PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεφωνια HOL Ιντερνετ ομως ?



Nikos93939393
23-05-09, 15:13
Επειδη ο λογαριασμος του τηλεφωνου χτυπησε καμπανακι αποφασισα να παω στην HOL απο ΟΤΕ . Μου ειπανε ειναι 30 Ε τον μηνα . Τους ειπα οτι ενδιαφερομαι μονο για τηλεφωνια προς το παρον διοτι ηθελα να ρωτησω πρωτα εδω για να μου πειτε εντυπωσεις απο τις παροχες της HOL . Πλεονεκτηματα μειονεκτηματα κλπ . Θα ηθελα να απαντησουν και οσοι απο ΟΤΕ πηγαν σε HOL παρακαλω .:cool:

guzel
23-05-09, 16:58
Επειδη ο λογαριασμος του τηλεφωνου χτυπησε καμπανακι αποφασισα να παω στην HOL απο ΟΤΕ . Μου ειπανε ειναι 30 Ε τον μηνα . Τους ειπα οτι ενδιαφερομαι μονο για τηλεφωνια προς το παρον διοτι ηθελα να ρωτησω πρωτα εδω για να μου πειτε εντυπωσεις απο τις παροχες της HOL . Πλεονεκτηματα μειονεκτηματα κλπ . Θα ηθελα να απαντησουν και οσοι απο ΟΤΕ πηγαν σε HOL παρακαλω .:cool:


η τηλεφωνια ειναι καλυτερη απο οτε ,φοβερη ποιοτητα :oneup:

περιμενουμε να το επιβεβαιωσεις και εσυ μολις ενεργοποιηθεις ;)

sdikr
23-05-09, 17:18
η τηλεφωνια ειναι καλυτερη απο οτε ,φοβερη ποιοτητα :oneup:

περιμενουμε να το επιβεβαιωσεις και εσυ μολις ενεργοποιηθεις ;)

Αυτό που λές είναι απλά τεχνικά αδύνατο

Vitruvian78
23-05-09, 17:20
Και το Ίντερνετ είναι μια χαρά. Για την τηλεφωνία δεν μπορώ να σου πω γιατί έχω VoIP, μιας και είμαι από τους παλιότερους συνδρομητές και από τους πρώτους που έβαλαν double-play. Νομίζω οτι η τηλεφωνία της πλέον είναι POTS, όπως του ΟΤΕ.

treli@ris
23-05-09, 17:30
η τηλεφωνια ειναι καλυτερη απο οτε ,φοβερη ποιοτητα :oneup:

περιμενουμε να το επιβεβαιωσεις και εσυ μολις ενεργοποιηθεις ;)

Οχι και ιδια με του ΟΤΕ η τηλεφωνια. Ειπαμε να λεμε τα καλα αλλα να μην υπερβαλλουμε.

guzel
23-05-09, 18:00
δεν υπερβαλλω καθολου.και δεν ειπα οτι ειναι ιδια, αλλα πολυ καλυτερη. αν κανεις μια αναζητηση εδω θα δεις κ αλλους χρηστες να το αναφερουν..

η ποιοτητα ειναι πολυ καλυτερη (ειτε αρεσει σε ορισμενους ειτε οχι) με μεγαλυτερη ενταση στο ακουστικο .. επισης αυτο που παρατηρησα απο την πρωτη στιγμη ειναι οτι μια κληση μολις πληκτρολογηθει ο αριθμος καλει αμεσως.. ενω στον οτε ηθελε αρκετα δεύτερα;)

πρεπει να ειμαι ~3-4μηνες στο ιδιοκτητο της χολ ...ουτε μια φορα δεν εκανε αποσυνδεση .οι ταχυτητες ολο το 24ωρο ειναι στα 1,7-2mb/s οσο για το τηλεφωνο αψογο.. χαιρεσαι να μιλας :oneup:

sdikr
23-05-09, 18:28
δεν υπερβαλλω καθολου.και δεν ειπα οτι ειναι ιδια, αλλα πολυ καλυτερη. αν κανεις μια αναζητηση εδω θα δεις κ αλλους χρηστες να το αναφερουν..

