PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62

DOU
26-02-24, 23:05
Volvo V40 με 150-180 ίππους με αυτοματο κιβωτιο Aisin επάνω.Τους φοράς και κορυφαίο kit υγραέριο PRINS με προστασια βαλβιδων και σε βγάζουν μια 10ετία χαλαρά.
:shifty::biggrin:

Ρέα
26-02-24, 23:10
Toyota & Honda έχουν Full Hybrid (πραγματικό). Με πολύ χαμηλή κατανάλωση (4 λίτρα), μπορεί να κινηθεί μόνο με τη μπαταρία.
Το ίδιο και το Renault Clio Hybrid.

Όλα τα άλλα (mild) hybrid είναι ψευτο-hybrid (δεν κουνιούνται με τη μπαταρία, δεν έχουν σημαντική οικονομία στο καύσιμο)

η οικονομία καυσίμου δεν με πολυ-νοιάζει,,
ο μόνος λόγος που σκέφτομαι για υβριδικό είναι επειδή είναι η νέα τεχνολογία και φοβάμαι αμα αγοράσω τελικά αυτοκίνητο βενζίνης/πετρελαίου μήπως χάσει γρήγορα την αξία του μετά από μερικά χρόνια επειδή όλοι θα θέλουν να πάρουν υβριδικό/ηλεκτρικό

ariadgr
26-02-24, 23:13
η οικονομία καυσίμου δεν με πολυ-νοιάζει,,
ο μόνος λόγος που σκέφτομαι για υβριδικό είναι επειδή είναι η νέα τεχνολογία και φοβάμαι αμα αγοράσω τελικά αυτοκίνητο βενζίνης/πετρελαίου μήπως χάσει γρήγορα την αξία του μετά από μερικά χρόνια επειδή όλοι θα θέλουν να πάρουν υβριδικό/ηλεκτρικό

το full hybrid δεν το λες και "νεα τεχνολογια" (αν σκεφτείς ότι η toyota λανσαρε το Hybrid το 1997).
"νεα τεχνολογία" θα μπορούσες να πεις τα PLUG-IN hybrid και τα αμιγώς ηλεκτρικά.

το οτι στα χρήματα αυτά, χωρίς επιβάρυνση, παίρνεις αυτόματο και άρα ξεκούραστο στην οδήγηση, ούτε αυτό σε νοιάζει;
(επίσης σημαντικό στη μεταπώληση)

Sebu
26-02-24, 23:22
https://www.newmoney.gr/roh/bloomberg/ilektrika-aftokinita-erchete-i-asirmati-fortisi-pos-tha-litourgi/

Εδω ισως υπαρχει μια παραμετρος για ταχυτερη εξαπλωση.
Ασυρματη φορτιση.
Ειδικα αν μπορεσει στο μακρινο μελλον να συνδυαστει με επαγωγικη φορτιση κατω απο τους δρομους κατα την κινηση. Δλδ κινεισαι Κηφισο ακινητοποιημενος απο την κινηση και το αμαξι αν πεσει κατω απο χ% ή σε α φορτιο stby ξεκιναει αυτοματα αργη φορτιση απο τους επαγωγικους αγωγους στο οδοστρωμα. Και φτανεις στη δουλεια σου και εισαι σχεδον φορτισμενος.

Ή εστω στους συνοικιακους δρομους δεξια και αριστερα κατω απο τις θεσεις σταθμευσης να υπαρχουν τετοιοι αγωγοι επαγωγικης αργης φορτισης.

Δεν συζητω για αυτοκινητοδρομους, να κινεισαι με 120 και το αυτοκινητο να ειναι σαν ηλεκτρικο τρενο μονιμα διασυνδεδεμενο να μην χανει μπαταρια.

Ρέα
26-02-24, 23:38
το full hybrid δεν το λες και "νεα τεχνολογια" (αν σκεφτείς ότι η toyota λανσαρε το Hybrid το 1997).
"νεα τεχνολογία" θα μπορούσες να πεις τα PLUG-IN hybrid και τα αμιγώς ηλεκτρικά.

το οτι στα χρήματα αυτά, χωρίς επιβάρυνση, παίρνεις αυτόματο και άρα ξεκούραστο στην οδήγηση, ούτε αυτό σε νοιάζει;
(επίσης σημαντικό στη μεταπώληση)


τώρα με έμπλεξες με τεχνικά θέματα και μπερδεύτηκα,
ποια είναι η διαφορά του full hybrid από το PLUG-IN hybrid,
μήπως το PLUG-IN hybrid το φορτίζεις και με εξωτερικό καλώδιο ενώ το full hybrid φορτίζει μόνο από τον κινητήρα;

δεν ήξερα ότι τα υβριδικά είναι αυτόματα, αυτό είναι ένα plus δεν λέω

ariadgr
26-02-24, 23:43
μήπως το PLUG-IN hybrid το φορτίζεις και με εξωτερικό καλώδιο ενώ το full hybrid φορτίζει μόνο από τον κινητήρα;

Ακριβως


δεν ήξερα ότι τα υβριδικά είναι αυτόματα, αυτό είναι ένα plus δεν λέω

Τα full hybrid ειναι αυτοματα

Απλα επειδη ειναι πολλα που φαινεται οτι δεν εχεις ψαξει, διάβασε και κανένα άρθρο στο internet
(πχ για τις διαφορες των hybrid, όπως και για όλες τις απορίες, υπαρχουν χιλιαδες αρθρα που θα βρεις στο google)
Μην περιμενεις για ολα να ειναι καποιος να σου δινει ετοιμες απαντησεις
Καλοπροαιρετα το λεω

Επισης, προχθες ρωταγες ποια ειναι ΟΛΑ τα ηλεκτρικα που κυκλοφορουν (https://www.adslgr.com/forum/threads/1271449-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1?p=7545353&viewfull=1#post7545353)
Πως πηγαμε απο τα αμιγως ηλεκτρικα, στα hybrid?
Πότε πρόλαβες να μελετήσεις όλα τα ηλεκτρικά;

Ρέα
26-02-24, 23:53
Πότε πρόλαβες να μελετήσεις όλα τα ηλεκτρικά;

είναι πιο φθηνά τα υβριδικά

ίσως τελικά πάρω και θερμικό αλλά όπως είπα φοβάμαι μην χάσει γρήγορα την αξία του αν μετά από μερικά χρόνια όλος ο κόσμος θα θέλει να πάρει υβριδικά/ηλεκτρικά.
αλλά επίσης διαβάζω ότι τα θερμικά ακόμα καλά κρατούν και ότι υπάρχει γενικώς μικρή διείσδυση στα υβριδικά

DOU
27-02-24, 00:00
Ειναι λιγες οι επιλογες στα αυτονομα υβριδικα και επισης αρκετα ακριβα,δλδ υπολογισε 25 χιλιαδες ευρω και ανω για το Yaris με τον νεο υβριδικο κινητηρα των 130 ιππων η αντιστοιχα για το υβριδικο ρενω κλιο.

ariadgr
27-02-24, 00:06
Ειναι λιγες οι επιλογες στα αυτονομα υβριδικα και επισης αρκετα ακριβα,δλδ υπολογισε 25 χιλιαδες ευρω και ανω για το Yaris με τον νεο υβριδικο κινητηρα των 130 ιππων η αντιστοιχα για το υβριδικο ρενω κλιο.

