PDA

Επιστροφή στο Forum : Χοληστερινη!



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11

ASFE
24-04-14, 10:00
35 καλη
99 κακη
154 ολικη.

Η καλη για να ανεβει θελει ασκηση σωστα? Κατι αλλο?

no_logo
24-04-14, 10:05
ψάρι
λιναρόσπορο
σπόρους τσία

alekan
24-04-14, 10:18
Λίγο κόκκινο κρασάκι.

teodor_ch
24-04-14, 10:24
35 καλη
99 κακη
154 ολικη.

Η καλη για να ανεβει θελει ασκηση σωστα? Κατι αλλο?

http://www.hughcalc.org/chol.php

Your HDL/LDL ratio is: 0.227 - (preferably over 0.3, ideally over 0.4) AT RISK

Απευθύνσου σε ένα ιατρό ειδικά εάν έχεις και ιστορικό στην οικογένεια.

Το 35 και το 99 απο μόνα τους δεν είναι κακά.
Ο λόγος μεταξύ τους είναι που μετράει.

Μέχρι να πάς στον ιατρό διάβασε εδώ και κάνε ότι μπορείς μόνος
http://www.eof.gr/c/document_library/get_file?p_l_id=34765&folderId=34743&name=DLFE-1127.pdf

cypher
24-04-14, 11:27
Βρήκαμε την χοληστερίνη και την υποπτευόμαστε για τα πάντα

Πάρτε το επιτέλους χαμπάρι
Η χοληστερίνη το μόνο που κάνει είναι να γεμίζει λεφτά τα ταμεία των εταιριών φαρμάκων και αυτών που παράγουν "ειδικά" προϊόντα διατροφής
Πάψτε πια να ασχολείστε με την χοληστερίνη ....μην την μετράτε καν

Ο λογος που εκανα την ερωτηση ειναι μια συζητηση που ειχα προσφατα με φιλο μου. Οφθαλμιατρος του ανεφερε την αποτομη αυξηση χοληστερινης και το στρες, ως δυο παραγοντες που δημιουργουν τα εν λογω θεματακια. Μου φανηκε περιεργο, εξου και η ερωτηση... :cool:

anon
24-04-14, 11:30
Tοσα έχουν κάνει, ένα "ρεκτιφιέ" αρτηριών δεν έχουν κάνει ακόμη; Να βάζεις σωληνάκια όπως πχ στους νεφροπαθείς, να καθαρίζει την χοληστερίνη απο το αίμα (αυτό ξέρω ότι γίνεται το έχω δει σε ντοκυμαντέρ), αλλα κυρίως να περνάει κάποιο διαλύτη - καθαριστικό μέσα στο αίμα, που όσο κυκλοφορεί μέσα στο κυκλοφορικό σύστημα, να διαλύει τις αθηρηματώσεις και μετά το μηχάνημα να τις κατακρατά.... Θα πηγαίνεις πχ μια φορά στα 5 χρόνια, και θα βγαίνεις με αρτηρίες καθαρές σαν μικρού παιδιού....

ASFE
24-04-14, 11:34
http://www.hughcalc.org/chol.php


Your HDL/LDL ratio is: 0.227 - (preferably over 0.3, ideally over 0.4) AT RISK
Απευθύνσου σε ένα ιατρό ειδικά εάν έχεις και ιστορικό στην οικογένεια.

Το 35 και το 99 απο μόνα τους δεν είναι κακά.
Ο λόγος μεταξύ τους είναι που μετράει.


Εμενα με το λινκ που μου εδωσες τα βγαζει ετσι

RATIOS:
Your Total Cholesterol/HDL ratio is: 4.40 - (preferably under 5.0, ideally under 3.5) GOOD
Your HDL/LDL ratio is: 0.354 - (preferably over 0.3, ideally over 0.4) GOOD
Your triglycerides/HDL ratio is: 2.857 - (preferably under 4, ideally under 2) NORMAL

teodor_ch
24-04-14, 11:55
Εμενα με το λινκ που μου εδωσες τα βγαζει ετσι

RATIOS:
Your Total Cholesterol/HDL ratio is: 4.40 - (preferably under 5.0, ideally under 3.5) GOOD
Your HDL/LDL ratio is: 0.354 - (preferably over 0.3, ideally over 0.4) GOOD
Your triglycerides/HDL ratio is: 2.857 - (preferably under 4, ideally under 2) NORMAL

ναι δίκιο έχεις, κάτι μπέρδεψα

τότε δε χρειάζεσαι ιατρό :p
αλλά καλό είναι τώρα που είναι νωρίς να ανεβάσεις την hdl

Δές αποτελέσματα 59 χρονών γυναίκας.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/920141/chol%20ratio.pdf

Υπόδειγμα ανθρώπου που σέβεται το σώμα του!

ASFE
24-04-14, 12:14
Ασε οταν καπνιζα ηταν και 28..Το ψηλοτερο μου ειναι το 35..

Γυμναστικουλα λοιπον :)

kerkiss
24-04-14, 18:32
Λέει παροιμίες ίσως?
Γιατί το

«Όλο τον κόσμο να ρωτάς, τη γνώμη σου ακολούθα!»
δε μου κάνει σε ιατρική άποψη.
Αν ήταν έτσι δε θα είχαν λόγο ύπαρξης οι γιατροί, αφού η γνώμη μας είναι πιο ισχυρή από την επιστημονική άποψη.

