PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμη για αγορα αυτοκινητου



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62

BlueChris
27-03-24, 22:24
Στον φαναρτζη της γειτονιας,ιμιτασιον λαμαρινα,βαψιμο basic.:p

- - - Updated - - -

Πόσο κοστίζει μια ασφάλεια αυτοκινήτου για Τεσλα

Ένα μέσο ετήσιο ασφάλιστρο για μικτή ασφάλεια Tesla στην Anytime, με ΤΚ Αθήνας, είναι περίπου στα 1.100€ για όλες τις καλύψεις και επιπλέον την οδική βοήθεια για οτιδήποτε χρειαστείτε.

Στην επαρχία, το κόστος διαμορφώνεται περίπου από 880€ / έτος.

Η βασική ασφάλεια έχει περίπου τη μισή τιμή – ξεκινάει από περίπου 400€ το χρόνο για τις υποχρεωτικές καλύψεις.

Τέλος, ένα πακέτο πυρός/κλοπής που αποτελεί την ενδιάμεση μέση λύση μεταξύ βασικής ασφάλισης και μικτής ασφάλειας, κοστίζει περίπου 600€ με ΤΚ Αθήνας.

Καλύπτεται η μπαταρία ενός ηλεκτρικού οχήματος στην ασφάλεια;

Η μπαταρία καλύπτεται από την ασφαλιστική μόνο αν υπάρχει ζημιά λόγω ατυχήματος – αν δηλαδή σας τρακάρει ένα άλλο αυτοκίνητο και πρέπει αν επιδιορθωθεί/αντικατασταθεί όπως αντίστοιχα πρέπει να φτιαχτούν και τα φανάρια, οι λαμαρίνες, κ.ο.κ.

Που γίνονται οι επισκευές στα Tesla

Στην Ελλάδα οι επισκευές των αυτοκινήτων Tesla γίνονται σε 2 σημεία:

Στις εγκαταστάσεις της FMS στο Ρέντη και στην Καρέντα στην Αθήνα.

Οι 2 αυτές εγκαταστάσεις είναι εξουσιοδοτημένες από την Tesla για τη σωστή επισκευή των οχημάτων μετά από κάποια βλάβη.

https://www.asfaleies24.gr/odigos-asfalisis-autokinitou/poso-kostizei-ti-perilamvanei-asfaleia-tesla/#Poso_kostizei_mia_asphaleia_autokinetou_gia_Tesla
Α ναι αυτό το ξέχασα, θα πάρεις Tesla για να έχεις 2 συνεργεία στη χώρα lol...

teodor_ch
28-03-24, 12:23
Εγώ πάντως το model 3 το σκέφτομαι πολύ :oops:

Σχόλιο νέου κατόχου...
https://cartalk.gr/tesla-model-3-long-range-highland-2/


Συμπέρασμα, μιλάμε για ένα εξαιρετικό όχημα, για καθημερινή χρήση ακόμα και το rwd μια χαρά θα είναι γιατί απολαμβάνεις ανώτερη ποιότητα μετακίνησης σε οικονομικό πακέτο, γυρνώντας στο θερμικό μού φάνηκε ότι είχα ημιάκαμπτο μπρος πίσω, ότι χάλασε το turbo, και ότι η οθόνη μου είναι από τα lidl. Δεν ξέρω αν τα προηγούμενα είχαν τόση διαφορά στην ποιότητα, γιατί ακούγαμε κακές κριτικές, εμένα το Highland με εντυπωσίασε.

BlueChris
28-03-24, 12:28
Εγώ πάντως το model 3 το σκέφτομαι πολύ :oops:

Σχόλιο νέου κατόχου...
https://cartalk.gr/tesla-model-3-long-range-highland-2/

Εννοείται πως είναι πολύ καλό και εννοείται πως αν είσαι μερακλής το RWD παίρνεις :)

DOU
28-03-24, 12:36
Eγω σκεφτομουν αν ειναι καλη επιλογη το νεo MG3 Hybrid Plus,αυτονομο υβριδικο,194 ιπποι συνδιαστικη ισχυς απο θερμικο+ηλεκτροκινητηρα,επισης το εκ νεου facelift του i30 για να παρατεινουν την διαρκεια ζωης του δεν το βλεπω με καλο ματι,ηδη θα επρεπε να υπαρχει πλανο να ερθει πιο συντομα η νεα γενια.Οι Γαλλοι εχουν ριξει αρκετη δουλεια με νεα μοντελα,πληθωρα επιλογων,απο υβριδικα,ηλεκτρικα,plug in,LPG,αντιθετα οι βαγγεληδες κοιμουνται ορθιοι,πλασαρουν B-SUV με 1.0αρια TSI απλα,ουτε καν mild hybrid,οι τογιοταιοι επισης εχουν επαναπαυτει με το υβριδικο τους συνολο,οι κορεατες το παλευουν,ανανεωνουν γκαμες αλλα εχουν δρομο ακομη.

Veldrin
28-03-24, 12:53
Μάλιστα, όλα τέλεια στο Tesla 3.

Από ότι γράφει, μην παίρνεις σχεδόν τίποτα τοις μετρητοίς. Ειδικά εκεί που η ποιότητα συναρμολόγησης ή πιο μετά, κύλισης, είναι κορυφαία με ένα σωρό άλλα επίθετα, γούρλωσα τα μάτια.

Το EV6 πχ είναι ανώτερο σε όλα του από το 3, αν δεν μιλάμε για βοηθήματα τύπου full autopilot.

Έχω βαρεθεί να διαβάζω-βλέπω Ελληνικές κριτικές, και να τα βρίσκουν όλα τέλεια.

teodor_ch
28-03-24, 13:29
Μάλιστα, όλα τέλεια στο Tesla 3.

Από ότι γράφει, μην παίρνεις σχεδόν τίποτα τοις μετρητοίς. Ειδικά εκεί που η ποιότητα συναρμολόγησης ή πιο μετά, κύλισης, είναι κορυφαία με ένα σωρό άλλα επίθετα, γούρλωσα τα μάτια.

Το EV6 πχ είναι ανώτερο σε όλα του από το 3, αν δεν μιλάμε για βοηθήματα τύπου full autopilot.

Έχω βαρεθεί να διαβάζω-βλέπω Ελληνικές κριτικές, και να τα βρίσκουν όλα τέλεια.

Συγγνώμη, δεν θα διαφωνήσω για το ποιό είναι καλύτερο και δεν θα υποστηρίξω το τεσλα γιατί δεν γουστάρω και την εταιρία.
ΑΛΛΑ!
Συγκρίνεις τα €42.000 με τα €52.000 ????

