PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανακοίνωση Nova σχετικά με τις συλλήψεις για παράνομη διανομή κλειδιών



Σελίδες : [1] 2 3

nnn
24-05-09, 13:16
Η συνδρομητική τηλεόραση nova ευχαριστεί την Ελληνική Αστυνομία και ειδικότερα τις Διευθύνσεις Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος Αθηνών και Θεσσαλονίκης για την ουσιαστική τους συμβολή στην προσπάθεια πάταξης της πειρατείας.

Συγκεκριμένα μετά από οργανωμένη επιχείρηση που έγινε στην Αθήνα στην Θεσσαλονίκη, τον Βόλο και την Ρόδο συνελήφθηκαν 13 άτομα που μέσω του Ίντερνετ (δίκτυα OTE, VIVODI, HOL, FORTHNET, TELLAS, ON TELECOMS) και χρήση ειδικών συσκευών διένειμαν παράνομα το κωδικοποιημένο σήμα της nova επί πληρωμή σε χρήστες του Ίντερνετ.

Υπενθυμίζουμε ότι οι συνδρομητικές υπηρεσίες προστατεύονται συμφώνα με το νόμο και η πειρατεία των υπηρεσιών αυτών επισύρει βαρύτατες ποινικές κυρώσεις.

Η εταιρεία μας δηλώνει πως είναι αποφασισμένη να κάνει ότι πρέπει για την καταπολέμηση της πειρατείας, καθώς και να διεκδικήσει αποζημιώσεις από όσους προβαίνουν στις εν λόγω παράνομες δραστηριότητες (πειρατεία, υποκλοπή σήματος, διανομή, εμπορία κλπ).

Οι έρευνες συνεχίζονται με σκοπό την οριστική πάταξη του φαινομένου αυτού.

Nova (http://www.nova.gr/gr/press.asp?aid=1046)

psyxakias
24-05-09, 22:24
Εκφοβισμός :whistle:

Υ.Γ. Στην NetOne δεν ήταν κανένας; :p

nnn
24-05-09, 22:28
Στην Netone είναι καλά παιδιά φαίνεται :p

ArChEaN
24-05-09, 23:42
Πάμε πάλι. Καινούργια ανακοίνωση που δεν ενδιαφέρει κανέναν, εκτός από τους αυτάρεσκους νομικούς συμβούλους τους που χαίρονται σαν βλέπουν τις ανακοινώσεις τους να πλημμυρίζουν το Internet.

Ήθελα να ήξερα δεν βαριούνται να γράφουν τα ίδια και τα ίδια; Από τα 500 άτομα, πέσανε στα 13. Από αύριο τους προτείνω να βγάζουν διαφορετικό δελτίο τύπου για κάθε έναν που πιάνουν ξεχωριστά. Τέλος, ένα μεγάλο μπράβο στην Ε.Α. για την άριστη δουλειά αλλά θα πρότεινα στη κ. Νόβα για να τους ευχαριστήσει αντί για Δελτία Τύπου να τους πάει τίποτα γλυκά ή ντόνατς. Είμαι βέβαιος ότι θα το εκτιμήσουν πολύ περισσότερο. :p

Spanos
24-05-09, 23:46
Ήθελα να ήξερα δεν βαριούνται να γράφουν τα ίδια και τα ίδια; Από τα 500 άτομα, πέσανε στα 13. Από αύριο τους προτείνω να βγάζουν διαφορετικό δελτίο τύπου για κάθε έναν που πιάνουν ξεχωριστά. Τέλος, ένα μεγάλο μπράβο στην Ε.Α. για την άριστη δουλειά αλλά θα πρότεινα στη κ. Νόβα για να τους ευχαριστήσει αντί για Δελτία Τύπου να τους πάει τίποτα γλυκά ή ντόνατς. Είμαι βέβαιος ότι θα το εκτιμήσουν πολύ περισσότερο. :p

Τα 13 άτομα ήταν αυτοί που μοιράζανε;)

theopan
24-05-09, 23:50
Στην Netone είναι καλά παιδιά φαίνεται :p

Μπα. Απλά η netone έχει δίκτυο μόνο στην Αθήνα, έχει σημαντικά μικρότερη πελατειακή βάση από τους άλλους και είναι μάλλον πολύ δυσκολότερο να χρησιμοποιηθεί για τέτοια δουλειά καθώς το ρούτερ της είναι κλειδωμένο με πολλούς περιορισμούς για στήσιμο web server κλπ.
Από εκεί και πέρα, ένα μεγάλο μπράβο και από μένα στην ΕΛ.ΑΣ.! Τα έχει λύσει όλα τα άλλα θέματα, πάψαμε να κινδυνεύουμε να μας σκοτώνουν στο δρόμο, και κάθεται και ασχολείται με τόσο μεγάλο ζήλο για το πως θα διαφυλάξει ...τα κέρδη της κάθε Α.Ε. Η ξεφτίλα δεν έχει όρια τελικά σε αυτή τη χώρα...

nnn
24-05-09, 23:52
Μα είναι πολλά τα λεφτά που χάνει το κράτος, διάβασα για 40.000.000 € απώλεια φόρων και "κουφάθηκα" :lol:

Spanos
24-05-09, 23:54
Μα είναι πολλά τα λεφτά που χάνει το κράτος, διάβασα για 40.000.000 € απώλεια φόρων και "κουφάθηκα" :lol:

Ναι γιατί αυτοί οι χρήστες αν δεν έβλεπαν με αυτό τον τρόπο σίγουρα θα έπερναν συνδρομή:p

mc00080
25-05-09, 00:51
η νοβα αν θελει να χτυπησει την πειρατεια ας ριξει τις τιμες 60 ευρω το μηνα ειναι υπερβολη για ενα χαμηλης ποιοτητας σε προγραμμα και εικονα πακετο που διαθετει.
οσο για την αστυνομια την παραδιδω στα σχολια των πολιτων.. που βλεπουν αστυνομικο και τους φτηνουν, αντι να προστατευουν τον λαο και την δημοσια περιουσια, προστατευουν τα συμφεροντα των
καναλαρχων...ουστ να μην τους βλεπω

stef128
25-05-09, 01:06
η νοβα αν θελει να χτυπησει την πειρατεια ας ριξει τις τιμες 60 ευρω το μηνα ειναι υπερβολη για ενα χαμηλης ποιοτητας σε προγραμμα και εικονα πακετο που διαθετει.
οσο για την αστυνομια την παραδιδω στα σχολια των πολιτων.. που βλεπουν αστυνομικο και τους φτηνουν, αντι να προστατευουν τον λαο και την δημοσια περιουσια, προστατευουν τα συμφεροντα των
καναλαρχων...ουστ να μην τους βλεπω

:oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup:: oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup::oneup:

Κατα τα αλλα βαινουμε καλως :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

viron
25-05-09, 01:23
Η δικαιολογία των ακριβών τιμολογίων δεν είναι άλλοθι για πρακτικές ΚΛΟΠΗΣ.
Αν είναι έτσι αύριο ο καθένας που πιστεύει ότι το παντελόνι, το γάλα, το ψωμί , το CD, o υπολογιστής είναι υπερτιμημένα ας μπαίνει στα μαγαζιά να παίρνει ότι του αρέσει και να φεύγει χωρίς να πληρώσει.
Ακόμα καλύτερα να βάλει καλάθια έξω από το μαγαζί που έκλεψε και να πουλάει τα ΚΛΕΜΜΕΝΑ προιόντ ασε χαμηλώτερες τιμές!

Οι ομάδες αυτές δεν ήταν κάποια φιλαράκια που μοιράζονταν το σήμα.
ΠΟΥΛΟΥΣΑΝ το σήμα που δεν τους ανήκε σε τρίτους.

