PDA

Επιστροφή στο Forum : Με δουλεύουν....



fagana2000
18-01-06, 15:08
Λοαιπόν, μέχρι τώρα μου έλεγαν στη forthnet ότι η αίτησή μου είναι στην αναμονή λόγω προσωρινής μη διαθεσιμότητας του οτε.(dslam μπουκωμένο....).Σήμερα παίρνω τλέφωνο στον οτε και μου λένε ότι "μα φυσικά και υπάρχουν πόρτες στην περιοχή σας....".Ξαναπαίρνω τηλέφωνο στη forthnet και δε γνωρίζουν τίποτα γιατί ο κακός οτε δεν τους έχει ενημερώσει ότι υπάρχουν πόρτες....Ξανα παίρνω στον οτε για να τους ενημερώσω για την άγνοια της forthnet και μου κρατάν τα στοιχεία για να με πάρουν τηλέφωνο μετά οι "υπεύθυνοι" αν και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα...

PS: Στον οτε προσφέρθηκαν να μου κάνουν αυτοί την ενεργοποίηση της γραμμής αφού οι πόρτες μας περισσεύουν:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

apok
18-01-06, 15:10
Λοαιπόν, μέχρι τώρα μου έλεγαν στη forthnet ότι η αίτησή μου είναι στην αναμονή λόγω προσωρινής μη διαθεσιμότητας του οτε.(dslam μπουκωμένο....).Σήμερα παίρνω τλέφωνο στον οτε και μου λένε ότι "μα φυσικά και υπάρχουν πόρτες στην περιοχή σας....".Ξαναπαίρνω τηλέφωνο στη forthnet και δε γνωρίζουν τίποτα γιατί ο κακός οτε δεν τους έχει ενημερώσει ότι υπάρχουν πόρτες....Ξανα παίρνω στον οτε για να τους ενημερώσω για την άγνοια της forthnet και μου κρατάν τα στοιχεία για να με πάρουν τηλέφωνο μετά οι "υπεύθυνοι" αν και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα...

PS: Στον οτε προσφέρθηκαν να μου κάνουν αυτοί την ενεργοποίηση της γραμμής αφού οι πόρτες μας περισσεύουν:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Μονο και μονο από αυτό... κάτι βρωμάει;)

fagana2000
18-01-06, 15:16
Κι εγώ τι πρέπει να κάνω τώρα αν δεν πλένονται αυτοί?:evil: :evil:
Ποιος λέτε να έχει κάνει τη βρωμιά, Η forthnet η ο οτε?
Για να ξέρω ποιον να βρίσω...

Aristarhos
18-01-06, 16:00
Μπορεί όντως να μην τους έχει ενημερώσει ο ΟΤΕ και να μην φταίνε. Πάντως όταν η Forthnet μου είπε ότι το DSLAm μου είναι φορτωμένο, από τον ΟΤΕ μου είπαν ότι χωράει άλλους 200.Άντε βρε τυχερέ μην ανησυχείς. Σε λίγο θα έρθεις κι εσύ στο κλαμπ με τις υπεργαλαξιακές ταχύτητες. Να φοράς κράνος και να μην τρέχεις πολύ να μην σε γράψουν για υπερβολική ταχύτητα.

Aegean24
18-01-06, 16:14
εγω λεω να βρισεις και τους 2, και μαλιστα οταν ξαναμιλησεις να τα χωσεις και στους 2...γιατι πολυ απλα...παιζει να φταινε και οι 2!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dparzxx
18-01-06, 16:35
Έχω κουραστεί με αυτές τις αηδίες του ΟΤΕ. Δεν νομίζω να φταίει η Forthnet. Πήρα το 121 τηλ. πριν από 2-3 βδομάδες για να δηλώσω βλάβη, δεδομένου ότι οι ταχύτητα για τη σύνδεση Forthnet in a box (384/128) που έχω δεν έχει ανέβει ποτέ πάνω από 200, με εξαίρεση τις πρωινές ώρες (6-7) που έχει πιάσει τα 280.

