PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα σύνδεση απορία με την ταχύτητα.



iliasam
20-05-09, 22:17
Καλησπέρα σέ όλους τους φίλους του forum.
Συνδέθηκα μόλις σήμερα μέ τό δίκτυο τής ON καί αρχίσαν οί απορίες και τά βάσανα.
Μέ SNR / Attn: 7(dB) / 37(dB) τελικά συγχρόνισα στα 2200kbps καί
δεδομένου οτι υπάρχει στόν ιδιο χώρο καί μια συνδεση 24αρα connex πού
μέ SNR / Attn: 7.5(dB) / 37(dB) συγχρονίζει στά 9000kbps και μέ λιγο DMT TOOL,
φτάνει στά 11000 αναρωτιέμαι αν αυτό είναι τό οριστικό η αν θά πρέπει νά περιμένω κάτι
καλύτερο απο τήν ON.Οσο γιά τό τηλέφωνο άκουσα μετά από πολύ καιρό συνακροασεις κάργα.
Αν είναι ετσι μάλλων εγώ λέω μέ τήν πρώτη ευκαιρία να γίνω OFF από τήν ON!!!!!
:whistle:

kle500
20-05-09, 23:11
Κάτι δεν πάει καλά.
Πρώτα απ' όλα πες μας εαν ο βρόχος που έχεις την ΟΝ είναι ανενεργός ή έγινε φορητότητα κάποιας υπάρχουσας ΟΤΕ γραμμής.

Ενέργειες - Δοκιμές που πρέπει να γίνουν από εσένα πρίν προβείς σε τηλ. επικοινωνία.
1) Σβήσε το Router του Connex εντελώς και κάνε Reboot στο Pirelli.
Με αυτόν τον τρόπο αρχικά βλέπεις εάν υπάρχουν παρεμβολές Crosstalk μεταξύ 2 ADSL που καταλλήγουν στην ίδια οικία.
2) Αφού γίνει αυτό δώσε μας στατιστικά της γραμμής σου.
Το πως θα μπείς -> 192.168.1.1 -user=on pass=on -> ADSL -> Status
Καταγράφεις τα στατιστικά Attenuation - SNR - Download Speed (Up/down), κ.λ.π.
3) Παρακολούθησε εάν και πάλι έχεις συνακροάσεις (επαφή με άλλο βρόχο - συνακροάσεις).

Περιμένουμε.

Υ.Γ. Με 37att, είναι πολύ καλά τα 9-11mb

iliasam
20-05-09, 23:37
Φίλε μου ευχαριστώ πολύ γιά τήν βοήθεια σου.
Γιά τήν γραμμή εγινε φορητότητα γραμμής ΟΤΕ.
Μέ τό connex απενεργοποιημένο τελείως καί πάλι τά στατιστικά της γραμμής
ειναι χάλια.Δοκίμασα καί μέ χωρίς τηλέφωνο καί μέ τό ρούτερ κατευθείαν στην πρίζα τού ΟΤΕ , ελεγξα τήν πριζα αλλα τα στατιστικά είναι :
Line Status SHOWTIME
Link Type Fast Path

Stream Type Actual Data Rate

Upstream 739 (Kbps.)
Downstream 2695 (Kbps.)

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 8.0 dB 6.5 dB
Attenuation 19.5 dB 36.5 dB
Δέν ξέρω άν θά πρέπει νά περιμένω κανά δύο μέρες η άν θά πρέπει νά πάρω τό τεχνικό τμήμα .Οσο γιά συνακροασεις αυτην την ωρα δέν έχω άλλα νωρίτερα είχα δυστυχώς. :down:

kle500
20-05-09, 23:46
Δεν νομίζω πως έχει νόημα να περιμένεις, καθώς έχεις κάνει αρκετές δοκιμές απ' ότι καταλαβάινω.
Εγώ θα έπαιρνα τηλέφωνο και θα ζήταγα να γίνει remotely έλεγχος γραμμής (χωρίς τίποτα στην πρίζα ή πρίζες).
Να υποθέσω ότι δεν υπάρχει άλλη συσκευή συνδεδεμένη σε άλλη πρίζα χωρίς φίλτρο? ή συναγερμός χωρίς φίλτρο?

