PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM τούμπας εφιάλτης HOL



arte
20-05-09, 15:27
20/05/09

Ε δεν έριξα μια ματιά στο adslgr πριν κάνω αίτηση στη HOL: καλά να πάθω! Αίτηση DP (μεταφορά αριθμού από ΟΤΕ POTS σε DP HOL, στον ίδιο χώρο) από τέλη Μαρτίου 30/3/09 τηλ 23194ΧΧΧΧ, ακόμα περιμένω Στα 3-4 τηλέφωνα που έκανα λένε για έλλειψη από πόρτες. Ενώ ο ακατονόμαστος έχει σήμερα 700 πόρτες στη Τούμπα. Η πλάκα είναι ότι στο λινκ παρακάτω, (που είδα από το adslgr, αναζήτηση παροχέων για τούμπα) η HOL λέει:

"Αστικό Κέντρο: 1417 - ΤΟΥΜΠΑΣ
Στο πλαίσιο της καλύτερης εξυπηρέτησης και της παροχής υπηρεσιών υψηλής ποιότητας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στην περιοχή σας πραγματοποιούνται εργασίες αναβάθμισης του δικτύου μας. Πιθανόν οι εργασίες αυτές να επηρεάσουν το χρόνο ενεργοποίησης της υπηρεσίας που θα επιλέξετε και να σημειωθεί μικρή καθυστέρηση."

Μου άρεσε το _πιθανόν_! και το _μικρή_, [sic] 50 μέρες περιμένω.... δηλ στο τηλέφωνο τα σχετικά με πόρτες είναι η μισή αλήθεια?

Το παραπάνω δεν θα ήταν υποχρεωμένοι να το λένε στους πελάτες που κάνουν αίτηση στο συγκεκριμένο κόμβο??? (ΕΕΤΤ παρακαλώ?)

Έχω και 2η γραμμή (OTE) στον ίδιο χώρο. Θα ήθελα να σας ρωτήσω, για υπαναχώρηση (τι πρέπει να ζητήσω από γραπτά για να μην πληρώνω δύο (ή και τρεις:) συνδεσεις....!) , μου πρότειναν από HOL ότι μπορώ να κρατήσω την αίτηση σχετικά με τηλεφωνία ΗΟΛ και να ακυρώσω Μονό το ADSL. Αλλα πάντα το DP είναι πιο συνφέρον?) οπότε έλεγα να ακολουθήσω την πλειοψηφία forthnet (απο στατιστικά adslgr) του DSLAM τούμπας σε forthnet? η καλύτερα ΟΤΕ στα 2Μbit? Η forthnet (στην έρευνά στο σιτε της για τούμπα) λέει έχει πόρτες: Πόσο καιρό να υπολογίζω? η ταχύτητα δεν είναι το σημαντικότερο για μένα, to unlimited phone για Ευρώπη είναι, οπότε για ΟΤΕ δύσκολο.
Η ONtelecoms exei kalo B05 στην Αττική (23 μέρες), εδώ όμως δεν μας λέει...

Μήπως να πάρω CONNEX για όσο διαρκέσει η hol ή αν υπαναχωρήσω , 4net/on/vivodi?

Τι προτείνετε για την περίπτωση?

Αξιοπιστία, τεχνικό service, και γρήγορο διαδραστικό σερφαρισμα skype/msn είναι αυτά που με ενδιαφέρουν (no games δηλ). Το ping time αφορά μόνο τα games?

λινκ hol: http://www.hol.gr/default.asp?pid=295&la=1

gskarts
21-05-09, 10:21
Όντως, στο κέντρο αυτό κάνουν αυτές τις μέρες επαύξηση. Επειδή υπάρχουν αρκετοί στη σειρά και επειδή έχεις καιρό που έκανες την αίτηση θεωρώ ότι θα είσαι από τους πρώτους που θα πάρουν τώρα.

Τον γάιδαρο τον «έφαγες», η ουρά μένει!

Ελπίζω να ανταμειφθείς για την υπομονή σου με καλό DL.

arte
27-05-09, 00:57
Περίεργα πράγματα, στην τελευταία μου επαφή με hol ρώτησα για τα περιβόητα sms που στέλνουνε, μια και βλέπω στο σιτε τους ότι μετά από ΔΥΟ μήνες είμαι ακόμα:

"Στάδιο Αίτησης Ενεργοποίησης
για τον τηλεφωνικό αριθμό: 231094XXXX
Παραλαβή/ Έλεγχος στοιχείων αίτησης και δικαιολογητικών"

και όχι ότι περίμενα sms, άλλα λέω δεν τσεκάρω και τον αριθμό GSM που είχα δώσει. Και είναι λάθος καταχωρημένο...
Σε άλλα ποστ σχετικά με hol έχω δει να στέλνουνε μηνύματα κατά την εξέλιξη της σύνδεσης ( απατώμαι?)

