PDA

Επιστροφή στο Forum : Βελτιστες ρυθμίσεις του Netfaster IAD



seath
16-05-09, 13:27
Έψαξα αρκετά και δε βρήκα τίποτα, αν και νόμιζα ότι κάπου το είχα δει.
Για HOL υπάρχουν προτάσεις για τις βέλτιστες ρυθμίσεις του Netfaster IAD? Θα έπρεπε να το αφήσουμε στο αυτόματο; Ή να πειράξουμε κάποια πραγματάκια; :evil::twisted:

lsavvaid
17-05-09, 00:58
Δεν υπάρχουν βέλτιστες ρυθμίσεις όπως το εννοείς

Το μόνο που συνήθως αλλάζουμε είναι από την καρτέλα parametres την επιλογή από auto σε 992.5 adsl2+ και σε κάποιους συγχρονίζει πιο ψηλά σε άλλους όχι .

Τώρα τα υπόλοιπα , wlan, Qos, dyndns, firewall, ΝΑΤ ανάλογα με το τι θες να κάνεις τα πειράζεις . Αν ασχολήσε με torrents τότε σίγουρα θα ρυθμίσεις το ΝΑΤ.

Τα υπόλοιπα ο μέσος χρήστης που απλά σερφάρει και κατεβάζει δεν χρειάζεται να τα αλλάξει.

seath
17-05-09, 10:07
Δεν υπάρχουν βέλτιστες ρυθμίσεις όπως το εννοείς

Το μόνο που συνήθως αλλάζουμε είναι από την καρτέλα parametres την επιλογή από auto σε 992.5 adsl2+ και σε κάποιους συγχρονίζει πιο ψηλά σε άλλους όχι .

Τώρα τα υπόλοιπα , wlan, Qos, dyndns, firewall, ΝΑΤ ανάλογα με το τι θες να κάνεις τα πειράζεις . Αν ασχολήσε με torrents τότε σίγουρα θα ρυθμίσεις το ΝΑΤ.

Τα υπόλοιπα ο μέσος χρήστης που απλά σερφάρει και κατεβάζει δεν χρειάζεται να τα αλλάξει.

Αν ούτως ή αλλως συγχρονίζει σε αδσλ2+ η επιλογή αντί για auto δε θα άλλαζε τίποτα υποθέτω.
Tα wlan και Qos πως πειράζονται παρεπιπτόντως;

matelas
17-05-09, 12:55
Εγώ έχω εξασθένηση λόγο απόστασης, όταν το έχω σε adsl2 και όχι σε adsl2+ πετυχαίνω καμία φορά λίγο μεγαλύτερο συγχρονισμό.

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο για να πηγαίνει καλύτερα. Ιδικά αν συγχρονίζεις ψηλά γιατί να αλλάξεις κάτι για βέλτιστη απόδοση; Έτσι κ' αλλιώς θα την έχεις.

Το auto δεν έχει καμία διαφορά από το adsl2+. Απλά με το auto όπως λέει και το router "choose "Automatic" to automatically negotiate with remote DSLAM. "

amoyda
17-05-09, 13:45
Εγώ έχω εξασθένηση λόγο απόστασης, όταν το έχω σε adsl2 και όχι σε adsl2+ πετυχαίνω καμία φορά λίγο μεγαλύτερο συγχρονισμό.



Δοκιμασε και σε G.DMT ;)

matelas
17-05-09, 14:09
Δοκιμασε και σε G.DMT ;)

Μου δίνει λιγότερο, κάτω από 800up και 4.4down.

Το γύρισα σε adsl2 και κλείδωσε στα 5down με 825up, μια χαρά είναι, το έχω δει και στα 5.6Mbps αλλά δύσκολα θα ξαναπάει. :)

lehrer
17-05-09, 14:29
Μου δίνει λιγότερο, κάτω από 800up και 4.4down.

