PDA

Επιστροφή στο Forum : VoIP χωρίς PC



stemi
19-01-06, 02:46
Λίγο πολύ έχει ξανασυζητηθεί το θέμα αλλά δεν μπορώ να βγάλω εύκολα άκρη:cry: Ένας φίλος, μου έχει φάει … το κεφάλι από τότε που είδε τη διαφήμιση της altec και θέλει να του εγκαταστήσω το i-call pack. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχει ούτε θέλει PC! :lamer Άρα το i-call pack δεν του κάνει. Η λύση είναι ADSL γραμμή + router + modem + ATA;
Βρήκα αυτό το προϊόν: http://www.avm.de/en/index.php3, http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=6761.
Μου φαίνεται καλό αλλά λίγο ακριβούτσικο (191 Euro). Θα κάνει τη δουλειά που θέλω; Ξέρετε κανένα άλλο προϊόν; Θα δουλεύει με την i-call;

Ευχαριστώ.

Sorry αν είναι τετριμμένο το ερώτημα! :(

Aegean24
19-01-06, 12:31
μπορεις εναλλακτικα να παρεις ATA Linksys Pap2 (καμια 80αρια απο ελλαδα) και να κανεις τη δουλεια σου... δες στη σελιδα https://www.cybershops.gr/cgi-bin/ncommerce3/CategoryDisplay?cgmenbr=271&cgrfnbr=231636 τα προιοντα που προτεινει η ιδια η altec για voip

euri
19-01-06, 12:55
Και οι ρυθμίσεις των modem/router, ATA πώς θα γίνονται χωρίς PC; Ο έλεγχος και η παρακαλούθηση της γραμμής πώς θα γίνονται;

stemi
19-01-06, 13:52
Οι παραπάνω συσκευές θέλουν όμως ξεχωριστό modem και router, έτσι δεν είναι; Ενώ της AVM τα έχει ενσωματομένα.
Τώρα για τις ρυθμίσεις, δεν μπορώ να το ρυθμίσω με το PC μου και μετά να λειτουργεί χωρίς PC;

Aegean24
19-01-06, 16:36
Οι παραπάνω συσκευές θέλουν όμως ξεχωριστό modem και router, έτσι δεν είναι; Ενώ της AVM τα έχει ενσωματομένα.
Τώρα για τις ρυθμίσεις, δεν μπορώ να το ρυθμίσω με το PC μου και μετά να λειτουργεί χωρίς PC;

Ναι αλλα το modem/router θα το παρεις λογικα ετσι και αλλιως απο τη συνδεση adsl που θα κανεις...οποτε γιατι να δωσεις τοσα λεφτα για το αλλο, ενω με πολυ λιγοτερα μπορεις να κανεις τη δουλεια σου (και εγγυημενα μιας και πολλοι χρηστες εχουν τις παραπανω συσκευες και τις χρησιμοποιυν κανονικα)?

Οσον αφορα το setup το κανεις μια φορα με τον δικο σου υπολογιστη και μετα δεν χρειαζεται κατι αλλο!!

Lefh
19-01-06, 17:25
Πάντως θα χρειαστεί σίγουρα ένας υπολογιστής (π.χ. λαπτοπ) για την ρύθμιση του ADSL και του ΑΤΑ adapter....

Για όσους ενδιαφέρονται το e-shop έφερε τον PAP2 σε 74 Ευρώ με ΦΠΑ:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615047

Aegean24
19-01-06, 18:27
Πάντως θα χρειαστεί σίγουρα ένας υπολογιστής (π.χ. λαπτοπ) για την ρύθμιση του ADSL και του ΑΤΑ adapter....

Για όσους ενδιαφέρονται το e-shop έφερε τον PAP2 σε 74 Ευρώ με ΦΠΑ:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615047

καλα εκανε το eshop...γιατι τα αλλα που ειχε ηταν πανακριβα αλλα και γιατι το δινει στη χαμηλοτερη τιμη της αγορας!!

alefgr
20-01-06, 01:31
Δεν έχω καταλάβει γιατί το eShop αγνοεί (ή σνομπάρει) την σειρά SPA αφού είναι και αυτά της Linksys. Σήμερα που πήρα ένα 3000, δεν υπήρχε πουθενά το λογότυπο Sipura στο case, αλλά είχε το σήμα της Linksys και της Cisco.

