PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet noplay



grausam
22-05-09, 17:02
Είμαι πελάτης της 4net από τον Οκτώβριο του 2007 με πακέτο 2play (ΟΤΕ Ερμού Θεσσαλονίκη).

Από την πρώτη στιγμή όλα λειτούργησαν χωρίς κανένα πρόβλημα και ο ρούτερ (Siemens) συγχρονίστηκε στα 22.000 kbps (η απόστασή μου από τον ΟΤΕ είναι μικρότερη του ενός χιλιομέτρου).

Ένα χρόνο μετά ξεκίνησαν αποσυνδέσεις. Σε δοκιμές σε συνεργασία με τους τεχνικούς της 4net φάνηκε ότι υπάρχει βραχυκύκλωμα στο σπίτι. 3 από τις 4 τηλεφωνικές συσκευές φάνηκε να δημιουργούν πρόβλημα στη γραμμή (όλες με φιλτράκια). Άλλαξα όλα τα καλώδια που συνδέονταν οι συσκευές και ο ρούτερ και μετά από ένα μήνα ταλαιπωρίας το πρόβλημα λύθηκε. Ο ρούτερ πλέον συγχρονιζόταν στα 17.000 kbps ενώ η 4net αύξησε στο SNRMargin από 6,5 σε 10. Αφού όλα δούλευαν ήμουν ευχαριστημένος και ας έπεσε η ταχύτητα. Με το DMT Tool κατάφερνα να την ανεβάσω. Στην πορεία ξαναχρησιμοποίησαν δύο από τις συσκευές που μου έβγαλαν άχρηστες και δεν είχα πρόβλημα.

Πριν από ένα μήνα οι αποσυνδέσεις ξεκίνησαν ξανά. Νέα τεστ για βραχυκύκλωμα, αποσύνδεσα οριστικά τις προβληματικές συσκευές και έβαλα το ρούτερ απευθείας στην πρίζα του τηλεφώνου χωρίς να μεσολαβεί splitter.

Κάποιες στιγμές της ημέρας έχω σύνδεση για κανένα μισάωρο με μέγιστο συγχρονισμό στα 14.000 kbps. Από κει και πέρα συνεχείς αποσυνδέσεις. Συνεχείς επανεκκινησεις του ρούτερ μήπως και καταφέρω αν στέιλω ένα email. Η ταχύτητα που συγχρονίζεται πέφτει διαρκώς και φθάνει τα 1000 kbps. Το upload πέφτει στα 450 kbps!

Σε όλο το διάστημα που αντιμετωπίζω πρόβλημα το DMT Tool μου δίνει διαγράμματα που με βάση άρθρο που είδα στο φόρουμ δε φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα σοβαρών παρεμβολών στη γραμμή μου. ΟΙ τεχνικοί της 4net δεν μου είπαν τι μέλει γενέσθαι, απλά ότι το γεγονός ότι το upload έχει πέσει είναι πρόβλημα. Τίποτα περισσότερο. Δοκίμασα και με άλλο ρούτερ ολοκαίνουριο (Siemens) και τίποτα. Oι της 4net μου είπαν ότι οι ρούτερ της Siemens και της Thomson έχουν τις λιγότερες αποσυνδέσεις.

Σήμερα έκανα αίτηση επιστροφής στον Ο.Τ.Ε. Ζήτησα ConnX στα 2 Mbit και μάλιστα αορίστου χρόνου με το φόβο μήπως έχω διακοπές στη σύνδεση, οπότε να φύγω και από εκεί. Δεν επέλεξα μεγαλύτερη ταχύτητα (πχ. πακέτο 8 Μbit) μήπως και δεν δουλέψει.

Τελικά τι γίνεται; Θα έχω τα ίδια προβλήματα στον ΟΤΕ ή όχι; Τι παιχνίδι παίζεται με το ADSL; Οι θεωρίες συνωμοσίας που ακούγονται πέτυχαν και μένα; Μήπως το πρόβλημα εντοπίζεται στις εγκαταστάσεις του ΟΤΕ και εκεί η εταιρεία δεν έχει τεχνικούς να το διορθώσουν;Παλιότερα είχα HOL (απλό ADSL over PSTN και όχι ADSL2+) χωρίς κανένα πρόβλημα και κυριολεκτικά χωρίς καμία αποσύνδεση.

