PDA

Επιστροφή στο Forum : Γυαλιά απο περίπτερο;



kles
21-05-09, 19:22
Μιάς και είναι της εποχής το γυαλί ηλίου, να ρωτήσω κάτι που έχω απορία.
Πιστεύετε ή γνωρίζετε αν τα γυαλιά ηλίου στα περίπτερα και τα τουριστικά μαγαζιά πληρούν τις προδιαγραφές UV για προστασία των ματιών απο τον ήλιο, όπως γράφουν ?
Και το ρωτάω αυτό γιατί βλέπω γυαλιά που γράφουν οτι τις πληρούν και σκέφτηκα οτι, δεν μπορεί να το αναφέρουν και να εκτίθενται δημοσίως.
Άν ήτανε ψέμα κάποιος θα τους είχε κάνει καταγγελία και ειδικά τα οπτικά.
Αντίθετα, χρόνια τώρα τα βλέπουμε να κυκλοφορούν.
Και απο την άλλη, είναι γνωστό οτι τα κρύσταλλα για προστασία UV δέν είναι ακριβά και αυτό που πληρώνουμε στα οπτικά για αγορά γυαλιών ηλίου, είναι ο σκελετός.
Μάλιστα, αν δείτε site μοτοσικλετιστικών προιόντων θα βρείτε γυαλιά επώνυμα (π.χ UVEX)σε πολύ χαμηλές τιμές, ισάξιες των τιμών των περιπτέρων.
Σε μία ερώτηση που έκανα παλιότερα σε ένα τέτοιο μαγαζί μου είπανε οτι τις πληρούν.
Εσείς τι πιστεύετε παιδιά ?

tupolev
21-05-09, 20:29
Αυτό είναι ένα καλό ερώτημα. Και εγώ είχα πάρει γυαλιά ηλίου από τα Lidl με 5Ε τα οποία είχαν πάνω καρτελάκι με διάφορες πιστοποιήσεις (CE κτλ) και αναφορά ότι προστατεύει 100% από UV.

Έχω λοιπόν την απορία αν προστατεύουν επαρκώς και αν με τόσα λίγα χρήματα μπορεί να αγοράσει κανείς ένα κρύσταλλο της προκοπής. Μπορεί κάποιος να μετρήσει την αποτελεσμάτικότητα των φακών κάπου?

Από την άλλη μην ξεχνάμε ότι αυτό που πληρώνεις στα επώνυμα γυαλιά είναι η φίρμα και το ντιζαιν.

alekan
21-05-09, 20:46
Μπορεις να πας σε ενα καταστημα οπτικων και να ζητησεις να σου μετρησουν την απορροφητικοτητα του "κρυσταλλου" (εντος εισαγωγικων μιας και μιλαμε για πλαστικα εν προκειμενω)

Tsour_ee
21-05-09, 21:18
Μακριά δεν παίζουν με αυτά.

WAntilles
21-05-09, 21:44
Μιάς και είναι της εποχής το γυαλί ηλίου, να ρωτήσω κάτι που έχω απορία.
Πιστεύετε ή γνωρίζετε αν τα γυαλιά ηλίου στα περίπτερα και τα τουριστικά μαγαζιά πληρούν τις προδιαγραφές UV για προστασία των ματιών απο τον ήλιο, όπως γράφουν ?
Και το ρωτάω αυτό γιατί βλέπω γυαλιά που γράφουν οτι τις πληρούν και σκέφτηκα οτι, δεν μπορεί να το αναφέρουν και να εκτίθενται δημοσίως.
Άν ήτανε ψέμα κάποιος θα τους είχε κάνει καταγγελία και ειδικά τα οπτικά.
Αντίθετα, χρόνια τώρα τα βλέπουμε να κυκλοφορούν.
Και απο την άλλη, είναι γνωστό οτι τα κρύσταλλα για προστασία UV δέν είναι ακριβά και αυτό που πληρώνουμε στα οπτικά για αγορά γυαλιών ηλίου, είναι ο σκελετός.
Μάλιστα, αν δείτε site μοτοσικλετιστικών προιόντων θα βρείτε γυαλιά επώνυμα (π.χ UVEX)σε πολύ χαμηλές τιμές, ισάξιες των τιμών των περιπτέρων.
Σε μία ερώτηση που έκανα παλιότερα σε ένα τέτοιο μαγαζί μου είπανε οτι τις πληρούν.
Εσείς τι πιστεύετε παιδιά ?

Μακριά, αν δεν θες να παίξεις τον αόματο Φωτόπουλο στην κάλπικη λίρα.

Γυαλιά, ΜΟΝΟ από καταστήματα οπτικών.

ΟΧΙ από το δρόμο και τα περίπτερα.

ipo
21-05-09, 22:09
Πριν από πολλά χρόνια είχα πάει με την οικογένεια σε κατάστημα οπτικών για να πάρει η αδερφή μου γυαλιά ηλίου. Αφού επέλεξε το ζευγάρι που ήθελε, ο οπτικός τα μέτρησε σε ένα μηχάνημα ελέγχου απορροφητικότητας. Κατόπιν μέτρησε κι ένα ζευγάρι γυαλιά ηλίου που είχε πάρει ο πατέρας από περίπτερο σε τιμή 1/10 (ίσως και πιο φτηνά) απ' ό,τι της αδερφής. Σας πληροφορώ ότι ο οπτικός έμεινε άναυδος, από το γεγονός ότι τα γυαλιά του περιπτέρου παρείχαν μεγαλύτερη προστασία από υπεριώδεις ακτίνες.

Προσωπικά δε θα εμπιστευόμουν γυαλιά από πλανόδιο ή περίπτερο κι ας γράφουν ό,τι θέλουν πάνω. Δεν έχω μηχάνημα σπίτι για να ελέγχω την αποτελεσματικότητά τους, οπότε δεν παίζω με τα μάτια μου. Μάλιστα το κακής ποιότητας γυαλί έχει αντίθετα αποτελέσματα: Κόβει μέρος του ορατού φωτός, οπότε το η ίριδα ανοίγει για να δει καλύτερα το μάτι. Αν λοιπόν δεν είναι απορροφητικά ως προς τις υπεριώδεις περιοχές του φάσματος, καταλήγεις να δέχεσαι περισσότερη επικίνδυνη ακτινοβολία απ' ό,τι χωρίς γυαλιά, ενώ νιώθεις ότι προστατεύεσαι. Επικίνδυνη κατάσταση.