Το γύρισα σε adsl2 και κλείδωσε στα 5down με 825up, μια χαρά είναι, το έχω δει και στα 5.6Mbps αλλά δύσκολα θα ξαναπάει. :)

Και εγω εχω προβλημα εξασθενησης λογω αποστασης και το εχω επισης σε adsl2. Ετσι συγχρονιζει καπως πιο ψηλα.
Το προβλημα σε μενα ειναι οτι ανεβοκατεβαινει το snr.
Δοκιμασα και αλλο μοντεμ και ητανε σχετικα σταθερο. Το εχω αναφερει στη HOL αλλα μεχρι τωρα δεν με εχουν ενημερωσει που οφειλεται.
Μπορει να μου πει καποιος πως γινεται να υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα στις ωρες αναμεσα στο ADSL Uptime και το PPP Uptime;

seath
17-05-09, 14:44
Μπορει να μου πει καποιος πως γινεται να υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα στις ωρες αναμεσα στο ADSL Uptime και το PPP Uptime;

καλή ερώτηση. Και εγώ έχω την ίδια απορία.

Και κάτι άλλο άμα ξέρει κανείς.
Το download μου είναι στα 17500. Όμως το upload είναι γύρω στο 750. Είναι λογικό αυτό;
Μήπως μπορώ να το ανεβάσω κάπως;

matelas
17-05-09, 14:53
καλή ερώτηση. Και εγώ έχω την ίδια απορία.

Και κάτι άλλο άμα ξέρει κανείς.
Το download μου είναι στα 17500. Όμως το upload είναι γύρω στο 750. Είναι λογικό αυτό;
Μήπως μπορώ να το ανεβάσω κάπως;

Έχω παρατηρήσει διαφορά με άλλο router. Αν έχεις κανένα δεύτερο δοκίμασε το, μπορεί να δεις διαφορά. Και ναι είναι λογικό. :)


Και εγω εχω προβλημα εξασθενησης λογω αποστασης και το εχω επισης σε adsl2. Ετσι συγχρονιζει καπως πιο ψηλα.
Το προβλημα σε μενα ειναι οτι ανεβοκατεβαινει το snr.
Δοκιμασα και αλλο μοντεμ και ητανε σχετικα σταθερο. Το εχω αναφερει στη HOL αλλα μεχρι τωρα δεν με εχουν ενημερωσει που οφειλεται.


Το ίδιο και εγώ, το είχα πει σε τεχνικό και μου έλεγε τα δικά του, λόγο απόστασης και τέτοια και ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι. Το περίεργο είναι ότι δεν το κάνει πάντα, και όταν το κάνει πέφτει μόνο το βράδυ. (από το απόγευμα πέφτει σταδιακά από το 11 μέχρι 2).

Στο θέμα μας, δεν νομίζω το netfaster να έχει "βέλτιστες ρυθμίσεις" πέρα από το adsl2 & adsl2+. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο σε μια γραμμή.

amoyda
17-05-09, 15:07
Μου δίνει λιγότερο, κάτω από 800up και 4.4down.

Το γύρισα σε adsl2 και κλείδωσε στα 5down με 825up, μια χαρά είναι, το έχω δει και στα 5.6Mbps αλλά δύσκολα θα ξαναπάει. :)

συνηθως το βαζουμε για καλυτερη σταθεροτητα της γραμμης, για γραμμες με μεγαλη αποσταση απο το dslam

lsavvaid
17-05-09, 15:19
Παιδιά στο upload με την hol δεν θα βγάλεται άκρη. Και εμένα συγχρονίζει 1023Kbps αλλά η γραμμή πάντα λειτουργεί στην πραγματικότητα σαν σαν συγχρονίζει στα 700~800Kbps. Τώρα γιατί γίνεται αυτό είναι κάτι που χρήζει περαιτέρω διερεύνησης :whistle:

DaveMurray
17-05-09, 15:57
Overheads, φίλε μου.... Overheads.....

Δεν έχεις overheads μονάχα στο download, έχεις και στο upload......

Με pppoe συνδέεσαι.... Υπάρχουν overheads πρωτοκόλλου, tcp/ip, και και και....

