PDA

Επιστροφή στο Forum : θέμα οτέ???? SOS.



voudas
26-11-03, 14:07
λοιπόν, πήρα το zyxel 650h, συνδέθηκε με το pc κλπ, πήρε γραμμή από το σπλίττερ και όλα οκ ως τώρα...

το λαμπάκι DSL δέν ανάβει... άρα δεν συγχρονίζεται με το dslam...

πρέπει να ρυθμίσω κάτι εγώ πρώτα? ή είναι μόνο θέμα ΟΤΕ αυτό το κομμάτι?

σύμφωνα με το εγχειρίδιο το κομμάτι του lan ρυθμίστηκε σωστά.

ευχαριστώ...

Spike
26-11-03, 15:11
Πότε έκανες αίτηση ; Έλεγξες αν στο DSLAM της περιοχής σου υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες ;

voudas
26-11-03, 15:14
αίτηση 10/11... όσες φορές μιλήσα με 134 ή 121, δε μου είπαν τπτ για έλλειψη σε θύρες. μάλιστα σήμερα με πήρε τεχνικός και μου είπε πως κακώς δεν έχω πάρει ακόμα μόντεμ (με πήρε το πρωί) διότι θα έπρεπε να είμαι οκ... τί να πώ...

υπάρχει περίπτωση να είναι βλακεία το σπλίτερ της digital sima?

intracom dslam

Spike
26-11-03, 16:00
Καλά μη δίνεις και τόση μεγάλη σημασία σ΄αυτά που σου λένε, ότι δηλαδή έπρεπε να είσαι ενεργοποιημένος μέχρι τώρα. Τα ίδια είχαν πει και σε μένα και σύνδεσα το router για να δω και λαμπάκι δεν άναβε.
Όσο για το splitter ποιο έχεις ; Το magcom ; Μήπως είναι για isdn κι εσύ είσαι σε pstn ή το αντίστροφο ; Το έλεγξες αυτό ;

voudas
26-11-03, 16:51
zyxel isdn splitter ...

erwthsh, an eimai energos, to thl prepei na mhn doulevei an valw th grammh sto netmod xwris splitter ? giati emena doulevei. thanks

Spike
26-11-03, 17:12
Λογική ερώτηση αλλά δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν το έχω εξετάσει. Ρωτάς αν δουλεύει το τηλέφωνό σου ενώ κανονικά ίσως δε θα έπρεπε επειδή το σήμα του dsl είναι υψίσυχνο και το splitter κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά, δηλαδή να φιλτράρει το σήμα και να βγάζει τις χαμηλές συχνότητες που χρειάζεται το τηλέφωνο. Ίσως κάποιος που γνωρίζει τεχνικά θέματα να μας διαφώτιζε. :)

sdikr
26-11-03, 17:32
Και το adsl και το isdn και το Pstn δουλευουν χωρις τον spliter, filter απλα δεν δουλευουν και τα δυο (για αυτο και το σπλιτερ).
φιλικα

voudas
26-11-03, 20:20
ωραία. πάει αυτό...

το λαμπάκι adsl στο zyxel ανάβει ασχέτως ρυθμίσεων? ή το ότι δε μου ανάβει μπορεί να οφείλεται και σε δική μου πατάτα?

Salvador
26-11-03, 20:25
ωραία. πάει αυτό...

το λαμπάκι adsl στο zyxel ανάβει ασχέτως ρυθμίσεων? ή το ότι δε μου ανάβει μπορεί να οφείλεται και σε δική μου πατάτα?

μπορεί να κάηκε η λάμπα :D :D

Spike
26-11-03, 20:46
το λαμπάκι adsl στο zyxel ανάβει ασχέτως ρυθμίσεων? ή το ότι δε μου ανάβει μπορεί να οφείλεται και σε δική μου πατάτα?
Μάλλον δεν σε έχουν συνδέσει ακόμα... μην ανησυχείς.

voudas
26-11-03, 20:52
αυτό θέλω να σιγουρέψω για να τους ξεχέσω, γιατί με τεχνικό που μίλησα μου είπε ότι είμαι οκ από αυτούς και να αγοράσω το μόντεμ...

