PDA

Επιστροφή στο Forum : Να φύγω από τον ΟΤΕ?



Σελίδες : [1] 2

bebis19
22-05-09, 17:52
ειμαι συνδρομητησ του οτε και ενω ειχα συνδεση 8mb λογο συχνων αποσυνδεσεων την εκαναν στα 2. αν φυγω και παω πχ στη forthnet θα μπορω να εχω πανω απο 2 και χωρισ αποσυνδεσεισ?

........Auto merged post: bebis19 πρόσθεσε 37 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

μου ειπαν οτι εχο αποσυνδεσεισ λογο θορυβου και αποστασησ απο το dslam. για αυτο ροταω αν θα μπορο να εχω μεγαλθτερη ταχυτητα με μικροτερο κοστοσ γιατι ο οτε δεν παιζεται.

Johnsin
22-05-09, 18:24
Εγώ πάντως θα πήγαινα στην forthnet για δοκιμή και ένα είναι σίγουρο,ακόμα και να μην πιάσεις την επιθυμητή ταχύτητα τα χρήματα είναι λιγότερα.
Άρα πάλι στο κέρδος είσαι.

bebis19
22-05-09, 18:49
σε αυτο δεν εχεισ αδικο αλλα σκεφτομαι μηπωσ ειναι χειροτερα. το να ειναι το ιδιο δδεν θα με πειραζε αλλα δεν ξερω αν παιζει κατι ρολο που δεν το ξερω οπως και αν η αποσταση σημαινει οτι δεν μπορω να εχω καλητερη και μεγαλυτερη συνδεση

Johnsin
22-05-09, 18:55
Στην περιοχή σου η Forthnet τι γραμμή σου δίνει?
και καλά να μην παίζει από τα 74 ευρώ αν πέσεις στα ~40 το δίμηνο κακά είναι?

agrelaphon
22-05-09, 19:07
ειμαι συνδρομητησ του οτε και ενω ειχα συνδεση 8mb λογο συχνων αποσυνδεσεων την εκαναν στα 2. αν φυγω και παω πχ στη forthnet θα μπορω να εχω πανω απο 2 και χωρισ αποσυνδεσεισ?
...

http://www.youtube.com/watch?v=qiKqPizjwWM&feature=related :cool:

paraskdi
22-05-09, 19:08
ειμαι συνδρομητησ του οτε και ενω ειχα συνδεση 8mb λογο συχνων αποσυνδεσεων την εκαναν στα 2. αν φυγω και παω πχ στη forthnet θα μπορω να εχω πανω απο 2 και χωρισ αποσυνδεσεισ?

........Auto merged post: bebis19 πρόσθεσε 37 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

μου ειπαν οτι εχο αποσυνδεσεισ λογο θορυβου και αποστασησ απο το dslam. για αυτο ροταω αν θα μπορο να εχω μεγαλθτερη ταχυτητα με μικροτερο κοστοσ γιατι ο οτε δεν παιζεται.

Κέρδος από ταχύτητα δεν υπάρχει καμία περίπτωση.
Ίσως τα πράγματα να γίνουν και χειρότερα λόγω προβλημάτων της forthnet.
Περίμενε καλύτερα να δεις πως θα πάει με τον διπλασιασμό ταχύτητας απο ΟΤΕ.
Το μόνο κέρδος από αυτήν την αλλαγή είναι το κόστος.

Lagman
22-05-09, 19:12
δεν είναι μόνο τα χρήματα κατά την γνώμη μου είναι και αλλά πράγματα που πρέπει να υπολογίζουμε .
Έτσι την "πατάνε" αρκετοί συνδρομητές ,πάνε σε άλλο πάροχο με κριτήριο επιλογής "είναι φθηνότερα" και συναντάνε ένα σωρό προβλήματα με αποτέλεσμα να ταλαιπωρηθούν τόσο πολύ που πληρώνουν για διακοπή κλπ κλπ
Δεν λέω τώρα τελευταία φαίνεται σαν να έχει στρώσει η forthnet και το καλοκαίρι θα κυλήσει ομαλά όσον αφορά την διασύνδεση με το εξωτερικό , αλλά η FORTHnet δεν είναι ΟΤΕ και η τηλεφωνία της FORTHnet είναι voip δηλαδή καμία σχέση .
Στην forthnet είναι αρκετά συχνό φαινόμενο να έχεις "βραχυκύκλωμα" από τηλεφωνικές συσκευές που λειτουργούσαν άψογα στον ΟΤΕ κλπ κλπ

Εγώ προτείνω να πας στην FORTHnet να δοκιμάσεις και να μας πεις την εμπειρία σου bebis19 αλλά αν ήμουν στην θέση σου δεν θα άλλαζα πάροχο.
Η καλύτερα να πεις έχω αυτές τις απαιτήσεις από τον πάροχο ποια είναι η καλύτερη επιλογή για τις απαιτήσεις μου ;

Πχ Εγώ θέλω να έχω όσο το δυνατόν λιγότερο lag στα online games και την καλύτερη τηλεφωνία έτσι επέλεξα ΟΤΕ γιατί σε σύγκριση με άλλους παροχους είναι ο καλύτερος σε αυτά.