Aegean24
20-01-06, 15:40
Ισως να το φερουν και αυτο...ποιος ξερει...η δεν πουλανε τα αλλα που εχουν..η καποιος διαβαζει το fourm και βλεπει τι ΑΤΑ αγοραζει η πλειοψηφια!!

alexis2044
25-01-06, 17:23
Χαιρετω,

Θελω να ρωτησω αν μπορω με καποιο hardware, να μιλαω με καποιον φιλο μου μεσω ιντερνετ χωρις ανοιχτο pc, χωρις φυσικα χρεωση. Δηλαδη οτι κανει το skype οταν μιλας απο pc σε pc, χωρις ομως το pc.:-k

Γινεται λοιπον? Και αν ναι με τι hardware και κοστος?

Να σημειωσω εχουμε και οι δυο USR 9106.

Ευχαριστω!:thumbsup1

alefgr
25-01-06, 17:31
Η λύση είναι μία. SIP τηλέφωνο ή SIP ATA συσκευή και πάνω της ένα κανονικό τηλέφωνο.

Το κόστος από 50 € και πάνω.

Aegean24
25-01-06, 17:33
Θα χρειαστεις καποιο ΑΤΑ (Analog Telephone Adapter) το οποιο το συνδεεις σε μια ethernet του modem/router και σου βγαζει 1-2 θυρες τηλεφωνου στις οποιες βαζεις το σταθερο σου τηλεφωνο. Τη ρυθμιση την κανεις μεσω web interface και μετα μιλας απλως σηκωνοντας το ακουστικο (χωρις το pc να ειναι ανοικτο). Για ΑΤΑ δες εδω:https://www.cybershops.gr/cgi-bin/ncommerce3/CategoryDisplay?cgmenbr=271&cgrfnbr=231636

alexis2044
25-01-06, 17:59
Δηλαδη μου λετε οτι αν παρουμε και οι δυο το pap2 θα μπορουμε να κανουμε κλησεις μεταξυ μας σαν σε μισθωμενη γραμμη? Σιγουρα γινεται κατι τετοιο?

(Δεν εννοω τιποτα icall pack και τετοια. Απλα κλησεις μεταξυ μας)

vasilisvagr
25-01-06, 19:10
Καλησπερα και απο μενα,νεος στο forum και λιγο ασχετος,λοιπον εχω tellas dsl 384 και ενδιαφερομαι για τηλεφωνηματα voip μεσω skype ή κατι αλλο με κλειστο το pc,τι θα πρεπει να κανω?

aragorn
25-01-06, 20:22
Καλησπερα και απο μενα,νεος στο forum και λιγο ασχετος,λοιπον εχω tellas dsl 384 και ενδιαφερομαι για τηλεφωνηματα voip μεσω skype ή κατι αλλο με κλειστο το pc,τι θα πρεπει να κανω?

Πρέπει να προμηθευτείς ΑΤΑ, δεν ξέρω αν υπάρχει συμβατότητα με skype (υπάρχει με voipbuster όμως).

Το μεγάλο σου πρόβλημα όμως είναι η γραμμή σου. Με 384 από τον ΟΤΕ είναι λίγο δύσκολο να μιλήσεις μέσω ΙΡ...

Υπάρχει και η λύση μέσω του 8002003864 της HOL, το οποίο για να το χρησιμοποιήσεις πρέπει να ενεργοποιήσεις έναν λογαριασμό e-voice. Είναι ακριβότερο, αλλά χρεώνει ανά δευτερόλεπτο, είναι φθηνότερο από τον ΟΤΕ και χρησιμοποιείς την τηλεφωνική γραμμή σου χωρίς την ανάγκη adsl. Η ποιότητα της συνομιλίας είναι πολύ καλή.

nrg_polini
25-01-06, 20:25
Παιδια σαν να κανετε καποιο λαθος... αν παρει ΑΤΑ πως θα πληκτρολογει τα γραμματα που αντιστοιχουν στο username? Εκτος εαν χρησιμοποιει το evoice ή το icall τα οποια σου δινουν αριθμο χρηστη με νουμερα, γινεται ομως να καλεσεις απο το ΑΤΑ χρησιμοποιωντας αυτα τα νουμερα?

Aegean24
25-01-06, 23:38
Παιδια σαν να κανετε καποιο λαθος... αν παρει ΑΤΑ πως θα πληκτρολογει τα γραμματα που αντιστοιχουν στο username? Εκτος εαν χρησιμοποιει το evoice ή το icall τα οποια σου δινουν αριθμο χρηστη με νουμερα, γινεται ομως να καλεσεις απο το ΑΤΑ χρησιμοποιωντας αυτα τα νουμερα?

Μεσω web interface...πατας ενα κωδικο στο τηλ και σου απανταει το ΑΤΑ λεγοντας το IP Που εχει παρει...μπαινεις απο τον browser και ρυθμιζεις τα παντα. Στην πλειοψηφια ετσι γινεται.

