PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιές οι ρυθμίσεις για δυνατότητα εναλλαγής κλήσεων μέσω οτε/VoIP στο Sipura SPA3000?



Σελίδες : [1] 2

pan.nl
17-01-06, 19:15
Καλησπέρα
Έψαξα πολύ πριν ανοίξω νέο thread αλλά άκρη δε βρήκα, οπότε ζητώ συγγνώμη αν επαναλαμβάνομαι...
Το πρόβλημα μου έχει ως εξής: έχω ρυθμίσει το Sipura (Linksys) SPA 3000 για να κάνει κλήσεις μέσω του VoIPBuster (από την επιλογή Line 1), αλλά δεν έχω καταφέρει να αξιοποιήσω τη δυνατότητα επιλογής κλήσεων μέσω ΟΤΕ (πχ. κινητά) και άλλων μέσω VoIPBuster (αστικά, υπεραστικά, διεθνή τηλεφωνήματα). Απ'ότι έχω καταλάβει ο ΟΤΕ "παίζει" με την επιλογή PSTN Line στο μενού του SPA 3000. Αυτό που θέλω να πετύχω είναι επιλέγοντας #1, για παράδειγμα, στην αρχή της κλήσης να δρομολογείται μέσω ΟΤΕ ενώ χωρίς #1 να καλεί κανονικά μέσω του VoIP δικτύου. Μπορείτε παρακαλώ να μου πείτε πώς θα ρυθμίσω τον τομέα PSTN Line (ή όπου αλλού απαιτείται) για να πετύχω τα παραπάνω (όχι δε βαριέμαι, αλλά δοκίμασα επί αρκετή ώρα χωρίς αποτέλεσμα :thumbdown)?

Να σημειώσω ότι αναβάθμισα το firmware στην τελευταία έκδοση (software version 3.1.7.GWg - hardware version 2.0.1. (3359))

Ευχαριστώ προκαταβολικά

golity
17-01-06, 21:21
Δεν έχω το SPA 3000, για να σου πω αν είναι σίγουρο αυτό που βρήκα, αλλά δεν έχεις παρά να το δοκιμάσεις...


από http://www.i-call.gr/spa3000.aspx


6) Αν θέλετε να καλείτε και απο την PSTN γραμμή σας όποτε εσείς το επιθυμείτε, στην κατηγορία Dial Plan βάλτε το εξής:
(*xx|[3469]11|0|00|[2-9]xxxxxx|1xxx[2-9]xxxxxxS0|xxxxxxxxxxxx|<#9:@gw0>)
Με αυτό το τρόπο πρν πάρετε τηλέφωνο, το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να πληκτρολογήσετε #9 και μετά να πάρετε τον αριθμό που επιθυμείτε.


Ελπίζω να δουλέψει :D

pan.nl
17-01-06, 21:34
Σ'ευχαριστώ πολύ golity! Θα το δοκιμάσω και ελπίζω να δουλέψει.

golity
17-01-06, 21:46
Σ'ευχαριστώ πολύ golity! Θα το δοκιμάσω και ελπίζω να δουλέψει.

Άντε να δούμε! :D

nodas
18-01-06, 01:07
Παραδειγμα Dial Plan

Dial Plan: (<#1,:0030>xx. | <:0030>xx.<:@gw2> | <#2,:0030>xx.<:@gw1> | <#3,:>xx.<:@gw0>)

Τι κανει τι στο Dial Plan

<#1,:0030>xx. Πατωντας #1 και σχηματιζοντας εναν αριθμο που ανηκει ειτε σε σταθερο ειτε σε κινητο της ελλαδας παει και προσθετει το 0030 παιρνει αριθμους στο Voipbuster
<:0030>xx.<:@gw2> Σχηματιζοντας εναν αριθμο που ανηκει ειτε σε σταθερο ειτε σε κινητο της ελλαδας παει και προσθετει το 0030
και κανει κληση απο το gw2 δλδ το i-call
<#2,:0030>xx.<:@gw1> Πατωντας #2 και σχηματιζοντας εναν αριθμο που ανηκει ειτε σε σταθερο ειτε σε κινητο της ελλαδας παει
και προσθετει το 0030 και κανει κληση απο το gw1 δλδ το sipdiscount
<#3,:>xx.<:@gw0> πατωντας #3 και σχηματιζοντας εναν αριθμο στελνει την κληση στο δικτυο του ΟΤΕ (το gw0 δεν το ορισαμε πουθενα ειναι ορισμενο απο εργοστασιο)