Ευφυείες !!!
Ρώτα τον εαυτό σου ....αν αύριο για χ-ψ λόγους αναγκαστείς να αλλάξεις γιατρό και πας σε κάποιον που δεν γνωρίζεις και σου πει : "ξέχνα την χοληστερίνη, είναι απάτη" το πρώτο πράγμα που θα κάνεις είναι να σκεφτείς ότι ο γιατρός είναι μακ@κας και θα φύγεις τρέχοντας μέχρι να βρεις γιατρό που θα σε διαβεβαιώνει ότι : "η χοληστερίνη είναι το Νο 1 στοιχείο που πρέπει να παρακολουθείς"

Μην κάνεις το αστείο να μου πεις ότι δεν θα λειτουργήσεις έτσι αλλά θα ερευνήσεις αν έχει δίκιο ο γιατρός διότι ήδη μου απέδειξες ότι ο διευθυντής καρδιολογικού του Τζαννείου (θα τον βάλανε με μέσο σίγουρα) είναι γιατρός της πλάκας και καμία σημασία δεν έχει τα όσα γράφει για την χοληστερίνη αλλά ότι σου λέει "να ακολουθείς την γμώμη σου" δηλαδή σου λέει "έξω από τα δόντια" να κάνεις αυτό που ήδη κάνεις
Ξύπνα αν θες και δες ότι βγάζεις τον γιατρό μακ@κα διότι δεν σου αρέσει η αποψή του και όχι γιατί μπόρεσες να συγκρίνεις ανάμεσα σε αντικρουόμενες επιστημονικές απόψεις

Και θυμήσου ότι οι λαοθάλασσες που έτρεχαν και τρέχουν σε Καματερούς, σε αγίες Αθανασίες, σε εικόνες που δακρύζουν κλπ "την γνώμη τους ακολουθούσαν" και αν τους έλεγες το αντίθετο ήταν ικανοί να σε λυντσάρουν
Και τότε δεν υπήρχε ούτε καν εμπορικό όφελος (εκτός από αυτού του κομπογιαννίτη απατεώνα)
Τώρα με τα δισεκατομύρια που παίζονται με την ιστορία της χοληστερίνης άντε να τα βάλεις μαζί τους
Θα πέσουν επάνω σου οι μισοί γιατροί που κονομάνε από τις φαρμακευτικές εταιρίες, η φαρμακευτική αλυσίδα (παραγωγοί, έμποροι, διανομείς κλπ) τα εργαστήρια αναλύσεων, οι ιατρικές εκπομπές των καναλιών, η μάνα σου η ίδια, η κυρά Κατίνα και όλο της το σόι ....άσε που μπορεί να σε πιάσει και στο στόμα του ο Άδωνις :p

giwrgosth
24-04-14, 20:04
Συγνώμη βρε kerkiss, αλλά και εσύ δε βγάζεις μαλάκα τον κάθε γιατρό που επιμένει πως η χοληστερίνη είναι κάτι επικίνδυνο?
Σε καμία περίπτωση δε λέω πως πολλά φάρμακα και κατ΄ επέκταση και ασθένειες, δεν είναι καθαρά έργο των φαρμακευτικών, που θα μου επιτρέψεις να γνωρίζω πολύ καλά πως λειτουργούν, αλλά όταν έχεις ένα γιατρό που τον εμπιστεύεσαι με κλειστά μάτια και σου λέει πως πρέπει να κάνεις θεραπεία, τι θα κάνεις?
Λες να μην το έχω ψάξει? Λες να είμαι ...φαρμακολάτρης? Λες να παίρνω φάρμακα επειδή μου το είπε κάποιος σε κάποιο forum, όπως καλή ώρα εσύ μου λες να μην πάρω? Λες να πήγα στον πρώτο και μοναδικό γιατρό που βρήκα μπροστά μου? Λες να μου είναι ευχάριστο να ζω με χαπάκια? Εγώ που δεν παίρνω ούτε ασπιρίνη?
Δεν είχα ποτέ καλές σχέσεις με γιατρούς κλπ. Πρωτοέκανα εξετάσεις στα 42 μου γιατί περίμενα παιδιά και ήθελα να γνωρίσουν πατέρα και ήθελα πλέον να προσέχω την υγεία μου και όπως σου είπα δε με νοιάζει για τον εαυτό μου όσο με νοιάζει ότι έχω την ευθύνη μιας οικογένειας πια.
Και όπως σου είπα αναλαμβάνεις εσύ την ευθύνη να κόψω τα χάπια? Γιατί αυτός που μου τα έδωσε την έχει αναλάβει.

kerkiss
24-04-14, 21:05
Συγνώμη βρε kerkiss, αλλά και εσύ δε βγάζεις μαλάκα τον κάθε γιατρό που επιμένει πως η χοληστερίνη είναι κάτι επικίνδυνο?
Που το είδες να βγάζω μαλάκα κάθε γιατρό αντίθετης άποψης ;
Υπάρχουν πάρα πολύ λόγοι που γιατροί μπορούν να υποστηρίζουν αυτήν την άποψη
πχ
από άγνοια, από καλή πίστη, από συμφέρον λόγω ποσοστών, από μόδα κλπ
Και αυτό το γεγονός (να υποστηρίζει την επικινδυνότητα της χοληστερίνης) δεν τον καθιστά κατ'ανάγκη "κακό γιατρό"

