PDA

Επιστροφή στο Forum : WiFi Booths από τον ΟΤΕ



Σελίδες : [1] 2

antipages
17-05-09, 22:14
Από το www.conn-x.gr:

"Έχεις conn-x; Τότε ανήκεις στην Νο1 ADSL παρέα! Ώρα να πάρεις το laptop σου και να βγεις στους δρόμους!

Τώρα, o OTE σου προσφέρει, αποκλειστικά, ελεύθερη ασύρματη πρόσβαση στο internet, σε 9 επιλεγμένα σημεία στην Αττική και στην υπόλοιπη Ελλάδα, όπου βρίσκονται τα WiFi BOOTHS!
Στα πλαίσια πιλοτικού έργου ασύρματης πρόσβασης στο internet που πραγματοποιείται απο τον ΟΤΕ, επιλεγμένοι τηλεφωνικοί θάλαμοι μετατρέπονται σε WiFi BOOTHS για ορισμένο χρονικό διάστημα μέχρι και τα τέλη Αυγούστου 2009. Το μόνο που έχεις να κάνεις για να συνδεθείς ΔΩΡΕΑΝ μέσω του laptop σου είναι:
Πραγματοποίησε Αναζήτηση Ασύρματου Δικτύου, από το μενού ΕΝΑΡΞΗ.
Επίλεξε το Ασύρματο Δίκτυο (SSID) "ΟΤΕ_WIFI_PHONEBOOTHS".
Άνοιξε το web browser που χρησιμοποιείς.
Πληκτρολόγησε το username και το password της σύνδεσής σου και ετοιμάσου να σερφάρεις!

Τα επιλεγμένα σημεία όπου μπορείς να έχεις ΔΩΡΕΑΝ WiFi πρόσβαση στο internet είναι τα εξής:

ΑΘΗΝΑ
Αγία Παρασκευή, στη Λεωφόρο Μεσογείων 435, έναντι εκκλησίας Αγ. Παρασκευής (σχεδόν μπροστά από το κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ)
Ηλιούπολη, στην πλατεία Εθνικής Αντιστάσεως
Χαλάνδρι, στην πλατεία Ελευθερωτών επί της λεωφόρου Βασ. Γεωργίου Α' (δίπλα στην στάση λεωφορείων)
Κορυδαλλός, στην πλατεία Ελευθερίας

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Κέντρο, στη διασταύρωση των οδών Μητροπόλεως και Αριστοτέλους (έναντι ξενοδοχείου Ηλέκτρα)
Καλαμαριά, στην οδό Πλαστήρα (μπροστά από το καφέ Ρεμέντζο στην μαρίνα).

ΒΟΛΟΣ
Στο λιμάνι (στην προβλήτα, μπροστά από τα τσιπουράδικα)
ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Στην οδό Βασ. Κωνσταντίνου 14 (έναντι Εθνικής Ασφαλιστικής)
ΧΑΝΙΑ
Στην πλατεία Δικαστηρίων"


Πως σας φαίνεται η υλοποίηση; Παρακαλώ δώστε κάποιες εμπειρίες και απόψεις.
Είναι εξυπηρετική η υπηρεσία; Για τους κατόχους Connex είναι προς το παρόν δωρεάν.
Εάν υποθετικά επεκτεινόταν το πλάνο σε όλους τους θαλάμους (και καφαο γιατί όχι) σε όλη την Ελλάδα φαντασθείτε κάλυψη. Internet και voip παντού.

nongrata
17-05-09, 22:19
Αν επεκταθεί θα είναι σωτήριο για τους ανθρώπους που έχουν iphone.

antipages
17-05-09, 22:30
Σίγουρα, θα ηταν επανάσταση για τα δεδομένα της κινητής τηλεφωνίας. Αλλά ας μην ξεχνάμε την σχέση της cosmote με την μαμά Οτε και τα διαφυγόντα κέρδη θα ειχε μια τετοία κίνηση.
Ας επικεντρώσουμε τη συζήτιση στο internet και τα ωφέλή που ισως θα είχε.

sdikr
17-05-09, 22:33
Σίγουρα, θα ηταν επανάσταση για τα δεδομένα της κινητής τηλεφωνίας. Αλλά ας μην ξεχνάμε την σχέση της cosmote με την μαμά Οτε και τα διαφυγόντα κέρδη θα ειχε μια τετοία κίνηση.
Ας επικεντρώσουμε τη συζήτιση στο internet και τα ωφέλή που ισως θα είχε.