Μερικοί πρέπει να πάψουν να νομίζουν ότι επειδή είναι σχετικά εύκολο να ΚΛΕΒΕΙΣ ψηφιακά προιόντα ότι θα μπορούν να κρύβονται πίσωαπό την ΑΠΑΤΗΛΗ ανωνυμία του ιντερνετ.

tsagkaris
25-05-09, 10:32
Εγω δεν καταλαβαίνω την εταριά δεν κάνει παρανομία να βλέπει τα πρωσοπικά δεδομένα των χρειστών και να τα δημοσιεύη στην εταιρία αυτη λειτουργουν ολα άπσογα δεν είναι παράνομη;;;;;;;;

mariosnet03
25-05-09, 10:43
Όπως πολύ σωστά ανέφερε ο ΝΝΝ κύριε ΜC αυτο που προστατεύει εν τέλει η αστυνομία είναι ΠΡΑΓΑΜΑΤΙ η δημόσια περιουσία που εσύ ο ίδιος αναζητάς να προστεύσει.Και πως γίνεται αυτό?Μέσω των φόρων που θα εισπράξει το κράτος από την εταιρεία στην οποία εσύ θα δώσεις το 19% και μετά αυτή θα αποδώσει στο κράτος.Αν δεν καταλάβουμε όλοι εμείς οι πολίτες πως ότι κάνει κακό στο κράτος και στους γύρω μας τελικά μας γυρνάει μπούμερανγκ δεν πρόκειται ποτέ να πάμε μπροστά("απόδειξη" το οτι είμαστε πολύ πίσω σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη).
Και όπως επίσης πολύ σωστά επεσήμανε ο viron : Με τη δικαιολογία οτι ΟΛΑ μου ¨φαίνονται ακριβά¨ δεν μπορώ να αρχίσω να βγαίνω εξω και να κλέβω τα πάντα.είναι σίγουρο οτι θα πάω στην ψυρρού.
Σου φαίνεται ακριβό καλέ μου άνθρωπε?ΜΗΝ αγοράσεις.Εγώ που δεν έχω παρακολουθήσει ποτέ ΝΟVA δεν έπαθα τίποτα-τόσα κανάλια υπάρχουν.Ειδικά μάλιστα αν θεωρείς και τις υπηρεσίες που παρέχουν ¨χαμηλής ποιότητας¨ μην τις πάρεις,δε σε υποχρέωσε κανένας.
Επίσης να ξέρετε οτι ο νόμος εφαρμόζεται παντού και πάντα και σε όλες τις χώρες δειγματολειπτικά.
Δεν είναι δυνατόν να πιάνονται παντού και πάντα όλοι.
(παράδειγμα:τελευταία πήγα γερμανία και πήρα πολλές κούτες τσιγάρα για τον ξάδερφό μου χωρίς να ξέρω οτι επιτρέπεται μόνο μια.Είδα τις ταμπέλες μολις έφτασα εκεί αλλά το ρίσκαρα και πέρασα δίπλα από τους τελωνιακούς οι οποίοι δε με σταμάτησαν αλλά σταμάτησαν άλλους.Τι σημαίνει αυτό?Οτι στη Γερμανία δεν εφαρμόζονται οι νόμοι?Όλοι ξέρουμε οτι είναι τσεκούρι.Λίγοι λοιπόν θα την πληρώσουν τη νύφη και μάλιστα θα την πληρώσουν καλά.Αν ενδιαφέρεστε πράγματι για την κατάληξη της υπόθεσης θα σας συνιστούσα να την ακολουθήσετε μέχρι να τελεσιδικήσει και θα δείτε οτι δεν είναι και τόσο ευχάριστο να βρίσκεστε στη θέση αυτων των 13.Θα τους κάνουν τέτοιες αγωγές αυτές οι εταιρίες που θα τους πάρουν ολα τα υπάρχοντα και όχι μόνον αυτό-δε θα μπορέσουν να αποκτήσουν κανένα περιουσιακό ΠΟΤΕ.θα τους τα πάρουν όλα.και δε θα το κάνει η αστυνομία αυτό-θα το κάνουν τα δικαστήρια και η πολιτεία.η αστυνομία ασχολείται μόνο για να τους ανακαλύψει και να τους φέρει στη δίκη.Επίσης για να γνωρίζετε η Δ/νση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος αποτελείται κατά 90% από πολίτες(που προσλήφθηκαν ειδικά γιαυτό) και όχι από αστυνομικούς(για όσουσ σπεύδουν αμέσωσ -και μάλιστα χωρίς να γνωρίζουν το θέμα σαν τα ''παπαγαλάκια'' που ακούμε αυτες τισ μέρες- να κριτικάρουν).Είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό αν σκεφτούμε πόσο πολλές τεχνικές γνώσεις χρειάζονται γιαυτή τη δουλειά τις οποίες δεν έχουν οι αστυνομικοί(μιας και δεν είναι αμειγώς η δουλεία τους να είναι "κομπιουτεράδες").Και εν πάσει περιπτώσει όποιος δε θέλει να εφαρμόζονται οι νόμοι και να βλέπει και αστυνομικούς ας πάει να ζήσει στο βουνό.Εκεί σίγουρα δεν θα τον ενοχλήσει ο νόμος και η αστυνομία.
Αυτή η κοινωνία είναι δομημένη με νόμο και αστυνομία και όποιου δεν του αρέσει αυτός ουστ....
Και ας πάψουμε επιτέλους να χειροκροτούμε τα λαμόγια και τα κλεφτρόνια.Το μόνο που κάνουμε είναι να γαλουχούμε και να εκολάπτουμε την επόμενη γενία κλεφτρονιών.Εντάξει : έκαναν που έκαναν τη λαμογιά,τους έπιασαν, ας κάνουν τώρα τουμπεκί ψιλοκομμένο-όχι να τους κάνουμε και ήρωες από πάνω.
Δηλαδή όλοι εμείς που δεν κλέβουμε είμαστε βλάκες σα να λέμε?
Αλλά όπως είχε πει και ένας Άγγλος νομικός:Τι να περιμένεις από ένα λαό που θεωρεί μέσα από την παράδοση του, την κλεψιά ως δείγμα ανδριωσύνης (βλ.ζωοκλοπές, απαγωγές για γάμο κ.λ.π.),να εφαρμόσει ποτέ το νόμο και να γίνει ευνομούμενο κράτος?Μετά παραπονιόμαστε που βγαίνουν κάθε μέρα καινούρια σκάνδαλα (στην πολιτική,στην αστυνομία,στους δικαστικούς,στους γατρούς,στους εφοριακους,κλπ) αφού όλοι λαμόγια είμαστε....

efo355
25-05-09, 10:49
Παιδιά ένα παλικαρι που τον γνωρίζω προσωπικά τον πιάσανε και έδινε κλειδιά μεσω νετ σε 10 άτομα αλλά το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι το παλικάρι σπίτι του on telecoms έχει βέβαια θα μου πεις ο άλλος μπορεί να έχει 4νετ.....
το πρόστιμο 2000 ευρώ και του κατασχέσαν και τον εξοπλισμό

mariosnet03
25-05-09, 11:05
Αυτό πιθανότατα είναι το διοικητικό πρόστιμο που επιβάλλει επιτόπου η αστυνομία και ο εξοπλισμός κατάσχεται ως πειστήριο μέχρι την ώρα της δίκης.Τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα.Ο Γολγοθάς αυτών των ανθρώπων αρχίζει πολύ αργότερα.Οι εταιρίες αυτές είναι απρόσωπες και αμείλικτες να ξέρετε.Αν βρεθείς στο δρόμο τους θα σε λιώσουν.Το νου σας παιδιά.Μη ρισκάρετε τη ζωή σας όλη για ψίχουλα.

pts
25-05-09, 11:13
Έχοντας μείνει στην παλιά ωραία εποχή του απλού Irdeto όπου τα κλειδιά χρησιμοποιούνταν αποκλειστικά και μόνο για προσωπική χρήση και τα παιδιά που είχαν ασχοληθεί βοηθούσαν δωρεάν όποιον ήθελε να μάθει, νιώθω αρκετά λυπημένος με το δρόμο που έχει πάρει το card sharing για τους εξής λόγους:

1. Τότε μάθαινες κάτι. Το δωρεάν το κέρδιζες μετά από πολύ κόπο και όχι απλώς και μόνο παίρνοντας ένα κουτί από την αγορά.