η ποιοτητα ειναι πολυ καλυτερη (ειτε αρεσει σε ορισμενους ειτε οχι) με μεγαλυτερη ενταση στο ακουστικο .. επισης αυτο που παρατηρησα απο την πρωτη στιγμη ειναι οτι μια κληση μολις πληκτρολογηθει ο αριθμος καλει αμεσως.. ενω στον οτε ηθελε αρκετα δεύτερα;)

πρεπει να ειμαι ~3-4μηνες στο ιδιοκτητο της χολ ...ουτε μια φορα δεν εκανε αποσυνδεση .οι ταχυτητες ολο το 24ωρο ειναι στα 1,7-2mb/s οσο για το τηλεφωνο αψογο.. χαιρεσαι να μιλας :oneup:

Συγνώμη αλλά εχω Hol και ΟΤΕ στο γραφείο, όλα αυτά που λές είναι απλά βλακείες

ποιότητα; (εεε τί είναι αυτό), αμέση κλήση; που με το netfaster, ή το fritz

Και πες μου που ήθελε στον ΟΤΕ αρκετα δευτέρα

guzel
23-05-09, 18:48
Συγνώμη αλλά εχω Hol και ΟΤΕ στο γραφείο, όλα αυτά που λές είναι απλά βλακείες

ποιότητα; (εεε τί είναι αυτό), αμέση κλήση; που με το netfaster, ή το fritz

Και πες μου που ήθελε στον ΟΤΕ αρκετα δευτέρα

με pots.. τα υπολοιπα δεν χρηζουν σχολιασμου ;)(για τις βλακειες που ειπες οτι λεω)

δεν μου λεει και τπτ οτι εχεις και μια γραμμη χολ..οπως κ γω εχω οτε και ετσι συγκρινω. και αν δεν κανω λαθος στο κεντρο που εισαι εχεις voip :hmm: οποτε δεν μπορεις να συγκρινεις την ιδια υπηρεσια

valen_gr
24-05-09, 15:41
Τι βλεπουν τα ματακια μου!!
η ποιοτητα και αξιοπιστια του ΟΤΕ σε τηλεφωνια δεν εχει ομοιο του στην Ελλαδα.
Για την HOL, το οτι παρεχει POTS δεν μου λεει τιποτα.
Ακομα και POTS να εχεις, δεν ειναι απολυτο οτι θα εχεις POTS απο ακρη σε ακρη. Πολλα narrowband DSLAM της HOL που παρεχουν POTS παιζουν σε VOIP απο το DSLAM και πισω. Αμα ειναι EIN η οχι κτλ..
Σε καθε περιπτωση, το να λες οτι ειναι ανωτερη ποιοτητα απο ΟΤΕ, δικαιωμα σου, ειναι ατεκμηριωτο, και αμα θελεις μπορουμε να σου το αποδειξουμε και τεχνικα με βαση τον εξοπλισμο/ τεχνολογια που κανουν χρηση οι δυο παροχοι...

karavagos
24-05-09, 15:49
Πάντως υπάρχει η τεχνική δυνατότητα να έχεις -τεχνικά αποδεδειγμένα- καλύτερη ποιότητα σε VoIP απ'ότι σε POTS. Απλά η όλη υλοποίηση κοστίζει αρκετά.

alex24
24-05-09, 15:51
Ελεος τι βλεπουν τα ματακια μου!!!Η τηλεφωνια της hol καλυτερη απο του ΟΤΕ γελασαμε παλι!!!Εμενα γιατι ηταν χαλια?

georgep138
24-05-09, 19:33
Πάντως υπάρχει η τεχνική δυνατότητα να έχεις -τεχνικά αποδεδειγμένα- καλύτερη ποιότητα σε VoIP απ'ότι σε POTS. Απλά η όλη υλοποίηση κοστίζει αρκετά.

Πάρα πολύ ενδιαφέρον αυτό που γράφετε. Θα μπορούσατε να μας δόσετε περισότερες πληροφορίες , κανένα link μήπως; να μάθουμε και εμείς πως γίνεται;
Υποθέτω ότι πρέπει να χρησιμοποιηθούν τεχνολογίες που να έχουν σε VoIP μεγαλύτερο εύρος ζώνης (φάσμα) απ΄ ότι το POTS σε χάλκινα σύρματα.

........Auto merged post: georgep138 πρόσθεσε 8 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ελεος τι βλεπουν τα ματακια μου!!!Η τηλεφωνια της hol καλυτερη απο του ΟΤΕ γελασαμε παλι!!!Εμενα γιατι ηταν χαλια?

