PDA

Επιστροφή στο Forum : προταση για λαπτοπ



Del Piero
14-05-09, 17:19
καλησπερα σκεφτομαι να αγορασω εναν λαπτοπ δινω μεχρι και 1400€ το θελω κυριως για ταινιες και παιχνιδια αρα οπως καταλαβατε η αναλυση της οθονης θελω να ειναι full hd. Το προβλημα μου ομως ειναι οτι περιμενω να βγουν οι core 2 quad επεξεργαστες, ξερει κανεις αν μεσα στο καλοκαιρι θα εχουμε πολλα τετοια μοντελα?ακουω προτασεις. ευχαριστω προκατοβολικα

Gordito
14-05-09, 17:22
Laptop και παιχνιδια;
No way jose, πεταμα χρηματων ειναι.

Παρε ενα desktop με 900-1000€ και μετα ενα laptop να κανεις δουλεια.

Ετσι θα εχεις δωσει τα ιδια λεφτα αλλα θα εχεις καλυτερο, αναβαθμισιμο παιχνιδιομηχανημα και ενα φορητο laptop.

Καλως ηλθες στο φορουμ.

and64
14-05-09, 17:37
Laptop και παιχνιδια;
No way jose, πεταμα χρηματων ειναι.

Παρε ενα desktop με 900-1000€ και μετα ενα laptop να κανεις δουλεια.

Ετσι θα εχεις δωσει τα ιδια λεφτα αλλα θα εχεις καλυτερο, αναβαθμισιμο παιχνιδιομηχανημα και ενα φορητο laptop.

Καλως ηλθες στο φορουμ.

+1000

Χτύπα ενα desktop στο 100αρικο+ και ενα netbook μετά για να το εχεις και στην τσέπη σου που λέει ο λόγος κάθε μέρα;)

Del Piero
14-05-09, 18:02
desktop εχω 2 ηδη και δν θελω αλλο, δν ξερω τι θα τα κανω τα παλια. ενω λαπτοπ δν ειχα ποτε. οποτε θελω ενα

and64
14-05-09, 18:06
laptop και παιχνίδια πάντως είναι 2 ασύμβατες έννοιες αφενός επειδή τα laptop δεν αναβαθμίζονται και αφετέρου τα σοβαρά customisable gaming laptops (http://www.alienware.com/products/notebook-computers.aspx)κοστίζουν κάτι παραπάνω...

Τώρα οτι και να πάρεις με τόσα λεφτά σε γνωστες μαρκες toshiba-dell-hp δεν το λες ακριβώς gaming αλλά ούτε και Laptop επειδή θα πας στις 17" μάλλον, που για μενα ειναι ντουλάπες. Είχα παλιά και το πούλησα με συνοπτικές διαδικασίες...

Del Piero
14-05-09, 18:27
οταν λεω για παιχνιδια δν εννοω τπτ τρομερο, θελω να μου κρατησει 4-5 χρονια και να μπορω να παιζω με ανεση κανα red alert, manageraki και line age. για οθονη θα προτιμουσα 16αρα αλλα δν ξερω αμα λεει να εχεις 16αρα και full hd. κατι αλλο ξερεται τιποτα για τους τετραπυρηνους επεξεργαστες εχει παρει το ματι μου μονο 2 φορητους. ποτε θα κυκλοφορησουν και αλλοι?ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας.

and64
14-05-09, 19:18
οταν λεω για παιχνιδια δν εννοω τπτ τρομερο, θελω να μου κρατησει 4-5 χρονια και να μπορω να παιζω με ανεση κανα red alert, manageraki και line age. για οθονη θα προτιμουσα 16αρα αλλα δν ξερω αμα λεει να εχεις 16αρα και full hd. κατι αλλο ξερεται τιποτα για τους τετραπυρηνους επεξεργαστες εχει παρει το ματι μου μονο 2 φορητους. ποτε θα κυκλοφορησουν και αλλοι?ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας.

Τετραπύρονοι σε φορητό δεν ξέρω αν και εφόσον θα κυκλοφορήσουν σε λογικές τιμές και δεν ξέρω και κατά πόσο χρειάζονται, και τι κάνουν από ρεύμα κλπ...πλεον μπαίνεις σε χωράφια desktop;)

Τωρα 4-5 χρόνια ειναι αρκετά μεγάλος ορίζοντας για παιχνίδια σε laptop, εδω στα 2 χρόνια δεν παίζουν τα παιχνίδια σε σταθερό αν δεν έχεις την top κάρτα που κυκλοφορούσε πριν 2 χρόνια (και πάλι παίζεται)

full hd σε τόσο μικρή οθόνη θα σου βγεί το μάτι σε browsing/office κλπ...

Δες αυτό (http://www.skroutz.gr/s/61040/Toshiba-Qosmio-X300-130.html) και αυτό (http://www.skroutz.gr/s/77742/Toshiba-Satellite-P300-21E.html) είναι ιδανικά πιστεύω για την περίπτωση που τα θες αφού το έχεις πάρει απόφαση να σκάσεις το χρήμα...
Μπορείς βέβαια να πάρεις πχ acer ή turbox που στα ίδια λεφτά θα πάρεις πολύ πιο δυνατό μηχάνημα αλλά προσωπικά δεν θα το έκανα γιατί σε καμία περίπτωση δεν τα θεωρώ εφάμιλα των toshiba/dell

@ ADSLgr.com All rights reserved.