PDA

Επιστροφή στο Forum : Η connx 24mbit πιανει μονο 4mbit



doctor444
14-05-09, 03:43
ειμαι νεος συνδρομητης connex,εκανα αιτηση,υπαρχει διαθεσημοτητα εως 24,αλλα στο ρουτερ λεει 4400,SNR Margin 6.5,Line Attenuation 32.1, στο downstream....τι μπορει να εχει γινει?τους πηρα τηλεφωνο....121,1242 τους ειπα για την βλαβη και μου ειπαν οτι θα με παρουν τηλεφωνο σε 1-2 μερες...θα δουν την γραμμη και θα στειλουν τεχνικο αν υπαρχει κατι αλλο...υπαρχει κατι που πρεπει να ξερω,για να μην με πιασουν κοροιδο:nono:,η κατι που πρεπει να κανω με το ρουτερ(που πιστευω τα βασικα τα εχω κανει)...

blackwar
14-05-09, 08:13
ποιο baudec εχεις?? κανονικα με τοσο περιπου 14mbps πρεπει να εχεις...εγω με 8αρα(conn-x) και 30db downstream kai SNR 14 ,ποιανω μια χαρα..απλως περιμενε να ερθουν οι τεχνικοι...

FuS
14-05-09, 18:56
Με SNR μόνο 6,5 πολύ σκούρα τα πράγματα.
Το default snr είναι 9 άρα λογικότατο αυτό που σου συμβαίνει.

Έκανες έλεγχο καλωδιώσεων, φίλτρων κλπ;
isdn η pstn?

Το 121 καλείς για τέτοια θέματα.
Το 1242 δεν έχει καμία σχέση με βλάβες κλπ.
Το 1242 απλό help-desk είναι για σετάρισμα εξοπλισμών και τίποτε άλλο.

doctor444
14-05-09, 20:59
με πηραν τηλεφωνο,μου ειπαν οτι η γραμμη εχει προβλημα και στο μονο που μπορω να συνδεθω ειναι στα 2mbps...ρε παιδια γαμωτο,ειχα vodafone sta 4 και τωρα θα παω στον ΟΤΕ στα 2,εχω ξενερωσει απιστευτα...δεν μιλιομουν σημερα...αν το παω στα 8,και ας μην τα πιανω(οπως μου ειπαν στο τηλεφωνημα),παιζει προβλημα..?τουλαχιστον να πιανω 4!τωρα εχω 2αρα....γ@#ω το καλωδιο μου γ@#ω......

golity
15-05-09, 15:58
με πηραν τηλεφωνο,μου ειπαν οτι η γραμμη εχει προβλημα και στο μονο που μπορω να συνδεθω ειναι στα 2mbps...ρε παιδια γαμωτο,ειχα vodafone sta 4 και τωρα θα παω στον ΟΤΕ στα 2,εχω ξενερωσει απιστευτα...δεν μιλιομουν σημερα...αν το παω στα 8,και ας μην τα πιανω(οπως μου ειπαν στο τηλεφωνημα),παιζει προβλημα..?τουλαχιστον να πιανω 4!τωρα εχω 2αρα....γ@#ω το καλωδιο μου γ@#ω......
Με το τηλέφωνο και εγώ σου λέω ότι να 'ναι! Το attenuation είναι εντάξει και από ότι φαίνεται υπάρχει πρόβλημα με τον θόρυβο ή στην δική σου καλωδίωση ή στου ΟΤΕ, αν δεν έρθει τεχνικός να ελέγξει που είναι το πρόβλημα, δεν γίνεται τίποτα. Αυτοί σου είπαν την εύκολη λύση. Πίεσε τους να έρθει τεχνικός να ελέγξει που υπάρχει το πρόβλημα.

doctor444
16-05-09, 04:41
Με το τηλέφωνο και εγώ σου λέω ότι να 'ναι! Το attenuation είναι εντάξει και από ότι φαίνεται υπάρχει πρόβλημα με τον θόρυβο ή στην δική σου καλωδίωση ή στου ΟΤΕ, αν δεν έρθει τεχνικός να ελέγξει που είναι το πρόβλημα, δεν γίνεται τίποτα. Αυτοί σου είπαν την εύκολη λύση. Πίεσε τους να έρθει τεχνικός να ελέγξει που υπάρχει το πρόβλημα.