Mε τα 130 αλογα ειναι πανω από 27 χιλιαδες το νεο Yaris
Κυκλοφορεί ακόμα όμως και με τα 116 αλογα στα 21.500

DOU
27-02-24, 10:30
Mε τα 130 αλογα ειναι πανω από 27 χιλιαδες το νεο Yaris
Κυκλοφορεί ακόμα όμως και με τα 116 αλογα στα 21.500

Η βασική έκδοση από ότι τσεκαρα στο επίσημο σάιτ βγαίνει με αυτά τα λεφτά και τον παλαιό κινητήρα,σε εκδόσεις chic και άνω,δλδ καλό εξοπλισμένες μπαίνει ο νέος.

Όσο έχουν στοκ θα δίνουν,ειδικά για το cross το οποίο πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι.Σε αυτά τα λεφτά όμως σε 2-3 χρονακια,δεν θα συμφέρει το υβριδικό της Τογιότα αλλά ένα φουλ ηλεκτρικό.

Ήδη παρουσιάστηκε το Ρενώ 5 με 400km θεωρητική αυτονομία,μικρό αυτοκίνητο πόλης,έρχεται το Tesla 2,το ID 2 από VW,δλδ θα υπάρχουν πιο προσιτές επιλογές.

Με την κατάσταση που υπάρχει τώρα,απλά δεν παίρνεις καινούριο,περιμένεις,αφού σκέφτομαι να ρίξω στα επόμενα 2 χρόνια πάνω από 1000€ για να συμμαζέψω του μπάρμπα το σαπάκι(*οχι σακακι,λαθος),έχει μια 5ετια ακόμη για ιστορικές πινακίδες.:p

Η άλλη επιλογή είναι μεταχειρο μέχρι 10 χιλιάρικα και κιτ υγραερίου prins με προστασία βαλβίδων,αλλά και αυτό δεν θα κάνει 1,5 χιλιάρικο?

Sebu
27-02-24, 11:26
Η βασική έκδοση από ότι τσεκαρα στο επίσημο σάιτ βγαίνει με αυτά τα λεφτά και τον παλαιό κινητήρα,σε εκδόσεις chic και άνω,δλδ καλό εξοπλισμένες μπαίνει ο νέος.

Όσο έχουν στοκ θα δίνουν,ειδικά για το cross το οποίο πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι.Σε αυτά τα λεφτά όμως σε 2-3 χρονακια,δεν θα συμφέρει το υβριδικό της Τογιότα αλλά ένα φουλ ηλεκτρικό.

Ήδη παρουσιάστηκε το Ρενώ 5 με 400km θεωρητική αυτονομία,μικρό αυτοκίνητο πόλης,έρχεται το Tesla 2,το ID 2 από VW,δλδ θα υπάρχουν πιο προσιτές επιλογές.

Με την κατάσταση που υπάρχει τώρα,απλά δεν παίρνεις καινούριο,περιμένεις,αφού σκέφτομαι να ρίξω στα επόμενα 2 χρόνια πάνω από 1000€ για να συμμαζέψω του μπάρμπα το σακάκι,έχει μια 5ετια ακόμη για ιστορικές πινακίδες.:p

Η άλλη επιλογή είναι μεταχειρο μέχρι 10 χιλιάρικα και κιτ υγραερίου prins με προστασία βαλβίδων,αλλά και αυτό δεν θα κάνει 1,5 χιλιάρικο?

Στα ποσα χρονια παλαιοτητας παει για ΦΙΛΠΑ ενα αμαξι?
Μετραει απο την αδεια κυκλοφοριας? Απο το ετος κατασκευης?

BlueChris
27-02-24, 11:31
Στα ποσα χρονια παλαιοτητας παει για ΦΙΛΠΑ ενα αμαξι?
Μετραει απο την αδεια κυκλοφοριας? Απο το ετος κατασκευης?

30 νομίζω από το έτος κατασκευής... 6 θέλω ακόμα για τη Corolla μου :)

ChriZ
27-02-24, 11:52
30 νομίζω από το έτος κατασκευής... 6 θέλω ακόμα για τη Corolla μου :)

25 δεν ήταν παλιότερα;
Το αυξήσαν τώρα;

DOU
27-02-24, 13:03
Παρουσιάστηκε εχθές στην Γενεύη το MG3 hybrid plus.Είναι υβριδικό στο μέγεθος του Peugeot 208, αλλά με 195 άλογα και κοντά στα 30 κιλά ροπής.

Με 1500 κυβικά θερμικό κινητήρα και με 136 άλογα ηλεκτρικό κινητήρα.Το κιβώτιο του είναι όπως των υβριδικών της Renault και όχι cvt που έχει θόρυβο.

Φημολογείται πως θα έρθει περίπου στις 20.000 ευρώ, για να χτυπήσει την Toyota και άλλα μοντέλα στην κατηγορία.

Και με καταναλώσεις κατω απο λίτρα γιατί έχει 1.8 kw μπαταρία.Μεγαλύτερη από όλα στην κατηγορία του.Η MG έχει 7ετή εγγύηση και αν το φέρει εδώ, θα βιάσει πολλά.

Θα παρει ο μεσος Ελληνας MG η μερτσεντες τζιπ για μουρη?:whistle:

Sebu
27-02-24, 15:46
https://www.naftemporiki.gr/finance/economy/1601578/tte-voytia-ano-ton-5-dis-stis-katatheseis-ton-ianoyario/

Ο μεσος Ελληνας ροκανιζει τις αποταμιευσεις και τις καταθεσεις για να ζησει.
Δεν ασχολειται με καινουρια αυτοκινητα των 25-30-40 χιλ. ευρω.