Ελεγα να δοκιμάσω την τύχη μου αλλού, τα υπολείμματα αισιοδοξίας μας στέρεψαν:(

Μεταχυ 4νετ και vivodi DP ποιο έρχεται πιο γρήγορα ;; please help , ok η ON ακόμα δεν μας έχει έρθει (mea culpa:)), το απεριόριστο τηλ. και stability είναι το βασικότερο, speeds έπονται για μένα.

Georgevtr
27-05-09, 01:16
Μεταχυ 4νετ και vivodi DP ποιο έρχεται πιο γρήγορα ;; please help , ok η ON ακόμα δεν μας έχει έρθει (mea culpa:)), το απεριόριστο τηλ. και stability είναι το βασικότερο, speeds έπονται για μένα.
Το συζητάς?Μακρυά απο vivo;)

charischri
27-05-09, 03:18
Προτείνω Forthnet για Τούμπα (αν δεν έχεις πρόβλημα να περιμένεις 1,5 -2 μήνες για την ενεργοποίηση). Εγώ τούλαχιστον πριν από 1μιση χρόνο τόσο περίμενα. Αλλά όσο αφορά το επίπεδο υπηρεσιών δεν έχω κανένα παράπονο. Η μετάβαση από τον ΟΤΕ στην 4νετ έγινε απόλυτα ομαλά και οι ταχύτητες στο Internet είναι πολύ ικανοποιητικές (με εξαίρεση ορισμένες μέρες, που απ' ότι έχω καταλάβει τέτοιες μέρες έχουν όλοι οι ISP). Όσο για την τηλεφωνία, τα πάντα λειτουργούν ρολόι. Ελπίζω να βοήθησα...

filathlos
27-05-09, 10:35
Αν θέλεις άκου και ένα γείτονα.
Αν μένεις ανατολικά της Μπότσαρη (πίσω από τον Γιώτη) πάρε οτε 2Mb και τέλος.
Η 4νετ θα χρειαστεί για το ίντερνετ και κάποιες προσευχές κάποιες στιγμές.
Βιβο καλή αλλά για το σπίτι (εγώ σπίτι τέτοια έχω)(20 ευρώ όλα μαζί ειναι πολύ καλά)
Έχω κάνει αίτηση στις 8/12/2008 για να μεταφερθώ από Vodafone σε HOL και θα ενεργοποιηθώ 9/6/2009.
Στην Τούμπα οι τεχνικοί του οτε είναι για πολλές ψιλές έως χοντρές φάπες.
Έχω εμπειρίες άσχημες.(5 μήνες να μου φέρουν μια pri και να μου λένε στο τηλέφωνο κάθε πρωί ότι ξεκινάνε για μένα),(στα χέρια με τον προιστάμενο 2 φορές για το adsl το δικό τους OTENET) και φυσικά χαμός για την γραμμή του σπιτιού που μου την κόψανε για να παραδώσουνε στον αδερφό μου).

Συμπέρασμα:το ιντερνετ της ΗοL παίζει καλά.(εξαίρεση η περιοχή που σου είπα)
Το τηλέφωνο δύσκολα να πέσει.

HELL_pegaSOS
28-05-09, 02:34
Για Θεσσαλονίκη- Αγιο Παύλο να τολμησω HOL?

Ειμαι τώρα Τελλάς Unlimited κκι έληξε το συμβόλαιο.


Από αποσυνδέσεις και πιγκ τι λέει?
(κυρίως οι αποσυν΄δεσεις και τα πιγκ με νοιάζουν, τώρα αν κατεβάζω με 10, 12, 15 μεγαμππιτ δεν με πολυκαίγεται καρφί)

ditheo
28-05-09, 10:04
Αν θέλεις άκου και ένα γείτονα.
Αν μένεις ανατολικά της Μπότσαρη (πίσω από τον Γιώτη) πάρε οτε 2Mb και τέλος.


