PDA

Επιστροφή στο Forum : τι να κανω?



dim_dim
16-05-09, 09:37
Καλημερα παιδια! Εδω και 2 χρονια ειμαι στη forthnet στο προγραμμα 2Play.Ειμαι απολυτα δυσαρεστημενος αφου μια ζωη προβλημα εχω και τιποτα παραπανω.ηρθαν 2 φορες τεχνικοι της forthnet και μου ειπανε οτι υπαρχει διακλαδωση στο βροχο και θα το δωσουν βλαβη στον ΟΤΕ.Αυτη η βλαβη εδω και 2 χρονια εχει μεινει ετσι και ας τους παιρνω τηλεφωνο κανα 2 φορες την εβδομαδα.Ετσι λοιπον αποφασισα να αλλαξω παροχο και να παω στη HOL.Εχει ακριβως ιδιο πακετο στην ιδια τιμη.Επισης μου ειπανε οτι εχει δικο της δικτυο η hol σε σχεση με τη forthnet που χρησιμομποιει γραμμες του ΟΤΕ ακομα.Υπαρχει περιπτωση αλλαζοντας παροχο να επιδιορθωθει αυτη η ζημια μπας και ξεκολλησουμε απο τα 6ΜΒPS που ουσιαστικα ειναι 0,5MBPS και σερνεται?που πατας να φορτωσει σελιδα και ξεχνας τι φορτωνει? Εχει κανεις hol στη γειτονια που μενω να μου πει την αποψη του για αυτη την εταιρια? Μενω Θεσσαλονικη,Κ.Τουμπα κοντα στη ΔΕΗ στην Παπαναστασιου! ευχαριστω πολυ!


Υ.Γ πως μπορω να ξερω σε ποιο dslam ανηκω?

alex24
16-05-09, 11:31
Ολοι τις γραμμες του ΟΤΕ χρησημοποιουν δεν εχει κανενας ανεξαρτητο δικτυο απο το dslam μεχρι το σπιτι μας!!Για να δεις που ανηκεις πηγαινε στην σελιδα της hol και πατα διαθεσημοτητα δικτυου και βαλε το τηλ σου!!;)

aa144
16-05-09, 12:35
Πάρε κανένα Conn-X θα σου φτιάξουν τη γραμμή τότε οι ΟΤΕτζήδες, και μετά από κανένα χρόνο πήγαινε όπου θέλεις.

Θα πάρεις και μπλουζάκι δώρο, τι άλλο θέλεις;

dim_dim
16-05-09, 12:37
Ολοι τις γραμμες του ΟΤΕ χρησημοποιουν δεν εχει κανενας ανεξαρτητο δικτυο απο το dslam μεχρι το σπιτι μας!!Για να δεις που ανηκεις πηγαινε στην σελιδα της hol και πατα διαθεσημοτητα δικτυου και βαλε το τηλ σου!!;)


στο 14-17 τουμπας ειμαι.Υπαρχει κανενας που να ανηκει στο ιδιο να μου πει πως πανε τα πραγματα? Με οποιοδηποτε παροχο και αν εχει....

aa144
16-05-09, 12:39
Θεσσαλονίκη πάρε Conn-X, μετά μην κάνεις παράπονα οτι δεν στο είπαμε.

dim_dim
16-05-09, 12:48
Θεσσαλονίκη πάρε Conn-X, μετά μην κάνεις παράπονα οτι δεν στο είπαμε.

ειναι και αυτο μια λυση αλλα για ενα χρονο βγαινει πανακριβο! Ειναι 60 ευρω το μηνα περιπου το αντιστοιχο πακετο.σωστα? Αν ελεγα στη forthnet να μου αλλαξουν βροχο?υπαρχει τετοια δυνατοτητα να γινει κατι τετοιο ή μονο ο οτε τα διαχειριζεται αυτα?