Σε καμία περίπτωση δε λέω πως πολλά φάρμακα και κατ΄ επέκταση και ασθένειες, δεν είναι καθαρά έργο των φαρμακευτικών, που θα μου επιτρέψεις να γνωρίζω πολύ καλά πως λειτουργούν, αλλά όταν έχεις ένα γιατρό που τον εμπιστεύεσαι με κλειστά μάτια και σου λέει πως πρέπει να κάνεις θεραπεία, τι θα κάνεις?
Ακολουθείς την γνώμη σου (όπως πολύ σωστά τόνιζε αυτός που χλεύασες)
Τώρα πως γίνεται να εμπιστεύεσαι κάποιον (γιατρό) με κλειστά μάτια με ξεπερνά.
Αποδίδεις σε κάποιον ιδιότητες "πανσοφου" και "αλάνθαστου" πράγμα που δεν υπάρχει στην φύση.
Θυμήσου πχ την περίπτωση του καρκινοπαθή ελληνοαμερικάνου που διαγνώστηκε να του μένουν ελάχιστοι μήνες ζωής και γύρισε στα πατρικά του εδάφη στην Ικαρία και έζησε πολλές δεκαετίες με μόνη θεραπεία τον αέρα και τα φαγητά του νησιού του και μπόλικο ντόπιο κρασί (πέθανε προσφατα)

Λες να μην το έχω ψάξει? Λες να είμαι ...φαρμακολάτρης? Λες να παίρνω φάρμακα επειδή μου το είπε κάποιος σε κάποιο forum, όπως καλή ώρα εσύ μου λες να μην πάρω? Λες να πήγα στον πρώτο και μοναδικό γιατρό που βρήκα μπροστά μου? Λες να μου είναι ευχάριστο να ζω με χαπάκια? Εγώ που δεν παίρνω ούτε ασπιρίνη?
Που θες να τα ξέρω ή να τα σκέφτομαι όλα αυτά ;
Το μόνο που λέω είναι ότι από την πρώτη στιγμή που αναφέρθηκε η χοληστερίνη διαρκώς κατεβάζουν το όριο επικινδυνότητας επειδή καμιά απολύτως απόδειξη δεν προκύπτει από την σύγκριση των δύο εξεταζόμενων γκρουπ ενώ ταυτόχρονα έχει σχηματισθεί μια τεράστια βιομηχανία που κερδίζει αμύθητα ποσά από την όλη ιστορία και η οποία ως είναι φυσικό δεν έχει την παραμικρή διάθεση να πετάξει στα σκουπίδια αυτόν τον πακτωλό
Έλεγξε ποιό ήταν το όριο επικινδυνότητας πριν από 5 χρόνια, 10 χρόνια κλπ και αναρωτήσου γιατί υο κατεβάζουν συνεχώς

Δεν είχα ποτέ καλές σχέσεις με γιατρούς κλπ. Πρωτοέκανα εξετάσεις στα 42 μου γιατί περίμενα παιδιά και ήθελα να γνωρίσουν πατέρα και ήθελα πλέον να προσέχω την υγεία μου και όπως σου είπα δε με νοιάζει για τον εαυτό μου όσο με νοιάζει ότι έχω την ευθύνη μιας οικογένειας πια.
Πολύ σωστά πράττεις και μπράβο σου

Και όπως σου είπα αναλαμβάνεις εσύ την ευθύνη να κόψω τα χάπια?
Εγώ όχι δεν την αναλαμβάνω αυτήν την ευθύνη
Αυτό το κάνουν ασφαλιστικές εταιρίες αν σε ενδιαφέρει και φυσικά με το αζημίωτο

Γιατί αυτός που μου τα έδωσε την έχει αναλάβει.
Τώρα με κούφανες κυριολεκτικά !!!
Έχεις δηλαδή πάει με τον γιατρό σου σε συμβολαιογράφο και φτιάξατε συμβόλαιο που αναφέρει ότι αυτός αναλαμβάνει την ευθύνη να μην πάθεις καρδιακό επισόδειο εφ'όρου ζωής εφόσον ακολουθείς την θεραπεία που σου έδωσε ειδάλλως θα αποζημιώσει κλπ μπλα μπλα
Στείλε μου σε παρακαλώ με πμ τα στοιχεία του ....τέτοιοι γιατροί απλά "δεν υπάρχουν" ...μπορεί να μου χρειαστεί ...ποιός ξέρει :p

cool11
24-04-14, 22:08
138464

Κανενας γιατρος εδω?

giwrgosth
25-04-14, 10:01
Τώρα με κούφανες κυριολεκτικά !!!
Έχεις δηλαδή πάει με τον γιατρό σου σε συμβολαιογράφο και φτιάξατε συμβόλαιο που αναφέρει ότι αυτός αναλαμβάνει την ευθύνη να μην πάθεις καρδιακό επισόδειο εφ'όρου ζωής εφόσον ακολουθείς την θεραπεία που σου έδωσε ειδάλλως θα αποζημιώσει κλπ μπλα μπλα
Στείλε μου σε παρακαλώ με πμ τα στοιχεία του ....τέτοιοι γιατροί απλά "δεν υπάρχουν" ...μπορεί να μου χρειαστεί ...ποιός ξέρει :p
Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Δεν πήγα σε γυρολόγο, σε γιατρό πήγα. Σαν γιατρός λοιπόν μου έδωσε μια θεραπεία, άρα? Δεν είναι υπεύθυνος γι΄ αυτό που υπογράφει?

teodor_ch
25-04-14, 10:38
http://www.ideeaf.gr/schedule/30-04-14

Οι φαρμακοποιοί μπορούν να τα παρακολουθούν δωρεάν μέσω internet.
Για τους υπόλοιπους, είτε ρωτήστε το φαρμακοποιό σας αν το γνωρίζει/παρακολουθεί να σας δώσει στοιχεία να μπείτε είτε πάρτε τηλέφωνο μήπως και σας δώσουν πρόσβαση.
Το σεμινάριο δεν είναι τέρας αξιοπιστίας αλλά βοηθάει να προσανατολιστεί κάποιος.