Το θέμα της συνακρόασης βγάζει αμμέσως λογική για τα χαμηλά στατιστικά σου (ο ένας πόλος του βρόχου παραλληρίζεται με πόλο άλλου συνδρομιτή και δημιουργεί θόρυβο).
Οι εισερχόμενές σου λειτουργούν?
Σε εξερχόμενη στο κινητό σου βλέπεις τον αριθμό σου?
Υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις την φωνή του άλλου που ακούς στην γραμμή σου;
Γείτονας? Αυτό θα βοηθούσε πάρα πολύ.

Φιλικά

fanboysgotohell
20-05-09, 23:46
Εννοείται να επικοινωνήσεις αύριο το πρωί μαζί τους.. Το τελευταίο που μπορείς να κάνεις είναι εαν υπάρχει η δυνατότητα από μέρους σου να δοκιμάσεις στα πόσα συγχρονίζεις κατευθείαν στον κατανεμητή. Εάν δεν μπορείς, θα το κάνει ο τεχνικός εφόσον και χρειαστεί να έρθει στο σπίτι σου.

Θα ψήφιζα ότι κάποιο πρόβλημα παρεμβολών είναι.. αλλά δεν αποκλείεται και το πρόβλημα από μέρους της ΟΝ.

Αλήθεια, είχες ADSL στη γραμμή της ΟΝ;

sotiro
20-05-09, 23:53
Καλησπέρα κι απο μένα.
Φίλε μου, η γνώμη μου είναι οτι συνακροάσεις σημαίνει βλάβη στο δίκτυο, πιθανότατα επαφή με άλλο ζεύγος είται στον κατανεμητή είτε στο ΚΑΦΑΟ(λίγο δύσκολο για ΚΑΦΑΟ αλλά.... Μην αποκλείεις τίποτε και μην απελπίζεσαι. Το καλύτερο έιναι ενα τηλ. στο 13802 έτσι ώστε να τρέξουν κάποια test στη γραμμή σου και να εντοπίσουν το πρόβλημα.Σου συνιστώ να επιμείνεις στο θέμα συνακροάσεων ούτως ώστε ανεξαρτήτως επίσκεψης τεχνικού στο χώρο σου να γίνει έλεγχος στον κόμβο της ΟΝ και να ανοιχτεί βλάβη στον ΟΤΕ. Άλλωστε είναι γνωστό οτι η μόνη επέμβαση σε γραμμές κατα τη φορητότητα είναι στο γενικό κατανεμητή οταν δηλαδή μας ξεκουμπώνει ο ΟΤΕ απο τα όριά του και μας κουμπώνει στα όρια που ανήκουν στον πάροχό μας. :hmm:

iliasam
21-05-09, 00:00
Κατάλαβα μπλέξαμε.
Οί εισερχόμενες καί οί εξερχόμενες λειτουργούν κανονικά.
Δέν υπάρχει κάτι αλλο πάνω στήν γραμμή.
Η γραμμή πρίν δέν είχε ADSL ήταν μόνο ISDN.
Θά τούς πάρω αύριο τηλέφωνο καί θά δούμε.

Ευχαριστω καί πάλι γιά την βοήθεια σας.

