02-24, 23:23
Αν ισχυει παντως 200 ταχυφορτισεις δεν ειναι ουτε 1 ετος, μιλαμε για γρηγορη απαξιωση της μοναδικης αξιας του ηλεκτρικου που ειναι οι μπαταριες. Χωρις αυτες δεν υφισταται το ηλεκτρικο.

Το θεωρω υπερβολικο να ισχυει ως αριθμο.

Να μου ελεγες 1.000 ταχυφορτισεις και απωλεια 20% χωρητικοτητας ισως μου ακουγοταν πιο πιστευτο.

Ακριβως αυτό εννοούσα κι εγω.
Επίσης παίζει ρόλο πόσο συχνά κάνεις τις ταχυφορτίσεις. Πχ 4 ταχυφορτίσεις σε ένα 24 ωρο είναι προς το too much.
1 ταχυφόρτιση το 24ωρο είναι λιγότερο stressfull για τη μπαταρία.

Αναφέρω το παραδειγμα των 4 στο 24ωρο γιατι καπως ετσι ειχε εντοπισει ο Bjorn Nyland το limit που είχε βάλει η Toyota. (που αν το ξεπερνούσες, μετά η ταχυφόρτιση ήταν πολύ αργή μέχρι να κάνει reset το counter σε 1-2 μερες)

Εδω παραδειγμα: Μετα από 120 ταχυφορτίσεις σε 18 μηνες, έχει μόλις 1,4% degradation της μπαταρίας:
https://www.youtube.com/watch?v=eNKPs9qQBXI

netblues
26-02-24, 09:50
Η ταχυφορτιση δεν συμφερει οικονομικα
Με 65 λεπτα την kwh ειναι μονο λυση αναγκης.
Τα ταξι τυπικα δουλευονται δυο βαρδιες.
Απλα δεν υπαρχει χρονος για φορτιση φτηνα.

Απο κει και περα αν κανεις 100 Km την ημερα, θες περιπου 18kwh φορτιση.
Ακομα και με τον απλο φορτιστη με 16Α μονοφασικο,
καθε βραδυ 2 με 8 το πρωι, εισαι μια χαρα.
2€ τα 100 km., αντι για 10 .

Και 100km την ημερα ειναι 36.000km το χρονο. Ποιος κανει τοσα?

Αν παμε με μια normal χρηση 15.000km και πουμε οτι ενας πληρης κυκλος φορτισης βγαζει 300km μιλαμε για 50 κυκλους φορτισης το χρονο ή 500 κυκλους στην δεκαετια.
Οτιδηποτε περαν της δεκαετιας σε σημερινα αυτοκινητα ειναι μαλλον ουτοπικο.
Λιγο πολυ ολοι ξερουμε οτι ενα κινητο βγαζει 3 τια με σχεδον καθημερινη φορτιση. Αυτο σημαινει 700 κυκλους, και μετα αρχιζει και τα παιζει.

τα 15000Κm κοστιζουν 2.100 ευρω σε καυσιμα καθε χρονο , με 7 λιτρα /100km και κοστος 2 ευρω το λιτρο.
Το ηλεκτρικο θα κοστισει 450.
Η διαφορα σε καυσιμο ειναι 16.500 στη δεκαετια.
Χωρις τελη κυκλοφοριας (αν και ποτε δεν ξερεις) ας πουμε οτι απο κει κερδιζεις αλλο ενα χιλιαρικο 17.500
Σαφως φτηνοτερη συντηρηση (λιγα πραγματα να χαλασουν συγκριτικα) αλλα ας μην το κοστολογησουμε
Ενα αυτοκινητο των 40.000 σε 10 χρονια θα πουληθει 5000.
Ενα ηλεκτρικο θα παρει επιδοτηση 8000 και θα πουληθει 0.
Στη 10 τια το κανονικο θα κοστισει 40.000 + 21.000 +1000 -5000 = 57.000 η 15 ευρω τη μερα
Το ηλεκτρικο θα κοστισει 40000 -8.000 +4500 = 36.500 η 10 ευρω τη μερα
Με τα 20.500 σε 10 χρονια μπορεις παντα να νοικιασεις κατι για τις περιπτωσεις που δεν σου φτανουν τα 300 km αυτονομιας.

netlag
26-02-24, 10:17
Πήγα είδα στην Φορντ το Puma,1.0αρι,ήπιο υβριδικό,125 ίπποι,ημιακαμπτος άξονας πίσω,ταμπούρα στους πίσω τροχούς,κόστος από 24-25 χιλιάδες για μια μεσαίου εξοπλισμού έκδοση,τι θα μου προσφέρει ένα τέτοιο όχημα? Τα πετρέλαια εξαφανίζονται από τις επιλογές και την γκάμα κινητήρων.

και όλα αυτά σε πλατφόρμα σουπερμίνι (fiesta). Δυστυχώς τα αυτοκίνητα αφενός έχουν ακριβύνει πάρα πολύ, αφετέρου έχουν κάνει εκπτώσεις σε πολύ βασικα σημεία, πχ φρένα, αναρτήσεις, ποιότητα υλικών εσωτερικού.