2. Επειδή αφενός ο αριθμός των ατόμων που ασχολούνταν με αυτά ήταν μικρός και αφετέρου ο εντοπισμός τους από δύσκολος έως ακατόρθωτος δεν είχαμε αυτά τα λυπηρά φαινόμενα των συλλήψεων.

3. Τότε δεν υπήρχε εκμετάλλευση. Είχαν βέβαια εμφανιστεί από τότε κάτι λομόγια που πούλαγαν κάρτες άλλα επειδή ο καθένας μπορούσε να το κάνει σπίτι του με ένα card writer δεν είχαν ιδιαίτερη δραστηριότητα.

Από την αρχή δεν μου καθότανε κάτι καλά στην ιστορία του card sharing γιατί δεν αποτελούσε πραγματικό σπάσιμο κωδικοποίησης άλλα ερασιτεχνική τεχνική με πολλούς κινδύνους λόγω της χρήσης του Internet. Επιπλέον, επειδή πιστεύω ότι όποιος χρησιμοποιεί το hacking για να κερδίσει χρήματα δεν αξίζει να φέρει τον τίτλο αυτόν αλλά τον άλλο του κλέφτη, εάν πράγματι αυτοί που συνελήφθησαν διακινούσαν κλειδιά επί πληρωμή τότε καλώς έπαθαν ότι έπαθαν.

paraskdi
25-05-09, 11:47
Όπως πολύ σωστά ανέφερε ο ΝΝΝ κύριε ΜC αυτο που προστατεύει εν τέλει η αστυνομία είναι ΠΡΑΓΑΜΑΤΙ η δημόσια περιουσία που εσύ ο ίδιος αναζητάς να προστεύσει.Και πως γίνεται αυτό?Μέσω των φόρων που θα εισπράξει το κράτος από την εταιρεία στην οποία εσύ θα δώσεις το 19% και μετά αυτή θα αποδώσει στο κράτος.Αν δεν καταλάβουμε όλοι εμείς οι πολίτες πως ότι κάνει κακό στο κράτος και στους γύρω μας τελικά μας γυρνάει μπούμερανγκ δεν πρόκειται ποτέ να πάμε μπροστά("απόδειξη" το οτι είμαστε πολύ πίσω σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη).
Και όπως επίσης πολύ σωστά επεσήμανε ο viron : Με τη δικαιολογία οτι ΟΛΑ μου ¨φαίνονται ακριβά¨ δεν μπορώ να αρχίσω να βγαίνω εξω και να κλέβω τα πάντα.είναι σίγουρο οτι θα πάω στην ψυρρού.
Σου φαίνεται ακριβό καλέ μου άνθρωπε?ΜΗΝ αγοράσεις.Εγώ που δεν έχω παρακολουθήσει ποτέ ΝΟVA δεν έπαθα τίποτα-τόσα κανάλια υπάρχουν.Ειδικά μάλιστα αν θεωρείς και τις υπηρεσίες που παρέχουν ¨χαμηλής ποιότητας¨ μην τις πάρεις,δε σε υποχρέωσε κανένας.
Επίσης να ξέρετε οτι ο νόμος εφαρμόζεται παντού και πάντα και σε όλες τις χώρες δειγματολειπτικά.
Δεν είναι δυνατόν να πιάνονται παντού και πάντα όλοι.
(παράδειγμα:τελευταία πήγα γερμανία και πήρα πολλές κούτες τσιγάρα για τον ξάδερφό μου χωρίς να ξέρω οτι επιτρέπεται μόνο μια.Είδα τις ταμπέλες μολις έφτασα εκεί αλλά το ρίσκαρα και πέρασα δίπλα από τους τελωνιακούς οι οποίοι δε με σταμάτησαν αλλά σταμάτησαν άλλους.Τι σημαίνει αυτό?Οτι στη Γερμανία δεν εφαρμόζονται οι νόμοι?Όλοι ξέρουμε οτι είναι τσεκούρι.Λίγοι λοιπόν θα την πληρώσουν τη νύφη και μάλιστα θα την πληρώσουν καλά.Αν ενδιαφέρεστε πράγματι για την κατάληξη της υπόθεσης θα σας συνιστούσα να την ακολουθήσετε μέχρι να τελεσιδικήσει και θα δείτε οτι δεν είναι και τόσο ευχάριστο να βρίσκεστε στη θέση αυτων των 13.Θα τους κάνουν τέτοιες αγωγές αυτές οι εταιρίες που θα τους πάρουν ολα τα υπάρχοντα και όχι μόνον αυτό-δε θα μπορέσουν να αποκτήσουν κανένα περιουσιακό ΠΟΤΕ.θα τους τα πάρουν όλα.και δε θα το κάνει η αστυνομία αυτό-θα το κάνουν τα δικαστήρια και η πολιτεία.η αστυνομία ασχολείται μόνο για να τους ανακαλύψει και να τους φέρει στη δίκη.Επίσης για να γνωρίζετε η Δ/νση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος αποτελείται κατά 90% από πολίτες(που προσλήφθηκαν ειδικά γιαυτό) και όχι από αστυνομικούς(για όσουσ σπεύδουν αμέσωσ -και μάλιστα χωρίς να γνωρίζουν το θέμα σαν τα ''παπαγαλάκια'' που ακούμε αυτες τισ μέρες- να κριτικάρουν).Είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό αν σκεφτούμε πόσο πολλές τεχνικές γνώσεις χρειάζονται γιαυτή τη δουλειά τις οποίες δεν έχουν οι αστυνομικοί(μιας και δεν είναι αμειγώς η δουλεία τους να είναι "κομπιουτεράδες").Και εν πάσει περιπτώσει όποιος δε θέλει να εφαρμόζονται οι νόμοι και να βλέπει και αστυνομικούς ας πάει να ζήσει στο βουνό.Εκεί σίγουρα δεν θα τον ενοχλήσει ο νόμος και η αστυνομία.
Αυτή η κοινωνία είναι δομημένη με νόμο και αστυνομία και όποιου δεν του αρέσει αυτός ουστ....
Και ας πάψουμε επιτέλους να χειροκροτούμε τα λαμόγια και τα κλεφτρόνια.Το μόνο που κάνουμε είναι να γαλουχούμε και να εκολάπτουμε την επόμενη γενία κλεφτρονιών.Εντάξει : έκαναν που έκαναν τη λαμογιά,τους έπιασαν, ας κάνουν τώρα τουμπεκί ψιλοκομμένο-όχι να τους κάνουμε και ήρωες από πάνω.
Δηλαδή όλοι εμείς που δεν κλέβουμε είμαστε βλάκες σα να λέμε?
Αλλά όπως είχε πει και ένας Άγγλος νομικός:Τι να περιμένεις από ένα λαό που θεωρεί μέσα από την παράδοση του, την κλεψιά ως δείγμα ανδριωσύνης (βλ.ζωοκλοπές, απαγωγές για γάμο κ.λ.π.),να εφαρμόσει ποτέ το νόμο και να γίνει ευνομούμενο κράτος?Μετά παραπονιόμαστε που βγαίνουν κάθε μέρα καινούρια σκάνδαλα (στην πολιτική,στην αστυνομία,στους δικαστικούς,στους γατρούς,στους εφοριακους,κλπ) αφού όλοι λαμόγια είμαστε....