@kerkiss έχες καμία έρευνα για αυτά που λές?

Γιατί και εγώ μπορώ να γράφω ότι μου κατέβει αλλά χωρίς αποδείξεις θα είναι λόγια του αέρα ;)

kerkiss
25-04-14, 18:14
Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Δεν πήγα σε γυρολόγο, σε γιατρό πήγα. Σαν γιατρός λοιπόν μου έδωσε μια θεραπεία, άρα? Δεν είναι υπεύθυνος γι΄ αυτό που υπογράφει?

Σιγά την υπευθυνότητα !!!
Τι θα του κάνουν αν εσύ (φτου κακά) την κάνεις για τον άλλο κόσμο ;

Εμένα άλλου είδους υπευθυνότητα μου ζητούσες :

...και δε μου λέτε γιατρέ, βάζετε κάπου την υπογραφή σας πως αν κόψω τα φάρμακα και τα τινάξω θα αναλάβετε εσείς την ευθύνη?
Όχι πολλά πράγματα, τα έξοδα της οικογένειας μόνο...
Αν ναι τα κόβω αύριο, δεν μου είναι και το πιο ευχάριστο να χτυπά κάθε βράδυ στις 10 το ξυπνητήρι για να πάρω το χάπι...



@kerkiss έχες καμία έρευνα για αυτά που λές?

Γιατί και εγώ μπορώ να γράφω ότι μου κατέβει αλλά χωρίς αποδείξεις θα είναι λόγια του αέρα ;)

Παρέθεσα σε προηγούμενο μήνυμα τον σύνδεσμο για την ιστοσελίδα του Ντέλλου αλλά ουσιαστικά την έρευνα πρέπει να την κάνει ο καθένας από εσάς αν τον ενδιαφέρει και τον αφορά το ζήτημα
Αναλόγως θα αποφασίσει και τι θα κάνει

teodor_ch
25-04-14, 18:44
Παρέθεσα σε προηγούμενο μήνυμα τον σύνδεσμο για την ιστοσελίδα του Ντέλλου αλλά ουσιαστικά την έρευνα πρέπει να την κάνει ο καθένας από εσάς αν τον ενδιαφέρει και τον αφορά το ζήτημα
Αναλόγως θα αποφασίσει και τι θα κάνει

Ναι οκ.
Παίρνουμε μερικές μελέτες,
καταλαβαίνουμε ότι θέλουμε και γράφουμε αυτό που μας βολεύει (ντόρος - διαφήμιση).

Τυχαία η πηγή 2 που λέει εδώ
http://www.ntellos.gr/index.php/arthra/xolisteroli-statines/ena-milo-tin-imera-tis-statines-kanei-pera
αντιπαράθεση απο το ουυυ - κακό boots
http://www.webmd.boots.com/heart-disease/news/20131218/apples-vs-statins---which-one-will-keep-the-doctor-away

Και αν διαβάσεις αυτό που γράφει ο ΕΟΦ εδώ
http://www.eof.gr/c/document_library/get_file?p_l_id=34765&folderId=34743&name=DLFE-1127.pdf

ΠΙΝΑΚΑΣ 3
ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΥΓΙΕΙΝΟΔΙΑΙΤΗΤΙΚΗΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ
 ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
 ΥΠΟΛΙΠΙΔΑΙΜΙΚΗ ΔΙΑΙΤΑ (ΠΤΩΧΗ ΣΕ ΖΩΪΚΑ ΛΙΠΗ ΚΑΙ TRANS ΛΙΠΑΡΑ ΟΞΕΑ,
ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΣΕ ΦΥΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ ΚΑΙ ΦΥΤΙΚΕΣ ΣΤΕΡΟΛΕΣ/ΣΤΑΝΟΛΕΣ)
 ΑΠΩΛΕΙΑ ΒΑΡΟΥΣ (μείωση κατά 10% μέσα σε 6 μήνες)
 ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ (για παράδειγμα γρήγορο βάδισμα 30’-60’/ ημέρα


θα δείς ότι ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ!!!!!

Δηλαδή τί?
Φάει το μήλο πρώτα και αν πέσει η χοληστερίνη είσαι τυχερός.
Αν δεν πέσει, ή δε μπορείς να φάς το μήλο σου, τότε πάρε στατίνη.

Το 99% των ασθενών νομίζεις ότι έχει την όρεξη να κάνει ότι πρέπει για να ελέγξει χοληστερίνη, πίεση κλπ?
Θέλει το χαπάκι του για να ξαπλώσει στον καναπέ να παίξει στο τάμπλετ.


Προσοχή στο τί καταλαβαίνουμε και τί συμβουλεύουμε.
Καλύτερα να μήν αγγίζουμε θέματα που δεν είναι η ειδικότητά μας* ;)

*Ούτε η δική μου είναι :p

giwrgosth
25-04-14, 21:48
Εμένα άλλου είδους υπευθυνότητα μου ζητούσες :
Αν θυμάμαι καλά είμαστε συνάδελφοι, ή κάνω λάθος και είσαι τελικά γιατρός?

kerkiss
27-04-14, 08:49
θα δείς ότι ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ!!!!!