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=224552

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=4537

boymanos
17-05-09, 16:56
θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας.αν ξερει κανεις να μου πει,πως γινεται οταν ανοιγω το ruter να εχω ταχυτητα 13600 και μετα απο λιγο 9700?πριν 7 ημερες μου ειπαν οτι η γραμμη μου κλειδωνει στα 11000(ετσι εδειχνε σε αυτους).οταν ομως πηγα στη hol πριν 40 ημερες ειχα ταχυτητα 13100.μηπως κατι κανουν κατι και μειωνουν ταχυτητα?μηπως εχουν προκαθορισμενα προφιλ?

seath
17-05-09, 22:04
Λοιπόν κοιτάξτε να δείτε. Γυρίζω ύστερα από τρεις ημέρες απουσία και ο router μου από 17 που τον είχα αφήσει είναι κλειδωμένος στα 6. Κάνω ένα restart και ξανανεβαίνει στα 17. Λογικό είναι αυτό; Προβλήματα με ιντερνετ δεν είχα και κατεβάσματα κανονικα.

Εντωμεταξεί ο τεχνικός που τον είχα ρωτήσει για ΗΟΛ TV μου είχε πει ότι με είχε σε προφίλ 6 (και εγώ κλειδωμένος στα 17). Τι γίνεται;

aa144
17-05-09, 22:07
Μην τα ρωτάς τι γίνεται...

DaveMurray
17-05-09, 22:49
Γιατί να μην τα ρωτάει; Ξέρεις κάτι παραπάνω και δεν το λες; Πες μας να ξέρουμε και εμείς....

georgep138
17-05-09, 23:33
Μην τα ρωτάς τι γίνεται...

Μήπως εννοείς : βράζει και χύνεται ;

seath
18-05-09, 00:20
Μήπως εννοείς : βράζει και χύνεται ;

Αν μη τι άλλο... Το κεφι μας δεν το χάνουμε:p

DaveMurray
18-05-09, 04:00
Ε αν το χάσουμε και αυτό, στο τέλος μας βρίσκω, να έχουμε όλοι από μία καραμπίνα, η ένα βρεγμένο ξύλο, και να κάνουμε ντού στα κεντρικά της HOL :rofl:

Η σίγουρη λύση :lol: :lol:

seath
18-05-09, 09:22
Μια ερώτηση ακόμα. Το είδα κάπου αλλά δεν κατάλαβα.
Το interleaver depth enable η disable. Τι κάνει;

lsavvaid
18-05-09, 14:30
Μια ερώτηση ακόμα. Το είδα κάπου αλλά δεν κατάλαβα.
Το interleaver depth enable η disable. Τι κάνει;

ρίξε μια ματιά εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837

DaveMurray
18-05-09, 14:39
lsavvaid, ναι, αλλά ξεχνάμε κάτι.... Ενεργοποιήσει/απενεργοποιήσει αυτή την επιλογή, δεν πρόκειται ποτέ να έχει fast path..... Κανένας ελληνικός isp δεν δίνει fast path σαν επιλογή, εκτός, και αν δεν είμαι αρκετά ενημερωμένος....

seath
18-05-09, 14:41
ρίξε μια ματιά εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837

Εχεις δίκιο. Έπρεπε να κάνω ένα καλύτερο search πρωτα :oops:

Papados
18-05-09, 14:58
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=56367&stc=1&d=1242560448

Εγω έχω καταλήξει ότι οι δύο χρόνοι είναι ανάποδα. Αλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω

DaveMurray
18-05-09, 15:09
Είναι απλή η εξήγηση.... Το έχω δει πολλές φορές και με τα μάτια μου....

Η PPP σύνδεση, αν έχει ρυθμιστεί, να μην κόβεται, αν είναι idle, αν δηλαδή έχεις βάλει το μέγιστο όριο, η το Always Conected, όταν γίνει αποσύνδεση από το DSLAM, η PPP δεν προλαβαίνει να ενημερωθεί, και έτσι νομίζει ότι είναι σε idle κατάσταση, όταν δεν "παίρνει" δεδομένα, και έτσι δεν πέφτει.......