Τώρα εσύ γιατί μου κάνεις για υπάλληλος τις Nova;
Αυτοί που κάνουν τέτοιες δουλείες ξέρουν ότι πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να τους πιάσουν.
Εσύ τι ζόρι τραβάς;

emeliss
25-05-09, 11:52
Τώρα εσύ γιατί μου κάνεις για υπάλληλος τις Nova;
Αυτοί που κάνουν τέτοιες δουλείες ξέρουν ότι πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να τους πιάσουν.
Εσύ τι ζόρι τραβάς;
Χαλάρωσε λίγο. Μια άποψη έγραψε και μάλιστα ορθότατη.

ps. Δεν έχει νόημα να παραθέτεις ένα κείμενο 30-40 γραμμών.

nnn
25-05-09, 12:03
Τώρα εσύ γιατί μου κάνεις για υπάλληλος τις Nova;
Αυτοί που κάνουν τέτοιες δουλείες ξέρουν ότι πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να τους πιάσουν.
Εσύ τι ζόρι τραβάς;
Όπως όλοι μας έγραψε την άποψη του.

psyxakias
25-05-09, 12:16
Εδώ που τα λέμε δίκιο έχει ο mariosnet03, η συγκεκριμένη δραστηριότητα είναι ίσως από τις πιο ζημιογόνες του ελληνικού κράτους και είμαι απόλυτα σίγουρος ότι θα επηρέαζε αρνητικά μέχρι τα δισέγγονα / τρισέγγονα μας. Ευτυχώς που λειτούργησαν τόσο άμεσα όλοι οι φορείς ώστε να μπορούμε σήμερα να μιλάμε για πάταξη αυτού του υπέρτατου εγκλήματος.

Προσωπικά με κάνει και νιώθω περήφανος γνωρίζοντας ότι φτάσαμε σε αυτό το υψηλό επίπεδο, έχοντας καταπολεμήσει κάθε είδους άλλη εγκληματικότητα. Άλλοι δυστυχώς έχουν άλλου είδους προβλήματα (δολοφονίες, βιασμούς, κλοπές, κατάχρηση εξουσίας & δημόσιου χρήματος), εμείς ευτυχώς έχουμε να πατάξουμε μόνο το card sharing.

Μόνο ένα πράγμα μπορώ να πω στην Nova, στην ΕΛ.ΑΣ και στην D.A.R.T... :respekt: :respekt: :respekt:

Δεν έχω καν ασχοληθεί με το άθλημα αλλά βρίσκω την ανακοίνωση προκλητική και εκφοβιστική από πλευράς Nova, επειδή βλέπουν ότι χάνουν το παιχνίδι μέρα με τη μέρα.

Barlong
25-05-09, 13:21
Εδώ που τα λέμε δίκιο έχει ο mariosnet03, η συγκεκριμένη δραστηριότητα είναι ίσως από τις πιο ζημιογόνες του ελληνικού κράτους και είμαι απόλυτα σίγουρος ότι θα επηρέαζε αρνητικά μέχρι τα δισέγγονα / τρισέγγονα μας. Ευτυχώς που λειτούργησαν τόσο άμεσα όλοι οι φορείς ώστε να μπορούμε σήμερα να μιλάμε για πάταξη αυτού του υπέρτατου εγκλήματος.

Προσωπικά με κάνει και νιώθω περήφανος γνωρίζοντας ότι φτάσαμε σε αυτό το υψηλό επίπεδο, έχοντας καταπολεμήσει κάθε είδους άλλη εγκληματικότητα. Άλλοι δυστυχώς έχουν άλλου είδους προβλήματα (δολοφονίες, βιασμούς, κλοπές, κατάχρηση εξουσίας & δημόσιου χρήματος), εμείς ευτυχώς έχουμε να πατάξουμε μόνο το card sharing.

Μόνο ένα πράγμα μπορώ να πω στην Nova, στην ΕΛ.ΑΣ και στην D.A.R.T... :respekt: :respekt: :respekt:

Δεν έχω καν ασχοληθεί με το άθλημα αλλά βρίσκω την ανακοίνωση προκλητική και εκφοβιστική από πλευράς Nova, επειδή βλέπουν ότι χάνουν το παιχνίδι μέρα με τη μέρα.



Άρα η πρόταση σου είναι μέχρι να λυθούν τα παρακάτω

(δολοφονίες, βιασμούς, κλοπές, κατάχρηση εξουσίας & δημόσιου χρήματος)

Μπορούν όλοι να κλέβουν σήμα από τη NOVA και να μην τιμωρούνται κιόλας. Επειδή εμένα δεν με ενδιαφέρει η NOVA μπορώ να κλέβω 50 ευρώ το μήνα από την τράπεζα της γειτονιάς μου αλλά να μην μπορούν να μου κάνουν τίποτα μέχρι να λυθούν τα παρακάτω?

(δολοφονίες, βιασμούς, κλοπές, κατάχρηση εξουσίας & δημόσιου χρήματος)

ΤΟ έχουμε χάσει τελείως σε αυτή την χώρα

tsagkaris
25-05-09, 13:32
Να ρωτίσω τους υπερασπιστες τις νομιμότιτας το software που εχουν στον υπολογιστή τους το εχουν πληρώσει μην τρελαθούμε

psyxakias
25-05-09, 13:32
Barlong: Δεν έθεσα πρόταση και ούτε είπα ότι δεν θα πρέπει να διώκεται και αυτό. Απλά να το παρουσιάζουμε ως το υπέρτατο έγκλημα και να λέμε ότι είναι κλοπή δημόσιας περιουσίας, επειδή κάποιοι δεν αγόραζαν συνδρομές, άρα..... δε πλήρωναν ΦΠΑ, άρα χάνει το κράτος και εμείς... είναι απλά υπερβολικό. Είναι σαν τις απώλειες των δεκάδων εκατομμυρίων ευρώ που θεωρούν οι εταιρείες δεδομένο ότι όλοι αυτοί θα αγόραζαν συνδρομή nova.

Έχουν σκάσει σκάνδαλα δισεκατομμυρίων ευρώ και δε μπορώ να θεοποιήσω την ΕΛ.ΑΣ & την D.A.R.T. επειδή πιάσανε μια μικροεπιχειρησούλα, που αμφιβάλλω και εάν έβγαζαν και τρελά λεφτά ή αν ήταν απλά μεταξύ φίλων.

paraskdi
25-05-09, 13:51
nnn δεκτό ότι είπε την άποψη του.
emeliss δεκτό ότι σε θεωρητικό επίπεδο είναι σωστή η άποψη του.
Υπερβολές και τρομοκρατικές απειλές του στυλ θα καταστραφεί η Ελλάδα από την μη είσπραξη του ΦΠΑ
θα τους τα πάρουν όλα,δεν πρόκειται να αποκτήσουν περιουσία γιατί θα κατασχεθεί από την Νova.
Αυτά είναι κούφιες απειλές και μάλιστα χειρίστου είδους.