Δεν είναι για γέλια ...
Σε σένα μπορεί να ήταν χάλια επειδή μπορεί κάπου να μην ήταν βιδωμένη μία βίδα καλά ή να είχαν τα καλώδια υγρασία - έχουν ειπωθεί χιλιάδες φορές αυτά τα πράγματα ...

guzel
24-05-09, 21:44
και αμα θελεις μπορουμε να σου το αποδειξουμε και τεχνικα με βαση τον εξοπλισμο/ τεχνολογια που κανουν χρηση οι δυο παροχοι...

ενδιαφερον θα ειχε, ξεκινησε αν θελεις ..θα με ενδιεφερε να μαθω τι εξοπλισμο εχει ο καθενας στα κεντρα του και πιστευω και αλλους χρηστες.. κατι ειχα ακουσει για κατι κορεατικα :whistle: στον οτε


θεωρητικα ισως ολα τα παραπανω.. η πραξη δειχνει οτι εχει καλυτερη η ποιοτητα ;) σε πολλους χρηστες

Lazos
24-05-09, 21:46
Και εγώ έχω κανά μήνα που είμαι συνδεδεμένος στη HOL.
Κανένα πρόβλημα με τη τηλεφωνία δουλεύει αψογα και ΝΑΙ καλύτερα και απ τον οτε.
Το ιντερνετ ειναι σταθερα συνδεδεμενο χωρις αποσυνδεσεις και κλειδωνει καπου στα 16Μbps και ειμαι πιο ευχαριστημενος απ τον οτε.

psyxakias
24-05-09, 22:26
Πάντως υπάρχει η τεχνική δυνατότητα να έχεις -τεχνικά αποδεδειγμένα- καλύτερη ποιότητα σε VoIP απ'ότι σε POTS. Απλά η όλη υλοποίηση κοστίζει αρκετά.Διαβάζοντας το "τεχνικά αδύνατον" του sdikr, αυτό ήθελα να γράψω αλλά απαντούσα στο απέναντι thread και με πρόλαβες. :twisted:

Υ.Γ. Α καλά, το post ήταν το μεσημέρι... τα έχω χάσει :lol:

sathob
24-05-09, 22:35
Eπειδή και εγώ εχω HOL και επειδή είχα ΟΤΕ όπως όλοι εμείς που φύγαμε
εξ' αιτίας της ληστρικής οικονομικά πολιτικής του ΟΤΕ.

Μπορώ να γράψω την άποψη μου για την τηλεφωνία -για μένα τώρα και το adsl-
είναι πολύ καλύτερη από αυτήν που είχα με τον ΟΤΕ
Αν τώρα αυτή η αποψη -λόγω ίδιας γνώσης- δεν αρέσει σε μερικούς ας πουν
οτι ''' είναι βλακείες - αστεία -για γέλια και ότι άλλο γράφτηκε...:rofl::lol::lol:

ΝΟΜΙΖΩ ότι ο καθένας μας κρίνεται απο αυτά που λέει και δεν μπορεί κανείς
να του αφαιρέση αυτό τό δικαίωμα -Εκτός απο τoν/τους ιδιοκτήτες του site:respekt:-
κουλάρετε εσείς που εχετε--ακόμη- ΟΤΕ

sdikr
24-05-09, 22:53
Πάντως υπάρχει η τεχνική δυνατότητα να έχεις -τεχνικά αποδεδειγμένα- καλύτερη ποιότητα σε VoIP απ'ότι σε POTS. Απλά η όλη υλοποίηση κοστίζει αρκετά.


Δεν διαφωνώ καθόλου, φτάνει απο άκρη σε ακρή ο εξοπλισμός να είναι για voip Και όχι μεσω ΑΤΑ και όχι wideband codecs

karavagos
24-05-09, 23:03
Πάρα πολύ ενδιαφέρον αυτό που γράφετε. Θα μπορούσατε να μας δόσετε περισότερες πληροφορίες , κανένα link μήπως; να μάθουμε και εμείς πως γίνεται;
Υποθέτω ότι πρέπει να χρησιμοποιηθούν τεχνολογίες που να έχουν σε VoIP μεγαλύτερο εύρος ζώνης (φάσμα) απ΄ ότι το POTS σε χάλκινα σύρματα.