οπότε η απάντηση είναι ότι ασχέτως ρυθμίσεων, αν η γραμμή είναι adsl enabled, μόλις μπει πάνω στη γραμμή το zyxel θα πρέπει να ανάψει το σχετικό λαμπάκι?

voudas
26-11-03, 21:00
βοηθάει τπτ?

http://www.bet-with-me.gr/snap1.jpg

http://www.bet-with-me.gr/snap2.jpg

http://www.bet-with-me.gr/snap3.jpg

voudas
26-11-03, 21:04
http://www.bet-with-me.gr/snap4.jpg

avatarious
26-11-03, 21:32
prospathise NAT sua only kai proairetika nailed up connection den xerw akrivws pws einai to 650 h alla to dsl lampaki anavei mono otan sigxronistei me dslam
oi kwdikoi tis tellas guest nomizw oti einai gia pstn kai oxi gia adsl mono kai mono gia na kaneis to ip activation kai na pareis pragmatiko id perimene logika den se exoun sindesei akoma
ekanes tis rythmiseis sto lan?sto tcp/ip properties kai ta dyo auto sto lan tou zyxel vale ta dns tis tellas kai pes apotelesmata

voudas
26-11-03, 21:41
αν θυμάμαι καλά τους guest τους έχει και στο dsl.

τους dns τους έχω περάσει κανονικά.

όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, δεν φτάνω ούτε στον οτέ για να με απασχολήσει αν από εκεί και μετά φτάνω στην τελλάς. εκτός και αν λέω βλακείες...

πάντως οι ρυθμίσεις μου φαίνονται λογικές. τέλος δεν νομίζω να επηρεάζει το νατ το αν θα συγχρονιστώ.

λογικά δεν είμαι adsl enabled ακόμα αλλά θέλω να είμαι σίγουρος για να τους κράξω γιατί άλλα μου είπαν...

voudas
27-11-03, 07:13
το λεντάκι ακόμα σβηστό... ο ΟΤΕ θεωρεί ότι από αυτόν όλα οκ... μου είπαν να στείλουν να μετρήσουν τη γραμμή αλλά αν είναι οκ να πληρώσω τους τεχνικούς διότι έχω δικό μου εξοπλισμό...

άντε να βρω κανα jetspeed να δοκιμάσω... κανας γείτονας??? :roll: :wink:

Nik0s
27-11-03, 13:36
Αν σε πήραν από τον ΟΤΕ της περιοχής σου, περίμενε, γιατί και εμένα το ίδιο μου κάναν. Αυτοί απλά ρίξαν την ευθεία σου πάνω στο DSLAM και δεν έχουν ιδέα τη γίνεται μετά. Στην πραγματικότητα θέλει ακόμα 24-48 ώρες για να ρυθμίσουν τον BΒRAS και να δεις το ATM, οπότε μην ανυσηχείς

Αν θες όμως κάνε και ένα τηλέφωνο στο 1500 (το νέο ADSL helpdesk του ΟΤΕ)

voudas
27-11-03, 13:52
μακάρι να είναι έτσι. απλά ίσως έχει περάσει αυτός ο χρόνος που λες γιατί απλά εγώ περίμενα να έρθει το μόντεμ ενώ μου είχαν πει ότι ήμουν ήδη οκ από αυτούς...

voudas
01-12-03, 06:56
το μόντεμ δοκιμάστηκε αλλού και δουλεύει κανονικά... άρα υπάρχει πρόβλημα σίγουρα στη γραμμή...

πάντως είναι ελεϊνοί... για πολύ ξύλο...

επικοινωνία:

134: παρτε τους τεχνικους να συνενοηθειτε στο 8011.....
8011....: μπλα μπλα, υπάρχει πρόβλημα με τη γραμμή, πάρτε στο 134 να ζητήσετε συνεργείο...
134: θέλω συνεργείο -> πάρτε στο 8222......
παρασκευη ειχαν κλεισει.... παιρνω δευτερα πρωι 8.30
8222....: θέλω συνεργείο -> και τί μου το λες εμένα, πάρε το 134 και ζήτα το!!!
134: θέλω συνεργείο -> ναι οκ, πάρτε στο 8222..... να κανονίσετε κύριε... => -παύση- => :x :evil: *%(&)&)&*^&%& => σε 10 σεκ μίλαγα με κάποια διευθύντρια και κανόνιζε την αίτηση για συνεργείο... ελπίζω βέβαια να με πάρουν για το ραντεβού...