Άλλη κατηγορία χρημάτων.

Επίσης πόσα χιλιόμετρα/χρόνια έχουν τα model 3 και πόσα το ev6?
Για να συμπεράνεις αξιοπιστία, ποιότητα κλπ

DOU
28-03-24, 13:31
BYD Seal Review 2024

Bad


Narrow boot opening
More expensive than a Tesla Model 3
You’ll get bored of telling people what it is



https://www.honestjohn.co.uk/byd/seal/good

:p Πιο ακριβα να παρεις το κινεζικο BYD,απο το Model 3.

Veldrin
28-03-24, 13:36
Συγγνώμη, δεν θα διαφωνήσω για το ποιό είναι καλύτερο και δεν θα υποστηρίξω το τεσλα γιατί δεν γουστάρω και την εταιρία.
ΑΛΛΑ!
Συγκρίνεις τα €42.000 με τα €52.000 ????

Άλλη κατηγορία χρημάτων.

Επίσης πόσα χιλιόμετρα/χρόνια έχουν τα model 3 και πόσα το ev6?
Για να συμπεράνεις αξιοπιστία, ποιότητα κλπ

Τα έχεις οδηγήσει;

teodor_ch
28-03-24, 13:38
Τα έχεις οδηγήσει;

Όχι. Ξέρω μαθηματικά όμως

Ψάχνω τις οικονομικότερες επιλογές με χώρους model 3, id3 κλπ

EDIT:
Έχεις οδηγήσει το τελευταίο model 3?

Veldrin
28-03-24, 13:40
Μπράβο.

1. Τα έχω οδηγήσει, και
2. με την τιμή να έχει διαφορά 3 χιλιάδες, και όχι 10 που λες επειδή πήρες ως αναφορά το RRP... η διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα.

EDIT: Ναι έχω οδηγήσει το 2024 πριν 1 μήνα περίπου.

teodor_ch
28-03-24, 13:43
Μπράβο.

1. Τα έχω οδηγήσει, και
2. με την τιμή να έχει διαφορά 3 χιλιάδες, και όχι 10 που λες επειδή πήρες ως αναφορά το RRP... η διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα.

EDIT: Ναι έχω οδηγήσει το 2024 πριν 1 μήνα περίπου.

Πού βρίσκεις την τιμή των €45.000 για το ev6?

Veldrin
28-03-24, 13:46
μιλάω σε λίρες, στην Ελλάδα βρήκα αυτό το λινκ

Στις αντιπροσωπείες πάντως η ΚΙΑ είναι πολύ ανταγωνιστική σε σχέση με την τιμή καταλόγου.

https://www.drive.gr/news/agora/anakoinothikan-oi-times-toy-kia-ev6-gia-tin-elliniki-agora

EDIT: Έσβησα το λινκ με το Tesla γιατί έχουν αλλάξει τις τιμές τους (γιατί άραγε :p)

Και κάτι πιο σημαντικό. H Tesla μετά την τριετία της λήξης της εγγύησης ξεχνάει πως υπάρχεις (και τα ανταλλακτικά cost an arm and a leg), την ώρα που το ΚΙΑ έχει άλλα 4 χρόνια. Αυτό και μόνο αρκεί για να κάνει offset τη διαφορά.

teodor_ch
28-03-24, 13:52
μιλάω σε λίρες, στην Ελλάδα βρήκα αυτό το λινκ

Στις αντιπροσωπείες πάντως η ΚΙΑ είναι πολύ ανταγωνιστική σε σχέση με την τιμή καταλόγου.

https://www.drive.gr/news/agora/anakoinothikan-oi-times-toy-kia-ev6-gia-tin-elliniki-agora

Μου δείχνεις τιμές 2020 και 2022
Με "προσφορά" τον 12/2023 βγαίνει 52.000
https://www.gocar.gr/new-models/offers/45157,Kia_EV6_F8hnotero__sthn_Ellada.html

Οπότε μιλάμε για +€10,000 για το EV6 όπως σου είπα.

Άλλη κατηγορία τιμής και κακώς τα συγκρίνεις για τα Ελληνικά δεδομένα.
Δε ξέρω τί παίρνεις με €50.000+ για να γίνει με αυτά η σύγκριση γιατί δε με ενδιαφέρει κιόλας.


Ψάχνω τις οικονομικότερες επιλογές με χώρους model 3, id3 κλπ

Chingachgook
28-03-24, 13:53
Αν το προηγούμενο ισχύει πάντως, που λέει ότι υπάρχουν 2 μόνο εξουσιοδοτημένες εγκαταστάσεις Τεσλα στην Ελλάδα, δε θα πλησίαζα και τσάμπα να μου το έδιναν (που λέει ο λόγος)...

BlueChris
28-03-24, 13:56
Tα BYD πάντως δεν κάνουν 50000€ γιατί άκουσα εκπομπή προχτές νομίζω το πρωί στην ΕΡΑσπορ στο ραδιόφωνο και έλεγε το ποιο ακριβό στα 43000€... τώρα δεν τα έχω δει από κοντά αλλά όπως τα συζήταγαν στην ΕΡΤ δεν ήταν χρέπια...

Πάντως μεταξύ ενός Ευρωπαϊκού ή Ιαπωνέζικου ή Κορεάτικου ηλεκτρικού και της Tesla θα έπαιρνα από τα 1α για χιλιάδες λόγους όπως το ότι είναι 100 χρόνια οι άλλοι αυτοκινητοβιομηχανίες παρόλα τα στραβά τους και τα κακά τους συν τα συνεργεία που πολύ γρήγορα θα μάθουν να τα φτιάχνουν και είναι 100άδες.

DOU
28-03-24, 14:01
Tα BYD πάντως δεν κάνουν 50000€ γιατί άκουσα εκπομπή προχτές νομίζω το πρωί στην ΕΡΑσπορ στο ραδιόφωνο και έλεγε το ποιο ακριβό στα 43000€... τώρα δεν τα έχω δει από κοντά αλλά όπως τα συζήταγαν στην ΕΡΤ δεν ήταν χρέπια...


Μηπως στην τιμη ειχαν αφαιρεσει την ηλεκτρικη επιδοτηση 2-3?

BlueChris
28-03-24, 14:04
Μηπως στην τιμη ειχαν αφαιρεσει την ηλεκτρικη επιδοτηση 2-3?

α ναι μπορεί... πάντως έλεγαν και το υποστήριζαν πως ο εξοπλισμός τους ήταν μακράν περισσότερος ακόμα και στις standard εκδόσεις από τα Ευρωπαϊκά ... με Tesla δεν το σύγκριναν.....