Υ.Γ. Δεν έχω και ούτε διανέμω κλειδιά Nova.

emeliss
25-05-09, 14:08
Να ρωτίσω τους υπερασπιστες τις νομιμότιτας το software που εχουν στον υπολογιστή τους το εχουν πληρώσει μην τρελαθούμε
Χωρίς να είμαι υπερασπιστής της νομιμότητας, ναι, το έχω πληρώσει.

mc00080
25-05-09, 14:13
αγαπητε mariosnet03, εαν δεν εισαι υπαλληλος της νοβα ουτε αστυνομικος ...για να θιγεσαι τοσο...τοτε απλα εισαι πολυ μακρια απο τα καθημερινα προβληματα και μπραβο σου.δεν επιασες ουτε μυρωδια απο το νοημα των συνφορουμιτων. οταν καθημερινα η ελλαδα εχει να αντιμετωπισει τοσο σοβαροτερα προβληματα..το κυνηγι των πειρατων στη δορυφορικη μας μαρανε. η τρυπα του προυπολογισμου παντως δεν εχει αυτο ως αιτια. ας τρεξει η αστυνομια να λυσει τα σημαντικοτερα και ας αφησει αυτο το θεμα.και να εισαι σιγουρος πως αν πεσουν οι τιμες αισθητα, οι πελατες θα γινουν περισσοτεροι..αφου καιγεσαι για το καλο της νοβα..και το κρατος θα εισπραξει απο το ΦΠΑ και περισσοτερους υπαλληλους θα προσλαβει η νοβα και η αστυνομια δεν θα χρειαστει να κυνηγαει χακεραδες, δεν θα πληρωνεις εσυ αυτους τους εκτακτους κομπιουτεραδες της αστυνομιας κλπ...
οσο για το ''ολοι λαμογια ειμαστε'' με το οποιο κλεινεις...πες μας εσυ ποσα DVD και CD κατεβαζεις καθε μερα απο ιντερνετ...
η δομημενη κοινωνια με νομους και αστυνομια που αναφερεις μαλλον υπαρχει στα ονειρα σου...
ριξε μια ματια εξω στο δρομο να δεις τι γινεται καθε μερα,δες τι κανει η καλη μας κυβερνηση...τιποτα δεν υπαρχει..απο αυτους μαλιστα ξεκινα η αυθαιρεσια,γιαυτο ασε τους αφορισμους περι βουνων και κατεβα στο κεντρο της αθηνας αγαπητε γιατι απο το συννεφακι που βρισκεσαι καποια στιγμη θα πεσεις ασχημα.
δεν σου ειπε κανενας οτι υποστηριζουμε την κλεψια οταν σχολιαζουμε το γεγονος αυτο, εσυ περασες στο αλλο ακρο, μηπως λοιπον εσυ κανεις καπου λαθος?μιλησαμε απλα για αλλαγες και πτωση τιμων και μια δυστυχως κακη εικονα της αστυνομιας.δεν υπαρχει μονο το ασπρο και το μαυρο υπαρχουν και αλλα χρωματα,ενδιαμεσες λυσεις, ομως εσυ και αυτοι που μαλλον υποστηριζεις και εφεραν τα παπαγαλακια στο προσκηνιο δεν ενδιαφερονται να κοπιασουν για τετοιες λυσεις....
Φιλικα παντα;)

........Auto merged post: mc00080 πρόσθεσε 2 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εδώ που τα λέμε δίκιο έχει ο mariosnet03, η συγκεκριμένη δραστηριότητα είναι ίσως από τις πιο ζημιογόνες του ελληνικού κράτους και είμαι απόλυτα σίγουρος ότι θα επηρέαζε αρνητικά μέχρι τα δισέγγονα / τρισέγγονα μας. Ευτυχώς που λειτούργησαν τόσο άμεσα όλοι οι φορείς ώστε να μπορούμε σήμερα να μιλάμε για πάταξη αυτού του υπέρτατου εγκλήματος.

Προσωπικά με κάνει και νιώθω περήφανος γνωρίζοντας ότι φτάσαμε σε αυτό το υψηλό επίπεδο, έχοντας καταπολεμήσει κάθε είδους άλλη εγκληματικότητα. Άλλοι δυστυχώς έχουν άλλου είδους προβλήματα (δολοφονίες, βιασμούς, κλοπές, κατάχρηση εξουσίας & δημόσιου χρήματος), εμείς ευτυχώς έχουμε να πατάξουμε μόνο το card sharing.

Μόνο ένα πράγμα μπορώ να πω στην Nova, στην ΕΛ.ΑΣ και στην D.A.R.T... :respekt: :respekt: :respekt:

Δεν έχω καν ασχοληθεί με το άθλημα αλλά βρίσκω την ανακοίνωση προκλητική και εκφοβιστική από πλευράς Nova, επειδή βλέπουν ότι χάνουν το παιχνίδι μέρα με τη μέρα.

:oneup::oneup:

euklidis
25-05-09, 14:32
Χωρίς να είμαι υπερασπιστής της νομιμότητας, ναι, το έχω πληρώσει.

Και τα windows; και το MS Office; και το Photoshop; Και οτι αλλο εχεις μεσα;

mariosnet03
25-05-09, 14:58
Α,πολύ ωραία και δημοκρατικά (όπως πάντα αγαπητέ ''Έλληνάρα'').Πρέπει να είμαι υπάλληλος της νόβα ή υπάλληλος του κράτους (αστυνομικός) για να υπερασπιστώ το σωστό και το νόμιμο? Αλλά ακόμα και αν ήμουν αστυνομικός ή υπάλληλος της νόβα δε θα είχα δικαίωμα να μιλήσω?Για πες μου?Μου αφαιρείς αυτό το δικαίωμα?και με ποια ιδιότητα παρακαλώ?
Επίσης πάντα να θυμάσαι οτι αν με αποκαλείς αστυνομικό ή υπάλληλο της νόβα από αυτά που λέω και υποστηριζώ τότε μπορώ και εγώ κάλλιστα να σε αποκαλέσω ''κλέφτη''.Σωστά?
Έ, όχι λοπόν είμαι ένας απλός και καθημερινός πολίτης που σιχαίνομαι τα λαμόγια και τα κλεφτρόνια γύρω μου.Αν εσείς θέλετε να υποστηρίζετε τις κλοπές,τις υποκλοπές ή οποιαδήποτε άλλη μορφή εγκληματικότητας μπορείτε να το κάνετε.ΑΛΛΑ...
μη σας εντυπωσιάζει το γεγονός οτι ο Α αστυνομικός,Β γιατρός και Γ πολιτικός ''τα πήρε'' και μάλιστα ο β πιο χοντρά από τον Α και ο Γ πιο χοντρά από τον Β, ΓΙΑΤΙ...
τοτε θα είστε ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ.
από τη στιγμή που όλοι έχουν τη νοοτροπία ''δούλεψε να ζεισ και κλέψε να΄χεις'' εδώ στο ELLADA να είστε σίγουροι οτι όλοι θα το κάνουν.Όσο μπορεί ο καθένας θα κλέψει.Το πρεζάκι στην ομόνοια θα κλέψει κανα κινητό για τη δόση του,ο μηχανικός θα σε κοροιδέψει και όταν πασ για σερβισ θα σου αλλάξει όλο τον κινητήρα ενώ δε χρειάζεται, ο χακιεράκιασ θα πουλήσει παράνομα το σήμα τησ νόβα, ο μπάτσος θα τα πάρει από τα μαγαζιά, ο δήμοσ επίσησ θα τα πάρει από τα μαγαζιά, ο γιατρόσ θα τα πάρει από τον ασθενή και ο πολιτικός από τη siemens (ότι μπορεί ο καθένας βρε παιδί μου).
Αυτό που προτείνω είναι αλλαγή νοοτροπίας από όλους και όλες.
Ασ κάνει ο καθένας το σωστό και ας αφήσει τα λαμόγια να βράσουν στο ζουμί τους.όχι να υποστηρίζουμε και τα κλεφτρόνια(και μάλιστα τι κλεφτρόνια?:ΨΙΛΙΚΑΤΖΗΔΕΣ).
Εδώ ένας βγήκε να υποστηρίξει το νόμιμο και πέφτετε όλοι πάνω να με φάτε.θέλετε και σοβαρό κράτος μετά?σοβαρό κράτος με γελοίους πολίτες δεν υπάρχει παιδία.(μην το πάρετε προσωπικά-γενικά μιλάω-
δε θέλω να θίξω κανέναν-να αλλάξω λίγο τη νοοτροπία σας θέλω).
Τα σοβαρά κράτη έχουν ενεργούν και μορφωμένους πολίτες.Ταξιδεψτε λίγο εκτός ελλάδος και θα καταλάβετε για τι ακριβώσ μιλάω.
Όσο για ότι είπα για τα δικαστήρια καλύτερα να μην εκφέρει άποψη κάποιος που δεν ξέρει το θέμα(όχι γιατί του το απαγορεύει κανείσ) γιατί μπορεί να πάρει κόσμο στο λαιμό του και είναι κρίμα.
Είμαι νομικός και γνωρίζω 5 πράματα.Αν πάτε καμια μέρα να παρακολουθήσετε δίκες στο εφετείο θα καταλάβετε γιατί πράγμα μιλάω

