PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκτροπη ΦΑΞ



ChristinaVen
22-05-09, 16:43
Καλημερα,

Ξερει κανεις να μου πει αν γινεται να κανω εκτροπη απο Φαξ (κανονικο) σε Φαξ υπολογιστή?

Οτι και αν εχω κανει δεν δουλευει με τιποτα.

Ευχαριστω πολυ

ipo
22-05-09, 16:51
Καλημερα,
Ξερει κανεις να μου πει αν γινεται να κανω εκτροπη απο Φαξ (κανονικο) σε Φαξ υπολογιστή?
Οτι και αν εχω κανει δεν δουλευει με τιποτα.
Ευχαριστω πολυ
Με ποιο τρόπο συνδέεις το fax σου με τον υπολογιστή;

Έχεις ύποψη ότι μπορείς να συνδέσεις κατευθείαν απλό PSTN modem στην τηλεφωνική σου γραμμή και να λαμβάνεις εκεί όλα τα εισερχόμενα fax με πρόγραμμα ενσωματωμένο στα windows;

ChristinaVen
24-05-09, 18:51
Εχω ένα modem το οποιο ειναι συνδεδεμενο με τον υπολογιστη και χρησιμοποιω το fax προγραμμα των windows.

Τωρα που δεν υπάρχει εκτροπή δουλευει μια χαρά. Ερχονται τα φαξ κανονικα.
Το προβλημα δημιουργείται όταν κάνω εκτροπή σε αυτό το και θέλω να μου έρχονται φαξ που στέλνονται σε άλλο νούμερο.

Ευχαριστώ

ipo
24-05-09, 20:39
Αν κατάλαβα καλά, ανοίγει τη γραμμή το αναλογικό fax σου κι αυτό εκτρέπει την κλήση προς τον υπολογιστή. Δε μας είπες όμως με ποιο τρόπο (καλώδιο, software) συνδέεις τον υπολογιστή με το αναλογικό fax καθώς και το μοντέλο του τελευταίου.

ChristinaVen
25-05-09, 09:50
Το ξαναλεω ολο απο τη αρχη γιατι τα εχω κανει θαλασσα.

Το λεπον:

Στο γραφειο Α υπαρχει φαξ μηχανημα (δεν θυμαμαι το μοντελο αλλα ειναι της Epson) με δικο του νουμερο.
Στο γραφειο Β υπαρχει μονο pc όπου εχω εγκαταστησει το φαξ των windows. Η συνδεση γινεται με φαξ/μοντεμ (US Robotics 5631).

Θελω να κανω εκτροπη να ερχονται στο γραφειο Β τα φαξ του γραφειου Α.

Φαξ στο γραφειο Β ερχονται κανονικα (δουλευει σωστα δηλαδη το μοντεμ/φακ και το προγραμματ φαξ των windows) αλλα δεν μπορω με τιποτα να κανω την εκτροπη.

Ευχαριστω και σορρυ για το μπερδεμα

tsorbi
25-05-09, 10:13
Από το Γραφείο Α:*21*Νούμερο Γραφείου Β#.
Μιλάμε για ΟΤΕ Άμεση Εκτροπή.

ChristinaVen
25-05-09, 10:38
Αυτο εχω κανει αλλα δεν δουλευει με τιποτα.

tsorbi
25-05-09, 10:51
Και τα 2 νούμερα είναι ΟΤΕ;
Ο αριθμός Α έχει δυνατότητα εκτροπής;

emeliss
25-05-09, 11:47
Βγάλε την γραμμή Β από τον Η/Υ και βάλε ένα απλό τηλέφωνο. Κάλεσε το Α από το κινητό σου. Χτυπάει το Β;

ChristinaVen
25-05-09, 12:29
Ναι, και τα δυο νουμερα ειναι ΟΤΕ.

Ναι, οταν δεν ειναι τα φαξ στην μεση δουλευει η εκτροπη.

ipo
25-05-09, 16:03
Αυτό κι αν είναι παράξενο. Δίνει την εντύπωση ότι ο ΟΤΕ περνάει από κάποιο φίλτρο τα τηλεφωνήματα κατά την εκτροπή και κόβει τα fax. Ίσως να αλλάζει το dial tone και να μην το υποστηρίζει το fax του υπολογιστή σου.

Στη θέση σου θα δοκίμαζα να κουβαλήσω το αναλογικό fax από το γραφείο Α στο γραφείο Β, μήπως και κάνω έτσι τη δουλειά μου. Ποτέ δεν ξέρεις...

emeliss
25-05-09, 17:19
Δεν γίνεται να κόβει. Τηλεφωνική κλήση είναι. Αν στην άλλη άκρη υπάρχει τηλέφωνο, modem, φαξ, video server κλπ δεν έχει καμία διαφορά γιατί δεν ξέρει και δεν τον ενδιαφέρει να ξέρει τι υπάρχει.