Μα απο όσο κατάλαβα το δίνουν σαν value add για χρήστες conn-x

[DSL]MANOS
17-05-09, 22:50
Σίγουρα, θα ηταν επανάσταση για τα δεδομένα της κινητής τηλεφωνίας.
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010506

Spanos
17-05-09, 22:56
Πολύ καλή κίνηση, οτι αυξάνει την κάλυψη και τους τρόπους πρόσβασης είναι πάντα θετικό έστω και αν ακόμα βρίσκεται σε πολύ πρώιμο στάδιο


MANOS;2823800']http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010506

Η λίστα είνα ελλιπής, για παράδειγμα υπάρχει Hotspot στις καφετέριες του Χαιδαρίου στην Καραισκάκη

fadasma
17-05-09, 22:57
Αν στο σπίτι το ρουτερ είναι συνδεδεμένο, θα μπορείς να συνδέεσαι και στο booth την ίδια στιγμή με το ίδιο username;

psyxakias
17-05-09, 22:58
MANOS;2823800']http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010506Αυξάνονται και πάνε. :oneup: - Την πάτησα την περασμένη εβδομάδα, μου χρειάστηκε forthnet σύνδεση σε hotspotάκι τους... ε και δεν είχα. Μακάρι να γαζώσει την Ελλάδα ο ΟΤΕ με δικά του, να μην έχουμε ανάγκη τόσο το 3G. :rolleyes:

antipages
17-05-09, 23:01
MANOS;2823800']http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010506

Τα 302 σημεια της forthnet είναι πολλα; Σίγουρα ειναι περισσοτερα απο τα υπαρχοντα του οτε αλλα εδω μιλαμε για το τι δυνατοτητα θα ειχε Οτε αν ηθελε, διότι εχει παρουσια παντού, ακομα και στο πιο μικρο χωριο, αντιθετα με τη forthnet.

Ναι σημερα ειναι value add για τους χρήστες conn-x (αλλωστε ειναι τοσα λιγα τα σημεια), αλλα στο μέλλον δεν θα μπορουσε να ειναι μια ξεχωριστη υπηρεσία απευθείας προς πώληση;
Απο οτι καταλαβαινετε μου εχει εξαψει το ενδιαφερον.

psyxakias
17-05-09, 23:04
ονειρεύεται WiFi hotspot σε κάθε καφάο, καρτοτηλέφωνο και υποκατάστημα ΟΤΕ.... λες; :hmm:

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 1 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι σημερα ειναι value add για τους χρήστες conn-x (αλλωστε ειναι τοσα λιγα τα σημεια), αλλα στο μέλλον δεν θα μπορουσε να ειναι μια ξεχωριστη υπηρεσία απευθείας προς πώληση; Απο οτι καταλαβαινετε μου εχει εξαψει το ενδιαφερον.Στη θέση του, εγώ θα το κράταγα add-on για το Conn-X για να πάρω πίσω τους πελάτες των άλλων, παρά ως έξτρα υπηρεσία. Αλλά βλέπεις εγώ είμαι κακός άρα μπορεί να γίνει και αυτό που λες :twisted:

Spanos
17-05-09, 23:04
Αν στο σπίτι το ρουτερ είναι συνδεδεμένο, θα μπορείς να συνδέεσαι και στο booth την ίδια στιγμή με το ίδιο username;


Λογικά ναι

sdikr
17-05-09, 23:05
* psyxakias ονειρεύεται WiFi hotspot σε κάθε καφάο, καρτοτηλέφωνο και υποκατάστημα ΟΤΕ.... λες; :hmm:

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 1 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Στη θέση του, εγώ θα το κράταγα add-on για το Conn-X για να πάρω πίσω τους πελάτες των άλλων, παρά ως έξτρα υπηρεσία. Αλλά βλέπεις εγώ είμαι κακός άρα μπορεί να γίνει και αυτό που λες :twisted:


* EETT ονειρεύεται χονδρική πρόσβαση σε όλα τα wifi hotspots σε κάθε καφάο κλπ κλπ :p

psyxakias
17-05-09, 23:12
Βέβαια ακόμα και αν επεκταθεί... ο ΟΤΕ έχει συμφέροντα από την Cosmote, οπότε λογικά θα υπάρξουν περιορισμοί για να μην αντικαταστήσουμε τις mobile phone/data υπηρεσίες, πχ το κόβω για VoIP restriction :whistle:

noname85
17-05-09, 23:23
αυτο στην ηλιουπολη ειναι κοντα μου, αλλα ξερουμε που ακριβως βρισκονται τα σημεια αυτα???δεν υθμαμαι που εχει και θαλαμο....

........Auto merged post: noname85 πρόσθεσε 0 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

επισης καποιος που να εχει conn-x να μας πει εντυπωσεις!!!!!

[DSL]MANOS
17-05-09, 23:31
Τα 302 σημεια της forthnet είναι πολλα; Σίγουρα ειναι περισσοτερα απο τα υπαρχοντα του οτε αλλα εδω μιλαμε για το τι δυνατοτητα θα ειχε Οτε αν ηθελε, διότι εχει παρουσια παντού, ακομα και στο πιο μικρο χωριο, αντιθετα με τη forthnet.
1. Ο ΟΤΕ δεν υπάρχει παντού.
2. Η Forthnet υπάρχει εκεί που είναι ο ΟΤΕ, αλλά ο ΟΤΕ δεν είναι σίγουρο ότι υπάρχει εκεί που είναι η Forthnet.

mrsaccess
17-05-09, 23:46
Δεν βολεύει βρε παιδιά. Η forthnet έχει το καλό πως τα βάζει σε καφετέριες. Οκ, θα πληρώσεις αναγκαστικά τον καφέ αλλά θα κάτσεις με την ησυχία σου να κάνεις τη δουλειά σου. Ο ΟΤΕ τα βάζει σε καρτοτηλέφωνα. Που θα κάτσεις στο καρτοτηλέφωνο με το laptop; Ένα έχω δει, αυτό στην πλατεία δικαστηρίων στα Χανιά και σίγουρα δεν είναι βολικό εκτός και αν κάτσεις στο εστιατόριο που έχει δίπλα (δηλαδή στην αυλή του που το χειμώνα είναι κλειστή).

Spanos
17-05-09, 23:49
Δεν βολεύει βρε παιδιά. Η forthnet έχει το καλό πως τα βάζει σε καφετέριες. Οκ, θα πληρώσεις αναγκαστικά τον καφέ αλλά θα κάτσεις με την ησυχία σου να κάνεις τη δουλειά σου. Ο ΟΤΕ τα βάζει σε καρτοτηλέφωνα. Που θα κάτσεις στο καρτοτηλέφωνο με το laptop; Ένα έχω δει, αυτό στην πλατεία δικαστηρίων στα Χανιά και σίγουρα δεν είναι βολικό εκτός και αν κάτσεις στο εστιατόριο που έχει δίπλα (δηλαδή στην αυλή του που το χειμώνα είναι κλειστή).

Πάρε smartphone:p

emeliss
18-05-09, 09:19
Φυσικά και είναι μία πολύ καλή κίνηση. Ότι δίνει κανείς καλό είναι.

Στην πράξη σε πολλά κεντρικά σημεία πόλεων υπάρχει δωρεάν wifi από τους δήμους αλλά με όρια τόσο στον χρόνο σύνδεσης όσο και στην μέγιστη ταχύτητα. Περιορισμοί που δεν σε ενοχλούν όταν θες να δεις 1,2 email ή κάτι άλλο γρήγορο όταν είσαι στον δρόμο.