Σίγουρα θα έπαιρνα γυαλιά από super-market. Π.χ. αφού έδωσα 60 ευρώ για γυαλιά το 2004, είδα κατόπιν να ξεπουλάνε γυαλιά με καρτελάκι από "Athens 2004" στο Βερόπουλο και τιμές 10-20 ευρώ, ενώ τα σχέδια ήταν πολύ καλά και είχαν την πιστοποίηση UV της ΕΕ. Σε καταστήματα οπτικών έβρισκες αντίστοιχα σχέδια με 70-120 ευρώ. Εννοείται ότι θα τα έπαιρνα από Βερόπουλο, Lidl κλπ. Εκεί δεν μπορούν να πουλάνε προϊόντα με ψεύτικες πιστοποιήσεις.

hemlock
21-05-09, 22:12
Πριν από πολλά χρόνια είχα πάει με την οικογένεια σε ένα κατάστημα οπτικών για να πάρει η αδερφή μου γυαλιά ηλίου. Αφού επέλεξε το ζευγάρι που ήθελε, ο οπτικός τα μέτρησε σε ένα μηχάνημα ελέγχου απορροφητικότητας. Κατόπιν μέτρησε κι ένα ζευγάρι γυαλιά ηλίου που είχε πάρει ο πατέρας από περίπτερο σε τιμή 1/10 (ίσως και πιο φτηνά) απ' ό,τι της αδερφής. Σας πληροφορώ ότι ο οπτικός έμεινε άναυδος, από το γεγονός ότι τα γυαλιά του περιπτέρου παρείχαν μεγαλύτερη προστασία από υπεριώδεις ακτίνες.

Προσωπικά δε θα εμπιστευόμουν γυαλιά από πλανόδιο ή περίπτερο κι ας γράφουν ό,τι θέλουν πάνω. Δεν έχω μηχάνημα σπίτι για να ελέγχω την αποτελεσματικότητά τους, οπότε δεν παίζω με τα μάτια μου. Μάλιστα το κακής ποιότητας γυαλί έχει αντίθετα αποτελέσματα: Κόβει μέρος του ορατού φωτός, οπότε το η ίριδα ανοίγει για να δει καλύτερα το μάτι. Αν λοιπόν δεν είναι απορροφητικά ως προς τις υπεριώδεις περιοχές του φάσματος, καταλήγεις να δέχεσαι περισσότερη επικίνδυνη ακτινοβολία απ' ό,τι χωρίς γυαλιά, ενώ εσύ νιώθεις ότι προστατεύεσαι. Επικίνδυνη κατάσταση.

Σίγουρα θα έπαιρνα γυαλιά από super-market. Π.χ. αφού έδωσα 60 ευρώ για γυαλιά το 2004, είδα κατόπιν να ξεπουλάνε γυαλιά με καρτελάκι από "Athens 2004" στο Βερόπουλο και τιμές 10-20 ευρώ, ενώ τα σχέδια ήταν πολύ καλά και είχαν την πιστοποίηση UV της ΕΕ. Σε καταστήματα οπτικών έβρισκες αντίστοιχα σχέδια με 70-120 ευρώ. Εννοείται ότι θα τα έπαιρνα από Βερόπουλο, Lidl κλπ. Εκεί δεν μπορούν να πουλάνε προϊόντα με ψεύτικες πιστοποιήσεις.
Μακρια,αλαργα....;)
Στο λεει μυωπας...

ipo
21-05-09, 22:19
Μακρια,αλαργα....;)
Στο λεει μυωπας...
Τα πιο φτηνά γυαλιά ηλίου που μπορείς να βρεις σε κατάστημα οπτικών είναι στα 30 ευρώ. Αν θέλεις και μοντέρνο σχέδιο ξεπερνάς τα 60 και φτάνεις κοντά στα 100 ευρώ. Σιγά μην πληρώσω μάρκα για ένα ευαίσθητο προϊόν, που εύκολα σπάει, χάνεται, φθείρεται.

Από τη στιγμή που υπάρχει σε επιχείρηση που υπόκειται τακτικά σε ελέγχους, όπως ένα super-market, θα προτιμήσω να πάρω από εκεί. Σιγά μην τα πληρώσω χρυσάφι σε κατάστημα με υψηλό κόστος λειτουργίας ως προς το πλήθος των πελατών του.

Πολύ καλές τιμές μπορείτε να βρείτε στο factory outlet, τόσο στο κατάστημα οπτικών, όσο και σε άλλα καταστήματα μέσα σε αυτό.

wesker
21-05-09, 22:22
Μακριά από γυαλιά από τους πλανόδιους και τα περίπτερα....

hemlock
21-05-09, 22:23
Τα πιο φτηνά γυαλιά ηλίου που μπορείς να βρεις σε κατάστημα οπτικών είναι στα 30 ευρώ. Αν θέλεις και μοντέρνο σχέδιο ξεπερνάς τα 60 και φτάνεις κοντά στα 100 ευρώ. Σιγά μην πληρώσω μάρκα για ένα ευαίσθητο προϊόν, που εύκολα σπάει, χάνεται, φθείρεται.

Από τη στιγμή που υπάρχει σε επιχείρηση που υπόκειται τακτικά σε ελέγχους, όπως ένα super-market, θα προτιμήσω να πάρω από εκεί. Σιγά μην τα πληρώσω χρυσάφι σε κατάστημα με υψηλό κόστος λειτουργίας ως προς το πλήθος των πελατών του.

Πολύ καλές τιμές μπορείτε να βρείτε στο factory outlet, τόσο στο κατάστημα οπτικών, όσο και σε άλλα καταστήματα μέσα σε αυτό.

(Απλα να σου πω οτι τα δικα μου τα μυωπικα γυαλια κοβουν περισσοτερο φως απο οποιοδηποτε γυαλι ηλιου...;))
Τι θελω να πω? Οτι ακομα και τα φθηνα που λες εσυ (ετσι οπως τα οριζεις) σε στελνουν στον οφθαλμιατρο...
Καλυτερα να αγοραζεις βασh μαρκας...πχ persol,rayban,vogue....;)

sdikr
21-05-09, 22:26
Η μεγάλη πλάκα είναι το πόσο εύκολα μπαίνουν αυτά τα αυτοκόλλητα, και όχι απαραίτητα απο τον κατασκευαστή :p

προσωπικά απο περιπτέρο δεν θα αγόραζα, θα προτιμουσα να πάρω απο τα αξεσουαρ για μοτο, εκεί έχεις μια παραπάνω σιγουριά

ipo
21-05-09, 22:39
(Απλα να σου πω οτι τα δικα μου τα μυωπικα γυαλια κοβουν περισσοτερο φως απο οποιοδηποτε γυαλι ηλιου...;))
Τι θελω να πω? Οτι ακομα και τα φθηνα που λες εσυ (ετσι οπως τα οριζεις) σε στελνουν στον οφθαλμιατρο...
Καλυτερα να αγοραζεις βασh μαρκας...πχ persol,rayban,vogue....;)
Υπάρχουν φακοί ασφαλείας με πολωτικά φίλτρα, αντιθαμβωτικές επιστρώσεις, μεγάλο δείκτη διάθλασης (ώστε να είναι λεπτοί οι φακοί) και πολλά άλλα, που κοστίζουν εκατοντάδες ευρώ έκαστος. Επίσης πολλά επώνυμα προϊόντα για δικαιολογήσουν το υψηλό κόστος και να μη νιώθει θύμα ο πελάτης τους, έχουν κάποια πλεονεκτήματα ως προς τα χαρακτηριστικά τους. Όμως η απόδοση ως προς το κόστος είναι δυσανάλογη.

