PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόστιμο στα Multirama για «πρόωρες εκπτώσεις»



Saganos
16-01-06, 16:06
Η Γενική Γραμματεία Εμπορίου του Υπουργείου Ανάπτυξης παραπέμπει για την επιβολή προστίμου τα καταστήματα ηλεκτρονικών «Multirama» στις Νομαρχίες που αυτά δραστηριοποιούνται, διότι με δημόσια καταχώρισή τους (διαφήμιση) προς τους πελάτες τους κάνουν γνωστό ότι διενεργούν προσφορές κατά παράβαση της σχετικής νομοθεσίας.

Υπενθυμίζεται, ότι, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, (άρθρο 14 Ν.3377/2005) οι χειμερινές εκπτώσεις ξεκινούν την πρώτη Δευτέρα μετά τις 20 Ιανουαρίου και διαρκούν πέντε εβδομάδες. Έτσι, φέτος οι χειμερινές εκπτώσεις αρχίζουν στις 23 Ιανουαρίου και τελειώνουν στις 26 Φεβρουαρίου.

Επιπλέον τονίζεται ότι, όπως ορίζει ο νόμος, 30 ημέρες πριν την έναρξη των εκπτώσεων, δηλαδή από τις 24 Δεκεμβρίου 2005 απαγορεύεται στα καταστήματα να ανακοινώνουν, προς το κοινό, εκπτώσεις ή προσφορές με οποιονδήποτε τρόπο, ιδίως με διαφήμιση, επιστολές ή ανάρτηση διαφημιστικών πινακίδων.

Στους παραβάτες, ο γγ της Περιφέρειας επιβάλλει πρόστιμο μετά από γνωμοδότηση της αρμόδιας Επιτροπής, μέχρι το 0,5% των ακαθαρίστων ετήσιων εσόδων του προηγούμενου έτους. Σε περίπτωση υποτροπής, το πρόστιμο που επιβάλλεται μπορεί να φτάνει το 3% των ακαθαρίστων ετήσιων εσόδων.

Πρόστιμο στα Multirama από το υπουργείο Ανάπτυξης για «πρόωρες εκπτώσεις» (http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=677039&lngDtrID=251)

NoYmErOs
16-01-06, 16:15
Για κάντε μια βόλτα στην Τσιμισκή να δείτε τι γίνεται... αφού νόμιζα εχθές ότι άρχισαν η εκπτώσεις....

Η αγορά πιέζετε τόσο νομίζω που κάτι πρέπει να κάνει για να πουλήσει.... και μάλλον πέφτει και σε λάθη

PopManiac
16-01-06, 16:20
Νομίζω πως η είδηση αυτή είναι ενδεικτική των διαρθρωτικών προβλημάτων της Ελληνικής οικονομίας.

Πού ακούστηκε κυβέρνηση να επιβάλλει πρόστιμο για προσφορές μιας εταιρείας προ καθορισμένων ημερομηνιών; Αυτή είναι η λειτουργία της ελεύθερης αγοράς;

Πώς ζητάμε από τη μία απελευθέρωση στις τηλεπικοινωνίες και από την άλλη ανεχόμαστε τέτοιες ρυθμιστικές παρεμβάσεις;

WAntilles
16-01-06, 16:24
Μην τύχει και φθηνήνει κατιτίς. Πάντα και μόνο να ακριβαίνουν.

Ανάλγητη Δεξιά περιπτεράδων.

Τί περίμενες;

largo
16-01-06, 16:25
Νομίζω πως η είδηση αυτή είναι ενδεικτική των διαρθρωτικών προβλημάτων της Ελληνικής οικονομίας.

Πού ακούστηκε κυβέρνηση να επιβάλλει πρόστιμο για προσφορές μιας εταιρείας προ καθορισμένων ημερομηνιών; Αυτή είναι η λειτουργία της ελεύθερης αγοράς;

Πώς ζητάμε από τη μία απελευθέρωση στις τηλεπικοινωνίες και από την άλλη ανεχόμαστε τέτοιες ρυθμιστικές παρεμβάσεις;

Μα, δεν υπάρχει καμία "ελευθερη αγορά". Ούτε κανένας υγιής ανταγωνισμός. Όλα τα πράγματα εφαρμόζονται στρεβλά στην Ελλάδα, δυστυχώς.

Μαζί με την δική σου απάντηση, να πω και εγώ γιατί να μην ανοίγουν τα μαγαζιά και την Κυριακή, όπως και στην υπόλοιπη Ευρώπη ;

Λόγω της δουλειάς μου ταξιδεύω τακτικά. Οι προσφορές (MUST GO τις λένε τις προσφορές), είναι standard ακόμα και σε μεγάλα πολυκαταστήματα στην Ευρώπη. Καλά, για την Αμερική δεν συζητάμε ...

Κανένας δεν επέβαλε κανένα πρόστιμο ...

Κ.

Cafeeine
16-01-06, 16:36
Με βάση ποιά νομοθεσία έπεσε το πρόστιμο?

george_apan
16-01-06, 16:58
Φαίνεται ψάχνουνε απεγνωσμένα για έσοδα και χτυπούν ότι βρουν μπροστά τους...

Και συγγνώμη αλλά μαζί με αυτά δεν συμπεριλαμβάνονται και οι προσφορές των isps (συμπεριλαμβανομένης της otenet) για πακετάκια (2+2, 3+3, 6+6); Δεν διαφημίζονται αυτά τώρα δηλαδής; Καλά δεν μας συμφέρει το ξέρω, αλλά γιατί δεν χτυπάει και την otenet; Ή ο νόμος είναι μόνο για τα καταστήματα;

mrsaccess
16-01-06, 17:10
Καθίστε βρε παιδιά! Μονίμως βλέπουμε τη λέξη «προσφορές» παντού!
Από τα σούπερ μάρκετ μέχρι όλα τα καταστήματα ηλεκτρονικών.
Δεν μπορεί να μπει πρόστιμο για αυτό!

Μήπως στη συγκεκριμένη περίπτωση λοιπόν, κάτι άλλο έκανε το multirama που έχει να κάνει με τη περίοδο των εκπτώσεων; Μήπως έτσι προστατεύτηκαν μικρότερα καταστήματα;
Γιατί πρέπει να υπάρχει προστασία ακόμα και στην ελεύθερη αγορά. Αν εγώ πχ έχω χρήμα, τότε πουλάω κάτω του κόστους (και χάνω) μέχρι να κλείσω όλους τους υπόλοιπους. Μόλις κλείσουν όμως σας βαράω στα αυτιά!