Μπήκα στη λίστα αναμονής, πέρασε 1 βδομάδα για να επικοινωνήσουν μαζί μου και να μου πουν ότι αυτοί τα βλέπουν όλα καλά στο σύστημά τους, άρα είτε φταίει ο ISP, είτε εγώ. Τους απάντησα ότι με demo accounts από άλλους ISP έχω τις ίδιες ταχύτητες, οπότε μου είπαν ότι θα στείλουν τεχνικό.

Πέρασε άλλη 1 βδομάδα για να με πάρει τηλ. ο τεχνικός. Τελικά, ήταν να περάσει χθες, ούτε που είδα να πέρασε.

Ξανατηλεφωνώ στο 121 και σε άλλα τηλέφωνα που μου έδωσαν και:

Α) ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΑΝ ΠΕΡΑΣΕ Η ΑΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ
Β) Ο ΕΝΑΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΒΛΑΒΗΣ ΣΤΟ COMPUTER, Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΤΗ ΒΛΕΠΕΙ
Γ) ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ.

ΕΛΕΟΣ.

Τελικά, μίλησα με κάποιον, ο οποίος λέει ότι οι ταχύτητες που κατεβάζω (20 ΚΒ/sec) είναι απόλυτα φυσιολογικές (κι ας είναι -50%), σύμφωνα πάντα με κάποιους γραφειοκρατικούς κώδικες και κανονισμούς του ΟΤΕ και κοινώς ...από δω παν κι οι άλλοι.

Φυσικά και φταίει ο ΟΤΕ.

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΣΥΔΟΣΙΑ;
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ;

Y.Γ. Χρησιμοποιώ το Crypto F200. Δεν μου παρουσίασε ποτέ προβλήματα σύνδεσης, συγχρονισμού κλπ. Λειτουργεί άψογα. Υπάρχει περίπτωση να μου ρίχνει αυτό τόσο πολύ την ταχύτητα, ξέρει κανείς;

sdikr
18-01-06, 16:42
Ρε παιδιά συγνώμη δηλάδη, πέρνετε την γραμμή μέσω κάποιου στην χονδρική στην περίπτωση σας forthnet,
Με αυτούς θα πρέπει να μιλήσετε, αυτοί έχουν την ευθήνη, δήλαδη αν ενδιαφερόταν η forthnet δεν θα είχε πάρει τηλέφωνο να δεί αν έχει πόρτες;
ο φίλος fagana2000 πώς πήρε και έμαθε;

Gedo
18-01-06, 18:00
Ωραια.
Δηλαδη η Forthnet δεν θελει να πουλησει και εχει τοσο ανευθυνους υπαλληλους που δεν ενδιαφεροντε να κοιταξουν αν εχει πορτες καποιο dslam.

Ας σοβαρευτουμε ρε παιδια.

Οταν λεει οτι δεν εχει πορτες, ΔΕΝ ΕΧΕΙ.
Ο ΟΤΕ ομως παντα εχει για το ιδιο λογο που μεσο ΟΤΕ ενεργοποιητε ποιο γρηγορα η συνδεση σου, για τον ιδιο λογο που καθε φορα οταν περνεις τηλεφωνο στο 134 για συνδεση σε παραπεμπουν στην ΟΤΕΝΕΤ.(Αν και οι σχεσεις εργαζομενων μεταξυ ΟΤΕ και ΟΤΕΝΕΤ δεν ειναι και οι καλυτερες, σε αλλο επιπεδο ομως.)

Εγω επειδη ειμαι απο τους παλιους, θυμαμαι οταν πραγματικα δεν υπαρχαν πορτες και υπηρχε μεγαλη αναμονη ακομα, η Forthnet ηταν πιο ενημερωμενη για την διαθεσημοτητα στο site της απο το OTESHOP.GR.

