PDA

Επιστροφή στο Forum : internet μια χαρά τηλέφωνο νεκρό



vagvag1989
23-05-09, 08:33
Εχω διαβάσει αυτές της μέρες πολλά θέματα για internet σε λειτουργία και τηλέφωνο νεκρό .Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω internet μια χαρά αλλα τηλέφωνο νεκρό. Εχω 3 μπρίζες τηλεφώνου στο σπίτι δοκιμάσa και τις 3 με φίλτρο χωρίς φίλτρο αλλα πάπαλα έχω πάει ακόμα στο εξωτερικό κουτάκι που έρχεται το καλώδιο του τηλεφώνου έξω από το σπίτι δοκίμασα και εκεί αλλα νεκρό το τηλέφωνο, όταν λέμε νεκρό κάνει ένα συνεχόμενο ήχο "tzourrrrr" κάπως έτσι.Τώρα εφόσον δοκίμασα και στο εξωτερικό κουτάκι του σπιτιού το πρόβλημα κατά την γνώμη μου θα είναι ή στο καλώδια pou φεύγει από το κουτάκι αυτό και πάει στην κολόνα του οτε ή στα υπόγεια καλώδια του οτε που πάνε στο κέντρο του οτε.

Kαι τώρα Θέλω να ρωτήσω τα εξής

1) αν το πρόβλημα είναι στο καλώδιο από το κουτάκι μου μέχρι την κολόνα του οτε επισκευάζεται από την χολ χωρίς χρέωση η πληρώνω εγώ τον τεχνικό?


2)υπάρχει πιθανότητα να έχει πρόβλημα το υπόγειο καλώδιο του οτε ?

3)υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει η χολ πατάτα και να ένωσε το internet χωρίς να βάλει τηλέφωνο(γελάμε εδώ xD)?

4)μήπως υπάρχει κάπου αλλου πρόβλημα?

θέλω τα σχόλια σας.


ανέβασα τα status adsl από το router εδώ http://img132.imageshack.us/img132/1246/adslstatus.jpg

enakos
23-05-09, 14:14
ζητα να ερθει τεχνικος της HOL να δει οχι μονο να πουλαμε και μετα .............. παπαλα....παπαλα...

teslafun
23-05-09, 14:25
Καλείς τεχνικό της HOL.
Έρχεται, κάνει μετρήσεις και εάν όλα πάνε καλά μπορεί και την ίδια μέρα να έχεις τηλέφωνο.
Φυσιολογικά δεν έχεις χρέωση.

guzel
23-05-09, 17:03
ποτε ενεργοποιηθηκες ?

xmperop1
23-05-09, 17:59
Τεχνικός της HOL να ελέγξει τα πάντα στον χώρο σου (είναι άλλωστε υποχρεωμένη η HOL να σου στείλει σύμφωνα με το νεο RUO) και αν χρειαστεί θα δώσει η ίδια βλάβη την σύνδεση στον ΟΤΕ

vagvag1989
23-05-09, 21:28
στην χολ μπήκα στις 16/05/09 με πιλοτική λειτουργία από τότε δεν έχω τηλέφωνo. τεχνικός από χολ ήρθε σήμερα και κοίταξε με ένα μηχάνημα και είδε ότι internet έχω κανονικά αλλα τηλέφωνο (POTS) δεν δίνει σήμα καθόλου. Ρώτησα τον τεχνικό αν έχουν πρόβλημα τα καλώδια στο σπίτι και μου λέει "όχι από τον οτε είναι το πρόβλημα δεν σου έχουν σύνδεση καθόλου τηλεφωνία"

sdikr
23-05-09, 23:41
έχεις voip ή σαν pots;
αν βάλεις τηλέφωνο στο netfaster έχεις σήμα;

vagvag1989
24-05-09, 01:06
Στο VOIP έχω σήμα αλλα μπορώ na καλέσω μονο τεχνική υποστήριξη.
Στο POTS δεν έχω καθόλου σήμα.
Στείλανε μήνυμα στο κινητό ότι το πρόβλημα που προέκυψε σχετικά με την υπηρεσία βρίσκετε σε στάδιο επίλυσης άντε να δούμε.
Πάντως ο τεχνικός ήρθε πολύ γρήγορα δεν το περίμενα να έρθει τόσο γρήγορα και ειδικά να έρθει σάββατο. Δεν είχαμε δώσει ραντεβού αλλα είχανε πει από την χολ την πέμτη που μίλησα με τεχνική υποστήριξη ότι θα σας καλέσει τεχνικός
για test της γραμμή. Mε παίρνει τηλέφωνο στο κινητό το σάββατο του λέω που είναι το σπίτι μου και ήρθε σε 5 min axax;p.Παρασκευή πρωί πρέπει να με είχε πάρει τηλέφωνο στο κινητό ο τεχνικός αλλα δεν το πρόλαβα.

xmperop1
24-05-09, 18:14
στην χολ μπήκα στις 16/05/09 με πιλοτική λειτουργία από τότε δεν έχω τηλέφωνo. τεχνικός από χολ ήρθε σήμερα και κοίταξε με ένα μηχάνημα και είδε ότι internet έχω κανονικά αλλα τηλέφωνο (POTS) δεν δίνει σήμα καθόλου. Ρώτησα τον τεχνικό αν έχουν πρόβλημα τα καλώδια στο σπίτι και μου λέει "όχι από τον οτε είναι το πρόβλημα δεν σου έχουν σύνδεση καθόλου τηλεφωνία"