DOU
28-03-24, 14:26
α ναι μπορεί... πάντως έλεγαν και το υποστήριζαν πως ο εξοπλισμός τους ήταν μακράν περισσότερος ακόμα και στις standard εκδόσεις από τα Ευρωπαϊκά ... με Tesla δεν το σύγκριναν.....

Eνταξει,μπορει να φορτωσαν εξοπλισμο,σε καποιον τομεα πρεπει να φανουν πιο ελκυστικοι/ανταγωνιστικοι για να χτυπησουν αγοραστικο κοινο.Καποτε η KIA ηταν του πεταματου,δηλαδη μαρκα δευτεραντζα,τωρα εχουμε γεμισει Stonic,Sportage,Xceed με ζανταρες,φουλ εξοπλισμους,μοτερια,5-7 χρονια εγγυησεις.

BlueChris
28-03-24, 16:16
Eνταξει,μπορει να φορτωσαν εξοπλισμο,σε καποιον τομερα πρεπει να φανουν πιο ελκυστικοι/ανταγωνιστικοι για να χτυπησουν αγοραστικο κοινο.Καποτε η KIA ηταν του πεταματου,δηλαδη μαρκα δευτεραντζα,τωρα εχουμε γεμισει Stonic,Sportage,Xceed με ζανταρες,φουλ εξοπλισμους,μοτερια,5-7 χρονια εγγυησεις.

Ναι αλλά αυτά γουστάρουμε ρε φίλε όσο χρονών και να πάμε :)

Veldrin
28-03-24, 18:47
Τα BYD έχουν ακόμα δρόμο (sic) να διανύσουν. Νομίζω το είχα γράψει πιο πίσω.

Επιφανειακά είναι (πραγματικά) πολύ όμορφα, πολύ προσεγμένο σαλόνι και στο Seal και στο Atto 3 (αν το λέω καλά), αλλά μετά αρχίζουν τα shortcomings.

Οδηγικά αρκετά unsettled, και το software είναι αυτιστικό. Το Atto 3 δεν είχε Android Auto, αλλά νομίζω από τότε έχει μπεί με update. Η εργονομία είναι μέτρια.

Ίσως στην επόμενη γενιά.

ArchAngel
28-03-24, 21:15
Αυτό που σου πασάρουν τιμη ηλεκτρικού "με την επιδότηση" πρέπει να τελειώσει. Αυτή τη στιγμή το σύστημα είναι κλειδωμένο, ΔΕΝ δεχεται νέες αιτήσεις, ακούγεται πως το κονδύλιο έχει τελειώσει και δεν υπαρχει ούτε καν συζήτηση για νεο προγραμμα.
Άρα οι τιμές που παραθέτονται θα πρέπει να ειναι οι κανονικες τιμές καταλόγου.

teodor_ch
28-03-24, 21:20
Αυτό που σου πασάρουν τιμη ηλεκτρικού "με την επιδότηση" πρέπει να τελειώσει. Αυτή τη στιγμή το σύστημα είναι κλειδωμένο, ΔΕΝ δεχεται νέες αιτήσεις, ακούγεται πως το κονδύλιο έχει τελειώσει και δεν υπαρχει ούτε καν συζήτηση για νεο προγραμμα.
Άρα οι τιμές που παραθέτονται θα πρέπει να ειναι οι κανονικες τιμές καταλόγου.

Διαβάζω ότι πού και πού ανοίγει.
Έχουν βγάλει και προγραμματάκι που τσεκάρει συνέχεια για να κάνει αίτηση επι τόπου.

Κατα τ'άλλα συμφωνώ 100%.

ArchAngel
28-03-24, 21:57
Ανοίγει για να δωσει καποιες ελάχιστες ακυρώσεις.
Σε αλλο φορουμ εχει άτομα με προσφορές ηλ. οχημάτων που προσπαθουν πάνω απο 2 μηνες να κανουν αίτηση και δεν μπορούν.

teodor_ch
28-03-24, 22:30
Ανοίγει για να δωσει καποιες ελάχιστες ακυρώσεις.
Σε αλλο φορουμ εχει άτομα με προσφορές ηλ. οχημάτων που προσπαθουν πάνω απο 2 μηνες να κανουν αίτηση και δεν μπορούν.

Ναί γιατί πλέον προλαβαίνουν μόνο όσοι χρησιμοποιούν διάφορα κόλπα.

johnson
29-03-24, 17:02
Άποψη για νέο Duster κανείς;

https://www.gocar.gr/news/new-models/45112,Neo_Dacia_Duster.html

πανέμορφο είναι :oneup:

DOU
29-03-24, 17:06
Πρέπει πρωτίστως να δούμε την βαθμολογία που θα πάρει στις δοκιμές πρόσκρουσης,έχω δει αρκετά dacia να κυκλοφορούν.

Sebu
29-03-24, 20:38
https://www.youtube.com/watch?v=t8KjxpiYTxo

Toyota’s CEO Just Said “We Refuse to Make Electric Cars and We’re Getting Fined for It”

Ρέα
08-04-24, 20:55
https://www.youtube.com/watch?v=t8KjxpiYTxo

Toyota’s CEO Just Said “We Refuse to Make Electric Cars and We’re Getting Fined for It”

γιατί αρνείται η TOYOTA να κατασκευάσει EVs;
Αυτό γιατί δεν μας το λέει ο CEO.
Μήπως επειδή δεν θα έχει τα ίδια έσοδα επειδή τα EVs παρουσιάζουν πολύ λιγότερες βλάβες από τα θερμικά;

badweed
08-04-24, 21:00
γιατί αρνείται η TOYOTA να κατασκευάσει EVs;
Αυτό γιατί δεν μας το λέει ο CEO.
Μήπως επειδή δεν θα έχει τα ίδια έσοδα επειδή τα EVs παρουσιάζουν πολύ λιγότερες βλάβες από τα θερμικά;

δεν νομιζω να εχει θεμα η τογιοτα με την κλιμακα βλαβων ωστε να βγαζει και κερδη . το αντιθετο πιστευω και απο καποια εμπειρια που εχω, ξερω. οτι ειναι απο τα λιγοτερο ζημιαρικα αν οχι τα λιγοτερο .

το οτι θα της βγαινουν τα ev πιο ζημιαρικα απο αυτα που παραγει μεχρι τωρα , ειναι πολυ πιο πιθανο

Ρέα
08-04-24, 21:07
δεν νομιζω να εχει θεμα η τογιοτα με την κλιμακα βλαβων ωστε να βγαζει και κερδη . το αντιθετο πιστευω και απο καποια εμπειρια που εχω, ξερω. οτι ειναι απο τα λιγοτερο ζημιαρικα αν οχι τα λιγοτερο .