Ερώτηση: τι κέρδη βγάζουν καταστήματα όπως τα multirama;
Ανάλογα με αυτό μπορεί 0.5% των ακαθάριστων εισόδων να είναι πολύ υψηλό ή χαμηλό πρόστιμο.

PopManiac
16-01-06, 17:16
Καθίστε βρε παιδιά! Μονίμως βλέπουμε τη λέξη «προσφορές» παντού!
Από τα σούπερ μάρκετ μέχρι όλα τα καταστήματα ηλεκτρονικών.
Δεν μπορεί να μπει πρόστιμο για αυτό!

Μήπως στη συγκεκριμένη περίπτωση λοιπόν, κάτι άλλο έκανε το multirama που έχει να κάνει με τη περίοδο των εκπτώσεων; Μήπως έτσι προστατεύτηκαν μικρότερα καταστήματα;
Γιατί πρέπει να υπάρχει προστασία ακόμα και στην ελεύθερη αγορά. Αν εγώ πχ έχω χρήμα, τότε πουλάω κάτω του κόστους (και χάνω) μέχρι να κλείσω όλους τους υπόλοιπους. Μόλις κλείσουν όμως σας βαράω στα αυτιά!


Ερώτηση: τι κέρδη βγάζουν καταστήματα όπως τα multirama;
Ανάλογα με αυτό μπορεί 0.5% των ακαθάριστων εισόδων να είναι πολύ υψηλό ή χαμηλό πρόστιμο.

Δε διαφωνώ με αυτά που λες mrsaccess αλλά μου φαίνεται πως στην προκειμένη περίπτωση το πρόστιμο μπήκε για προσφορές εκτός εκπτώσεων, δλδ για εντελώς ανούσιους γραφειοκρατικούς λόγους...

Στην τελική, δε νομίζω - και χωρίς να είμαι απόλυτος - να έχει παίξει ποτέ περίπτωση προσφορών κάτω του κόστους στην Ελλάδα. Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχουμε δει κανένα τέτοιο κολοσσό που να δυναμιτίσει την αγορά...

giorgosc61
16-01-06, 17:17
Ήθελα να ηξερα τι σώι προσφορά κάναν τα multirama. Είναι πανάκριβα.
Τον φορητό μου τον είχαν 200 ευρώ πιο ακριβά από ότι τον πήρα !!!

golity
16-01-06, 17:23
Πάντως όποτε έμπαινα στη σελίδα του Multirama, έβλεπα ότι οι τίμες του ήταν λίγο πιό τσιμπιμένες σε σχέση με τους άλλους... απόφάσισε λοιπόν το Multirama να ρίξει λίγο τις τιμές του σε κάποια προϊόντα και έφαγε πρόστιμο;;; :evil::evil::evil:

vasper
16-01-06, 17:24
Αν ΔΙΑΦΗΜΗΣΕΙ προσφορές κάποιος πριν την επίσημη περίοδο θεωρείτε ΑΘΕΜΙΤΟΣ Ανταγωνισμός. Εϊναι ΑΠΛΟ.... Τί "η Δεξιά φταίει" και "Καταστολή της επιχειρηματικότητας " σπεύδετε να φωνάξετε;

Δηλαδή επειδή το Multirama θέλει να προσελκήσει κόσμο θα το κάνει εις βάρος των άλλων, κυρίως μικρών;

Λίγη λογική βρε παιδιά... δεν βλάπτει...

largo
16-01-06, 17:30
Αν ΔΙΑΦΗΜΗΣΕΙ προσφορές κάποιος πριν την επίσημη περίοδο θεωρείτε ΑΘΕΜΙΤΟΣ Ανταγωνισμός. Εϊναι ΑΠΛΟ.... Τί "η Δεξιά φταίει" και "Καταστολή της επιχειρηματικότητας " σπεύδετε να φωνάξετε;

Δηλαδή επειδή το Multirama θέλει να προσελκήσει κόσμο θα το κάνει εις βάρος των άλλων, κυρίως μικρών;

Λίγη λογική βρε παιδιά... δεν βλάπτει...

Δεν μας τα λες καλά. ΟΛΕΣ οι μεγάλες αλυσίδες, πουλάνε ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ απο τους μικρούς. Που βλέπεις το "εις βαρος των άλλων και κυρίως των μικρών" ;

Τουλάχιστον 7-10%.

Κ.

Saganos
16-01-06, 17:30
Πάντως το όλο παιγνίδι έχει μια περίεργη και αντιφατική λογική:

Ποιος ο γνώμωνας; (λέει το κράτος) να κερδίσει ο καταναλωτής. Βάζω όμως πρόστιμο σε όποιον κάνει προσφορές (που είναι προς ώφελος του καταναλωτή) γιατί έτσι ζημιώνονται οι άλλες επιχειρήσεις (συνήθως μικρόμεσαιες) που δεν έχουν εξαγγείλει ή δεν μπορούν να κάνουν όλο το χρόνο προσφορές.
Απ' την άλλη όμως απελέυθερώνω το ωράριο (μέχρι να το κάνω 24 ώρες/7 μέρες) κάτι που θα τσακίσει (και λόγω κόστους συντήρησης θα κλείσει) τις μικρές επιχειρήσεις προς ...ώφελος του καταναλωτή.

PopManiac
16-01-06, 17:39
Πάντως το όλο παιγνίδι έχει μια περίεργη και αντιφατική λογική:

Ποιος ο γνώμωνας; (λέει το κράτος) να κερδίσει ο καταναλωτής. Βάζω όμως πρόστιμο σε όποιον κάνει προσφορές (που είναι προς ώφελος του καταναλωτή) γιατί έτσι ζημιώνονται οι άλλες επιχειρήσεις (συνήθως μικρόμεσαιες) που δεν έχουν εξαγγείλει ή δεν μπορούν να κάνουν όλο το χρόνο προσφορές.
Απ' την άλλη όμως απελέυθερώνω το ωράριο (μέχρι να το κάνω 24 ώρες/7 μέρες) κάτι που θα τσακίσει (και λόγω κόστους συντήρησης θα κλείσει) τις μικρές επιχειρήσεις προς ...ώφελος του καταναλωτή.