pan.nl
18-01-06, 02:24
Δοκίμασα τις ρυθμίσεις της Altec που μου παρέθεσε ο golity, αλλά δεν...
Να προσθέσω ότι έχω βάλει ένα switch στην τηλεφωνική πρίζα του δωματίου. Από εκεί, το ένα τηλεφωνικό καλώδιο καταλήγει στο USR 9105 και το άλλο, αφού πρώτα παρεμβάλλω φίλτρο, καταλήγει στο Linksys SPA 3000 (στην υποδοχή που γράφει "line"). Πιστεύω η συνδεσμολογία να είναι σωστή. Για κλήσεις μέσω ΟΤΕ χρειάζεται να έχω την επιλογή PSTN Line enabled ή φτάνει απλά να βάλω το κατάλληλο dial plan στον τομέα Line 1?

golity
18-01-06, 02:38
Δοκίμασα τις ρυθμίσεις της Altec που μου παρέθεσε ο golity, αλλά δεν...
Να προσθέσω ότι έχω βάλει ένα switch στην τηλεφωνική πρίζα του δωματίου. Από εκεί, το ένα τηλεφωνικό καλώδιο καταλήγει στο USR 9105 και το άλλο, αφού πρώτα παρεμβάλλω φίλτρο, καταλήγει στο Linksys SPA 3000 (στην υποδοχή που γράφει "line"). Πιστεύω η συνδεσμολογία να είναι σωστή. Για κλήσεις μέσω ΟΤΕ χρειάζεται να έχω την επιλογή PSTN Line enabled ή φτάνει απλά να βάλω το κατάλληλο dial plan στον τομέα Line 1?

Από το link που σου έδωσα πιο πάνω λέει...

5) Αν θέλετε να εκμεταλλευτείτε την PSTN line σας αν για κάποιο δεν μπορείτε να καλέσετε από VoIP , στην κατηγορία VoIP Fallback To PSTN βάλτε στο πεδίο Auto PSTN Fallback την επιλογή yes .

Δεν ξέρω ακριβώς ποιά πρέπει να είναι η συνδεσμολογία, αλλά αν υποθέσω λογικά, θα πρέπει το ένα καλώδιο να συνδέεται με το usr, το άλλο με την τηλεφωνική γραμμή και πάνω στο ATA η τηλεφωνική συκευή!

golity
18-01-06, 02:41
Έχει και φωτογραφία για τη συνδεσμολογία στο http://www.i-call.gr/spa3000.aspx
http://www.i-call.gr/Images/Content/spa3000/full/diagram.jpg

pan.nl
18-01-06, 03:05
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια παιδιά

Η συνδεσμολογία, απ'ότι βλέπω και παραπάνω στο σχεδιάγραμμα είναι σωστή. Η επιλογή VoIP Fallback to PSTN είναι επίσης στο yes. Έβαλα και το dial plan της Altec και μόλις πήγα να κάνω κλήση μέσω ΟΤΕ πληκτρολογώντας στην αρχή #9 δεν τη δρομολόγησε. Θα συνεχίσω να το ψάχνω πάντως..

golity
18-01-06, 03:14
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια παιδιά

Η συνδεσμολογία, απ'ότι βλέπω και παραπάνω στο σχεδιάγραμμα είναι σωστή. Η επιλογή VoIP Fallback to PSTN είναι επίσης στο yes. Έβαλα και το dial plan της Altec και μόλις πήγα να κάνω κλήση μέσω ΟΤΕ πληκτρολογώντας στην αρχή #9 δεν τη δρομολόγησε. Θα συνεχίσω να το ψάχνω πάντως..

Εδώ http://www.sipura.com/support/index.htm μπορείς να βρεις διάφορα εγχειρίδια μπας και λύσεις το πρόβλημα... όταν το καταφέρεις, πες μας να ξέρουμε :D

pan.nl
18-01-06, 04:08
Και το πιο παράξενο που μόλις πρόσεξα:
Στην κατηγορία Info στον τομέα PSTN Line Status δείχνει
Hook State On
Loop Current 0.0 (mA)
VoIP State Idle
Line Voltage -52 (V)
Registration state Not registered
PSTN Activity timer 30000 ms
PSTN State Idle

Υποψιάζομαι ότι το όλο πρόβλημα βρίσκεται εκεί
Καμμιά ιδέα για το πώς θα κάνω τη γραμμή registered? Αλλά δεν έπρεπε να είναι ήδη "registered", αφού το καλώδιο είναι συνδεδεμένο με το φίλτρο και από εκεί στην τηλεφωνική πρίζα??

nodas
18-01-06, 13:47
το Dial plan σου θα ειναι

(<:0030>xx. | <#1,:>xx.<:@gw0>)

αν δεν θες να παιρνεις μονο ελλαδα βγαζεις το 0030 απο το dialplan σου.

| <#1,:>xx.<:@gw0> πατωντας #1 παει απο Οτε.