το οτι θα της βγαινουν τα ev πιο ζημιαρικα απο αυτα που παραγει μεχρι τωρα , ειναι πολυ πιο πιθανο

γιατί να της βγούνε πιο ζημιάρικα τα EVs που θα φτιάξει; Όπως τα θερμικά της είναι καλά γιατί να μην είναι και τα EVs της ακόμα καλύτερα.
τα EVs δεν έχουν τις φθορές των θερμικών οπότε όλα τα ανταλλακτικά για την μηχανή κλπ παύουν να υπάρχουν.

υπάρχει tesla που έχει κάνει 1.200.000 Km και ακόμα δουλεύει τέλεια.
αλλά σίγουρα θερμικός κινητήρας με αυτά τα χιλιόμετρα δεν υπάρχει "εν ζωή".

famous-walker
08-04-24, 21:19
γιατί αρνείται η TOYOTA να κατασκευάσει EVs;
Αυτό γιατί δεν μας το λέει ο CEO.
Μήπως επειδή δεν θα έχει τα ίδια έσοδα επειδή τα EVs παρουσιάζουν πολύ λιγότερες βλάβες από τα θερμικά;

Υπαρχουν διαφοροι λογοι. Ενας, συμφωνα με αυτα που δηλωνουν οι ιδιοι, ειναι πως θα προκαλεσει προβληματα στο δικτυο συνεργατων που φτιαχνουν συγκεκριμενα πραγματα για τα θερμικα. Αλλα ο βασικος λογος πρεπει να ειναι πως δεν εχουν κατι ανταγωνιστικο στον τομεα της μπαταριας που να ελεγχουν οι ιδιοι, και οι μπαταριες ειναι πολυ μεγαλο μερος της αξιας ενος ev.

Παντως το πιθανοτερο ειναι πως απλα θελουν να καθυστερησουν την μεταβαση και τα λενε για να επηρεασουν το κοινο.

Sebu
09-04-24, 00:46
Η απλα εχουν κανει ηδη μεγαλο investment στην ερευνα και αναπτυξη κινητηρων υδρογονου (δυο ειδων με ανοιχτη λογικη σαν θερμικος αλλα να καιει υδρογονο και κλειστη οπου το υδρογονο θα παραγει ηλεκτρικη ενεργεια η οποια θα φορτιζει μπαταριες οι οποιες θα κινουν το οχημα) οποτε ισως δεν θελουν τωρα και τριτη γραμμη ερευνα και αναπτυξης που ενδεχομενα θα τους ανεβαζε τα κοστη και ισως εστελνε τα αλλα προτζεκτς στις καλενδες.

Προσωπικα τους εμπιστευομαι παντως. Ηταν οι πρωτοι που στηριξαν και ανεπτυξαν και εξελιξαν το υβριδικο οπως το ξερουμε σημερα.
Πιστευω θα κανουν το ιδιο και με το υδρογονο και θα ειναι αρκετα πρωτοποριακο. Και αν τρεξει σωστα τοτε θα υπερκερασει τα οποια ηλεκτρικα. Γιατι θα εχει τα οφελη του ηλεκτρικου (χαμηλοι ρυποι, καταναλωση κτλ) με την ευκολια και ταχυτητα γεμισματος/φουλαρισματος που δεν εχει το ηλεκτρικο.

famous-walker
09-04-24, 02:06
Ναι αλλα και παλι. Αυτην την στιγμη τα ev ειναι all the rage, που λενε και στο χωριο μου. Δεν ειναι πως τους παιρνει να κατσουν στην απεξω, γιατι χανουν εσοδα που τα καρπωνεται ο ανταγωνισμος, και τα εσοδα τροφοδοτουν την λειτουργια της επιχειρησης. Αυτοι οι ανταγωνιστες δεν θα εχουν ιδιαιτερο προβλημα να μεταπηδησουν σε υδρογονο, καθως και αυτα παλι ηλεκτροκινητηρα θα εχουν (εκτος απο τα μερακλιδικα). Ασε που δεν ξερουμε καν τι θα γινει με το υδρογονο. Και δημιουργειται και ενα παραπανω θεμα στα λοτζιστικς καθως θα πρεπει γινεται και η μεταφορα του, ασχετως που τους βενζιναδες αυτο μπορει να τους βολευει. Επισης οι μπαταριες συνεχιζουν και αναπτυσσονται εν τω μεταξυ. Στην τελικη το παιχνιδι θα παιχτει στο κοστος, τοσο της επενδυσης, οσο και της λειτουργιας. Αλλα τα ev εχουν ηδη προβαδισμα και αυτο παιζει μεγαλο ρολο, ασχετως που θεωρητικα το δικτυο διανομης υπαρχει ηδη για το υδρογονο (βενζιναδικα). Και εκει θα απαιτηθουν επενδυσεις.

Sebu
09-04-24, 16:07
https://www.youtube.com/shorts/7DaazTU49mE

Rowan Atkinson blamed EVs :p

BlueChris
09-04-24, 17:02
https://www.youtube.com/shorts/7DaazTU49mE

Rowan Atkinson blamed EVs :p

Δεν διαφωνώ...

Όντως τα πετρέλαια έπρεπε να έχουν κοπεί εδώ και πολλά χρόνια. Όσο για τα υπόλοιπα, αν συνυπολογιστεί το πως δημιουργείται η ηλεκτρική ενέργεια για τα ηλεκτρικά (όλοι φορτίζουν κυρίως βράδυ που δεν έχει ανανεώσιμες πηγές πολύ), το κόστος τους, το κόστος των μπαταριών αν χρειαστεί κάτι αλλά και τι κοστίζει στο περιβάλλον η δημιουργία τους, βάλε μέσα και την ταλαιπωρία της φόρτισης και αλλά προβλήματα θα έλεγα πως θέλουν χρόνια ακόμα για να είναι μια ή άλλη.