Ότι ακριβώς εννοούσα για διαρθρωτικά προβλήματα της Ελληνικής οικονομίας!!:thumb_dup :respekt:

mrsaccess
16-01-06, 17:41
Κάποιος μπορεί να φάει πρόστιμο και αν πει ότι κάνει προσφορές ενώ στην πραγματικότητα δεν κάνει.
Δεν είναι ανάγκη να πουλάει κάτω του κόστους.

Πχ, κάνω μια εικασία. Ένα μεγάλο μέρος (40% ίσως) του τζίρου των εμπορικών καταστημάτων έρχεται μέσα στις γιορτές (Χριστούγεννα & Πάσχα) που ο κόσμος έχει και περισσότερα χρήματα και διάθεση να τα ξοδέψει.
Το multirama λοιπόν, κάνοντας προσφορές μέσα στα Χριστούγεννα -ένα μήνα πριν τις εκπτώσεις-, μαζεύει όλο το χαρτί της αγοράς! Τόσο μάλιστα που ίσως να το συμφέρει να πληρώσει και πρόστιμο!
Αλλά τα μικρότερα καταστήματα (όλων των ειδών) χάνουν πολύτιμα έσοδα από την περίοδο των γιορτών, περίοδο που αναμένουν πολλοί καταστηματάρχες για να κλείσουν τη χρονιά με κέρδη και όχι απώλειες.
Και δεν μιλάω μόνο για μαγαζιά ηλεκτρονικών ειδών αλλά ακόμα και ρούχων, γιατί ο καταναλωτής αναδιοργανώνει τις ανάγκες του. Πχ:
«Αφού η ψηφιακή που θέλω έπεσε στα 500€ την παίρνω τώρα και άσε ρούχα κτλ για μετά τις γιορτές».

Επαναλαμβάνω ότι απλά εικάζω και δεν γνωρίζω κάτι επί του συγκεκριμένου θέματος.

largo
16-01-06, 17:44
Πάντως το όλο παιγνίδι έχει μια περίεργη και αντιφατική λογική:
Απ' την άλλη όμως απελέυθερώνω το ωράριο (μέχρι να το κάνω 24 ώρες/7 μέρες) κάτι που θα τσακίσει (και λόγω κόστους συντήρησης θα κλείσει) τις μικρές επιχειρήσεις προς ...ώφελος του καταναλωτή.

Επειδή δεν μου αρέσει να ανακαλύπτω τον τροχό, σε καμιά περίπτωση, να σου πω ότι στην Αγγλία τα μαγαζιά είναι ανοικτά ΚΑΙ Κυριακές (όσα θέλουν, μερικά πχ σε αριστοκρατικές συνοικίες παραμένουν Κυριακή κλειστά). Παράλληλα στην Αγγλία δραστηριοποιούνται ΧΙΛΙΑΔΕΣ μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Αλλωστε ΑΝ το πρόβλημα ήταν οι ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΕΣ και προσωπικές επιχειρήσεις, τότε τα περίφημα ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ (που και τώρα υπάρχουν με άλλο όνομα -αυτόματο κλείσιμο η καπως έτσι) πως τα εξηγείς ; Την δεκαετία 90-2000 έκλεισαν ή χρεωκόπησαν εκατοντάδες μικρές επιχειρήσεις εξ αιτίας των αντ. κριτηρίως.

Λοιπόν ή είναι ΑΣΧΕΤΟΙ όσοι βγάζουν τους ΄νομους και τις διατάξεις, ή κάτι κρύβεται. Για καλό πάντως του κοινού Ελληνα ΔΕΝ αποφασίζουν. Period.

K.

largo
16-01-06, 17:46
Κάποιος μπορεί να φάει πρόστιμο και αν πει ότι κάνει προσφορές ενώ στην πραγματικότητα δεν κάνει.
Δεν είναι ανάγκη να πουλάει κάτω του κόστους.

Πχ, κάνω μια εικασία. Ένα μεγάλο μέρος (40% ίσως) του τζίρου των εμπορικών καταστημάτων έρχεται μέσα στις γιορτές (Χριστούγεννα & Πάσχα) που ο κόσμος έχει και περισσότερα χρήματα και διάθεση να τα ξοδέψει.
Το multirama λοιπόν, κάνοντας προσφορές μέσα στα Χριστούγεννα -ένα μήνα πριν τις εκπτώσεις-, μαζεύει όλο το χαρτί της αγοράς! Τόσο μάλιστα που ίσως να το συμφέρει να πληρώσει και πρόστιμο!


Λοιπόν και τα Hondos Centers κάνουν το εξης: πας τώρα, διαλέγεις κάτι, δίνεις το 5% προκαταβολή, στα φυλάνε και τα παίρνεις στις εκπτώσεις με την σχετική χαμηλή (?) τιμή.

Πως σου φαίνεται αυτό ;


K.

mrsaccess
16-01-06, 17:50
Ιδανική περίπτωση προστίμου! ;)

no_logo
16-01-06, 18:18
Συμφωνώ και γω, η αγορά πρέπει να είναι εντελώς ελεύθερη, αχαλίνωτη.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα μαγαζιά να μην δουλεύουνε όλο τον χρόνο, σαββατοκύριακα, αργίες ακόμα και την νύχτα. Τι θέλουνε επιτέλους αυτές οι πωλήτριες; ελεύθερο χρόνο; διακοπές, και τριψίματα με το έτερον ήμισυ; Δουλειά δουλειά και ξανά δουλειά, αυτό θα είναι το μόνο που θα πρέπει να σκεφτόμαστε. Στο φινάλε το λέγανε και οι ναζί “ η εργασία απελευθερώνει” ήταν το κλασικό τσιτάτο γραμμένο σε πινακίδες έξω από τα στρατόπεδα εργασίας.
Μόνο να ευχόμαστε να μην φέρει ποτέ ο καιρός άσχημα γυρίσματα για μας και την παρέα μας και βρεθούμε εμείς να κάνουμε αυτές τις δουλειές, πολύ θα ήθελα να δω τότε μερικούς τι θα λέγανε.
Πρόσφατα μιλούσα με 2 παιδιά που δουλεύουνε στο the mall. Πριν τα εγκαίνια ο εργοδότης τους επειδή δεν προλάβαινε να έχει έτοιμο το μαγαζί τους υποχρέωσε να δουλέψουν 36 ώρες συνεχόμενα. Όταν το μαγαζί τελείωσε και ανοίξανε οι πόρτες για το κοινό, οι περισσότεροι εργαζόμενοι από την υπερένταση έβαλαν τα κλάματα. Αυτή την κοινωνία ετοιμάζετε για τα παιδιά σας.

