PDA

Επιστροφή στο Forum : Pap2 : Κλείνω ακουστικό αλλα Δεν κλείνει η γραμμη??



crustest
16-01-06, 20:19
Γεια σε όλους. Σήμερα πήρα στα χέρια μου το Linksys Pap2, και φαίνεται όλα να είναι οκ, με εξαίρεση αυτό το πρόβλημα. Όταν κλείνω το ακουστικό του τηλεφώνου χωρίς να το έχει σηκώσει ο άλλος, συνεχίζει η κλήση. Αν το ξανασηκώσω το ακουστικό και καλέσω αριθμό, βγαίνει τηλεφωνητής που λέει ότι έχω ήδη κλήση σε εξέλιξη.
Χρησιμοποιώ την υπηρεσία i-call, έχω κάνει factory reset, έβαλα επιλογές σύμφωνα με τις οδηγίες στο site του i-call.
Επιπλέον, το dial plan από default μου είναι
"(*xx|[3469]11|0|00|[2-9]xxxxxx|1xxx[2-9]xxxxxxS0|xxxxxxxxxxxx.)"
Είναι υποχρεωτικό να υπάρχει κάτι στο Dial plan? Αν το αφήσω κενό θα λειτουργεί εντάξει?

BoGe
16-01-06, 20:35
Στο κάνει κάθε φορά;
Για δοκίμασε να κλήσεις την γραμμή με το χέρι για 5 δυετερόλεπτα περίπου, και μετά βάλε το ακουστικό στην θέση του, και πες μας πάλι.

crustest
16-01-06, 20:47
Δυστηχώς μου το κάνει πάντα. Δεν είναι πρόβλημα της τηλεφωνικής συσκευής γιατί δοκίμασα 2 συσκευές. Όταν κλείνω το ακουστικό και μετά το σηκώσω ακούγεται το βουητό που ακούγεται όταν σηκώνεις για πρώτη φορά το τηλ. (δηλαδή δεν ακούγεται το κάλεσμα της κλήσης που είναι σε εξέλιξη).
Οι δοκιμές γίνονται με το σταθερό του σπιτιου μου και δεν κλείνει η γραμμή ακόμα και αν βγάλω το καλώδιο τηλεφώνου από το linksys.
(και δεν βοηθάει ούτε το κλείσιμο της γραμμής για κάποια sec. με το χέρι)

Νικαετός
16-01-06, 23:40
Για δοκίμασε τις ρυθμίσεις που έχω κάνει στο δικό μου εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=426748&postcount=78) . (Πού ξέρεις καμμιά φορά ;) ) Μην ξεχάσεις να κρατήσεις σημειώσεις για τις προηγούμενες , γιατί ο διάολος έχει πολλά ποδάρια

BoGe
17-01-06, 00:05
Αν και δεν είναι λύση αυτό, αν δεν βρεις άκρη κάνε το εξής:
Πήγαινε στην καρτέλλα της γραμμής που έχεις βάλει το i-call, Line 1 ή 2
Στην κατηγορία "Supplementary Service Subscription", κάνετα όλα "Νο"
Και πες μας μετά.

crustest
17-01-06, 00:27
BoGe & Nikoseagle Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας, αλλά τίποτα δεν δούλεψε.
Έχω την υποψία οτι μπορεί να φταίει σε κατι το Jetspeed μου, αυριο θα δοκιμάσω με το speedtouch ενός φίλου. Ελπίζω μόνο να μην είναι hardware πρόβλημα του Linksys :(

nrg_polini
17-01-06, 01:14
Και εμενα μου το εκανε αυτο το grandstream. Ηταν θεμα της υπηρεσιας (evoice στη δικη μου περιπτωση), τους ενημερωσα και το εφτιαξαν. Στειλε τους κανενα email.

crustest
17-01-06, 01:18
Ευχαριστώ και σένα nrg_polini, όντως πρέπει να είναι θέμα της υπηρεσίας (i-call), γιατί έβαλα sipdiscount και κλεινει - καλει μια χαρα. Θα στείλω mail στην altec.
Τώρα γιατί το κάνει αυτό μόνο σε μένα, τρέχα γύρευε.

nrg_polini
17-01-06, 01:24
Ευχαριστώ και σένα nrg_polini, όντως πρέπει να είναι θέμα της υπηρεσίας (i-call), γιατί έβαλα sipdiscount και κλεινει - καλει μια χαρα. Θα στείλω mail στην altec.
Τώρα γιατί το κάνει αυτό μόνο σε μένα, τρέχα γύρευε.

Ακριβως ετσι και εγω καταλαβα πως ειναι θεμα υπηρεσιας ;)

Μπορει να μη το κανει μονο σε εσενα...ηδη βρηκες εναν! :D

Παρολο αυτα, γιατι χρησιμοποιεις το i-call εαν επιτρεπεται?