Στο Pstn line δεν πειραζεις τπτ ολα default απο εργοστασιο


ια κλήσεις μέσω ΟΤΕ χρειάζεται να έχω την επιλογή PSTN Line enabled

Ναι


Και το πιο παράξενο που μόλις πρόσεξα:
Στην κατηγορία Info στον τομέα PSTN Line Status δείχνει
Hook State On
Loop Current 0.0 (mA)
VoIP State Idle
Line Voltage -52 (V)
Registration state Not registered
PSTN Activity timer 30000 ms
PSTN State Idle

Δεν παιζει ρολο που δεν ειναι η Pstn Registered

pan.nl
18-01-06, 16:48
nodas, δοκίμασα το dial plan σου, αλλά πάλι τίποτα...πραγματικά δεν καταλαβαίνω..
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια πάντως :thumbsup1

nodas
18-01-06, 17:21
θα το εχεις σκαλισει μαλλον πολυ:-k
αλλιως εχει προβλημα το Sipura


Line Voltage -52 (V)

ειναι μειον 52 ???

εμενα λεει Line Voltage: 50 (V)

mkoz
18-01-06, 17:23
καλησπέρα, για δοκίμασε αυτο :

(00[1-9]x.|[27]xxxxxxxxx|69xxxxxxxx|[134589]x.|<#1:@gw0>)

ίσως βοηθήσει

nodas
18-01-06, 17:29
ελεος ρε παιδια

το ιδιο πραγμα λεμε

<:@gw0> = Γραμμη ΟΤΕ Default απο εργοστασιο :respekt:

pan.nl
18-01-06, 17:33
δοκίμασα το dial plan που μου παρέθεσες, mkoz, αλλά τίποτα...
Μάλλον θα το επαναφέρω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και ξανά από την αρχή

nodas
18-01-06, 17:37
δοκίμασα το dial plan που μου παρέθεσες, mkoz, αλλά τίποτα...
Μάλλον θα το επαναφέρω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και ξανά από την αρχή

το καλυτερο ;)


μπορεις να ρυθμισεις εκτος απο voipbuster και αλλες υπηρεσιες voip να τρεχουν μαζι στο ιδιο sipura αυτο γινεται ομως μονο οταν εχουν το ιδιο User ID

Π.χ Voipbuster, Ι-call και Sipdiscount μαζι στο ιδιο SIpura

Στο Line 1 > Proxy and Registration

εδω εστω οτι βαζεις το Voipbuster

Proxy:sip.voipbuster.com
User ID: nodas
Pass: το pass

Στο Line 1 > Gateway Accounts

Π.χ στo Gateway accounts δηλωνεις το

Gateway 1: Θα ειναι της μορφης UserID@IP_proxy_υπηρεσιας voip. Π.χ nodas@sip1.sipdiscount.com
GW1 Password: το pass

Gateway 2: οπως στο GW1 oi ρυθμισεις πχ για το I-call nodas@sip.i-call.gr
GW2 Password: το pass

Mετα φτιαχνεις ενα καταλληλο dial plan και εισαι οκ

Παραδειγμα Dial Plan

Dial Plan: (<#1,:0030>xx. | <:0030>xx.<:@gw2> | <#2,:0030>xx.<:@gw1> | <#3,:>xx.<:@gw0>)

Τι κανει τι στο Dial Plan

<#1,:0030>xx. Πατωντας #1 και σχηματιζοντας εναν αριθμο που ανηκει ειτε σε σταθερο ειτε σε κινητο της ελλαδας παει και προσθετει το 0030 παιρνει αριθμους στο Voipbuster
<:0030>xx.<:@gw2> Σχηματιζοντας εναν αριθμο που ανηκει ειτε σε σταθερο ειτε σε κινητο της ελλαδας παει και προσθετει το 0030
και κανει κληση απο το gw2 δλδ το i-call
<#2,:0030>xx.<:@gw1> Πατωντας #2 και σχηματιζοντας εναν αριθμο που ανηκει ειτε σε σταθερο ειτε σε κινητο της ελλαδας παει
και προσθετει το 0030 και κανει κληση απο το gw1 δλδ το sipdiscount
<#3,:>xx.<:@gw0> πατωντας #3 και σχηματιζοντας εναν αριθμο στελνει την κληση στο δικτυο του ΟΤΕ (το gw0 δεν το ορισαμε πουθενα ειναι ορισμενο απο εργοστασιο)