Σίγουρα έχουν βελτιωθεί αισθητά σε παθητική ασφάλεια, καταναλωση και ηλεκτρονικά αλλά έχουν κάνει και βήματα πίσω τα οποία ειναι αδικαιολόγητα δεδομένης της αυξημένης τιμής.

xristostsilis
26-02-24, 10:40
Η ταχυφορτιση δεν συμφερει οικονομικα
Με 65 λεπτα την kwh ειναι μονο λυση αναγκης.

tesla supercharger στο μαρούσι κάνει 0,40 λεπτά και 0,44 λεπτα peak hours (4μμ με απόγευμα or something). Τα ηλεκτρικά στην πόλη έχουν χαμηλότερες καταναλώσεις από το 180Wh/Km που είπες, μπορεί να δεις και γύρω στις 100Wh/Km σε ιδανικές συνθήκες. Οσον αφορά την ταχυφόρτιση δεν είναι επιβλαβής σε σοβαρά οχήματα όπως Tesla αφού ο No1 κίνδυνος της μπαταρίας είναι η θερμόκρασία (χαμηλή ή υψηλή) και όχι η ίδια η ταχυφόρτιση (αλλά ή υψηλή θερμοκρασία που δημιουργείται λόγω της ταχυφόρτισης βλ. κινητό με ταχυφορτιστή ή χωρίς). Νο2 είναι η μέγιστη φόρτιση που το πας, αν το έχεις κάθε μέρα στο 80% είσαι οκ αν το πας 100% αυξάνεις την πιθανότητα να ταλαιπωρήσεις ένα cell που θα κουβαλήσει με την σειρά του το BMS ολόκληρης της μπαταρίας. Θεωρώ ένα model y με αυτονομία γύρω στα 560χλμ (πραγματικά σε αυτοκινητόδρομο 400χλμ και σε πόλη κάπου στα 500) με κόστος kwh σε ταχυφορτιστή (0,44€/KWh Tesla) και χωρητικότητα 70kw μαζί με απώλειες DC +10kwh άρα (80kWh)*(0,44€/Wh)=35,2€ για φουλάρισμα ένα καλό παράδειγμα. Στο σπίτι τα πράγματα αλλάζουν προς το καλύτερο καθώς και σε AC δημόσιους chargers όπως αυτοί της DEH BLUE που έχουν προσφορά μετά τις 8μμ τους 22kw φορτιστές με κόστος 0,30€/kwh -> 24€ για γέμισμα μπαταρίας :)

Τα ηλεκτρικά ξαναλέω δεν τα παίρνει κάποιος ξεκάθαρα για εξοικονόμηση αλλά για όλα τα υπόλοιπα.

teodor_ch
26-02-24, 10:40
τα 15000Κm κοστιζουν 2.100 ευρω σε καυσιμα καθε χρονο , με 7 λιτρα /100km και κοστος 2 ευρω το λιτρο.
Το ηλεκτρικο θα κοστισει 450.
Η διαφορα σε καυσιμο ειναι 16.500 στη δεκαετια.
Χωρις τελη κυκλοφοριας (αν και ποτε δεν ξερεις) ας πουμε οτι απο κει κερδιζεις αλλο ενα χιλιαρικο 17.500
Σαφως φτηνοτερη συντηρηση (λιγα πραγματα να χαλασουν συγκριτικα) αλλα ας μην το κοστολογησουμε
Ενα αυτοκινητο των 40.000 σε 10 χρονια θα πουληθει 5000.
Ενα ηλεκτρικο θα παρει επιδοτηση 8000 και θα πουληθει 0.
Στη 10 τια το κανονικο θα κοστισει 40.000 + 21.000 +1000 -5000 = 57.000 η 15 ευρω τη μερα
Το ηλεκτρικο θα κοστισει 40000 -8.000 +4500 = 36.500 η 10 ευρω τη μερα
Με τα 20.500 σε 10 χρονια μπορεις παντα να νοικιασεις κατι για τις περιπτωσεις που δεν σου φτανουν τα 300 km αυτονομιας.


Το τράβηξες απο τα μαλλιά το σενάριο!
Πριν 15 χρόνια αγόρασα το αμάξι μου 22.000 και τώρα πουλιέται >6.000 μήν πώ 10.000
Στη 10ετία των 40.000 και εφόσον δεν πουλιούνται πλέον άλλα ICE θα κρατήσει πολύ καλή τιμή

Αντίστοιχα το ηλεκτρικό στην 10ετία σίγουρα θα κρατάει τιμή. Και στο 50% να είναι η μπαταρία που δεν θα είναι, θα είναι τέλειο για αυτοκίνητο πόλης.
Και ξέρεις ότι με αλλαγή μπαταρίας έχεις σχεδόν καινούργιο αυτοκίνητο!