Αν δεν έχεις απαιτήσεις και θες πχ μόνο να κατεβάζεις torrents να βλέπεις καμιά σελίδα καλή είναι και η forthnet.

karetsos
22-05-09, 19:21
κατά τη γνώμη μου το θέμα είναι τι χρήση κάνεις στο ιντερνετ και πόσο σημαντικό σου είναι.

η ταχύτητα είναι δευτερεύων παράγοντας, αυτό που νομίζω ότι είναι πιο ουσιαστικό είναι η απροβλημάτιστη λειτουργία.

ωστόσο αυτό εξαρτάται από τις δικές σου επιλογές.

γενικά ισχύει (με πολλές εξαιρέσεις):

ΟΤΕ :πιο ακριβός/λίγο πιο σταθερός.

Forthnet: πιο φτηνή/λιγότερη σταθερή.

δυστυχώς ο πειραματισμός θα σου στοιχίσει, γιατί οι εταιρίες ζητάνε 12μήνα συμβόλαια δέσμευσης....:down:

edit: μόλις διάβασα το προηγούμενο post και βλεπω ότι γράφουμε λίγο πολύ τα ίδια....

bebis19
23-05-09, 00:11
και εγω συμφωνω με τα παραπανω κυριως για την σταθεροτητα και κυριως γιατι ασχολουμε με on line game.
σκεφτομαι μηπως ειναι καλητερα να κρατησω οτε για τηλεφωνο και να παω forthnet Μονο για internet?
γινεται αυτο απο που τη στιγμη που η forthnet με καλυπτει για την υπηρεσια της Forthnet 2play?
πως σας φαινεται αυτη η ιδεα. σχετικα με την αναβαθμιση που εκανε ο οτε δεν με πιανει γιατι ειμαι στα 2mb καισε αυτη την ταχυτητα δεν εκανε αναβαθμιση.

terko
23-05-09, 01:44
και εγω συμφωνω με τα παραπανω κυριως για την σταθεροτητα και κυριως γιατι ασχολουμε με on line game.
σκεφτομαι μηπως ειναι καλητερα να κρατησω οτε για τηλεφωνο και να παω forthnet Μονο για internet?
γινεται αυτο απο που τη στιγμη που η forthnet με καλυπτει για την υπηρεσια της Forthnet 2play?
πως σας φαινεται αυτη η ιδεα. σχετικα με την αναβαθμιση που εκανε ο οτε δεν με πιανει γιατι ειμαι στα 2mb καισε αυτη την ταχυτητα δεν εκανε αναβαθμιση.

Φίλε μπέμπη σκέψου εφόσον είσαι στον ΟΤΕ που είναι από πλευράς ποιότητας υπηρεσιών κάποια σκαλοπάτια παραπάνω από τους εναλλακτικούς και έχεις αυτά τα προβλήματα πόσο μάλλον με αυτούς.

Αυτό που λες να πας στη forthnet μόνο για internet και βέβαια γίνεται.

Διάβασες τις απόψεις παραπάνω των φίλων και ειδικότερα του Lagman, η απόφαση είναι δική σου.

britgreek
23-05-09, 01:59
...αλλά η FORTHnet δεν είναι ΟΤΕ και η τηλεφωνία της FORTHnet είναι voip δηλαδή καμία σχέση .



Η τηλεφωνία της forthnet δεν είναι VoIP.

Για όλα τα άλλα +1

Lagman
23-05-09, 03:55
Η τηλεφωνία της forthnet δεν είναι VoIP.

Για όλα τα άλλα +1

Η τηλεφωνία της FORTHnet είναι VOIP δες κανένα λογαριασμό 2play και δες κωδικό προϊόντος ... το λέει ξεκάθαρα VOIP

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 8 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


και κυριως γιατι ασχολουμε με on line game.


Προφανώς δεν έχεις διαβάσει τα παράπονα των συνδρομητών από το section της FORTHnet .

Να στο πω αλλιώς αν κάνεις ένα τηλέφωνο και ρωτήσεις πληροφοριακά την FORTHnet εάν δίνει fastpath η απάντηση που θα πάρεις είναι ότι η πολιτική της εταιρίας είναι να μην δίνει fastpath. Στον ΟΤΕ μόνο και μόνο που έχεις fastpath είναι ένα μεγάλο υπέρ για τα Online games.