και


Αν δεν εχεις κανει port forwarding στο modem κανε
Aν εχει firewall to modem δηλωσε τις πορτες
δοκιμασε με firmware

Software Version:3.1.7(GWg)

Line 1 >Nat Settings

NAT Mapping Enable:Yes

NAT Keep Alive Enable:Yes

Line 1 >Subscriber Information


Display Name: κενο

SIP >NAT Support Parameters


STUN Enable:yes
STUN Server:stun.i-call.gr

Αν δεν δουλεψουν τοτε :worthy::worthy::worthy:

pan.nl
18-01-06, 18:04
Τα 'κανα όλα από την αρχή, αλλά η περίπτωση είναι ανίατη και από το να μου σπάσουν τα νεύρα το παρατάω για λίγο :twisted: , άσε που έγινα ρόμπα :oops: γιατί μάλλον κάτι δεν κάνω καλά και δε λειτουργούν οι ρυθμίσεις

nodas
18-01-06, 18:30
τα καλωδια ειναι οκ??

pan.nl
18-01-06, 22:10
τα καλώδια, όπως ανέφερα και πριν, είναι σωστά συνδεδεμένα και σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα, οπότε δεν είναι αυτό το πρόβλημα

sdikr
18-01-06, 23:25
Και το πιο παράξενο που μόλις πρόσεξα:
Στην κατηγορία Info στον τομέα PSTN Line Status δείχνει
Hook State On
Loop Current 0.0 (mA)
VoIP State Idle
Line Voltage -52 (V)
Registration state Not registered
PSTN Activity timer 30000 ms
PSTN State Idle

Υποψιάζομαι ότι το όλο πρόβλημα βρίσκεται εκεί
Καμμιά ιδέα για το πώς θα κάνω τη γραμμή registered? Αλλά δεν έπρεπε να είναι ήδη "registered", αφού το καλώδιο είναι συνδεδεμένο με το φίλτρο και από εκεί στην τηλεφωνική πρίζα??

Αν σου βγάζει αυτό -52, μάλλον θα πρέπει στο Pstn line, International Control, Line-In-Use Voltage: να το βάλεις πχ -20

Wolverine
19-01-06, 00:33
Εμένα από το δικό μου είναι:
PSTN Line Status Hook State: On
Line Voltage: 51 (V)
Loop Current: 0.0 (mA)
Registration State: Registered

Και στο Pstn line, International Control, Line-In-Use Voltage: έχω 30 (από default υποθέτω γιατί δεν το έχω πειράξει).

pan.nl
19-01-06, 02:29
Έβαλα τιμή -20 αλλά πάλι μου έβγαλε -51V...

pan.nl
19-01-06, 02:42
Καλά θα με τρελάνει! Μόλις συμπλήρωσα τα πεδία Proxy and Registration και Subscriber Information στον τομέα PSTN Line η PSTN γραμμή έγινε registered αλλά η τροφοδισία παρέμεινε στο -51V. Έβαλα ένα dial plan της Altec (#9 στην αρχή για κλήσεις μέσω ΟΤΕ) αλλά δε δρομολόγησε την κλήση μόλις πήγα να καλέσω μέσω ΟΤΕ...τελικά πώς έκανε register??

Μπορεί κάποιος παρακαλώ να ανεβάσει screenshots όλων των σελίδων του μενού του Sipura για να κάνω μία σύγκριση?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

sdikr
19-01-06, 02:43
έχει μια επιλογή polarity reversal, δοκίμασε το λίγο αυτό

ακόμα δοκίμασε αν μπορείς να αλλάξεις την θέση των καλωδιων στην μπρίζα

pan.nl
19-01-06, 03:23
Κανένα αποτέλεσμα sdikr
Κάποιο ελάττωμα της συσκευής ίσως? Ή μήπως ιδιόρρυθμη γραμμή ΟΤΕ (δε θα με εξέπληττε :D )

kgliat
19-01-06, 10:03
Δοκίμασε αγαπητέ φίλε αυτό που λέει ο nodas
Αλλά χωρίς space! Δηλαδή:
(<:0030>xx.|<#9,:>xx.<:@gw0>)

Στο παραπάνω, με #9 δρομολογούνται οι κλήσεις μέσω ΟΤΕ..Ετσι με εξυπηρετεί εμένα :)

golity
19-01-06, 15:52
Είδα και αυτό το θέμα, μπορεί να έχει κάτι να σε βοηθήσει...

sipura 3000 & VoipBuster - Ένα λειτουργικό configuration (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=28554)


Επίσης για επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις...