Το σίγουρο είναι ότι όσο περισσότερα χιλιόμετρα κάνει κάποιος τόσο περισσότερο αξίζει το ηλεκτρικό.
Και όντως αν χρειαστεί ταξίδι νοικιάζεις ένα.

Τους βλέπω στο FB σε γκρουπ ηλεκτρικών και ζούν με το άγχος αν φτάσουν και αν δουλεύει ο ταχυφορτιστής και αν...
Πριν απο 10 χρόνια άνετα θα ζούσα έτσι. Τώρα δε θέλω να χάνω χρόνο για αντικείμενα. Ένας λόγος που δεν θέλω να μπώ στη διαδικασία αλλαγής (κάνω και λίγα χλμ/έτος στο κουτί).

Veldrin
26-02-24, 12:52
Το ηλεκτρικό αν στην 8ετία η μπαταρία έχει degradation πάνω από 20%, μπαίνει σε εγγύηση για αλλαγή.

netblues
26-02-24, 13:01
Το τράβηξες απο τα μαλλιά το σενάριο!
Πριν 15 χρόνια αγόρασα το αμάξι μου 22.000 και τώρα πουλιέται >6.000 μήν πώ 10.000
Στη 10ετία των 40.000 και εφόσον δεν πουλιούνται πλέον άλλα ICE θα κρατήσει πολύ καλή τιμή

Αντίστοιχα το ηλεκτρικό στην 10ετία σίγουρα θα κρατάει τιμή. Και στο 50% να είναι η μπαταρία που δεν θα είναι, θα είναι τέλειο για αυτοκίνητο πόλης.
Και ξέρεις ότι με αλλαγή μπαταρίας έχεις σχεδόν καινούργιο αυτοκίνητο!



Ειναι ιδιαιτεροτητα post covid και ελληνικης πραγματικοτητας οτι μικρα μεταχειρισμενα τα πουλας σχεδον οσο τα πηρες.
Αυτο δεν θα διατηρηθει για πολυ.

Παρολα αυτα, θεωρω οτι μετα απο 10 χρονια, η εξελιξη στα ηλεκτρικα θα ειναι τοσο μεγαλη που δεν θα πουλιεται.
Και δεν μιλαμε για επανασταση αλλα για μικρες σταδιακες βελτιωσεις. Ριξτε μια ματια σε τι ηλεκτρικο πουλιοταν πριν δυο χρονια και τι σημερα και προκυπτει.
Επισης αλλο tesla αλλο ενα κινεζικο ηλεκτρικο.

Η tesla ειναι σαν τα iphone. Σε περιμενουν στη γωνια στη χρηση, στα αξεσουαρ κλπ.

xristostsilis
26-02-24, 13:04
Ειναι ιδιαιτεροτητα post covid και ελληνικης πραγματικοτητας οτι μικρα μεταχειρισμενα τα πουλας σχεδον οσο τα πηρες.
Αυτο δεν θα διατηρηθει για πολυ.

Παρολα αυτα, θεωρω οτι μετα απο 10 χρονια, η εξελιξη στα ηλεκτρικα θα ειναι τοσο μεγαλη που δεν θα πουλιεται.
Και δεν μιλαμε για επανασταση αλλα για μικρες σταδιακες βελτιωσεις. Ριξτε μια ματια σε τι ηλεκτρικο πουλιοταν πριν δυο χρονια και τι σημερα και προκυπτει.
Επισης αλλο tesla αλλο ενα κινεζικο ηλεκτρικο.

Η tesla ειναι σαν τα iphone. Σε περιμενουν στη γωνια στη χρηση, στα αξεσουαρ κλπ.

εγώ βλέπω καθημερινά ένα tesla model s 2013 εδώ στην Πάτρα και παθαίνω πλάκα ακόμα και σήμερα το οποίο μια χαρά το υποστηρίζει σήμερα η εταιρία και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο ένα αμάξι νεότερο..

netblues
26-02-24, 13:05
Το ηλεκτρικό αν στην 8ετία η μπαταρία έχει degradation πάνω από 20%, μπαίνει σε εγγύηση για αλλαγή.

Περα απο χαρτιά και υποσχεσεις, καλό είναι να έχουμε (οσο γινεται) και μια τεχνική αποψη κατα ποσον ειναι αυτο εφικτό.
Δειχνει ότι γινεται.

- - - Updated - - -


εγώ βλέπω καθημερινά ένα tesla model s 2013 εδώ στην Πάτρα και παθαίνω πλάκα ακόμα και σήμερα το οποίο μια χαρά το υποστηρίζει σήμερα η εταιρία και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο ένα αμάξι νεότερο..

Σιγουρα το υποστηριζει. Εχω τις επιφυλαξεις μου για το tco.

xristostsilis
26-02-24, 13:31
Περα απο χαρτιά και υποσχεσεις, καλό είναι να έχουμε (οσο γινεται) και μια τεχνική αποψη κατα ποσον ειναι αυτο εφικτό.
Δειχνει ότι γινεται.

- - - Updated - - -



Σιγουρα το υποστηριζει. Εχω τις επιφυλαξεις μου για το tco.