Δηλαδή τί?
Φάει το μήλο πρώτα και αν πέσει η χοληστερίνη είσαι τυχερός.
Αν δεν πέσει, ή δε μπορείς να φάς το μήλο σου, τότε πάρε στατίνη.
Αυτό κατάλαβες εσύ ; γιατί εγώ άλλα διαβάζω :

Η θεραπευτική δράση των στατινών αναγνωρίζεται πως δεν έχει να κάνει με τη μείωση της χοληστερίνης, αλλά με την αντιφλεγμονώδη δράση τους σε ευάλωτα αγγεία από την επίδραση κυρίως άλλων παραγόντων κινδύνου, όπως το κάπνισμα, ο σακχαρώδης διαβήτης, η υπέρταση, η καθιστική ζωή και το stress

Αναγνωρίζεται επίσης, πως φάρμακα που κυκλοφορούν για πολλά χρόνια,με τεράστια παγκόσμια κατανάλωση, όπως η εζετιμίμπη, μόνη της (Ezetrol) ή σε συνδυασμό με στατίνη (Inegy), η νιασίνη και οι φιμπράτες , παρ΄ότι κατεβάζουν σημαντικά τις τιμές της χοληστερίνης, ακόμα και κάτω των «στόχων», δεν πετυχαίνουν θεραπευτικό όφελος, αφού στερούνται της αντιφλεγμονώδους δράσης των στατινών στα αγγεία, ενώ αυξάνουν τον κίνδυνο παρενεργειών και φυσικά το κόστος.


Το 99% των ασθενών νομίζεις ότι έχει την όρεξη να κάνει ότι πρέπει για να ελέγξει χοληστερίνη, πίεση κλπ?
Θέλει το χαπάκι του για να ξαπλώσει στον καναπέ να παίξει στο τάμπλετ.
Αν όποιος έχει πρόβλημα υγείας και καπνίζει σαν τσιμινιέρα, είναι υπέρβαρος, συνεχώς αραχτός στον καναπέ του κλπ και περιμένει ότι θα "σωθεί" και θα εξασφαλίσει "υγεία και μακροζωϊα" με το χαπάκι του μπορεί άνετα να το αντικαταστήσει με "νερό Καματερού" ή με "προσκύνημα στην Τήνο"
Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει


Προσοχή στο τί καταλαβαίνουμε και τί συμβουλεύουμε.
Καλύτερα να μήν αγγίζουμε θέματα που δεν είναι η ειδικότητά μας* ;)

*Ούτε η δική μου είναι :p
Αυτό ισχύει μονόπαντα ή και από τις δύο πλευρές ;
Γιατί από όσο ξέρω δεν άνοιξα εγώ ένα θέμα "μην ασχολείστε με την χοληστερίνη" αλλά εσείς "ασχολειθείτε με την χοληστερίνη"
Τι σε ενοχλεί ;
Ότι κάποιος τόλμησε να σας πει ότι αυτά που "καταλαβαίνετε και συμβουλεύετε" είναι δημιουργίες των φαρμακοβιομηχανιών και όχι της επιστήμης
Έτσι και αλλοιώς ενήλικα παιδιά είμαστε όλοι μας και ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του όπως γουστάρει και αγαπά


Αν θυμάμαι καλά είμαστε συνάδελφοι, ή κάνω λάθος και είσαι τελικά γιατρός?
Ούτε ηλεκτρονικός είμαι ούτε γιατρός ......ούτε από μακριά !!

teodor_ch
27-04-14, 09:02
Αυτό κατάλαβες εσύ ; γιατί εγώ άλλα διαβάζω :

Εγώ έπιασα την πηγή 2 που λέει που τη βρήκα στα γρήγορα και είδα τί διαβάζει και πώς το ερμηνεύει.
Διάβασε και τον τίτλο του στο άρθρο.

Το νήμα δεν άνοιξε για "ασχοληθείτε με τη χοληστερίνη" που θα ήθελες, αλλά

Υποθετω δεν ειμαι ο μονος που με ταλαιπωρει το προβλημα της χοληστερινης...




Τέλος απο μένα.

alex99
27-04-14, 14:39
Τελικά για την αξιοπιστία των συσκευών και των ταινιών μέτρησης χοληστερίνης που ρωτησα εγω εχει δοκιμάσει κάποιος να μας πει;

MessengerOfGood
04-05-14, 12:04
Εγώ πάντως διατηρώ σοβαρές αμφιβολίες για το αν η υψηλή χοληστερίνη κάνει κακό και ιδιαίτερα αν προκαλεί βλάβες στα αγγεία. Πρόσφατα η Αμερικανική Καρδιολογική Εταιρεία (νομίζω) είπε ακριβώς αυτό. Το δημοσίευσε και το "ΒΗΜΑ" της Κυριακής (Ιωάννα Σουφλέρη) αλλά η ίση σελίδα έλεγε ότι η υψηλή χοληστερίνη δεν βλάπτει και οι επόμενες 2,5 σελίδες έλεγαν πώς να μειώσουμε τη χοληστερίνη!

Σε συζήτηση με φίλο μου γιατρό (διευθυντή εντατικής μεγάλου νοσοκομείου της Αθήνας) μου είπε ότι δεν βλάπτει η χοληστερίνη αλλά να συνεχίσω να παίρνω στατίνες γιατί έχουν αντιφλεγμονώδη δράση. Δεν κατάλαβα όμως τι ακριβώς σημαίνει αυτό.