Δηλαδή το γυαλί με τα 300 ευρώ από το κατάστημα οπτικών, δε θα σε προστατέψει 30 φορές περισσότερο από το αντίστοιχο που θα πάρεις από κάποιο κατάστημα (supermarket, auto/moto accesories) με 10 ευρώ. Ούτε καν 50% περισσότερη προστασία δε θα σου προσφέρει. Και βέβαια μπορείς να δώσεις 1000 ευρώ για να πάρεις γυαλιά επώνυμα που θα είναι 5% πιο προστατευτικά από εκείνα των 300 ευρώ που ίσως ήδη έχεις. Θα τα δώσεις;

hellenicsun
21-05-09, 23:57
Μακριά, αν δεν θες να παίξεις τον αόματο Φωτόπουλο στην κάλπικη λίρα.

Γυαλιά, ΜΟΝΟ από καταστήματα οπτικών.

ΟΧΙ από το δρόμο και τα περίπτερα.

Το αυτό.

Επίσης μακρυά από τα δήθεν κλεμμένα γυαλιά που πωλούν ορισμένοι στο Μοναστηράκι. Είναι ίδιας ποιότητας με των περιπτέρων, ίσως και χειρότερα.

WAntilles
22-05-09, 01:57
Εννοείται ότι θα τα έπαιρνα από Βερόπουλο, Lidl κλπ. Εκεί δεν μπορούν να πουλάνε προϊόντα με ψεύτικες πιστοποιήσεις.

Σοβαρά, ε;

Στη Γερμανία - που υπάρχουν και κυρίως που ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ οι νόμοι προστασίας του καταναλωτή - ναι.

Εδώ;

Με τους κουμπάρους που κυβερνούν τη χώρα, τα καρτέλ (του γάλακτος και όχι μόνο), και την αγορά να "αυτορρυθμίζεται";

Τρέχα πάρε εσύ γυαλί από σούπερ-μάρκετ.

ipo
22-05-09, 02:10
Σοβαρά, ε;
Στη Γερμανία - που υπάρχουν και κυρίως που ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ οι νόμοι προστασίας του καταναλωτή - ναι.
Εδώ;
Με τους κουμπάρους που κυβερνούν τη χώρα, τα καρτέλ (του γάλακτος και όχι μόνο), και την αγορά να "αυτορρυθμίζεται";
Τρέχα πάρε εσύ γυαλί από σούπερ-μάρκετ.
Χωρίς να αντικρούω τα επιχειρήματά σου, μπορώ να τα χρησιμοποιήσω αυτούσια και για τα καταστήματα οπτικών. Το ότι πληρώνεις ακριβά κάτι δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι αυθεντικό. Ίσα-ίσα που με τη μικρή κατανάλωση αυτά τα καταστήματα έχουν περισσότερη ανάγκη από χρήματα, παρά τα super-market. Επίσης πιο εύκολο είναι να κάνει απάτη ο μικρο-επιχειρηματίας, παρά ο manager στο super-market.

Με τα παραπάνω δεν υπονοώ ότι κλέβουν. Αλλά η πιθανότητα να κλέψει κάποιος με απομιμήσεις, είναι μεγαλύτερη στον καταστηματάρχη οπτικών ειδών, παρά στο super market. Άλλωστε με μεγαλύτερη κατανάλωση έχεις και περισσότερες πιθανότητες να σε καταλάβει κάποιος και να σε καταγγείλει.

Αν νιώθεις ασφάλεια κοιτώντας το πλήθος των ψηφίων στην απόδειξη της ταμειακής μηχανής, λυπάμαι αλλά δε σε συμμερίζομαι.

WAntilles
22-05-09, 05:00
Χωρίς να αντικρούω τα επιχειρήματά σου, μπορώ να τα χρησιμοποιήσω αυτούσια και για τα καταστήματα οπτικών.

Κάνεις μεγάλο λάθος.

Το κατάστημα οπτικών είναι μικρό μαγαζάκι-ψάρι.

Δεν έχει πολλή ισχύ και πολλά λεφτά για να λαδώσει.

Τα μεγαλο-σουπερ-μάρκετ όμως, οι νονο-κουμπάροι, μπορούν και κάνουν ό,τι θέλουν σε αυτή τη χώρα. Ανεβοκατεβάζουν τις τιμές όποτε θέλουν, και έχουν ΔΙΣ € για να λαδώσουν. Κυβερνούν τη χώρα - ειδικά τα 5.25 τελευταία χρόνια.

dimkord
22-05-09, 14:23
Η ποιοτητα ενος φακου δεν ειναι μονο στο ποσο προστατευει απο την υπεριωδη ακτινοβολια. Αυτο ειναι το ευκολο. Ειχα παρει καποτε (οταν πηγαινα λυκειο) τετοια φτηνιαρικα. Δεν ξερω ποσο προστατευαν απο την υπεριωδη, αλλα ο φακος παραμορφωνε αυτα που εβλεπα, τοσο λιγο που στην αρχη δεν ειχα καταλαβει γιατι οταν φορουσα τα γυαλια με επιανε ναυτια. Μετα παρατηρησα οτι με την ελαχιστη αυτη παραμορφωση, οταν περπατουσα ηταν σα να ειχε κυμα στη στερια.

Μακρια απο τετοια φτηνιαρικα. Με 100 ευρω παιρνεις πολυ καλα γυαλια απο μαγαζι.

opener
23-05-09, 00:34
Σοβαρά, ε;

Στη Γερμανία - που υπάρχουν και κυρίως που ΕΦΑΡΜΟΖΟΝΤΑΙ οι νόμοι προστασίας του καταναλωτή - ναι.

Εδώ;

Με τους κουμπάρους που κυβερνούν τη χώρα, τα καρτέλ (του γάλακτος και όχι μόνο), και την αγορά να "αυτορρυθμίζεται";

Τρέχα πάρε εσύ γυαλί από σούπερ-μάρκετ.