Ενα αληθινό παράδειγμα με έναν που έχει αλλάξει και αρκετές μπαταρίες (είναι τώρα στην 3η μπαταρία με 1.900.000χλμ) εντός εγγύησης είναι εδώ https://www.youtube.com/watch?v=0gMwjvdrfaQ

btw λέει στο video η κάθε μία μπαταρία έκανε στο περίπου μεταξύ 550.000χλμ και 670.000χλμ.. sounds fair διότι για να τα κάνει αυτά 100% έκανε χρήση ταχυφορτιστών συνέχεια αφού είναι ΔΩΡΕΑΝ για αυτό το μοντέλο

- - - Updated - - -

Γέλασα πολύ με ένα σχόλιο σε αυτό το βίντεο που έλεγε:

"this was the wrong guy to give free super charging and unlimited kilometers warranty"

:rofl:

Veldrin
26-02-24, 13:51
Περα απο χαρτιά και υποσχεσεις, καλό είναι να έχουμε (οσο γινεται) και μια τεχνική αποψη κατα ποσον ειναι αυτο εφικτό.
Δειχνει ότι γινεται.

- - - Updated - - -


Τεχνική άποψη;

Κράτα τη δική μου, μέρος της δουλειάς μου είναι το τι γίνεται με τις μπαταρίες που ανακτώνται.

Chingachgook
26-02-24, 15:53
Όταν τελειώσω το συγκεκριμένο ποστ, έτσι και μου έρθει, παίρνω το αυτοκίνητο, χωρίς apps, χωρίς πλάνο για ανεφοδιασμό βενζίνης και πάω όπου θέλω, πρακτικά. Και αν είμαι τόσο αφηρημένος/ανόητος και μείνω από βενζίνη, παίρνω οδική (κόκκινος σαν το παντζάρι για την ανοησία), ή στην χειρότερη των περιπτώσεων περπατάω ελάχιστα χλμ, παίρνω μπιτόνι από βενζινάδικο και όλα καλά.

Με αμοιγώς ηλεκτρικό θα πρέπει να στήσεις σχέδιο, να έχεις πλάνο, να τρέχεις ένα app που σου δείχνει τα charging stations (δεν έχω ιδέα για την πυκνότητα αυτών, ελπίζω να είναι σημαντική, αλλά αμφιβάλλω).

Δεν έχω εικόνα για το αν η τεχνολογία είναι ώριμη ή όχι, αλλά καθαρά με γνώμονα διαδικαστικά, δε νομίζω ότι αν αύριο άλλαζα αυτοκίνητο, θα έπαιρνα έστω υβριδικό.

Veldrin
26-02-24, 16:10
Δεν ξέρω τι ισχύει στην Ελλάδα, αλλά όλο αυτό το planning στο UK και στις διπλανές/παραδιπλανές χώρες που έχω ταξιδέψει, στο κάνει το software του αυτοκινήτου.

Σε Hyundai όταν είχα το Ioniq ήταν εντελώς flawless/faultless. Φαντάζομαι (επειδή δεν έχω μεγάλη πρόσφατη εμπειρία) τα Tesla είναι αρκετά πιο μπροστά, και το σχετικό planning το κάνουν μέχρι και τα ταπεινά (πλέον) Leaf.

teodor_ch
26-02-24, 16:37
Παρολα αυτα, θεωρω οτι μετα απο 10 χρονια, η εξελιξη στα ηλεκτρικα θα ειναι τοσο μεγαλη που δεν θα πουλιεται.

τί έχει αλλάξει στα τεσλα απο τα πρώτα μοντέλα μέχρι τώρα?
είναι τουλάχιστον 10 χρόνια διαφορά

Ότι ανεβαίνει στις τιμές δεν κατεβαίνει συνήθως.
Και οι τιμές των μεταχειρισμένων είναι συνδεδεμένη με τις τιμές των καινούργιων.

netblues
26-02-24, 18:22
Η αγορα μεταχειρισμενου εχει μεσα και μια διασταση prestige.
Για παραδειγμα, ακομα και σημερα ενα διατηρημενο golf 4 πουλιεται πανω απο 2000 ευρω κιας ειναι 20τιας

Το να συζηταμε για αυτοκινητα που κανουν εκατομμυρια χιλιομετρα δεν ξερω τι σχεση εχει με τον ελληνικο μεσο ορο των 15.000 το χρονο

Το θεμα ειναι , για καποιον που κανει 40-50 χιλιομετρα τη μερα, και εχει καπου να το φορτισει συχνα και θα το κρατησει 10 χρονια, εχει καποιο νοημα ενα ηλεκτρικό ή οχι.

Αν παμε με τη λογικη δεν θελω να αλλαξω τιποτε και δεν με ενδιαφερει να διαπραγματευτω καμια επιλογη, προφανως ενα ηλεκτρικο αυτοκινητο δεν ειναι για μενα.
Ισως σε 10 χρονια να ειναι.

