PDA

Επιστροφή στο Forum : Για να ακούσουμε και μια χαρούμενη ιστορία



valouris
19-05-09, 20:35
Απλώς επειδή και όταν αποφάσιζα να βάλω μόνο κακά ποστ έβλεπα στο σάιτ, τελικά έβαλα φορθνετ 24άρα παρά τις αποτροπές, και ιδού τα αποτελέσματα:

http://img299.imageshack.us/img299/1827/24reeee.jpg


Βέβαια μένω Γουδί, και 2 τετράγωνα μακριά από το κέντρο, αλλά δεν είναι όλα μαύρα και άραχνα...Online gaming δεν έχω δοκιμάσει ακόμη, αυτό που κατεβαίνει στο steam είναι το TF2, οπότε όταν κατέβει θα σας πω.

edit: και όλα αυτά με γρηγορότατο browsing ταυτόχρονα...

xmperop1
19-05-09, 22:41
Οτι αρχίζει ωραίο...........

hemlock
19-05-09, 22:43
Οτι αρχίζει ωραίο...........
μενει ωραιο....

xmperop1
19-05-09, 22:47
μενει ωραιο....

Μακάρι να βγώ ψεύτης και εγώ και ο Καζαντζίδης.:p

prodromosfan
19-05-09, 22:50
στα torrent που μαζευει απο μικρα κομματια με πολλες συνδεσεις ειναι μια χαρά η forthnet.
σε αλλα πασχει και ελπιζω για τους χρηστες και μονο, να τα διορθωσει.

hemlock
19-05-09, 22:50
στα torrent που μαζευει απο μικρα κομματια με πολλες συνδεσεις ειναι μια χαρά η forthnet.
σε αλλα πασχει και ελπιζω για τους χρηστες και μονο, να τα διορθωσει.
are you sure?

Spanos
19-05-09, 22:52
Απλώς επειδή και όταν αποφάσιζα να βάλω μόνο κακά ποστ έβλεπα στο σάιτ, τελικά έβαλα φορθνετ 24άρα παρά τις αποτροπές, και ιδού τα αποτελέσματα:


Βέβαια μένω Γουδί, και 2 τετράγωνα μακριά από το κέντρο, αλλά δεν είναι όλα μαύρα και άραχνα...Online gaming δεν έχω δοκιμάσει ακόμη, αυτό που κατεβαίνει στο steam είναι το TF2, οπότε όταν κατέβει θα σας πω.

edit: και όλα αυτά με γρηγορότατο browsing ταυτόχρονα...

Απο ταχύτητες δεν είχα ποτέ πρόβλημα, τα pings όμως είναι ανεβασμένα αλλα επειδή δε παίζω online παιχνίδια δεν με ενδιαφέρει.

prodromosfan
20-05-09, 00:09
are you sure?

been on forthnet for a year and 3 months
of course i am sure.

leros2004
20-05-09, 00:43
Απλώς επειδή και όταν αποφάσιζα να βάλω μόνο κακά ποστ έβλεπα στο σάιτ, τελικά έβαλα φορθνετ 24άρα παρά τις αποτροπές, και ιδού τα αποτελέσματα:




Βέβαια μένω Γουδί, και 2 τετράγωνα μακριά από το κέντρο, αλλά δεν είναι όλα μαύρα και άραχνα...Online gaming δεν έχω δοκιμάσει ακόμη, αυτό που κατεβαίνει στο steam είναι το TF2, οπότε όταν κατέβει θα σας πω.

edit: και όλα αυτά με γρηγορότατο browsing ταυτόχρονα...

Πριν απο τη forthnet τι είχες ???
Επίσης ας πάει κάποιος σπίτι του να το επιβεβαιώσει, μυρίζομαι photoshop ή δεν έχει forthnet :p :rofl:

asxetos22
20-05-09, 01:12
Έτσι είναι, όπως τα λένε τα παιδιά παραπάνω.
Η Forthnet είναι κακιά,
η ΟΝ... μακρυά από εκεί,
η HOL ουστ, ούτε το όνομα
η Vivodi με το Vood σου κάνει και Voodo
η ΝΕΤΟΝΕ άσε μαύρα χάλια
κλπ, κλπ

Αυτό που βλέπεις στην οθόνη ΔΕΝ είναι ταχύτητες, είναι ένα Trojan που κόλησες και απλώς πολλαπλασιάζει επί δέκα αυτό που βλέπεις.

