PDA

Επιστροφή στο Forum : ConnX Disconnect on WAG200G



MAdrugada234
20-05-09, 23:13
Καλησπερα , πηρα το θαρρος να γραψω εδω μετα απο παρομοια θεματα που διαβασα ,
Το προβλημα μου ειναι το ενα η και δυο αποσυνδεσεις ανα 40λεπτα με την 8αρα συνδεση
Εχω δοκιμασει τα παντα

τα στατιστικα του modem ειναι


DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 5625 kbps
Upstream Rate: 383 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 23 db
Downstream Line Attenuation: 37 db
Upstream Line Attenuation: 10 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 db


ειναι λογικο το 37 db att/tion ? ανοικω στο DSLAM Μελλισιων και μαλλον απο 8 θα πρεπει να παω στα 4 αλλα τι θα γινει τωρα που οι γραμμες ειναι 2 , 8 , 24 ?
σιγουρα δε θελω 2αρα ! Μηπως ειναι θεμα ρυθμισης ?

KeyMaKeR
21-05-09, 01:40
λογικα πιστευω θα επρεπε να εισαι σε fast και οχι Interleaved πρωτον..και δευτερον δοκιμασε να βαλεις αντι για MultiMode..g.dmt

MAdrugada234
21-05-09, 08:45
ωραια εβαλα g.dmt , αλλα το interleaved ειναι status που το αναγνωριζει απο μονο του
Επισης pppoa η pppoe να βαλω ? χθες που αντι για gdmt ειχα adsl2+ ειχα παλι ενα disconnect και ετσι σκεφτικα οτι ισως ειναι απο το security το κουτακι το τελευταιο block anonym. requests . ισως απο τα πολλα πακετα που λαμβανει οταν ανοιγω πορτα να κανει RR απο μονο του

........Auto merged post: MAdrugada234 πρόσθεσε 1 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

φιλε με g.dmt τα στατιστικα ειναι ΠΟΛΥ καλυτερα

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 6400 kbps
Upstream Rate: 384 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 26 db
Downstream Line Attenuation: 37 db
Upstream Line Attenuation: 10.5 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 19 db



τωρα για τα disconnect ακομα δεν ειχε κανενα

rostropol
21-05-09, 09:33
Καλησπερα , πηρα το θαρρος να γραψω εδω μετα απο παρομοια θεματα που διαβασα ,
Το προβλημα μου ειναι το ενα η και δυο αποσυνδεσεις ανα 40λεπτα με την 8αρα συνδεση
Εχω δοκιμασει τα παντα

τα στατιστικα του modem ειναι


DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 5625 kbps
Upstream Rate: 383 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 23 db
Downstream Line Attenuation: 37 db
Upstream Line Attenuation: 10 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 db


ειναι λογικο το 37 db att/tion ? ανοικω στο DSLAM Μελλισιων και μαλλον απο 8 θα πρεπει να παω στα 4 αλλα τι θα γινει τωρα που οι γραμμες ειναι 2 , 8 , 24 ?
σιγουρα δε θελω 2αρα ! Μηπως ειναι θεμα ρυθμισης ?

Είχα τα ίδια προβλήματα με το WAG200G,μόλις το άλλαξα ηρέμησα,αν κάνεις αναζήτηση στο Google με θέμα WAG 200 G downstream margin ή margin θα δεις πως υπάρχει θέμα εδώ.
Αλλαξε το router όσο πιο γρήγορα μπορείς και θα δεις την διαφορά;)

MAdrugada234
21-05-09, 16:30
Δε νομιζω οτι ειναι θεμα router,,, απλα ισως ειναι θεμα ρυθμισεων και θελω να ξερω αν θα το κατεβασω σε 4αρα η οχι

terko
21-05-09, 16:52
αλλα το interleaved ειναι status που το αναγνωριζει απο μονο του
Επισης pppoa η pppoe να βαλω ?
τωρα για τα disconnect ακομα δεν ειχε κανενα

Από Errors πως πας μήπως πιάνει μεγάλα νούμερα και για αυτό σε έχουν σε interleaved.
Δοκίμασέ τα όλα και όπου κάτσει καλύτερα και το κυριότερο χωρίς disconnect.
Σε περίπτωση που αλλάξεις πρωτόκολλο εννοείται ότι αλλάζεις και Encapsulation.