Και ftth δεν βαζουν ολοι. Ειναι αρκετοι που θεωρουν οτι το περασμα της ινας ειναι μεγαλυτερο προβλημα απο την γαγραινα του xdsl.

BlueChris
26-02-24, 18:41
Η αγορα μεταχειρισμενου εχει μεσα και μια διασταση prestige.
Για παραδειγμα, ακομα και σημερα ενα διατηρημενο golf 4 πουλιεται πανω απο 2000 ευρω κιας ειναι 20τιας

Το να συζηταμε για αυτοκινητα που κανουν εκατομμυρια χιλιομετρα δεν ξερω τι σχεση εχει με τον ελληνικο μεσο ορο των 15.000 το χρονο

Το θεμα ειναι , για καποιον που κανει 40-50 χιλιομετρα τη μερα, και εχει καπου να το φορτισει συχνα και θα το κρατησει 10 χρονια, εχει καποιο νοημα ενα ηλεκτρικό ή οχι.

Αν παμε με τη λογικη δεν θελω να αλλαξω τιποτε και δεν με ενδιαφερει να διαπραγματευτω καμια επιλογη, προφανως ενα ηλεκτρικο αυτοκινητο δεν ειναι για μενα.
Ισως σε 10 χρονια να ειναι.

Και ftth δεν βαζουν ολοι. Ειναι αρκετοι που θεωρουν οτι το περασμα της ινας ειναι μεγαλυτερο προβλημα απο την γαγραινα του xdsl.

Αν οι τιμές ήταν ίδιες, όλοι ηλεκτρικά θα είχαμε.

netblues
26-02-24, 18:44
Προκυπτει οτι τα ηλεκτρικα ειναι φτηνοτερα συνολικα. Ομως δεν κανουν για ολους.

teodor_ch
26-02-24, 20:39
Η αγορα μεταχειρισμενου εχει μεσα και μια διασταση prestige.
Για παραδειγμα, ακομα και σημερα ενα διατηρημενο golf 4 πουλιεται πανω απο 2000 ευρω κιας ειναι 20τιας

Το να συζηταμε για αυτοκινητα που κανουν εκατομμυρια χιλιομετρα δεν ξερω τι σχεση εχει με τον ελληνικο μεσο ορο των 15.000 το χρονο

Το θεμα ειναι , για καποιον που κανει 40-50 χιλιομετρα τη μερα, και εχει καπου να το φορτισει συχνα και θα το κρατησει 10 χρονια, εχει καποιο νοημα ενα ηλεκτρικό ή οχι.

Αν παμε με τη λογικη δεν θελω να αλλαξω τιποτε και δεν με ενδιαφερει να διαπραγματευτω καμια επιλογη, προφανως ενα ηλεκτρικο αυτοκινητο δεν ειναι για μενα.
Ισως σε 10 χρονια να ειναι.

Και ftth δεν βαζουν ολοι. Ειναι αρκετοι που θεωρουν οτι το περασμα της ινας ειναι μεγαλυτερο προβλημα απο την γαγραινα του xdsl.


Ναί αλλά δε μου απάντησες τί άλλαξε τα τελευταία 10 χρόνια.
Γιατί όλο λέμε ότι θα έχουν αλλάξει όλα αλλά όλα τα ίδια είναι πάνω κάτω.

Αν τα ηλεκτρικά ήταν φθηνότερα δε να πουλούσαν τα υπόλοιπα πλέον.
Ευτυχώς υπάρχουν τόσες επιλογές για να διαλέξει ο καθένας μας ότι τον συμφέρει περισσότερο.

BlueChris
26-02-24, 20:43
Ναί αλλά δε μου απάντησες τί άλλαξε τα τελευταία 10 χρόνια.
Γιατί όλο λέμε ότι θα έχουν αλλάξει όλα αλλά όλα τα ίδια είναι πάνω κάτω.

Αν τα ηλεκτρικά ήταν φθηνότερα δε να πουλούσαν τα υπόλοιπα πλέον.
Ευτυχώς υπάρχουν τόσες επιλογές για να διαλέξει ο καθένας μας ότι τον συμφέρει περισσότερο.

Χαμός γίνεται από πωλήσεις ηλεκτρικών #not

netblues
26-02-24, 20:48
Ειναι γνωστο οτι επι covid υπηρξε μεγαλη ελλειψη σε νεα αυτοκινητα γιατι απο τι μια δεν υπηρχαν microchip με αποτελεσμα να μην παραγονται, και απο την αλλη πολυς κοσομς στραφηκε σε αυτοκινητα αντι για ΜΜΜ.
Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα οι τιμες των μεταχειρισμενων να εκτιναχθουν.
Αυτο σιγα σιγα εξομαλυνεται, και οι τιμες θα πεσουν
Τωρα εχουμε το νεο trend οπου στη κατηγορια κατω απο 15 χιλιαρικα δεν υπαρχει τιποτε το οποιο και παλι ακριβαινει τα μεταχειρισμενα.