Με μισή καρδιά υπέγραψα την αίτηση στον ΟΤΕ αλλά δε γινόταν, αφού το ADSL το χρειάζομαι και για τη δουλειά μου.

Επισυνάπτω εικόνες της γραμμής μου όπως την κατέγραψε το DMT Tool. Η πρώτη δείχνει πώς ξεκίνησε ο συγχρονισμός (η σύνδεση κράτησε 2 λεπτά) και η επόμενη καταγράφει κάποια από τις συνδέσεις που ακολουθούν.

56697

56698

56699

spirosta
22-05-09, 17:14
Παρόμοια προβλήματα και εγώ... Το πρωί στα 16 το απόγευμα στα 10. Χθες το βραδάκυ ήμουν για άλλη μία φορά χωρίς τηλέφωνο. Αποφάσισα και μέσα στην εβδομάδα θα πάω μια βολτίτσα από τον ΟΤΕ για επιστροφή εκεί στα 8Mb.

Αυτά. Είμαι σχεδόν δύο χρόνια. Τους τελευταίους 6 μήνες έχω χάλια ταχύτητες, όπως πάντα σε κάθε μεγάλη γιορτή δεν έχω τηλέφωνο, οι αποσυνδέσεις είναι ανάλογα τα κέφια. Θα ξαναδοκιμάσω τον ΟΤΕ σε μεγαλύτερες πλέον ταχύτητες.

andreas72
22-05-09, 18:10
Χθες το βραδάκυ ήμουν για άλλη μία φορά χωρίς τηλέφωνο.


ο οτε είναι απλά εγγύηση, εγώ είμαι χρονια, εννοείτε ότι ποτε δεν μένεις από τηλέφωνο,και ποτε δεν κόβετε το adsl.( προσωπική εμπειρία).. τώρα το τι ταχύτητα θα έχεις είναι σχετικό, γιατί παίζουν πολλά ρολο.είναι γνωστά άλλωστε.
το μονο κακό που έχει ο ΟΤΕ είναι τα ευρώπουλα,τα χρονια περνάνε ο γιος μου μεγάλωσε,και μιλάει με τις ώρες στο τηλέφωνο + και η γυναικα και έτσι έρχεται ο λογαριασμός 140-150-160 euro, σε μια δύσκολη εποχή.
τα διπλάσια σχεδόν.....αυτός είναι και ο λόγος που έκανα αίτηση για 4net, θα κάνω μια δοκιμη, και αν τα προβλήματα είναι πολλά.... ξανά πίσω στο κων-x.

[Insomniac]
22-05-09, 19:31
Αφού η αίτηση έχει προχωρήσει, το τι θα γίνει θα το δεις εντός ημερών. Αν το θέμα είναι καλωδιακό το πρόβλημα θα παραμείνει, αλλά μπορεί να μη δημιουργεί ιδιαίτερους μπελάδες λόγω της χαμηλής ταχύτητας που επέλεξες.

ardi21
22-05-09, 19:42
ο οτε είναι απλά εγγύηση, εγώ είμαι χρονια, εννοείτε ότι ποτε δεν μένεις από τηλέφωνο,και ποτε δεν κόβετε το adsl.( προσωπική εμπειρία).. τώρα το τι ταχύτητα θα έχεις είναι σχετικό, γιατί παίζουν πολλά ρολο.είναι γνωστά άλλωστε.
το μονο κακό που έχει ο ΟΤΕ είναι τα ευρώπουλα,τα χρονια περνάνε ο γιος μου μεγάλωσε,και μιλάει με τις ώρες στο τηλέφωνο + και η γυναικα και έτσι έρχεται ο λογαριασμός 140-150-160 euro, σε μια δύσκολη εποχή.
τα διπλάσια σχεδόν.....αυτός είναι και ο λόγος που έκανα αίτηση για 4net, θα κάνω μια δοκιμη, και αν τα προβλήματα είναι πολλά.... ξανά πίσω στο κων-x.

