PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετακομιζω ΝΑΞΟ τι παιζει εκει ?



villasg
23-05-09, 20:32
Θα ηθελα να κανω την ερωτηση που με καιει.
Λογω εργασιας θα μετακομισω στην ναξο ( σε περιπου 1 1/2 μηνα ).
Ειμαι στην διαδικασια να βρω οικια .
Η περιοχη προς απολλονα μερια (απο κεντρο και προς βορεια) και οχι στην χωρα.
Δεν ξερω ακομα σε ποιο χωριο θα βρω σπιτι .
Θα ηταν χρησιμο να γνωριζα εαν εχει και σε ποια χωρια καλυψη ωστε να το εχω σαν κριτηριο για την ευρεση σπιτιου .
Θα εκτιμουσα καθε σχετικη πληροφορια σχετικα με παροχους και καλυψη στο νησι .

f15
24-05-09, 13:35
Δεν σε βλέπω για γρήγορο ίντερνετ εκεί :p

emeliss
24-05-09, 16:34
Στον Απόλλωνα πρέπει να έχει μέχρι 2Mbps. Όταν θα πας καλό είναι να μιλήσεις με το 134 να δεις αν υπάρχουν ελεύθερες πόρτες.

Εναλλακτικός δεν πρέπει να παίζει.

Γιατί δεν βλέπεις τον χάρτη (http://www.adslgr.com/features/map/exchanges.php?id=11)του adslgr.com;

villasg
25-05-09, 18:42
Λογο του οτι δεν εχω παει ακομα εκει να βρω οικια .
Αλλα τελικα κατα 90% θα ειμαι διπλα στο φιλοτι .
Ειδωμεν

bebis19
26-05-09, 00:05
απο οτι μου ειπε μια φιλη που μενει εκει υπαρχει γενικα net αλλα αργουν να στο εγκαταστησουν λογω κυριως αν υπαρχουν ελεύθερες πόρτες. μετρια μου λεει πραγματα αλλα οχι πισω 1000 χρονια.

fot20
27-05-09, 15:59
Καλύτερα να μείνεις Απείρανθο ή Φιλώτι που σίγουρα έχει σχετικό πολτισμό άρα και ίντερνετ.

ipo
27-05-09, 16:04
Άμα φτάσαμε στο σημείο να έχουμε σαν ένα από τα κριτήρια για εύρεση κατοικίας τη δυνατότητα ευρυζωνικής πρόσβασης, σημαίνει ότι προοδεύουμε. :) Κι εγώ το θεωρώ σημαντικό κριτήριο.

D_J_V
27-05-09, 16:20
Κυκλάδες και νησιά γενικά υπάρχει πρόβλημα και χαμηλές ταχύτητες...
Η επικοινωνία γίνεται πολλές φορές ΕΝΑΕΡΙΑ με τύμπανα του ΟΤΕ και αν υπάρχει κακοκαιρία υπάρχουν πολλά θέματα ακόμα και στο ... τηλέφωνο...
Καλή η Νάξος καλή η επαρχία για ηρεμία και φυγή απο το καυσαέριο αλλά οχι για τεχνολογία...

Georgevtr
27-05-09, 16:20
Διαβάζω στο site του conn-x tv και είδα το παρακάτω:

Για την απόκτηση της υπηρεσίας απαιτείται:
1. conn-x 8Mbps ή 24Mbps
2. αποκωδικοποιητής και modem συμβατό με την υπηρεσία conn-x TV

Η υπηρεσία διατίθεται ήδη εμπορικά σε 17 μεγάλες πόλεις (Αθήνα, Πειραιά, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Λάρισα, Ηράκλειο, Ρόδος, Νάξος, Κως, Θύρα, Σύρος, Ξάνθη, Καβάλα, Δράμα, Σέρρες, Κομοτηνή, Αλεξανδρούπολη) ενώ, σταδιακά μέσα στο 2009, θα διατεθεί σε όλες τις πρωτεύουσες νομών.
οπότε λογικά θα έχεις αξιοπρεπές adsl.

bebis19
27-05-09, 16:33
μιλησα με αυτη τη φιλη μου που μενει μεσα στη ναξο και μου ειπαε οτι τα πραγματα ειναι αρκετα καλα για επαρχεια

emeliss
27-05-09, 17:12
οπότε λογικά θα έχεις αξιοπρεπές adsl.
Στη χώρα ναι. Στο Φιλότι όμως;

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η επικοινωνία γίνεται πολλές φορές ΕΝΑΕΡΙΑ με τύμπανα του ΟΤΕ και αν υπάρχει κακοκαιρία υπάρχουν πολλά θέματα ακόμα και στο ... τηλέφωνο...
Για την Νάξο μιλάμε, όχι για την Δονούσα.

Georgevtr
27-05-09, 17:45
Στη χώρα ναι. Στο Φιλότι όμως;

Έστω 2 Mbps θα έχει δεν μπορεί...

hel
27-05-09, 18:02
Κυκλάδες και νησιά γενικά υπάρχει πρόβλημα και χαμηλές ταχύτητες...
Η επικοινωνία γίνεται πολλές φορές ΕΝΑΕΡΙΑ με τύμπανα του ΟΤΕ και αν υπάρχει κακοκαιρία υπάρχουν πολλά θέματα ακόμα και στο ... τηλέφωνο...
Καλή η Νάξος καλή η επαρχία για ηρεμία και φυγή απο το καυσαέριο αλλά οχι για τεχνολογία...