Θέλεις μήπως να σου βρω χιλιάδες post που αποδεικνύουν ότι η FORTHnet έχει προβλήματα με τα Ping και δεν την ενδιαφέρουν εφαρμογές ψυχαγωγικού χαρακτήρα όπως αυτή τις αναφέρει...
Θέλεις μήπως να διαβάσεις την καταγγελία των 510 ;

FORTHnet και online gaming απλά δεν συμβαδίζουν .

Να μου πεις on telecoms να σου πω ναι η ontelecoms μόνο και μόνο που σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις ένα σωρό ρυθμίσεις στην γραμμή σου και σου δίνει την δυνατότητα να επιλέγεις fastpath ...

hel
23-05-09, 09:05
ειμαι συνδρομητησ του οτε και ενω ειχα συνδεση 8mb λογο συχνων αποσυνδεσεων την εκαναν στα 2. αν φυγω και παω πχ στη forthnet θα μπορω να εχω πανω απο 2 και χωρισ αποσυνδεσεισ?

........Auto merged post: bebis19 πρόσθεσε 37 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

μου ειπαν οτι εχο αποσυνδεσεισ λογο θορυβου και αποστασησ απο το dslam. για αυτο ροταω αν θα μπορο να εχω μεγαλθτερη ταχυτητα με μικροτερο κοστοσ γιατι ο οτε δεν παιζεται.

Στοιχεία γραμμής από το ρούτερ σου δώσε μας αν θες.
Τι ρούτερ έχεις;

takiskgr
23-05-09, 09:12
ειμαι συνδρομητησ του οτε και ενω ειχα συνδεση 8mb λογο συχνων αποσυνδεσεων την εκαναν στα 2. αν φυγω και παω πχ στη forthnet θα μπορω να εχω πανω απο 2 και χωρισ αποσυνδεσεισ?

........Auto merged post: bebis19 πρόσθεσε 37 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

μου ειπαν οτι εχο αποσυνδεσεισ λογο θορυβου και αποστασησ απο το dslam. για αυτο ροταω αν θα μπορο να εχω μεγαλθτερη ταχυτητα με μικροτερο κοστοσ γιατι ο οτε δεν παιζεται.

Μην κάνεις βλακείεςςςςς........
φιλικά

stef128
23-05-09, 10:06
Αν στο οτε εχεις αποσυνδεσεις τοτε σιγουρα και στους αλλους σε μεγαλυτερη ταχυτητα !!
Τωρα απο θεμα οικονομικου μαλλον για hol σε βλεπω και μονο ιντερνετ !!
Για fast path η on telecoms δινει τα καλυτερα pings αλλα ειναι μονο αθηνα !!
Εφοσον ο οτε δεν μπορει να κανει τιποτα , σιγουρα οχι οι αλλοι , η γραμμη παραμενει η ιδια δεν αλλαζει !! Δεν εχει να κανει με την εταιρια αλλα μονο με την γραμμη (εαν εξαιρεσεις τα προβληματα της forthnet που απο 16 mbps ξαφνικα σου δινει 2,5 ) , το ποσο σηκωνει η γραμμη σου δηλαδη λογο θορυβου και αποστασης απο αστικο οτε κεντρο της περιοχης σου !!
Στην hol θα εχεις σταθεροτητα με μικροτερο κοστος ,αλλα πουθενα μεγαλες ταχυτητες !!

bebis19
23-05-09, 16:42
το router μου einai ena ενσυρματο baudtec που μου το δωσανε δωρο. αλλα μου φεναιτε τελικα με αυτα που μου γραφεται σιγουρα θα το ξανασκεφτω. οταν μπορεσω θα σας δωσω και τα στοιχεια της γραμμης.
thanks. για τα μεχρι τωρα σχολια.

markos26
23-05-09, 17:33
Η τηλεφωνία της forthnet δεν είναι VoIP.

H τηλεφωνία της ForthNet ειναι VoIP. Οι τηλεφωνικοι αριθμοι της αρχιζουν με 211.

Το ειπε και ο LagMan πιο πανω, με πιο επιστημονικό τρόπο ......:p

Vitruvian78
24-05-09, 15:20
Η τηλεφωνία της FORTHnet είναι VOIP δες κανένα λογαριασμό 2play και δες κωδικό προϊόντος ... το λέει ξεκάθαρα VOIP

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 8 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Προφανώς δεν έχεις διαβάσει τα παράπονα των συνδρομητών από το section της FORTHnet .