ReverseR
16-01-06, 18:23
Συμφωνώ και γω, η αγορά πρέπει να είναι εντελώς ελεύθερη, αχαλίνωτη.


Συμφωνω και γω, αν και τα κουμούνια θα μας το κολλήσουν το σημαιάκι του φιλελεύθερου! :)

largo
16-01-06, 18:28
Συμφωνώ και γω, η αγορά πρέπει να είναι εντελώς ελεύθερη, αχαλίνωτη.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα μαγαζιά να μην δουλεύουνε όλο τον χρόνο, σαββατοκύριακα, αργίες ακόμα και την νύχτα. Τι θέλουνε επιτέλους αυτές οι πωλήτριες; ελεύθερο χρόνο; διακοπές, και τριψίματα με το έτερον ήμισυ; Δουλειά δουλειά και ξανά δουλειά, αυτό θα είναι το μόνο που θα πρέπει να σκεφτόμαστε. Στο φινάλε το λέγανε και οι ναζί “ η εργασία απελευθερώνει” ήταν το κλασικό τσιτάτο γραμμένο σε πινακίδες έξω από τα στρατόπεδα εργασίας.
Πρόσφατα μιλούσα με 2 παιδιά που δουλεύουνε στο the mall. Πριν τα εγκαίνια ο εργοδότης τους επειδή δεν προλάβαινε να έχει έτοιμο το μαγαζί τους υποχρέωσε να δουλέψουν 36 ώρες συνεχόμενα. Όταν το μαγαζί τελείωσε και ανοίξανε οι πόρτες για το κοινό, οι περισσότεροι εργαζόμενοι από την υπερένταση έβαλαν τα κλάματα. Αυτή την κοινωνία ετοιμάζετε για τα παιδιά σας.

Προφανώς δεν έχεις δουλέψει σε ιδιωτική εταιρία ποτέ. Αυτά δεν είναι νέα πράγματα. Στις ιδιωτικές εταιρίες, δουλεύουν με το βασικό μισθό ή κοντά του, από 9 το πρωι μέχρι όσο πάει. Τώρα ανακάλυψες τα θέματα αυτά ;

K.

ReverseR
16-01-06, 18:33
Προφανώς δεν έχεις δουλέψει σε ιδιωτική εταιρία ποτέ. Αυτά δεν είναι νέα πράγματα. Στις ιδιωτικές εταιρίες, δουλεύουν με το βασικό μισθό ή κοντά του, από 9 το πρωι μέχρι όσο πάει. Τώρα ανακάλυψες τα θέματα αυτά ;

K.

δλδ στα νοσοκομεία ένας γιατρος δουλεύει 24 ώρες το 24ορο.

Αν δεν το συνεχίσεις λίγο το σκεπτικό σου, έτσι σαν συνθημα, δεν λεει απολύτως τπτα!

no_logo
16-01-06, 18:37
Προφανώς δεν έχεις δουλέψει σε ιδιωτική εταιρία ποτέ. Αυτά δεν είναι νέα πράγματα. Στις ιδιωτικές εταιρίες, δουλεύουν με το βασικό μισθό ή κοντά του, από 9 το πρωι μέχρι όσο πάει. Τώρα ανακάλυψες τα θέματα αυτά ;

K.

προφανώς μέχρι σήμερα εχω δουλέψει μόνο στον ιδιωτικό τομέα και επειδή ξέρω πως είναι μπορώ να τα κριτικάρω και να πω πως δεν μου αρέσει.
Αντίθετα όσοι αποδέχονται αυτές τις πρακτικές είναι ή εργασιομανείς ή στελέχη που ξέρουνε να δίνουνε μόνο οδηγίες και νουθεσίες για μεγαλύτερη αποδοτικότητα αλλά όταν θα πρέπει να βρέξουνε κώλο τα ξεχνάνε όλα.

largo
16-01-06, 18:45
δλδ στα νοσοκομεία ένας γιατρος δουλεύει 24 ώρες το 24ορο.

Αν δεν το συνεχίσεις λίγο το σκεπτικό σου, έτσι σαν συνθημα, δεν λεει απολύτως τπτα!

Κανένα σύνθημα. Απλά από την μια λέμε ότι με την ΠΛΗΡΗ απελευθέρωση του ωραρίου λειτουργίας των καταστημάτων, ακόμα και την Κυριακή, θίγονται οι ώρες εργασίας των υπαλλήλων ή των μικρών επιχειρήσεων που δεν μπορούν να προσλάβουν άλλους υπαλλήλους, και από την άλλη αυτά ισχύουν και με το ΠΑΡΑΠΑΝΩ στις ιδιωτικές επιχειρήσεις κάθε μεγέθους εδώ και χρόνια. Το ωράριο 9-5 ΔΕΝ εφαρμόζεται σε ΚΑΜΜΙΑ εταιρία. Σε καμία.

Οσο για τους γιατρούς που λες, είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα, και όχι του παρόντος.

Κ.

ypopto_mpifteki
16-01-06, 18:46
Αν θέλουν να προστατεύσουν τα μικρά καταστήματα τότε να απογορέψουν τα φτηνοπροϊόντα μάρκα μέκαψες στους κράχτες των υπερκαταστημάτων, Carefur, Media Markt, Fnac, ΥπερΜαρινόπουλος, Κωτσόβολος και δε συμμαζεύεται. Έτσι θα αναγκαστούν να κάνουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ εκπτώσεις σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ προϊόντα οχι κραχτοπροσφορές και θα ανέβει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ο ανταγωνισμός. Ο πελάτης θα έχει τη πραγματική επιλογή είτε να πάει εκεί να το πάρει φθηνά είτε να μην ταλαιωρηθεί καθόλου και να το πάρει λίγο φτηνότερα κοντά στο σπίτι του. Κράτος είναι οτι θέλει μπορεί να κάνει για να προστατέψει καταναλωτές και μικροεπιχειρήσεις. Έχουμε δει πολύ πιο "τρελές" ρυθμίσεις σε άλλα ευρωπαϊκά κράτη. Είναι λοιπόν κράτος η δεν είναι. Η με προστατεύουν κι εγω πληρώνω φόρους είτε δε με προστατεύουν και κοιτάω να τους κλέψω απο όπου μπορώ είτε σαν πελάτης είτε σαν καταστηματάρχης.