πάντως κάτι ακόμα... όταν μίλαγα με τον τύπο στο 8222.... μου λέει κάτσε να δω αν έχω τπτ. του λέω να μην σας δώσω τηλ? όχι μου λέει, έτσι κι αλλιώς δεν έχω καμία άλλη αίτηση για συνεργείο... ΜΑ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ??? ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ??? Η ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕ ΦΤΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΣΤΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ< ΟΠΩ΅ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕΝΑ>>> ΤΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ??? :evil: :evil: :evil:

JediMasterMANIAC
01-12-03, 20:08
λοιπον φιλε μου
το λαμπακι του DSL πρεπει να αναβει συνεχεια καθε φορα που εχεις το modem ανοιχτο
στο λεω γιατι και εγω zyxel εγω ;)
650R ομως σχεδον καμια διαφορα .. ακτος απο ... μπλα μπλα μπλα

Salvador
01-12-03, 20:16
ontos prepei na anabei sinexeia.Se periptosi pou kaneis epanekinisi to router kanei kamia 30' na sigxronistei.Stin arxi anabosbinei gia ligo kai meta statheropoiite.An kaneis epanekinisi ton pc sou afto paramenei anixto.Epimeno oti kaike i lampa :lol: tespa den xoraei plaka se afta ta themata...efxome na bgaleis akri :wink:

voudas
01-12-03, 22:40
μετά από αυτό: http://www.bet-with-me.gr/snap3.jpg πώς επιμένεις για το λαμπάκι???

συν του ότι το δοκίμασα αλλού και δούλεψε...

τώρα η νέα προσπάθεια είναι να δεηθούν οι αυτού μεγαλειότητες τεχνικοί, να έρθουν σπίτι, να διαπιστώσουν οτι υπάρχει πρόβλημα για να μην το παίζουν πάπιες από το τηλέφωνο...

μετά θα παρακαλάμε να μπορούν και να το λύσουν... αλλά ένα βήμα τη φορά... baby steps...

Nick2k2
02-12-03, 04:23
Άντε βούδα οπότε είναι θέμα γραμμής και το δικό σου.Τουλάχιστον ύστερα απο ψιλοπεριπέτεια κατάφερες να βρεις τεχνικούς.Ελπίζω σήμερα να έρθουν.Να δούμε τι θα σου πουν και σένα.

Axilleass
02-12-03, 05:55
Άντε βούδα οπότε είναι θέμα γραμμής και το δικό σου.

Μπα, οχι.. εγω ειμαι απολυτα συγουρος οτε οι τεχνικοι του οτε εχουν κανει σωστα και γρηγορα την δουλεια τους, και μας εχουν συνδεσει κανονικα ! (μη ρωτησετε που.. θα το θεωρησω καθαρη κακοηθεια ! :) )

Πιστευω οτι (οπως μου ειπαν τεχνικοι του οτε) για το εν λογω προβλημα φταινε τα λαμπακια των μοντεμ μας, που -απο κακη συμπτωση- καηκαν...
Οι γραμμες μας ειναι καθολα οκ.. (ειπαν)

:) :) για οσουν δεν καταλαβαν προσπαθω να ευθυμισω λιγακι την απαραδεχτη κατασταση... Μην πιασετε τα κατσαβιδια να αλλαξετε ledακια στα μοντεμ εε?? :) :)

JediMasterMANIAC
02-12-03, 08:59
LOL αφου ειπε οτι το δοκιμασε αλου και δουλεβε :P
προσεχτε τι διαβαζετε :P
ειναι καθαρα θεμα πΟΤΕ

voudas
02-12-03, 09:10
πάντως δεν την γλιτώνει το zyxel... αυτά τα αρρωστιάρικα κιτρινα led τα βλέπω να παραχωρούν τη θέση τους σε ultra bright blue... έστω το dsl led, να βλέπω ότι συγχρονίζει, να το χαίρομαι βρε παιδί μου... να φωτίζει το σύμπαν..

voudas
02-12-03, 09:51
pempth prwi tha einai edw oi texnikoi... :!: gia na doume gia na doume... :twisted:

Axilleass
02-12-03, 10:27
voudas δεν ειναι καθολου ασχημη ιδεα.. Εχω και πολλα τετοια περισευουμενα απο τα διαφορα mods που εχω κανει στο pc.. Λες ?? :)

Πεμπτη.. αντε κοντοζυγωνει.. καλη επιτυχια...

voudas
02-12-03, 10:35
για στείλε καμιά φώτο από το pc... :twisted:

Axilleass
02-12-03, 10:50
χεχεχε ευχαριστως.. :) αν και θα ειναι λιγο off topic ...Πολυ off δηλαδη.. :)

http://www.pctech.gr/viewthread.php?tid=8226

JediMasterMANIAC
02-12-03, 10:54
που μπορω να κανω uploads (ΟΧΙ aka geocities) για να τα κανω view εδω ? τσαμπα εννοειται?
πολλα ζηταω? :P

voudas
02-12-03, 10:58
ε πες ότι είσαι αυτός ο Αχιλλέας.... :lol: ωραίος... και γνωστός... :wink:

εγώ είμαι εδώ:
http://www.bet-with-me.gr/watercooling/image6.jpg

Axilleass
02-12-03, 10:58
pathfinder.gr ηταν και το in.gr αλλα μας το εκοψαν.. μονο με $$ πια.. :(

voudas
02-12-03, 11:01
όποιος θέλει να του ανεβάσω κάτι στο σέρβερ μου, just ask... :wink:

Axilleass
02-12-03, 11:07
ααα ! ε πες και εσυ οτι εισαι ο γνωστοτατος voudas ! (δλδ κατι ειχα μυριστει ! δεν υπαρχουν και πολοι με αυτο το nick ! :) :) )

την θυμαμαι την κατασκευη σου.. και ολο το χρονικο της... ειναι πραγματικα πολυ ομορφο... ευγε !

ψς,ψς.. εχω πληροφοριες για τον τροπο που λυγιζει το plexiglas πολυ ευκολα και μπορεις να δωσεις οτι σχημα θελεις ! :)

voudas
02-12-03, 12:26
mpistolaki? ti? etoimazw update ths kataskeyhs...

Axilleass
03-12-03, 06:55
Voudas.. οχι.. ειναι καποιο υγρο λεει.. που το περνας στο plexi με πινελο.. το αφηνεις εναν ορισμενο χρονο, και το plexi μαλακωνει και γινεται παρα πολυ ευλυγιστο. μετα το αφηνεις να στεγνωσει και τελος.. Ρωτα περι του υγρου, ή πες μου να ρωτησω εγω, εχω κοντα στο γραφειο μου μια βιοτεχνια που κανει Plexy κατασκευες... (ασε..με εχουν γδυσει κι αυτοι ! :) ετοιμαζω σχετικο ποστ με τις κατασκευες μου με plexi )

Decoder
13-01-04, 13:26
Ειχα παρομοιο προβλημα,

ο ΟΤΕ ελεγε οτι η γραμμη ειναι ενεργοποιημενη αλλα το μοντεμακι
δεν συγχρονηζε με τιποτα. Τελικα ηρθε ο τεχνικος στο σπιτι και
ειδε οτι πραγματικα η συνδεση ειχε προβλημα, ειχε κολησει το DSLAM
της περιοχης μου......

:shock:

shakm
13-01-04, 20:11
Λογική ερώτηση αλλά δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν το έχω εξετάσει. Ρωτάς αν δουλεύει το τηλέφωνό σου ενώ κανονικά ίσως δε θα έπρεπε επειδή το σήμα του dsl είναι υψίσυχνο και το splitter κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά, δηλαδή να φιλτράρει το σήμα και να βγάζει τις χαμηλές συχνότητες που χρειάζεται το τηλέφωνο. Ίσως κάποιος που γνωρίζει τεχνικά θέματα να μας διαφώτιζε.


Καλά, ειδικός δεν είμαι.. αλλά αν θυμάμαι καλά οι συχνότητες της dsl με pstn δε συγχέονται (όμως αν δεν έχεις splitter μπορούν να δημιουργηθούν προβλήματα του στυλ να αποσυνδέεται το modem ή να ακούς θορύβους στο τηλ - αυτά αν χρησιμοποιείς συγχρόνως τηλ και modem) , ενώ το σήμα της isdn συγχέεται και με adsl και με pstn νομίζω

Κάπως έτσι το θυμάμαι

[Υψηλότερη Συχνότητα]
- dsl
- dsl
- dsl
- dsl - isdn
- isdn -pstn
-pstn
[Χαμηλότερη Συχνότητα]

Καλό θα ήταν βέβαια να με επιβαιβεώσει / διαψεύσει κάποιος που ασχολείται με τέτοια..



λογικά δεν είμαι adsl enabled ακόμα


Welcome to greece :evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.