STARJOHN
21-05-09, 17:09
Είχα τα ίδια προβλήματα με το WAG200G,μόλις το άλλαξα ηρέμησα,αν κάνεις αναζήτηση στο Google με θέμα WAG 200 G downstream margin ή margin θα δεις πως υπάρχει θέμα εδώ.
Αλλαξε το router όσο πιο γρήγορα μπορείς και θα δεις την διαφορά;)



Εχει δικιο ο φιλος αλλαξε ρουτερ.

KeyMaKeR
21-05-09, 17:50
ενα τηλεφωνακι στο 1242 ισως βοηθουσε..να τους ρωταγες και γτ δεν εισαι σε fast..αλλα ισως να φταιει και κανενα φιλτρο..γτ πολλες φορες κανουν νουμερα αυτα..

nnik
21-05-09, 18:06
Έχεις λίγο μεγάλο attenuation αλλά αντέχει άνετα 8άρα.
Το κλείδωμα σε gdmt είναι μια λύση.
Ωστόσο όμως η γραμμή σου έχει χαμηλό snr 6 και παρόλα αυτά κλειδώνει χαμηλά ,άρα έχεις θόρυβο.
Κάνε δύο πράγματα.
1.Βάλε το ρούτερ πάνω στη γραμμή μόνο του,χωρίς τηλ. σπλίττερ και δώσε πάλι τα στατιστικά.
2.Αναβάθμισε το firmware στο 1.01.09.

emeliss
21-05-09, 20:50
ενα τηλεφωνακι στο 1242 ισως βοηθουσε..να τους ρωταγες και γτ δεν εισαι σε fast...
Όταν έβαλε G.dmt γύρισε σε fast.

MAdrugada234
21-05-09, 21:38
Έχεις λίγο μεγάλο attenuation αλλά αντέχει άνετα 8άρα.
Το κλείδωμα σε gdmt είναι μια λύση.
Ωστόσο όμως η γραμμή σου έχει χαμηλό snr 6 και παρόλα αυτά κλειδώνει χαμηλά ,άρα έχεις θόρυβο.
Κάνε δύο πράγματα.
1.Βάλε το ρούτερ πάνω στη γραμμή μόνο του,χωρίς τηλ. σπλίττερ και δώσε πάλι τα στατιστικά.
2.Αναβάθμισε το firmware στο 1.01.09.


1.01.09 φιλε μηπως εχεις link ? το τελευταιο που βρηκα ηταν το 1.01.06

πως μπορω να εντοπισω το θορυβο ? ειμαι σε μεγαλο σπιτι με συναγερμο 4 συσκευες και λογικο ειναι να εχει θορυβο αλλα μεχρι τωρα δεν ειχα disconnect στην 4αρα ! μονο στην 8αρα ( που δεν την ποιανει εχω )

τα βραδινα χαρακτηριστικα ειναι
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 6112 kbps
Upstream Rate: 384 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 27 db
Downstream Line Attenuation: 37 db
Upstream Line Attenuation: 10.5 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 19 db
Cisco Logo

PVC Connection

Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

........Auto merged post: MAdrugada234 πρόσθεσε 1 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

επισης .... τωρα το πηρα τo modemακι ... πως να το δωσω ... αλλαξα το 1500wg επιτελους.
δεν παιρνω και 2000 το μηνα !

rostropol
22-05-09, 00:21
1.01.09 φιλε μηπως εχεις link ? το τελευταιο που βρηκα ηταν το 1.01.06