Έπειτα, επειδή μάλλον ξεκίνησε καλά, μετά... θα σου καεί το πλυντήριο και το photoshop δε θα σου ξαναφορτώσει ακόμη και αν το αγοράσεις.

Η λύση στο πρόβλημά σου (που προφανώς έχεις!!, απλά δε το ξέρεις ακόμη) είναι να βάλεις κάποια διανομή Linux, όχι όμως UBUNTU.

Ακούς εκεί, τι πήγε και έγραψε ο άνθρωπος, δεν έχεις πρόβλημα.
Βεβαιότατα έχεις, γιατί:

1. Όλοι όσοι συνδέονται με κάποιον ελληνικό ISP έχουν πρόβλημα
2. Αν δεν έχουν πρόβλημα, απλώς δε το γνωρίζουν ακόμη
3. Αν είσαι σε μία άλλη κατηγορία τότε ξαναδιάβασε το 1.

Βέβαια αφού είσαι λιγότερο από 150μέτρα από τη Forthnet, εγώ θα πρότεινα να τραβήξεις κατευθείαν ένα UTP CAT6, για να βελτιωθείς.

valouris
20-05-09, 05:20
Καλά είστε απίστευτοι... τι φωτοσοπ ρε παιδιά, για ποιο λόγο να το κάνω αυτό;;; Γιατί να πω ψέματα; Απλώς είπα να πω και γω την περίπτωσή μου, για να ξέρουν όσοι ενδιαφέρονται...

Lagman
20-05-09, 05:55
Απλώς επειδή και όταν αποφάσιζα να βάλω μόνο κακά ποστ έβλεπα στο σάιτ, τελικά έβαλα φορθνετ 24άρα παρά τις αποτροπές, και ιδού τα αποτελέσματα:



Βέβαια μένω Γουδί, και 2 τετράγωνα μακριά από το κέντρο, αλλά δεν είναι όλα μαύρα και άραχνα...Online gaming δεν έχω δοκιμάσει ακόμη, αυτό που κατεβαίνει στο steam είναι το TF2, οπότε όταν κατέβει θα σας πω.

edit: και όλα αυτά με γρηγορότατο browsing ταυτόχρονα...


Να σου κάνω μια ερώτηση είχες connx 24Mbps και πήγες FORTHnet ;

valouris
20-05-09, 10:04
Όχι ρε, τίποτα. Το σπίτι είχε να έχει τηλέφωνο πάνω από 2 χρόνια, και δεν υπήρχε σύνδεση στο ίντερνετ καν. Μετακόμισα, και εγκαταστάθηκε φορθνετ κατευθείαν.

hemlock
20-05-09, 10:28
been on forthnet for a year and 3 months
of course i am sure.
Πως να το πω για να μην παραξεγηθω...Ο φιλος ειναι πολυ ειδικη περιπτωση συνδρομητη ντερνετ...Αν προσεξεις καπου γραφει οτι μενει μεσα στο DSLAM...:p

prodromosfan
20-05-09, 12:25
Πως να το πω για να μην παραξεγηθω...Ο φιλος ειναι πολυ ειδικη περιπτωση συνδρομητη ντερνετ...Αν προσεξεις καπου γραφει οτι μενει μεσα στο DSLAM...:p

και στο dslam πάνω να μενει ο φιλος
το γεγονος οτι η forthnet δεν εχει bandwidth για ολους τους συνδρομητές ΟΛΗ τη μερα 24/7 ειναι γεγονος.
Συγχρονιζει οπως και εσυ στα 24Mbits ακριβώς.
Θεωρητικά λοιπόν μπορεί να κατεβασει μεχρι 3ΜΒ/s.
Αν βαλουμε μεσα θορυβο (ποιοτητα καλωδίου), φορτο δικτύου, δρομολογητες, pings καθυστερησεων και οτι αλλο θες, σου ριχνω την ταχυτητα κατά 1/3 δηλαδή 2ΜΒ/s μπορεί να πιάσει πραγματικά.
Ο φίλος στα screenshot έχει 2 τορρεντ ανοιχτά με >30seed και κατεβαζει και απο server που δινει καλή ταχυτητα.
Πιανει ωστόσο 1,6ΜΒ/s. :whistle:

dancerman
20-05-09, 13:31
Ο φίλος στα screenshot έχει 2 τορρεντ ανοιχτά με >30seed και κατεβαζει και απο server που δινει καλή ταχυτητα.
Πιανει ωστόσο 1,6ΜΒ/s. :whistle: δεν προσθεσες το απο διπλα επισης που ειναι αλλα 300κβ δες εγω συγχρονζω στα 19 και κατεβαζω με 2ΜΒ/δευτ

prodromosfan
20-05-09, 14:14
όλα τα προσθεσα.
και μπράβο σου πάντα έτσι σου ευχομαι.