Οχι σε μια αγορά τις ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗΣ υποτιθέμενων προσφορών.
Ναι σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ προσφορές με τη παρέμβαση μιας πολιτείας που θα νοιάζεται για το καταναλωτή και το φορολογούμενο.

largo
16-01-06, 18:47
προφανώς μέχρι σήμερα εχω δουλέψει μόνο στον ιδιωτικό τομέα και επειδή ξέρω πως είναι μπορώ να τα κριτικάρω και να πω πως δεν μου αρέσει.
Αντίθετα όσοι αποδέχονται αυτές τις πρακτικές είναι ή εργασιομανείς ή στελέχη που ξέρουνε να δίνουνε μόνο οδηγίες και νουθεσίες για μεγαλύτερη αποδοτικότητα αλλά όταν θα πρέπει να βρέξουνε κώλο τα ξεχνάνε όλα.

.. ή έχουνε ανάγκη για δουλειά και κάνουνε υπομονή. Αλλιώς χάνουνε την δουλειά.

Κ.

ypopto_mpifteki
16-01-06, 18:55
Πάντως όποτε έμπαινα στη σελίδα του Multirama, έβλεπα ότι οι τίμες του ήταν λίγο πιό τσιμπιμένες σε σχέση με τους άλλους... απόφάσισε λοιπόν το Multirama να ρίξει λίγο τις τιμές του σε κάποια προϊόντα και έφαγε πρόστιμο;;; :evil::evil::evil:

Εγω αυτά δε τα πιστεύω, μάλλον κουτοπονηριά του γερμαναρά είναι. Σου λέει κάτσε να προσποιηθώ οτι τάχα κάνω εκπτώσεις τώρα που μου τη λένε επειδή αγόρασα και το e-shop και οτι συνεργάζομαι με άλλους ώστε ουσιαστικά ΝΑ ΜΗΝ ΡΙΞΩ τις τιμές και ταυτόχρονα κάνωντας μεγάλο μέρος της αγοράς τσιφλίκι μου και θα τους αφήσω να μου βάλουν πρόστιμο όταν παρουσιάσω τη τάδε προσφορά στη τάδε εποχή (που σίγουρα θα φαω πρόστιμο) για να εχω να λεω οτι ΤΑΧΑ δε με αφήνουν να πουλήσω φτηνά γι αυτό κι εγω είμαι ακριβός.
Άσε ρε Μήτρο. (θα του έλεγα εγω)
Πονηριά τσομπάνη ο κύριος. Κατάλαβες?:mad:

ReverseR
16-01-06, 18:57
Κανένα σύνθημα. Απλά από την μια λέμε ότι με την ΠΛΗΡΗ απελευθέρωση του ωραρίου λειτουργίας των καταστημάτων, ακόμα και την Κυριακή, θίγονται οι ώρες εργασίας των υπαλλήλων ή των μικρών επιχειρήσεων που δεν μπορούν να προσλάβουν άλλους υπαλλήλους, και από την άλλη αυτά ισχύουν και με το ΠΑΡΑΠΑΝΩ στις ιδιωτικές επιχειρήσεις κάθε μεγέθους εδώ και χρόνια. Το ωράριο 9-5 ΔΕΝ εφαρμόζεται σε ΚΑΜΜΙΑ εταιρία. Σε καμία.

Οσο για τους γιατρούς που λες, είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα, και όχι του παρόντος.

Κ.

Πιστεψέ με έχω γνωστούς με ωράρια του τύπου 9-7.

Εν πάσει περιπτωσει αυτό που θέλω να πω είναι οτι απελευθέρωση δεν είναι κατανάγκη κακό, τπτα παραπάνω

no_logo
16-01-06, 18:58
.. ή έχουνε ανάγκη για δουλειά και κάνουνε υπομονή. Αλλιώς χάνουνε την δουλειά.

Κ.

μόνο έγώ βλέπω διαφορά ανάμεσα στο κάνω υπομονή και στην πρόταση που κάνεις παραπάνω για απελευθέρωση του ωραρίου; Αν έτσι καταλαβαίνεις την υπομονή :respekt: το "λογικό σχήμα" μας γα*****, εεε πάρτε μας και τα σώβρακα είναι υπομονή; τι αλλο θα διαβάσω :D

ypopto_mpifteki
16-01-06, 19:04
Συμφωνώ και γω, η αγορά πρέπει να είναι εντελώς ελεύθερη, αχαλίνωτη.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα μαγαζιά να μην δουλεύουνε όλο τον χρόνο, σαββατοκύριακα, αργίες ακόμα και την νύχτα. Τι θέλουνε επιτέλους αυτές οι πωλήτριες; ελεύθερο χρόνο; διακοπές, και τριψίματα με το έτερον ήμισυ; Δουλειά δουλειά και ξανά δουλειά, αυτό θα είναι το μόνο που θα πρέπει να σκεφτόμαστε. Στο φινάλε το λέγανε και οι ναζί “ η εργασία απελευθερώνει” ήταν το κλασικό τσιτάτο γραμμένο σε πινακίδες έξω από τα στρατόπεδα εργασίας.
Μόνο να ευχόμαστε να μην φέρει ποτέ ο καιρός άσχημα γυρίσματα για μας και την παρέα μας και βρεθούμε εμείς να κάνουμε αυτές τις δουλειές, πολύ θα ήθελα να δω τότε μερικούς τι θα λέγανε.
Πρόσφατα μιλούσα με 2 παιδιά που δουλεύουνε στο the mall. Πριν τα εγκαίνια ο εργοδότης τους επειδή δεν προλάβαινε να έχει έτοιμο το μαγαζί τους υποχρέωσε να δουλέψουν 36 ώρες συνεχόμενα. Όταν το μαγαζί τελείωσε και ανοίξανε οι πόρτες για το κοινό, οι περισσότεροι εργαζόμενοι από την υπερένταση έβαλαν τα κλάματα. Αυτή την κοινωνία ετοιμάζετε για τα παιδιά σας.