kle500
21-05-09, 00:00
Καλησπέρα κι απο μένα.
Φίλε μου, η γνώμη μου είναι οτι συνακροάσεις σημαίνει βλάβη στο δίκτυο, πιθανότατα επαφή με άλλο ζεύγος είται στον κατανεμητή είτε στο ΚΑΦΑΟ(λίγο δύσκολο για ΚΑΦΑΟ αλλά.... Μην αποκλείεις τίποτε και μην απελπίζεσαι. Το καλύτερο έιναι ενα τηλ. στο 13802 έτσι ώστε να τρέξουν κάποια test στη γραμμή σου και να εντοπίσουν το πρόβλημα.Σου συνιστώ να επιμείνεις στο θέμα συνακροάσεων ούτως ώστε ανεξαρτήτως επίσκεψης τεχνικού στο χώρο σου να γίνει έλεγχος στον κόμβο της ΟΝ και να ανοιχτεί βλάβη στον ΟΤΕ. Άλλωστε είναι γνωστό οτι η μόνη επέμβαση σε γραμμές κατα τη φορητότητα είναι στο γενικό κατανεμητή οταν δηλαδή μας ξεκουμπώνει ο ΟΤΕ απο τα όριά του και μας κουμπώνει στα όρια που ανήκουν στον πάροχό μας. :hmm:
Σωστότατος;)
Όπως προανέφερα, εάν μπορείς να εντοπίσεις τον άλλον που ακούς τις συνακροάσεις και διαπιστωθεί ότι είναι συνδρομιτής π.χ. ΟΤΕ, τότε η βλάβη δίδεται στον ΟΤΕ για συνακροάσεις.
Το παράδοξο είναι ότι στον ΟΤΕ δεν είχες συνακροάσεις, οπότε λίγο δύσκολο να είναι το πρόβλημα στον κατανεμητή της οικίας (πολυκατοικίας).
Το πιό πιθανό και για μένα είναι να έχει γίνει κάποιο λάθος στην μικτονόμηση κατά την διαδικασία κουμπώματος στον Γ/Κ

Υ.Γ.

Χμμμ. Ήταν ISDN ε;
Οπότε η τηλεφωνία ήταν μέσω DATA (Netmod).
Μην αποκλείουμε και το ΚΑΦΑΟ τότε

iliasam
21-05-09, 00:15
Δέν είμαι σέ πολυκατοικία αλλά σέ ένα διοροφο μέ 3 τηλεφωνικες γραμμες.
Δέν γνώριζα καμία φωνη από αυτες πού ακουσα.
Δέν απελπίζομαι γιτί μέ έχουν κάνει ανθεκτικό οί ΟΤΕΑΤΖΗΔΕΣ μέ τήν αλλη σύνδεση πού υπάρχει :lol: :lol:
Απλά αφού υπήρχε ή γραμμή καί έχωνα καθε δίμηνο στόν ΠΟΤΕ κάπου στα 65 ευρα, χωρίς ιντερνετ καί δωρεάν τηλέφωνα είπα μέ τά ιδια λεφτά νά κάνω κάτι καλύτερο.
Οποτε και στα 2,5 νά μείνει πάλι κερδισμένος βγαίνω. :whistle: (δέν θά μέ χάλαγε κανά 8αρι βέβαια)

kle500
21-05-09, 00:29
Δεν χρειάζεται να γίνεις συγκαταβατικός σε τέτοιες βλάβες.
Κάλεσε το 13802 και ανέφερέ τους ακριβώς αυτά που είπαμε εδώ.

1) Με ISDN OTE δεν είχα συνακροάσεις
2) Δεν είχες πρίν ADSL στην γραμμή αυτή.
3) Στον χώρο υπάρχει και άλλη σύνδεση ΟΤΕ που συγχρονίζει στα .......... τόσα. Έχω κλείσει την σύνδεση ΟΤΕ connex αλλά και πάλι τα στατιστικά παραμένουν ίδια/
4) Μένω σε μονοκατοικία, δεν υπάρχει κατανεμητής, αλλά BOX, οπότε δεν αλλάχθηκε κανένα καλώδιο στο εξωτερικό κουτί (BOX)
5) Από την πρώτη στιγμή που λειτούργησε η γραμμή έχω συνακροάσεις.
6) Έχω δοκιμάσει στην κεντρική πρίζα μόνο το ROUTER και έχω τα ίδια στατιστικά.

Το πρώτα πράγμα που θα κάνουν, είναι μέτρηση του χαλκού για παρεμβολές - θόρυβο.