hemlock
20-05-09, 14:20
όλα τα προσθεσα.
και μπράβο σου πάντα έτσι σου ευχομαι.
Απο αυτον εξαρταται....Τι ειναι αυτο το "μπραβο παντα ετσι...":p

prodromosfan
20-05-09, 14:26
δεν προσθεσες το απο διπλα επισης που ειναι αλλα 300κβ δες εγω συγχρονζω στα 19 και κατεβαζω με 2ΜΒ/δευτ


όλα τα προσθεσα.
και μπράβο σου πάντα έτσι σου ευχομαι.

και δεν ειρωνευομαι.
επειδη ημουν 15 μηνες στη forthnet και ξερω πως ειναι να μην εχεις καλή συνδεση ιντερνετ, εφοσον εχει καλή συνδεση ιντερνετ ευχομαι να συνεχισει ετσι.

manicx
20-05-09, 14:47
Απλώς επειδή και όταν αποφάσιζα να βάλω μόνο κακά ποστ έβλεπα στο σάιτ, τελικά έβαλα φορθνετ 24άρα παρά τις αποτροπές, και ιδού τα αποτελέσματα:

http://img299.imageshack.us/img299/1827/24reeee.jpg


Βέβαια μένω Γουδί, και 2 τετράγωνα μακριά από το κέντρο, αλλά δεν είναι όλα μαύρα και άραχνα...Online gaming δεν έχω δοκιμάσει ακόμη, αυτό που κατεβαίνει στο steam είναι το TF2, οπότε όταν κατέβει θα σας πω.

edit: και όλα αυτά με γρηγορότατο browsing ταυτόχρονα...

Την επόμενη φορά που θα πέσει το link με Tiscalli ή καμιά Level 3, περιμένουμε screenshot. Πότε θα γίνει αυτό; Όπου νά ναι. 1 φορά την εβδομάδα σίγουρα.

hemlock
20-05-09, 14:49
Την επόμενη φορά που θα πέσει το link με Tiscalli ή καμιά Level 3, περιμένουμε screenshot. Πότε θα γίνει αυτό; Όπου νά ναι. 1 φορά την εβδομάδα σίγουρα.
Μοναχα να μην πσεσει 2-6 το πρωϊ....Θα κοιμαμε...:whistle:

Antonis1992
20-05-09, 16:31
Μοναχα να μην πσεσει 2-6 το πρωϊ....Θα κοιμαμε...:whistle:

Πως βλεπουμε αν εχουν πεσει?το βλεπουμε απο καπου η απλα απο το οτι κολλαμε?

Spanos
20-05-09, 17:32
Την επόμενη φορά που θα πέσει το link με Tiscalli ή καμιά Level 3, περιμένουμε screenshot. Πότε θα γίνει αυτό; Όπου νά ναι. 1 φορά την εβδομάδα σίγουρα.

Πως θα το αντέξω; Θα πάρω μεθαδόνες για το στερητικό

psyxakias
20-05-09, 17:40
Καλά ρε παιδιά ΟΚ, ένα καλό λόγο είπε ο άνθρωπος, μην πέσουμε να τον φάμε (ποιος μιλάει? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2828400#post2828400)). Σαφώς και έχουν παρουσιαστεί προβλήματα, αλλά δεν είναι και 24/7 και ούτε έχουν όλοι τις δικές μας απαιτήσεις. Εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι η Forthnet είναι μια καλή, και κυρίως οικονομική, επιλογή ανάλογα όμως με τις απαιτήσεις του καθενός.

valouris, μεταξύ μας... πόσα σε πλήρωσαν από τη Forthnet; Στείλε μου PM με ότι στοιχεία θα χρειαστώ να κλείσω και εγώ τιμή, γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και ένα έξτρα εισόδημα για μερικά screenshot δεν με χαλάει. :lol:

Μη τσιμπάς, πλάκα κάνουμε οι περισσότεροι... έχουμε γίνει μια ωραίαααααααα παρέα εδώ λόγω της Forthnet. Και όσο και να την κατηγορούμε, για αυτό πρέπει να την ευχαριστούμε ;)

nnik
20-05-09, 17:51
Πρέπει να σταματήσουμε νομίζω να την πέφτουμε σε κάθε έναν που κάνει νέα συνδεση στη Φόρθνετ.
Μια χαρά είναι η Φόρθνετ για όποιον δεν έχει τη μούρλια μας.