Georgevtr
17-05-09, 23:56
στο 14-17 τουμπας ειμαι.Υπαρχει κανενας που να ανηκει στο ιδιο να μου πει πως πανε τα πραγματα? Με οποιοδηποτε παροχο και αν εχει....
Στο Α/Κ που εδρεύει στην παπάφη ανήκεις.Δέν λέει τίποτα αυτό διότι άλλο η απόσταση γεωγραφικά και άλλο η απόσταση καλωδίων...

dim_dim
18-05-09, 17:45
Στο Α/Κ που εδρεύει στην παπάφη ανήκεις.Δέν λέει τίποτα αυτό διότι άλλο η απόσταση γεωγραφικά και άλλο η απόσταση καλωδίων...

αποσταση των καλωδιων συμφωνα με μετρησεις της forthnet ειναι γυρω στα 2km με διακλαδωση του βροχου στα 800m.

baskon
18-05-09, 17:55
Το 6 Mbps λίγο δυσκολο το βλεπω να στο φτιαξουν στην Hol.Λογικα θα συγχρονιζεις και χαμηλοτερα(Εκτος αν το προβλημα δεν ειναι στο καλωδιο που παει μεχρι το dslam).Το οτι κατεβαζεις με 0.5 ομως πιστευω ότι με τη Hol θα κατεβαζεις αρκετα ταχυτερα οποτε αν σε ικανοποιει μια ταχυτητα μεχρι 600 kb/s .
Παντως για αλλαγη βροχου γινεται με ολες τις εταιριες..Απλα θα πρεπει να επιμεινεις πολυ και να πεσεις σε καποιον που να εχει διαθεση να ασχοληθει.Με Οτε γινεται σιγουρα πολυ ευκολοτερα .Και φυσικα ποτε δε ξερεις ότι δε θα πεσεις σε χειροτερο ζευγος ή καλυτερο:whistle:

kmike
18-05-09, 18:17
Με το Conn-x δεν χρειάζεται να το κρατήσεις 1 χρόνο. Υπάρχει και το αορίστου που η διαφορά του είναι ότι πληρώνεις ενεργοποίηση.
Στην θέση σου και εφόσον δεν "τσακίζεις" το τηλέφωνο θα σκεφτόμουν σοβαρά την επιλογή:
ADSL + τηλέφωνο ΟΤΕ (κανα 8 Μbit) = 37 Ευρώ + Προεπιλογή HOL Cosmos (Για εμένα υπολογίζω κανά 10άρι euro σε τηλέφωνα)...
Αν στην πορεία επιθυμείς διακόπτεις και πας σε άλλο πάροχο...Μόνο αρνητικό είναι ότι πληρώνεις εφάπαξ στην αρχή κανά 40άρι. Όμως το κόβεις όποτε θες.

dim_dim
18-05-09, 20:30
Το 6 Mbps λίγο δυσκολο το βλεπω να στο φτιαξουν στην Hol.Λογικα θα συγχρονιζεις και χαμηλοτερα(Εκτος αν το προβλημα δεν ειναι στο καλωδιο που παει μεχρι το dslam).Το οτι κατεβαζεις με 0.5 ομως πιστευω ότι με τη Hol θα κατεβαζεις αρκετα ταχυτερα οποτε αν σε ικανοποιει μια ταχυτητα μεχρι 600 kb/s .
Παντως για αλλαγη βροχου γινεται με ολες τις εταιριες..Απλα θα πρεπει να επιμεινεις πολυ και να πεσεις σε καποιον που να εχει διαθεση να ασχοληθει.Με Οτε γινεται σιγουρα πολυ ευκολοτερα .Και φυσικα ποτε δε ξερεις ότι δε θα πεσεις σε χειροτερο ζευγος ή καλυτερο:whistle:

κοιτα φιλε μου.Την πρωτη μερα πριν 1.5 χρονο συγχρονισα 17000.Μετα απο τη δευτερη μερα και για κανενα χρονο ημουν σταθερα στις 12500-13000.Εχει κανενα εξαμηνο ομως που ειμαι 6-6500 συγχρονισμο και κατεβαζω με 50-100kbps.μονο κυριακη πρωι μπορει να πιασω κανενα χιλιαρικο απο σερβερ δυνατους οπως της Nvidia σε τεστακια που κανω.Σαββατο απογευμα παραδειγματος χαρη σερνεται απελπιστικα.Παταω μια σελιδα να μπω και ξεχναω που ηθελα να μπω.