Sebu
09-04-24, 21:18
What happens to batteries

https://youtube.com/shorts/X6IwqjvrZAA?si=8SVc-yt1uP1Xl-Ed

Ρέα
10-04-24, 09:13
Καλημέρα σας,

απλά να σας πω σε όσους έχουν αντιρρήσεις για τα Ηλεκτρικά ότι είναι η καλύτερη λύση και από θέμα εξυπηρέτησης, πρακτικότητας, βλαβών,
χρειάζεται να οργανωθούν και να δημιουργηθούν σημεία φόρτισης και θα πρέπει όταν πάμε ταξίδι να βάλουμε στο πρόγραμμά μας και τους χρόνους φόρτισης, απλά δεν το έχουμε συνηθίσει και μας φαίνεται ενοχλητικό χωρίς να βλέπουμε τα τεράστια οφέλη.
Ένα άλλο όφελος είναι ότι θα απαλλαγούμε για πάντα από τα συνεργεία αυτοκινήτων και την μαστοράντζα που μας εκμεταλλεύονται και ενίοτε μας εξαπατούν.
Θα κλείσουν πολλά συνεργεία και θα υπάρχει διαθέσιμο εργατικό δυναμικό για άλλες θέσεις εργασίας.
Είναι πολλαπλά τα οφέλη με την εισαγωγή των EVs αλλά πολλοί από εμάς είμαστε κοντόφθαλμοί και δεν θέλουμε να ξεβολευτούμε από την κακομοιριά μας.

BlueChris
10-04-24, 09:20
Θα κλείσουν πολλά συνεργεία και θα υπάρχει διαθέσιμο εργατικό δυναμικό για άλλες θέσεις εργασίας.

Τέτοια εξήγηση για απώλεια θέσεων εργασίας δεν την είχα ακούσει ούτε από το Superman Χατζηδάκη(5046c) :)

Chingachgook
10-04-24, 09:27
Τα συνεργεία πλεόν όμως θα αναζητούν ηλεκτρολόγους, ή μηχανικούς; :mrgreen:

ChriZ
10-04-24, 10:18
Καλημέρα σας,

απλά να σας πω σε όσους έχουν αντιρρήσεις για τα Ηλεκτρικά ότι είναι η καλύτερη λύση και από θέμα εξυπηρέτησης, πρακτικότητας, βλαβών,
χρειάζεται να οργανωθούν και να δημιουργηθούν σημεία φόρτισης και θα πρέπει όταν πάμε ταξίδι να βάλουμε στο πρόγραμμά μας και τους χρόνους φόρτισης, απλά δεν το έχουμε συνηθίσει και μας φαίνεται ενοχλητικό χωρίς να βλέπουμε τα τεράστια οφέλη.
Τα οφέλη μια χαρά τα βλέπουμε, αλλά σε καμιά 10ετία τουλάχιστον, όταν/αν υπάρξουν μέχρι τότε οι απαραίτητες υποδομές και φυσικά δεν είναι για όλους.. Μέχρι τότε δεν μας φαίνεται, είναι ενοχλητική η χρήση ΕV για το μεγαλύτερο μερος του πληθυσμού

Ένα άλλο όφελος είναι ότι θα απαλλαγούμε για πάντα από τα συνεργεία αυτοκινήτων και την μαστοράντζα που μας εκμεταλλεύονται και ενίοτε μας εξαπατούν.
Σε ένα αυτοκίνητο δεν υπάρχει μόνο το μοτέρ, το ξέρεις αυτό ε; Υπάρχουν φρένα, αναρτήσεις, συστήματα διεύθυνσης κλπ, που αυτά καταπονούνται περισσότερο μάλιστα στα EV γιατί λόγω μπαταριών το βάρος είναι πολύ μεγαλύτερο από τα συμβατικά καθώς και όλα τα υπόλοιπα εκτός του κινητήρα.. Και ερχόμαστε πάλι στο γεγονός ότι για την ώρα υποδομές, αλλά ούτε και η κατάλληλη τεχνοχνωσία υπάρχει, πράγμα που σημαίνει ότι για τα πρώτα χρόνια οι κασσίδιδες μάλλον θα την πληρώσουν πιο ακριβά τη νύφη γιατί τα συνεργεία ακόμα μαθαίνουν στην πλάτη τους..

Θα κλείσουν πολλά συνεργεία και θα υπάρχει διαθέσιμο εργατικό δυναμικό για άλλες θέσεις εργασίας.
Φυσικά.. άλλωστε όλοι γνωρίζουμε ότι παντού και ειδικότερα στην Ελλάδα είμαστε τίγκα στις θέσεις εργασίας, αλλά μας λείπει το ανθρώπινο δυναμικό... Σοβαρά;


Είναι πολλαπλά τα οφέλη με την εισαγωγή των EVs αλλά πολλοί από εμάς είμαστε κοντόφθαλμοί και δεν θέλουμε να ξεβολευτούμε από την κακομοιριά μας.
Πάντα όταν λανσάρεται κάτι νεο υπάρχει μια επιφύλαξη και είναι λογικό.. Για να λέμε όμως τα σύκα, σύκα και τη σκάφη, σκάφη... αυτοί που έχουν συμφέρον από την κυκλοφορία ενός νέου προϊόντος προβάλλουν μόνο τα θετικά και προσπαθούν να υποβιβάσουν τη σημασία των αρνητικών..Ενδεχομένως είναι καλύτερα τα EV, αλλά αυτό μόνο μακροπρόθεσμα θα φανεί..

nyannaco
10-04-24, 10:26
Θα κλείσουν πολλά συνεργεία και θα υπάρχει διαθέσιμο εργατικό δυναμικό για άλλες θέσεις εργασίας.Τί πιο λογικό, ο μαστρο-Μπάμπης θα γίνει web developer. Άλλωστε είναι γνωστό πλέον ότι ο λόγος που η αγορά εργασίας ασφυκτιά από την έλλειψη εξειδικευμένων στις νέες τεχνολογίες ανθρώπων, είναι ότι αυτοί απασχολούνται στα συνεργεία αυτοκινήτων.

teodor_ch
10-04-24, 10:34
Επειδή παρακολουθώ ομάδες με ηλεκτρικά έχω παρατηρήσει ότι ένα πλεονέκτημα που δεν έχω διαβάσει πουθενά είναι ότι οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) στα ταξίδια εκτός πόλεως ακουλουθούν τα όρια ταχύτητας :whistle:

Στο ταπεινό μου γκολφάκι είχα το cruise control στα 160χλμ/ώρα και γέμισα βενζίνη όταν έφτασα την επόμενη μέρα.

Για μένα που κινούμαι Κρήτη και έχω ΦΒ ένα ηλεκτρικό με βολεύει 1000% αλλά αν έμενα Αθήνα και έκανα συχνά εκδρομές θα ήταν θέμα.

Για το θέμα των θέσεων εργασίας τί να πώ. Ξεκάθαρα trollάρισμα.

Πλέον οι ηλεκτρονικοί δεν μπορούν να φτιάξουν ένα πλυντήριο ρούχων και σου λένε πλακέτα, θα επισκευάσουν τα ηλεκτρονικά ενός αυτοκινήτου?