paraskdi
25-05-09, 15:11
Μα ακριβώς εκεί είναι το πρόβλημα αγαπητέ μου mariosnet03.
Λεονταρισμοί και απειλές σε ψιλικατζήδες.
Εδώ ο κόσμος χάνετε και το μ...ί χτενίζετε.
Ας πιάσουν κανένα μεγάλο και μετά ας ασχοληθούν με τους μικρούς και τα συμφέροντα τις κάθε εταιρείας.

mc00080
25-05-09, 15:13
αγαπητε παλι εισαι φαουλ...κατσε και ξαναδιαβασε τα προηγουμενα ποστ. επειδη εισαι νομικος δεν σημαινει οτι τα ξερεις ολα..απλα εχεις μεινει κολλημενος στο βιβλιο και χανεις την ζωη που ειναι εξω...επισης δεν παρατηρησες οτι υποστηριζουμε την νομιμοτητα αλλα θετουμε τα πραγματα με προτεραιοτητες και λεμε οτι πρεπει να βρεθουν αλλες λυσεις..βγαλε τις παρωπιδες..ξεκολλα απο τις αιθουσες των δικαστηριων..
οσο για το εξωτερικο..ευτυχως ταξιδευω περισσοτερο απο εσενα λογω δουλειας ενω εσυ καθεσαι και ακους τον ξυλινο και αποστεομενο λογω των δικαστικων..περαστικα

........Auto merged post: mc00080 πρόσθεσε 0 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα αργότερα ........

:oneup:
Μα ακριβώς εκεί είναι το πρόβλημα αγαπητέ μου mariosnet03.
Λεονταρισμοί και απειλές σε ψιλικατζήδες.
Εδώ ο κόσμος χάνετε και το μ...ί χτενίζετε.
Ας πιάσουν κανένα μεγάλο και μετά ας ασχοληθούν με τους μικρούς και τα συμφέροντα τις κάθε εταιρείας.

viron
25-05-09, 15:14
Να ρωτίσω τους υπερασπιστες τις νομιμότιτας το software που εχουν στον υπολογιστή τους το εχουν πληρώσει μην τρελαθούμε
Οσα μπορώ τα αγοράζω, τα υπόλοιπα καλά να είναι τα open source προγράμματα που πλέον είναι ίσως καλύτερα από τα προς πώληση.
Επίσης ο κανόνας είναι ΔΕΝ αγοράζω πρόγραμμα που δεν έχει demo version, για να αποδείξει την αξία του.

Λόγω επαγγέλματος έχω πρόσβαση σε πολλά μηχανήματα πελατών.
Το τι βλέπω είναι ασύλληπτα τρελλό. Οι άνθρωποι έχουν πείσει τον ευατό τους ότι είναι ηθικό και νόμιμο να χρησιμοποιούν κλεψίτυπα αντίγραφα από προγαάμματα πολλών χιλιάδων ευρώ μέχρι 9,99$. Μα καλά τέτοι ξεφτίλα να μην πληρώνεις ούτε λίγα δολλάρια για κάποιο utility που χρησιμοποιείς.
Καταρίπτεται έτσι ο μύθος ότι η ΚΛΟΠΗ των πνευματικών δικαιωμάτων είναι συνέπεια των ακριβών τιμών.
Ορίστε λίστα open source προγραμμάτων.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_open_source_software_packages

karetsos
25-05-09, 15:21
καλά ρε παιδιά, καθόμαστε και συζητάμε αν είναι σωστό που πιάσανε κάποιους που κάνοντας μια παράνομη δραστηριότητα βγάζανε λεφτα;

δηλαδή έλεος... τι έπρεπε να κάνουν για να τους πιάσουν, να σκοτώσουν;

συγγνώμη, ίσως να είμαι αγαθός, απλοϊκός, κουτός ή οτιδήποτε άλλο, αλλά μου φαίνεται τουλάχιστον ύποπτο να υποστηρίζουμε άτομα που ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΥΝ παράνομα.

ArChEaN
25-05-09, 15:35
Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι μόνο τα εκάστοτε λαμόγια που έχουν μάθει να ζουν με τον τρόπο που περιγράφει ο Μάριος αλλά κυρίως ο μαλάκας ο Έλληνας που τους "σπονσοράρει", χωρίς να καταλαβαίνει ότι πρώτα απ' όλα κακό κάνει στην ίδια του την τσέπη.

Αν δεν αγοράσεις Νόβα, αν δεν δώσεις το φακελάκι και πας και καταγγείλεις τον γιατρό και τον υπάλληλο της εφορίας, τότε, ναι, κάνεις κάτι ουσιώδες. Σίγουρα πάντως δεν το καταφέρνεις με το να "προσπαθείς" να αποδείξεις ποίο είναι το σωστό και το δίκαιο. Όλοι το ξέρουμε αλλά στο τέλος πάνω στην ανάγκη (δημιουργημένη από την εκάστοτε περίσταση, είτε κοινωνική, είτε υλική κτλ) οι περισσότεροι θα παρανομήσουν γιατί θεωρούν ότι ηθικά τους αξίζει, επειδή είτε επειδή κάποιος άλλος κλέβει, είτε επειδή δεν θα μπορούσαν έτσι και αλλιώς να το έχουν, είτε επειδή πολύ απλά ξέρουν ότι δεν θα τιμωρηθούν.

Και γω έχω δώσει φακελάκι, και γω δεν έχω πάρει απόδειξη, για να μπορέσω να γλυτώσω 100-200 ευρώ. Και το κράτος τι κάνει για να αποτρέψει αυτό το φαινόμενο; Ετοιμάζει νόμο για να κάνει τις αποδείξεις δελτία του Joker και του Lotto. Και γαμώ τις λύσεις, λέμε. :rofl:

Γι' αυτό λοιπόν, μην ηθικολογείτε, ειδικά αν είστε πολίτες αυτού του ελεεινού κράτους. Χάνετε το δίκιο σας, ειδικά όταν υπερασπίζεστε τις τακτικές της εκάστοτε εξουσίας, όταν το μόνο που κάνει είναι να τις χρησιμοποιεί για να "λαδώνετε" και να δημιουργεί σκάνδαλα και στο τέλος να τρέξει να τα φορτώσει σε ένα-δύο κορόιδα για να γλυτώσει τις νομικές κυρώσεις. Αντί να δίνουν το ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, μας δείχνουν το δρόμο για την ΚΟΜΠΙΝΑ.