Ρίξτε μια ματιά και εδώ (http://alttherapy.blogspot.gr/2012/12/blog-post_5574.html#axzz30jSTIRaI)... Οι κότες δεν είναι ηλίθιες που δίνουν στα κοτόπουλα τόση χοληστερίνη στους κρόκους των αυγών ούτε οι μητέρες είναι ηλίθιες που έχουν τόση χοληστερίνη στο γάλα που δίνουν (από το στήθος τους) στα παιδιά τους!

teodor_ch
04-05-14, 15:12
Ρίξτε μια ματιά και εδώ (http://alttherapy.blogspot.gr/2012/12/blog-post_5574.html#axzz30jSTIRaI)... Οι κότες δεν είναι ηλίθιες που δίνουν στα κοτόπουλα τόση χοληστερίνη στους κρόκους των αυγών ούτε οι μητέρες είναι ηλίθιες που έχουν τόση χοληστερίνη στο γάλα που δίνουν (από το στήθος τους) στα παιδιά τους!

Το Link δεν είναι απο αξιόπιστη πηγή και τα παραδείγματα άσχετα :p

Ούτε κότες είμαστε, ούτε μωρά!

(Χωρίς παρεξήγηση)

Υπάρχουν οι ιατροί για να μας συμβουλεύουν κατάλληλα.

Τα υπόλοιπα είναι συζητήσεις καφενείου.

Υπάρχει και ο Μουρούτης που λέει μόνο Vegan χωρίς καν παράγωγα ζωικού βασιλείου,
μακριά απο φάρμακα εκτός απο τα τεκμηριωμένα με μελέτες! :rofl: Όλα δηλαδή!

Ελεύθερο χρόνο να έχει κανείς, να κάνει το μυαλό του ομελέτα!


Edit:
Μιας και έχω χρόνο για ομελέτα!
Απο το λινκ σου πήγα στη πρώτη πηγή
και έψαξα τη πρώτη έρευνα
http://eurheartj.oxfordjournals.org/content/18/1/52.full.pdf?origin=publication_detail
και διαβάζω...


In a meta-analysis of 35 trials which evaluated the effect of cholesterol lowering therapy on coronary and non-coronary mortality, cholesterol lowering was shown to be beneficial' 231 . Recently two major publi- cations' 4 ' 51 have clearly shown that lowering total chol- esterol was strongly associated with decreased total and cardiovascular mortality without any increase of the non-cardiac cause of death. It is therefore important to emphasize that in the present study, increased non- cardiac cause of death was observed among patients with spontaneously low total cholesterol and that low levels of total cholesterol resulting from diet or medical treatment, were not incriminated with excess mor- tality' 4 ' 51 . It seems, therefore, that spontaneous low total cholesterol should be considered as a marker rather than a precursor of subsequent non-cardiac death among patients with coronary artery disease


No comments

cool11
04-05-14, 15:31
Φιλος μου και πολυδιαβασμενος γιατρος σε θεματα καρδιας, μου ελεγε σημερα, οτι ανεξαρτητα απο χοληστερινη, οι στατινες εχει βρεθει οτι γενικοτερα βελτιωνουν την ποιοτητα ζωης, αυξανουν το προσδοκιμο ζωης(και οχι μονο επειδη δεν γινονται εμφραγματα λογω στατινων) κλπ. Το συσχετισε με την 'αντιφλεγμονωδη' δραση τους.

MessengerOfGood
04-05-14, 16:10
Φιλος μου και πολυδιαβασμενος γιατρος σε θεματα καρδιας, μου ελεγε σημερα, οτι ανεξαρτητα απο χοληστερινη, οι στατινες εχει βρεθει οτι γενικοτερα βελτιωνουν την ποιοτητα ζωης, αυξανουν το προσδοκιμο ζωης(και οχι μονο επειδη δεν γινονται εμφραγματα λογω στατινων) κλπ. Το συσχετισε με την 'αντιφλεγμονωδη' δραση τους.
Αυτό μου το είπε και ο δικός μου φίλος (δεν είναι ο καρδιολόγος μου - απλά φίλος μου) γιατρός.

- - - Updated - - -


Το Link δεν είναι απο αξιόπιστη πηγή και τα παραδείγματα άσχετα :p

Ούτε κότες είμαστε, ούτε μωρά!

(Χωρίς παρεξήγηση)

Υπάρχουν οι ιατροί για να μας συμβουλεύουν κατάλληλα.

Τα υπόλοιπα είναι συζητήσεις καφενείου.

Υπάρχει και ο Μουρούτης που λέει μόνο Vegan χωρίς καν παράγωγα ζωικού βασιλείου,
μακριά απο φάρμακα εκτός απο τα τεκμηριωμένα με μελέτες! :rofl: Όλα δηλαδή!

Ελεύθερο χρόνο να έχει κανείς, να κάνει το μυαλό του ομελέτα!


Edit:
Μιας και έχω χρόνο για ομελέτα!
Απο το λινκ σου πήγα στη πρώτη πηγή
και έψαξα τη πρώτη έρευνα
http://eurheartj.oxfordjournals.org/content/18/1/52.full.pdf?origin=publication_detail
και διαβάζω...




