PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλαίσιο και πιστωτικό



Cris Director
22-05-09, 17:05
Έστω ότι λόγω επιστροφής ενός προϊόντος σου δίνουν ένα πιστωτικό κουπόνι της αξίας του προϊόντος,
όπως τουλάχιστον συνηθίζεται στο κατάστημα.

Αν πας στη συνέχεια και αγοράσεις κάτι πολύ φθηνότερο (1/10 αξίας) σου δίνουν πίσω σαν ρέστα μετρητά?

Είμαι σχεδόν σίγουρος, απλά επιβεβαιώστε εφόσον έχετε προσωπική εμπειρία.

BigBlack
22-05-09, 17:08
Οχι βέβαια! Σου κόβουν πιστωτικό για το υπόλοιπο...

Cris Director
22-05-09, 17:13
Έχεις προσωπική εμπειρία συγκεκριμένα για το Πλάισιο?

Οπότε ίσως να γινόταν παλιότερα και το είχα ακούσει, ενώ τώρα να άλλαξαν τα πράγματα και να μη δίνουν μετρητά.
Ή ίσως να ισχύει μόνο αν αγοράσεις κάτι κοντινό στην τιμή (9/10 αξίας ας πούμε).

Gordito
22-05-09, 17:16
Φυσικα και δε δινυον μετρητα, αλλιως θα σου εδιναν μετρητα απο την αρχη και δε θα εκοβαν πιστωτικο.

BigBlack
22-05-09, 17:18
Eχω πάρει χρήματα πίσω, κατόπιν συμφωνίας όμως, όχι μετά την έκδοση πιστωτικού. Στο πιστωτικό που έχει κοπεί κατά καιρούς αγόραζα άλλα προιόντα μέχρι την εξόφλησή του. Περίμενε όμως απαντήσεις κι άλλων, το Πλαίσιο κατά καιρούς κάνει διάφορα κουλά.

Cris Director
22-05-09, 17:19
Από την άλλη όμως, γιατί ισχύει ότι αν πας να αλλάξεις κάτι που έχεις αγοράσει, όπως έναν σκληρό δίσκο, με έναν πάλι σκληρό δίσκο αλλά φθηνότερο, σου δίνουν πίσω την διαφορά? Αυτό ισχύει σίγουρα γιατί το έχω κάνει κάποιες φορές.
Αλλά μάλλον θα ισχύει, ότι εφόσον η διαφορά είναι μικρή, μόνο τότε σου επιστρέφουν χρήματα.

john_who
22-05-09, 19:58
Αν κάνεις λίγη μουρμούρα, ή αν πάρεις στο 800 11 12345 και συνεννοηθείς θα πάρεις πίσω τα χρήματά σου, απλά δεν σου δίνουν την δυνατότητα επιστροφής χρημάτων για να μείνει πιστωτικό και να έχουν εμπορικό κέρδος...

Patentman
22-05-09, 20:56
Να απαιτησεις επιστροφη χρηματων.
Δεν υπαρχει κανενα νομικο υποβαθρο που να τους δικαιωνει σε περιπτωση παρακρατησης χρηματων.

Αν και συνηθως δεν το κανω μιας και τα ποσα ειναι μικρα.
Μια φορά ομως το εκανα, και φυσικα πηρα πισω τα χρηματα μου.

Cris Director
22-05-09, 21:02
Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει κανένα τέτοιο θέμα με το Πλαίσιο.
Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το Πλαίσιο, για να μην πω υπερικανοποιημένος, μιας και με έχει βοηθήσει στο παρελθόν, παρέχοντάς μου δωρεάν μηχάνημα για μοντάζ. Φυσικά επιστράφηκε μετά.

Απλά μια ερώτηση κάνω στο forum.

Οπότε είχα λανθασμένη γνώση, μάλλον λόγω αυτών που προανέφερα στα μηνύματά μου.

alexandrozz
22-05-09, 21:52
Να απαιτησεις επιστροφη χρηματων.
Δεν υπαρχει κανενα νομικο υποβαθρο που να τους δικαιωνει σε περιπτωση παρακρατησης χρηματων.

Αν και συνηθως δεν το κανω μιας και τα ποσα ειναι μικρα.
Μια φορά ομως το εκανα, και φυσικα πηρα πισω τα χρηματα μου.

Απλά να επιβεβαιώσω κι εγώ ότι έχω διαβάσει το παραπάνω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.