Σε συνολικο κοστος χρησης ενα ηλεκτρικο των 40Κ ειναι σαφως φτηνοτερο απο οτιδηποτε αλλο. Ομως προφανως δεν ειναι μονο η τιμη
Σιγουρα ομως σε 10 χρονια η εικονα θα ειναι αλλη, και κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος αν και τοτε ενα θερμικό 10 τιας τι θα πιανει.

- - - Updated - - -


Χαμός γίνεται από πωλήσεις ηλεκτρικών #not

Το προβλημα ειναι οτι κατω απο 30.000 τα ηλεκτρικα δεν εχουν πολλες mainstream επιλογες.

Sebu
26-02-24, 21:00
Τα ηλεκτρικα δεν εχουν ακομα διεισδυση και δεν θα εχουν οσο δεν πειστει ο χρηστης τους για τα πρακτικα και ουχι θεωρητικα/πιθανα οφελη ή αν δεν επιδοτηθει γερα ή συνδυασμος αυτων.

Προς το παρον ο μεσος χρηστης δεν εχει τα γκαφρα για ηλεκτρικο αμαξι, η επιδοτηση που δινοταν ηταν αστεια για το μεσο χρηστη (8 χηνες στις 40 ειναι για γελια οταν δεν εχει ουτε τις 40 ουτε τις 32 ουτε μπορει να παρει δανειο ή εχει αλλες μεγαλυτερες αναγκες).
Ο μεσος χρηστης δεν εχει τα γκαφρα για φορτιστη σπιτι ή δεν εχει παρκιν σπιτι. Ο μεσος χρηστης δεν θελει να περιμενει ωρες σε ενα βενζιναδικο ή σταθμο φορτισης για να μπορει να μετακινηθει οταν επι δεκαετιες απλα παει στο βενζιναδικο και σε 2-3 λεπτα εχει τελειωσει.
Ο μεσος χρηστης ξερει οτι πουθενα στην υπολοιπη χωρα δεν εχει επαρκεια σταθμων φορτισης αρα δεν θελει να παει ταξιδι ή διακοπες και να αγχωνεται αν θα εχει μπαταρια ή αν θα βρει να φορτισει.

Θεωρειται ακομα εξωτικη τεχνολογια για τους περισσοτερους, οπως τα αμαξια φυσικου αεριου και υγραεριου τα οποια ουδεποτε περπατησαν σε μεγαλο βαθμο οπως λχ στην Ιταλια, ιδιως το φυσικο, για τον απλουστατο λογο οτι δεν υπηρξε ποτέ επαρκης καλυψη με βενζιναδικα αντλιες σε καθε μερια της Ελλαδας. Δεν θα επαιρνε ο αλλος το βασικο του αμαξι για να ψαχνει στο Τεναρο που θα γεμισει αεριο ή που θα φορτισει τις μπαταριες.

Ομοιως το θεμα σερβις ειναι αγνωστη παραμετρος καθως η δηλωση "δεν εχει κοστη, δεν εχει σερβις, γιατι δεν εχει κινουμενα μερη, αντλιες, ιμαντες, τεντωτηρες, λαδια, φιλτρα" λεει τη μιση αληθεια.
Το ινβερτερ πως ψυχεται? Δεν θελει υγρα? Λχ η Τογιοτα στα υβριδικα της εχει ξεχωριστο ψυγειο και αντλια λαδιου στα νεοτερα αν θυμαμαι καλα. Τα ηλεκτρονικα δεν θελουν ελεγχο? Οι μπαταριες μια φορα το χρονο δεν θελουν ελεγχο? Αυτος που δεν γνωριζει και δεν καταλαβαινει αυτη την τεχνολογια φοβαται τα κρυφα κοστη που μπορει να του βγαλει σε ετησια σερβις και ελεγχους.

Γενικα ειναι μια νεα τεχνολογια που δεν εισαγει κατι νεο που δεν προυπαρχει αρα θα δημιουργησει απορια και ενδιαφερον να σπρωξει κοσμο εκει στη λογικη τι ειχα τι εχασα ας το δοκιμασω. Ειναι μια τεχνολογια που υποσχεται να αντικαταστησει κατι που εχεις, χρησιμοποιεις και εμπιστευεσαι επι 50-60 χρονια.
Δεν ειναι οπως το κινητο το 90 που οι πρωτοι χρηστες ηταν οι beta-testers αλλα σιγα σιγα επεκταθηκε γιατι ξεφοβηθηκε ο κοσμος, δεν ειχε τη σιγουρια καποιου αλλου ασυρματου μεσου να αφησει στην ακρη.

Εδω καλειται να αφησει το παραδοσιακο εσωτερικης καυσης αμαξι που εμπιστευεται που ξερει πως λειτουργει, που βαζει καυσιμο, που εχει βενζιναδικα, οτι εχει πληθωρα απο βενζιναδικα, με κατι που ακομα ψαχνει τα πατηματα του.