........Auto merged post: nnik πρόσθεσε 0 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Με πρόλαβε ο psyxakias.

jacobgr
20-05-09, 20:43
Η αλήθεια είναι ότι μετά το Πάσχα κάτι έφιαξε στη Forthnet, και όταν(%$#$%#) λειτουργούν όλα τα λινκ η κατάσταση είναι αρκετά καλή.
Το πρόβλημα είναι στο παραπάνω "όταν"..........

xmperop1
20-05-09, 22:47
Πρέπει να σταματήσουμε νομίζω να την πέφτουμε σε κάθε έναν που κάνει νέα συνδεση στη Φόρθνετ.


Και τι πλάκα θα έχει τότε?:p

mc00080
21-05-09, 01:36
Πρέπει να σταματήσουμε νομίζω να την πέφτουμε σε κάθε έναν που κάνει νέα συνδεση στη Φόρθνετ.
Μια χαρά είναι η Φόρθνετ για όποιον δεν έχει τη μούρλια μας.

:oneup:x1000

ardi21
21-05-09, 02:11
Καλά ρε παιδιά ΟΚ, ένα καλό λόγο είπε ο άνθρωπος, μην πέσουμε να τον φάμε (ποιος μιλάει? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2828400#post2828400)). Σαφώς και έχουν παρουσιαστεί προβλήματα, αλλά δεν είναι και 24/7 και ούτε έχουν όλοι τις δικές μας απαιτήσεις. Εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι η Forthnet είναι μια καλή, και κυρίως οικονομική, επιλογή ανάλογα όμως με τις απαιτήσεις του καθενός.

valouris, μεταξύ μας... πόσα σε πλήρωσαν από τη Forthnet; Στείλε μου PM με ότι στοιχεία θα χρειαστώ να κλείσω και εγώ τιμή, γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και ένα έξτρα εισόδημα για μερικά screenshot δεν με χαλάει. :lol:

Μη τσιμπάς, πλάκα κάνουμε οι περισσότεροι... έχουμε γίνει μια ωραίαααααααα παρέα εδώ λόγω της Forthnet. Και όσο και να την κατηγορούμε, για αυτό πρέπει να την ευχαριστούμε ;)


Πρέπει να σταματήσουμε νομίζω να την πέφτουμε σε κάθε έναν που κάνει νέα συνδεση στη Φόρθνετ.
Μια χαρά είναι η Φόρθνετ για όποιον δεν έχει τη μούρλια μας.

Αντε μπραβο πειτε τα...

Εγω π.χ την εχω ενα χρονο και δεν ειχα ποτε προβλημα με το τηλεφωνο, ποτε με το internet και η ταχυτητα μου ειναι μετρια-> 1.2-1.3MB/s. Και ολα αυτα με 40 ευρω τον μηνα με απεριοριστες κλησεις κτλ κτλ...

Θα 'πρεπει να ειμαι δυσαρεστημενος επειδη δεν πιανω 2MB/s+? Σιγα τ'αυγα. Θα περιμενω 10 λεπτα παραπανω να κατεβει η HD ταινια:p

Απλα εχει δημιουργηθει ολος αυτος ο ντορος επειδη ακουγονται μονο τα ασχημα απο καποιους φιλους που εχουν σοβαρα προβληματα (και με το δικιο τους ετσι, δεν λεω οχι...). Αλλα ειναι η μικρη μειοψηφια στους 200.000+ πελατες ρε παιδια οπως και να το κανουμε...

Georgevtr
21-05-09, 02:30
Εγώ πάλι κρατάω στάση αναμονής :p(βλέπετε σήμερα συνδέθηκα) και ειλικρινά τόσο γρήγορα και χωρίς κανένα πρόβλημα ΔΕΝ έχω ξανασυναντήσει.

nightfall2k5
21-05-09, 02:38
ελα τωρα οι δυσπιστοι, εγω μενω θεσσαλονικη κ πιανω 2 ΜΒ/sec το βραδυ και 1.7 ΜΒ/ sec ώρες αιχμής.

ΠΕΤΑΕΙ η 4νετ =)

Georgevtr
21-05-09, 02:41
Εγώ πάλι κρατάω στάση αναμονής :p(βλέπετε σήμερα συνδέθηκα) και ειλικρινά τόσο γρήγορα και χωρίς κανένα πρόβλημα ΔΕΝ έχω ξανασυναντήσει.