Εδω τι;
Τα καταστηματα της Lidl στην Γερμανια εχουν αλλα γυαλια απ' οτι στα Ελληνικα;
Δηλαδη τα γυαλια που εχουν σημερα στα Lidl εδω, δεν ειναι τα ιδια με αυτα που εχουν εξω; =

Παιδικά γυαλιά ηλίου με θήκη
100% προστασία από ακτίνες UV
http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20090521.p.paidikagialiailiou?OpenDocument=&shopping_list_products=&shopping_list_date=1243027833&smVars=shopping_list_products%2Cshopping_list_date

Ανδρικά γυαλιά ηλίου
100% προστασία από ακτίνες UV
http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20090521.p.andrikagialiailiou?OpenDocument=&shopping_list_products=&shopping_list_date=1243028350&smVars=shopping_list_products%2Cshopping_list_date

Γυναικεία γυαλιά ηλίου
100% προστασία από ακτίνες UV
http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20090521.p.ginaikeiagialiailiou?OpenDocument=&shopping_list_products=&shopping_list_date=1243028413&smVars=shopping_list_products%2Cshopping_list_date

katerinara
24-05-09, 11:47
Λοιπόν παιδιά, εγώ πιστεύω ότι οι τιμές των οπτικών δεν αντιπροσωπεύουν απαραίτητα την ποιότητα των γυαλιών τους, κι εμείς ως θύματα της υπόθεσης, τα χρυσοπληρώνουμε χωρίς λόγο. Εγώ λόγω οικονομικών προβλημάτων, φέτος θα αγοράσω γυαλιά τελευταίου "ντιζάϊν" από περίπτερο (κατά προτίμηση πλαστικά) και θα τα πάω σε οπτικό να μου αλλάξει τους φακούς. Έτσι θα μπορώ να κάνω και αστιγματικά γυαλιά, που χρειάζομαι, σε τέλεια τιμή.
Εσείς αν δεν έχετε κάποια πάθηση (μυωπία, αστιγματισμό, υπερμετρωπία κ.τ.λ.) θα τα φτιάξετε σχεδόν τζάμπα στον οπτικό, γιατί το ακριβό της υπόθεσης είναι ο σκελετός .
:oneup:

makis855
24-05-09, 11:52
Λοιπόν παιδιά, εγώ πιστεύω ότι οι τιμές των οπτικών δεν αντιπροσωπεύουν απαραίτητα την ποιότητα των γυαλιών τους, κι εμείς ως θύματα της υπόθεσης, τα χρυσοπληρώνουμε χωρίς λόγο. Εγώ λόγω οικονομικών προβλημάτων, φέτος θα αγοράσω γυαλιά τελευταίου "ντιζάϊν" από περίπτερο (κατά προτίμηση πλαστικά) και θα τα πάω σε οπτικό να μου αλλάξει τους φακούς. Έτσι θα μπορώ να κάνω και αστιγματικά γυαλιά, που χρειάζομαι, σε τέλεια τιμή.
Εσείς αν δεν έχετε κάποια πάθηση (μυωπία, αστιγματισμό, υπερμετρωπία κ.τ.λ.) θα τα φτιάξετε σχεδόν τζάμπα στον οπτικό, γιατί το ακριβό της υπόθεσης είναι ο σκελετός .
:oneup:


το ίδιο έχω κάνει και εγώ

hemlock
24-05-09, 11:55
Λοιπόν παιδιά, εγώ πιστεύω ότι οι τιμές των οπτικών δεν αντιπροσωπεύουν απαραίτητα την ποιότητα των γυαλιών τους, κι εμείς ως θύματα της υπόθεσης, τα χρυσοπληρώνουμε χωρίς λόγο. Εγώ λόγω οικονομικών προβλημάτων, φέτος θα αγοράσω γυαλιά τελευταίου "ντιζάϊν" από περίπτερο (κατά προτίμηση πλαστικά) και θα τα πάω σε οπτικό να μου αλλάξει τους φακούς. Έτσι θα μπορώ να κάνω και αστιγματικά γυαλιά, που χρειάζομαι, σε τέλεια τιμή.
Εσείς αν δεν έχετε κάποια πάθηση (μυωπία, αστιγματισμό, υπερμετρωπία κ.τ.λ.) θα τα φτιάξετε σχεδόν τζάμπα στον οπτικό, γιατί το ακριβό της υπόθεσης είναι ο σκελετός .
:oneup:
Το ακριβο της υποθεσης ειναι τα κρυσταλα-τζαμια αν θες (εσυ το εγραψες, απλα εκανες λαθος στο συμπερασμα katerinara)....:p

3lbereth
24-05-09, 12:50
Στα καταστήματα οπτικών μπορεί να βρει κανείς οικονομικά γυαλιά.
Το πρόβλημα -αν θέλει κάποιος να αλλάξει φακους σε γυαλιά ηλίου- είναι οτι δεν μπαίνουν κρύσταλλα μυωπίας/αστιγματισμού σε γυαλιά με κουρμπωτούς φακούς ή σε γυαλιά-παρμπρίζ.
Υπάρχουν τεράστιες παραμορφώσεις και καταλήγεις να περπατάς σα ζαλισμένο κοτόπουλο...
Έπαθα κι έμαθα!

nothing
24-05-09, 14:10
οτι γυαλι δεν βγαινει απο εργοστασιο της εταιρειας και δεν υπαρχει ακριβως το ιδιο μοντελο και αυθεντικο τοτε απλα δεν θα μπορεσετε να φτιαξετε φακο για αυτα τα γυαλια που θα αγορασετε και θαναι μαιμου...
εμενα μου ετυχε αυτο ετσι επειδη ειχα βρει καποια σενα νησι και τα πηα επειδη μαρεσαν με την σκεψη οτι θα φτιαξω μετα ενα καλο φακο ωστε να μην εχουμε επιπλοκες (αλλα και μυωπιας καθως εχω και απαυτο) αλλα μολις πηγα στο γνωστο μου μου λεει οτι δυστυχως δεν γινεται επειδη αυτο που του πηγα δεν υπηρχε σαν μοντελο της εταιρειας...(δεν υπηρχε θεμα και καλα για να μου πουλησει αλλα καθως προσφατα ειχα παρει απο εκει αλλα που τα ειχα πληρωσει καμποσα λογω φακων+σκελετου)
τωρα αν μου ελεγε μουφες ή απλα δεν ηθελε να μπλεξει αυτο βεβαια δε μπορω ναμαι 100% σιγουρος...

ipo
24-05-09, 15:18
Υπάρχουν καταστήματα οπτικών που συνεργάζονται με εργαστήριο κατασκευής κρυστάλλων. Αυτά έχουν πολύ λιγότερους περιορισμούς ως προς το σχήμα των κρυστάλλων. Φτιάχνουν πολλά από τα σχέδια που υπάρχουν σε με ό,τι κρύσταλλο θέλει κανείς και τις επιθυμητές επιστρώσεις. Φακοί με μικρή ακτίνα καμπυλότητας ούτε εκεί φτιάχνονται.

