PDA

Επιστροφή στο Forum : Παίρνω IP αλλά το default gateway είναι 0.0.0.0 (και δεν έχω internet)



blackcoatman
19-05-09, 00:02
Hello
Έχω σχετικά καινούρια σύνδεση conn-x (με το modem της BaudTec) και λειτουργούσε άψογα, αλλά απόψε για κάποιο λόγο, ενώ παίρνει IP, δεν συνδέεται στο internet. Το μόνο σημάδι αυτής της δυσλειτουργίας είναι στο web interface στο status που αναφέρει ως gateway... 0.0.0.0 (ενώ συνήθως έχε κάτι σε 80.xx.xx.xx). Χτες λειτουργούσε μια χαρά και δεν έχω αλλάξει τίποτα. Τα windows λένε κάτι για πρόβλημα στο DNS. Τι λέτε εσείς;

(τώρα κλέβω γειτονικό internet, god bless him :P)

030366
19-05-09, 03:04
Πρόβλημα με bras ίσως.

hel
19-05-09, 08:47
Hello
Έχω σχετικά καινούρια σύνδεση conn-x (με το modem της BaudTec) και λειτουργούσε άψογα, αλλά απόψε για κάποιο λόγο, ενώ παίρνει IP, δεν συνδέεται στο internet. Το μόνο σημάδι αυτής της δυσλειτουργίας είναι στο web interface στο status που αναφέρει ως gateway... 0.0.0.0 (ενώ συνήθως έχε κάτι σε 80.xx.xx.xx). Χτες λειτουργούσε μια χαρά και δεν έχω αλλάξει τίποτα. Τα windows λένε κάτι για πρόβλημα στο DNS. Τι λέτε εσείς;

(τώρα κλέβω γειτονικό internet, god bless him :P)

Έχεις βάλει τους DNS από ΟΤΕ;
Τι σου λένε από την τεχνική υποστήριξη; Σε βλέπουν έξω;

Johnsin
19-05-09, 08:48
Δήλωσε το στο 121.

nmavro73
19-05-09, 17:44
Μήπως παίζοντας κατά λάθος ενεργοποίησες κανένα SPI στα firewall settings?
Η μήπως ρυθμίζοντας στατική πχ έβαλες λάθος gateway (πχ αντί για 192.168.1.1 192.168.0.1)
Αυτά τα είδα στην πράξη ότι δημιουργούν αυτό ακριβώς το πρόβλημα

@ ADSLgr.com All rights reserved.