Σηκωνετε ακουστικο και καλειτε ****
επειτα πληκτρολογειτε 7 3 7 3 8 # και 1
κλεινετε το τηλεφωνο, το Reset ολοκληρωθηκε


ΥΓ Λες να παίζει ρόλο η αναβάθμιση που έκανες στο firmware;;; Μπορείς να το επαναφέρεις στο αρχικό firmware και να δοκιμάσεις ξανά;

sdikr
19-01-06, 18:05
Κανένα αποτέλεσμα sdikr
Κάποιο ελάττωμα της συσκευής ίσως? Ή μήπως ιδιόρρυθμη γραμμή ΟΤΕ (δε θα με εξέπληττε :D )

επείδη εχθες το έβαλα να το δοκιμάσω,

εβαλά στο line γραμμή απο το κέντρο, εβάλα το dialplan απο την altec ωστέ με #9 να πέρνει τηλέφωνο,

Του εκανά καμια 5-6 reset εψάξα και στην σελίδα της sipura, αλλά τίποτα δεν έλεγε να δουλέψει.

Στο Info μου εβγάζε 20V

λεώ δεν βάζω πάνω την γραμμη απο το Netmod 50V και την μία δουλέψε

οπότε για να κάνω την γραμμη να δουλέψει με το κέντρο εβάλα το detect busy σε 15;)

εσένα τώρα βλέπει την γραμμη -50 και το έχει ρυθμίσμενο στο 20 οτί είναι busy, οπότε καταλαβαίνεις δεν πρόκειτε να δουλέψει.

Δοκίμασε να αλλάξεις την συνδεσμολογία στα 2 καλώδια του τηλεφωνικού βισματος

pan.nl
19-01-06, 18:35
Αντέστρεψα τη συνδεσμολογία χθές το βράδυ μετά από προτροπή σου, sdikr, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Αυτή η επιλογή detect busy πού βρίσκεται? Μήπως αν παίξω λίγο με τα νούμερα?

Golity, το sipura το έχω ρυθμισμένο σύμφωνα με το configuration που μου παραθέτεις, αλλά δεν άλλαξε κάτι.

Δηλαδή απ'ότι καταλαβαίνω σε PSTN γραμμή έχει πρόβλημα γενικά??

Φίλε kgliat ευχαριστώ για το dial plan, όμως νομίζω θα λειτουργήσει μόνο αφότου λυθεί το πρόβλημα με τη PSTN Line. Ακούγεται πολύ πρακτικό πάντως.

Wolverine
20-01-06, 21:40
Εγώ παντός ενώ δεν έχω πρόβλημα μα την εναλλαγή μερικές φορές όταν με καλούν από στο σταθερό αργεί το sipura να προωθήσει την κλήση στο τηλέφωνο. Ενώ είναι ρυθμισμένο να καθυστερεί 1 sec για να προλαβαίνει να περνάει το caller id αυτό μερικές φορές χτυπάει μετά τον 3ο χτύπο. Βέβαια επειδή έχω isdn το έχω συνδέσει με το netmod αλλά δεν βλέπω γιατί αυτό θα μπορούσε να είναι πρόβλημα. Έχει κανείς καμιά ιδέα επί του θέματος?

pan.nl
21-01-06, 23:23
Μωρέ ας καταφέρω να κάνω και να δέχομαι κλήσεις από ΟΤΕ (κυρίως να δέχομαι :D ) και ας καθυστερεί και 1,5 δευτερόλεπτο το Sipura :twisted:
Πάντως λυπάμαι που δε μπορώ να σε βοηθήσω Wolverine, δεν έχω αρκετές γνώσεις επί του θέματος ακόμα

sdn
26-01-06, 17:32
Πάντως όσοι χρησιμοποιούν με το voip την κανονική γραμμή καλό είναι να μην επιτρέπουν εξερχόμενες κλήσεις από τον ΟΤΕ. Με την διάδοση του voip όλο και κάποια παραλλαγή των γνωστών dialers θα βγει....