Να στο πω αλλιώς αν κάνεις ένα τηλέφωνο και ρωτήσεις πληροφοριακά την FORTHnet εάν δίνει fastpath η απάντηση που θα πάρεις είναι ότι η πολιτική της εταιρίας είναι να μην δίνει fastpath. Στον ΟΤΕ μόνο και μόνο που έχεις fastpath είναι ένα μεγάλο υπέρ για τα Online games.

Θέλεις μήπως να σου βρω χιλιάδες post που αποδεικνύουν ότι η FORTHnet έχει προβλήματα με τα Ping και δεν την ενδιαφέρουν εφαρμογές ψυχαγωγικού χαρακτήρα όπως αυτή τις αναφέρει...
Θέλεις μήπως να διαβάσεις την καταγγελία των 510 ;

FORTHnet και online gaming απλά δεν συμβαδίζουν .

Να μου πεις on telecoms να σου πω ναι η ontelecoms μόνο και μόνο που σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις ένα σωρό ρυθμίσεις στην γραμμή σου και σου δίνει την δυνατότητα να επιλέγεις fastpath ...

Είχα Forthnet μέχρι πριν λίγους μήνες. Η τηλεφωνία της είναι POTS και όχι VoIP. Αν ζητήσεις δεύτερη τηλεφωνική γραμμή, τότε εκεί σου δίνει VoIP. Στη HOL είμαι αυτή τη στιγμή με VoIP.

blkik
24-05-09, 16:07
Εγω στην θέση σου θα δοκίμαζα σε ΗΟL και συγκεκριμμένα στο 2play lite με ιnternet στα 6mbps

Δεν μας είπες περιοχή όμως ούτε στατιστικα γραμμής.

Και μην λέτε ανακρίβειες. Και Forthnet και HOL και Tellas δίνουν POTS
H forthnet και η HOL δίνουν και VOIP εξαρτάται απο την περιοχή, αν είναι δεύτερη γραμμή, αν είναι νέα γραμμή κλπ

bebis19
24-05-09, 16:09
Στον ΟΤΕ μόνο και μόνο που έχεις fastpath είναι ένα μεγάλο υπέρ για τα Online games.

τι ακριβως ειναι το fastpath και δεν καταλαβα αν μπορεισ να το ζητας? δηλαδη δεν ειναι standar στην dsl γραμμη?

Georgevtr
24-05-09, 17:12
bebis,pots τηλεφωνία έχω μέσω forthnet,όλα καλά με το τηλέφωνο και το ιντερνετ.Βέβαια είναι η δεύτερη γραμμή στο σπίτι μου(ανενεργός βρόχος γιατί έχω και οτε για επαγγελματικούς λόγους) αλλά δέν έχω δεί καμμία διαφορά σε συνχρονισμό-download κτλπ.

Lagman
24-05-09, 20:30
Στον ΟΤΕ μόνο και μόνο που έχεις fastpath είναι ένα μεγάλο υπέρ για τα Online games.

τι ακριβως ειναι το fastpath και δεν καταλαβα αν μπορεισ να το ζητας? δηλαδη δεν ειναι standar στην dsl γραμμη?



(http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837) Τι είναι το Fast Path και το Interleave ; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837)

Στον ΟΤΕ είναι standar εκτός και αν ζητήσεις IPTV, άλλες εταιρίες όπως η FORTHnet δεν δίνουν .

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 6 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Είχα Forthnet μέχρι πριν λίγους μήνες. Η τηλεφωνία της είναι POTS και όχι VoIP. Αν ζητήσεις δεύτερη τηλεφωνική γραμμή, τότε εκεί σου δίνει VoIP. Στη HOL είμαι αυτή τη στιγμή με VoIP.


1)Γιατί σε όλους του λογαριασμούς αναφέρει κωδικός προϊόντος VOIP ;

2)Γιατί η τηλεφωνία στην FORTHnet έχει υποδεέστερη ποιότητα από αυτή του ΟΤΕ ;

3) Γιατί στην τηλεφωνία της FORTHnet οι ήχοι που περιβάλουν την τηλεφωνική συσκευή δεν ακούγονται καλά ;


Αν δεν κάνω λάθος έχει αποδειχθεί ότι η FORTHnet χρησιμοποιεί συμπίεση στην τηλεφωνία , αν θέλετε να βρω Link.