Φιλικά

iliasam
22-05-09, 23:42
Τελικά ακόμα ψάχνουν τήν αιτία.Οι συνοακροάσεις σταμάτησαν βέβαια αλλά τό ίντερνετ σέρνεται εως 3.000 kbps καί μέ πολλά λάθη.
Τήν δευτέρα τελικά θά έρθουν από τό σπίτι .
Τά χαραχτηριστικά τής γραμμής από τις μετρήσεις δέν δείχνουν καποιο πρόβλημα.
Εντύπωση μού έκανε η ταχύτητα και ή ευγένια τών τεχνικών τής ΟΝ καί ή διάθεση τους νά κάνουν οτι τό καλύτερο.Αυτά στόν ΠΟΤΕ είναι ψιλά γράμματα καί ομολογώ οτι παραξενεύτικα μαθημένος από τούς ΠΟΤΕΔΕΣ στήν αδιαφορία.
Οποτε καί το conn-x πού έχω από βδομάδα πάει ΟΝ.
;)

intech
25-05-09, 00:39
Φίλτατε iliasam

Ελπίζω οτι τα προβλήματα σου θα τελειώσουν.

Αν οχι στείλε μου PM.:oneup:

Kle500 :oneup:

pirobola
25-05-09, 09:55
Υπομονή όλοι στην αρχή είχαμε τα ίδια προβλήματα

dkm
25-05-09, 10:06
Λογικό είναι να είναι πιο ευγενικοί... Μιας και σου λέει με τόσα προβλήματα κάτσε να τον γλύψουμε μην μας φύγει, ενώ στον ΟΤΕ τί προβλήματα να έχεις;;;

Ακού εκεί συνακροάσεις...

Εγώ τους σιχάθηκα τους εναλλακτικούς, μόνο μου τάζανε και για κάνα 6 μηνο δεν είχα ούτε τηλ, οπότε καλύτερα λέω, τους παράτησα και γύρισα οτε...

stef128
25-05-09, 10:47
Ενω στον οτε δεν ειχαμε ποτε συνακροαση !!!!!!!!!!! Πλακα μας κανει ο φιλος !! Ποσο ευκολα ξεχναμε και ποσο ευκολα ειμαστε θυματα διαφημισεων !!! Τους φουσκομενους λογαριασμους τους θυμομαστε απο τηλεφωνα που ποτε δεν ειχαμε κανει?
Το μπλεχτηκαν οι γραμμες που λεμε ακομα και σημερα ολοι το θυμοματσε !! Και μην μου πειτε οτι εχουν ψηφιακο δικτυο = ψηφιακες γραμμες και κουραφεξαλα , γιατι ακομα και σημερα σε ολες τις εταιριες οι συνακροασεις υφιστανται , εννοειται και στον οτε !!!!!

Φιλε μου καπου βραχυκυκλωνει το θεμα και πιστεψε με δεν ειναι στις οπτικες που φτανουν μεχρι τον οτε της περιοχης σου απο την on !! Γι αυτο εχεις και τοσο χαλια ταχυτητα !! Απαρχαιομενο το δικτυο και οι καρτες που καταληγουν οι γραμμες μας μεχρι τον οτε της περιοχης , κατα τα αλλα ψηφιακη τεχνολογια !!!!!!!!!!

nothing
25-05-09, 16:11
Λογικό είναι να είναι πιο ευγενικοί... Μιας και σου λέει με τόσα προβλήματα κάτσε να τον γλύψουμε μην μας φύγει, ενώ στον ΟΤΕ τί προβλήματα να έχεις;;;

Ακού εκεί συνακροάσεις...

Εγώ τους σιχάθηκα τους εναλλακτικούς, μόνο μου τάζανε και για κάνα 6 μηνο δεν είχα ούτε τηλ, οπότε καλύτερα λέω, τους παράτησα και γύρισα οτε...