Από που το κρίνεις αυτό; μένω πίσω από τον Γιώτη (αγριανών) και συγχρονίζω σε πολύ καλή ταχύτητα και έχω πολύ καλό download και επίσης τηλεφωνία που δεν με έχει αφήσει μέχρι στιγμής.

arte
16-06-09, 09:21
Αν θέλεις άκου και ένα γείτονα.
Αν μένεις ανατολικά της Μπότσαρη (πίσω από τον Γιώτη) πάρε οτε 2Mb και τέλος.
Η 4νετ θα χρειαστεί για το ίντερνετ και κάποιες προσευχές κάποιες στιγμές.
Βιβο καλή αλλά για το σπίτι (εγώ σπίτι τέτοια έχω)(20 ευρώ όλα μαζί ειναι πολύ καλά)
Έχω κάνει αίτηση στις 8/12/2008 για να μεταφερθώ από Vodafone σε HOL και θα ενεργοποιηθώ 9/6/2009.
Στην Τούμπα οι τεχνικοί του οτε είναι για πολλές ψιλές έως χοντρές φάπες.
Έχω εμπειρίες άσχημες.(5 μήνες να μου φέρουν μια pri και να μου λένε στο τηλέφωνο κάθε πρωί ότι ξεκινάνε για μένα),(στα χέρια με τον προιστάμενο 2 φορές για το adsl το δικό τους OTENET) και φυσικά χαμός για την γραμμή του σπιτιού που μου την κόψανε για να παραδώσουνε στον αδερφό μου).

Συμπέρασμα:το ιντερνετ της ΗοL παίζει καλά.(εξαίρεση η περιοχή που σου είπα)
Το τηλέφωνο δύσκολα να πέσει.

Αγαπητε γειτονα, μολις μπήκα σε πιλοτικη λειτουργεια ( οπως και για την πληροφοριση του πειραιώτη gskarts).
telika "B05"[sic] αναμονη για τουμπα 75μερες. Εσυ γιατι περιμενες 6μηνες?

Ο Ποτες εδω (και εγω δυτικα της Μποτσαρη για DSLAM τουμπας, 800m απο κέντρο) ειναι προβληματικός απο τεχνική υποστίριξη, ΑΛΛΑ δεν περιμένεις 75μερες... για απλή σύνδεση.

Προς το παρον μετρια αποτελεσματα με hol, ειδωμεν. και κατι προβληματακια με το PSTN. θα μιλήσω καποια στιγμη με τεχ.τ. hol. Εχουν κατι με τα δεδομένα στη hol, αν δεν εβλεπα το σιτε της hol για να ενημερωθω ακομα θα περίμενα SMS... Η μαλλον θα με περιμενε το νετφαστερ στο κουριερ. Στην 3η φορα το αλλαξανε σωστά τον αριθμο του κινητου μου.

απο τον εφιαλτη περασαμε στο σταδιο ψαξιματος, προοδος!

filathlos
16-06-09, 10:01
Πίσω από τον Γιώτη και ανατολικά υπάρχει μια γραμμή που είναι άθλια από πλευράς χαλκού.
Όποιος πέφτει πάνω σε αυτήν κλαίει και δεν υπάρχει και λύση.

Τα μηχανήματα στην Τούμπα είναι Full από κόσμο και όχι μόνο της Hol αλλά όλων.
Ο Οτε είναι άδειος γιατί έφυγαν πολλοί και συνεχίζουν να φεύγουν με πολύ γρήγορους ρυθμούς, τώρα που άνοιξε και η 4νετ κατάστημα.

Από όσο ξέρω υπάρχει μηχάνημα που κάθετε από την Vodafone και θα το πάρει η Hol οπότε ξαφνικά θα στρώσουν όλα.

arisr
16-06-09, 11:38
Φίλοι μου, εγώ αν και ενημερωμένος για τα προβλήματα στην Τούμπα, λειτούργησα με οξεία άγνοια κινδύνου!
Μένω, αρκετά μακριά από το dslam, περίπου Περαιβού & Λαμπράκη. Κι όμως πήρα και hol tv.
Έχω κάποια προβλήματα λόγω οριακής ταχύτητας, αλλά και εγώ περιμένω αυτην την περίφημη αναβάθμιση.
Φίλε filalthe, αν έχεις τίποτα νεώτερο ενημέρωσέ μας.

soft_2730
19-06-09, 11:16
προχτες ενεργοποιηθηκα στην τουμπα μετα απο αναμονη 3μηνων εφυγα απο forthnet μετα απο 2χρονια
τρεχοντας ουτε να τους βλεπω δε θελω.οι ταχυτητες ειναι αψογες και συχρονιζω ψηλωτερα απο οτι στην
forthnet

Vitruvian78
19-06-09, 17:38
θα σου έλεγα να μείνεις στον ΟΤΕ στην περίπτωσή σου διότι με όλους τους άλλους θα μπλέξεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.