Όσοι νομίζετε ότι η τηλεφωνία της FORTHnet δεν είναι voip Μπορείτε να διαβάσετε αυτό FORTHnet Ποιότητα τηλεφωνίας (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=214617&highlight=forthnet+voip+pots)

bebis19
25-05-09, 00:07
και εγω παντωσ απο τοι καταλαβα και απο κατι φιλουσ που βαλανε για voip μου λενε.

bebis19
26-05-09, 13:09
ρε παιδες μπορειτε να μου πειτε γιατι ενω μενω πυλαια δεν ανηκω στον οτε πυλαιας η χαριλαου και ανηκω στην τουμπα με αποτελεσμα να ειμαι σε μεγαλη αποσταση και να μην μπορω να εχω μεγαλυτερεσ ταχυτητεσ? μηπως μπορω να αλλαξω κεντρο?

ΔΚΑ
26-05-09, 17:43
Εγώ πάντως που έφυγα, ξαναγύρισα σε 3 μήνες (μετά από άπειρες κλήσεις σε κέντρα βλαβών, ψαξίματα γραμμών κλπ κλπ).

bebis19
26-05-09, 21:38
και εγω τελικα δεν νομιζω να φευγω

reinenuts
26-05-09, 21:45
Έχε υπόψη σου ότι και σε άλλο πάροχο να πας την ίδια απόσταση θα έχεις από το Αστικό Κέντρο (dslam) οπότε και μία από τα ίδια, και θα φας και όλη τη βαβούρα για την αλλαγή παρόχου. Μείνε εκεί που είσαι μέχρι να αξιωθούν να αναβαθμίσουν την περιοχή σου γενικότερα...

bebis19
26-05-09, 23:31
thanks για τισ απαντησεισ σας

Vitruvian78
27-05-09, 04:20
Κι εγώ αυτό πιστεύω. Όταν ακούς για μακρυνές αποστάσεις απο Αστικό Κέντρο και προβληματικές γραμμές, καλό είναι να παραμένεις στον ΟΤΕ. Είναι ο μόνος που μπορεί να σου εγγυηθεί σωστές υπηρεσίες, και είναι ο μόνος που θα αντιμετωπίσει τυχόν βλάβες σε γρηγορότερο χρόνο απ' ότι οι εναλλακτικοί. Αν σκεφτείς όλα αυτά δεν είναι τραγικά ακριβότερος από όλους τους άλλους.

bebis19
27-05-09, 09:10
ευχαριστω παιδες

maik
27-05-09, 15:37
ρε παιδες μπορειτε να μου πειτε γιατι ενω μενω πυλαια δεν ανηκω στον οτε πυλαιας η χαριλαου και ανηκω στην τουμπα με αποτελεσμα να ειμαι σε μεγαλη αποσταση και να μην μπορω να εχω μεγαλυτερεσ ταχυτητεσ? μηπως μπορω να αλλαξω κεντρο?

Τα ορια που καλυπτει καθε Α/Κ του ΟΤΕ δεν εχουν σχεση με τα ορια των Δημων.

bebis19
27-05-09, 16:26
αρα δεν γινεται αλλαγή στο dslam

hel
27-05-09, 18:07
(http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837)

1)Γιατί σε όλους του λογαριασμούς αναφέρει κωδικός προϊόντος VOIP ;

2)Γιατί η τηλεφωνία στην FORTHnet έχει υποδεέστερη ποιότητα από αυτή του ΟΤΕ ;

3) Γιατί στην τηλεφωνία της FORTHnet οι ήχοι που περιβάλουν την τηλεφωνική συσκευή δεν ακούγονται καλά ;


Αν δεν κάνω λάθος έχει αποδειχθεί ότι η FORTHnet χρησιμοποιεί συμπίεση στην τηλεφωνία , αν θέλετε να βρω Link.


Όσοι νομίζετε ότι η τηλεφωνία της FORTHnet δεν είναι voip Μπορείτε να διαβάσετε αυτό FORTHnet Ποιότητα τηλεφωνίας (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=214617&highlight=forthnet+voip+pots)

Lagman έχει ειπωθεί ότι και ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί συμπίεση στο τηλέφωνο .
Πάρα πολλά περιστατικά χαμηλής ποιότητας τηλεφωνίας, οφείλονται πράγματι στην ασυμβατότητα συσκευών με το δίκτυο της forthnet. Αλλά σε εμένα όπως και σε πολλούς άλλους, κανένας δεν έχει παραπονεθεί για χαμηλή ένταση ή κακή ποιότητα.

emeliss
27-05-09, 18:17
Lagman έχει ειπωθεί ότι και ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί συμπίεση στο τηλέφωνο .
:wall::wall::wall:
Πίσω στις βασικές αρχές τηλεφωνίας για διάβασμα σε δειγματοληψία, κβάντιση, κωδικοποίηση και πολυπλεξία.

agrelaphon
27-05-09, 19:41
Lagman έχει ειπωθεί ότι και ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί συμπίεση στο τηλέφωνο .
...