- - - Updated - - -


30 νομίζω από το έτος κατασκευής... 6 θέλω ακόμα για τη Corolla μου :)

30!!!! Ευχαριστω

Εχουμε ακομα :lol:

EnDLess
27-02-24, 16:52
30 νομίζω από το έτος κατασκευής... 6 θέλω ακόμα για τη Corolla μου :)

Το δικό μου είναι ένα G6 1600κεκ του 2000... αλλά το έχω σε άθλια κατάσταση...

Veldrin
27-02-24, 16:53
Είναι τρελό το πόσο γερασμένος είναι ο στόλος των αυτοκινήτων στην Ελλάδα.

Ευτυχώς στο μεγαλύτερο μέρος της επικράτειας, δεν ρίχνουν αλάτι στους δρόμους.

Εδώ έχω δεί κάτι Subaru και Mazda 10-15 χρονών (το πάρα πολύ) με σοβαρό welding από κάτω, για να μη γίνει το αυτοκίνητο κινούμενος χάρος (σκουριά>structural integrity)

DOU
27-02-24, 17:31
Είναι τρελό το πόσο γερασμένος είναι ο στόλος των αυτοκινήτων στην Ελλάδα.

Αυτο που προβληματιζει ειναι η δηλωση του Σταικουρα πριν καποιες ημερες που ανεφερε αυτο ακριβως,για τον πιο γερασμενο στολο στην Ευρωπη αλλα και που ακριβως σκαλωνουν οι προτασεις.Ουτε την αποσυρση μπορουν να εγγυηθουν,που ηταν ενα κινητρο ωστε να ξεφορτωθεις το παλιο σου σαπακι και να παρεις εστω ενα πιο καινουριο ας ηταν και μεταχειρισμενο για παραδειγμα.



Για το θέμα ρωτήθηκε ο Υπουργός Υποδομών και Μεταφορών, σε συνέντευξη που παραχώρησε στο ΣΚΑΪ 1003. «Η απόσυρση είναι μία σκέψη, αλλά δεν έχω κάτι συγκεκριμένο αυτή τη στιγμή», δήλωσε αρχικά ο Χρήστος Σταϊκούρας.

«Ο στόλος των οχημάτων που έχουμε είναι ο πιο γερασμένος στην Ευρώπη. Τέτοιες ιδέες είναι χρήσιμες, έχουν πέσει στο τραπέζι, αλλά όλα καταλήγουν στο σημείο που είναι το κόστος και η εύρεση των πόρων για την υλοποίηση όλων αυτών»

Απο και περα,για αυτοκινητα 20+ ετων,υπαρχουν ελλειψεις ανταλλακτικων,διοτι σβηνονται/διαγραφονται/αποσυρονται κωδικοι εξαρτηματων και ανταλλακτικων,ουτε σε σκραπ δεν βρισκεις ευκολα για καποια μοντελα.Εχω δει αυτοκινητα που ο ιδιοκτητης δεν δινει ουτε 2-3 ευρω να αλλαξει μια καμμενη λαμπα στα στοπ του,που βαζει πορτα αλλο χρωμα απο αυτη που ειναι ολο το αμαξι και αυτοκινητα που ειναι 20 ετων και ειναι πιπιλα,φουλ συντηρημενα,εχει πεσει χρημα απο τον κατοχο.

- - - Updated - - -

*Meanwhile....:twisted::twisted:


Τα «γυρνάει» η Mercedes-Benz σχετικά με την ηλεκτροκίνηση.Δεύτερες σκέψεις κάνουν οι Γερμανοί αναφορικά με το πόσο θέλουν να σφιχταγκαλιάσουν τα EV.

Η Mercedes-Benz ανακοίνωσε χτες ότι θα βάλει στον πάγο τους ηλεκτρικούς της στόχους κατά πέντε χρόνια και διαβεβαίωσε τους επενδυτές ότι θα συνεχίσει να βελτιώνει τα μοντέλα της με κινητήρες εσωτερικής καύσης.

Ο διευθύνων σύμβουλος Ola Kaellenius προειδοποίησε ότι ακόμη και στην Ευρώπη, θα συνεχίσει να υπάρχει ισχυρή ζήτηση για θερμικούς κινητήρες ακόμα και το 2030.

https://www.drive.gr/news/ta-gyrnaei-i-mercedes-benz-shetika-me-tin-ilektrokinisi

Ζοριζονται τα γερμανα με τα ηλεκτρικα να προσαρμοστουν,ειχαν βολευτει με τα θερμικα που δεν ειχαν και πολυ ανταγωνισμο,τωρα ομως...πισωγυρισμα.

Veldrin
27-02-24, 17:59
Σε περιβάλλον με υψηλό κόστος κεφαλαίου, επιζητούν το γρήγορο κέρδος και όχι μακροπρόθεσμους στόχους.

Το θέμα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι όχι τι κάνει η κάθε Mercedes Benz, αλλά αυτοί που φτιάχνουν τους κανονισμούς/νόμους/πολιτικές.

Αλλά δεν έχω και πολλές ελπίδες γιατί μιλάμε για Γερμανική εταιρία...

Ελπίζω όλοι να καταλαβαίνουν το ρίσκο μιας τέτοιας κίνησης, όταν οι Κινεζικές εταιρίες αποκτούν το expertise που τους λείπει για την επόμενη γενιά αυτοκίνησης.

Και όσο διαβάζω τέτοιες ειδήσεις, αναρωτιέμαι και αν είμαστε όντως στη σωστή πλευρά της ιστορίας.

Sebu
27-02-24, 18:23
Τι να μας πει και ο Σταικουρας για αποσυρση και επιδοτησεις???

Οταν πλεον οι τιμες εχουν ανεβει 30% τα τελευταια 3 χρονια, οι μισθοι ειναι πρακτικα παγωμενοι και ο δομικος πληθωρισμος βαραει στα αυτια, και με προσβαση σε φθηνη χρηματοδοτηση (ητοι δανειο αυτοκινητου χαμηλοτοκο) πρακτικα δυσκολη αν ληφθουν υποψη πιστοληπτικες παραμετροι, τειρεσιες, αφερεγγυοτητες κτλ, για να γινει μαζικα επιτυχημενο το μετρο πρεπει
α)να αφησει τον καθενα να παρει οτι αντεχει η τσεπη του και ας μην ειναι ηλεκτρικο
β) να τσονταρει τουλαχιστον το 50-70% της αξιας οπως εκανε στα Εξοικονομω κατ'οικον ή ακομα καλυτερα για να αποφυγει τεχνητο φουσκωμα τιμων και κερδοσκοπια, αν το αμαξι επιδοτηθει δεν θα χρεωνεται ΦΠΑ και Τελος Ταξινομησης και η διαφορα επιδοτησης θα αφαιρειται απο τη λιανικη.

