PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet Ν.Ιωνία Αττικής - Βελτίωση γραμμής



ZAGNA
14-05-09, 15:32
Έχω παρατηρήσει μία αλλαγή στην συνδεσή μου εδώ και 1 μήνα περίπου.
Ενώ συγχρόνιζα στα 20.000 περίπου τώρα η ανώτατη ταχύτητα στα 12.000.

Αλλά κάτι σημαντικό που παρατήρησα ήταν ότι πάει σφαίρα στο browsing και στο κατέβασμα. Ενώ πριν σερνόταν κανονικά και ειδικά τις ώρες αιχμής.
Δηλαδή στο κατέβασμα ενός αρχείου κατέβαζα με 100-300kbps ενώ τώρα κατεβάζει full με 1.2mbyte /sec.

Δεν ξέρω τι ακριβώς άλλαξε με τη γραμμή αυτό που έχω καταλάβει είναι πως μειώθηκε ο συγχρονισμός στα 12.000 και μειώθηκε πάρα πολύ η απόκριση προς το καλύτερο. :)

Τι να πω, εγώ προτιμώ καλύτερα να έχω fast browsing και άμεσο full download παρά να έχω τον προβλεπόμενο συγχρονισμό που δεν παίζει να τον εκμεταλλευτώ πλήρως στο download ποτέ.

Υπάρχει κάποιος γείτονας στην περιοχή να επιβεβαιώσει αυτή την αλλαγή , ή κάποιος ειδικός να μας πει τι έχει προστεθεί και άλλαξε έτσι η γραμμή?
Ευχαριστώ για τον χρόνο όλων σας.

theopan
14-05-09, 19:40
Έχω παρατηρήσει μία αλλαγή στην συνδεσή μου εδώ και 1 μήνα περίπου.
Ενώ συγχρόνιζα στα 20.000 περίπου τώρα η ανώτατη ταχύτητα στα 12.000.


Κοίτα στα στοιχεία του ρούτερ σε τι mode είσαι. Το πιθανότερο είναι να γύρισε σε adsl2 από adsl2+ (που ήσουν όταν έβλεπες τα 20Mbps) για κάποιο λόγο.

ZAGNA
15-05-09, 15:49
ADSL2+ είμαι :hmm: Δεν ξέρω τι γίνεται.

mordan
20-05-09, 03:32
Αν δηλώθηκε κάποια βλάβη απο εσένα στον ISP η απλα τηλ επικοινωνία για το συγκεκριμένο πρόβλημα προφανώς έβαλαν στη γραμμή σου κάποιο προφίλ ώστε να ανέβει το noise margin απο 6db (που είναι και το default για ADSL2+ πρωτόκολλο) σε 8 η και παραπάνω. Λιγότερος θόρυβος στη γραμμή σημαίνει ακριβώς αυτο που περιγράφεις πιο πάνω. :)

ZAGNA
21-05-09, 13:26
Το θέμα είναι πως δεν έγινε κάποια επικοινωνία από μέρους μου. Εδώ και 2 χρόνια περίπου δεν έχω επικοινωνήσει γιατί δεν είχα κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα εκτός από την πτώση του συγχρονισμού σε ώρες αιχμής που το καταλαβαίνω.
Το noise margin δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς είναι πάντως είναι παραπάνω από 8db.
Το μόνο που θα μου έλυνε κάποιες απορίες θα ήταν εάν κάποιος κοντά εδώ στον κόμβο μπορεί να ενημερώσει εάν είδε κάποια αλλαγή.
(Αυτή τη βδομάδα πάντως σκάβουν πάλι τους δρόμους και περνάνε καλώδια. Δεν ξέρω εάν πρόκειται για την forthnet)

EDIT---------------------------------------

Άκυρο για τα καλώδια , είναι της HOL τελικά ....

@ ADSLgr.com All rights reserved.