dim_dim
19-05-09, 16:34
τελικα σημερα αποφασισα να παω στο δικτυο της hol.Αυριο θα ερθει ο courier με τα χαρτια για να υπογραψω.Μου ειπανε οτι θα γινει και αλλαγη του προβληματικου βροχου που εχω και οτι ολα θα ειναι οκ.Θα δειξει και με αυτους τι συμβαινει.Απο εξοπλισμο μου ειπε οτι θα μου στειλει το router z4 της intracom.Το εχει κανενας? Ειναι καλο σαν router?

xmperop1
19-05-09, 20:37
Σε παραμυθιάσανε κανονικά και στο πρώτο σου πόστ και στο τελευταίο.
Πάντως αλλαγή βρόχου θα γίνει αποκλειστικά και μόνο αν ζήτησες ανενεργό βρόχο.

georgep138
23-05-09, 22:33
αποσταση των καλωδιων συμφωνα με μετρησεις της forthnet ειναι γυρω στα 2km με διακλαδωση του βροχου στα 800m.

Σας παρακαλώ πείτε μου, τι είναι η διακλάδωση βρόχου ;

dim_dim
24-05-09, 16:42
Σας παρακαλώ πείτε μου, τι είναι η διακλάδωση βρόχου ;

Και γω εχω την ιδια απορια.Ας μου τη λυσει καποιος.Τοσο καιρο μου το λενε και δεν ξερω τι ειναι!:rofl:

Georgevtr
24-05-09, 16:58
Η λέξη(διακλάδωση) με απλά ελληνικά σημαίνει....Πάω αθήνα απο σέρρες μέσω τουρκίας:p

ditheo
24-05-09, 17:45
ανήκουμε στο ίδιο αστικό κέντρο και μπορώ να σου πω πως είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Απλά εγώ ζήτησα ανενεργό βρόγχο, δηληαδή δεν ξέρω πως ήταν πριν με τον ΟΤΕ. Δεν είμαι σίγουρος πως θα αλλάξει κάτι στην γραμμή σου αν αλλάξεις πάροχο. Μπορεί αυτή η "διακλάδωση" σου να βρίσκεται μετά από τις ρεκλέτες στην οικοδομή σου οπότε να υπάρχουν τα ίδια φαινόμενα.

Κατα τα άλλα η ταχύτητα που συγχρονίζω εγώ φαίνεται στο προφίλ μου, και έχω μάλλον λίγο παραπάνω απόσταση από εσένα (γήπεδο ΜΕΝΤ)

georgep138
24-05-09, 19:09
Και γω εχω την ιδια απορια.Ας μου τη λυσει καποιος.Τοσο καιρο μου το λενε και δεν ξερω τι ειναι!:rofl:

Δηλαδή όταν τους ρώτησες στην HOL τι σου είπαν;

........Auto merged post: georgep138 πρόσθεσε 6 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η λέξη(διακλάδωση) με απλά ελληνικά σημαίνει....Πάω αθήνα απο σέρρες μέσω τουρκίας:p

Ωραία είναι τα καλαμπούρια, αλλά οι συναδελφοί μας εδώ περιμένουν βοήθεια
και τέτοιου είδους απαντήσεις δεν βοηθάνε.

........Auto merged post: georgep138 πρόσθεσε 9 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........

........Auto merged post: georgep138 πρόσθεσε 4 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μπορεί αυτή η "διακλάδωση" σου να βρίσκεται μετά από τις ρεκλέτες στην οικοδομή σου οπότε να υπάρχουν τα ίδια φαινόμενα.