Οταν πλεον δεν βρισκεις καλο φθηνο οικογενειακο κατω απο 20.000 και για ενα Χιουνται/ΚΙΑ θες καλα 25.000 δεν υπαρχει μελλον.
Πρεπει να πει στα 25.000 βγαζω ΦΠΑ και τελος ταξινομησης (υποθετικα νουμερα) μενει λιανικη προ φορων 17.500 ευρω και εκει πανω επιδοτω αλλα 5.000 ευρω ακομα (με μαξ 10.000) ωστε να βγει το αμαξι τελικη 7.500-12.500 ευρω με αποσυρση του παλιου και ετσι
ι) να κινηθει λιγο η οικονομια ισως ξανα και με δωρεες αφορολογητες χρηματων
ιι) να αποσυρθει ο παλιος στολος και τα παλια σαπακια να πουληθουν τα μεταλλα αξιας για επιστροφη κεφαλαιου στο κρατος ή τα καλα καλα να πωληθουν σε αναπτυσσομενες αφρικανικες χωρες εναντι χαμηλου τιμηματος και να ανοιξουμε πορτα εμπορικων συνεργασιων με Σαχελ κτλ.

Αν δεν γινει τοσο προσιτη η αλλαγη αυτοκινητου σημερα δεν υπαρχει καμια αλλη ελπιδα δεδομενης της οικονομικης καταστασης.

Και εφοσον η Ε.Ε. θελει πληρη καταργηση των παραδοσιακων πηγων ενεργειας μεχρι το 2050 και για αυτο καιγεται ο πωπος τους για τις εξορυξεις στην Κρητη τωρα, ειναι η τελευταια χρηση ευκαιρια να ανανεωθει μαζικα ο στολος οπως εγινε αρχες 1990, ωστε μεχρι το 2050 να πορευτουμε με νεα αμαξια που τοτε να γινονται 25 ετων και τοτε τα ξαναλεμε για ηλεκτρικα, υδρογονα και πρασινα αλογα.

Εδω διαβαζα χθες αρθρο ετοιμαζονται να φερουν και εδω την πληγη των Student Loans που υπαρχει στις ΗΠΑ και ηδη οι τραπεζες τριβουν τα χερια τους και ετοιμαζουν νεα προιοντα.
Θα δημιουργησουμε νεες γενιες φεσωμενων που απο τα 18-20 μεχρι τα 50+ θα δουλευουν να ξεχρεωσουν Φοιτητοδανεια με καταναλωτικα επιτοκια και μισθους 1.000 ευρω.
Αντι να επιδοτησουμε αναπτυξιακες δαπανες/επενδυσεις ή καποιες (οπως ευρεια μαζικη αποσυρση) με περιβαλλοντικο αποτυπωμα.
Αντ'αυτου θελουμε σε 10-15 χρονια να εχουμε πορειες και διαμαρτυριες φεσωμενων φοιτητων και γονιων που θα ουρλιαζουν για διαγραφες φοιτητοδανειων και σισαχθειες.

teodor_ch
27-02-24, 19:54
Εγώ δεν βλέπω να είναι πρόβλημα για την οικονομία ο γερασμένος στόλος.
Χίλιες φορές να πέσουν τα λεφτά σε μία ανακαίνιση σπιτιού ή άνοιγμα επιχείρησης παρά σε αλλαγή αυτοκινήτου.

BlueChris
27-02-24, 20:05
Εγώ δεν βλέπω να είναι πρόβλημα για την οικονομία ο γερασμένος στόλος.
Χίλιες φορές να πέσουν τα λεφτά σε μία ανακαίνιση σπιτιού ή άνοιγμα επιχείρησης παρά σε αλλαγή αυτοκινήτου.

Κανένα, και δουλεύουν και περισσότερο τα συνεργεία, φαναρτζιδικα, βενζιναδικα, Λαδάδικα ε ακόμα και οι νεκροθάφτες. Κινείται η αγορά οπότε ο Κούλης δεν θα κάνει κιχ

netblues
27-02-24, 20:20
Ακριβαινουν και τα domains. (ασχετο)
Αρα ο κουλης ειναι με το λαο, και οχι με τα μεγαλα συμφεροντα που θελουν νεα αυτοκινητα για να τα κονομησουν. Ναι?
Αυτο με την πολιτικοποιηση των παντων να το δεις λιγο..

Σοβαρα τωρα, τα παλια αυτοκινητα δεν ειναι τοσο ασφαλη, τα περισσοτερα ειναι ρυπογονα, και ειναι και μαλλον ποιο σπαταλα σε καυσιμο.
Σε καθε περιπτωση το να μην εισαι στο μεσο ορο της ευρωπης δεν ειναι πλεονεκτημα. Ειναι ομως ενα λογικο αίτημα ότι κατι πρεπει να γινει.

famous-walker
27-02-24, 20:26
Εγώ δεν βλέπω να είναι πρόβλημα για την οικονομία ο γερασμένος στόλος.
Χίλιες φορές να πέσουν τα λεφτά σε μία ανακαίνιση σπιτιού ή άνοιγμα επιχείρησης παρά σε αλλαγή αυτοκινήτου.

Ειναι ομως κακο για την Γερμανικη οικονομια.

BlueChris
27-02-24, 22:09
Ακριβαινουν και τα domains. (ασχετο)
Αρα ο κουλης ειναι με το λαο, και οχι με τα μεγαλα συμφεροντα που θελουν νεα αυτοκινητα για να τα κονομησουν. Ναι?
Αυτο με την πολιτικοποιηση των παντων να το δεις λιγο..

Σοβαρα τωρα, τα παλια αυτοκινητα δεν ειναι τοσο ασφαλη, τα περισσοτερα ειναι ρυπογονα, και ειναι και μαλλον ποιο σπαταλα σε καυσιμο.
Σε καθε περιπτωση το να μην εισαι στο μεσο ορο της ευρωπης δεν ειναι πλεονεκτημα. Ειναι ομως ενα λογικο αίτημα ότι κατι πρεπει να γινει.
Όταν λέμε παλιά, μιλάμε για αυτοκίνητα απο το 2000-2005 και μετά.
Το ABS και οι αερόσακοι φτάνουν. Όλα τα άλλα κόλπα που έχουν τα καινούργια αυτοκίνητα για μένα βοηθούν μεν αλλά η βοήθεια τους αφορα το 0.05% των σοβαρών ατυχημάτων. Ναι το αν φρενάρει το αμαξι μόνο του αν πεταχτεί πεζός ή φρενάρει απότομα ο μπροστινός είναι γαματο αλλά πολύ μικρό ποσοστό.