Ακριβώς. Το IP δίκτυο μπορεί ήδη να το παρέχει. Το ίδιο και ο κατάλληλος codec. Με το κατάλληλο ακουστικό και μικρόφωνο, έχεις ολόκληρο το σύνολο. Τα τελευταία συνολάκια video/tele-conferencing ήδη το παρέχουν.

Αν ρίξεις μια ματιά στο ITU-T Recommendation P.862.2 θα δεις ότι ήδη ετοιμάζουν PESQ (Perceptual Evaluation of Speech Quality) μετρήσεις για wideband τηλεφωνία.

POTS/G711 : 300/400 Hz - 3.3/3.4 KHz
ανθρώπινη φωνητική δυνατότητα : 20 Hz - 14 KHz
ανθρώπινη ακουστική δυνατότητα : 20 Hz - 20 kHz

Χάνοντας τις χαμηλές συχνότητες έχεις μικρότερη ρεαλιστικότητα στους ήχους, χάνοντας τις υψηλές συχνότητες έχεις μεγαλύτερη δυσκολία στη διάκριση μεταξύ κάποιων ήχων (π.χ. τα περισσότερα σύμφωνα). Απλά λόγω της αυτόματης συσχέτησης όλων των λέξεων μιας συγκεκριμένης πρότασης από τον εγκέφαλο, δεν το συνειδητοποιούμε.

ΥΓ: Κάπου έχω καταχωνιασμένο ένα paper με σχετικές μετρήσεις. Αν καταφέρω να το βρω, θα το ανεβάσω.

Vitruvian78
24-05-09, 23:28
Είναι χαζό να μαλώνετε για το ποιός έχει την καλύτερη ποιότητα και τεχνολογία. Το σίγουρο είναι οτι σε γενικές γραμμές προσφέρει αρκετά ικανοποιητική υπηρεσία, σε καλές τιμές συγκριτικά με τον ΟΤΕ.

georgep138
25-05-09, 05:40
Δεν είναι θέμα "μαλώματος"
Απλά πρέπει μερικοί συνάδελφοι στο forum να μάθουν ότι το POTS
ΔΕΝ είναι το απόλυτο τηλέφωνο και να μην ¨τρίβουν" τα ματάκια τους
όταν διαβάζουν διαφορέτικές απόψεις και για τον λόγο αυτό είπα στον
φίλο παραπάνω να μας γράψει λεπτομέρειες.

chris25873
25-05-09, 07:56
Να πω και εγώ την εμπειρία μου μια και είμαι από τους πρώτους με HOL double play.
Από το internet ειμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένος, με την δε τηλεφωνία, αρκετά. Και δεν λέω πολύ γιατί είμαι σε VoIP με το netfaster και ενώ η ποιότητα είναι αρκετά καλή έχω προβλήματα άλλου είδους, όπως πχ δεν μπορούν να μεε καλέσουν όλοι όλες τις ώρες.
Και εξηγούμαι....
1.Από VoIPdiscount πολλές φορές δεν βγάζεις HOL ενώ ΟΤΕ βγάζεις με την μια.
2. Τις προάλες η γυναίκα μου γέννησε σε κεντρικό ιδιωτικό μαιευτήριο της αθήναας και είχε τηλέφωνο δίπλα στο κρεβάτι. Από εκεί ΟΤΕ έπειρνες, στο σπίτι μου όμως όχι. Δεν ξέρω τι πάροχο είχαν (απο 210 άρχιζε το τηλ, όχι ότι λέει τιποτα αυτό βέβαια) αλλά το να μην μπορώ να πάρω σπίτι μου... με χάλασε λίγο

Σε γενικές γραμμές όμως θα έδινα ενα 10 στην σχέση τιμής/απόδοσης με την HOL.

sdikr
25-05-09, 21:52
Δεν είναι θέμα "μαλώματος"
Απλά πρέπει μερικοί συνάδελφοι στο forum να μάθουν ότι το POTS
ΔΕΝ είναι το απόλυτο τηλέφωνο και να μην ¨τρίβουν" τα ματάκια τους
όταν διαβάζουν διαφορέτικές απόψεις και για τον λόγο αυτό είπα στον
φίλο παραπάνω να μας γράψει λεπτομέρειες.


Δεν είπε ποτέ κανείς το αντίθετο, το καθαρό voip είναι καλύτερο, αλλά καθαρό voip δεν κάνεις με ΑΤΑ και με την general electric συσκευή που έχεις.

η Hol αυτό κάνει,

@ ADSLgr.com All rights reserved.