Από mobile internet?

joeyGR
27-05-09, 18:09
2Mbps θα εχει σιγουρα! Δεν γινετε να εχει μεινει τοσο πισω. Θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου.

jobous
28-05-09, 08:20
Αν θεωρήσουμε ότι θα μείνεις Φιλότι και όχι σε κάνα άλλο χωριό τριγύρω!!!!, αν πας στο whitepages να βρείς τηλέφωνο Φιλοτίου θα δεις τι ταχύτητες παίζουν. Πάντως σε μια δοκιμή που έκανα έβγαλα απ'όλα!!!! Και 2 και 8 και 24 Mbps. Άρα εξαρτάται το κέντρο. Όταν έβαλα το δικό μας νούμερο (σε ένα χωριό δίπλα στο Φιλότι - Δανακός) μου έβγαλε 2 Mpbs. Σε άλλα μέσα στο Φιλότι μάλλον έβγαλε και 24. Επομένως μάλλον παίζει 24άρα αλλά καλό είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο τον ΟΤΕ να μάθεις. Το κέντρο πάντως μάλλον είναι αυτό του Χαλκείου που είναι και δίπλα στο Φιλότι.

emeliss
28-05-09, 11:18
Το κέντρο πάντως μάλλον είναι αυτό του Χαλκείου που είναι και δίπλα στο Φιλότι.
Μάλλον έτσι είναι. Αλλά το δίπλα είναι 1-2 χιλιόμετρα;

leros2004
28-05-09, 12:05
Μακριά απο την Αθήνα και με δουλειά δεν υπάρχει χειρότερα...
Τώρα το λίγο πιο αργό Internet αναπληρώνεται απο τον καθαρό αέρα της επαρχίας που θα αναπνέεις και την ζούγκλα της πρωτεύουσας που θα γλιτώσεις..
Το Tdm club πλέον και στη Νάξο :p

Georgevtr
29-05-09, 18:00
Μάλλον έτσι είναι. Αλλά το δίπλα είναι 1-2 χιλιόμετρα;
Διάβασα σ ένα blog για το νησί... Από το Χαλκί και Καλόξυλο μέχρι το Φιλότι (Χρόνος διαδρομής περίπου 4,5 ώρες, απόσταση 8,9 χλμ.).ΑΝ ισχύει σκούρα τα πράγματα.

emeliss
29-05-09, 21:18
2,3 χιλιόμετρα το μετράει το google maps (3-4 λεπτά διαδρομή). Σε 4,5 ώρες έχεις κάνει δυο φορές τον κύκλο όλου του νησιού.

Georgevtr
30-05-09, 23:40
2,3 χιλιόμετρα το μετράει το google maps (3-4 λεπτά διαδρομή). Σε 4,5 ώρες έχεις κάνει δυο φορές τον κύκλο όλου του νησιού.

Ωραίες οδηγίες δίνουν:rofl::rofl::rofl::rofl:

noname85
31-05-09, 00:19
στην ανδρο εχουν περασει οπτικες στο μισο νησι και εχουν παρει τα λεφτα για να αρχισουν και το υπολοιπο!!!

villasg
31-05-09, 12:54
Σας ευχαριστω ολους .
Τελικα εκλεισα σπιτι στο Γαλαναδο , 5km απο τη χωρα δηλαδη .
Οποτε πιστευω οτι ολα θα πανε καλα .
Μεμια γρηγορη ματια :


Είδος σύνδεσης: PSTN

Αριθμός τηλεφώνου: 228502***

Υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL στην περιοχή σας στις ταχύτητες: 1Mbps, 2Mbps, 4Mbps, 8Mbps, 24Mbps.

Υπάρχει διαθεσιμότητα conn-x TV* στην περιοχή σας. Προϋπόθεση είναι να διαθέτετε ταχύτητα πρόσβασης 8Mbps ή 24Mbps.

(*Υπάρχουν περιπτώσεις που το αίτημα σας δεν θα μπορεί να ικανοποιηθεί στην παρούσα φάση (π.χ. η απόσταση σας από το τηλεφωνικό κέντρο του ΟΤΕ να είναι μεγάλη κ.α)

emeliss
31-05-09, 12:59
Δεν πάει έτσι. Ρώτα σε ένα oteshop ή στο 134. Τα παραπάνω πρέπει να είναι για την χώρα.

villasg
31-05-09, 18:00
Ok thanks

terko
01-06-09, 11:57
Δεν πάει έτσι. Ρώτα σε ένα oteshop ή στο 134. Τα παραπάνω πρέπει να είναι για την χώρα.

Προφανώς ο villasg δεν το κατάλαβε καλά αυτό.

villasg
01-06-09, 18:34
Ειπαμε ειμαι χαζος αλλα αυτο το καταλαβα

:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.