PDA

Επιστροφή στο Forum : ISDN => PSTN



Nikos93939393
19-05-09, 16:19
Χαιρετώ την παρέα,

Επειδή τα τελευταία δύο χρόνια έχω απογοητευθεί πάρα πολύ από την σύνδεση μου,( ΙSDN) ( υπερθερμανση ρουτερ/μοντεμ ) σκεφτομαι μηπως φταιει η ISDN που εχω . Ποτε δεν ειχα 24/7 συνδεση . Το πολυ ενα 6ωρακι .

Μπορειτε να μου πειτε τα μειονεκτηματα του PSTN ? Ποσο καιρο θα παρει η αλλαγη ?

Ευχαριστω .

markos26
19-05-09, 16:39
Σιγουρε δεν φταιει το ISDN σαν τεχνολογία.
Αν τωρα καποιο εξάρτημα εχει προβλημα αυτό ειναι αλλο καπελλο.
Το να υπερθερμαινεται ο ρουτερ λογω ISDN ειναι απιθανο.

Κατι άλλο συμβαίνει .....

orck
19-05-09, 16:50
τα μειονεκτηματα ειναι δυο
με το PSTN εχεις ενα κανναλι φωνης (δηλαδη ενα τηλεφωνο κανεις, πρεπει να κλεισεις για να καλεσει καποιος αλλο απο το σπιτι)
η αναγνωριση στο PSTN εχει επιπλεον κοστος (στον ΟΤΕ) και σου ερχεται οριακα λιγο φτηνοτερο το PSTN
(μιλαμε για 1€ το μηνα και ισως να ειναι λιγοτερο)

επισης ΙΣΩΣ θα χρειαστει να φωναξεις ηλεκτρολογο στο σπιτι για να αλλαξει την συνδεσμολογια των τηλεφωνικων πριζων στο σπιτι (αυτο κανεις δεν μπορει να στο πει με σιγουρια απο ενα φορουμ, θα στο πει ο τεχνικος του ΟΤΕ που θα σου κανει την μετατροπη)
το θετικο του PSTN ειναι οτι επιτρεπει λιγο καλυτερες ταχυτητες στο adsl (η/και λιγοτερες αποσυνδεσεις)

αλλα το αντιστοιχο ρουτερ PSTN παλι θα ζεστενεται

Nikos93939393
19-05-09, 17:37
να σε ρωτησω κατι αλλο . παλια που ειχα PSTN επρεπε να κλεινω το ιντερνετ για να παρω τηλεφωνο . Ισχυει ?

Χονδρικα ξερεις ποσο χρονο χρειαζεται η μετατροπη ?

maik
19-05-09, 17:40
να σε ρωτησω κατι αλλο . παλια που ειχα PSTN επρεπε να κλεινω το ιντερνετ για να παρω τηλεφωνο . Ισχυει ?

Χονδρικα ξερεις ποσο χρονο χρειαζεται η μετατροπη ?

Με adsl δεν χρειαζεται να κλεινεις τιποτε.

orck
19-05-09, 17:42
οχι καμια σχεση
αναφερεσαι στην εποχη του dial-up με το modem που χτικιαζαμε με τα ~56Κ
εδω μιλαμε για adsl, λειτουργουν ταυτοχρονα
σε PSTN θα εχεις ενα τηλεφωνο και adsl
σε ISDN θα εχεις ενα η δυο τηλεφωνα και adsl
(οταν λεω ενα τηλεφωνο εννοω οτι θα μιλαει καποιος οχι οτι σε ολο το σπιτι θα εχεις μονο μια συσκευη)
δεν ξερω καθολου ποσο χρονο θελει
πρακτικα το μονο κινητρο σου για καποια τετοια αλλαγη ειναι για να σου μειωθουν οι αποσυνδεσεις ΟΧΙ για την υπερθερμανση που εγραψες πριν

tsorbi
19-05-09, 18:00
Αν έβαζες στατιστικά Router θα βοηθούσες πιο πολύ.
Πιθανόν η γραμμή σου να μην είναι καλή με αποτέλεσμα να ζορίζεται το τροφοδοτικό για να κρατήσει την σύνδεση.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να υπερθερμαίνεται το Router και να σου δημιουργεί αποσυνδέσεις.

Nikos93939393
19-05-09, 18:15
φιλε τσορμπι αυτο με τα στατιστικα του ρουτερ που μου ειπες πως μπορω να σας το δειξω ?

tsorbi
19-05-09, 18:19
Δώσε μοντέλο Router.

emeliss
19-05-09, 18:31
Μήπως ο φίλος δεν έχει ακόμα adsl και έχουμε πάρει λάθος δρόμο;

Nikos93939393
19-05-09, 18:34
οχι οχι adsl εχω τωρα αυτο ειναι το μονο σιγουρο .