Αν και το ζητούμενο είναι να κόψουμε τελείως τον ΟΤΕ :twisted:

pan.nl
10-02-06, 03:12
Ναι αλλά εγώ που σκέφτομαι να αγοράσω ασύρματη συσκευή, δεν είναι κρίμα να μπορώ να τη χρησιμοποιώ μόνο για το VoIP? Γι'αυτο με "καίει" το όλο θέμα. Εν τω μεταξύ αυτό το -52V στα στατιστικά παραμένει...

PSTN Line Status
Hook State: On Line Voltage: -52 (V)
Loop Current: 0.0 (mA) Registration State: Registered
Last Registration At: 1/1/2003 12:00:00 Next Registration In: 14863 s
Last Called VoIP Number: Last Called PSTN Number:
Last VoIP Caller: Last PSTN Caller: ,
Last PSTN Disconnect Reason: PSTN Activity Timer: 30000 (ms)
Mapped SIP Port: 5061 Call Type:
VoIP State: Idle PSTN State: Idle
VoIP Tone: PSTN Tone:
VoIP Peer Name: PSTN Peer Name:
VoIP Peer Number: PSTN Peer Number:
VoIP Call Encoder: VoIP Call Decoder:
VoIP Call FAX: VoIP Call Remote Hold:
VoIP Call Duration: VoIP Call Packets Sent:
VoIP Call Packets Recv: VoIP Call Bytes Sent:
VoIP Call Bytes Recv: VoIP Call Decode Latency:
VoIP Call Jitter: VoIP Call Round Trip Delay:
VoIP Call Packets Lost: VoIP Call Packet Error:
VoIP Call Mapped RTP Port:


οπότε για να κάνω την γραμμη να δουλέψει με το κέντρο εβάλα το detect busy σε 15

εσένα τώρα βλέπει την γραμμη -50 και το έχει ρυθμίσμενο στο 20 οτί είναι busy, οπότε καταλαβαίνεις δεν πρόκειτε να δουλέψει.

Αυτό δεν το κατάλαβα...Γιατί δεν πρόκειται να δουλέψει? Τουλάχιστον υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

atomgr
11-02-06, 22:49
Δοκμασε να αφησεις το Use Pref Codec Only:no
Σ'εμενα μολις βαζω yes εκει δεν εχω καμια επαφη με pstn παρολο που μου λεει στιο info oτι χτυπαει. Και μενα -47V λεει αλλα δουλευει μια χαρα

pan.nl
11-02-06, 22:56
Δοκμασε να αφησεις το Use Pref Codec Only:no

Μόνο στον τομέα PSTN Line έτσι?
Δοκίμασα να το αλλάξω σε no αλλά δεν είδα κάποιο αποτέλεσμα.
Ευχαριστώ πάντως

sdikr
11-02-06, 23:02
Ναι αλλά εγώ που σκέφτομαι να αγοράσω ασύρματη συσκευή, δεν είναι κρίμα να μπορώ να τη χρησιμοποιώ μόνο για το VoIP? Γι'αυτο με "καίει" το όλο θέμα. Εν τω μεταξύ αυτό το -52V στα στατιστικά παραμένει...

PSTN Line Status
Hook State: On Line Voltage: -52 (V)



Αυτό δεν το κατάλαβα...Γιατί δεν πρόκειται να δουλέψει? Τουλάχιστον υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω?

Γιατί κάνεις έλεγχο να δεί αν είναι η γραμμή σε χρήση,

αυτό ψάχνει για 30, οτι κάτι απο 30 το βλέπει οτι δεν κάνει χρήση και ανοιγεί την γραμμή

με το -50 επείδη μου το εκανε και με το κεντράκι που εχω δεν μπορέσα να βρώ λυση, το εβαλα πάνω στο netmod και δουλέυει

pan.nl
11-02-06, 23:08
Ναι αλλά έτσι είναι σα να λέμε ότι όσοι έχουν γραμμή PSTN καλύτερα να πάρουν άλλο μοντέλο που δε συνδέεται με το τηλεφωνικό δίκτυο, να μειωθούν και τα έξοδα..

Τελικά όμως φαίνεται να είναι πρόβλημα ΟΤΕ, ελαττωματική συσκευή ή κάτι άγνωστο? "Έφαγα" το internet, αλλά λύση δε βρήκα. Συγγνώμη κιόλας, αν γίνομαι κουραστικός, απλά ό,τι αρχίζω θέλω να το τελειώνω :shifty:

Φιλικά

sdikr
11-02-06, 23:13
Ναι αλλά έτσι είναι σα να λέμε ότι όσοι έχουν γραμμή PSTN καλύτερα να πάρουν άλλο μοντέλο που δε συνδέεται με το τηλεφωνικό δίκτυο, να μειωθούν και τα έξοδα..

