PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet Και Βορεια Προαστια...



pavlos77
18-05-09, 19:48
Θελω να βαλω Forthnet και θλω να μαθω πως πανε τα πραγματα στα Βορεια Προαστια? ;) Βασικα θελω να μαθω αν εχετε αποσυνδεσεις , τυχον προβληματα και προπαντως μεχρι στα ποσα ( Kbps ) κλειδωνει περιπου το Router σας.Επιπλεον, θελω να μαθω ποσο καιρο εκανε να σας ενεργοποιηθει.... :p
( Μενω Μελισσια, Αν ξερετε που ειναι:hmm: )

Υ.Γ : Ξεχασα να ρωτησω αν θα εχω πιθανον προβληματα που θα εχω στην ιδια γραμμη Forthnet Adsl και τηλ. ΟΤΕ.

DSLaManiaC
18-05-09, 19:53
Το που θα κλειδώνει το ρούτερ δε μπορεί να στο πεί κανένας άλλος.

Πάει ανάλογα με το μήκος του καλωδίου απ το σπίτι σου μέχρι τον ΟΤΕ της περιοχής σου και ανάλομα με το πόσο καλό είναι αυτό το καλώδιο.

Επίσης μεγάλο ρόλο παίζουν οι παρεμβολές που μπορεί να υπάρχουν.

baskon
18-05-09, 20:09
Τελειως λαθος πραγματα ρωτας.Τα οποια δε μπορει να στα απαντησει κανεις γιατι η καθε γραμμη συμπεριφερεται αλλιως και στο ποσο θα κλειδωσει αλλα και στο αν θα εχει αποσυνδεσεις...
Επισης τι να το κανεις αν συγχρονισει στα 24 και η γραμμη συμπεριφερεται λες και ειναι 1 mbps?
Αυτο που θα επρεπε να ρωτησεις ειναι πως ειναι η περιοχη.Κατεβαζεται με οσο συγχρονιζεται?Κλπ.

pavlos77
18-05-09, 22:07
Συγγνωμη κιολας αλλα δεν ξερω και πολλα πραγματα:rolleyes:... Μπορειτε τουλαχιστον να μου δωσετε καποιες πληροφοριες και αν θα εχω προβλημα με τον ΟΤΕ ( δλδ. που θα εχω τηλ. απο αλλη εταιρεια )?:)Επιπλεον, με τον ΟΤΕ παντως δεν εχω προβληματα με αποσυνδεσεις... ( Δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο ,αν και δεν νομιζω... :hmm:)

Υ.Γ : Μπορω να μαθω απο τα db που κλειδωνει το router μου να μαθω περιπου ποση ταχυτηα θα πιανω? +
Εχουν καλη εξυπηρετηση ?( αυτο νομιζω ειναι ευκολο να του απαντησει κανεις:shifty:)

hel
19-05-09, 08:20
Για την εξυπηρέτηση , είναι σχετικό . Υπάρχει thread και γι αυτό.
Πάντως σε 10-15 λεπτά πιάνεις γραμμή με την τεχνική υποστήριξη.

Τι attentuation έχεις;
Πάντως να ξέρεις ότι δεν έχει καλά-σταθερά ping και ότι η διασύνδεση με το εξωτερικό πολλές φορές παρουσιάζει προβλήματα.

pavlos77
19-05-09, 15:39
Για την εξυπηρέτηση , είναι σχετικό . Υπάρχει thread και γι αυτό.
Πάντως σε 10-15 λεπτά πιάνεις γραμμή με την τεχνική υποστήριξη.

Τι attentuation έχεις;
Πάντως να ξέρεις ότι δεν έχει καλά-σταθερά ping και ότι η διασύνδεση με το εξωτερικό πολλές φορές παρουσιάζει προβλήματα.
Attentuation: 24 dB .Ειχα κανει ενα τεστ στο σαιτ αλλα δεν νομιζω οτι ειναι ακριβες αλλωστε το ανφερει κιολας:p.Αλλα τωρα που εχω Conn-x και αλλους γειτονες που εχω ρωτισει ( ειναι στο ιδιο κτιριο ) δεν εχω/ουν προβληματα....

hel
19-05-09, 23:14
Στα 24 dB θα είσαι κοντά στα 15-16 Mbit .

beginer_25
19-05-09, 23:47
Για το χρόνο ενεργοποίησης, είναι πάλι σχετικό.Προσωπικά ενεργοποιήθηκα ταχύτατα, μέσα σε 3 εργάσιμες μέρες.Το ρεκόρ όμως το έχει πριν 1 μήνα, όταν έκανα αίτηση για adsl + conxx,σε σπίτι με μόνο τηλεφωνική γραμμή ΟΤΕ και ενεργοποιήθηκα σε μία εργάσιμη.(Και τα δύο σπίτια Βόρεια προάστεια)

oekab1992
21-05-09, 13:09
Άνω Βριλήσσια που υπαγόμαστε στο DSLAM Πεντέλης (το οποίο όμως ουσιαστικά ειναι στα Μελίσσια) είμαστε καλά απο πολλούς φίλους που μιλάω που έχουν ιδιόκτητο 4νετ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.