παιδια ειμαι νουμερο....εβγαλα το splitter και ενωσα το καλωδιο στην πριζα του ρουτερ....
Downstreaμ Upstream

SNR Margin 10.0 30.0
Line Attenuation 31.8 19.9
Data Rate 2048 253


εκανα επανεκινηση το ρουτερ...και εβγαλε τα παραπανω...θα τους παρω τηλεφωνο να τουσ το πω...(οι ψευτες...αμεσωσ την ευκολη λυση...δημοσιο...επρεπε να το περιμενω...αλλα επρεπε να παω στην forthnet...γ@#ω...)

εχω προβλημα αποστασης αλλα το SNR ειναι κομπλε ε...νορμαλ τουλαχιστον...

........Auto merged post: doctor444 πρόσθεσε 26 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


παιδια ειμαι νουμερο....εβγαλα το splitter και ενωσα το καλωδιο στην πριζα του ρουτερ....
Downstreaμ Upstream

SNR Margin 10.0 30.0
Line Attenuation 31.8 19.9
Data Rate 2048 253


εκανα επανεκινηση το ρουτερ...και εβγαλε τα παραπανω...θα τους παρω τηλεφωνο να τουσ το πω...(οι ψευτες...αμεσωσ την ευκολη λυση...δημοσιο...επρεπε να το περιμενω...αλλα επρεπε να παω στην forthnet...γ@#ω...)

εχω προβλημα αποστασης αλλα το SNR ειναι κομπλε ε...νορμαλ τουλαχιστον...


2φορες νουμερο...εβαλα το splitter παλι...το SNR Margin 10.6 και τα αλλα στα ιδια νουμερα...πειτε μ λιγο παλι ποια ειναι η σωστη συνδεσμολογια...:oops:

terko
16-05-09, 04:58
......................πειτε μ λιγο παλι ποια ειναι η σωστη συνδεσμολογια...:oops:

Με την σειρά :

Για internet -->Μπρίζα τηλεφώνου, καλώδιο, spliter, καλώδιο από spliter θέση ADSL, router.

Για τηλεφωνία -->Μπρίζα τηλεφώνου, καλώδιο, spliter, καλώδιο από spliter θέση Phone, τηλέφωνο.

Προσοχή σε περίπτωση χρήσης δεύτερου-τρίτου τηλεφώνου από άλλες μπρίζες χρειάζεσαι και από ένα φίλτρο για κάθε μία μπρίζα.

doctor444
16-05-09, 05:25
Oσο περναει η ωρα...το SNR Margin κατεβαινει...αρχιζει απο τα 10.6 κ πεφτεειιιι.....αρα χαρηκα τζαμπα...

........Auto merged post: doctor444 πρόσθεσε 14 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Oσο περναει η ωρα...το SNR Margin κατεβαινει...αρχιζει απο τα 10.6 κ πεφτεειιιι.....αρα χαρηκα τζαμπα...

μετα απο 10 λεπτα πηγε στο 7,3...kai ekei emeine....

terko
16-05-09, 12:21
[/color][/size]

μετα απο 10 λεπτα πηγε στο 7,3...kai ekei emeine....

Μετά από όλα αυτά τελικά που έχει συγχρονίσει.

Βγάλε το spliter και άφησε το έτσι για αρκετή ώρα να δεις αν σταθεροποιηθεί το SNR περίπου στα 10db, αν σταθεροποιηθεί εκεί τότε άλλαξε το spliter ίσως να φταίει αυτό, και αν συγχρονίσει παραπάνω.

Πάρε τους στο 121 τηλεφώνο και πες τους να σε πάρει οποσδήποτε τηλέφωνο τεχνικός και πίεσε τον, δεν μπορεί με τέτοια χαρακτηριστικά (att ~32 kαι SNR ~10) να συγχρονίζεις τόσο πολύ χαμηλά. Μην περιμένεις όμως και πολλά πράγματα.

Αν ο συγχρονισμός σου παραμείνει στα 2048/253 τότε αναγκαστικά πας για 2Mbps.

@ ADSLgr.com All rights reserved.