Τελικά όμως φαίνεται να είναι πρόβλημα ΟΤΕ, ελαττωματική συσκευή ή κάτι άγνωστο? "Έφαγα" το internet, αλλά λύση δε βρήκα. Συγγνώμη κιόλας, αν γίνομαι κουραστικός, απλά ό,τι αρχίζω θέλω να το τελειώνω :shifty:

Φιλικά

Δυστήχως δεν ξέρω την λύση, αν θυμάμαι καλά δοκιμασες και την αναστροφή των καλωδιων,

Απλά σου λέω το τι περασα και εγώ μεχρι να το κάνω να δουλέψει

pan.nl
11-02-06, 23:17
Και φυσικά εκτιμώ πάρα πολύ τη βοήθεια όλων, παιδιά!

:offtopic:

Μόνο το ultrex μένει λοιπόν...:twisted:

con
11-02-06, 23:24
Κι εγώ παρακολουθώ τη συζήτηση και δεν έχω βρει λύση στο ίδιο πρόβλημα... Από το netmod μου δίνω γραμμή σε ένα κέντρο στο σπίτι. Όταν συνδέσω τηλεφωνική γραμμή από το κέντρο στο sipura δεν μπορώ να κάνω κλήσεις από ΟΤΕ ο κόσμος να χαλάσει... Δοκίμασα τα πάντα. Αν συνδέσω το sipura με την αναλογική έξοδο του netmod κανένα πρόβλημα και όλα τα dial plans δουλεύουν με τη μια...

golity
11-02-06, 23:39
Κι εγώ παρακολουθώ τη συζήτηση και δεν έχω βρει λύση στο ίδιο πρόβλημα... Από το netmod μου δίνω γραμμή σε ένα κέντρο στο σπίτι. Όταν συνδέσω τηλεφωνική γραμμή από το κέντρο στο sipura δεν μπορώ να κάνω κλήσεις από ΟΤΕ ο κόσμος να χαλάσει... Δοκίμασα τα πάντα. Αν συνδέσω το sipura με την αναλογική έξοδο του netmod κανένα πρόβλημα και όλα τα dial plans δουλεύουν με τη μια...

Λογικό είναι αυτό μιας και η έξοδος του Sipura3000 είναι για PSTN και όχι ISDN!

Οπότε αν έχεις PSTN γραμμή το βάζεις κατευθείαν στην πρίζα η μετά το φίλτρο, αλλά αν έχεις ISDN, δεν μπορείς να το βάλεις κατευθείαν η μέτα τον splitter, αλλά στην αναλογική έξοδο του NETMOD!

http://members.lycos.co.uk/sakis/diagram.jpg

pan.nl
11-02-06, 23:47
Πριν λίγο δοκίμασα ένα dial plan, λίγο παραλλαγμένο σε σχέση με κάποιο που είδα εδώ. Είναι το:
(*xx|[3469]11|0|00|[2-9]xxxxxx|1xxx[2-9]xxxxxxS0|xxxxxxxxxxxx. |<#0,:>xx.<:@gw0>)

(στο τελευταίο σκέλος έχουν προστεθεί κάποια στοιχεία, δε θυμάμαι ακριβώς)

Έτσι όταν πληκτρολογώ #0 ακούγεται ένας παρατεταμένος ήχος (σαν του ΟΤΕ - απλά συνεχόμενος), μόνο που ακόμα δε μπορώ να κάνω κλήσεις, αλλά πρέπει να βρίσκομαι κοντά στη λύση. Θα πρότεινα να βάλετε το παραπάνω dial plan όσοι έχετε παρόμοιο πρόβλημα και μετά να αρχίσουμε να "παίζουμε" με τις ρυθμίσεις (impedance κλπ)...δε μπορεί, είτε εγώ είτε κάποιος άλλος θα το βρεί να μας διαφωτίσει :twisted:

sdikr
11-02-06, 23:51
Πριν λίγο δοκίμασα ένα dial plan, λίγο παραλλαγμένο σε σχέση με κάποιο που είδα εδώ. Είναι το:

(*xx|[3469]11|0|00|[2-9]xxxxxx|1xxx[2-9]xxxxxxS0|xxxxxxxxxxxx. |<#0,:>xx.<:@gw0>)