Ειναι ομως κακο για την Γερμανικη οικονομια.
Μα τι λες τώρα, μόνο τους φίλους Γερμανούς? Το πουσαρισμα στην Tesla?

Sebu
27-02-24, 22:29
https://youtube.com/shorts/T5I0lAXb9wM?si=lXBcdco2TqAynEHS

Toyota for ever!!!! :p

- - - Updated - - -


Όταν λέμε παλιά, μιλάμε για αυτοκίνητα απο το 2000-2005 και μετά.
Το ABS και οι αερόσακοι φτάνουν. Όλα τα άλλα κόλπα που έχουν τα καινούργια αυτοκίνητα για μένα βοηθούν μεν αλλά η βοήθεια τους αφορα το 0.05% των σοβαρών ατυχημάτων. Ναι το αν φρενάρει το αμαξι μόνο του αν πεταχτεί πεζός ή φρενάρει απότομα ο μπροστινός είναι γαματο αλλά πολύ μικρό ποσοστό.


Μην ξεχνας και το ESP για εμενα εξισου σημαντικο με το ABS. Ειδικα σε στροφες μπορει να αποβει σωτηριο.

billy
27-02-24, 22:34
Με ESP υποχρεωτικό στην Ευρώπη το 2014 μας έστειλες στην δεκαετία μόνο :) :)

DOU
27-02-24, 22:49
Το πιο φθηνο Honda ειναι πλεον το Jazz απο 27.500.:(

BlueChris
27-02-24, 22:50
Με ESP υποχρεωτικό στην Ευρώπη το 2014 μας έστειλες στην δεκαετία μόνο :) :)

Esp έχει το i30 της γυναίκας μου του 2007

Sebu
27-02-24, 23:33
Με ESP υποχρεωτικό στην Ευρώπη το 2014 μας έστειλες στην δεκαετία μόνο :) :)

Οχι απαραιτητα, ξερω πολλα που εχουν ESP απο το 2010 οπως αρκετα vw και toyota (απο το 2011-2012 τα τελευταια εχω δει).

Nassos83
01-03-24, 12:18
Το πιο φθηνο Honda ειναι πλεον το Jazz απο 27.500.:(

Ναι ρε φίλε, έβλεπα τις τιμές και αναρωτιόμουν αν έγινε τυπογραφικό λάθος. Με αυτά τα λεφτά το 2008 μεσαίο Audi A4 αγόραζες!

BlueChris
01-03-24, 12:34
Ναι ρε φίλε, έβλεπα τις τιμές και αναρωτιόμουν αν έγινε τυπογραφικό λάθος. Με αυτά τα λεφτά το 2008 μεσαίο Audi A4 αγόραζες!

Είδα χτες στην Αττική οδό έναν από τους έρωτες μου.. Audi Station R6 με γερμανικές πινακίδες... πωωω το γμδι πως ήταν έτσι.. :)

Να δώσει κάποιος 27000€ ή παραπάνω για κουβαδάκι μόνο και μόνο για να λέει έχω νέο αμάξι? ναι οκ εγώ δεν...

Δείτε εδώ (https://www.autoscout24.com/lst/audi/s6/bt_station-wagon?atype=C&cy=D%2CA%2CB%2CE%2CF%2CI%2CL%2CNL&damaged_listing=exclude&desc=0&fregfrom=2010&kmto=150000&powertype=kw&search_id=3rkepl9ls0&sort=price&ustate=N%2CU)τιμές σε μεταχειρισμένα Audi Station S6 από το 2010 και μετά μέχρι 150000χλμ που είναι τπτ για αυτό το πράγμα

- - - Updated - - -

και RS6 (https://www.autoscout24.com/lst/audi/rs6/bt_station-wagon?atype=C&cy=D%2CA%2CB%2CE%2CF%2CI%2CL%2CNL&damaged_listing=exclude&desc=0&fregfrom=2010&kmto=150000&powertype=kw&search_id=1bfqg0jw0u7&sort=price&ustate=N%2CU) :eguitar

euri
01-03-24, 13:34
Ναι...το RS6 Avant είναι έρωτας. Συμφωνώ.

DOU
01-03-24, 13:55
Ναι...το RS6 Avant είναι έρωτας. Συμφωνώ.

Προέχει η οικονομία στην κατανάλωση,τα δεδομένα έχουν αλλάξει.Δεν έχει λειτουργία eco το rs6? Βαγκ ο bluechris? θα τρελαθουμε τελείως.:p

euri
01-03-24, 14:03
Όταν το ακούσεις δίπλα σου...ξεχνάς και οικονομίες και ό,τι άλλο. Μέχρι να πας στο βενζινάδικο βέβαια...

BlueChris
01-03-24, 14:08
Προέχει η οικονομία στην κατανάλωση,τα δεδομένα έχουν αλλάξει.Δεν έχει λειτουργία eco το rs6? Βαγκ ο bluechris? θα τρελαθουμε τελείως.:p


Όταν το ακούσεις δίπλα σου...ξεχνάς και οικονομίες και ό,τι άλλο. Μέχρι να πας στο βενζινάδικο βέβαια...

Ναι τι συζητάμε τώρα.. το πολύ πολύ να του βάλω αέριο :)
Όποτε βγαίνω Ευρώπη ανεξαιρέτως χώρας, τέτοια νοικιάζω, ειδικά παλιά που έβγαινα για να τρέξω παγκόσμια/πανευρωπαϊκά σε τηλεκατευθυνόμενα είχαμε 200 κιλά εργαλεία ανταλλακτικά μαζί πάντα οπότε έτσι αγάπησα τα Station.

ChriZ
01-03-24, 14:50
Να σε δω με το v10 στους Αγίους και τι στον κόσμο... :p

DOU
06-03-24, 08:38
Να δω τον BlueChris με μπαλαντεζα από τον 5ο όροφο για να φορτίζει με πρίζα σούκο το ηλεκτρικό κινεζικό Dolphin του και τι στον κόσμο.:twisted:

DOU
09-03-24, 19:23
Η Toyota δηλώνει: Τα ηλεκτρικά είναι πεταμένα λεφτά

Σε μια ακόμα καυστική δήλωση σχετικά με την αναγκαιότητα εξέλιξης και παραγωγής ηλεκτρικών οχημάτων προχώρησε η Toyota ξεκαθαρίζοντας ότι προτιμά να πληρώνει πρόστιμα από το να πετάει τα χρήματά της κατασκευάζοντας οχήματα μηδενικών ρύπων.