ΥΓ. Το συγκεκριμενο προβλημα ειναι ιδιαιτερα εκνευριστικο γιατι περα του οτι σε χρεωνει ενω το εχεις κλεισει, εαν εχεις καλεσει σε σταθερο μενει και η γραμμη του αλλου ανοιχτη :evil:

crustest
17-01-06, 01:52
:D

Το πρόβλημα είναι όντως πολύ εκνευριστικό για τους λόγους ακριβώς που ανέφερες. Το δοκιμάζω βέβαια μόνο με κλήση σε σταθερό για να μην είναι μεγάλη η χρέωση.

Ο κύριος λόγος για τον οποίο χρησιμοποιώ το i-call είναι γιατί μπορώ να αγοράσω χρόνο από το περίπτερο (με την κάρτα talk-talk). Δεν έχω πιστωτική αν και μάλλον θα πάρω μια τύπου cash-card (όχι credit) πολύ σύντομα. Η δοκιμή του sipdiscount έγινε με την free έκδοση (ένα λεπτό δωρεάν).
Ακόμα και όταν βάλω τα 5-10 ευρώ στο sipdiscount (για τσαμπέ σταθερά) θα την χρησιμοποιώ σαν δεύτερη γραμμή την i-call γιατί έχει φθηνότερη χρέωση σε κινητά.

Για την ώρα έστειλα mail και σε i-call και σε Linksys και είδωμεν.

nrg_polini
17-01-06, 02:42
Ναι για κινητα οντως εχει πολυ καλες χρεωσεις, νομιζω τις καλυτερες της αγορας οπως επισης και για σταθερα Ευρωπης-ΗΠΑ εχει καλες τιμες και χρεωση ανα δευτερολεπτο. Απο εκει και περα ομως δεν αξιζει σε σχεση με τον ανταγωνισμο κυριως για το ρυθμο χρεωσης ανα λεπτο στα ελληνικα σταθερα αλλα και για τις πολυ υψηλες τιμες που εχει προς διεθνη κινητα.

Θα σου συνηστουσα και εγω να παρεις μια visa electron ανοιγωντας εναν απλο καταθετικο λογαριασμο πχ στην Αλφα bank και να βαζεις οσα χρηματα χρειαζεσαι :)

Απο ποιοτητα πως πας? Στην Ελλαδα εισαι?

crustest
17-01-06, 02:56
Στην Πάτρα μένω, έχω σύνδεση vivodi στα 512 (δίκτυο ΟΤΕ), και δεν έχω κανένα παράπονο. Είχα μετρήσει και τα packets με το all seing eye (και αν δεν έκανα λάθος στη διαδικασία+ αν δε απατάει η μνήμη μου) είχα βγάλει κάπου 90-95+ . Ισως κάποια στιγμή θα αλλάξω το jetspeed για κάτι που να υποστηρίζει QoS, (ενός φίλου του περισσεύει ένα alcatel router, θα το τσεκάρω αύριο μπας και έχει QoS).

Για την visa electron , αν προλάβω αύριο το πρωί θα πάω να ρωτήσω γιατί φαίνεται καλή περίπτωση. Σευχαριστώ για την ιδέα και για την όλη βοήθεια :thumbsup1

BoGe
17-01-06, 02:58
Αφού με άλλη VoIP εταιρεία είσαι ετάξει, τότε κάτι παίζει με το i-call.
Αν επιμένει πάρε τους τηλέφωνο να το κοιτάξουν.
Είναι εξυπηρετικοί.

papako
17-01-06, 14:42
Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με hol και grandstream. Έκανε 40¨να κλείσει την γραμμή. Αν ο άλλος δεν το σήκωνε τότε χτύπαγε για 40¨. Και η χρέωση χρέωση . Μίλησα πολλές φορές με HOL αλλά τότε δεν έγινε τίποτα. Τώρα βλέπω ότι σε κάποιον το λύσανε. Θα το δοκιμάσω. Μου την σπάει όμως να σε περνάνε για ηλίθιο. Μάλλον ήμουν ο πρώτος που είχε πρόβλημα.


stefanos

crustest
17-01-06, 16:38
Τελικά μέσα στην ατυχία μου ήμουν πολύ τυχερός.
Έφταιγε το jetspeed 500i για κάποιο λόγο (κάποια ασυμβατότητα με το δίκτυο της i-call ισως?), και μου έδωσε ένας φίλος το speedtouch 530i που του περίσσευε και ως δια μαγείας δεν έχω πλέον πρόβλημα :D.
Άντε να παίξω και με τις QoS ρυθμίσεις μπας και πετύχω απροβλημάτιστο voip παντώς καιρού. :thumb_dup
Οπότε μια λύση είναι η αλλαγή router, αλλά φυσικά το καλύτερο θα ήταν να εφτιαχνε το πρόβλημα στο δίκτυο της η altec.

Ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια τους :respekt:

nrg_polini
17-01-06, 22:05
Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με hol και grandstream. Έκανε 40¨να κλείσει την γραμμή. Αν ο άλλος δεν το σήκωνε τότε χτύπαγε για 40¨. Και η χρέωση χρέωση . Μίλησα πολλές φορές με HOL αλλά τότε δεν έγινε τίποτα. Τώρα βλέπω ότι σε κάποιον το λύσανε. Θα το δοκιμάσω. Μου την σπάει όμως να σε περνάνε για ηλίθιο. Μάλλον ήμουν ο πρώτος που είχε πρόβλημα.


stefanos

Ασε εγω να δεις τι τραβηξα με τους στοκους του support τους...:thumbdown

crustest
18-01-06, 02:20
Παραθέτω εδώ το mail που έστειλα στην linksys και την απάντηση τους.

"Dear sir/madame.
I have the Linksys Pap2 (firmware version : 3.1.6(LS)
)
and im using it with a greek sip provider, "i-call"
(http://www.i-call.gr/HomePage.aspx).
The problem i have is that when while im calling
someone (and he hasnt responded) and i hang up the
phone, the call isnt terminated
and it keeps on. When i then pick up the phone i hear
the regular buzz (the one that indicates im ready to
call) but when try to call a number i hear the message
that my connection is already in use.
This problem doesnt appear when i use a different sip
provider (sipdiscount) so it might be i-call's
problem, but any help would be welcome (perhaps a
setting i can change? or something to help i-call's
technicians).
Thank you in advance. Any hint is welcome."


Και η απάντηση (μέσα σε μια μέρα οπότε ήταν άψογοι.)

"Thank you for contacting Linksys Technical Support.

Linksys support for the PAP2 Phone Adapter with 2 Ports for Voice-over-IP is limited to checking of the connections and LED indicators of the device. Further device configuration already depends on the VoIP provider.

The phone adapter unit is proven to be working since you have already tried and tested it with a different VoIP provider and with the same network setup (broadband connection, telephone, etc.) that you have. I suggest you contact your current VoIP provider or i-Call and inform them about this issue. They are in the best position to assist you with this concern.

If you have any further questions, feel free to visit our Knowledge Base at http://www.linksys.com/kb/ or send us an e-mail at support@linksys.com so that we can assist you.

Thank you and have a nice day!"

Από την ίδια την i-call δεν έλαβα απάντηση ακόμα ....

crustest
18-01-06, 17:36
nrg_polini : Ακολούθησα την πρόταση σου και έκανα αίτηση για visa electron στην alpha bank. Το έψαξα και στο νετ, και η κάρτα electron της alpha συνεργάζεται μια χαρά με pay-pal (αντίθετα με τις electron κάποιων άλλων τραπεζών).
Για όποιον θέλει λοιπόν να κάνει online αγορές (αλα pay-pal) χωρίς να μπλέξει με πιστωτική κάρτα, υπάρχουν 2 καλές λύσεις. Οι χρεωστικές κάρτες (σαν την electron visa) και η προπληρωμένη visa όπως η Gift Card από την τράπεζα Αττικής (η οποία επίσης συνεργάζεται άψογα με pay-pal).

wintech2003
18-01-06, 17:45
Και εγώ εδώ και χρόνια με Visa Electron απο Alpha Bank δουλευω και δεν ειχα ΠΟΤΕ απολύτως κανένα πρόβλημα.

nrg_polini
18-01-06, 17:47
nrg_polini : Ακολούθησα την πρόταση σου και έκανα αίτηση για visa electron στην alpha bank. Το έψαξα και στο νετ, και η κάρτα electron της alpha συνεργάζεται μια χαρά με pay-pal (αντίθετα με τις electron κάποιων άλλων τραπεζών).
Για όποιον θέλει λοιπόν να κάνει online αγορές (αλα pay-pal) χωρίς να μπλέξει με πιστωτική κάρτα, υπάρχουν 2 καλές λύσεις. Οι χρεωστικές κάρτες (σαν την electron visa) και η προπληρωμένη visa όπως η Gift Card από την τράπεζα Αττικής (η οποία επίσης συνεργάζεται άψογα με pay-pal).

Και εγω αυτη εχω με λογαριασμο 1-2-3 για νεους και δουλευει μια χαρα με paypal και με ολα τα sites που εχω δοκιμασει :thumb_dup

@ ADSLgr.com All rights reserved.