Σχετικά με το θέμα της Νόβα (για να μην βγούμε και τελείως offtopic), καλά κάνανε και τους πιάσανε. Ακόμα καλύτερα αν δεν σταματήσουν εκεί και πιάσουν και τα ΜΕΓΑΛΟΛΑΜΟΓΙΑ για μια φορά. Στην Αίγυπτο καταδίκασαν σε απαγχονισμό έναν βαθύπλουτο επειδή "καθάρισε" μια τραγουδίστρια. Εδώ έχουν "καθαρίσει" ΌΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ και το μόνο που κάνει η "δικαιοσύνη" είναι να τους νομιμοποιεί και τα αυθαίρετα από πάνω. Μην τυχόν και δεν φτιάξουν και πισίνα, τα βόδια.

Βλέποντας λοιπόν ο πολίτης αυτά και άλλα πολλά, για όλους τους καραγκιόζηδες τους πολιτικούς, τι στάση περιμένετε να κρατήσει στο θέμα της Νόβα; Λογικό να το θεωρήσει κοροϊδία, όταν πιάνουν 13 απατεωνίσκους και αφήνουν ελεύθερα 300 μεγαλολαμόγια.

Bottom Line: Γιατί, αφού ζω σε δημοκρατία, πολίτευμα που τάσσεται υπέρ της ΙΣΟΝΟΜΙΑΣ, να μην μπορώ και γω να ΚΛΕΨΩ και να μετά να μην τιμωρηθώ, όπως κάνουν και οι Βουλευτάδες μας; Να δω τσάμπα Νόβα, να κλέβω τα λεφτά των τραπεζών και να ζω σαν άρχοντας, να χτίζω όπου γουστάρω και να μη δίνω λογαριασμό σε κανέναν και γενικά να γράφω στα παπάκια μου ολόκληρο το νομικό σύστημα της χώρας.

Υ.Γ. Δεν έχω Νόβα, ποτέ δεν είχα, ποτέ δεν θα βάλω. Για τη μπαλίτσα (το μόνο που αξίζει, μια στο τόσο), υπάρχουν και οι καφετέριες ή κάποιο σπίτι με φραγκάτους κολλητούς/φίλους που έχει.

alerasta
25-05-09, 15:54
Επειδή δεν πιστεύω σε νεράιδες, ξωτικά, τίμιους πολιτικούς και ελληνικό κράτος πρόνοιας, επειδή δεν πρόκειται ποτέ να γίνω ο αποδέκτης του ΦΠΑ, ούτε μεγαλομέτοχος της οποιασδήποτε μεγαλοεταιρίας, το συμφέρον τους με αφήνει παγερά αδιάφορο.

Ούτε η ηθική των cayenne και των εξοχικών στη Μύκονο μου λέει κάτι οπότε με τις ευχές μου μπορούν να πάνε να πνιγούν.

xcyanx
25-05-09, 16:03
Ρε παιδιά, ok και γω μαζί τους που πιάσανε τους πηρατές και μπράβο τους και να συνεχίσουν έτσι.

Πόσο καιρό τώρα, όμως, έχετε να ακούσετε οτι οι αστυνομία ή οποιαδήποτε άλλη αρχή έχει να πιάσει εμπόρους ναρκωτικών που είναι κάτι πιο σοβαρό απο μια εταιρία που χάνει τα λευτά της. Εκτός του ότι μέσω των ναρκωτικών διακινούνται μεγάλες ποσότητες μαύρου χρήματος, πεθαίνουν και τόσα άτομα κάθε μέρα απο αυτά.

Για οποιον πει οτι είναι δύσκολο, πιστεύω ότι πιο δύσκολο είναι να βρεις κάποιο μέσω του internet που έχει διαπράξει κάποιο αδίκημα παρά κάποιον στον έξω κόσμο.

Και δεν είναι μόνο τα ναρκωτικά που τα έφερα σαν παράδειγμα, είναι και άλλα χίλια δυο πράματα.

emeliss
25-05-09, 17:27
Και τα windows; και το MS Office; και το Photoshop; Και οτι αλλο εχεις μεσα;
Και τα win, και το office. Photoshop έχω μια παλιά έκδοση lite, αλλά χρησιμοποιώ gimp.

psyxakias
25-05-09, 17:40
Η δόση ειρωνείας που χρησιμοποίησα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2838795&postcount=20) για να δείξω αυτό που είπε πιο ξεκάθαρα ο mc00080 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2839164&postcount=30) περί προτεραιοτήτων, μάλλον παρεξηγήθηκε.

Σαφώς και δεν υποστηρίζω παράνομες δραστηριότητες αλλά με προκάλεσε το γεγονός της ανακοίνωσης που ευχαριστεί ΕΛ.ΑΣ & D.A.R.T. και προσπαθεί να εκφοβίσει γενικότερα αλλά και τον υπερβάλλοντα ζήλο που σε τέτοιες περιπτώσεις δείχνουν κάποιοι φορείς χωρίς πάντοτε να γίνεται σωστή έρευνα (βλέπε υπόθεση blogme). Καλώς ή κακώς τα περισσότερα "ηλεκτρονικά" εγκλήματα που σχετίζονται με πνευματικά δικαιώματα, μπορούν να θεωρηθούν πιο χαμηλής προτεραιότητας, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να νομιμοποιηθούν.

tsagkaris
25-05-09, 18:05
αγαπιτέ φίλε viron δεν με επεισες και το LINUX που εχεις στον υπολογιστή σου απο καποιο σιτε το κατεβασες και δεν πείθεις κανεναν προσπιοντας οτι εισαι νομιμος η υποκρισια βλάπτει

emeliss
25-05-09, 18:07
αγαπιτέ φίλε viron δεν με επεισες και το LINUX που εχεις στον υπολογιστή σου απο καποιο σιτε το κατεβασες και δεν πείθεις κανεναν προσπιοντας οτι εισαι νομιμος η υποκρισια βλάπτει
:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

Η αμάθεια βλάπτει.

psyxakias
25-05-09, 18:10
αγαπιτέ φίλε viron δεν με επεισες και το LINUX που εχεις στον υπολογιστή σου απο καποιο σιτε το κατεβασες και δεν πείθεις κανεναν προσπιοντας οτι εισαι νομιμος η υποκρισια βλάπτειΚαλά μη τα ισοπεδώνουμε όλα, δε μπορούμε να γνωρίζουμε τι κάνει ο καθένας στη ζωή του και εκ των προτέρων να τον λέμε υποκριτή. Ενημερωτικά οι περισσότερες Linux διανομές (πέρα από μερικές που πάνε πακέτο με υποστήριξη) είναι εντελώς δωρεάν, οπότε ναι τις κατεβάζεις από το site της ίδιας της εταιρείας... νομιμότατα ;)

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 1 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:

Η αμάθεια βλάπτει.Πιάνεσαι και εσύ σε κάτι λεπτομέρειες... αφού από site το κατεβάζεις, αλλά κατέβασμα όχι "κατέβασμα" :p

Dimos walker
25-05-09, 18:11
Αυτό πιθανότατα είναι το διοικητικό πρόστιμο που επιβάλλει επιτόπου η αστυνομία και ο εξοπλισμός κατάσχεται ως πειστήριο μέχρι την ώρα της δίκης.Τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα.Ο Γολγοθάς αυτών των ανθρώπων αρχίζει πολύ αργότερα.Οι εταιρίες αυτές είναι απρόσωπες και αμείλικτες να ξέρετε.Αν βρεθείς στο δρόμο τους θα σε λιώσουν.Το νου σας παιδιά.Μη ρισκάρετε τη ζωή σας όλη για ψίχουλα.
:oneup:Ναί ρε δέν αξίζει και μποικοτάζ στο προιόν τους δεν το έχουμε ανάγκη:closed:

xcyanx
25-05-09, 18:21
Έχοντας μείνει στην παλιά ωραία εποχή του απλού Irdeto όπου τα κλειδιά χρησιμοποιούνταν αποκλειστικά και μόνο για προσωπική χρήση και τα παιδιά που είχαν ασχοληθεί βοηθούσαν δωρεάν όποιον ήθελε να μάθει, νιώθω αρκετά λυπημένος με το δρόμο που έχει πάρει το card sharing για τους εξής λόγους:

1. Τότε μάθαινες κάτι. Το δωρεάν το κέρδιζες μετά από πολύ κόπο και όχι απλώς και μόνο παίρνοντας ένα κουτί από την αγορά.