Γι'αυτο υπαρχει το connx-talk που με 14.90 εχεις απεριοριστες κλησεις σε σταθερα;)

gdscream
23-05-09, 02:21
Πιστεύω οτι φταίει το δίκτυο της forthnet. Και σε μενα έπεσε ο συγχρονισμός από απο 12Μβιτ σε 8,5 μβιτ. Εκανα αιτηση στην On telecoms. Θα δείξει...

Πάντως βλέπω όλο και περισσότερο κόσμο να διαμαρτύρεται για μείωση συγχρονισμού.

hel
23-05-09, 08:55
Πιστεύω οτι φταίει το δίκτυο της forthnet. Και σε μενα έπεσε ο συγχρονισμός από απο 12Μβιτ σε 8,5 μβιτ. Εκανα αιτηση στην On telecoms. Θα δείξει...

Πάντως βλέπω όλο και περισσότερο κόσμο να διαμαρτύρεται για μείωση συγχρονισμού.

Σε αυτό το thread αναφέρονται πολλά διαφορετικά προβλήματα που συγχέονται μεταξύ τους.
Τι διάγραμμα έχεις από το DMT tool ?

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 3 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Παρόμοια προβλήματα και εγώ... Το πρωί στα 16 το απόγευμα στα 10. Χθες το βραδάκυ ήμουν για άλλη μία φορά χωρίς τηλέφωνο. Αποφάσισα και μέσα στην εβδομάδα θα πάω μια βολτίτσα από τον ΟΤΕ για επιστροφή εκεί στα 8Mb.

Αυτά. Είμαι σχεδόν δύο χρόνια. Τους τελευταίους 6 μήνες έχω χάλια ταχύτητες, όπως πάντα σε κάθε μεγάλη γιορτή δεν έχω τηλέφωνο, οι αποσυνδέσεις είναι ανάλογα τα κέφια. Θα ξαναδοκιμάσω τον ΟΤΕ σε μεγαλύτερες πλέον ταχύτητες.

Tι στοιχεία γραμμής έχεις;
Αν ισχύουν αυτά που βλέπω στο προφίλ σου, έχεις θόρυβο στη γραμμή .
Δεν φταίει ο πάροχος για τις αποσυνδέσεις.

Τώρα αυτό που λες ότι πέφτει το τηλέφωνο, δεν το έχει πει άλλος από Καλλιθέα. Τι σου λένε οι τεχνικοί για το τηλέφωνο; Είναι λίγο απίθανο να πέφτει σε κάθε γιορτή (υπονοείς ότι φταίει ο φόρτος του δικτύου) γιατί θα το είχαν παρατηρήσει πολλοί από το κέντρο σου και θα το ανέφεραν εδώ.

JULIANIK
23-05-09, 09:35
Είμαι πελάτης της 4net από τον Οκτώβριο του 2007 με πακέτο 2play (ΟΤΕ Ερμού Θεσσαλονίκη).
Φιλε σε καταλαβαινω απολυτα.
Μπορει να ειμαστε και γειτονες. Μπηκα στο "ιδιοκτητο" 1 μηνα πριν απο σενα, αφου με ταλαιπωρησαν 3 ολοκληρους μηνες μεχρι να συνδεθω. (Διαπιστωμενη η ευθυνη τους σ'αυτο).

Συγχρονισμος αρχικα στα 21.500 και ταχυτητες σταθερα στα 2.250 Kb/s
Mεσα στο πρωτο 3μηνο σταθεροποιηθηκα στα 20.400 και το download στα 2.170 Kb/s

O πρωτος χρονος περασε σχετικα καλα, με σταθερο συγχρονισμο και λιγες αποσυνδεσεις.
Απο τα τελη Ιανουαριου φετος αρχισαν τεραστια προβληματα, με συγχρονισμο στα 2-3Mbit, απιθανο θορυβο στο τηλ, αποσυνδεσεις βροχη (και σιγουρες οταν χτυπουσε το τηλ.)
3,5 εβδομαδες να περιμενω το τεχνικο τους, και ξαφνικα την προηγουμενη του ραντευου η γραμμη γινοταν κρυσταλλο, κι απο τα 2Mbit πηγαινε στα 20 (!!!)
Συμπτωση την πρωτη φορα... :whistle:
Καρασυμπτωση τη δευτερη... :hmm:
Δε με χεζ... ρε Νταλαρα την τριτη! :mad:
Φυσικα στο τσακ ακυρωνα το ραντευου για να μη με γδαρουν κι απο πανω.
(τις απανωτες αυτες συμπτωσεις, δεν τις σχολιαζω περισσοτερο........)
Κανα 10ημερο εφτιαχνε η γραμμη, και ξανα το ιδιο μετα.