Eν είδα, οτι ουδεν ειδες :oops:

Vitruvian78
28-05-09, 00:14
Εγώ θα σου έλεγα να κάτσεις στ' αυγά σου και να μην το κουνάς από τον ΟΤΕ. Αν θες βάλε ΑΡΥΣ με κάποιον εναλλακτικό στο Ιντερνετ. Αν και στη θέση σου θα το το έψαχνα περισσότερο με τους τεχνικούς για τα προβλήματα. Αν έχεις τεχνικά προβλήματα στο δίκτυο του ΟΤΕ, με τους εναλλακτικούς τα πραγματα θα χειροτερέψουν.

bebis19
28-05-09, 00:37
τι εννοεις να βαλω ΑΡΥΣ?

........Auto merged post: bebis19 πρόσθεσε 2 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και παλι ομωσ αφου φαινεται οτι απο 4 και πανω εχω παοσυνδεσεισ πια η διαφορα?

........Auto merged post: bebis19 πρόσθεσε 2 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Downstream Upstream

SNR Margin:12.5 27.5 db
Line Attenuation:45.8 28.8 db
Data Rate:2048 253 kbps

αυτα ειναι νομιζω και τα στοιχεια τησ γρμμησ η του ρουτερ που ζητησατε για περισσοτερεσ πληροφοριεσ. τι λετε?

Vitruvian78
28-05-09, 01:44
Η γραμμή σου δεν σηκώνει πάνω απο 4 πιθανότατα. Αυτό που λέω είναι να μείνεις στον ΟΤΕ. Εάν η γραμμή σου δεν σηκώνει πάνω απο 4, επειδή ο ΟΤΕ την 4 την έχει καταργήσει, σε έχουν βάλει στην 8. Αυτό είναι που σου δημιουργεί προβλήματα μάλλον. Εάν θες μια πιο σταθερή γραμμή ίσως χρειαστεί να κατέβεις στα 2. Διαφορετικά αν θες τόσο πολύ πήγαινε σε εναλλακτικό, αλλά να περιμένεις οτι θα έχεις σίγουρα προβλήματα με τη γραμμή σου (και στο Ιντερνετ και στην τηλεφωνία).

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 0 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΑΡΥΣ= κρατάς ΟΤΕ + Ιντερνετ απο εναλλακτικό

bebis19
28-05-09, 09:13
thanks για ακομη μια φορα

hel
28-05-09, 09:19
:wall::wall::wall:
Πίσω στις βασικές αρχές τηλεφωνίας για διάβασμα σε δειγματοληψία, κβάντιση, κωδικοποίηση και πολυπλεξία.

Όταν λέω συμπίεση εννοώ κωδικοποίηση , που την κάνουν όλοι, αυτό εννοεί και ο lagman για τη forthnet που λόγω voip χρησιμοποιεί χειρότερο codec από τον ΟΤΕ.

Ο ΟΤΕ όπως έχουμε ξαναγράψει εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=198264&page=2 , χρησιμοποιεί το g711 codec που είναι ότι καλύτερο στον τομέα της ποιότητας ήχου.
Όλοι οι άλλοι πάροχοι χρησιμοποιούν codecs όπως g729 που είναι σαφώς υποδεέστερα .

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι , είχε γραφεί εδώ μέσα ότι και ο ΟΤΕ δρομολογεί κλήσεις μέσω voip. Δεν βρίσκω το ποστ .

Όποιος θέλει να μάθει λεπτομέρειες για voip-pstn κοιτάει εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=100970 .

bebis19
28-05-09, 10:34
τελικα ειναι απιστευτο πως ενα απλο θεμα καταληγει σε μια φοβερη ανταλλαγη αποψεων

........Auto merged post: bebis19 πρόσθεσε 11 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ θα σου έλεγα να κάτσεις στ' αυγά σου και να μην το κουνάς από τον ΟΤΕ. Αν θες βάλε ΑΡΥΣ με κάποιον εναλλακτικό στο Ιντερνετ. Αν και στη θέση σου θα το το έψαχνα περισσότερο με τους τεχνικούς για τα προβλήματα. Αν έχεις τεχνικά προβλήματα στο δίκτυο του ΟΤΕ, με τους εναλλακτικούς τα πραγματα θα χειροτερέψουν.