Στο golf μου έχει χαλάσει η μονάδα abs και κοστίζει €2000 καινούργια. Δοκίμασα να την επισκευάσω με €350 (με εγγύηση ενός έτους) και η πρώτη απόπειρα απέτυχε. Άντε πάλι απο την αρχή να τη στείλω...

DOU
10-04-24, 11:48
Καλημέρα σας,

απλά να σας πω σε όσους έχουν αντιρρήσεις για τα Ηλεκτρικά ότι είναι η καλύτερη λύση και από θέμα εξυπηρέτησης, πρακτικότητας, βλαβών,
χρειάζεται να οργανωθούν και να δημιουργηθούν σημεία φόρτισης και θα πρέπει όταν πάμε ταξίδι να βάλουμε στο πρόγραμμά μας και τους χρόνους φόρτισης, απλά δεν το έχουμε συνηθίσει και μας φαίνεται ενοχλητικό χωρίς να βλέπουμε τα τεράστια οφέλη.

Ένα άλλο όφελος είναι ότι θα απαλλαγούμε για πάντα από τα συνεργεία αυτοκινήτων και την μαστοράντζα που μας εκμεταλλεύονται και ενίοτε μας εξαπατούν.
Θα κλείσουν πολλά συνεργεία και θα υπάρχει διαθέσιμο εργατικό δυναμικό για άλλες θέσεις εργασίας.Είναι πολλαπλά τα οφέλη με την εισαγωγή των EVs αλλά πολλοί από εμάς είμαστε κοντόφθαλμοί και δεν θέλουμε να ξεβολευτούμε από την κακομοιριά μας.

Για να μην κουραζεσαι να γραφεις,τα εχουν γραψει αλλοι και αναλυτικα.:p:lol:



NIKOS HomoAkatastatus a month ago

Έχει 8 χρόνια εγγύηση και 180.000 χλμ.
Τις εγγυήσεις οι Αντιπροσωπείες δεν τις βάζουν τυχαία.
Γνωρίζουν την αντοχή των προϊόντων τους.

Υαλοκαθαριστήρες και φίλτρα HEPA καμπίνας αλλάζεις με αστείο κόστος.Κλάιν Μάιν δηλαδή.
Ακόμη και τα τακάκια τους, τα αλλάζουν πάνω από 150.000 χιλιόμετρα, διότι κάνουν πέδηση κυρίως με τον ηλεκτροκινητήρα.

Τα λεφτά που έχεις γλυτώσει στην 10ετία+ από τα θερμικά σε συντηρήσεις και καύσιμα, ας χαλάσει και ότι θέλει στ'@@ σου.

Παίρνουν 500 άλογα ηλεκτρικά, με μικρότερη συντήρηση από παπί. ????
Οι ευκατάστατοι οικονομικά, δεν είναι τόσο μαλάκες που νομίζετε.

Θα μπορούσαν να πάρουν οποιοδήποτε δυνατό θερμικό, σε παρόμοια χρήματα.



NIKOS HomoAkatastatus 8 days ago
Αν έβγαζε το Model 2 σύντομα, εννοείται.
ΔΕΝ χρειάζονται service τα Tesla

https://www.tesla.com/owner...

Και κάποια πράγματα τα κάνεις πανευκολα και μόνος σου με απλές οδηγίες.

https://www.tesla.com/owner...

Τα αρμεγματα που ξέρατε από τους Τσοπανιδες, ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΑ.
Αλλά δεν συγκρίνονται οι αποδόσεις τους με τα ψηφιακά ηλεκτρικα.




NIKOS HomoAkatastatus 13 days ago
Τα σοβαρά ηλεκτρικά, ταξιδεύουν με 130-140 σταθερά και καλύπτουν άνετα 300 + χιλιόμετρα.

Έχω κάνει πάμπολα ταξίδια και στο εξωτερικό σε πολλές Χώρες.
Σε αυτές τις ταχύτητες κινούμαι με τα θερμικά μου.
Οτιδήποτε παραπάνω σε ταχύτητα σε κουράζει, γιατί πρέπει να είσαι σε πολύωρη εγρήγορση.

Και το όφελος είναι μηδαμινό.
Διαίρεσε 300 χιλιόμετρα απόσταση, διά 120-130-140 ταχύτητες.
Ανά 300-350 χιλιόμετρα απόσταση, ο Άνθρωπος χρειάζεται ξεκούραση.

Με το καλύτερο άνετο αυτοκίνητο S class να ταξιδεύεις, οι αρθρώσεις κλειδώνουν και πρέπει να ξεπιαστεις.
Γιατί είσαι για ώρες ακίνητος.


NIKOS HomoAkatastatus 14 days ago
Κανένας πελάτης δεν γυρνά την πλάτη στα ηλεκτρικά ανιδεε.
Διότι όποιος τα οδηγά, συνειδητοποιεί πως πριν οδηγούσε ερπετοσαπάκι των Flintstone. ????

Είναι σαν να πηγαίνεις στις παλιές μπαούλο τηλεοράσεις με χάλια ανάλυση και στα σαπάκια τα κινητά με κουμπάκια. ????

Στ'@@ μας τι κάνουν οι Toyoταιοι με τον αρχιμαλαξ τον Άκιο.
Αυτοί έχουν βαλθει να γίνουν σαν την Νokia.
Και η Nokia ήταν κάποτε παντοκρατορία στα κινητά, αλλά όταν άλλαξε η Τεχνολογία αυτή τον έπαιζε. ????




NIKOS HomoAkatastatus 20 days ago

1) Καύσιμο που ΔΕΝ παράγεις εσύ ο ίδιος, δεν θα είναι ποτέ φθηνό.

2) Το κόστος για την δημιουργία και την συντήρηση πρατηρίων φυσικών αερίων, είναι δυσβάστακτο.
Γι'αυτό και έγιναν ελάχιστα σε όλη την Χώρα.

Τα έλεγα ο Προφήτης πριν χρόνια εδώ στους ασχετοφωστηρες, αλλά ποουυ μυαλό τα σανοφαγα. ????

Φαντάσου πως το υδρογόνο, είναι ΠΟΛΥ πιο ακριβό για να φτιάξεις πρατήρια, αλλά ΚΑΙ στην συντήρηση τους, ακόμα και από τα Φυσικού Αερίου...

Άνοιξε το παραθύρι σου το πρωί, υπάρχει κάτι που λέγεται ΉΛΙΟΣ και το λαμβάνεις ΔΩΡΕΑΝ από τις Θεϊκές Δυνάμεις.