Όσο αυτά αυξάνονται δεν βλέπω πως θα μπορούσε να δοθεί η υπηρεσία wifi booths με χρέωση. Αλλά θα προτιμούσα να συνδεθώ εκεί από ότι στον δήμο.

ps1. Θεωρώ πως το όλο πράγμα στήνεται με εντελώς διαφορετική λογική από το αντίστοιχο της forthnet. Το ένα καλύπτει δρόμους και το άλλο καφετέριες.
ps2. Ελπίζω του χρόνου να μιλάμε για WiMAX Booths.

noname85
18-05-09, 09:25
λετε να εχουν βαλει στους θαλαμους οπτικες??

emeliss
18-05-09, 09:36
λετε να εχουν βαλει στους θαλαμους οπτικες??
Γιατί, το adsl2+ δεν φτάνει για αυτή την δουλειά;

nnik
18-05-09, 10:08
Αυξάνονται και πάνε. :oneup: - Την πάτησα την περασμένη εβδομάδα, μου χρειάστηκε forthnet σύνδεση σε hotspotάκι τους... ε και δεν είχα. Μακάρι να γαζώσει την Ελλάδα ο ΟΤΕ με δικά του, να μην έχουμε ανάγκη τόσο το 3G. :rolleyes:

Γι αυτό εγώ κρατάω μια σύνδεση Φόρθνετ καβάντζα.

gerokost
18-05-09, 10:55
Πάντως δέν τα έχω δεί αυτά τα booths ...

tsioy
18-05-09, 11:04
Δεν βολεύει βρε παιδιά. Η forthnet έχει το καλό πως τα βάζει σε καφετέριες. Οκ, θα πληρώσεις αναγκαστικά τον καφέ αλλά θα κάτσεις με την ησυχία σου να κάνεις τη δουλειά σου. Ο ΟΤΕ τα βάζει σε καρτοτηλέφωνα. Που θα κάτσεις στο καρτοτηλέφωνο με το laptop; Ένα έχω δει, αυτό στην πλατεία δικαστηρίων στα Χανιά και σίγουρα δεν είναι βολικό εκτός και αν κάτσεις στο εστιατόριο που έχει δίπλα (δηλαδή στην αυλή του που το χειμώνα είναι κλειστή).

Στον Κορυδαλλό, πάντως, η πλατεία είναι γεμάτη καφετέριες...
Αν και πιο φτηνά σου έρχεται να βάλεις σπίτι σου conn-x παρά να πας 4 φορές για καφέ..:p

sv2evs
18-05-09, 11:05
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Κέντρο, στη διασταύρωση των οδών Μητροπόλεως και Αριστοτέλους (έναντι ξενοδοχείου Ηλέκτρα)
Καλαμαριά, στην οδό Πλαστήρα (μπροστά από το καφέ Ρεμέντζο στην μαρίνα).

Κάλιο αργά παρά ποτέ....:oneup:

euri
18-05-09, 11:25
Γιατί, το adsl2+ δεν φτάνει για αυτή την δουλειά;

Ε πώς να φτάσει μια απλή adsl2+; Πώς θα κατεβάσω στο PDA μου το τελευταίο τορρεντάκι όσο πίνω τον καφέ μου στην Πλατεία Αριστοτέλους; Τόσο άσχετος είσαι; :crazy: :p

emeliss
18-05-09, 11:56
Ε πώς να φτάσει μια απλή adsl2+; Πώς θα κατεβάσω στο PDA μου το τελευταίο τορρεντάκι όσο πίνω τον καφέ μου στην Πλατεία Αριστοτέλους; Τόσο άσχετος είσαι; :crazy: :p
:p:p:p

antipages
18-05-09, 21:20
MANOS;2823863']1. Ο ΟΤΕ δεν υπάρχει παντού.
2. Η Forthnet υπάρχει εκεί που είναι ο ΟΤΕ, αλλά ο ΟΤΕ δεν είναι σίγουρο ότι υπάρχει εκεί που είναι η Forthnet.

Αν εννοείς μέσω ΑΡΥΣ ναι, αλλά δεν νομίζω να βοηθάει στην προκειμένη περίπτωση. Δηλαδή είναι πιθανό να βάλει εξοπλισμό η forthnet πάνω σε ένα καρτοτηλέφωνο του Οτε;

[DSL]MANOS
19-05-09, 00:32
H Forthnet δεν βάζει wifi σε καρτοτηλέφωνα.
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010506
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010508

emeliss
19-05-09, 00:39
Γιατί τέτοια προσπάθεια να γυρίσει το νήμα στην συνήθη ανούσια αντιπαράθεση isp;

hel
19-05-09, 08:52
Αν επεκταθεί θα είναι σωτήριο για τους ανθρώπους που έχουν iphone.