Παρεπιπτοντως το Linksys PAP2 ξεπουλησε στο eshop: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615047

nrg_polini
25-01-06, 23:41
Δεν ξερω κανενα ΑΤΑ που να το κανει αυτο, ουτε το grandstream 486 που εχω ουτε το pap2 το κανει.

Aegean24
25-01-06, 23:59
Δεν ξερω κανενα ΑΤΑ που να το κανει αυτο, ουτε το grandstream 486 που εχω ουτε το pap2 το κανει.


Για το grandstream δεν ξερω, παντως το pap2 σιγουρα το κανει...αν πληκτρολογησεις 110# σου λεει την IP του και αν τη βαλεις στον browser μπαινεις στο menu (το οποιο παρεπιπτοντως μοιαζει εκπληκτικα με του linksys wag354ag) και κανεις τα παντα. Δες εδω:

http://greekvoip.com/forums/viewtopic.php?t=2

nrg_polini
26-01-06, 00:17
Για το grandstream δεν ξερω, παντως το pap2 σιγουρα το κανει...αν πληκτρολογησεις 110# σου λεει την IP του και αν τη βαλεις στον browser μπαινεις στο menu (το οποιο παρεπιπτοντως μοιαζει εκπληκτικα με του linksys wag354ag) και κανεις τα παντα. Δες εδω:

http://greekvoip.com/forums/viewtopic.php?t=2


Επειδη μαλλον λεμε αλλο πραγμα. Εγω λεω οτι καμια ή σχεδον καμια ΑΤΑ συσκευη δε σου δινει τη δυνατοτητα να καλεσεις ενα username καθως χρησιμοποεις σταθερο τηλεφωνο το οποιο δεν εχει γραμματα αλλα νουμερα. Εαν λες οτι το pap2 εχει αυτη τη δυνατοτητα, πως ακριβως γινεται?

Web interface εχουν τα περισσοτερα ΑΤΑ's.

Aegean24
26-01-06, 00:22
Επειδη μαλλον λεμε αλλο πραγμα. Εγω λεω οτι καμια ή σχεδον καμια ΑΤΑ συσκευη δε σου δινει τη δυνατοτητα να καλεσεις ενα username καθως χρησιμοποεις σταθερο τηλεφωνο το οποιο δεν εχει γραμματα αλλα νουμερα. Εαν λες οτι το pap2 εχει αυτη τη δυνατοτητα, πως ακριβως γινεται?

Web interface εχουν τα περισσοτερα ΑΤΑ's.

ναι σορρυ...εχεις δικιο....μπερδευτηκα.....μαλλον δεν παιζει κατι τετοιο!

nrg_polini
26-01-06, 00:26
ναι σορρυ...εχεις δικιο....μπερδευτηκα.....μαλλον δεν παιζει κατι τετοιο!

No probs :D Απλα δεν μπορω να καταλαβω το λογο που δεν το εχουν κανει ακομα... θα μπορουσαν στο web interface να εχουν επιλογη να βαλουμε Hot key's οπως στα σταθερα/κινητα μας, ετσι πχ στο "1" να βαλουμε τον Γιαννη στο "2" το Μητσο κ.ο.κ.

Καποιος γνωστης ας μας διαφωτησει :thumbsup1

sdikr
26-01-06, 00:32
No probs :D Απλα δεν μπορω να καταλαβω το λογο που δεν το εχουν κανει ακομα... θα μπορουσαν στο web interface να εχουν επιλογη να βαλουμε Hot key's οπως στα σταθερα/κινητα μας, ετσι πχ στο "1" να βαλουμε τον Γιαννη στο "2" το Μητσο κ.ο.κ.

Καποιος γνωστης ας μας διαφωτησει :thumbsup1

Στο sipura 3000 γίνεται ;)

alefgr
26-01-06, 01:17
Για κλήσεις από PC σε PC το i-Call είναι δωρεάν. Μιά εγγραφή χρειάζεται μόνο. Επίσης το i-Call σε σύγκριση με το Voipbuster και Sipdiscount, είναι η ελευθερία να μπορείς να λαμβάνεις κλήσεις και από μέλη άλλων δικτύων (εννοείται πάντα SIP), ενώ τα άλλα δύο είναι μόνο για τα μέλη τους και εφ' όσον τρέχεις το πρόγραμμά τους (στην περίπτωση του Voipbuster). Αν τρέχει κάποιο softphone όπως SJphone τότε τα μέλη σε βλέπουν offline και δεν μπορούν να σε καλέσουν. Μου θυμίζει κάτι σαν το Skype με την μόνη εξαίρεση ότι δουλεύει με το πρωτόκολλο SIP.