Να τους πάρεις τηλ. να ρωτήσεις που ακριβώς στον ΟΤΕ συνδέουν την τηλεφωνία.:evil:
Μα καλά τί άλλο θα βρουν να πουν στον κόσμο.:rtfm:
Απαράδεκτο.:down::down::down:

georgep138
24-05-09, 18:40
στην χολ μπήκα στις 16/05/09 με πιλοτική λειτουργία από τότε δεν έχω τηλέφωνo. τεχνικός από χολ ήρθε σήμερα και κοίταξε με ένα μηχάνημα και είδε ότι internet έχω κανονικά αλλα τηλέφωνο (POTS) δεν δίνει σήμα καθόλου. Ρώτησα τον τεχνικό αν έχουν πρόβλημα τα καλώδια στο σπίτι και μου λέει "όχι από τον οτε είναι το πρόβλημα δεν σου έχουν σύνδεση καθόλου τηλεφωνία"

Σε τέτοιες περιπτώσες πρεπει να ζητάμε να δίνουν έγγραφες και ενυπόγραφες και με σφραγίδα απαντήσεις ...
που δεν θα τολμίσουν βέβαια γιατί αν το κοινοποιήσουμε στον ΟΤΕ θα τους κυνηγάει ο ΟΤΕ για συκοφαντία κ.λ.π.

vagvag1989
25-05-09, 21:45
μόλις τώρα με πήραν τηλέφωνο από χολ και μου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα και ότι στείλανε βλάβη στον οτε. σε 2 μέρες το πολύ λένε θα έχω τηλέφωνο. άντε να δούμε

vagvag1989
26-05-09, 19:12
μπήκε το τηλέφωνο σήμερα πρωί στις 8 :p. .Τώρα που είδα έχω και μεγαλύτερη ταχύτητα από πριν. Πριν είχα 16mbps max τώρα έχω 18mbps δεν ξέρω αν πάει παραπάνω.:p.




δείτε το ss και πείτε μου αν τα stats στο router είναι φυσιολογικά Plx:twisted:

http://img30.imageshack.us/img30/8504/telosssssss.png

treli@ris
26-05-09, 19:20
μπήκε το τηλέφωνο σήμερα πρωί στις 8 :p. .Τώρα που είδα έχω και μεγαλύτερη ταχύτητα από πριν. Πριν είχα 16mbps max τώρα έχω 18mbps δεν ξέρω αν πάει παραπάνω.:p.




δείτε το ss και πείτε μου αν τα stats στο router είναι φυσιολογικά Plx:twisted:

http://img30.imageshack.us/img30/8504/telosssssss.png

Αψογος :oneup:

vagvag1989
26-05-09, 19:41
ok τότε καλύτερα που δεν έβαλα οτε δηλαδή θα πλήρωνα και τα διπλα ;p

με αυτά τα speed μια χαρά είμαι , έχω 50 μετρα απόσταση από τον οτε και 10 μετρα απόσταση από καφάο της χολ αν δεν έχω καλά speed εγώ ποιος θα έχει ;p


και κάτι ακόμα ευχάριστο πολύ για της πληροφορίες που μου δώσατε :):respekt::respekt::respekt::respekt::respekt::respekt::worthy::worthy::worthy: ADSLGR.COM FTW!!;p

georgep138
26-05-09, 23:17
ok τότε καλύτερα που δεν έβαλα οτε δηλαδή θα πλήρωνα και τα διπλα ;p

με αυτά τα speed μια χαρά είμαι , έχω 50 μετρα απόσταση από τον οτε και 10 μετρα απόσταση από καφάο της χολ αν δεν έχω καλά speed εγώ ποιος θα έχει ;p


και κάτι ακόμα ευχάριστο πολύ για της πληροφορίες που μου δώσατε :):respekt::respekt::respekt::respekt::respekt::respekt::worthy::worthy::worthy: ADSLGR.COM FTW!!;p

Που το είδατε το καφάο της χλ ;;;

vagvag1989
27-05-09, 08:10
Που το είδατε το καφάο της χλ ;;;

έχουν τοποθέτηση έξω από το σπίτι μου ένα μηχάνημα (πολυπλέκτης πρεπει να ειναι) με διάστασης 2 μετρα πλάτος 2 μετρα ύψος κάπου εκεί. Φάγανε και την φάτσα του οικοπέδου λίγο αλλα αυτό είναι άλλο θέμα .... πρέπει να έχει απόσταση από τον οτε max 400 μετρα και δεν υπάρχει άλλο μέρος να το βάλουν γιατί θα εμπόδιζε στην κυκλοφορία του δρόμου.

αυτό το μηχάνημα ενώνεται με οπτική ina με τον οτε που είναι στα 100 μετρα όπως είπα.

θα μπορούσαν να τον βάλουν στο οικόπεδο του οτε αλλα ο οτε δεν το επιτρέπει αυτό..

με λίγα λόγια θέλει θυσίες για να έχουμε dsl...

georgep138
28-05-09, 07:31
αυτό το μηχάνημα ενώνεται με οπτική ina με τον οτε που είναι στα 100 μετρα όπως είπα.



Και τι δουλειά κάνει αυτό το μηχάνημα παρακαλώ ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.