Μετά τον Akio Toyoda, ο οποίος με κάθε ευκαιρία δηλώνει αντίθετος στην προοπτική του βίαιου εξηλεκτρισμού της παγκόσμιας αυτοκινητοβιομηχανίας, ήρθε η σειρά του επικεφαλής της Toyota Βόρειας Αμερικής, Ted Ogawa να ρίξει λίγο ακόμα λάδι στη φωτιά, διατυπώνοντας την άποψη ότι η εξέλιξη ηλεκτρικών οχημάτων είναι χάσιμο χρόνου και χρήματος.

O Ted Ogawa ακολούθησε το παράδειγμα του φυσικού ηγέτη της Toyota, δηλώνοντας ότι η ιαπωνική αυτοκινητοβιομηχανία προτιμά να πληρώνει πρόστιμα που σχετίζονται με την παραγωγή μοντέλων με κινητήρες βενζίνης από το να πετάει τα χρήματά της στην παραγωγή ηλεκτρικών αυτοκινήτων.

https://www.carandmotor.gr/nea/toyota-dilonei-ta-ilektrika-einai-petamena-lefta

Σθεναρή αντίσταση.:p

famous-walker
09-03-24, 19:42
Μαλλον δεν πηγε τοσο καλα η ερευνα στις μπαταριες οσο θα ηθελαν.

BlueChris
09-03-24, 20:20
Μαλλον δεν πηγε τοσο καλα η ερευνα στις μπαταριες οσο θα ηθελαν.

Ή το μυαλό τους λειτουργεί και βλέπουν την πτώση στα ηλεκτρικά. Αν εξαιρέσεις τους Κινέζους που βγάζουν φτηνά, όλοι οι άλλοι κατασκευαστές έχουν αρχίσει και μειώνουν την παραγωγή ηλεκτρικών σε τρομερά ποσοστά.

famous-walker
09-03-24, 21:07
Ή το μυαλό τους λειτουργεί και βλέπουν την πτώση στα ηλεκτρικά. Αν εξαιρέσεις τους Κινέζους που βγάζουν φτηνά, όλοι οι άλλοι κατασκευαστές έχουν αρχίσει και μειώνουν την παραγωγή ηλεκτρικών σε τρομερά ποσοστά.

Ολα παιζουν. Αλλα το οτι το λενε καθε λιγο και λιγακι δεν προδιαθετει θετικα.

- - - Updated - - -

Παντως περα απο τον τιτλο, το κειμενο λεει αλλα:


Παρά τις όποιες επενδύσεις έχουν πραγματοποιηθεί από τον ιαπωνικό κολοσσό στον τομέα της ηλεκτροκίνησης, τα στελέχη της εξακολουθούν να «φωνάζουν» ότι οι συνθήκες δεν είναι ώριμες για μια πλήρη ενεργειακή μετάβαση και πως θα χρειαστεί πολύ περισσότερος χρόνος ώστε να επιτευχθεί.

Αρα και αυτοι πιστευουν πως εκει θα καταληξουν

Sebu
09-03-24, 22:18
Αρα προφανως λενε ακομα οτι το κοστος υπερβαινει το οφελος. Ισως πιο μετα χρονικα, σε καποια χρονια, το κοστος παραγωγης και συντηρησης και λειτουργιας να ξεπερναει το συνολικο κοστος. Κοστος τοσο υλικων, οσο και ερευνας/αναπτυξης οσο και λοιπων πραγματων που μπορει να βλεπουν/ξερουν/σκεφτονται αυτοι (λχ κεφαλαιουχικες δαπανες που θελουν χρονια να αποσβεσθουν).

famous-walker
10-03-24, 00:24
Για αυτους μπορει. Αν ηταν στο χερι τους μπορει να μην πηγαιναμε ποτε σε αμιγως ηλεκτρικα. Το θεμα ειναι πως ο ανταγωνισμος προχωρα. Ηδη στην Ευρωπη εφαρμοζουν προστατευτικα μετρα για να περιορισουν τον ανταγωνισμο με τα εισαγωμενα ηλεκτρικα. Θεωρω πως αυτες οι δηλωσεις που ακουμε καθε λιγο και λιγακι, δεδομενου πως οσοι τις αναπαραγουν λειτουργουν σε μεγαλο βαθμο στα πλαισια του pr των εταιριων (εννοω τα εντυπα και διαδικτυακα μεσα προφανως), στοχευουν να αποτρεψουν τον κοσμο απο την υιοθετηση. Τουλαχιστον οχι πριν οι ιδιοι γινουν ανταγωνιστικοι.

- - - Updated - - -

Πετυχα και αυτο σημερα.

https://www.youtube.com/watch?v=-yXU6maWk4E

Αυτη η πιεση στις τιμες που τους εξωθει στην εξαγωγη μειωνει παραλληλα και τις εξαγωγες των υπολοιπων.

DOU
10-03-24, 00:58
Η Ε.Ε είναι κοντά στην επιβολή δασμών στα κινέζικα ηλεκτρικά αυτοκίνητα.

Τον περασμένο Οκτώβριο η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ξεκίνησε έρευνα για τις κρατικές κινέζικες επιδοτήσεις προς τους τοπικούς κατασκευαστές ηλεκτρικών αυτοκίνητων και η Επιτροπή υποστηρίζει πως διαθέτει πλέον επαρκή στοιχεία που δείχνουν πως οι κινεζικές αυτοκινητοβιομηχανίες επιδοτούνται από το κράτος της Κίνας, κάτι που τους δίνει αθέμιτο ανταγωνιστικό πλεονέκτημα έναντι των Ευρωπαίων ομολόγων τους.

Παρότι η έρευνα αναμένεται να ολοκληρωθεί τον Νοέμβριο, η Κομισιόν, με βάση τα προκαταρκτικά συμπεράσματα της έρευνας της, είναι κοντά στην επιβολή προσωρινών δασμών στα κινέζικα ηλεκτρικά από τον Ιούλιο, για την προστασία των ευρωπαίων κατασκευαστών ηλεκτρικών αυτοκινήτων.

https://www.autoblog.gr/2024/03/06/i-e-e-einai-konta-stin-epivoli-dasmon-sta-kinezika-ilektrika-aftokinita/

Υπάρχει σχετικός προβληματισμός με τα κινέζικα ηλεκτρικά αυτοκίνητα,τις εισαγωγές στην Ευρώπη και τα εργοστασια που ανοίγουν οι Κινέζοι.