Δεν αλλαξε κατι.

fagana2000
18-01-06, 19:30
δηλαδή με απλά ελληνικά αν καταλαβαίνω καλά μου λέτε ότι η βλαμμένη που μου μίλησε στον οτε το πρωί με δούλευε?
Θα την στολίσω καλά έτσι και την πετύχω πάλι αύριο...μα δεν είναι λογικό να υπάρχουν πόρτες και να μην ενημερώνουν την forthnet...

papdoux
18-01-06, 19:57
Για μενα φταιει η 4νετ. Αφου στην 4νετ, την εχουν δει σα δημοσιο. Και στην Τελλας που μια φορα εκανα αιτηση για συνδεση, με εγραψαν κανονικα και ειχαν τη γνωστη καραμελα οτι φταιει ο ΟΤΕ. Φυσικα, οταν εκανα αιτηση στον ΟΤΕ, συνδεθηκα σε λιγες μερες.

Απο την αλλη, ο ΟΤΕ μπορει να κραταει καβατζα καποιες πορτες για δικουσ του πελατες.

Οσο για το φιλο με το in a box παραπανω, η 4νετ ειναι αυτη που θελει κραξιμο αφου σου εδωσε πορτα σε DSLAM πιτα. Αμα ηθελε να σε εξυπηρετησει τοτε θα επρεπε αυτη να τεσταρει τη συνδεση σου και αμα δεν την εβλεπε καλη να εκραζε τον ΟΤΕ για να φτιαξει. Αλλα βλεπεις, η 4νετ θελει τα λεφτα σου και μετα σπρωχνει εσενα για να βγαλεις το φιδι απο την τρυπα. Σε καποιο αλλο νημα, καποιος μιλαει για την αποψη της 4νετ περι προβληματικης συνδεσης/ταχυτητας.

Gedo
18-01-06, 20:02
δηλαδή με απλά ελληνικά αν καταλαβαίνω καλά μου λέτε ότι η βλαμμένη που μου μίλησε στον οτε το πρωί με δούλευε?
Θα την στολίσω καλά έτσι και την πετύχω πάλι αύριο...μα δεν είναι λογικό να υπάρχουν πόρτες και να μην ενημερώνουν την forthnet...

Δεν σου λεμε κατι τετοιο και δεν μπορω να καταλαβω γιατι σωνει και καλα πρεπει να βρισεις καποιον.

Οσο για το αν υπαρχουν πορτες η οχι, ειναι απλο.

Οπως ζητας εσυ πορτα απο τον ΟΤΕ, ετσι ζηταει και η Forthnet και καθε Forthnet να νοικιασει πορτες, με αλλη τιμολογηση βεβαια.
Αρα δεν μπορει στη Forthnet να λενε οτι δεν εχει και σε σενα οτι εχει.
Capito ;)

yannis1967
18-01-06, 20:19
εγω λεω να βρισεις και τους 2, και μαλιστα οταν ξαναμιλησεις να τα χωσεις και στους 2...γιατι πολυ απλα...παιζει να φταινε και οι 2!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το καλύτερο είναι να στείλεις ένα γράμμα στην ΕΕΤΤ (katanalotes@eett.gr)
με αυτό που περιγράφεις (Η FORTHnet λέει αυτό, ο ΟΤΕ μου λέει το άλλο) ώστε
να το ψάξουν. Και οι 2 (FORTHnet, OTE) θα τρέχουν να σε εξυπηρετήσουν, και αν
κάποιος κάνει "κόλπα" θα φανεί.

Γιάννης

Gedo
18-01-06, 21:04
Τοσο δυσκολο ειναι να καταλαβει καποιος το αυτονοητο.

Γιατι να μην θελει η Forthnet να πουλησει?

Ενα λογο πειτε μου.

Ziggy23
18-01-06, 21:10
Εμενα πειτε μου κατι αλλο.Αφου οι γραμμες ειναι παροχες απο ΟΤΕ και με αυτες δουλευουν σχεδον εξολοκληρου οι provider, γιατι δεν προσπαθουν να εχουν καλυτερη και πιο εγκαιρη επικοινωνια μαζι του?
Μου φαινεται οτι στελνουν τις ενεργοποιησεις στα τυφλα και οτι λαχει.Ουτε ελγχο μπορουν να κανουν ουτε τιποτα.Οποτε γινει εγινε.Τελειως χυμα κατασταση και ακρως απογοητευτικη.:mad:

slaughter
18-01-06, 21:16
Ετσι ειναι τα πραγματα τι νομιζετε!! Σιγα μην εχουν κ online συστημα με τον ΟΤΕ κ να ξερουν ποσες πορτες υπαρχουν κ τι παιζει με το δικτυο του!! Τι ειμαστε καμια Αμερικη ????

