PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για το Upstream



stathis argitis
24-05-09, 10:24
Καλημέρα σε όλους.

Θέλω να κάνω αλλάγη σε μία απο τις δύο adsl συνδέσεις που έχω γιατι εδώ και 40 μέρες έχει πρόβλημα που δεν μπορεί να αποκατασταθεί.

Στο σημείο που βρίσκομαι τα καλύτερα στατιστικά που έχω δει είναι στην συνδεσή μου με την ON και είναι Line attenuation 40 το οποίο αποδίδει όταν ρυθμίζεται με SNR 5 περίπου 8.7 Mbits στο Downstream και 1023 Kbits στο Upstream.

Η απορία μου έιναι η εξής. Αν κάνω την άλλη γραμμή Connex απεριόριστο, έχει ο ΟΤΕ profiles χαμηλού downstream, π.χ. 6.5 Mbit με SNR 12 (το οποίο ξέρω ότι είναι το έλάχιστο που απαιτεί σαν SNR) , ώστε να μπορώ να έχω ταυτόχρονα full upstream 900Kbits - 1023;

Αυτό που θέλω περισσότερο και από το downstream είναι το upstream να είναι όσο πιό υψηλό γίνεται. Όμως έχω ακούσει πως όταν ο ΟΤΕ αναγκάζεται να σου ρίξει την ταχύττηα για να μην έχεις αποσυνδέσεις, ή όταν σε βάζει σε profiles ADSL2 απλό και όχι Plus, τότε το upstream είναι fix ανάλογα με το πόσο έιναι το downstream.

Υπάρχουν profiles στον OTE στα οποία ο χρήστης να μπορεί να έχει 5Mbit down και 1mbit up ή 6 down και 1 up;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες σας

emeliss
24-05-09, 12:10
Up 1 ο ΟΤΕ δίνει μόνο με down 24.

@ ADSLgr.com All rights reserved.