Κάποιοι δούλευαν τέτοια ωράρια απο το 2000 σε πληροφορώ όταν μεγάλο όνομα στο χώρο των τροφίμων ήθελε να αλλάξει look στα καταστήματα του. Μάλιστα η διεύθυνση ψήφιζε πάντα μπλε δαγκωτό και βοήθαγε σε διορισμούς την τότε αντιπολίτευση ενω απο οτι λεγόταν στα διευθυντικά τους συμβούλια άκουγες κάθε δυο προτάσεις τις λέξεις "περιμένουμε απο στιγμή σε στιγμή το ελεύθερο ωράριο" που τελικά ήρθε προς απογοήτευση τους το 2005 και οχι απο το 2000 20001 όπως το περίμεναν. (καρατσεκαρισμένα ολα αυτά)
Το παιχνίδι είναι στημένο παίδες.

largo
16-01-06, 19:06
μόνο έγώ βλέπω διαφορά ανάμεσα στο κάνω υπομονή και στην πρόταση που κάνεις παραπάνω για απελευθέρωση του ωραρίου; Αν έτσι καταλαβαίνεις την υπομονή :respekt: το "λογικό σχήμα" μας γα*****, εεε πάρτε μας και τα σώβρακα είναι υπομονή; τι αλλο θα διαβάσω :D

Εξακολουθώ να μην βλέπω κάτι τι κακό στην πλήρη απελευθέρωση του ωραρίου. Οσο για την υπομονή, είναι το μόνο _δυστυχώς_ πράγμα που μπορεί να κάνει ένας υπάλληλος σε μια ΜΗ ευνομούμενη χώρα, όπως η Ελλάδα.

Κ.

viron
16-01-06, 21:25
Άλλο να κάνεις ραδιο-τηλεοπτική διαφήμιση προσφορές προ των εκπτώσεων και άλλο η βιτρίνα.

Στη βιτρίνα κάνουν τα στραβά μάτια γιατί απευθύνεται σε 'τυχαίους' περαστικούς, ενώ η διαφήμιση τράβαει κόσμο από παντού.

Πρακτικά ο νόμος αφορά τη διαφήμιση και βοηθάει αν πάς και 'καρφωτός'!

Βύρων.

mrsaccess
16-01-06, 21:40
Πράγματι, η νομοθεσία δεν είναι επαρκής όσο αφορά τα εργατικά δικαιώματα.

Γνωστός μου που ζει πλέον στη Γαλλία μου εξήγησε το δικό τους σύστημα.
Εκεί ο εργοδότης μετά από μια περίοδο δοκιμής (από 0 μέρες ως 2 χρόνια) υποχρεούται να σου υπογράψει ειδικό συμβόλαιο που είναι το αντίστοιχο της μονιμότητας του δημοσίου σε εμάς!
Κοινώς δεν μπορεί να σε απολύσει παρά μόνο για πολύ σοβαρούς λόγους.
Αν σε απολύσει με το πρόσχημα των περικοπών τότε δεν έχει δικαίωμα να προσλάβει άλλο υπάλληλο αν δεν ξαναπροσλάβει πρώτα εσένα!

Φυσικά οι Γάλλοι δουλεύουν πραγματικό 8ωρο και παίρνουν καλύτερο μισθό χωρίς να φοβούνται για το μέλλον τους.


Προς αποκατάσταση της αλήθειας όμως, δεν δουλεύουν σε όλες τις Ελληνικές εταιρείες οι υπάλληλοι 10ωρα...

sdikr
16-01-06, 21:45
Πράγματι, η νομοθεσία δεν είναι επαρκής όσο αφορά τα εργατικά δικαιώματα.

Γνωστός μου που ζει πλέον στη Γαλλία μου εξήγησε το δικό τους σύστημα.
Εκεί ο εργοδότης μετά από μια περίοδο δοκιμής (από 0 μέρες ως 2 χρόνια) υποχρεούται να σου υπογράψει ειδικό συμβόλαιο που είναι το αντίστοιχο της μονιμότητας του δημοσίου σε εμάς!
Κοινώς δεν μπορεί να σε απολύσει παρά μόνο για πολύ σοβαρούς λόγους.
Αν σε απολύσει με το πρόσχημα των περικοπών τότε δεν έχει δικαίωμα να προσλάβει άλλο υπάλληλο αν δεν ξαναπροσλάβει πρώτα εσένα!

Φυσικά οι Γάλλοι δουλεύουν πραγματικό 8ωρο και παίρνουν καλύτερο μισθό χωρίς να φοβούνται για το μέλλον τους.


Προς αποκατάσταση της αλήθειας όμως, δεν δουλεύουν σε όλες τις Ελληνικές εταιρείες οι υπάλληλοι 10ωρα...

Ναι καμιά φορά κάνουν και 12ώρα + :p

john_who
16-01-06, 21:54
Πράγματι, η νομοθεσία δεν είναι επαρκής όσο αφορά τα εργατικά δικαιώματα.

Γνωστός μου που ζει πλέον στη Γαλλία μου εξήγησε το δικό τους σύστημα.
Εκεί ο εργοδότης μετά από μια περίοδο δοκιμής (από 0 μέρες ως 2 χρόνια) υποχρεούται να σου υπογράψει ειδικό συμβόλαιο που είναι το αντίστοιχο της μονιμότητας του δημοσίου σε εμάς!
Κοινώς δεν μπορεί να σε απολύσει παρά μόνο για πολύ σοβαρούς λόγους.
Αν σε απολύσει με το πρόσχημα των περικοπών τότε δεν έχει δικαίωμα να προσλάβει άλλο υπάλληλο αν δεν ξαναπροσλάβει πρώτα εσένα!

Φυσικά οι Γάλλοι δουλεύουν πραγματικό 8ωρο και παίρνουν καλύτερο μισθό χωρίς να φοβούνται για το μέλλον τους.


Προς αποκατάσταση της αλήθειας όμως, δεν δουλεύουν σε όλες τις Ελληνικές εταιρείες οι υπάλληλοι 10ωρα...