Το ζήτημα για εμένα είναι να μην πέφτει ο κόσμος θύμα των δικαιολογιών που λένε τα καταστήματα οπτικών για να πουλάνε περισσότερο. Σου λέει ένα προσόν το οποίο αντιστοιχεί σε αύξηση κατά 5% της ποιότητας του φακού, για να σου πουλήσει τα γυαλιά 20 φορές ακριβότερα από άλλα που είναι επίσης ποιοτικά.

makis855
24-05-09, 17:37
οτι γυαλι δεν βγαινει απο εργοστασιο της εταιρειας και δεν υπαρχει ακριβως το ιδιο μοντελο και αυθεντικο τοτε απλα δεν θα μπορεσετε να φτιαξετε φακο για αυτα τα γυαλια που θα αγορασετε και θαναι μαιμου...
εμενα μου ετυχε αυτο ετσι επειδη ειχα βρει καποια σενα νησι και τα πηα επειδη μαρεσαν με την σκεψη οτι θα φτιαξω μετα ενα καλο φακο ωστε να μην εχουμε επιπλοκες (αλλα και μυωπιας καθως εχω και απαυτο) αλλα μολις πηγα στο γνωστο μου μου λεει οτι δυστυχως δεν γινεται επειδη αυτο που του πηγα δεν υπηρχε σαν μοντελο της εταιρειας...(δεν υπηρχε θεμα και καλα για να μου πουλησει αλλα καθως προσφατα ειχα παρει απο εκει αλλα που τα ειχα πληρωσει καμποσα λογω φακων+σκελετου)
τωρα αν μου ελεγε μουφες ή απλα δεν ηθελε να μπλεξει αυτο βεβαια δε μπορω ναμαι 100% σιγουρος...

δεν νομίζω ότι παίζει κάτι τέτοιο.
μπορούν να φτιάξουν ότι σχήμα θέλουν

nothing
24-05-09, 17:42
οταν συνεργαζεσαι με εργοστασια και κωδικους δε νομιζω οτι φτιαχνεις οτι θες...
τωρα σε εργαστηριο που κανει τα παντα μονος του ο αλλος πολυ πιθανον...

orck
24-05-09, 17:49
παιζει Μακη
μου το εχουν πει ΟΛΑ τα καταστηματα οπτικων
αυτο που δεν ξερω, δεν εχω ρωτησει ποτε ειναι εαν τα καταστηματα οπτικων εχουν μηχανημα που μπορει να μετρησει την αξιοπιστια των φακων

katerinara
24-05-09, 18:54
Το ακριβο της υποθεσης ειναι τα κρυσταλα-τζαμια αν θες (εσυ το εγραψες, απλα εκανες λαθος στο συμπερασμα katerinara)....:p


Λυπάμαι φιλαράκι, αλλά εσύ δεν κατάλαβες τι λέω. Οι φακοί που θα βάλει ο οπτικός είναι πάρα πολύ φθηνότεροι από τα έτοιμα γυαλιά που πουλανε στα οπτικά (είναι βέβαια αυτονόητο ότι αυτοί που θα σου βάλει θα είναι ποιοτικά τέλειοι). Πίστεψέ με αλλά το έχω ξανακάνει, το μόνο πρόβλημα είναι ότι για να σου βάλει τους καινούριους φακούς θα πρέπει να μην είναι καμπυλωτοί και λεπτοί μεταλλικοί οι σκελετοί. :cool:

anon
24-05-09, 19:20
χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, ειδικά για το LIDL οι αγορές γινονται κεντρικά για όλη την ευρώπη, εκτός απο ειδικά ντόπια πράγματα (πχ φέτα, το φρέσκο γάλα, γραβιέρα και κάτι άλλα δικά μας) που το ίδιο γίνεται σε όλη την Ευρώπη. Ετσι τα γυαλιά του LIDL ειναι τα ίδια με αυτά που πουλιούνται Γερμανία, οπότε προσωπικά θα τα εμπιστευόμουν. Επίσης πολλά προιόντα (και το ξέρω καλά αυτό) που ειναι στις προσφορές είναι επώνυνα προιόντα χωρίς την φίρμα τους. Για τα περίπτερα θα είχα κάποιους ενδιασμούς. Για γυαλιά που αφορούν οπτικά προβλήματα, μόνο τότε θα πήγενα αποκλειστικά σε κατάστημα οπτικών, και όχι στα δοκιμάζεις και όποιο σου κάνει το παίρνεις (πουλάνε τέτοιαγυαλιά διορθωτικά πχ σε φαρμακεία). Και προσωπικά μόνο κρύσταλλο, και όχι πλαστικούρα, Zeiss ή Hoya. Εχω Zeiss μυωπίας 15+ χρόνια και οι φακοί είναι σαν καινούργιοι, κάτι designάτα πλαστικουράτοι φακοί μυωπίας σε ένα χρόνο είχαν γεμίσει χαρακιές. Ειναι πολύ ευαίσθητα.

jmk5
03-07-15, 20:43
ξεθαβω το θεμα καθως μετα απο αναζητηση μου βγηκε αυτο.

τελικα υπαρχει καποιο καταστημα (να προτεινετε) που ειναι εργαστηριο φακων και μπορει οντως να αλλαξει φακους γυαλιων ηλιου με επιτυχια?
εχω κατι παλια γυαλια (φτηνα) τα οποια τα πηρα γιατι που αρεσε το σχεδιο αλλα δε τα φορεσα ποτε (δεν ειναι επωνυμα- αλλα ειναι αμφιβολης ποιοτητας οι φακοι- δεν ειναι ομως αντιγραφα επωνυμων- εχουν δικο τους ιδιαιτερο σχεδιο)

ποιο εργαστηριο θα μπορουσε να 'κοψει' φακους ειδικα γι'αυτα τα γυαλια, γινεται?

hemlock
03-07-15, 21:12
θεωρητικά κάθε μαγαζί οπτικών που πουλάει και μυωπίας (έχει ή κάνει μόνος του την κοπή της μυωπίας) μπορεί να στο κάνει.Το κόστος και ο χρόνος αναμονής άγνωστος.

tarantules9
06-07-15, 17:24
Για να τελειώνει αυτή η μπουρδολογία σχετικά με τις πιστοποιήσεις UV που παρέχουν τα γυαλιά του περιπτέρου , και για να σώσω τα ματάκια σας τα οποία θα πάθουν καταρράκτη σε πολύ πιο σύντομο χρονικό διάστημα απότι εαν φοράγατε ποιοτικά γυαλιά:

1ον Το οτι ένας φακός έχει 99% προστασία από υπεριώδεις ακτινοβολίες δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είναι και καλός φακός για το μάτι μας.Ακόμα και ένα πλαστικό μπουκάλι αναψυκτικού κόβει UV ακτινοβολία.Εαν το θεωρείτε καλό για το μάτι σας δεν έχετε παρά να κόψετε ένα ζευγάρι στα μέτρα σας και να το προσαρμόσετε σε ένα σκελετό για να μην ξοδευόσαστε χωρίς λόγο...
2ον Η ποιότητα σε έναν φακό έγκειται στο γεγονός οτι είναι ένας "οπτικά κατάλληλα επεξεργασμένος" φακός ο οποίος μας προσφέρει τέλεια ομοιομορφία τόσο στο κέντρο του όσο και στην περιφέρειά του.
3ον Οι φακοί των γυαλιών του περιπτέρου, αν και οι περισσότεροι όντως πληρούν τις προδιαγραφές όσον αφορά τη UV ακτινοβολία, εν τούτοις ΔΕΝ είναι "οπτικά κατάλληλα επεξεργασμένοι" φακοί.Για να σας φύγει η απορεία , πάρτε ένα γυαλί περιπτέρου και πηγαίντε το σε ένα σοβαρό κατάστημα οπτικού και ζητήστε να σας το βάλει κάτω από ένα τενσιόμετρο.Το τενσιόμετρο είναι ένα όργανο το οποίο προβάλει πάνω στο φακό μέσω μιας λάμπας, ένα πλέγμα από οριζόντιες και κάθετες γραμμές.
Θα δείτε λοιπόν οτι στους φακούς του περιπτέρου οι γραμμές δεν είναι απολύτως ευθύς ούτε οι οριζόντιες τέμνονται απόλυτα κάθετα με τις κάθετες.Αυτό με απλά λόγια σημαίνει οτι ο ανεπεξέργαστος φακός στη μάζα του είναι ανομοιόμορφος στη μάζα του.Είναι σαν ένα σάντουιτς στρωμάτων τα οποία έχουν λακούβες και εξογκώματα εσωτερικά στη μάζα τους τα οποία δυστυχώς δεν φαίνονται οπτικά με μια απλή παρατήρηση.
Γι αυτό και πολλά άτομα που φοράνε τέτοιους φακούς αισθάνονται κούραση ή ελαφριά ζαλάδα μετά από ολιγόωρη χρήση τους.
4ον Πέρα από την οπτική επεξεργασία που έχει δεχθεί ένας φακός, πάνω του "πέφτουν" και διάφορες επιστρώσεις όπως αντιχαρακτηκές , αντιανακλαστικές , φίλτρα πολωτικά κ.α τα οποία έχουν σκοπό την περεταίρω βελτίωση της οπτικής οξύτητας του χρήστη ή τη βελτίωση του οπτικού αποτελέσματος όπως πχ τη ρύθμιση του contrast.
5ον Είναι προτιμότερο να μην φοράτε καθόλου γυαλιά παρά να βάζετε τέτοιο φακό στα μάτια σας.Στην τελική, εαν δεν σας περισσεύουν χρήματα , είναι επίσης προτιμότερο να αγοράσετε γυαλί περιπτέρου και να πάτε σε ένα σωστό οπτικό κατάστημα και να βάλετε πάνω φακούς της προκοπής.
6ον Είναι τουλάχιστον κρίμα για κάποιον να τσιγκουνεύεται να δώσει πχ 150-250 ευρώ το χρόνο , να βασανίζει τα μάτια του (γιατί περί αυτού πρόκειται) με οτι χειρότερο υπάρχει , και την ίδια στιγμή να έχει διαθέσει το ίδιο ποσό ή και περισσότερο για ένα κινητό ή για τους καφέδες.(Το να βγει κάποιος 2 φορές την εβδομάδα για καφέ και να δώσει 2,5 ευρώ δεν το σκέφτεται καθόλου - 2x52εβδομάδεςx3,5=364 ευρώ).Του φεύγουν άερα 364 ευρώ σε ένα χρόνο μόνο για τους καφέδες του και το σκέφτεται να δώσει 250 ευρώ για ένα ποιοτικό γυαλί που θα του κρατήσει πάνω από 2 χρόνια με σωστη χρήση.
7ον Για την κατάντια μας στην παραπληροφόρηση φέρουν μεγάλο μερίδιο ευθυνης οι οπτική ανά την επικράτεια οι οποίοι δεν κάνουν μια συστηματική ενημέρωση να ξέρει ο κόσμος τι φακός είναι ο ένας και τι ο άλλος και δυστυχώς είναι κρίμα όταν πρόκειται για την υγεία μας.
8ον Κάποια στιγμή στη ζωή μας θα μας παρουσιαστεί καταρράκτης.Το μάτι μας είναι ένας μύς σαν όλους τους άλλους όπου με τον καιρό κουράζεται και εξασθενεί.
Το να το κουράζεις φορώντας μονίμως τον λάθος φακό , είναι σαν να επιζητάς να σου έρθει πρόωρα ο καταρράκτης.Με τον σωστό και ποιοτικό φακό όμως , εαν πχ χωρίς γυαλιά θα ερχόταν ο καταρράκτης στα 65 ή 70 , τον τρενάρεις να εμφανιστεί αρκετά αργότερα.

nyannaco
06-07-15, 19:02
Ναι, τα ματια μας ειναι πολυ σοβαρη υποθεση, και πραγμστι τα ταλαιπωρουμε με τα φτηνιαρικα γυαλια. Δεν εξηγησες βαβαια το γιατι: ενα φτηνιαρικο γυαλι κοβει φως, αλλα οχι υπεριωδη (τουλαχιστον οχι επαρκως). Το αποτελεσμα ειναι, το ματι ξεγελασμενο απο τη μειωση του φωτος να ανοιγει την κορη περισσοτερο, και να μπαινει ετςι ακομη περισσοτερη υπεριωδης, που ειναι αυτο που κανει τη ζημια.
Απο εκει και περα, τα ποσα που αναφερεις για καλα γυαλια πανε στην υπογραφη. Υπαρχουν πολυ καλα γυαλια (πολωτικα) απο εταιρειες οπτικων, οχι απο σχεδιαστες, με το ενα τεταρο της τιμης που αναφερεις.
Και τελος, μαλλον εχεις μπερδεψει την πρεσβυωπια με τον καταρακτη. Η πρεσβυωπια σχετιζεται (εν μερει) με την αποδυναμωση του μυος, ο καταρρακτης ειναι θολωση του φακου.