:stereo

ardi21
21-05-09, 02:54
roumanos21r να χρησιμοποιεις download manager

Georgevtr
21-05-09, 02:57
roumanos21r να χρησιμοποιεις download manager
Σωστό κι αυτό αλλά τώρα πειραματίζομαι....:p

nnik
21-05-09, 10:21
Και τι πλάκα θα έχει τότε?:p

Έχεις απόλυτο δίκιο.
Τη μισή και πιο κάτω επισκεψιμότητα θα είχε το site χωρίς αυτόν το χαβαλέ.

JULIANIK
21-05-09, 16:01
ελα τωρα οι δυσπιστοι, εγω μενω θεσσαλονικη κ πιανω 2 ΜΒ/sec το βραδυ και 1.7 ΜΒ/ sec ώρες αιχμής.

ΠΕΤΑΕΙ η 4νετ =)

Πετάει-Πετάει ο γάιδαρος....
http://img33.imageshack.us/img33/4397/561651.jpg

Έλα Αλέκοοοοοοοοοοο! :whistle:
Mε πόσο είπες?
Με πόσοοοοοοοο????
2Mb/s????? :rofl:

Δυστυχώς Αλέκομ... κατέρρευσε και πάλι η [ ..... ]

Antonis1992
21-05-09, 19:09
Πετάει-Πετάει ο γάιδαρος....
http://img33.imageshack.us/img33/4397/561651.jpg

Έλα Αλέκοοοοοοοοοοο! :whistle:
Mε πόσο είπες?
Με πόσοοοοοοοο????
2Mb/s????? :rofl:

Δυστυχώς Αλέκομ... κατέρρευσε και πάλι η [ ..... ]
:/ :/ απο ποιο σιτε κατεβαζεις?

jacobgr
21-05-09, 20:56
Με αυτό τον συγχρονισμό:


Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1,020 / 8,755

εχω αυτη τη στιγμή την ταχύτητα που φένεται στην εικόνα χωρίς download manager απο microsoft.com. Νομίζω ότι είναι αρκετά καλά (όταν δουλευουν όλα τα λινκ)

ardi21
21-05-09, 20:59
Εισαι στο max της γραμμης σου, απλα δεν συγχρονιζεις ψηλα:)

jacobgr
21-05-09, 21:09
Εισαι στο max της γραμμης σου, απλα δεν συγχρονιζεις ψηλα:)

Ετσι ακριβώς είναι και ο συγχρονισμός είναι αρκετά καλός για 41db εξασθένιση:cry:
Δυστυxώς είμαι αρκετά μακριά απο το dslam.

ZAGNA
22-05-09, 09:52
Να σημειώσω κάτι εδώ , πως και 100 μέτρα μακριά από το dslam να είσαι αν ο server που κατεβάζεις κάποιο αρχείο δεν προσφέρει παραπάνω upload ανά χρήστη από 400kbps δεν πρόκειται να κατεβάσεις με πιο μεγάλη ταχύτητα , εκτός εάν έχεις download accelerator .

hel
22-05-09, 12:39
Οι μέγιστες ταχύτητες που δίνει το δίκτυο υπάρχουν στο θέμα : "ταχύτητα με 1 connection τις ώρες αιχμής" και αυτές τις ημέρες που δουλεύουν τα λινκ είναι πάνω από 1MB/s .

nnik
22-05-09, 13:34
αυτές τις ημέρες που δουλεύουν τα λινκ


Η απαραίτητη επισήμανση.

hel
23-05-09, 09:02
Πάντως τις "καλές" ημέρες τον τρώμε τον μεγαλοπάροχο : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=278962&page=7 . Εμείς βγάζουμε πάνω από 1MB/s όπως είπα πριν:p

nnik
23-05-09, 09:05
Πάντως τις "καλές" ημέρες τον τρώμε τον μεγαλοπάροχο : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=278962&page=7 . Εμείς βγάζουμε πάνω από 1MB/s όπως είπα πριν:p

Όντως.Η σταθερότητα του δικτύου όμως ήταν το κύριο πρόβλημά μας.

saint240881
23-05-09, 14:10
πάντως wow μην μπεις.... 400ms Ping = φάπες στην αρένα.

wrathchild
23-05-09, 14:47
εγω παντως 1,5 χρονο με φορθνετ δεν κλεινω ποτε τον υπολογιστη μου και κατεβαζω εως και 1,5ΜΒ/δευτερολεπτο, συγχρονιζω στα 17Μβπς και δεν προκειται να αλλαξω μια και πριν με Βιβοδι ηταν πολυ χαλια τα πραγματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.