Ziggy23
18-01-06, 21:18
Σιγουρα δεν ειμαστε αλλα τουλαχιστον τηλεφωνα εχουμε!!!Οποτε και παλι μπορουμε να τη κανουμε τη δουλεια μας.Αλλα απο οτι φαινεται δεν την κανουμε.

slaughter
18-01-06, 21:24
Σιγουρα δεν ειμαστε αλλα τουλαχιστον τηλεφωνα εχουμε!!!Οποτε και παλι μπορουμε να τη κανουμε τη δουλεια μας.Αλλα απο οτι φαινεται δεν την κανουμε.

Μωρε τηλεφωνα εχουμε αλλα κ αυτα οταν πλακονουν ολοι γινετε πανικος! Ποσες φορες σε βαζουν στην αναμονη για πολλλληηηηη ωρα κ φρικαρεις? Φαντασου τωρα η Forthnet για καθε αιτιση (για καθε περιοχη) να πρεπει να παιρνει τον ΟΤΕ κ να ρωταει αν εχει πορτες κλπ κλπ !!! κ φαντασου Ολους τους ISP να παιρνουν κ να ρωτανε! Εκει που υπαρχει μια πορτα ειναι οποιανου η αιτηση φτανει πρωτη!!!
Πανικος!! ενω αν ειχανε ενα online booking system θα εκλεινε ο ISP κατευθιαν την πορτα :thumb_dup:p καλο εεε :D

Ziggy23
18-01-06, 21:29
Ε τοτε ας φτιαξουν πρωτα τα συστηματα τους για να μη βγαζουν προσφορες ταλαιπωριας.

sdikr
18-01-06, 21:43
Μωρε τηλεφωνα εχουμε αλλα κ αυτα οταν πλακονουν ολοι γινετε πανικος! Ποσες φορες σε βαζουν στην αναμονη για πολλλληηηηη ωρα κ φρικαρεις? Φαντασου τωρα η Forthnet για καθε αιτιση (για καθε περιοχη) να πρεπει να παιρνει τον ΟΤΕ κ να ρωταει αν εχει πορτες κλπ κλπ !!! κ φαντασου Ολους τους ISP να παιρνουν κ να ρωτανε! Εκει που υπαρχει μια πορτα ειναι οποιανου η αιτηση φτανει πρωτη!!!
Πανικος!! ενω αν ειχανε ενα online booking system θα εκλεινε ο ISP κατευθιαν την πορτα :thumb_dup:p καλο εεε :D

Η forthnet μιλάει με συγκεκριμένα άτομα μέσα στον Οτε, καμία σχέση με την αναμονή που έχουμε εγώ και εσύ.

sdikr
18-01-06, 21:44
Ε τοτε ας φτιαξουν πρωτα τα συστηματα τους για να μη βγαζουν προσφορες ταλαιπωριας.

Αχ μου θύμησες τότε που εβγάλε ο Οτε το adsl στο εμπόριο...........:haha
Οχι απλά ταλαιπωρία, αλλά τι να λέμε, 2 μήνες ήταν το χαλαρό για την ενεργοποιήση + υποχρεωτικό Modem σε τιμή κόστους :lol: + την εγκατάσταση απο τεχνικούς της cisco (ή μηπώς Misco)

slaughter
18-01-06, 21:50
Η forthnet μιλάει με συγκεκριμένα άτομα μέσα στον Οτε, καμία σχέση με την αναμονή που έχουμε εγώ και εσύ.