Μοντελο Netgear DG834G ANNEX B

tsorbi
19-05-09, 18:38
Είμαστε σε καλό δρόμο.
Τώρα ας πούνε αυτοί που έχουν Netgear DG834G ANNEX B πως θα δώσει στατιστικά ο φίλος.

nongrata
19-05-09, 18:38
Έχω ίντερνετ πάνω σε ISDN όπως εσύ και μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα. Μάλιστα είναι ότι καλύτερο έκανα στο σπίτι πρόσφατα.

orck
19-05-09, 20:20
αυτο που ειπες tsorbi ειναι εντελως λαθος
το τροφοδοτικο δεν ζοριζεται καθολου, απλα κανει την δουλεια του
εαν το σημα της γραμμης ειναι χαλια το τροφοδοτικο δεν μπορει να κανει τιποτα για να το σωσει αυτο
ΟΛΑ ΤΑ ΡΟΥΤΕΡ ζεστενονται, γενικοτερα ολες οι ηλεκτρικες συσκευες ζεστενονται


Αν έβαζες στατιστικά Router θα βοηθούσες πιο πολύ.
Πιθανόν η γραμμή σου να μην είναι καλή με αποτέλεσμα να ζορίζεται το τροφοδοτικό για να κρατήσει την σύνδεση.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να υπερθερμαίνεται το Router και να σου δημιουργεί αποσυνδέσεις.

markos26
19-05-09, 21:14
Είμαστε σε καλό δρόμο.
Τώρα ας πούνε αυτοί που έχουν Netgear DG834G ANNEX B πως θα δώσει στατιστικά ο φίλος.

ανοιγμα internet explorer
www.routerlogin.com
username/password
Show Statistics

tsorbi
19-05-09, 21:38
αυτο που ειπες tsorbi ειναι εντελως λαθος
το τροφοδοτικο δεν ζοριζεται καθολου, απλα κανει την δουλεια του
εαν το σημα της γραμμης ειναι χαλια το τροφοδοτικο δεν μπορει να κανει τιποτα για να το σωσει αυτο
ΟΛΑ ΤΑ ΡΟΥΤΕΡ ζεστενονται, γενικοτερα ολες οι ηλεκτρικες συσκευες ζεστενονται

με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αυτό:
http://www.gonet.gr/xrisima-boithimata/ti-einai-ta-Line-Attenuation-Noise-Margin-kai-Output-Power.html
"Output Power (σε dBm): Δείχνει πόση ισχύ βάζει το modem στη γραμμή για να διατηρήσει το συγχρονισμό (πόσο παιδεύεται το Modem δηλαδή για να διατηρήσει τη γραμμή). Υψηλά νούμερα μεγαλύτερα από 15-16 dBm δείχνουν πιθανά προβλήματα. To dBm σημαίνει ισχύς ανά milliwatt άρα ουσιαστικά με τον τύπο των dB υπολογίζουμε το νούμερο και αυτό που βρίσκουμε το ονομάζουμε mW."

Nikos93939393
19-05-09, 22:13
txpkts 2431
759
4446

Rxpkts 3095
0
3588

collisions 0 0 0

tX B/S 4994 0 1279

uptime 00:10:06
00:10:48
00:10:40

Connection Speed downstream 8063 kbps upstream 383 kbps
Line attenuation 41.0 db 24.8 db
noise margin 6.0db 22.5 db

BigBlack
19-05-09, 22:25
Εισαι μάλλον πολύ μακριά από το κέντρο του ΟΤΕ φίλε μου, γι'αυτό έχεις προβλήματα αποσύνδεσης.

Εκτός και αν είναι ζήτημα εσωτερικής καλωδίωσης του σπιτιού σου. Δηλαδή αν γνωρίζεις ότι το κέντρο του ΟΤΕ είναι κοντά σου, τότε πρέπει να φέρεις ηλεκτρολόγο να σου τσεκάρει την καλωδίωση από τον κατανεμητή του σπιτιού μέχρι το Netmod και να δεις και τι γίνεται με τo splitter και το καλώδιο που συνδέει το router.

tsorbi
19-05-09, 22:28
:oneup:
Υψηλό Line attenuation 41.0 db 24.8 db.

Nikos93939393
19-05-09, 23:48
παιδια εγω δηλαδη δεν μπορω να κανω κατι ?

BigBlack
19-05-09, 23:52
Εκτός από έλεγχο της εσωτερικής σου καλωδίωσης, το μόνο άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να μετακομίσεις δίπλα στον ΟΤΕ!

Πάντως η αλλαγή σε Pstn δε θα σε σώσει...

orck
20-05-09, 06:57
ναι με την pstn δεν θα δεις συγχρονισμο στα 24mbps αλλα θα δεις καλυτερες τιμες
εαν αξιζει δεν ξερω, μαλλον οχι

BigBlack
20-05-09, 13:07
Οριακά καλύτερες, έτσι; Μη νομίζεις πως θα σωθείς.

Για να δεις αν σου φταίει η εσ. καλωδίωση, μπορείς και να πάρεις το ρούτερ και να το συνδέσεις κατευθείαν στον κατανεμητή της πολυκατοικίας, πάνω στο ζεύγος σου, και με ένα λάπτοπ να συνδεθείς για να δεις τιμές attenuation και noise margin. Aν εκεί είναι αρκετά καλύτερες (χαμηλότερο attenuation και υψηλότερο noise margin) κάλεσε ηλεκτρολόγο να σου τραβήξει καινούργιο καλώδιο από τον κατανεμητή στο διαμέρισμα.

Εννοείται ότι θα συνδέσεις το router στην πρώτη τηλεφωνική μπρίζα που μπαίνει στο σπίτι για να έχεις το καλύτερο δυνατόν σήμα.

Nikos93939393
20-05-09, 13:15
ok χιλια ευχαριστω μαγκες

kle500
21-05-09, 00:14
Και μην ξεχνάς την καλύτερη ποιότητα τηλεφωνίας της ISDN σε σχέση με την PSTN.
Στην ISDN δεν υπάρχει φύσιμα (άγνωστη λέξη), ενώ στην PSTN υπάρχει σε κάποιο βαθμό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.