NIKOS HomoAkatastatus 23 days ago
Η Τoyota αργά αλλά σταθερά χάνει τις δύο μεγαλύτερες αγορές.
ΚΙΝΑ-ΗΠΑ.
Και προσπαθεί να κρατηθεί στην Ευρώπη και στις λίγες πωλήσεις του υπόλοιπου Κόσμου.

Η Ιαπωνία όπως και η Γερμανία, δεν έχουν πρόσβαση σε πρώτες ύλες για τα ηλεκτρικά και προσπαθούν να κρατηθούν με άλλες τεχνολογίες που ψιλοελέγχουν καλύτερα.

Επίσης ως Κράτη, είναι πολύ πίσω στις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας.
Εισάγουν μονίμως καύσιμα.
ΚΑΙ ΤΑ ΠΥΡΗΝΙΚΑ ΚΑΥΣΙΜΑ-ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ...

Τα υδρογόνα δεν της βγαίνουν, παρόλο που το προσπάθησε.
Διότι ελάχιστοι πελάτες Παγκοσμίως είναι Τσοπανομαλακες, ώστε να θέλουν να πληρώνουν νταβατζιλίκια στο υδρογόνο ως καύσιμο.
????

Υ.Γ Εν ολίγοις, εμείς θα πάμε στις ΑΠΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ, που να κωλοχτυπιόσαστε χάμω.
ΔΕΝ μας απασχολεί τι γουστάρουν τα άλλα Κράτη ΚΑΙ οι Εταιρείες τους, ΑΛΛΑ ΤΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΠΙΤΙ.




NIKOS HomoAkatastatus a month ago
ΔΕΝ θα ευθύνονται τα Ηλεκτρικά για την τιμή της κιλοβατώρας, αλλά οι ΚλεφτοΚοπριτες σας Τσοπανιδες ΠΩΛητικοι που προσκυνάτε.

ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ εμφανιστούν τα Ηλεκτρικά, έχουμε πανάκριβο ρεύμα!
Γιατί έχουμε Οικονομικά Ελλείμματα ΔΕΚΑΕΤΙΩΝ, από τους ΚλεφτοΝταβαδες σας!

Η Ελλάδα βρίσκεται περίπου στο 50% των Ενεργειακών αναγκών μας, από Α.Π.Ε.
Όσο προχωράμε προς το 2030, ΟΙ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΘΑ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ όλο και περισσότερο.

Οι ΤΟΤΕ Πολιτικοί που θα Κυβερνούν λοιπόν, θα έχουν περιθώρια μεγάλης εξοικονόμησης χρημάτων.
Επέλεξε τους λοιπόν με ΛΟΓΙΚΗ, ώστε να μην σε γ@μησουν στις Φορολογίες.

Όχι φταίει ο Γάιδαρος βαράμε το σαμάρι!
Αν στο Σπίτι σου κλέβει κάποιος το Ταμείο συνεχώς, δεν θα έχετε Ελλείμματα και ΠΕΙΝΑ;;
Έτσι είναι ΚΑΙ τα Κράτη.


NIKOS HomoAkatastatus 2 months ago
Το μυαλό σου λειτουργεί μονίμως στο ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΌΧΙ ΣΤΗΝ ΛΥΣΗ ρε ΕυρωFlintstone!

Θα στο πω για πολλοστή φορά, τα TESLA ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ αυτή που έχεις συνηθίσει με τα πρωτόγονα trabant!

Έχει μέχρι ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΟ SERVICE που έρχεται στον χώρο σου για οποιαδήποτε διάγνωση, εύκολη επισκευή ή αντικατάσταση φίλτρων αέρα και υαλοκαθαριστήρων.

Σε περίπτωση σοβαρού προβλήματος οπουδήποτε, ΕΧΕΙ ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ, το φορτώνεις και το στέλνεις στα κεντρικά.
Εννοείται πως οι Τεχνικοί τους ΕΞ' ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ (αν τους δώσεις την άδεια), μπορούν να εντοπίσουν σφάλμα βλάβη του Αυτοκινήτου και να σε ενημερώσουν για χρόνο επισκευής και κόστος.

Διάβασε εδώ και ξεστραβωσου.
Εσύ νομίζεις πως οι κάτοχοι Tesla ξημεροβραδιαζονται στα συνεργεία, όπως έχετε συνηθίσει με τα θερμικά σας χρεπορημαδα!

https://www.tesla.com/el_gr...



NIKOS HomoAkatastatus a month ago
Παρουσιάστηκε εχθές στην Γενεύη το MG3 hybrid plus.
Είναι υβριδικό στο μέγεθος του Peugeot 208, αλλά με 195 άλογα και κοντά στα 30 κιλά ροπής.

Με 1500 κυβικά θερμικό κινητήρα και με 136 άλογα ηλεκτρικό κινητήρα.
Το κιβώτιο του είναι όπως των υβριδικών της Renault και όχι cvt που έχει θόρυβο.

Φημολογείται πως θα έρθει περίπου στις 20.000 ευρώ, για να χτυπήσει την Toyota και άλλα μοντέλα στην κατηγορία.

Και με καταναλώσεις κατω απο 5 λίτρα γιατί έχει 1.8 kw μπαταρία.
Μεγαλύτερη από όλα στην κατηγορία του.
Η MG έχει 7ετή εγγύηση και αν το φέρει εδώ, θα βιάσει πολλά.

BlueChris
10-04-24, 11:55
Τί πιο λογικό, ο μαστρο-Μπάμπης θα γίνει web developer. Άλλωστε είναι γνωστό πλέον ότι ο λόγος που η αγορά εργασίας ασφυκτιά από την έλλειψη εξειδικευμένων στις νέες τεχνολογίες ανθρώπων, είναι ότι αυτοί απασχολούνται στα συνεργεία αυτοκινήτων.

Αν φτιάξουν καλό βιογραφικό, γιατί όχι? είναι αποδεδειγμένο πλέον πως με καλό βιογραφικό και ο ποιο μπετόβλακας πάει μπροστά :)

Chingachgook
10-04-24, 12:04
Για να μην κουραζεσαι να γραφεις,τα εχουν γραψει αλλοι και αναλυτικα.:p:lol:

Ο NIKOS HomoAkatastatus τύπος έχει θέματα να λύσει. Του εύχομαι αντκατάσταση συστοιχίας μπαταριών να μην είναι ένα από αυτα.

DOU
10-04-24, 12:54
Ο NIKOS HomoAkatastatus τύπος έχει θέματα να λύσει. Του εύχομαι αντκατάσταση συστοιχίας μπαταριών να μην είναι ένα από αυτα.

Ο χρήστης αυτός είναι φουλ οπαδός της ηλεκτροκίνησης! Αλλά έχει απάντηση για όλες τις απορίες,χαχα.