Τελος μια παραμετρος που εξακολουθει να με φοβιζει και προβληματιζει ειναι το κοστος χρησης και φορτισης. Φοβαμαι οτι δεν θα παραμεινει οικονομικο και φθηνο οταν παγιδευτει ενα μεγαλο μερος του πληθυσμου (50-60%+) εκει. Φοβαμαι οτι ειδικα το κοστος ρευματος στις ταχυφορτισεις που αυτες θα θες μεσα στη μερα αν παρκαρεις καπου για 1-2 ωρες θα ειναι υψηλο, θα ακριβυνει και το ρευμα στους σταθμους φορτισης οι οποιοι ενδεχομενα να αποκτησουν ξεχωριστο ρολοι/ξεχωριστη τιμολογιακη κλιμακα και τοτε φιλακια. Τι θα κανουμε θα ψαχνουμε να ξεφορτωθουμε τα ηλεκτρικα αν παει ισοδυναμα το κοστος στο αντιστοιχο 2 ευρω της βενζινης λ.χ.?

Το αναφερω γιατι το ρευμα οπως και η βενζινη ελεγχονται και επηρεαζονται με φορους απο το κρατος. Και το κρατος οπου μυριστει φαι θα βαλει το χερι του. Μιλωντας για το ελληνικο κρατος λοιπον ειμαι 99% βεβαιος πως μολις επιτευχθει ικανοποιητικη διεισδυση θα ερθει και φορος/ΕΦΚ για το ρευμα φορτισης ηλεκτρικων (γιατι παραγουν παραπανω ρευμα οι μοναδες αεριου και λιγνιτη για να φορτιστουν ολα αυτα - και αυτο ειναι κακο επιβαρυνει το περιβαλλον ή ειναι καλη ευκαιρια να βγαλουμε κρατικο χρημα για το καλο σας), θα ερθουν εξτρα ειδικα τελη συντηρησης των σταθμων φορτισης ή εξτρα τελος επιβαρυνσης δικτυου γιατι θα διαμαρτυρεται ΔΕΔΔΗΕ και ΑΔΜΗΕ κτλ κτλ στην Ελλαδα ειμαστε αυτα ειναι τα μονα ευκολα να συμβουν.

Οποτε αν δεν ερθει καποιος να μου δωσει εταιρικο ηλεκτρικο με το ζορι (να το πληρωσω τωρα δεν παιζει), μενουμε με τα αγαπημενα μεταχειρισμενα μας για μερικα χρονακια ακομα, και οταν ωριμασει και επεκταθει ως τεχνολογια και δικτυο και αποδειχθει και το κρατος φερεγγυο ως φορομπηχτης, το ξαναβλεπουμε. :)

netblues
26-02-24, 21:09
Ειναι σαν τις extra sim με απεριοριστα της cosmote με 3 ευρω. Οποιος πηρε και το χαρηκε για 3 χρονια ηταν καλα.

Εξαλλου αυτα που γραφεις ειναι τα δυο ποιο σιγουρα πραγματα στον πλανητη. taxes and death.

Ρέα
26-02-24, 21:20
σε υβριδικό γύρω στα 20.000 ευρώ
τι θα μου προτείνατε;
υπάρχει κάτι σε μικρο-μεσαίο, αυτοκίνητο πόλης++

BlueChris
26-02-24, 21:23
Ειναι γνωστο οτι επι covid υπηρξε μεγαλη ελλειψη σε νεα αυτοκινητα γιατι απο τι μια δεν υπηρχαν microchip με αποτελεσμα να μην παραγονται, και απο την αλλη πολυς κοσομς στραφηκε σε αυτοκινητα αντι για ΜΜΜ.
Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα οι τιμες των μεταχειρισμενων να εκτιναχθουν.
Αυτο σιγα σιγα εξομαλυνεται, και οι τιμες θα πεσουν
Τωρα εχουμε το νεο trend οπου στη κατηγορια κατω απο 15 χιλιαρικα δεν υπαρχει τιποτε το οποιο και παλι ακριβαινει τα μεταχειρισμενα.

Σε συνολικο κοστος χρησης ενα ηλεκτρικο των 40Κ ειναι σαφως φτηνοτερο απο οτιδηποτε αλλο. Ομως προφανως δεν ειναι μονο η τιμη
Σιγουρα ομως σε 10 χρονια η εικονα θα ειναι αλλη, και κανεις δεν μπορει να ειναι σιγουρος αν και τοτε ενα θερμικό 10 τιας τι θα πιανει.

- - - Updated - - -



Το προβλημα ειναι οτι κατω απο 30.000 τα ηλεκτρικα δεν εχουν πολλες mainstream επιλογες.
Έρχεται η Stelantis και η BYD. Κάποιος από τους 2 αγορασε το εργοστάσιο της Lamborghini στην Ιταλία για να κάνει παραγωγή στην Ευρώπη. Αντίο ευρωπαϊκά αυτοκίνητα και πραγματικά το χαίρομαι με τους κλέφτες.