tarantules9
06-07-15, 19:21
Νομίζω το εξήγησα επαρκώς το γιατί ένα γυαλί περιπτέρου είναι αρκετά φτηνότερο από ένα "οπτικώς επεξεργασμένο".
Το πόσο ανοίγει η κόρη του φακού έχει να κάνει με τη σκουρότητα του φακού αποκλειστικά.Μην τα μπερδεύεις.
Ένα γυαλί περιπτέρου με ανοιχτόχρωμο φακό , κάνει λιγότερη ζημιά από ένα γυαλί περιπτέρου με σκουρόχρωμο φακό.
Και τα δυο όμως είναι κλάσεις χειρότερα για τα μάτια απότι ένας φακός επεξεργασμένος.
Όσον αφορά τα πολωτικά, και εκεί υπάρχουν ποιότητες.Άλλη τιμή έχει ένα πολωτικό που είναι τύπου ζελατίνας, άλλη τιμή έχει ένα πολωτικό τύπου polycarbonate, άλλη τιμή έχει ένα πολωτικό κρύσταλλο χωρίς πρόσθετες επιστρώσεις και άλλη τιμή έχει ένα πολωτικό κρύσταλλο με 7 επιστρώσεις και έσω multi.
Ότι πληρώνεις παίρνεις.

nyannaco
06-07-15, 19:26
Το πόσο ανοίγει η κόρη του φακού έχει να κάνει με τη σκουρότητα του φακού αποκλειστικά.Μην τα μπερδεύεις.
Ένα γυαλί περιπτέρου με ανοιχτόχρωμο φακό , κάνει λιγότερη ζημιά από ένα γυαλί περιπτέρου με σκουρόχρωμο φακό.Δεν τα μπερδευω, μαλλον διαβασες γρηγορα. Αν ξαναδιαβασεις πιο προσεκτικα, θα δεις οτι συμφωνουμε σε αυτο.

tarantules9
06-07-15, 19:30
Ναι συμφωνούμε.Απλά η διαφορά είναι οτι η ζημιά γίνεται κυρίως λόγω ανομοιομορφίας φακού και όχι λόγω σκουρότητας.Απλά η σκουρότητα επειδεινώνει ακόμα περισσότερο την κατάσταση.
Μιας και γνωρίζεις τα πολωτικά, πήγαινε σε ένα κατάστημα και δες τα Revo.Ο ορισμός των πολωτικών...

anon
07-07-15, 00:26
αυτό όμως που δεν λέτε όλοι ειναι ότι τα γυαλιά ηλιου αποτελούν μια μεγάλη μπίζνα και με ένα κόστος εξαιρετικά δυσανάλογο του προιόντος. Ενα κομμάτι πλαστικό, και πλαστικό γυαλί, για 200 ευρώ. Οσο και ΤΕΛΕΙΟ πλαστικό ναναι το κόστος αυτό ειναι πλασματικό. Μια εταιρία κυριαρχεί παγκοσμίως και ορίζει τις τιμές, η LUXOTICA. Εχει επίσης και το μεγαλύτερο δίκτυο λιανικης στις ΗΠΑ (διάφορα ονόματα), και πουλά,βασικά όνομα. Δεν μιλώ για γυαλιά διορθωτικά, μόνο για γυαλιά ηλίου.... Ειχα διαβάσει και σχετικό άρθρο που έδειχνε πως με το διάβα του χρόνου και τις συνεχείς εξαγορές έγινε η LUXOTICCA μονοπώλιο, και πουλά όσο θέλει, και έχει κάνει ένα κομμάτι πλαστικό πιο ακριβό και απο ένα ζευγάρι πολύ καλά δερμάτινα παπούτσια.

nyannaco
07-07-15, 08:32
ΟΚ λοιπόν, αφού μιλάμε ανοιχτά, πριν κάποια χρόνια αγόρασα ένα ζευγάρι Polaroid σε ένα ταξείδι που είχα ξεχάσειο να πάρω γυαλιά μαζί μου. Ειδα το φως το αληθινό, και δεν ξανααγόρασα τίποτε άλλο! Και μιλάμε για τιμές €50-60. Δεν τα έχω κοιτάξει με όργανα όπως προτείνει ο φίλος tarantules9, αλλά έχω να πω ότι είναι ό,τι πιο ξεκούραστο για το μάτι έχω φορέσει ποτέ.

anon
07-07-15, 08:45
ΟΚ λοιπόν, αφού μιλάμε ανοιχτά, πριν κάποια χρόνια αγόρασα ένα ζευγάρι Polaroid σε ένα ταξείδι που είχα ξεχάσειο να πάρω γυαλιά μαζί μου. Ειδα το φως το αληθινό, και δεν ξανααγόρασα τίποτε άλλο! Και μιλάμε για τιμές €50-60. Δεν τα έχω κοιτάξει με όργανα όπως προτείνει ο φίλος tarantules9, αλλά έχω να πω ότι είναι ό,τι πιο ξεκούραστο για το μάτι έχω φορέσει ποτέ.

τσ, τσ, τσ, αν δεν είναι μάρκα... polaroid... σιγά.... :p :p :p

http://www.forbes.com/sites/anaswanson/2014/09/10/meet-the-four-eyed-eight-tentacled-monopoly-that-is-making-your-glasses-so-expensive/

δείτε και αυτό... (opticians you are fucked up!)
http://www.reddit.com/r/Documentaries/comments/2t7vqe/why_sunglasses_are_expensive_luxottica_the_worlds/

Με λίγα λόγια, η Luxoticca είτε έχει πάρει τις μεγάλες αλυσίδες οπτικών (όπως στις ΗΠΑ), έχει ήδη πάνω απο το 85% όλων των γυαλιών που κυκλοφορούν, και όσα καταστήματα δεν είναι δικά της, όπως πχ Ελλάδα που δεν κυριαρχεί κάποια αλυσίδα, τους παίζει με μεγάλα ποσοστά κέρδους, και έτσι μόνο γυαλιά Luxoticca θα βρείς μέσα, μιας και έτσι παρόλο που ειναι πιο ακριβά, κερδίζει ο οπτικός πάρα πολλά. Μιλάμε για ποσοστά κέρδους άνω του 50%. Που το ξέρω; Οχι δεν έχω σχέση με καταστήματα οπτικών, αλλά με οφθαλμίατρους που τα παίρνουν αν θέλουν στο κόστος, δηλαδή κάτω απο την μισή τιμή.

ΥΓ. Σαν το κρύσταλλο δεν έχει απο ποιότητα, αλλά δυστυχώς έχουν και μερικά μειονεκτήματα. Πιο βαρύ, και σπάει. HOYA ή CARL ZEISS, τα καλύτερα.

hemlock
07-07-15, 09:26
τσ, τσ, τσ, αν δεν είναι μάρκα... polaroid... σιγά.... :p :p :p

http://www.forbes.com/sites/anaswanson/2014/09/10/meet-the-four-eyed-eight-tentacled-monopoly-that-is-making-your-glasses-so-expensive/

δείτε και αυτό... (opticians you are fucked up!)
http://www.reddit.com/r/Documentaries/comments/2t7vqe/why_sunglasses_are_expensive_luxottica_the_worlds/

Με λίγα λόγια, η Luxoticca είτε έχει πάρει τις μεγάλες αλυσίδες οπτικών (όπως στις ΗΠΑ), έχει ήδη πάνω απο το 85% όλων των γυαλιών που κυκλοφορούν, και όσα καταστήματα δεν είναι δικά της, όπως πχ Ελλάδα που δεν κυριαρχεί κάποια αλυσίδα, τους παίζει με μεγάλα ποσοστά κέρδους, και έτσι μόνο γυαλιά Luxoticca θα βρείς μέσα, μιας και έτσι παρόλο που ειναι πιο ακριβά, κερδίζει ο οπτικός πάρα πολλά. Μιλάμε για ποσοστά κέρδους άνω του 50%. Που το ξέρω; Οχι δεν έχω σχέση με καταστήματα οπτικών, αλλά με οφθαλμίατρους που τα παίρνουν αν θέλουν στο κόστος, δηλαδή κάτω απο την μισή τιμή.