No comments
Το λινκ ήταν επιπρόσθετο. Το βασικό είναι το δημοσίευμα στο ΒΗΜΑ και η άποψη του φίλου μου γιατρού.

giwrgosth
04-05-14, 16:22
Οι κότες δεν είναι ηλίθιες που δίνουν στα κοτόπουλα τόση χοληστερίνη στους κρόκους των αυγών...
Πολύ καλό το παράδειγμά σου! :oneup: Οι κότες ταΐζουν τα μωρά τους κρόκους, άρα κάτι ξέρουν! :worthy:
Προσωπικά τόσα χρόνια που βλέπω κοτόπουλα στη μάνα μου δεν έχω δει να τους δίνει η μαμά τους Lipitor!
Επίσης το μητρικό γάλα είναι πλούσιο σε χοληστερίνη, άρα αφού τα 6άμηνα δεν έχουν πρόβλημα με τη χοληστερίνη του μητρικού γάλατος, ας τσακίσουμε καμιά πανσέτα τηγανιτή σε βούτυρο!
Τι λέτε ρε παιδιά? Τι συγκρίνετε? Μπακαλιάρο με σπαστά καλαμάκια?

MessengerOfGood
04-05-14, 21:04
Πολύ καλό το παράδειγμά σου! :oneup: Οι κότες ταΐζουν τα μωρά τους κρόκους, άρα κάτι ξέρουν! :worthy:
Προσωπικά τόσα χρόνια που βλέπω κοτόπουλα στη μάνα μου δεν έχω δει να τους δίνει η μαμά τους Lipitor!
Επίσης το μητρικό γάλα είναι πλούσιο σε χοληστερίνη, άρα αφού τα 6άμηνα δεν έχουν πρόβλημα με τη χοληστερίνη του μητρικού γάλατος, ας τσακίσουμε καμιά πανσέτα τηγανιτή σε βούτυρο!
Τι λέτε ρε παιδιά? Τι συγκρίνετε? Μπακαλιάρο με σπαστά καλαμάκια?
Εντάξει, αυτά τα είπα λίγο χαβαλέ. Δες το προηγούμενο post μου...

cool11
22-12-14, 13:52
Τα μύρτιλλα στη «μάχη» κατά των λιπαρών
http://www.news.gr/ygeia/to-soma-moy/article/199382/ta-myrtilla-sth-mahh-kata-ton-liparon.html

anon
22-12-14, 22:32
Τα μύρτιλλα στη «μάχη» κατά των λιπαρών
http://www.news.gr/ygeia/to-soma-moy/article/199382/ta-myrtilla-sth-mahh-kata-ton-liparon.html

αντε βρες αγρια μυρτιλλα... ολα καλλιεργημένα είναι.. αλλά τα καλλιεργημένα, δεν κάνουν την ίδια δουλειά με τα άγρια.... .

giwrgosth
23-12-14, 10:28
αντε βρες αγρια μυρτιλλα... ολα καλλιεργημένα είναι.. αλλά τα καλλιεργημένα, δεν κάνουν την ίδια δουλειά με τα άγρια.... .
Τίποτα άλλο σε άγριο δεν κάνει?
Π.χ. αγριογούρουνο, αγριοκάτσικο κλπ? :P

anon
23-12-14, 15:55
Τίποτα άλλο σε άγριο δεν κάνει?
Π.χ. αγριογούρουνο, αγριοκάτσικο κλπ? :P

αγριο σεξ... αυτό σίγουρα ρίχνει την χοληστερίνη :p

cool11
08-01-15, 14:15
Ένα αβοκάντο την ημέρα μειώνει τη χοληστερίνη
http://www.news.gr/ygeia/gia-na-zoyme-kalytera/article/201847/ena-avokanto-thn-hmera-meionei-th-holhsterinh.html

Δεν ειναι και πολυ συνηθισμενο φρουτο παντως, δεν το βρισκεις παντου-παντα...

no_logo
08-01-15, 14:25
Ένα αβοκάντο την ημέρα μειώνει τη χοληστερίνη
http://www.news.gr/ygeia/gia-na-zoyme-kalytera/article/201847/ena-avokanto-thn-hmera-meionei-th-holhsterinh.html

Δεν ειναι και πολυ συνηθισμενο φρουτο παντως, δεν το βρισκεις παντου-παντα...

υπάρχει παντού, σε όλα τα σούπερ μάρκετς
τόσο δημοφιλές που πλέον καλλιεργείται και στην ελλάδα

nyannaco
08-01-15, 14:42
Ας διαβάσουμε λίγο πιο προσεκτικά:

αντικαθιστώντας σε μια ομάδα εθελοντών τα κορεσμένα λιπαρά οξέα, με ακόρεστα που προέρχονταν από αβοκάντο.Κοινώς κόψε κακά πράγματα και φάε αβοκάντο. Δεν λέει φάε ό,τι έτρωγες και πριν, συν το αβοκάντο. Ευχαριστώ πολύ, άμα κόψω τις πίτσες και τα λουκάνικα, και χωρίς το αβοκάντο θα πέσει η χοληστερίνη μου.


Στη μικρή μελέτη συμμετείχαν 45 άτομαΑυτό δεν είναι μελέτη, είναι ανέκδοτο. Με κάτι τέτοια γελάει η επιστημονική κοινότητα. Μάλλον ο μπαμπας ή ο σύζυγος της καθηγήτριας καλλιεργεί αβοκάντο :twisted:

Εν κατακλείδι, δεν λέω ότι αποκλείεται το αβοκάντο να έχει θετική επίδραση, αλλά δεν αποδεικνύεται σε καμμία περίπτωση κάτι τέτοιο από αυτές τις μπούρδες. Ειδικά όταν προέρχονται από μία χώρα όπου η επιστημονική έρευνα χρηματοδοτείται κατά κόρον από την αγορά (γιατί άραγε;;; ), και στην προκειμένη περίπτωση δεν μας λένε ποιός χρηματοδότησε τη συγκεκριμένη.