2. Επειδή αφενός ο αριθμός των ατόμων που ασχολούνταν με αυτά ήταν μικρός και αφετέρου ο εντοπισμός τους από δύσκολος έως ακατόρθωτος δεν είχαμε αυτά τα λυπηρά φαινόμενα των συλλήψεων.

3. Τότε δεν υπήρχε εκμετάλλευση. Είχαν βέβαια εμφανιστεί από τότε κάτι λομόγια που πούλαγαν κάρτες άλλα επειδή ο καθένας μπορούσε να το κάνει σπίτι του με ένα card writer δεν είχαν ιδιαίτερη δραστηριότητα.

Από την αρχή δεν μου καθότανε κάτι καλά στην ιστορία του card sharing γιατί δεν αποτελούσε πραγματικό σπάσιμο κωδικοποίησης άλλα ερασιτεχνική τεχνική με πολλούς κινδύνους λόγω της χρήσης του Internet. Επιπλέον, επειδή πιστεύω ότι όποιος χρησιμοποιεί το hacking για να κερδίσει χρήματα δεν αξίζει να φέρει τον τίτλο αυτόν αλλά τον άλλο του κλέφτη, εάν πράγματι αυτοί που συνελήφθησαν διακινούσαν κλειδιά επί πληρωμή τότε καλώς έπαθαν ότι έπαθαν.

Αυτοί που κάνουν τέτοιες δουλειές λέγονται crackers, οι hackers κάνουν ότι κάνουν με σκοπό την γνώση ενώ οι crackers για ιδεολογικούς λόγους ή για προσωπικούς :p

A black hat hacker is someone who subverts computer security without authorization or uses technology (usually a computer or the Internet) for vandalism (malicious destruction), credit card fraud, identity theft, intellectual property theft, or other types of crime. They are more correctly known as "crackers". (src: http://en.wikipedia.org/wiki/Hacker_(computer_security)#Black_hat )

psyxakias
25-05-09, 18:23
Αυτοί που κάνουν τέτοιες δουλειές λέγονται crackers, οι hackers κάνουν ότι κάνουν με σκοπό την γνώση ενώ οι crackers για ιδεολογικούς λόγους ή για προσωπικούς :pΧμμμ, εσύ άραγε σε ποιους ανήκεις που ένιωσες την ανάγκη να το εξηγήσεις; Ε τι είσαι; Πες μας τι είσαι... τι είσαι; :twisted: :crazy: :p

xcyanx
25-05-09, 18:29
Θα ήθελα να είμαι αλλά μπα :(...Δεν ξέρω απο τέτοια πράματα ^^, ακόμα τουλάχιστον :P

makisathanos
25-05-09, 19:20
Ωραία όλα αυτά που γράφουμε αλλά μου δημιουργήθηκαν απορίες:
1. Τι υλικά χρειάζεται κάποιος για να βλέπει τζάμπα ΝΟΒΑ;
2. Που θα τα βρεί;

(πλάκα κάνω - αλλά πολλά και πολλές φορές ξεκινάνε από μια πλάκα) :p

theopan
25-05-09, 19:20
Μα είναι πολλά τα λεφτά που χάνει το κράτος, διάβασα για 40.000.000 € απώλεια φόρων και "κουφάθηκα" :lol:

Αμφιβάλλω αν ο ετήσιος τζίρος της Nova, είναι το 10% του ποσού που αναφέρεις.


καλά ρε παιδιά, καθόμαστε και συζητάμε αν είναι σωστό που πιάσανε κάποιους που κάνοντας μια παράνομη δραστηριότητα βγάζανε λεφτα;

δηλαδή έλεος... τι έπρεπε να κάνουν για να τους πιάσουν, να σκοτώσουν;



Όχι. Απλά οφείλουν πρώτα να πιάσουν αυτούς που σκοτώνουν και αν περισσέψει χρόνος και πόροι, ασχολούνται και με την "κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας". Είναι δευτερεύον (τουλάχιστον) θέμα, το θέμα της απώλειας εσόδων από κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας. Και ποιος το λέει αυτό θα μου πείς; Εγώ το λέω που πληρώνω και συντηρώ με τους φόρους μου την αστυνομία για να με προστατεύει. Η όποια εταιρεία αντιμετωπίζει πρόβλημα στο να διαφυλάξει τα κέρδη της, ας κόψει το λαιμό της να βρει το τέλειο κλείδωμα των υπηρεσιών που παρέχει.

emeliss
25-05-09, 19:25
Άλλοι ασχολούνται με τους δολοφόνους, άλλοι με τους κλέφτες, άλλοι με τους παραβάτες του ΚΟΚ, άλλοι με το ηλεκτρονικό έγκλημα. Το "πρώτα να πιάνουν τους δολοφόνους" μου κάνει σαν παντελή έλλειψη γνώσης της δομής της κοινωνίας μας.

makisathanos
25-05-09, 19:40
Άσχετα από την πλάκα το να κλέβεις είναι έγκλημα. και σίγουρα δεν νομιμοποιεί την πράξη αυτή ούτε η ακριβή τιμή της συνδρομής ούτε η αδράνεια της αστυνομίας σε άλλες περιπτώσεις.
Αλλά είναι τελείως ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟ στο ΧΩΡΙΟ που μένω (και που είχαμε μάθει να μην κλειδώνουμε τίποτα) να έχουν σημειωθεί 3-4 κλοπές τον τελευταίο μήνα και κανείς να μην ασχολείται, αλλά να ασχολείται με τη ΝΟΒΑ που προσωπικά και να κλείσει δεν θα μου λείψει ...

sdikr
25-05-09, 20:58
Αμφιβάλλω αν ο ετήσιος τζίρος της Nova, είναι το 10% του ποσού που αναφέρεις.


.

Εχεί οντως μεγάλη πλάκα η αναφορά συνεχώς σε αυτό το πόσο, γιατί θεώρουν οτι αυτός που με γνώση ή όχι, βάζει νόβα με 15 ευρώ αντι για 60 ευρω θα έβαζε νόβα με 60 ευρώ, και φυσικά κάνουν τις πράξεις όπως γουστάρουν.

Αν δεν κάνω λάθος στην ελλάδα οι ευρηζωνικές συνδέσεις είναι κάτι ψιλά πάνω απο το 1.5 εκ, αυτά επι 60 ευρώ πάλι δεν βγάζουν τα 40.000.000 (σε φπα)

Αλλά ακούγετε ώραιο πως να το κάνουμε

sotos65
25-05-09, 21:16
Έχουν κάτι παραπάνω από 350000 (http://www.satleo.gr/content/view/1696/1/) συνδρομητές, με έσοδα κάπου στα 210.000.000€ ετησίως (εκ των οποίων το 30% είναι ακαθάριστα κέρδη). Με λίγα λόγια ισχυρίζονται ότι όσοι βλέπουν παράνομα είναι περίπου όσοι και οι συνδρομητές τους (έτσι προκύπτουν τα 40.000.000€ του ΦΠΑ) και ότι ΟΛΟΙ αυτοί θα ήταν συνδρομητές αν δεν έβλεπαν παράνομα! Υπολογισμοί του κwλου δηλαδή, αντίστοιχης αξίας με αυτούς που κάνουν οι RIAA και MPAA για να υπολογίσουν τα "χαμένα" κέρδη τους από το "παράνομο" downloading mp3 και ταινιών...

@ ADSLgr.com All rights reserved.