Απο μεσα Ιανουαριου μεχρι Απριλιο αυτη η κατασταση.
Δηθεν εφταιγε το σπλιτερ, το ρουτερ, η καλωδιωση, η τηλ. συσκευη κλπ...

Τωρα εχω 1,5 μηνα χωρις προβληματα, (με τον ιδιο ακριβως εξοπλισμο και χωρις να ερθει τεχνικος)
κι εκει που ειπα να παρω μια ανασα, αρχισαν τα προβληματα με τα καταρρεοντα κυκλωματα, σε συνεχη βαση.
Το επιπλεον κοστος τελικα, ηταν η περαιτερω μειωση συγχρονισμου κατα 1Mbit.

Νομιζω οτι με τις γνωστες μπουρδες τους, σε επεισαν οτι φταιει η γραμμη σου
για να καλυψουν τα προβληματα που εχουν (και εχουμε).
Εστω κι αν ευθυνεται ο ΟΤΕ για το χαλι του "ιδιοκτητου" φορθνετ,
και τα βραχυκυκλωματα στα καφαο, παλι προβλημα φορθνετ ειναι, αφου δε μπορουν να το αντιμετωπισουν.
3,5 βδομαδες περιμενα τον τεχνικο τους την πρωτη φορα, 2,5 τη δευτερη!
ο ΟΤΕ σου λεει μετα...

Αν επελεξες το πακετακι των 2Mbit του ΟΤΕ λογω κοστους, παω πασο.
Αν ομως το εκανες επειδη πηρες ως μετρο συγκρισης το νο-πλέι που ειχες, δεν εκανες καλα.
Στη θεση σου θα επελεγα 24αρα, και θα περιμενα καλυτερα νουμερα κι απο αυτα που ειχες το 2007 στη φορθνετ.
Αλλωστε αν τυχον δεν τραβαει η γραμμη σου, γυρνας σε χαμηλοτερα πακετα.
Δες αν προλαβαινεις να το πας σε 24αρα. Κριμα ειναι...

Γιατι δεν εφυγα εγω ακομα;
Πρωτον ειναι το κοστος. Με 50-53ευρω στο economy, τη βγαζω το 2ημηνο.
2oν, όταν και όποτε... λειτουργει η φορθνετ, αγγιζω με τα ζορια τα 1,9Mb/s.
Αν αρχισουν βεβαια παλι τα ιδια με συγχρονισμο στο ναδιρ και αποσυνδεση ανα 30", ουτε το σεντ μου δε θα ξαναδουν.

Εκανες πολυ καλα που εφυγες αφου αντεχεις το κοστος.
Αλλωστε η κατασταση δειχνει οτι η φορθνετ θα αφησει εμας, πριν την αφησουμε εμεις.

grausam
24-05-09, 10:08
Απαντω καθυστερημένα γιατί πλεόν συνδέομαι μόνο για λίγα λεπτά μέσα στο 24ωρο.

Δεν επέλεξα να έρθει τεχνικός της εταιρείας στην πολυκατοικία γιατί μου είπαν ότι αν το πρόβλημα δεν είανι στο βρόγχο αλλά στο διαμέρισμα πληρώνω 60 ευρώ για την πρώτη ώρα και δε θυμάμαι τι για τις επόμενες. Και ποιος θα μου εγγυηθεί ότι δε θα ρίξουν το πρόβλημα σε μένα για να δικαιλογήσουν τη μετακίνηση;

Όσο για τον ΟΤΕ με σύμβαση αορίστου χρόνου (καταβολή 41 ευρώ τελών σύνδεσης ADSL) μπορείς να φύγεις όποτε θες χωρίς να περιμένεις να περάσει το 12μηνο. Το κόστος της 24άρας το βρίσκω υπερβολικό (σε σχέση με τον αντωγωνισμό). Αν όλα παν καλά βλέπω να καταλήγω 8άρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.