Είμαι θετικός στα υβριδικά σύνολα,όπως το MG3 Hybrid+,με λογική τιμή,όχι 28-30 χιλιάδες ευρώ όπως τα Τογιότα.

Χθες μίλησε ο πρόεδρος βενζινοπωλων και είπε τις ίδιες πάνω κάτω δικαιολογίες για την αύξηση της τιμής στην Ελλάδα,μάλιστα ότι μέχρι τις γιορτές του Πάσχα και όσο έρχεται το καλοκαίρι θα παγιωθεί το 2€/ευρώ.

Έχω καταλήξει ότι αν κάποιος δεν έχει δυνατότητα να καλυφθεί στις βασικές μετακινήσεις του,με μετρο ας πούμε,τότε η θα πρέπει να σκεφτεί υγραεροκινηση με αγορά κάποιου αξιόπιστου μεταχειρο,σε λογικά ποσα και όχι να ξηλωθεί βεβαίως,αλλά είναι σχετικό πόσο διάστημα θα χρειαστεί για απόσβεση και κέρδος,η άλλη είναι αυτόνομο υβριδικό σύνολο,που θα του βγάλει τη 10ετια,μέχρι να κατασταλάξουν οι εξελίξεις στην αυτοκίνηση με τα ηλεκτρικά.

Δεν θα έβαζα τροβα στο κεφάλι μου με την οικονομική και εργασιακή κατάσταση/αβεβαιότητα που υπάρχει στη χώρα,δλδ να φεσωθω με δόσεις για αγορά νέου αυτοκινήτου που θα πληρώνω για 5-6-7 έτη μέχρι την απόσβεση.

Chingachgook
10-04-24, 13:13
Έχω ένα Πεζό 308 1600κ του 2010. Από τη στιγμή που 1) δε μου βγάζει προβλήματα, 2) είναι ατρακάριστο (μια φορά έτυχε μια να περάσει στοπ, αλλά μόνο φαναρτζοδουλειά είχα, μηχανικά δεν χρειάστηκε κάτι), 3) λόγω αλλαγής δουλειάς κάνω περισσότερα χλμ το χρόνο, αλλά και πάλι δεν ξεπερνάω τα 6-7Κ, 4) έχω 62κ χλμ στο κοντέρ, δεν σκέφτομαι αλλαγή αυτ/του, δεν βλέπω λόγο.

Αν άλλαζα πάντως, με τα δεδομένα όπως υπάρχουν σήμερα, με τις δικές μου ανάγκες, και την - επιδερμική, να το πώ - άποψη που έχω για ηλεκτρικά, μόνο βενζινοκίνητο θα έπαιρνα (και μόνο κασέρι, δόσεις δε βάζω με τίποτα. Αν δεν έχω, καλή καρδιά, θα τον πίνω με/σε ΜΜΜ)

BlueChris
10-04-24, 13:28
Έχω ένα Πεζό 308 1600κ του 2010. Από τη στιγμή που 1) δε μου βγάζει προβλήματα, 2) είναι ατρακάριστο (μια φορά έτυχε μια να περάσει στοπ, αλλά μόνο φαναρτζοδουλειά είχα, μηχανικά δεν χρειάστηκε κάτι), 3) λόγω αλλαγής δουλειάς κάνω περισσότερα χλμ το χρόνο, αλλά και πάλι δεν ξεπερνάω τα 6-7Κ, 4) έχω 62κ χλμ στο κοντέρ, δεν σκέφτομαι αλλαγή αυτ/του, δεν βλέπω λόγο.

Αν άλλαζα πάντως, με τα δεδομένα όπως υπάρχουν σήμερα, με τις δικές μου ανάγκες, και την - επιδερμική, να το πώ - άποψη που έχω για ηλεκτρικά, μόνο βενζινοκίνητο θα έπαιρνα (και μόνο κασέρι, δόσεις δε βάζω με τίποτα. Αν δεν έχω, καλή καρδιά, θα τον πίνω με/σε ΜΜΜ)

Παντελώς κανένα λόγο δεν έχεις να το αλλάξεις για μένα.. αν έκανες πολλάααα χλμ θα σου έλεγα για αέριο αλλά με 6κ δεν υπάρχει λόγος.

DOU
10-04-24, 14:14
Aυτοκινητο του 10'...καλα εισαι ακομα,τα αυτοκινητα απο το 2004 και πισω ειναι προβλημα,διοτι θα εχουν ισως επιβαρυνησεις με πρασινα τελη λογω euro3-4,ακριβοτερα τελη ενδεχομενως,κακη παθητικη/ενεργητικη σαφαλεια,ο γηραιος στολος δεν μπορει να ανανωθει στην Ελλαδα αν δεν υπαρχουν τα κινητρα της αποσυρσης,ως μονιμο μετρο,βεβαι ο Στουρναρας περα βρεχει,μασαει τα λογια του,δεν μπορει να υποσχεθει ουτε αυτο.

Chingachgook
10-04-24, 15:14
Παντελώς κανένα λόγο δεν έχεις να το αλλάξεις για μένα.. αν έκανες πολλάααα χλμ θα σου έλεγα για αέριο αλλά με 6κ δεν υπάρχει λόγος.

Το ίδιο μου είχε πει μηχανικός, όταν τον είχα ρωτήσει για αέριο. Μου λέει, επαγγελματίας είμαι, λεφτά θέλω να βγάλω, αλλά με τα χλμ που κάνεις (τότε έκανα και λιγότερα από 5κ/έτος) κοροιδία θα ήταν αν σου έκανα μετατροπή.

Ναι, δεν έχω άμεσα πλάνα για αλλαγή, πέρα της υψηλής, σχετικά, κατανάλωσης δεν έχω σημαντικό λόγο να το αλλάξω.

- - - Updated - - -


Aυτοκινητο του 10'...καλα εισαι ακομα,τα αυτοκινητα απο το 2004 και πισω ειναι προβλημα,διοτι θα εχουν ισως επιβαρυνησεις με πρασινα τελη λογω euro3-4,ακριβοτερα τελη ενδεχομενως,κακη παθητικη/ενεργητικη σαφαλεια,ο γηραιος στολος δεν μπορει να ανανωθει στην Ελλαδα αν δεν υπαρχουν τα κινητρα της αποσυρσης,ως μονιμο μετρο,βεβαι ο Στουρναρας περα βρεχει,μασαει τα λογια του,δεν μπορει να υποσχεθει ουτε αυτο.

Προς το παρόν τα 280 για τέλη που πληρώνω δεν μου κάθονται στο στομάχι...

@ ADSLgr.com All rights reserved.