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις περιήγηση-κλήση από καφετέρια ή hotspot ?
Δεν την παλεύει με τίποτα τις ώρες αιχμής.

Tiven
19-05-09, 09:00
Έχεις δοκιμάσει να κάνεις περιήγηση-κλήση από καφετέρια ή hotspot ?
Δεν την παλεύει με τίποτα τις ώρες αιχμής.

Από το τίποτα καλή και η Παναγιώτενα :p

ultraxmode
19-05-09, 09:36
Οι ερωτήσεις είναι πολύ λίγες για να ικανοποιήσουν όλους τους χρήστες.. Θα έπρεπε να βάλεις κ άλλες.. γιαυτό κ δεν ψήφισα.. (αν υπήρχε πχ το "Δεν έχω χρησιμοποιήσει αυτές τις υπηρεσίες αλλά μου φαίνεται καλό" αυτό θα ψήφιζα..;) )

Πάντως μόνο κακό δεν είναι ο ΟΤΕ να κάνει τέτοιου είδους κινήσεις... μην είμαστε κ μίζεροι..

antipages
19-05-09, 21:13
Πάντως από ότι κατάλαβα η συζήτηση περιορίζεται στον ποιος την έχει μακρύτερη
(την σύνδεση) και ελάχιστοι έχουν χρησιμοποιήσει την υπηρεσία. Εντύπωση μου κάνει η άποψη ότι ο οτε δεν κάνει για τέτοια εγχειρήματα.

emeliss
19-05-09, 21:51
ελάχιστοι έχουν χρησιμοποιήσει την υπηρεσία
Λογικό δεν είναι; Τα σημεία είναι ελάχιστα ακόμα.

mrsaccess
19-05-09, 21:54
Η υπηρεσία αυτή έχει εξαίρετες προοπτικές, αρκεί -για μένα- να προσεχθούν δύο πράγματα:
- Να επιλέξουν τοποθεσίες που βολεύουν να κάτσει ο κόσμος. Άλλωστε καρτοτηλέφωνα υπάρχουν παντού.
- Να παραμείνει δωρεάν για τους συνδρομητές Conn-X και χωρίς να χρειάζεται να αποσυνδεθούν από το σπίτι τους (γιατί οι περισσότεροι έχουμε router και δεν το κλείνουμε).

Spanos
19-05-09, 22:05
Έχεις δοκιμάσει να κάνεις περιήγηση-κλήση από καφετέρια ή hotspot ?
Δεν την παλεύει με τίποτα τις ώρες αιχμής.

To μονο πρόβλημα που έχω συναντήσει είναι λίγο buffering στο youtube κατα τ'αλλα μια χαρά είναι.

sdikr
19-05-09, 22:10
Έχεις δοκιμάσει να κάνεις περιήγηση-κλήση από καφετέρια ή hotspot ?
Δεν την παλεύει με τίποτα τις ώρες αιχμής.

Ναι αλλά δεν ήταν ΟΤΕ :p

Και ναι το έχω κάνει με forthnet hotspot (τότε δεν είχαν πρόβλημα) και ήταν μια χαρά

panos123
19-05-09, 23:01
9 wireless routers δεν είναι πιλοτικό έργο.
είναι ανάξιο συζήτησης.

ultraxmode
20-05-09, 12:25
9 wireless routers δεν είναι πιλοτικό έργο.
είναι ανάξιο συζήτησης.

Και έναν να έβαζε πάλι διαφήμιση θα το έκανε.. εκεί κολλάς ? :p

Και τί πιλοτικό χρειάζεται στην προκειμένη δλδ. ?? Να στήσεις hotspots ???? παίζεις με μία σύνδεση σε ένα σημείο και ενα wireless setup... πωπω δύσκολοοοο ....

Τέλοσπάντων.. έστω και οι μικρές αλλαγές καλό κάνουν ... δεν κάνουν κακό...