Το έχω δοκιμάσει πολλές φορές, σε Speedtouch και Netfaster, και όταν έκανα manual αποσύνδεση, η PPP σύνδεση, ήταν ανέπαφη και up..... Εμένα αυτή η προχειροεξήγηση χωρίς πολλές τεχνικές λεπτομέρειες μου έρχεται στο μυαλό.... Φυσικά και μπορεί να κάνω λάθος....

seath
18-05-09, 15:15
Εγω έχω καταλήξει ότι οι δύο χρόνοι είναι ανάποδα. Αλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω

Μήπως το ADSL uptime ανανεώνοται όταν επανασυγχρονίζει ο router;
Ενώ το PPP δείχνει γενικώς ότι υπάρχει επικοινωνία μεταξύ router και κέντρου;
Ενώ όταν υπάρξει κάποια διακοπή επικοινωνίας τότε και το PPP time ανανεώνεται;

lsavvaid
18-05-09, 15:15
lsavvaid, ναι, αλλά ξεχνάμε κάτι.... Ενεργοποιήσει/απενεργοποιήσει αυτή την επιλογή, δεν πρόκειται ποτέ να έχει fast path..... Κανένας ελληνικός isp δεν δίνει fast path σαν επιλογή, εκτός, και αν δεν είμαι αρκετά ενημερωμένος....

Σε αυτό έχεις δίκιο. Από όσο γνωρίζω και εγώ το fast path είναι παρελθόν. Δεν ξέρω αν ο ΟΤΕ έχει κανένα πακέτο στο 1 ή 2 Μbps σε τέτοιο mode

lehrer
18-05-09, 18:49
Είναι απλή η εξήγηση.... Το έχω δει πολλές φορές και με τα μάτια μου....

Η PPP σύνδεση, αν έχει ρυθμιστεί, να μην κόβεται, αν είναι idle, αν δηλαδή έχεις βάλει το μέγιστο όριο, η το Always Conected, όταν γίνει αποσύνδεση από το DSLAM, η PPP δεν προλαβαίνει να ενημερωθεί, και έτσι νομίζει ότι είναι σε idle κατάσταση, όταν δεν "παίρνει" δεδομένα, και έτσι δεν πέφτει.......

Το έχω δοκιμάσει πολλές φορές, σε Speedtouch και Netfaster, και όταν έκανα manual αποσύνδεση, η PPP σύνδεση, ήταν ανέπαφη και up..... Εμένα αυτή η προχειροεξήγηση χωρίς πολλές τεχνικές λεπτομέρειες μου έρχεται στο μυαλό.... Φυσικά και μπορεί να κάνω λάθος....


Μήπως το ADSL uptime ανανεώνοται όταν επανασυγχρονίζει ο router;
Ενώ το PPP δείχνει γενικώς ότι υπάρχει επικοινωνία μεταξύ router και κέντρου;
Ενώ όταν υπάρξει κάποια διακοπή επικοινωνίας τότε και το PPP time ανανεώνεται;

Εγω δεν ειμαι ειδικος σε τετοια θεματα και δεν γνωριζω. Εχω ομως μια απορια. Εαν υπαρχει αποσυνδεση δεν θα επρεπε να αλλαζει η ip; Επισης δεν θα επρεπε να αλλαζει η τιμη του download και του upload; Σε εμενα δεν συμβαινει ουτε το ενα ουτε το αλλο. Το μονο που αλλαζει ειναι το Adsl Uptime.

DaveMurray
18-05-09, 20:49
Αν δεν προλάβει να "ενημερωθεί" η PPP σύνδεση, ότι έγινε αποσύνδεση από το DSLAM, και νομίζει πως είναι σε idle κατάσταση, και δεν παίρνει δεδομένα, ναι, δεν θα αλλάξει IP, γιατί θεωρητικά είσαι συνδεδεμένος με την PPP σύνδεση, δεν αποσυνδέθηκες για να πάρεις άλλη ip από το dhcp pool του ISP :)

Αυτό δεν σημαίνει πως αποσυνδέθηκες από το DSLAM, πάει να πει ότι έχεις και σύνδεση στο Internet, αφού "θεωρητικά" είσαι συνδεδεμένος.... Θα διακοπεί, ότι και αν έχεις ενεργό (πχ κατεβάζεις, online game κτλ κτλ...)

Ούτε εγώ είμαι ειδικός, με την λογική και με μια χονδρική και μπακάλικη εξήγηση προσπαθώ να το εξηγήσω :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.