πως μπορω να εντοπισω το θορυβο ? ειμαι σε μεγαλο σπιτι με συναγερμο 4 συσκευες και λογικο ειναι να εχει θορυβο αλλα μεχρι τωρα δεν ειχα disconnect στην 4αρα ! μονο στην 8αρα ( που δεν την ποιανει εχω )

τα βραδινα χαρακτηριστικα ειναι
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 6112 kbps
Upstream Rate: 384 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 27 db
Downstream Line Attenuation: 37 db
Upstream Line Attenuation: 10.5 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 19 db
Cisco Logo

PVC Connection

Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

........Auto merged post: MAdrugada234 πρόσθεσε 1 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

επισης .... τωρα το πηρα τo modemακι ... πως να το δωσω ... αλλαξα το 1500wg επιτελους.
δεν παιρνω και 2000 το μηνα !

Μήπως να το γύριζες σε PPPoE (μιας και για 8άρες και πάνω είναι σωστό έτσι),πάντως το WAG200G που είχα για 1,5 χρόνο δεν είχε πρόβλημα ποτέ αλλά όταν άλλαξα πάροχο για 1 μήνα(ΤΕΛΛΑΣ:lol::lol:) και επέστρεψα μετά στον ΟΤΕ μου άλλαξαν προφανώς πόρτα και έκτοτε το margin ήταν χαμηλότατο άθλιο 2,4,6,8 και κάτι κουφά εκατομμύρια db.....:hmm: και έτσι είπα μετά από τα 121 και τις αναμονές για τεχνικούς και τελικά την υποβάθμιση της 8άρας που είχα σε 4άρα να δοκιμάσω άλλο ρουτεράκι,πήρα στη τύχη ένα με 59 € μόνο( και μένα δεν μου τρέχουν απ΄τα μπατζάκια;)),το Sitecom και ω του θαύματος το margin ήταν σταθερά στο 17(και όταν απλώς έβαζα το ήδη σεταρισμένο WAG200G την ίδια στιγμή με πήγαινε στο 8 και κάτω με όλες τις πιθανές επιλογές-ΡΡΡοΑ και ΡΡΡοΕ κλπ.) οπότε τα συμπεράσματα που έβγαλα ήταν σαφή και καταληκτικά.
Το να πάρεις ένα ρουτεράκι με 60-70 € και να μην σπας τα νεύρα σου ή να σε πάνε στην 2άρα νομίζω δεν θέλει και πολύ σκέψη.....;)

nnik
22-05-09, 10:04
Τα βραδυνά σου στατιστικά είναι με το ρούτερ μόνο του στη γραμμή;Όταν λέω μόνο του εννοώ απευθείας στην τηλεφωνική γραμμή και χωρίς καμμία συσκευή τηλεφώνου στις άλλες πρίζες.
Ο συναγερμός σου έχει φίλτρο;

........Auto merged post: nnik πρόσθεσε 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.linksysbycisco.com/UK/en/support/WAG200G/download

MAdrugada234
22-05-09, 14:56
Τα βραδυνά σου στατιστικά είναι με το ρούτερ μόνο του στη γραμμή;Όταν λέω μόνο του εννοώ απευθείας στην τηλεφωνική γραμμή και χωρίς καμμία συσκευή τηλεφώνου στις άλλες πρίζες.
Ο συναγερμός σου έχει φίλτρο;

........Auto merged post: nnik πρόσθεσε 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

http://www.linksysbycisco.com/UK/en/support/WAG200G/download


τα βραδυνα στατιστικα ειναι με αλλες 5 συσκευες στισ πριζες και το συναγερμο ( ολα εχουν φιλτρα τσεκαρισμενα οτι δουλευουν ....

με τι ρυθμιση fast δεν ειχα Disconnect 1 μερα τωρα οποτε θελω να πιστευω οτι το προβλημα λυθηκε !

@ ADSLgr.com All rights reserved.