Αλλού είναι τα ΜΕΓΑΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ... (στις νορμάλ συνδέσεις του απλού κοσμάκου.. )

Spanos
20-05-09, 13:21
:p

Και τί πιλοτικό χρειάζεται στην προκειμένη δλδ. ?? Να στήσεις hotspots ???? παίζεις με μία σύνδεση σε ένα σημείο και ενα wireless setup... πωπω δύσκολοοοο ....



Δεν είναι έτσι απλό, πρέπει να υπάρχει authentication, καλή εμβέλεια, χωρητικότητα, qos κλπ

ultraxmode
20-05-09, 13:32
Δεν είναι έτσι απλό, πρέπει να υπάρχει authentication, καλή εμβέλεια, χωρητικότητα, qos κλπ

Ποιό authentication ?? με IAS Servers δουλεύουν όλα αυτά, Έτσι κ φτιάξεις τον Server είσαι έτοιμος για όσους "x" routers φτιάξεις.. η εμβέλεια δεν έχει τίποτα το φοβερό, με τα κατάλληλα εργαλεία και την σωστή τεχνογνωσία μπορείς να στήσεις και παρπάνω απο δύο μέσα σε μία ημέρα..

Θέλω να πώ με αυτό πως δεν είναι δα και τόσο extreme εγκατάσταση ... :)

CptBill
20-05-09, 20:44
ΒΟΛΟΣ
Στο λιμάνι (στην προβλήτα, μπροστά από τα τσιπουράδικα)

Εκει ημουν πριν 3 ημερες, ειδα το λογοτυπο connex wifi πανω απο ενα τηλεφωνικο θαλαμο, εκανα ανιχνευση για wifi αλλα τζιφος. Εκτος φυσικα εαν το ειχαν ονομασει "μακης", "αννουλα", "χταποδι" κτλ και περιμενουν να μυρισουμε τα νυχια μας επειδη ενα απο αυτα ειναι το οτε wifi

Spanos
20-05-09, 20:58
Ποιό authentication ?? με IAS Servers δουλεύουν όλα αυτά, Έτσι κ φτιάξεις τον Server είσαι έτοιμος για όσους "x" routers φτιάξεις.. η εμβέλεια δεν έχει τίποτα το φοβερό, με τα κατάλληλα εργαλεία και την σωστή τεχνογνωσία μπορείς να στήσεις και παρπάνω απο δύο μέσα σε μία ημέρα..

Θέλω να πώ με αυτό πως δεν είναι δα και τόσο extreme εγκατάσταση ... :)

Στα λόγια είναι μια κουβέντα, στην πράξη είναι αρκετά πολύπλοκο όταν μιλάμε για εταιρείες.

kkonstan
20-05-09, 22:05
Ποιό authentication ?? με IAS Servers δουλεύουν όλα αυτά

Tο παράπονό μου είναι που δεν υποστηρίζει 802.11i, να βάλω τα στοιχεία του account στο iPhone μου και απλά να δουλεύει. Το να πρέπει να κάνεις web login κάθε φορά είναι πολύ σπαστικό. Έλεος πια, και αναφέρομαι σε όλους όσους λειτουργούν hotspots, όχι μόνο τον ΟΤΕ... Ξυπνήστε, είναι 2009! Από το 2006 η υποστήριξή του είναι υποχρεωτική σε συσκευές που είναι Wi-Fi certified.

Εγώ ήδη από το 2003 όταν σχεδίασα την Wi-Fi υπηρεσία μεγάλου πανεπιστημίου το υλοποίησα με WPA (τότε, πρόσφατα γύρισε σε WPA2).

Αν χρησιμοποιούν στοιχειωδώς καλά AP, θα μπορούσαν να έχουν ένα SSID έτσι όπως το κάναν τώρα με web login, και ένα με WPA2... Θα διευκόλυνε πολύ τους περισσότερους χρήστες.

Από smartphones, Windows Mobile 5 AKU 3+ και iPhone 2.0+, απλά συνδέονται ενώ σε S60 είναι πολύ μπελάς.