ειδικα το πρωτο σκελος ειναι πολυ ακυρο και ειδικα απο την στιγμη που δεν γνωριζεις μιας και δεν εισαι πελατης της εταιρειας ωστε να την εχεις χρειαστει (και μιλαω για το τωρα και οχι για πριν 2 χρονια που καποιοι εχουν μεινει εκει λες και ολα ειναι στασιμα) και φυσικα οσο για το γλυψιμο μαλλον δεν εχεις ιδεα απο εναλλακτικο..ειδικα στην on η αποδεσμευση γινοταν για πλακα αν ειχες προβληματα...
φυσικα και δεν ειναι ωραιο να φαινομαι υποστηρικτης αλλα οταν βλεπω ακυρα ποστ απο ακυρα ατομα με την εταιρεια ε ειναι καπως...
δηλαδη με τον οτε ολα τελεια και μας πειραξαν οι εναλλακτικοι...

οσο για τις συνακροασεις υπομονη φιλε μπας και βρεθει λυση...

vippy
30-05-09, 08:05
Όσο για τον ΟΤΕ, αν έκαναν οι τεχνικοί του τον έλεγχο που κάνει πλέον η ΟΝ στις γραμμές (τα τεστ που ανέφερε κάποιος) θα λύνονταν από την 2η μέρα οι βλάβες.

Βρε, η συνακρόαση που λες, μήπως έχει αφήσει το μάτι ανοιχτό όπως λέει η διαφήμιση του ΟΤΕ??? :P:P:P

eveonline1
30-05-09, 22:24
Ενω στον οτε δεν ειχαμε ποτε συνακροαση !!!!!!!!!!! Πλακα μας κανει ο φιλος !! Ποσο ευκολα ξεχναμε και ποσο ευκολα ειμαστε θυματα διαφημισεων !!! Τους φουσκομενους λογαριασμους τους θυμομαστε απο τηλεφωνα που ποτε δεν ειχαμε κανει?
Το μπλεχτηκαν οι γραμμες που λεμε ακομα και σημερα ολοι το θυμοματσε !! Και μην μου πειτε οτι εχουν ψηφιακο δικτυο = ψηφιακες γραμμες και κουραφεξαλα , γιατι ακομα και σημερα σε ολες τις εταιριες οι συνακροασεις υφιστανται , εννοειται και στον οτε !!!!!

Φιλε μου καπου βραχυκυκλωνει το θεμα και πιστεψε με δεν ειναι στις οπτικες που φτανουν μεχρι τον οτε της περιοχης σου απο την on !! Γι αυτο εχεις και τοσο χαλια ταχυτητα !! Απαρχαιομενο το δικτυο και οι καρτες που καταληγουν οι γραμμες μας μεχρι τον οτε της περιοχης , κατα τα αλλα ψηφιακη τεχνολογια !!!!!!!!!!

xaxaxaxa πέστα φίλε έχεις απόλυτο δίκιο , τι μου θύμησες τώρα με τους φουσκωμένους λογαριασμούς...

Έχει πρόβλημα η γραμμή σου φίλε πρέπει να κλειδώσεις κοντά στα 8 mbps τα γατόνια της ΟΝ θα βρουν το πρόβλημα αμέσως να είσαι σίγουρος... :rofl:

iliasam
01-06-09, 08:29
Δυστυχώς τά γατόνια της ΟΝ κόλησαν στά αρούρια τού POTE πού υποστηρίζουν οτι η γραμμή είναι μία χαρά καί απλά φταίει μόνο ή ποιότητα τού χαλκού οπότε καί δέν μπορούν νά κάνουν κάτι άλλο.
Ετσι μέ κάπου 2500 kbps πρέπει νά είμαι ευτυχισμένος στήν ευρυζωνική ελλάδα τού 2009 ζώντας 8 km από τό κέντρο τής Αθήνας καί κάπου 1,5 km σέ ευθεία βέβαια από τό
dslam στό ίλιον.
Ευχαριστώ πάντως γιά τήν βοήθεια σας παιδιά.
Οί συνακροάσεις σταμάτησαν καί απλά θά κρατήσω μόνο τήν τηλεφωνία στήν ON.
Α νά μήν ξεχάσω νά ψηφίσω τήν κυριακή επειδή είμαι ευρωπαίος πολίτης :lol: :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.