Σιγουρα αλλα θες να πεις οτι ο καθε ISP εχει κ τον δικο του υπευθηνο μεσα στον OTE ο οποιος με το που λαμβανει την ερωτηση "υπαρχει ελευθερη πορτα στο ΧΧΧ μερος" αναπανταει κ την κλεινει για την Forthnet?Κ για ποσες αιτησεις μπορει να γινει αυτο?
Εγω νομιζω (δεν εχω καποια ενημερωση) οτι απλα η forthnet Κ γενικα οι ISP στελνουν την αιτηση στον OTE κ ΟΟΟΤαν αυτος ενεργοποιησει την γραμμη τους ενημερωνει για να ενεργοποιησουν την συνδεση! Απλα οταν δεν υπαρχει ελευθερη πορτα ή καποιο προβλημα κ ο ΟΤΕ ενημερωσει εγκαιρα την εταιρια κ αυτη ενημερωση παλι εγκαιρα τον πελατη εχουμε καλη συνενοηση :p... με λιγα λογια ου μπλεξεις!!!

Aegean24
19-01-06, 01:05
Λοαιπόν, μέχρι τώρα μου έλεγαν στη forthnet ότι η αίτησή μου είναι στην αναμονή λόγω προσωρινής μη διαθεσιμότητας του οτε.(dslam μπουκωμένο....).Σήμερα παίρνω τλέφωνο στον οτε και μου λένε ότι "μα φυσικά και υπάρχουν πόρτες στην περιοχή σας....".Ξαναπαίρνω τηλέφωνο στη forthnet και δε γνωρίζουν τίποτα γιατί ο κακός οτε δεν τους έχει ενημερώσει ότι υπάρχουν πόρτες....Ξανα παίρνω στον οτε για να τους ενημερώσω για την άγνοια της forthnet και μου κρατάν τα στοιχεία για να με πάρουν τηλέφωνο μετά οι "υπεύθυνοι" αν και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα...

PS: Στον οτε προσφέρθηκαν να μου κάνουν αυτοί την ενεργοποίηση της γραμμής αφού οι πόρτες μας περισσεύουν:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Πηγαινε στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25904 και κατεβασε απο το τελευταιο post to excel με τα dslam ανα περιοχη....μηπως και μπορεις να διαπιστωσεις πανω κατω ποιος εχει δικιο (μπορει να εχουν αλλαξει πολλα απο τοτε, η και οι πινακεσ να μην ειναι ενημερωμενοι εως τις 03/01 που λεει το post...αλλα who knows....δεν χανεις και τιποτα)

fagana2000
19-01-06, 09:53
Τελικά όχι μόνο δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες για pstn αλλά είναι τόσο φορτωμένο το dslam Περιβλέπτου (Ιωάννινα) που δε σηκώνει άλλη αναβάθμιση και "παρήγγελαν" ένα καινούριο από Αθήνα. Τους υποσχέθηκαν λέει ότι το πρώτο που θα βρουν, θα το στείλουν στα Γιάννενα:lol:
Και από την εμπειρία του υπαλλήλου αυτά τα πράγματα συνήθως αργούν...τουλάχιστον μήνα όπως μου είπε αλλά μάλλον παραπάνω....
Τουλάχιστον δεν είμαι μόνος....για να με παρηγορήσει μου είπε ότι μαζί με μένα περιμένουν άλλα 31 άτομα...

Gedo
19-01-06, 10:15
Τελικά όχι μόνο δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες για pstn αλλά είναι τόσο φορτωμένο το dslam Περιβλέπτου (Ιωάννινα) που δε σηκώνει άλλη αναβάθμιση και "παρήγγελαν" ένα καινούριο από Αθήνα. Τους υποσχέθηκαν λέει ότι το πρώτο που θα βρουν, θα το στείλουν στα Γιάννενα:lol:
Και από την εμπειρία του υπαλλήλου αυτά τα πράγματα συνήθως αργούν...τουλάχιστον μήνα όπως μου είπε αλλά μάλλον παραπάνω....
Τουλάχιστον δεν είμαι μόνος....για να με παρηγορήσει μου είπε ότι μαζί με μένα περιμένουν άλλα 31 άτομα...

Ποσο μου αρεσει οταν εχω δικιο!:respekt:

kestri
19-01-06, 10:40
Ηρεμήστε βρε παιδιά,

Τα πραγματα είναι απλά.
Ο οτε και η οτεnet θελουν να κάνουν συνδεσεις... Σωστά ??