(στο τελευταίο σκέλος έχουν προστεθεί κάποια στοιχεία, δε θυμάμαι ακριβώς)

Έτσι όταν πληκτρολογώ #0 ακούγεται ένας παρατεταμένος ήχος (σαν του ΟΤΕ - απλά συνεχόμενος), μόνο που ακόμα δε μπορώ να κάνω κλήσεις, αλλά πρέπει να βρίσκομαι κοντά στη λύση. Θα πρότεινα να βάλετε το παραπάνω dial plan όσοι έχετε παρόμοιο πρόβλημα και μετά να αρχίσουμε να "παίζουμε" με τις ρυθμίσεις (impedance κλπ)...δε μπορεί, είτε εγώ είτε κάποιος άλλος θα το βρεί να μας διαφωτίσει :twisted:

το εχω δοκιμασει και εγώ με -ν δεν δουλέυε

con
12-02-06, 00:10
Λογικό είναι αυτό μιας και η έξοδος του Sipura3000 είναι για PSTN και όχι ISDN!

Οπότε αν έχεις PSTN γραμμή το βάζεις κατευθείαν στην πρίζα η μετά το φίλτρο, αλλά αν έχεις ISDN, δεν μπορείς να το βάλεις κατευθείαν η μέτα τον splitter, αλλά στην αναλογική έξοδο του NETMOD!Συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά θεωρείς οτι το κέντρο μου είναι ISDN, ενώ παίρνει σήμα από τη μια αναλογική του netmod!
Είναι πρίζα-->splitter-->netmod (είσοδος)-->netmod αναλογική θύρα (έξοδος)-->πρίζα τοίχου προς κέντρο--> από κέντρο σε όλα τα πριζάκια του σπιτιού (2ο ζεύγος)

atomgr
12-02-06, 02:55
Oxi stin pstn line alla stin line 1.
Eprepe na to eixa pei nwritera. To koufo einai oti prepei na peiraksw to Use Pref Codec Only:se no tis line 1.
Otan to exw se yes sta info mou leei ringing alla den xtipaei oute pairnw ekswteriki an to valw no ola ws dia mageias douleuoun .
To exw dokimasei kai se perivalon Til. Kentrou sto grafeio opou mou deixnei 24V kai sto spiti panw sto Netmod pou mou deixnei -47.
To mono pou den exw kaaferei einai na mporesei na parei apo to til kentro tou grafeiou. Alla pou tha paei.
Ta epiasa ena ena kai to vrika
Katarxin evgala to reuma apo tin tsipoura kai ola douleuan apsoga stin pstn. Ara apo kalwdia imoun ok. Ekana mia epanafora stis arxikes rithmiseis me ta gnwsta **** kai pali i pstn douleue roloi. Evala mia mia tis rithmiseis tsekarontas tin pstn kai molis evala codec stin line 1 ksafnika exasa tin pstn.
Gia ton con
gia dokimase na valeis meta to <#0>S0. Nomizw oti me auto stelnei olo to string pou akolouthei sto kentro. An kai emena den doulepse
Koita kai auto http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/456478.html

con
12-02-06, 23:23
Gia ton con
gia dokimase na valeis meta to <#0>S0. Nomizw oti me auto stelnei olo to string pou akolouthei sto kentro. An kai emena den doulepse
Koita kai auto http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/456478.htmlΔε μου δούλεψε. Έχω βάλει απλά άλλη συσκευή για Voip και άλλη για PSTN και τελείωσα ...μέχρι να βρω χρόνο να ξανασχοληθώ

atomgr
13-02-06, 22:50
con
Tο δοκιμασα στον τηλ. κεντρο και δουλεψε κανονικα. Το μονο που εκανα ηταν να αλαξω τα volt στα 20. Το ξεκινησα πιο χαμηλα αλλα κολησε η τσιπουρα και ηθελε **** για να συνελθει. Στα 20 volt δουλευει ανετα και ωραια χωρις προβληματα και χωρις να αλαξω κατι απο το script που εβαλε ο φιλος στν αρχη του thread.

con
14-02-06, 00:44
Μπράβο atomgr! Ο επιμένων νικά, δουλεύει και σε μένα στα 20 volt!
Μένει να λυθεί αν γίνεται και η καθυστέρηση στο κτύπημα του κουδουνιού στο incoming call. Έχω κάτι νευρωτικούς που με παίρνουν στο εσωτερικό τηλ και αν δεν απαντήσω στο 1ο χτύπημα κλείνουν...

@ ADSLgr.com All rights reserved.