PDA

Επιστροφή στο Forum : double play - δεν έχω τηλέφωνο



stgma
19-05-09, 21:48
Καλησπέρα

Έχω forthnet double play εδώ και 2 χρόνια.

Πριν 15 ημέρες έπεσε το ρεύμα στο σπίτι μου λόγω καμμένης λάμπας.
Από τότε δεν έχω τηλέφωνο. Το σηκώνω και είναι βουβό. Όποιος με πάρει σπίτι κάνει πως μιλάει (κατειλημμένο).

Έχω επικοινωνήσει 3 φορές με τη forthnet μέσω της φόρμας και με παίρνουν πάντα πίσω στο κινητό και μιλάμε. Έχουμε κάνει δοκιμές, μου έχουν πει να αποσυνδέσω όλες τις συσκευές για να πάρουν μετρήσεις.
Πάντα μου λένε οτι βρίσκουν "βραχυκύκλωμα στα 800 μέτρα" και καταχωρούν βλάβη για τον ΟΤΕ.

Ο άνθρωπος από τον ΟΤΕ έρχεται σπίτι όποτε νάνε. Αν δεν μπορέσει να μπει στη πολυκατοικία για να φτάσει στο κατανεμητή (γιατί δεν του ανοίγει κανείς) φεύγει και απαντάει στη forthnet οτι δεν κατάφερε τίποτα. Τις άλλες φορές που μπαίνει και βλέπει το κατανεμητή λέει (και απαντάει στη forthnet) οτι δεν έχει πρόβλημα η γραμμή και οτι "δεν είναι θέμα ΟΤΕ".

Έχει συναντήσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Έχω ξοδέψει αρκετά λεφτά σε SKYPE credits και στο κινητό μου λόγω αυτής της κατάστασης.
Πέρα από το αν θα φτιαχτεί ή όχι, μπορώ να τους ζητήσω να μου χαρίσουν αυτό το μισό (ή όσο πάρει μέχρι να το φτιάξουν) μήνα τηλεφωνίας;

Ευχαριστώ

nnn
19-05-09, 22:09
Την εσωτερική σου καλωδίωση την έχεις ελέγξει μήπως εκτός της λάμπας, άρπαξε και κάνα καλώδιο ?

xmperop1
19-05-09, 22:35
Καθημερινά.
Απλά ο πάροχος σου πρέπει να έρθει στον χώρο σου ώστε τουλάχιστον να επιβεβαιώσει η να βγάλει ψεύτη τον υπάλληλο του ΟΤΕ και να ελέγξει τον χώρο σου.
Εναλλακτικά πιστεύεις τον υπάλληλο του ΟΤΕ και είτε ψάχνεσαι είτε φωνάζεις ηλεκτρολόγο.

hel
19-05-09, 23:10
Καθημερινά.
Απλά ο πάροχος σου πρέπει να έρθει στον χώρο σου ώστε τουλάχιστον να επιβεβαιώσει η να βγάλει ψεύτη τον υπάλληλο του ΟΤΕ και να ελέγξει τον χώρο σου.
Εναλλακτικά πιστεύεις τον υπάλληλο του ΟΤΕ και είτε ψάχνεσαι είτε φωνάζεις ηλεκτρολόγο.

Γιατί οι υπάλληλοι του ΟΤΕ έρχονται άμεσα στο σπίτι;

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 2 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλησπέρα

Έχω forthnet double play εδώ και 2 χρόνια.

Πριν 15 ημέρες έπεσε το ρεύμα στο σπίτι μου λόγω καμμένης λάμπας.
Από τότε δεν έχω τηλέφωνο. Το σηκώνω και είναι βουβό. Όποιος με πάρει σπίτι κάνει πως μιλάει (κατειλημμένο).
Έχει συναντήσει κανείς κάτι παρόμοιο;

Έχω ξοδέψει αρκετά λεφτά σε SKYPE credits και στο κινητό μου λόγω αυτής της κατάστασης.
Πέρα από το αν θα φτιαχτεί ή όχι, μπορώ να τους ζητήσω να μου χαρίσουν αυτό το μισό (ή όσο πάρει μέχρι να το φτιάξουν) μήνα τηλεφωνίας;

Ευχαριστώ

Κοίτα κι εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819 .
Είσαι σε μονοκατοικία;
Το ίντερνετ κανονικά; (στοιχεία γραμμής; )