Κάτι άλλο παίζει. Εξάλλου η φίλη μας λέει πως η εκτροπή δουλεύει αλλά δεν ανοίγει το modem...

Ο υπολογιστής είναι ρυθμισμένος να ανοίγει την λήψη από το πρώτο χτύπημα;

ipo
25-05-09, 17:35
Αν στην άλλη άκρη υπάρχει τηλέφωνο, modem, φαξ, video server κλπ δεν έχει καμία διαφορά γιατί δεν ξέρει και δεν τον ενδιαφέρει να ξέρει τι υπάρχει.
Κάτι άλλο παίζει. Εξάλλου η φίλη μας λέει πως η εκτροπή δουλεύει αλλά δεν ανοίγει το modem...
Έχεις παρατηρήσει ότι όταν γίνεται εκτροπή αλλάζει ο τόνος που ακούει ο καλών; Ίσως αντίστοιχα αλλάζει και ο τόνος που δέχεται ο καλούμενος και να είναι ασύμβατος με το fax-modem.

Η συμπεριφορά πάντως είναι μη αναμενόμενη. Έχουμε δύο επιλογές:
1) Να μάθουμε πώς υλοποιείται τεχνικά η εκτροπή, ώστε να καταλάβουμε την απρόσμενη συμπεριφορά σε σχέση με απευθείας κλήση.
2) Να αντιμετωπίσουμε την κατάσταση ως black box, παρατηρώντας τη συμπεριφορά της με διάφορες δοκιμές.

Μέχρι να μπει στο νήμα κάποιος τεχνικός του ΟΤΕ, μόνο ο δεύτερος τρόπος μπορεί να υλοποιηθεί από εμάς.

karetsos
25-05-09, 17:44
ερώτηση: το fax στον υπολογιστή δέχεται κανονικά κλήσεις fax όταν αυτές γίνονται απευθείας σε αυτό (όχι μέσω εκτροπής από την άλλη γραμμή);

ipo
25-05-09, 17:47
ερώτηση: το fax στον υπολογιστή δέχεται κανονικά κλήσεις fax όταν αυτές γίνονται απευθείας σε αυτό (όχι μέσω εκτροπής από την άλλη γραμμή);
Έχει απαντήσει ήδη καταφατικά:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2838593&postcount=5

karetsos
25-05-09, 17:52
Έχει απαντήσει ήδη καταφατικά:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2838593&postcount=5


έχεις δίκιο, δεν το διάβασα καλά.

Άρα: Η κλήση πηγαίνει στον αριθμό Α -> εκτρέπεται άμεσα στον αριθμό Β -> εκεί προωθείται στο φαξ του υπολογιστή, το οποίο απαντάει, αλλά δεν μπορεί να κάνει το handshake;

Μήπως υπάρχει προεπιλογή φορεά στον αριθμό Α; μήπως λεω....

emeliss
25-05-09, 17:58
Έχεις παρατηρήσει ότι όταν γίνεται εκτροπή αλλάζει ο τόνος που ακούει ο καλών; Ίσως αντίστοιχα αλλάζει και ο τόνος που δέχεται ο καλούμενος και να είναι ασύμβατος με το fax-modem.
Το detect dial tone στο fax του καλών λογικά είναι απενεργοποιημένο, οπότε δεν εξετάζει τίποτα στην γραμμή. Απλά περιμένει να ανοίξει η γραμμή και να στείλει.

Στον καλών βγάζει κάποιο μήνυμα ή απλά το fax του επαναλαμβάνει την κλήση;

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 4 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μήπως υπάρχει προεπιλογή φορεά στον αριθμό Α; μήπως λεω....
βάλε επίσης μήπως έχει φραγή εξερχομένων, μήπως είναι απλήρωτο...Βέβαια λέει με βεβαιότητα ότι η εκτροπή δουλεύει...

tsorbi
25-05-09, 18:02
Ας το δούμε σαν τηλέφωνα:
1.Βγάζουμε εξω και τα 2 Fax.
2.Συνδέουμε 2 τηλεφωνικές συσκευές.
3.Βάζουμε εκτροπή απο την τηλεφ.συσκευή Α(Fax) στην τηλεφ.συσκευή Β(Pc).
4.Καλούμε απο ενα αλλο τηλέφωνο την τηλεφ.συσκευή Α(Fax).
5.Χτυπά η τηλεφ.συσκευή Β(Pc) και μιλάμε;

ipo
25-05-09, 18:17
Ας το δούμε σαν τηλέφωνα:
1.Βγάζουμε εξω και τα 2 Fax.
2.Συνδέουμε 2 τηλεφωνικές συσκευές.
3.Βάζουμε εκτροπή απο την τηλεφ.συσκευή Α(Fax) στην τηλεφ.συσκευή Β(Pc).
4.Καλούμε απο ενα αλλο τηλέφωνο την τηλεφ.συσκευή Α(Fax).
5.Χτυπά η τηλεφ.συσκευή Β(Pc) και μιλάμε;
Κι αυτό απαντήθηκε ήδη:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2838821&postcount=10

Καλό θα ήταν να διαβάζουμε όλο το νήμα πριν γράψουμε, ώστε να μην επαναλαμβανόμαστε.