Οι δασμοί θα περιορίσουν τους Κινέζους,αλλά μήπως κάνει και αντίποινα η Κίνα αντίστοιχα?

famous-walker
10-03-24, 01:31
Ακομα και με τους δασμους, τα βλεπω δυσκολα τα πραγματα. Το μονο που προσφερει ειναι στο να κερδηθει χρονος. Αρκει αυτο ομως για ριξουν τα κοστη και να μετατρεψουν τις εφοδιαστικες αλυσιδες;

Με αυτην την κινηση ενδεχομενως θα επηρεαστουν λιγοτερο οι πωλησεις στην Ευρωπη και αρα δεν θα χασουν ιδιαιτερο μεριδιο αγορας. Στις αλλες χωρες του κοσμου ομως τι γινεται; Καπου ειχα διαβασει πως στην Αφρικη παιζαν μπαλα οι Γερμανοι με 90% μεριδιο. Δεδομενου πως στην Αφρικη το κοστος παιζει τεραστιο ρολο, αλλα και επειδη εχουν φυσικους πορους που χρησιμοποιονται στην παραγωγη των ηλεκτροκινητων, αυτο σημαινει πως αυτο το μεριδιο μαλλον θα πεσει. Το ιδιο και σε αλλες περιοχες του πλανητη. Λιγοτερες συνολικα πωλησεις δεν σημαινουν απαρατητο μεγαλυτερο κοστος κτησης, αλλωστε εχουν αυξησει ηδη τις τιμες, αλλα σιγουρα σημαινει μειωμενα εσοδα και αρα πορους για R&D. Θα πρεπει να τα σκασουν οι φορολογουμενοι δηλαδη. Και το οικονομικο κλιμα την Ευρωπη δεν ειναι το καλυτερο αυτην την περιοδο.

BlueChris
10-03-24, 03:56
Υπάρχει σχετικός προβληματισμός με τα κινέζικα ηλεκτρικά αυτοκίνητα,τις εισαγωγές στην Ευρώπη και τα εργοστασια που ανοίγουν οι Κινέζοι.

Οι δασμοί θα περιορίσουν τους Κινέζους,αλλά μήπως κάνει και αντίποινα η Κίνα αντίστοιχα?


Ακομα και με τους δασμους, τα βλεπω δυσκολα τα πραγματα. Το μονο που προσφερει ειναι στο να κερδηθει χρονος. Αρκει αυτο ομως για ριξουν τα κοστη και να μετατρεψουν τις εφοδιαστικες αλυσιδες;

Με αυτην την κινηση ενδεχομενως θα επηρεαστουν λιγοτερο οι πωλησεις στην Ευρωπη και αρα δεν θα χασουν ιδιαιτερο μεριδιο αγορας. Στις αλλες χωρες του κοσμου ομως τι γινεται; Καπου ειχα διαβασει πως στην Αφρικη παιζαν μπαλα οι Γερμανοι με 90% μεριδιο. Δεδομενου πως στην Αφρικη το κοστος παιζει τεραστιο ρολο, αλλα και επειδη εχουν φυσικους πορους που χρησιμοποιονται στην παραγωγη των ηλεκτροκινητων, αυτο σημαινει πως αυτο το μεριδιο μαλλον θα πεσει. Το ιδιο και σε αλλες περιοχες του πλανητη. Λιγοτερες συνολικα πωλησεις δεν σημαινουν απαρατητο μεγαλυτερο κοστος κτησης, αλλωστε εχουν αυξησει ηδη τις τιμες, αλλα σιγουρα σημαινει μειωμενα εσοδα και αρα πορους για R&D. Θα πρεπει να τα σκασουν οι φορολογουμενοι δηλαδη. Και το οικονομικο κλιμα την Ευρωπη δεν ειναι το καλυτερο αυτην την περιοδο.

Ποιοι δασμοί και φόροι όταν τα κινέζικα θα φτιάχνονται στην Ιταλία?

ArchAngel
10-03-24, 14:23
Και στην Ουγγαρία

https://www.byd.com/eu/news-list/BYD_to_Build_A_New_Energy_Passenger_Vehicle_Factory_in_Hungary_for_Localised_Production_in_Europe.html

netblues
10-03-24, 14:32
Τα ηλεκτρικα ειναι απλουστερες κατασκευες, και κατ επεκταση πιο αξιοπιστες. Η βελτιωση των μπαταριων που ειναι και το κοστος, βελτιωνονται, λιγο αργά αλλά σταθερά.
Οι βενζινοκινητηρες εχουν πανω τους δεκαετιες εξελιξης για να φτασουν στη σημερινη μορφη αποδοσης.
Μακροπροθεσμα τα ηλεκτρικα θα επικρατησουν, προς το παρον δεν ειναι για όλες τις αναγκες. Η toyota και η καθε toyota εκει που είχε ολη την αγορα, ξαφνικά βλέπει ενα κομματι να αγοράζει κατι που δεν έχει.
Αναγκαστικά the only way is down.
Ειναι σαν τον οτε την πρωτη μερα των εναλλακτικων. Ειχε το 100% της αγορας. Μονο κάτω θα πηγαινει το μεριδιο του.

Sebu
10-03-24, 17:15
Υπάρχει σχετικός προβληματισμός με τα κινέζικα ηλεκτρικά αυτοκίνητα,τις εισαγωγές στην Ευρώπη και τα εργοστασια που ανοίγουν οι Κινέζοι.

Οι δασμοί θα περιορίσουν τους Κινέζους,αλλά μήπως κάνει και αντίποινα η Κίνα αντίστοιχα?

Η Κινα να κανει αντιποινα για ποιο λογο? Τους εχει ολους σουζα και απο κατω.
Παραμενει ο παγκοσμιος παραγωγος των περισσοτερων πραγματων καθως εξακολουθει να παραγει μαζικα και φθηνοτερα απο οποιονδηποτε αλλο ακομα και μετα απο μια αναπαυλα 2-3 ετων κοβιδ.
Παραμενει ο μεγαλυτερος παραγωγεας σπανιων γαιων στον πλανητη και οσων υλικων χρειαζονται για μικροτσιπ και μπαταριες. Κοινως κραταει απαντες στον πλανητη απο τις κοχονες για πολλα χρονια ακομα.
Η Ρωσια εχει γινει πλεον βασικος ενεργειακος της εταιρος και της παρεχει εναλλακτικη καυσιμων ωστε να μην εξαρταται μονο απο γαιανθρακα/λιγνιτη που εχει αφθονο ή πετρελαιο/lng των χωρων του Κολπου αν τυχον δεχτουν πιεσεις απο τις ΗΠΑ.
Παραμενει ενεργοτερη ολων με μαχιμο νεο πληθυσμο εργαζομενων, μαζι με την ανερχομενη Ινδια, οταν η Ευρωπη γερναει και οι ΗΠΑ αρχιζουν σιγα σιγα να μπαινουν στη φαση καμπης.