Τι πιο απλό απο το να ταλεπορούν όλους τους αλλους ISP ωστε να μην θέλεις να τους βλέπεις.

Δεν ξερω αν ο παροχέας του καθενος λέγετε Forthnet ή Tellas ή οτιδηποτε άλλο αλλά ολοι έχουν ένα κοινο σημείο .. Ολοι θέλουν να πουλήσουν και να εξυπηρετήσουν και όλοι έχουν σαν ΄βαση τον ΟΤΕ ...

Δικά σας τα συμπεράσματα.

Οι Έλληνες έχουμε ένα κακό ελλάτωμα. Ξεχνάμε και είμαστε απόλυτος αρνητικοί..
Εργάζομαι σε μία εταιρεία συστημάτων ασφαλείας... Οταν πέρνει ένας πελάτης και εγώ μιλάω σε γραμμή και έχω σε αναμονή ακόμα μία γραμμή θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό να περιμενει ο 3ος πελάτης και 15 λεπτά στη γραμμή του ...
Οταν όμως καλό στην Forthnet και περιμένω 5 λεπτα αρχίζω να βρίζω.. Ειμαι Έλληνας τι να κάνω??

Σε κανέναν δεν έχει τύχει το ίδιο ??
Είναι σαν την οδήγηση .. όταν είσαι σε ένα στενο και θέλεις να βγεις σε έναν κεντρικό δρόμο βρίζεις που κανείς δεν σε αφήνει να περάσεις .. όταν είσαι ο ιδιος όμως στον κεντρικό δρόμο δεν αφήνεις κανέναν να βγεί από το στενο !!

pts
19-01-06, 11:03
Τελικά όχι μόνο δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες για pstn αλλά είναι τόσο φορτωμένο το dslam Περιβλέπτου (Ιωάννινα) που δε σηκώνει άλλη αναβάθμιση και "παρήγγελαν" ένα καινούριο από Αθήνα. Τους υποσχέθηκαν λέει ότι το πρώτο που θα βρουν, θα το στείλουν στα Γιάννενα:lol:
Και από την εμπειρία του υπαλλήλου αυτά τα πράγματα συνήθως αργούν...τουλάχιστον μήνα όπως μου είπε αλλά μάλλον παραπάνω....
Τουλάχιστον δεν είμαι μόνος....για να με παρηγορήσει μου είπε ότι μαζί με μένα περιμένουν άλλα 31 άτομα...

Έτσι καταλήγει η συντριπτική πλειοψηφία αυτών των περιπτώσεων. Το σενάριο της διαφορετικής αντιμετώπισης απλών συνδρομητών και ISP δεν ισχύει σε καμία περίπτωση για το λόγο ότι αν ο ISP έχει στην διάθεση του έγγραφο του ΟΤΕ ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες σε κάποιο DSLAM και ταυτόχρονα εγκεκριμένες ενεργοποιήσεις χρηστών στην ίδια ημερομηνία μπορεί να προσφύγει κατά του ΟΤΕ και να διεκδικήσει αποζημίωση.

Και είναι σίγουρο (αν δεν υπάρχει επιχειρηματική συμφωνία κάτω από το τραπέζι) ότι πολλοί ISP θα το είχαν ήδη κάνει, δεδομένου ότι δεν θα δέχονταν σε καμία περίπτωση να χρεωθούν όλη αυτή την δυσφήμιση.

nitourn
19-01-06, 11:08
Παίρνω το πρωι τηλ στον ΟΤΕ στο 1242. Ρωτάω πότε θα ενεργοποιηθεί η γραμμή και μου απαντάει μα μόλις χθές έγινε η αίτηση απο Forthnet. Μες την απορία εγώ τις λέω μα έχει περάσει μια βδομάδα που έχω κάνει την αίτηση. Παίρνω κατευθείαν Forthnet τους λέω τι έγινε και μου λένε ότι εμείς μολίς κάνατε την αίτηση την αμέσως επόμενη μέρα την στείλαμε.

Εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να κατηγορούμε όλοι τον ΟΤΕ. Φταίνε και οι ISP διότι μπροστά στο κέρδος τους και έχοντας το άλλοθι ότι πάντα φταίει ο ΟΤΕ ρίχνουνε πάντα τις ευθύνες στον ΟΤΕ. Δεν λέω ότι και ο ΟΤΕ δεν έχει τα προβλήματά του αλλά επιτέλους ας αναλαμβάνει ο καθένας τις ευθύνες του για να είναι πραγματικοί επαγγελματίες στον χώρο τους.!

NoYmErOs
19-01-06, 11:35
Τοσο δυσκολο ειναι να καταλαβει καποιος το αυτονοητο.

Γιατι να μην θελει η Forthnet να πουλησει?

Ενα λογο πειτε μου.

Μα πουλάει είτε έτσι είτε αλλιώς η 4νετ το πακέτο της το πουλάει.. μαζεύει αρκετά και στέλνει αιτήσεις ώστε να νοικιάσει ένα αριθμό γραμμών και όχι μια μια.

Δηλαδή μόνο εμείς έχουμε καταλάβει ότι οι isps με τα πακέτα πετάνε το μπαλάκι της ενεργοποίησης στον ΟΤΕ καθώς και ότι προβλήματα προκύπτουν από έλλειψη πόρτας, φερέσυχνο, κακή γραμμή κτλπ ?


Εμενα πειτε μου κατι αλλο.Αφου οι γραμμες ειναι παροχες απο ΟΤΕ και με αυτες δουλευουν σχεδον εξολοκληρου οι provider, γιατι δεν προσπαθουν να εχουν καλυτερη και πιο εγκαιρη επικοινωνια μαζι του?
Μου φαινεται οτι στελνουν τις ενεργοποιησεις στα τυφλα και οτι λαχει.Ουτε ελγχο μπορουν να κανουν ουτε τιποτα.Οποτε γινει εγινε.Τελειως χυμα κατασταση και ακρως απογοητευτικη.:mad:

Δεν στέλνουν στην τύχη.. καθόλου μάλιστα.. εταιρία με κέρδη είναι λες να δουλεύει στην τύχη ?
Απλά το όλο πρόβλημα για μένα είναι από την στιγμή που ο isp θέλει να πάρει ένα αριθμό πορτών
βάση πίνακα του ΟΤΕ για χονδρική όσες περισσότερες γραμμές νοικιάσει τόσο μεγαλύτερη έκπτωση έχει.


Οπότε όσο σας καθυστερήσει τόσο περισσότερο θα κερδίσει.



Ετσι ειναι τα πραγματα τι νομιζετε!! Σιγα μην εχουν κ online συστημα με τον ΟΤΕ κ να ξερουν ποσες πορτες υπαρχουν κ τι παιζει με το δικτυο του!! Τι ειμαστε καμια Αμερικη ????

Ξέρουν και αν θέλουν να μάθουν μπορούν απλά η όλη κατάσταση συμφέρει τους isps..

Εδώ ο πίνακας ..
http://www.otewholesale.gr/files/ADSL_prices.pdf

dparzxx
19-01-06, 13:51
[QUOTE=pts]Το σενάριο της διαφορετικής αντιμετώπισης απλών συνδρομητών και ISP δεν ισχύει σε καμία περίπτωση για το λόγο ότι αν ο ISP έχει στην διάθεση του έγγραφο του ΟΤΕ ότι δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες σε κάποιο DSLAM και ταυτόχρονα εγκεκριμένες ενεργοποιήσεις χρηστών στην ίδια ημερομηνία μπορεί να προσφύγει κατά του ΟΤΕ και να διεκδικήσει αποζημίωση.

[COLOR=black]

Ναι, ΟΚ, αλλά πως μπορεί να γνωρίζει ο κάθε ISP τι και πότε ενεργοποίησε ο ΟΤΕ και η ΟΤΕΝΕΤ; Εδώ μέσα στον ΟΤΕ τον ίδιο, ο ένας υπάλληλος σου λέει ότι υπάρχει επίσημη αναφορά καταγεγραμμένη στο σύστημα (για βλάβη ή οτιδήποτε άλλο), και ο άλλος υπάλληλος δεν τη βλέπει καν....

@ ADSLgr.com All rights reserved.