οι τεχνικοι δεν ηρθαν ποτε στην κατοικια μου αν και θεωρητικα δεν πρεπει να υπαρχει καποιο προβλημα μιασ και το σπιτι που μενω κατασκευαστικε τωρα και μαλιστα στις καλωδιωσεισ για τηλεφωνα εχει καλωδιο rg 45 και το χρησιμοποιω και για να κανω δυκτιο. ο συναγερμοσ και ολεσ οι μπριζες τηλεφωνου εχουν τα απαραιτητα φιλτρακια. τι αλλο θα ελεγξουν που εχει να κανει με την γραμμη? επιπλεον οι τεχνικοι ερχονται δωρεαν λογω του οτι ειμαι συνδρομητησ η θελουν και παλι χρηματα?

emeliss
28-05-09, 11:15
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι , είχε γραφεί εδώ μέσα ότι και ο ΟΤΕ δρομολογεί κλήσεις μέσω voip. Δεν βρίσκω το ποστ .
Σε μεγάλους πελάτες που ξέρουν ότι έχουν VoIP. Δεν έχει καμία σχέση με τους οικιακούς πελάτες που έχουν όλοι (ακόμα τουλάχιστον) κλασσική pstn τηλεφωνία.

Βασικές αρχές για το pstn έχω αναφέρει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2174933&postcount=19).

stefkon
28-05-09, 13:24
Η τηλεφωνία της FORTHnet είναι VOIP δες κανένα λογαριασμό 2play και δες κωδικό προϊόντος ... το λέει ξεκάθαρα VOIP

Βασικά είναι PSTN μέχρι το Α/Κ του ΟΤΕ και απο εκεί μέχρι την forthnet είναι VoIP.
Η δεύτερη γραμμή είναι VoIP




η πολιτική της εταιρίας είναι να μην δίνει fastpath[/B]. Στον ΟΤΕ μόνο και μόνο που έχεις fastpath είναι ένα μεγάλο υπέρ για τα Online games.

Θέλεις μήπως να σου βρω χιλιάδες post που αποδεικνύουν ότι η FORTHnet έχει προβλήματα με τα Ping και δεν την ενδιαφέρουν εφαρμογές ψυχαγωγικού χαρακτήρα όπως αυτή τις αναφέρει...
Θέλεις μήπως να διαβάσεις την καταγγελία των 510 ;

FORTHnet και online gaming απλά δεν συμβαδίζουν .

Να μου πεις on telecoms να σου πω ναι η ontelecoms μόνο και μόνο που σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις ένα σωρό ρυθμίσεις στην γραμμή σου και σου δίνει την δυνατότητα να επιλέγεις fastpath ...

Και η forthnet δίνει fastpath, αν σου κάτσει, εξαρτάται με τα dslam που θα συνδεθείς, και όχι αν ζητήσεις.
Για online gaming δεν κάνει, όπως είπες.

karavagos
28-05-09, 13:40
Σε μεγάλους πελάτες που ξέρουν ότι έχουν VoIP. Δεν έχει καμία σχέση με τους οικιακούς πελάτες που έχουν όλοι (ακόμα τουλάχιστον) κλασσική pstn τηλεφωνία.

Βασικές αρχές για το pstn έχω αναφέρει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2174933&postcount=19).

Αυτό που έχει ο συνδρομητής στο άκρο του, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα ακολουθείται σε όλη την διαδρομή της τηλεφωνικής κλήσης. Ακόμα και για τον ΟΤΕ.

Στην τελική δεν υπάρχει λόγος να δαιμονοποιείται το VoIP. Άλλωστε σε λίγα χρόνια θα έχουν αντιστραφεί οι όροι και αυτοί που τώρα απαξιώνουν το VoIP, θα κατακρίνουν το POTS.

emeliss
28-05-09, 13:45
Βασικά είναι PSTN μέχρι το Α/Κ του ΟΤΕ και απο εκεί μέχρι την forthnet είναι VoIP.
Η δεύτερη γραμμή είναι VoIP.
Πιο σωστό είναι να πεις POTS μέχρι το κέντρο και από εκεί VoIP.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 3 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αυτό που έχει ο συνδρομητής στο άκρο του, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα ακολουθείται σε όλη την διαδρομή της τηλεφωνικής κλήσης. Ακόμα και για τον ΟΤΕ.

Στην τελική δεν υπάρχει λόγος να δαιμονοποιείται το VoIP. Άλλωστε σε λίγα χρόνια θα έχουν αντιστραφεί οι όροι και αυτοί που τώρα απαξιώνουν το VoIP, θα κατακρίνουν το POTS.
Σήμερα αυτό που έχει ο συνδρομητής στο άκρο είναι αυτό που υπάρχει σε όλη την διαδρομή.