Το detect dial tone στο fax του καλών λογικά είναι απενεργοποιημένο, οπότε δεν εξετάζει τίποτα στην γραμμή. Απλά περιμένει να ανοίξει η γραμμή και να στείλει.
Δεν εξετάζω το τι ακούει το fax που καλεί. Απλά ανέφερα ότι στην περίπτωση εκτροπής μεταβάλλεται ο ήχος που ακούει ο καλών. Αντίστοιχα θα μπορούσε να μεταβάλλεται και ο τόνος που λαμβάνει ο αποδέκτης της κλήσης. Όπως η μία συμπεριφορά είναι μη αναμενόμενη, έτσι θα μπορούσε να συμβαίνει και η τελευταία.

emeliss
25-05-09, 18:23
Ο αποδέκτης λαμβάνει τον κλασσικό τόνο κλήσης.

nongrata
25-05-09, 18:34
Κοπέλα μου κάνε ένα πείραμα. Πάρε τη μηχανή του φαξ από τη γραμμή Α και βάλε τη στη γραμμή Β. Αν δουλεύει πάει να πει ότι φταίει ο υπολογιστής σου ή το μοντεμ σου. Αν όχι τότε την ψάχνεις μέσω ΟΤΕ.

ipo
25-05-09, 18:36
Ο αποδέκτης λαμβάνει τον κλασσικό τόνο κλήσης.
Αν είναι σωστός ο ισχυρισμός σου, τότε θα πρέπει να μας πει η ενδιαφερόμενη ότι το μόντεμ της στο γραφείο Β, ανοίγει τη γραμμή. Δηλαδή ότι η διαδικασία χωλαίνει στο handshake ή πιο μετά.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 1 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κοπέλα μου κάνε ένα πείραμα. Πάρε τη μηχανή του φαξ από τη γραμμή Α και βάλε τη στη γραμμή Β. Αν δουλεύει πάει να πει ότι φταίει ο υπολογιστής σου ή το μοντεμ σου. Αν όχι τότε την ψάχνεις μέσω ΟΤΕ.
Κι αυτό το είπαμε... :lol: Έλεος πια με αυτούς που βαριούνται να διαβάσουν. :down:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2839249&postcount=11
Αν και αυτό δεν αποδεικνύει ότι φταίει το modem, αφού λειτουργεί χωρίς εκτροπή. Απλά δίνει μία λύση.

emeliss
25-05-09, 19:00
Κι αυτό το είπαμε... :lol: Έλεος πια με αυτούς που βαριούνται να διαβάσουν.
Μην είσαι τόσο απόλυτος. Σε περίεργες περιπτώσεις εύκολα μπορεί να χαθεί κάτι στην μετάφραση.

nongrata
25-05-09, 21:10
Αν είναι σωστός ο ισχυρισμός σου, τότε θα πρέπει να μας πει η ενδιαφερόμενη ότι το μόντεμ της στο γραφείο Β, ανοίγει τη γραμμή. Δηλαδή ότι η διαδικασία χωλαίνει στο handshake ή πιο μετά.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 1 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κι αυτό το είπαμε... :lol: Έλεος πια με αυτούς που βαριούνται να διαβάσουν. :down:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2839249&postcount=11
Αν και αυτό δεν αποδεικνύει ότι φταίει το modem, αφού λειτουργεί χωρίς εκτροπή. Απλά δίνει μία λύση.
Εννοώ να το βάλει στη γραμμή με εκτροπή.

ChristinaVen
26-05-09, 09:56
Ευχαριστώ για την προσπάθεια παιδιά.

Επειδη εχω δοκιμάσει όλους τους τρόπους να κάνω την εκτροπή νομίζω (χωρίς να έχω τεχνικές γνώσεις) ότι όταν κάνω εκτροπή το φαξ από το γραφείο Α να πηγαίνουν στο νούμερο του γραφείου Β, στην δοκιμή,(στέλνω φαξ απο σημείο Γ στο γραφείο Α να δω αν θα έρθει στο γραφείο Β), το φαξ/μοντεμ καταλαβαίνει την κλήση αλλά την απορύπτη (βγαζει ένα "ανεπανόρθωτο λάθος" ως μήνυμα στην κατάσταση των εισερχομένων φαξ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.