ΥΓ. Σαν το κρύσταλλο δεν έχει απο ποιότητα, αλλά δυστυχώς έχουν και μερικά μειονεκτήματα. Πιο βαρύ, και σπάει. HOYA ή CARL ZEISS, τα καλύτερα.
Ανονα το κρύσταλο δεν το χρησιμοποιούν πάντα στα οπτικά. Τα πιτσιρίκια ας πούμε μυωπικά απο γυαλί ουδεπόποτε θα φορέσουν.
Αντίθετα σε μεγαλύτερους βαθμούς μυωπίας/αστιγματισμού κλπ, βγαίνουν αρκετά πιο φθηνά απο τις "οργανικές" κατασκευές φακών. Για το βάρος (και την αισθητική) υπάρχει ο βαθμός λέπτυνσης.

nyannaco
07-07-15, 09:34
Φόραγα γυαλιά μυωπίας 35 χρόνια, και μπορώ να πω ότι για μένα προσωπικά, το κρύσταλλο είναι σαν τη Χαλκιδική :p, σαν αυτό δεν έχει.
Τώρα πια φοράω περιστασιακά, κάτι που δεν είναι κρύσταλλο, δεν ξέρω τί ακριβώς, με επιστρώσεις και παπαριές, μου τον πιάσανε κανονικά... αλλά κρύσταλλο δεν είναι.

anon
07-07-15, 09:45
Στα παιδιά, για λόγους ασφαλείας, παιδιά είναι, δεν βάζεις κρύσταλλο. Τα 2 παιδιά μου έχουν μυωπία, και φοράνε γυαλιά... Οπότε ξέρω. Και εγώ μυωψ είμαι. Αλλά σαν την Χαλκιδική, ε ουπς, σαν το κρύσταλλο, δεν έχει... Carl Zeis...

cool11
08-07-15, 11:34
Πολυ χρησιμο νημα, και σοβαρες πληροφοριες εχουν ειπωθει εδω.

Εγω να κανω μια ερωτηση οχι για γυαλια απο περιπτερο, αλλα απο το lidl, τα 'auriol', και για εντελως περιστασιακη χρηση, πχ 10 μερες το χρονο, σε αγρους-βουνα, οπου δεν θα θελα με τιποτε να εχω κανενα ατυχημα(πχ πετρουλες/κλαδακια κλπ) με τα καλα μου γυαλια rayban των 200€.

Και λεω ειδικα για το lidl, γιατι σε αλλα προιοντα (οχι τροφιμα), βλεπω οτι φερνει καλες επιλογες, αλλα ομως σε κλασμα του κοστους που πουλανε παρομοια στην αγορα.
Εξαλλου οτι πουλα εδω, το πουλα και στις αλλες 'απαιτητικες' ευρωπαϊκες αγορες.
Αυτα τα auriol τα ειχε γυρω στο 5ευρω νομιζω, με ετικετα που ελεγε οτι ειναι 100% uv protection.

nyannaco
08-07-15, 12:20
Οχι ότι το έχω ψάξει, απλά η γνώμη μου: από κατασκευαστική ποιότητα σίγουρα δεν είναι πρώτα (πλαστικούρα του κερατά ο σκελετός, πιθανότατα όχι φακοί αξιώσεων), αλλά την πιστοποίηση στο UV protection από τους Γερμανούς την πιστεύω.

tarantules9
08-07-15, 18:09
Ακόμα και η πάστα στα κοκκάλινα σκελετά έχει ποιότητες.Η κακής ποιότητας πάστα δεν δουλεύεται σωστά στο αερόθερμο οπότε εαν ο σκελετός δεν σου κάθεται καλά στο πρόσωπο και θέλει κάποια μικροδιόρθωση , με το που θα το βάλει ο οπτικός στο αερόθερμο να το "φέρει" μπορεί να του μείνει στο χέρι και να βγει και ζημιωμένος και από πάνω.Επίσης η φτηνή πάστα στο αερόθερμο έχει αρκετές πιθανότητες όταν κρυώσει να σου βγάλει ασπρίλες.
Ναι μεν εξωτερικά όλα τα γυαλιά μπορεί να φαίνονται το ίδιο αλλά ο περιπτεράς δυστυχώς είναι πιο μάγκας απόλους μας.Και εσένα κορόϊδεψε πουλώντας σου κάτι που είναι για τα σκουπίδια , και εσύ δεν έχεις μούτρα να πας και να του πεις "ρε μάστορα τι μπακατέλα μου πούλησες" όταν έχεις δώσει 20-30 max.
Απλά τη ζημιά την έχουν κάνει κάποιοι αντιεπαγγελματίες οπτικοί που "σπρώχνουν" κακής ποιότητας γυαλιά (όχι απαραίτητα μαϊμούδες) και μετά τους παίρνει η μπάλα όλους.
Σαν κανόνες να ξέρετε οτι:
α) Συνήθως κάτι το ακριβό είναι και ποιοτικό
β) Το φτηνό να το πληρώσετε ακριβά , παίζει (όταν έχετε πέσει σε απατεωνάκο)
γ) Το ποιοτικό να το πληρώσετε φτηνά ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ και βάλτε το καλά στο μυαλό σας (εκτός και αν αυτός που σας το πουλάει το έκλεψε ή έχει κατάστημα με χρέη μέχρι το λαιμό και κοιτάει να σώσει οτι μπορεί).

Kate C
09-07-15, 11:53
Μακριά από γυαλιά που πουλάνε περίπτερα και πλανόδιοι! Καταστρέφουν τα μάτια. Τα γυαλιά ηλίου είναι απο τα πράγματα που αξίζει να τα σκάσεις γιατί θα σου μείνουν και για 2 3 χρονάκια (στη χειρότερη :cool:)

cool11
13-07-15, 11:00
Αν πας ενα ζευγαρι γυαλια ηλιου σε καταστημα οπτικων, περα απο την μετρηση απορροφησης ακτινοβολιας, μπορουν να εκτιμησουν και την 'ποιοτητα' των φακων;

@ ADSLgr.com All rights reserved.