Από υπολογιστές Mac OS X, Linux και τα *BSD απλά συνδέονται, ενώ Vista και XP είναι λίγο μπελάς το configuration, αλλά μπορείς να κάνεις έναν installer να το ρυθμίζει μόνο του, εαν κάποιος θέλει 802.11i, αλλιώς φυσικά web login.

Για όσους δεν γνωρίζουν, ενδεικτικά οδηγίες εδώ:

https://eduroam.duth.gr/

Spanos
20-05-09, 22:14
απλά συνδέονται ενώ σε S60 είναι πολύ μπελάς.


Γιατι μπελάς; Πάντως πέρα απο αυτό δίκιο έχεις

Drillgr
20-05-09, 22:20
Tο παράπονό μου είναι που δεν υποστηρίζει 802.11i, να βάλω τα στοιχεία του account στο iPhone μου και απλά να δουλεύει. Το να πρέπει να κάνεις web login κάθε φορά είναι πολύ σπαστικό. Έλεος πια, και αναφέρομαι σε όλους όσους λειτουργούν hotspots, όχι μόνο τον ΟΤΕ... Ξυπνήστε, είναι 2009! Από το 2006 η υποστήριξή του είναι υποχρεωτική σε συσκευές που είναι Wi-Fi certified.

Εγώ ήδη από το 2003 όταν σχεδίασα την Wi-Fi υπηρεσία μεγάλου πανεπιστημίου το υλοποίησα με WPA (τότε, πρόσφατα γύρισε σε WPA2).

Αν χρησιμοποιούν στοιχειωδώς καλά AP, θα μπορούσαν να έχουν ένα SSID έτσι όπως το κάναν τώρα με web login, και ένα με WPA2... Θα διευκόλυνε πολύ τους περισσότερους χρήστες.

Από smartphones, Windows Mobile 5 AKU 3+ και iPhone 2.0+, απλά συνδέονται ενώ σε S60 είναι πολύ μπελάς.

Από υπολογιστές Mac OS X, Linux και τα *BSD απλά συνδέονται, ενώ Vista και XP είναι λίγο μπελάς το configuration, αλλά μπορείς να κάνεις έναν installer να το ρυθμίζει μόνο του, εαν κάποιος θέλει 802.11i, αλλιώς φυσικά web login.

Για όσους δεν γνωρίζουν, ενδεικτικά οδηγίες εδώ:

https://eduroam.duth.gr/

Και στο ΑΠΘ εχει τετοια υπηρεσια αλλα μια δουλευει και 3 οχι...

sdikr
20-05-09, 22:26
Tο παράπονό μου είναι που δεν υποστηρίζει 802.11i, να βάλω τα στοιχεία του account στο iPhone μου και απλά να δουλεύει. Το να πρέπει να κάνεις web login κάθε φορά είναι πολύ σπαστικό. Έλεος πια, και αναφέρομαι σε όλους όσους λειτουργούν hotspots, όχι μόνο τον ΟΤΕ... Ξυπνήστε, είναι 2009! Από το 2006 η υποστήριξή του είναι υποχρεωτική σε συσκευές που είναι Wi-Fi certified.

Εγώ ήδη από το 2003 όταν σχεδίασα την Wi-Fi υπηρεσία μεγάλου πανεπιστημίου το υλοποίησα με WPA (τότε, πρόσφατα γύρισε σε WPA2).

Αν χρησιμοποιούν στοιχειωδώς καλά AP, θα μπορούσαν να έχουν ένα SSID έτσι όπως το κάναν τώρα με web login, και ένα με WPA2... Θα διευκόλυνε πολύ τους περισσότερους χρήστες.

Από smartphones, Windows Mobile 5 AKU 3+ και iPhone 2.0+, απλά συνδέονται ενώ σε S60 είναι πολύ μπελάς.

Από υπολογιστές Mac OS X, Linux και τα *BSD απλά συνδέονται, ενώ Vista και XP είναι λίγο μπελάς το configuration, αλλά μπορείς να κάνεις έναν installer να το ρυθμίζει μόνο του, εαν κάποιος θέλει 802.11i, αλλιώς φυσικά web login.