Η Ευρωπη μοιαζει να προσπαθει να σταματησει τσουναμι 20 μετρων με φραχτη τυπου Εβρου. Θα τους καταπιουν μεχρι και τα βατραχια. Αυτα συμβαινουν οταν σαν Ευρωπη κοιταζαμε μονο το αραγμα και την καλοπεραση, και το κρατος προνοιας και δικαιου, χωρις να κοιταζουμε πως αυτος ο δυτικος τροπος ζωης των τελευταιων 60+ χρονων μπορει να συντηρηθει και διατηρηθει. Με τι κοστος, προσπαθεια, επενδυσεις, δουλεια.

Ξυπναμε (ισως,μαλλον) τωρα αλλα ειναι αργα, γιατι οι μανδαρινοι των Βρυξελων ειναι σαν το καραβι. Ακομα και αν καταλαβουν τι εχει γινει και βαλουν ολοταχως αναποδα να αποφυγουν το παγοβουνο, το πλοιο εχει αδρανεια, δεν θα σταματησει ακαριαια, θελει μια σημαντικη αποσταση να ακινητοποιηθει και να αποσοβησει τον κινδυνο. Θα προλαβει να το κανει πριν γινει Τιτανικος?

- - - Updated - - -


Τα ηλεκτρικα ειναι απλουστερες κατασκευες, και κατ επεκταση πιο αξιοπιστες. Η βελτιωση των μπαταριων που ειναι και το κοστος, βελτιωνονται, λιγο αργά αλλά σταθερά.
Οι βενζινοκινητηρες εχουν πανω τους δεκαετιες εξελιξης για να φτασουν στη σημερινη μορφη αποδοσης.
Μακροπροθεσμα τα ηλεκτρικα θα επικρατησουν, προς το παρον δεν ειναι για όλες τις αναγκες. Η toyota και η καθε toyota εκει που είχε ολη την αγορα, ξαφνικά βλέπει ενα κομματι να αγοράζει κατι που δεν έχει.
Αναγκαστικά the only way is down.
Ειναι σαν τον οτε την πρωτη μερα των εναλλακτικων. Ειχε το 100% της αγορας. Μονο κάτω θα πηγαινει το μεριδιο του.

Δεν ειναι τοσο απλο βεβαια.
Δεν ειναι Kodak που δεν πιστεψε στην ψηφιακη φωτογραφια και καταστραφηκε.

Το κυκλωμα των οχηματων εσωτερικης καυσης εχει ενα τεραστιο οργανισμο και συνολο απο πισω.
Υπαρχουν διυληστηρια, μεταφορικες καυσιμων, δεξαμενοπλοια, εφοπλιστες, τσαρτερερς/ναυλωτες, βενζιναδικα, συνεργεια (επισημα και μη), κατασκευαστες ανταλλακτικων και αναλωσιμων τυπου λαδια, φιλτρα, ιμαντες κτλ κτλ.
Συντηρει η κλασικη παραδοσιακη αυτοκινητοβιομηχανια ενα τεραστιο κοσμο και συμπαν παραπλευρων δραστηριοτητων που αν εκλειψει ολικα γιατι θα υπαρχουν μονο ηλεκτρικα οχηματα, ολοι αυτοι οι κλαδοι θα "αφανιστουν".
Ο βενζινας δεν θα εχει λογο υπαρξης οταν θα φορτιζεις σπιτι σου ή στο δρομο. Δεν θα μπορει το καθε ελευθερο πρατηριο με 2 αντλιες τωρα που φουλαρει ενα αμαξι σε 3 λεπτα να απασχολει 2 σταθμους φορτισης 30+ λεπτα με δυο αμαξια μονο και να χανει τους υπολοιπους περαστικους πελατες.
Οι βυτιοφοριαρχες που βγαζουν λεφτα απο μεταφορες καυσιμων? Τα διυλιστηρια που ξεσκιζονται στα λεφτα απο αμολυβδη και πετρελαιο κινησης? Τα συνεργεια? Οι κατασκευαστες και πωλητες αναλωσιμων? Για να μην βαλουμε και το κυκλωμα παρανομιες δηλαδη νοθειες κτλ που επισης θησαυριζει και δεν θελει να χασει ολο αυτο το φαι.

Σε απλα ελληνικα ειναι πολλα τα λεφτα Αρη για να θελησει και να επιτρεψει ο οποιοσδηποτε την γρηγορη και αμεση μεταβαση στα ηλεκτρικα. Οτι και αν ευαγγελιζονται κυβερνωντες και μη, Βρυξελες και μη, ειναι πολλα τα συμφεροντα και οι πιεσεις.
Εδω ανατιναξαν βενζιναδικο στη Σκυλιτση στον Πειραια γιατι τους εχει παρει ολη την κινηση και δινει και καλης ποιοτητας ανοθευτη βενζινη και χαλαει την πιατσα. Θα κολλησουν αν δουν οτι θα χασουν συνολικα ολη τη μασα???

Τελος υπαρχουν και χωρες φουλ υπερμαχοι των κινητηρων εσωτερικης καυσης οπως οι ΗΠΑ που λατρεουν τα μεγαλα φαγανα αυτοκινητα τους και με εξαιρεση καποιες woke πολιτειες τυπου Καλιφορνια που το παιζουν εναλλακτικοι και πρασινοι οπαδοι, ο αμερικανος θελει το αγριμι υψηλου κυβισμου του να το φουλαρει γαλονια μπετζινας. Οι Αμερικανοι τα ηλεκτρικα τα κοροιδευουν ως παιχνιδια και χαζοκουτια. Και δεν μιλαμε για μικρη αγορα οταν ειναι ολοι τους καπου 350-400 εκατομμυρια και εχουν 2+ αμαξια εκαστος.
Κοινως μην περιμενουμε και ελπιζουμε τα αυτοκινητα εσωτερικης καυσης να εκλειψουν αμεσα εντος της επομενης 10ετιας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.