PDA

Επιστροφή στο Forum : Φακέλωμα απο την HOL για ένα Demo...



octap
18-01-06, 15:42
Αν έχετε δοκιμάσει κάποιο demo της HOL θα έχετε μπεί στην διαδικασία να συμπληρώσετε την φόρμα που υπάρχει στο site της εταιρίας και απο εκει και πέρα περιμένεις να σου σταλούν 2 κωδικοί για να εγγραφεις σαν χρήστης στο site της (πάλι) ώστε να επιλέξεις username και password.
Η όλη διαδικασία σε μένα πήρε 3 ημέρες. Αυτό όμως που είναι πολύ παράξενο και ίσως απαράδεκτο είναι ότι για να εγγραφείς σου ζητάνε τα πάντα! Κανονικό φακέλωμα δηλαδή!
Ίσως να μπορείς να δηλώσεις λανθασμένο όνομα και λοιπά στοιχεία αλλά η προθέση της HOL δεν αλλάζει.

Σίγουρα πρέπει να υπάρχει ένας έλεγχος για να μην την βγάζουν κάποιοι με διαδοχικά demos, αλλά η forthnet πχ ακολουθεί πολύ πιο απλό σύστημα. Ένα τηλεφωνάκι, δίνεις όνομα επίθετο και αριθμό ταυτότητας και μέσα σε 15 λεπτά είσαι online. (3-5 ημέρες και όχι 5 ώρες με HOL)

Κάποιος θα πεί ότι δίνοντας τον αριθμό ταυτότητας είναι χειρότερο απο τα στοιχεία που ζητάει η HOL. Κι όμως, με την δική μου αντίληψη, η κίνηση της Forthnet είναι για να μπορεί να ελέγχει αν έχεις πάρει ξανά demo και πότε, ενω αυτό της HOL δείχνει κανονικό φακέλωμα.

Αν μπείτε στην διαδικασία θα καταλαβέτε τι εννοώ, και γιατί μου "χτύπησε" άσχημα

BoGe
18-01-06, 16:45
Στην Vivodi επίσης ζητάνε αρκετά στοιχεία, και αν ξαναζητήσεις demo δεν σου ξαναδίνουν.
Μήπως και η ΗΟL πάει να κάνει το ίδιο;

NoYmErOs
19-01-06, 11:04
Τα ντέμο είναι για χρήση .. όχι για κατάχρηση, καλός σου ζητάνε αρκετά στοιχεία, γιατί διαφορετικά ΔΕΝ μπορούν να επιβεβαιώσουν πόσα ντέμο πήρε και ποιος...

Ερώτηση... δεν φαίνεται ποιος αριθμός τηλεφώνου χρησιμοποιεί το ντέμο και με βάσει τον αριθμό να το κλειδώνουν ώστε να μην παίζει ντέμο εκεί ?

Εγώ όσες φορές και να ζήτησα ντέμο μου ζητούσαν αριθμό τηλεφώνου..

pts
19-01-06, 11:19
Όσον αφορά την νομική διάσταση του θέματος σε σχέση με την αρχή προσωπικών δεδομένων η HOL είναι καλυμένη εφόσον τα στοιχεία του συνδρομητή του demo δεν κοινοποιούνται σε τρίτους και χρησιμοποιούνται αποκλειστικά και μόνο για την παροχή της συγκεκριμένης υπηρεσίας.

Όσον αφορά την διαδικασία από πλευράς πώλησης είναι απαράδεκτο να ταλαιπωρείς κάποιον υποψήφιο πελάτη σου με αυτόν τον τρόπο. Επειδή δυστυχώς η HOL δεν είναι η μόνη εταιρία με τέτοια προβλήματα, αυτό που συνιστώ εγώ είναι η επιλογή (όταν είναι δυνατόν) αυτού που παρέχει την πιο απλουστευμένη, γρήγορη και ασφαλή συλλογή στοιχείων.
Μόνο με αυτόν τον τρόπο ίσως καταλάβουν κάποιοι ότι πρέπει να επενδύσουν περισσότερα χρήματα στην σχεδίαση και κατασκευή των ιστοσελίδων τους.

kyramas
19-01-06, 12:55
Και εμένα μου ζήτησαν τηλέφωνο όταν ζήτησα demo.
Και μετά κατάλαβα γιατί.
Με πήραν τηλέφωνο την επόμενη να μου πουλήσουν σύνδεση !

@ ADSLgr.com All rights reserved.