Πολύ σωστός!
Εκεί βέβαια έχουν ιστορία, Μάης 68 κλπ,
εδώ είμαστε αναλφάβητοι σε επαγγελματική εκπαίδευση και με την πίεση των πολυεθνικών στίβεται ο εργαζόμενος για ψίχουλα...
ειδικά αυτοί που εργάζονται παρτ ταιμ είναι για λύπηση...

gouakis
17-01-06, 01:46
Το οτι υπαρχει ενας νομος και οτι πρεπει να τον σεβαστουμε,καλως η κακως,φαινεται οτι δεν αναφερθηκε απο κανεναν.Αυτο ειναι πολυ πιο σοβαρο απο οποιαδηποτε νομοθετικη ρυθμιση της λειτουργιας των καταστηματων και δυσλειτουργιων της αγορας.Ο νομος ειναι συγκεκριμενος και πρεπει να εφαρμοζεται οπως ειναι και οχι οπως μας βολευει.Εμενα δεν με ενδιαφερει αν ο κυριος Multirama ειναι ακριβος η φτηνος η αν εχει πτωση τζιρου.Αυτο ειναι δικο του προβλημα.Ας περιμενει μια εβδομαδα να κανει οτι προσφορα θελει.Δεν μου αρεσει να το κανει εις βαρος του γειτονικου μαγαζιου που δεν του περισσευουν λεφτα για διαφημιση και εις βαρος μου λογω του οτι ειναι τοσο καιρο ακριβοτερος, θυμηθηκε τωρα να εναρμονισει τις τιμες του με αυτες των συνταγωνιστων του.Αφου παρανομησες κυριε...παρτα στο κεφαλι να εχεις!

shadowman
17-01-06, 01:49
Πράγματι, η νομοθεσία δεν είναι επαρκής όσο αφορά τα εργατικά δικαιώματα.

Γνωστός μου που ζει πλέον στη Γαλλία μου εξήγησε το δικό τους σύστημα.
Εκεί ο εργοδότης μετά από μια περίοδο δοκιμής (από 0 μέρες ως 2 χρόνια) υποχρεούται να σου υπογράψει ειδικό συμβόλαιο που είναι το αντίστοιχο της μονιμότητας του δημοσίου σε εμάς!
Κοινώς δεν μπορεί να σε απολύσει παρά μόνο για πολύ σοβαρούς λόγους.
Αν σε απολύσει με το πρόσχημα των περικοπών τότε δεν έχει δικαίωμα να προσλάβει άλλο υπάλληλο αν δεν ξαναπροσλάβει πρώτα εσένα!

Φυσικά οι Γάλλοι δουλεύουν πραγματικό 8ωρο και παίρνουν καλύτερο μισθό χωρίς να φοβούνται για το μέλλον τους.

φυσικά και δεν θα γνωρίζεις την κρίση που υπάρχει στην γαλλική οικονομία (εχουν μείνει πίσω οι άνθρωποι ) αλλά και συνακόλουθα στην γαλλική κοινωνία (ανοδος ακροδεξιάςhttp://e-rooster.gr/08/2005 /141 (http://e-rooster.gr/08/2005/141) κτλ).
Πραγματική γαλλική εφεύρεση :δημόσιοι υπάλληλοι στον ιδιωτικό τομέα.

papdoux
17-01-06, 01:53
εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω την πολιτικη των εκπτωσεων. Αν σε παιρνει πουλας φτηνα αλλα ολο το χρονο. Για μενα οι εκπτωσεις πρεπει να σταματησουν. Οποιος θελει να προσελκυσει πελατες ας κατεβασει τις τιμες. Γιατι τα μαγαζια περιμενουν το Φεβρουαριο και τον Αυγουστο για να ριξουν τις τιμες; επειδη τους εμειναν λιγα κοματια και θελουν να ξεπουλησουν; ας κατεβασουν τις τιμες νωριτερα. Εδω φωναζουν οτι δεν υπαρχει πελατεια (ο κοσμος δεν αγοραζει και περιμενουν τις εκπτωσεις για να πουλησουν). Γιατι τοτε; γιατι οχι νωριτερα; μηπως τελικα δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα;

Επισης και στη Ιταλια υπαρχει νομος που λεει οτι μια εταιρεια για να κανει απολυσεις πρεπει να εχει παρα πολυ σοβαρους λογους.

Και για την απελευθερωση του ωραριου, συμφωνω. Ολη η Ευρωπη λειτουργει ετσι, εμεις γιατι οχι?

Κατω του κοστους πουλανε πολλες μεγαλες εταιρειες/αλυσιδες για να τραβηξουν κοσμο.

babality
17-01-06, 10:19
Με βάση ποιά νομοθεσία έπεσε το πρόστιμο?
Ναι θα σου πω φιλε μου. Ειναι το αρ.4"Απο τωρα μαζευουμε" παρ.65"για το Πασχα":mad:

maddoggr
17-01-06, 11:48
... Μαζί με την δική σου απάντηση, να πω και εγώ γιατί να μην ανοίγουν τα μαγαζιά και την Κυριακή, όπως και στην υπόλοιπη Ευρώπη ;

Λόγω της δουλειάς μου ταξιδεύω τακτικά. Οι προσφορές (MUST GO τις λένε τις προσφορές), είναι standard ακόμα και σε μεγάλα πολυκαταστήματα στην Ευρώπη. Καλά, για την Αμερική δεν συζητάμε ...
Κ.

Μόνο μια επισύμανση τα καταστήματα στην Αμερική δεν είναι ανοιχτά Κυριακή, μόνο ορισμένα supermarket και παρόμοια καταστήματα όλα τα άλλα ηλεκτονικά, ροθχα κ.τ.λ. δεν είναι ανοιχτά.

viron
17-01-06, 11:59
Πράγματι, η νομοθεσία δεν είναι επαρκής όσο αφορά τα εργατικά δικαιώματα.

Γνωστός μου που ζει πλέον στη Γαλλία μου εξήγησε το δικό τους σύστημα.
Εκεί ο εργοδότης μετά από μια περίοδο δοκιμής (από 0 μέρες ως 2 χρόνια) υποχρεούται να σου υπογράψει ειδικό συμβόλαιο που είναι το αντίστοιχο της μονιμότητας του δημοσίου σε εμάς!
Κοινώς δεν μπορεί να σε απολύσει παρά μόνο για πολύ σοβαρούς λόγους.
Αν σε απολύσει με το πρόσχημα των περικοπών τότε δεν έχει δικαίωμα να προσλάβει άλλο υπάλληλο αν δεν ξαναπροσλάβει πρώτα εσένα!

Φυσικά οι Γάλλοι δουλεύουν πραγματικό 8ωρο και παίρνουν καλύτερο μισθό χωρίς να φοβούνται για το μέλλον τους.


Προς αποκατάσταση της αλήθειας όμως, δεν δουλεύουν σε όλες τις Ελληνικές εταιρείες οι υπάλληλοι 10ωρα...

Δεν ξέρω πού δουλεύει ο γνωστός σου , αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα στην Γαλλία παντού.
Δυστχώς και εκεί έχει μπεί η λογική του ελαστικού ωραρίου, του 'αναλώσιμου' εργατικού δυναμικού, της αποδυνάμωσης των εργατικών κεκτημένων .
Οπωσδήποτε η κατάσταση είναι καλύτερη συγκριτικά με εδώ και αυτό οφείλεται στην καλύτερη λειτουργία των συνδικάτων αλλά και την ενργητικότερη συμετοχή σε αυτά των εργαζομένων.