Εεεε όχι και νά έχει παράλληλη γραμμή (ντούμπλεξ) με κάποιον άλλον στην οικοδομή του !!! μήπως πρέπει να σοβαρευτούμε λίγο;

dim_dim
24-06-09, 17:05
ενεργοποιηθηκε προχθες η συνδεση μου στη HOL.εχω να πω οτι μου φανηκε καλυτερη σαν εταιρια σε σχεση με τη forthnet.Βεβαια απο αποψη συγχρονισμου πανω κατω στα ιδια ειμαι για αυτο θελω να ρωτησω το εξης: αφου δεν μπορω μαλλον να αλλαξω βροχο και να κρατησω το νουμερο μου 2310χχχχχχ γινεται να πω στη hol να μου δωσει και μια δευτερη γραμμη δικη της, της μορφης 2313χχχχχχχχ με νεο βροχο και να συνδεσω το router σε αυτη μηπως δω ασπρη μερα? αλλα παραλληλα θελω να χρησιμοποιω για κλησεις το παλιο μου νουμερο 2310χχχχχχχχ.για δωστε τα φωτα σας....ευχαριστω πολυ!

gosper
26-06-09, 11:10
Θεσσαλονίκη πάρε Conn-X, μετά μην κάνεις παράπονα οτι δεν στο είπαμε.

ρε παιδια αφηστε την διαφημιση στο φορουμ της hol ειμαστε
ο ανθρωπος ρωτησε κατι απλο ...
λογικα εφοσον θα αλλαξεις παροχο η βλαβη θα επιδιορθωθει (δεν σημαινει οτι δεν θα επανελθει)προβλημα δικο σου δεν νομιζω να ειναι αν ειδικα εχεις το τηλεφωνο του οτε
(φυσικα δεν πληρωνεις λογαριασμους και απειλεις με καταγγελιες γιατι και στο συμβολαιο σου υπαρχει ορος για πολυ χαμηλη ταχυτητα κατι το οποιο δεν οφειλεται σε εσενα)

καμμια εταιρεια δεν εχει δικες της γραμμες ολοι πανω στον χαλκο του οτε πατανε γιαυτο και υπαρχει αυτο το μπαχαλο ..γιατι ολες οι βλαβες στον οτε δηλωνονται και απο εκει επιλυονται αν δεν ειναι απλες βλαβες δικτυου που μπορουν με ενα reset η ενα manual edit να επιλυθουν
και πολυ το καθυστερησες να φυγεις απο forthnet
καντηνα για οπουδηποτε αλλου;)

........Auto merged post: gosper πρόσθεσε 2 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ενεργοποιηθηκε προχθες η συνδεση μου στη HOL.εχω να πω οτι μου φανηκε καλυτερη σαν εταιρια σε σχεση με τη forthnet.Βεβαια απο αποψη συγχρονισμου πανω κατω στα ιδια ειμαι για αυτο θελω να ρωτησω το εξης: αφου δεν μπορω μαλλον να αλλαξω βροχο και να κρατησω το νουμερο μου 2310χχχχχχ γινεται να πω στη hol να μου δωσει και μια δευτερη γραμμη δικη της, της μορφης 2313χχχχχχχχ με νεο βροχο και να συνδεσω το router σε αυτη μηπως δω ασπρη μερα? αλλα παραλληλα θελω να χρησιμοποιω για κλησεις το παλιο μου νουμερο 2310χχχχχχχχ.για δωστε τα φωτα σας....ευχαριστω πολυ!

αν το σπιτι σου εχει εγκατασταση για 2 γραμμες ξεχωριστες τηλεφωνου ναι μπορεις
αν δεν εχει θα πρεπει να κρατησεις η το 2310χχχχ η να παρεις καινουριο καταργωντας το παλιο
η να κανεις μια αιτηση για 2η γραμμη στο σπιτι σου (νομιζω οτι μονο ο οτε το κανει δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος αλλα νομιζω οτι περναει καλωδιωση και ενημερωνει και τον κατανεμητη )(ρωτα και εναν οτετζη η ηλεκτρολογο να σου πει)

@ ADSLgr.com All rights reserved.