Για όσους δεν γνωρίζουν, ενδεικτικά οδηγίες εδώ:

https://eduroam.duth.gr/

Ναι αλλά τότε θα έπρεπε ο κάθε ενας να ήξερε τους κωδικους για προσβασή, ενώ τώρα το κάνει ποιο ευκολό στον χρήστη που ξαφνικά πέρασε απο εκεί.

Αλήθεια τι κάνει για χρήστες που δεν έχουν wpa;

Drillgr
20-05-09, 22:40
Τουλαχιστον για το ΑΠΘ αν δεν εχεις WPA δεν παιζει.

kkonstan
21-05-09, 01:35
Και στο ΑΠΘ εχει τετοια υπηρεσια αλλα μια δουλευει και 3 οχι...

Εδώ τουλάχιστον δουλέυει αξιόπιστα (όπου έχει κάλυψη) εδώ και 6 χρόνια και το επεκτείνουμε σταδιακά.

Το ssid eduroam το υλοποιήσα εδώ στο ΔΠΘ πρίν 1 μήνα για να γίνεται roaming από άλλα πανεπιστήμια (κυρίως του εξωτερικού, για επισκέπτες) χωρίς αλλαγή ρυθμίσεων. Πριν το eduroam έπαιζε με άλλο SSID (duthnet) αλλά δεχόταν μόνο χρήστες του ΔΠΘ.

Το θέμα είναι ότι δεν είχαν προβλήματα οι (εκατοντάδες) χρήστες μας με την *απαίτηση* WPA για πρόσβαση στο δίκτυο, απορώ γιατί οι hotspots providers όπως καλή ώρα η OTENET δεν δίνει την *δυνατότητα* για WPA έστω παράλληλα με το "παραδοσιακό" web login.

To web login είναι πολύ δύσχρηστο, και δεν χρειάζεται πια αφού εδώ και χρόνια υπάρχει λύση (αρχικά WPA και πλέον WPA2/802.11i).

Με web login λύσεις δεν μπορώ πχ να ανοίξω το τηλέφωνο και να συνδεθεί αυτόματα για να δω τα mail μου, πρέπει πρώτα να ανοίξω το browser για να πάω να κάνω login! Είναι τουλάχιστον σπαστικό...

........Auto merged post: kkonstan πρόσθεσε 3 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι αλλά τότε θα έπρεπε ο κάθε ενας να ήξερε τους κωδικους για προσβασή, ενώ τώρα το κάνει ποιο ευκολό στον χρήστη που ξαφνικά πέρασε απο εκεί.

Αλήθεια τι κάνει για χρήστες που δεν έχουν wpa;

Δεν μιλάω για WPA-PSK όπου υπάρχει ένα password, η πλήρης εκδοχή του WPA/WPA2 είναι κανονικά με username/password όπως και το web login! Συνεπώς το ίδιο πράγμα είναι... απλά με το WPA τους δίνεις μια φορά και μετά συνδέεται αυτόματα, σε όλα τα hotspot της OTENET (και τα 9...;) )

Εμείς δεν υποστηρίζουμε χρήση χωρίς WPA, είναι καθαρά θέμα πολιτικής. Πια συσκευή δεν έχει WPA (εκτός από το Nintendo DS!)? Το WPA2 είναι υποχρεωτικό για Wi-Fi certification εδώ και 3 χρόνια, και τα περισσότερα κατασκευής μετά το 2004 (5ετίας!) απλά με software/driver ή firmware update το υποστηρίζουν.

Αυτό βέβαια είναι δική μας επιλογή, η ΟΤΕΝΕΤ θα μπορούσε να έχει και ένα SSID με παραδοσιακό Web login. Απλά απορώ γιατί δεν υλοποιούν και WPA! Από τον ίδιο radius server θα γίνει το authentication, δεν θέλει σημαντική δουλεία στο back end για να παίξει.

IRONLIVER
21-05-09, 08:13
* EETT ονειρεύεται χονδρική πρόσβαση σε όλα τα wifi hotspots σε κάθε καφάο κλπ κλπ :p

με ενα ονειρο τρελο ....κ απαατηλο .........πιστευω οτι ταιριαζει στην περισταση:whistle::whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.