- - - Updated - - -


σε υβριδικό γύρω στα 20.000 ευρώ
τι θα μου προτείνατε;
υπάρχει κάτι σε μικρο-μεσαίο, αυτοκίνητο πόλης++

Καινούργιο? Δεν υπάρχει νομίζω

netblues
26-02-24, 21:26
Citroen AMI... και θα εισαι σαν το cartoon. Με 8000 ευρω.

Ρέα
26-02-24, 21:37
Καινούργιο? Δεν υπάρχει νομίζω

βρήκα αυτό στα 23000+

https://www.toyota.gr/new-cars/yaris-cross

υπάρχει κάποιο άλλο υβριδικό σε αυτήν την τιμή περίπου;

ariadgr
26-02-24, 21:38
βρήκα αυτό στα 23000+

https://www.toyota.gr/new-cars/yaris-cross

υπάρχει κάποιο άλλο υβριδικό σε αυτήν την τιμή περίπου;

Yπάρχει και το κανονικό Yaris (https://www.toyota.gr/new-cars/yaris) Hybrid στα 116 άλογα που είναι λίγο φθηνότερο (21.440 βλεπω στο site για την έκδοση Live). Τo Cross είναι η SUV έκδοση του κανονικού. Αν δεν χρειάζεσαι το Cross, το κανονικό είναι πιο σπιρτόζικο (έχει καλύτερες επιδόσεις).

Eπίσης το κανονικό Yaris Hybrid βγαίνει και σε "Mazda 2 Hybrid (https://www.drive.gr/news/nea-montela/neo-mazda2-2022-ena-toyota-yaris-me-alla-simata)" (πχ αν το βρισκεις σε καλυτερη τιμή ή με καλύτερο χρόνο παράδοσης).
Απλά έχει διαφορετική εγγύηση. Νομίζω δινει 8 χρόνια εγγύηση στο υβριδικό σύστημα/μπαταρία αντί των 11 ετών της Toyota.

Προσοχή στα ψευτο-υβριδικα (τα mild)

Ρέα
26-02-24, 21:48
Προσοχή στα ψευτο-υβριδικα (τα mild)

αυτό τι σημαίνει;

ariadgr
26-02-24, 21:52
αυτό τι σημαίνει;

Toyota & Honda έχουν Full Hybrid (πραγματικό). Με πολύ χαμηλή κατανάλωση (4 λίτρα), μπορεί να κινηθεί μόνο με τη μπαταρία.
Το ίδιο και το Renault Clio Hybrid.

Όλα τα άλλα (mild) hybrid είναι ψευτο-hybrid (δεν κουνιούνται με τη μπαταρία, δεν έχουν σημαντική οικονομία στο καύσιμο)

DOU
26-02-24, 22:43
Ευτυχώς υπάρχουν τόσες επιλογές για να διαλέξει ο καθένας μας ότι τον συμφέρει περισσότερο.

Θερμικα vs ηπια υβριδικα vs φουλ υβριδικα vs φυσικοαεριοκινητα vs υγραεριοκινητα vs ηλεκτρικα vs υδροψυχτα του παππου με καροτσα με ιστορικες πινακιδες.

Sebu
26-02-24, 22:51
Ειναι σαν τις extra sim με απεριοριστα της cosmote με 3 ευρω. Οποιος πηρε και το χαρηκε για 3 χρονια ηταν καλα.

Εξαλλου αυτα που γραφεις ειναι τα δυο ποιο σιγουρα πραγματα στον πλανητη. taxes and death.

Ναι μονο που αλλο κοστος εχει να παρεις extra sim για απεριοριστα και αλλο να παρεις ηλεκτρικο :p

Δεν θα δωσει ο μεσος πολιτης 30.000-40.000 ευρω για 2-3 χρονια πιθανο οφελος και μετα για τα υπολοιπα 7-8 χρονια του αυτοκινητου να κινδυνευει να του την φορεσει σουβλα το ελληνικο δημοσιο ή ο κατασκευαστης αν στα Χ χρονια ζηταει εξτρα συντηρησεις ή προσθετα κοστη :lock:

Εξ ου και γιατι οι περισσοτεροι σου λενε ασε οπως ειμαστε ή the devil we know ητοι θερμικος κινητηρας και σε 10+ χρονια το ξαναβλεπουμε.

BlueChris
26-02-24, 23:03
Ναι μονο που αλλο κοστος εχει να παρεις extra sim για απεριοριστα και αλλο να παρεις ηλεκτρικο :p

Δεν θα δωσει ο μεσος πολιτης 30.000-40.000 ευρω για 2-3 χρονια πιθανο οφελος και μετα για τα υπολοιπα 7-8 χρονια του αυτοκινητου να κινδυνευει να του την φορεσει σουβλα το ελληνικο δημοσιο ή ο κατασκευαστης αν στα Χ χρονια ζηταει εξτρα συντηρησεις ή προσθετα κοστη :lock:

Εξ ου και γιατι οι περισσοτεροι σου λενε ασε οπως ειμαστε ή the devil we know ητοι θερμικος κινητηρας και σε 10+ χρονια το ξαναβλεπουμε.

This...

@ ADSLgr.com All rights reserved.