Φυσικά και δεν δαιμονοποιούμε το VoIP. Είναι η φυσική εξέλιξη, έχει την δυνατότητα να είναι και φθηνότερο και καλύτερο από το PSTN. Τα όσα κακά έχουν γραφτεί, στο σύνολό τους έχουν να κάνουν με κακές υλοποιήσεις.

stefkon
28-05-09, 14:17
Πιο σωστό είναι να πεις POTS μέχρι το κέντρο και από εκεί VoIP.

Ναι αλλά το POTS δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι PSTN.
Μπορεί να είναι και ISDN.
Και επειδή μιλάμε για forthnet σε ιδιόκτητο, αυτή δίνει μόνο PSTN, αν δεν κάνω λάθος.
Για αυτό έβαλα PSTN.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 3 λεπτά και 27 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σήμερα αυτό που έχει ο συνδρομητής στο άκρο είναι αυτό που υπάρχει σε όλη την διαδρομή.

Φυσικά και δεν δαιμονοποιούμε το VoIP. Είναι η φυσική εξέλιξη, έχει την δυνατότητα να είναι και φθηνότερο και καλύτερο από το PSTN. Τα όσα κακά έχουν γραφτεί, στο σύνολό τους έχουν να κάνουν με κακές υλοποιήσεις.[/QUOTE]

Εδώ κάνεις λάθος.
Δεν έχει πάντα ο συνδρομητής στο άκρο αυτό που έχει σε όλη την διαδρομή.
Π.χ. μπορεί να έχει POTS & VoIP μαζί, αναλογική και ψηφιακή μαζί κ.τ.λ. δηλ. "μίξη" διαφορετικών γραμμών - τεχνολογιών.

emeliss
28-05-09, 14:25
Ναι αλλά το POTS δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι PSTN.
Μπορεί να είναι και ISDN.
:nono:
Το isdn ΔΕΝ είναι pots.

Εδώ κάνεις λάθος.
Για τον ΟΤΕ, όχι δεν κάνω λάθος.

stefkon
28-05-09, 15:08
:nono:
Το isdn ΔΕΝ είναι pots.

Για τον ΟΤΕ, όχι δεν κάνω λάθος.

Επειδή έχω χρόνια να ασχοληθώ με τηλεπ/ες και δεν θυμάμαι, πάω πάσο.
Όσο για τον ΟΤΕ που λες, ένα παράδειγμα η isdn δεν είναι "καθαρά¨ ψηφιακή γραμμή.
Χρησιμοποιούν "πατέντα", εδώ και χρόνια.
Ειδικά στην Επαρχεία.
Άλλο παράδειγμα σε μια διαδομή από ένα Α/Κ σε άλλο, έχουν οπτικες ινες και στην συνέχεια χάλκινα καλώδια.
Εκτός αν έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Lagman
28-05-09, 20:13
Όταν λέω συμπίεση εννοώ κωδικοποίηση , που την κάνουν όλοι, αυτό εννοεί και ο lagman για τη forthnet που λόγω voip χρησιμοποιεί χειρότερο codec από τον ΟΤΕ.

Ο ΟΤΕ όπως έχουμε ξαναγράψει εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=198264&page=2 , χρησιμοποιεί το g711 codec που είναι ότι καλύτερο στον τομέα της ποιότητας ήχου.
Όλοι οι άλλοι πάροχοι χρησιμοποιούν codecs όπως g729 που είναι σαφώς υποδεέστερα .
.


Σωστά τα λες , να κάνω μια ερώτηση ;
Για ποιο λόγο δεν χρησιμοποιούν τον g711 codec ;

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 8 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Και η forthnet δίνει fastpath, αν σου κάτσει, εξαρτάται με τα dslam που θα συνδεθείς, και όχι αν ζητήσεις.
Για online gaming δεν κάνει, όπως είπες.

Όλοι τα ίδια χρήματα για τις ίδιες υπηρεσίες δεν πληρώνουν ; Γιατί κάποιοι να παίρνουν καλύτερες υπηρεσίες από τους άλλους ;

emeliss
28-05-09, 20:28
Όσο για τον ΟΤΕ που λες, ένα παράδειγμα η isdn δεν είναι "καθαρά¨ ψηφιακή γραμμή.
Χρησιμοποιούν "πατέντα", εδώ και χρόνια.
Ειδικά στην Επαρχεία.
Άλλο παράδειγμα σε μια διαδομή από ένα Α/Κ σε άλλο, έχουν οπτικες ινες και στην συνέχεια χάλκινα καλώδια.
Εκτός αν έχουν αλλάξει τα πράγματα.
Πατέντες σε αυτά τα πράγματα δεν υπάρχουν.

Οπτική ίνα, ασυρματικό, επί χαλκού, ομοαξονικό είναι διάφανα στην πληροφορία που περνάει από μέσα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.