Γενικά πάντως, το ρεύμα δεν πέφτει από καμμένη λάμπα γιατί δεν υπάρχει βραχυκύκλωμα:hmm:

tasos-tasos
19-05-09, 23:17
τα ειχα περασει κι εγω
βρισκαν διακλάδωση και βραχυκύκλωμα
και κανεις δεν εκανε τιποτα
παιζανε ακομη μπαλακι
εγω που επινα νερο στο ονομα της Forthnet και τι τελεια εταιρεια που ειναι
κουραστηκα να εχω καθε τοσο προβληματα
ετοιμασου για επιστροφή Οτε να βρεις την υγεια σου!
εχω αρχισει εδω και πολυ καιρο να χανω την πιστη μου στους εναλλακτικους και τα ιδιοκτητα

xmperop1
20-05-09, 00:15
Γιατί οι υπάλληλοι του ΟΤΕ έρχονται άμεσα στο σπίτι;

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 2 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Κοίτα κι εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819 .
Είσαι σε μονοκατοικία;
Το ίντερνετ κανονικά; (στοιχεία γραμμής; )

Γενικά πάντως, το ρεύμα δεν πέφτει από καμμένη λάμπα γιατί δεν υπάρχει βραχυκύκλωμα:hmm:

Aν χρειαστεί ( δεν είναι υποχρεωμένοι ) να μπουν στο σπίτι ναι.
Σε περίπτωση που υπάρχει isdn,συντήρηση συσκευής,adsl και φυσικά θα μπουν (είναι υποχρεωμένοι).
Δεν θα αρχίσουν τα παλαβά των παρόχων.

stgma
20-05-09, 07:11
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Είμαι σε πολυκατοικία. Η γραμμή δεν είναι ISDN.

Internet έχω κανονικά.
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=56508&d=1242792479

Σήμερα ή αύριο θα ξαναέρθει εδώ (στον κατανεμητή) ο ΟΤΕ και μάλλον θα πει πάλι το ίδιο. Επόμενο λογικό βήμα για εμένα είναι όταν επικοινωνήσω με την forthnet να ζητήσω να έρθει κάποιος δικός τους μέσα στο σπίτι μου για να δει τι γίνεται;

tsorbi
20-05-09, 07:37
Συνδυαστικό Ραντεβού
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=235315
"Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που ΟΤΕ και εναλλακτικός πάροχος δεν κατάφεραν να εντοπίσουν άμεσα τη βλάβη, με αποτέλεσμα ο χρόνος άρσης της να ξεπερνά τις 2 εργάσιμες ήμερες. Ήδη έχουμε ολοκληρώσει τη διαδικασία για άρση τέτοιου είδους βλαβών μέσω συνδυαστικού ραντεβού μεταξύ του τεχνικού της εταιρείας του παρόχου και τεχνικού του ΟΤΕ."

stgma
20-05-09, 11:30
Εντάξει. Ξαναήρθε τεχνικός του ΟΤΕ και εντόπισε βλάβη στο καλώδιο μεταξύ του κατανεμητή και του ΚΑΦΑΟ, δηλαδή κάπου έξω στο δρόμο. Θα έρθει άλλος λέει για να εντοπίσει σε πιο σημείο είναι και να σκάψουν το δρόμο!

Antonis1992
20-05-09, 13:02
Εντάξει. Ξαναήρθε τεχνικός του ΟΤΕ και εντόπισε βλάβη στο καλώδιο μεταξύ του κατανεμητή και του ΚΑΦΑΟ, δηλαδή κάπου έξω στο δρόμο. Θα έρθει άλλος λέει για να εντοπίσει σε πιο σημείο είναι και να σκάψουν το δρόμο!

πωωω ελεος φιλε μου τι ζορια τραβας και εσυ....δηλαδη για ποσο καιρο δεν θα εχεις τηλεφωνο?:/...ευχομαι να τελιωσει η ταλαιπωρια σου οσο πιο γρηγορα γινεται

thanoolhs
20-05-09, 13:18
Δεν γινεται να φτιαχτει αν τους πεις να σου αλλαξουν βρονχο;;

stgma
20-05-09, 23:42
Δεν γινεται να φτιαχτει αν τους πεις να σου αλλαξουν βρονχο;;
Η αλήθεια είναι οτι δε ξέρω πολλά από αυτά. Έκατσα δίπλα στον ΟΤΕτζή για να πάρω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούσα. Κατάλαβα οτι θα έρθει άλλος ΟΤΕτζής σύντομα για να φτιάξει το χαλασμένο καλώδιο.

Θα σας ενημερώσω και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

stgma
21-05-09, 09:44
Εντάξει. Ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ και το έφτιαξε. Δε ξέρω λεπτομέρειες μιας και κοιμόμουν.

thanoolhs
21-05-09, 12:02
Εντάξει. Ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ και το έφτιαξε. Δε ξέρω λεπτομέρειες μιας και κοιμόμουν.

Τέλος καλό. Όλα καλά:)

hel
21-05-09, 12:10
Εντάξει. Ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ και το έφτιαξε. Δε ξέρω λεπτομέρειες μιας και κοιμόμουν.

Εντάξει δεν είναι, κατά την άποψή μου.
Να ζητήσεις αποζημίωση για την καθυστέρηση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.