giwrgosth
08-01-15, 15:53
@nyannaco +1 :oneup:
Θα διαβάσουμε και μελέτη που να λέει ότι το διάβασμα μειώνει τη χοληστερίνη, φτάνει φυσικά να διαβάζεις περπατώντας και να μην τρως τίποτα, μόνο να περπατάς και να διαβάζεις :p
Χθες η γιατρός εργασίας μου βρήκε το φάρμακο: να πάρω σκύλο!
Αν μου λέει πάρεις σκύλο θα αναγκαστείς να περπατάς. Μα της λέω θέλω να περπατάω, μου αρέσει, αλλά δεν έχω χρόνο! Ε μου λέει με τον σκύλο θα τον βρεις :whistle:

nyannaco
08-01-15, 15:55
Αυτό είναι ολιστική ιατρική! :respekt:

alekan
08-01-15, 16:09
Oι μελέτες που ξεπετάγονται σαν τα μανιτάρια κάθε τρεις και λίγο, είναι επιπέδου σοβαρότητας όξινης και αλκαλικής διατροφής, αποτοξίνωσης και άλλων φαιδρότατων.

cool11
05-02-15, 08:57
Εχω διαβασει πολλα αρθρα, για τα θετικα της μαυρης σοκολατας και του ροφηματος κακάο, στην υγεία.

Όμως, αναρωτιέμαι αν πίνω μία κούπα κακάο τη μέρα, επηρεάζει θετικά ή αρνητικά την χοληστερίνη μου.

no_logo
05-02-15, 10:11
καλύτερο θα είναι να βάλεις στην διατροφή σου τροφές με πολλά Ω3, όπως τον λιναρόσπορο

Δες μια πανεύκολη συνταγή πχ


https://www.youtube.com/watch?v=k0NI4IxG2wU

blade_
05-02-15, 12:21
ποση ληψη λιναροσπορου επιτρεπεται?εγω οποτε θυμηθω,τρωω μια κουταλια.

no_logo
05-02-15, 17:52
ποση ληψη λιναροσπορου επιτρεπεται?εγω οποτε θυμηθω,τρωω μια κουταλια.

δεν βλάπτει
ελπίζω μόνο να το τρως σπασμένο και όχι ολόκληρο γιατί στην δεύτερη περίπτωση δεν τον μεταβολίζεις

teodor_ch
05-02-15, 19:48
Με γρήγορη αναζήτηση η απορρόφηση είναι ελάχιστη και τα μόνα οφέλη είναι στο γαστρεντερικό.

cool11
08-02-15, 16:33
καλύτερο θα είναι να βάλεις στην διατροφή σου τροφές με πολλά Ω3, όπως τον λιναρόσπορο

Δες μια πανεύκολη συνταγή πχ


https://www.youtube.com/watch?v=k0NI4IxG2wU

Ενδιαφερουσα πρόταση.
Θα ηθελα ομως και αποψεις για συσχετιση του κακαο με την χοληστερινη.

alex99
12-04-15, 19:07
Ξεκίνησα πριν ενα μηνα στατίνες με συμβουλη του καρδιολογου μου λόγω της (επανειλημμένα ) αυξημένης χοληστερινης (ολικη 263 κακή 177)..Ξερει καποιος καθε ποτε πρεπει να ελεγχουμε αν εχει αποτελεσμα το χαπι και υπηρξε μειωση της καθως και τις τρανσαμινασες για ελεγχο της καταστασης του συκωτιου;

no_logo
12-04-15, 19:46
ανάλογα με το φάρμακο
Δεν σου έχει δώσει οδηγίες ο γιατρός σου;

nyannaco
12-04-15, 20:13
Στην αρχη με ελεγξε στο τριμηνο για να στανταρει τη δοση, και μετα ξανα στο τριμηνο. Εκτοτε, σνα εξαμηνο.

Αυτο βεβαια για τη δικη μου περιπτωση, απο το δικο μου γιατρο. Για σενα ο αρμοδιος να το καθορισει ειναι ο δικος σου.

alex99
12-04-15, 20:53
Από την έναρξη του φαρμάκου και μετά επιτρέπεται μια "πιο χαλαρή" διατροφή ή πρέπει να είναι το ίδιο αυστηρή όσο και πριν να ξεκινήσεις το φάρμακο ή κάτι τέτοιο επηρεάζει την αποτελεσματικότητα του φαρμάκου; δεν εννοώ βέβαια να αρχίσεις τα πιτόγυρα και τις πίτσες :) αλλα κάπως πιο χαλαρά από την δίαιτα που κάνεις για να την ρίξεις χωρίς φάρμακο

no_logo
12-04-15, 22:33
αντί να σε νοιάζει να πέσει η χοληστερίνη για να μην βουλώσει το σύμπαν και οι αγγειοχειρουργοί/καρδιοχειρουργοί γίνουν οι καλύτεροι φίλοι σου νοιάζεσαι να ρίξεις χοληστερινούχα τρόφιμα στην σακούλα σου;

cool11
13-04-15, 23:40
Εμαθαν, αλλα μαλλον 'με χαλασμενο τηλεφωνο' και αρα θελω επεξηγησεις και διορθωση στο τι εννοουσε, οτι ενας πρωινος συνδυασμος 'μια κουταλια κανελα, λεμονι, και μελι', βοηθα στην πτωση της χοληστερινης.
Ξερει κανεις κατι πανω σε αυτο; Αλλα 'κουταλια κανελα'; Τι εννοει ο ποιητης;

alekan
14-04-15, 00:20
153765

@ ADSLgr.com All rights reserved.