Βύρων.

kubiak
17-01-06, 12:11
.


Γιατί πρέπει να υπάρχει προστασία ακόμα και στην ελεύθερη αγορά. Αν εγώ πχ έχω χρήμα, τότε πουλάω κάτω του κόστους (και χάνω) μέχρι να κλείσω όλους τους υπόλοιπους. Μόλις κλείσουν όμως σας βαράω στα αυτιά!+1000000000
Πέστα ρε φίλε...

Ακόμα και οι Αμερικάνοι που θεοποιούν την ελεύθερη αγορά γνωρίζουν πως να κρατάνε τις ισοροπίες και να τεμαχίζουν (ή να φρενάρουν) αυτούς που γιγαντώνονται...

Τελικά πολύς κόσμος έχει μεγάλο πρόβλημα με τις λέξεις ελευθερία και ασυδοσία καθώς τις ταυτίζουν...

Αλλά δεν έχουν νιώσει ποτέ το ραβδί του ισχυρού επάνω τους (ή μέσα τους) για να αλλάξουν απόψεις και να πουν ότι ναι μεν η αγορά πρέπει να επιτρέπει στους ικανούς να μεγαλώνουν, πρέπει όμως να δίνει ευκαιρίες και στους μικρούς...

Ψιλά γράμματα όμως...

.

BlindG
17-01-06, 13:28
Δηλαδή επειδή το Multirama θέλει να προσελκήσει κόσμο θα το κάνει εις βάρος των άλλων, κυρίως μικρών;

Λίγη λογική βρε παιδιά... δεν βλάπτει...

Συμφωνώ. Γενικώς τα Multirama προσπαθούν σε βάρους οποιουδήποτε να ξανακερδίσουν μερίδιο της αγοράς. Προσωπικά ούτε που μπαίνω στα μαγαζιά τους γιατί εκτός του οτι είναι πανάκριβοι, δεν βρήκα ούτε μια φορά κάτι που να μου αρέσει.



Κάποιος μπορεί να φάει πρόστιμο και αν πει ότι κάνει προσφορές ενώ στην πραγματικότητα δεν κάνει.
Δεν είναι ανάγκη να πουλάει κάτω του κόστους.

Σχεδόν αυτό που λέεω πιο πάνω.


Αλλά τα μικρότερα καταστήματα (όλων των ειδών) χάνουν πολύτιμα έσοδα από την περίοδο των γιορτών, περίοδο που αναμένουν πολλοί καταστηματάρχες για να κλείσουν τη χρονιά με κέρδη και όχι απώλειες.
Και δεν μιλάω μόνο για μαγαζιά ηλεκτρονικών ειδών αλλά ακόμα και ρούχων, γιατί ο καταναλωτής αναδιοργανώνει τις ανάγκες του. Πχ:
«Αφού η ψηφιακή που θέλω έπεσε στα 500€ την παίρνω τώρα και άσε ρούχα κτλ για μετά τις γιορτές».

Επαναλαμβάνω ότι απλά εικάζω και δεν γνωρίζω κάτι επί του συγκεκριμένου θέματος.

Σίγουρα έχεις δίκιο σε αυτή την εικασία. Βέβαια, με δεδομένες τις τιμές των Multirama θα μου φανεί πολύ περίεργο να μαζέψουν όλο το χαρτί της αγοράς όπως λες γιατί η παραμικρή επίσκεψη σε δεύτερο κατάστημα, θα αποδείξει πιθανότατα το ψευδές των εκπτώσεων.


Συμφωνώ και γω, η αγορά πρέπει να είναι εντελώς ελεύθερη, αχαλίνωτη.
(και *ΟΛΟ* το υπόλοιπο post

:worthy::worthy::worthy::worthy:
Πες τα γιατί έτσι όπως πάμε, στο τέλος θα παίρνουμε σύνταξη 1 εβδομάδα (γιατί το κράτος θα ΕΙΝΑΙ "κοινωνικό"!!!) πριν την προκαθοριμένη ημερομηνία λήξης μας...


Προφανώς δεν έχεις δουλέψει σε ιδιωτική εταιρία ποτέ. Αυτά δεν είναι νέα πράγματα. Στις ιδιωτικές εταιρίες, δουλεύουν με το βασικό μισθό ή κοντά του, από 9 το πρωι μέχρι όσο πάει. Τώρα ανακάλυψες τα θέματα αυτά ;

Αυτό για καλό το είπες τώρα???? Μήπως θα έπρεπε να τους έχουν πάει δεμένους όλους αυτούς που υποχρεώνουν τον εργαζόμενο σε τέτοια ΚΑΤΑΝΤΙΑ????


.. ή έχουνε ανάγκη για δουλειά και κάνουνε υπομονή. Αλλιώς χάνουνε την δουλειά.

Απόλυτο ενδεικτικό της κατάστασης.


Πράγματι, η νομοθεσία δεν είναι επαρκής όσο αφορά τα εργατικά δικαιώματα.

Γνωστός μου που ζει πλέον στη Γαλλία.....

Μπα??? Κάνουνε και καλά πράγματα οι Γάλλοι??? Περίεργο:p

vasper
17-01-06, 14:50
Δεν μας τα λες καλά. ΟΛΕΣ οι μεγάλες αλυσίδες, πουλάνε ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ απο τους μικρούς. Που βλέπεις το "εις βαρος των άλλων και κυρίως των μικρών" ;

Τουλάχιστον 7-10%.

Κ.

!!!! Έχεις πάει σε συνοικιακό κατάστημα να πάρεις έστω και μια δισκέττα; Μη λές ότι θέλεις. Όταν λέω μικρούς δεν εννοώ το Πλαίσιο σε σχέση με το MediaMarkt. Εννοώ τον Κυρ Μπάμπη σε σχέση με τον Multirama.

skyman
17-01-06, 15:07
Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Τώρα που έρχονται οι εκπτώσεις θα κάνει και ο ΟΤΕ καμμιά έκπτωση στα πάγια του ADSL; :D ή μάλλον για να είναι μέσα στο κλίμα των εκπτώσεων ίσως κάνει εκπτώσεις εώς 50% στο Bandwidth των DSLAM. :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.