PDA

Επιστροφή στο Forum : Από on telecoms σε Forthnet 2play



metalhead
16-05-09, 00:26
Γεια σας είμαι στην on telecoms εδώ και ένα χρόνο και σκέφτομαι να παω forthnet για μεγαλύτερες ταχήτητες μιας που στην on πιάνω 10 mbps αν και δεν έχω πρόβλημα με αποσυνδέσεις . Μπορείτε εσείς ειδικά που έχετε forthnet και μένετε Πειραιά αν προσφέρει καλές υπηρεσίες μιας και ο Ποτέ δεν φένετε να ρίχνει καθόλου τις τιμές ;

Ευχαριστώ:)

beginer_25
16-05-09, 01:10
Μιάς και έχεις σταθερή σύνδεση, χωρίς αποσυνδέσεις στα 10 Μbit, μείνε εκεί που είσαι χωρίς δεύτερη σκέψη.Η Forthnet έχει χειροτερέψει κατά πολύ.Στα 2 χρόνια που είμαι στο 2play, από 14Mbit σταθερά που είχα τον πρώτο χρόνο, έχω πάει βαθμιαία στα 5 Mbit.Απλά κατηφόρα.
Γιαυτό μείνε εκεί που είσαι στα σίγουρα,γιατί δεν υπάρχει κάτι καλύτερο εναλλακτικό.

Φιλικά.

NexusGS
16-05-09, 12:02
Και να προσθέσω ότι με 34attenuation που έχεις, τα 10Mbps είναι μια χαρά αφού δεν έχεις προβλήματα...Αν θες άλλαξε κάνα προφίλ να δεις μήπως κλειδώσει ψηλότερα το router, αλλά είναι αστείο: για 1-2Mbps παραπάνω; Και τι κέρδισες; Αφού τα 10Mbps τα πιάνεις, δεν θα κερδίσεις και τόσο πολύ...Να κατεβάζεις με 100ΚΒ/sec παραπάνω; Και τι έγινε;

Lagman
16-05-09, 13:13
Γεια σας είμαι στην on telecoms εδώ και ένα χρόνο και σκέφτομαι να παω forthnet για μεγαλύτερες ταχήτητες μιας που στην on πιάνω 10 mbps αν και δεν έχω πρόβλημα με αποσυνδέσεις . Μπορείτε εσείς ειδικά που έχετε forthnet και μένετε Πειραιά αν προσφέρει καλές υπηρεσίες μιας και ο Ποτέ δεν φένετε να ρίχνει καθόλου τις τιμές ;

Ευχαριστώ:)


Δοκίμασε να παίξεις λίγο με τα προφίλ πιθανότατα σε fastpath να κερδίσεις 1 Mbps ,αν δεις στο section της ON οι περισσότεροι που γύρισαν σε fastpath συγχρόνιζαν ψηλότερα αλλά σε fastpath νομίζω δεν παίζει το ιδιο καλά η tv .

Αν θές ακόμα μεγαλύτερες ταχύτητες μπορείς να ρίξεις μια ματιά για Ασύρματο Μητροπολίτικο Δίκτυο Αθηνών (http://www.athenswireless.net/) .

Κατα την γνώμη μου καλα κάνει και δεν ρίχνει τις τιμές ο ΟΤΕ προκειμένου να υπάρχει έστω και ένας πάροχος που δίνει ποιο ποιοτικές υπηρεσίες απο τους υπόλοιπους.

nmavro73
16-05-09, 13:59
Μην το ρισκάρεις ΚΑΝ.Η φορθνετ ειναι χάλια

metalhead
16-05-09, 17:07
σήμερα πήρα ένα belkin adsl2+ αλλά δεν είδα τίποτα διαφορετικό μήπως πρέπει να κανω κάποιες ρυθμίσεις μιας και που είναι καλύτερα σε ποιότητα τα adsl2+ ; και στο line tuning ποιό θα ήταν ποιο συνετό να επιλέξω ;

Doctorm
17-05-09, 17:06
το pirelli συγχρονιζει καλυτερα απο τα αλλα routers, δεν χρειαζεται να το αλλαξεις εαν δεν εχεις disconnections

gdscream
18-05-09, 00:53
και σε μενα απο 12 Mbit εδώ και 1,5 χρόνο στο 2play με ρίξανε στα 8,5 .
Και μάλλον την κάνω για On telecoms

hel
18-05-09, 08:55
Μιάς και έχεις σταθερή σύνδεση, χωρίς αποσυνδέσεις στα 10 Μbit, μείνε εκεί που είσαι χωρίς δεύτερη σκέψη.Η Forthnet έχει χειροτερέψει κατά πολύ.Στα 2 χρόνια που είμαι στο 2play, από 14Mbit σταθερά που είχα τον πρώτο χρόνο, έχω πάει βαθμιαία στα 5 Mbit.Απλά κατηφόρα.
Γιαυτό μείνε εκεί που είσαι στα σίγουρα,γιατί δεν υπάρχει κάτι καλύτερο εναλλακτικό.

Φιλικά.

Δεν έχει να κάνει με τον πάροχο η μείωση ταχύτητας συγχρονισμού.
Ότι η forthnet έχει προβλήματα με το εξωτερικό στην ταχύτητα, έχει.

gdscream
18-05-09, 15:25
Δεν έχει να κάνει με τον πάροχο η μείωση ταχύτητας συγχρονισμού.


Και ποιος φταίει τότε?
Μη αρχίσεις ότι φταίνε οι καλωδιώσεις, ελεος με αυτην την καραμέλα
Το σαπιο δικτυο της φορθνετ φταιει

hel
19-05-09, 08:28
Και ποιος φταίει τότε?
Μη αρχίσεις ότι φταίνε οι καλωδιώσεις, ελεος με αυτην την καραμέλα
Το σαπιο δικτυο της φορθνετ φταιει

Δεν το λέω εγώ . Το λέει η κοινή λογική , η επιστήμη και οι μετρήσεις.
Αν θέλεις να ασχοληθούμε περισσότερο με το πρόβλημα συγχρονισμού σου , εδώ είμαστε.

beginer_25
19-05-09, 10:37
@hel

Για 1.5 χρόνο περίπου, από τον Ιούλιου 2007 μέχρι τον Νοέμβριο 2008, κλείδωνα σταθερά στα 13- 14 Mbit, με το download στα 1,4 Mb/s(attenuation 31, snr 6).Στη συνέχεια κλείδωνα σταθερά στα 9-10 Mbit.Τους τελευταίους 2 μήνες, είχα πολλές αποσνδέσεις, το δήλωσα βλάβη και τώρα κλειδώνω σταθερά χωρίς αποσυνδέσεις στα 5-6 Mbit(attenuation 31, snr 8-9).

Αυτό που δεν καταλαβαίνω, γιατί έπεσε μέσα σε 6 μήνες η ταχύτητα μου στο 1/3?

oxyd
19-05-09, 12:12
Μείνε στην on.

gtklocker
19-05-09, 23:57
Μείνε στην ON.

Μακριά από το αρχι-καφενείο.

DiM
20-05-09, 01:41
Εάν είχατε έναν alpha συγχρονισμό και τώρα είναι μικρότερος μπορεί να είναι για 100 λόγους αλλα όχι υπαιτιότητα της forthnet.

Ζητήστε να σας στείλουν ένα συνεργείο να μετρήσει την γραμμή σας, συνήθως οφείλεται στο crosstalk και είναι θέμα του ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.