Για παράδειγμα. Στο SPA-3000 το έχω σαν register στο i-CALL ενώ μπορώ να κάνω κλήσεις σε σταθερά τηλέφωνα χρησιμοποιώντας το δίκτυο του Voipbuster και του Sipdiscount. Παράλληλα εκτός από κλήσεις που μπορώ να λάβω από το i-Call, από μέλη και μη, σαν sip:user@sip.i-call.gr, μπορώ να λαμβάνω κλήσεις απευθείας στην IP μου, σαν sip:user@<my_domain>.

Το ATA σου λύνει τα χέρια...

alefgr
26-01-06, 01:24
Στο sipura γενικά, μόνο καφέ δεν κάνεις...

sdikr
26-01-06, 01:33
Στο sipura γενικά, μόνο καφέ δεν κάνεις...

Ναι το είδα και εγώ, ντρόπη τους!! :p


spa-3000 lover!!! :cool:

nrg_polini
26-01-06, 02:01
Οποιος εχει το spa-3000 και δεν βαριεται ας call nrgpolini @voipbuster.

euri
26-01-06, 02:13
Κάπου είχα δει πώς να κάνεις κλήση από το SPA3000 κατευθείαν σε IP μέσω της αναλογικής συσκευής. Πληκτρολογείς κάπως την IP σαν 192*168*1*5 και κάτι άλλα, αλλά δεν μπορώ να ξαναβρώ το document. Το έχει κανείς;

sdn
26-01-06, 11:57
ενώ τα άλλα δύο είναι μόνο για τα μέλη τους και εφ' όσον τρέχεις το πρόγραμμά τους (στην περίπτωση του Voipbuster).

Από το PAP2 μπορείς να καλέσεις άλλους χρήστες voipbuster

nrg_polini
26-01-06, 13:51
Από το PAP2 μπορείς να καλέσεις άλλους χρήστες voipbuster

Πως???

alefgr
26-01-06, 17:33
Κάπου είχα δει πώς να κάνεις κλήση από το SPA3000 κατευθείαν σε IP μέσω της αναλογικής συσκευής. Πληκτρολογείς κάπως την IP σαν 192*168*1*5 και κάτι άλλα, αλλά δεν μπορώ να ξαναβρώ το document. Το έχει κανείς;

Μια καλή ιδέα για LAN δίκτυα είναι να βάλεις στο Dial Plan <#9,:192.168.1.>x. και έτσι θα πληκτρολογείς κάθε φορά μόνο το #9 και το τελευταίο νούμερο της IP, της συσκευής που θέλεις να καλέσεις.

alefgr
26-01-06, 17:36
Από το PAP2 μπορείς να καλέσεις άλλους χρήστες voipbuster

Καλή ερώτηση... Δεν το έχω καταφέρει. Μάλλον πρέπει να τρέχεις οπωσδήποτε το πρόγραμμά τους, γιατί αλλιώς τα υπόλοιπα μέλη σε βλέπουν offline... :thumbdown

sdikr
27-01-06, 00:29
Οποιος εχει το spa-3000 και δεν βαριεται ας call nrgpolini @voipbuster.

Συγνώμη που αργήσα να απαντήσω, βρήκα γιατί εχθες δεν μου δούλευε το speeddial

Αν θέλεις να δοκιμάσουμε εδώ είμαι

nrg_polini
27-01-06, 00:53
Συγνώμη που αργήσα να απαντήσω, βρήκα γιατί εχθες δεν μου δούλευε το speeddial

Αν θέλεις να δοκιμάσουμε εδώ είμαι

Για δοκιμασε...

sdikr
27-01-06, 01:03
Για δοκιμασε...

είσαι μέσα μεσώ ΑΤΑ ή του προγράμματος;
με ποιο sip sip or sip1;

nrg_polini
27-01-06, 01:06
είσαι μέσα μεσώ ΑΤΑ ή του προγράμματος;
με ποιο sip sip or sip1;

Με παιρνεις και ειναι νεκρη η γραμμη? στο connectionserver.voipbuster.com ειμαι. Μισο να βαλω το sip1 που σιγουρα υποστηριζει voip-in και κανω edit ;)


edit Ετοιμος :D

sdikr
27-01-06, 01:16
Δυστηχώς δεν δούλεψε :(

Ενώ σε δοκιμή με άλλον sip provider δουλέυει,

Μεσα απο το syslog, βλέπω οτι στέλνει κανονικά το username@sip1.voipbuster.com, αλλά μετά απο λίγο πέρνω μήνυμα "SIP/2.0 400 Bad request<013><010>Via: SIP/2.0/UDP "

nrg_polini
27-01-06, 01:17
Δυστηχώς δεν δούλεψε :(

Ενώ σε δοκιμή με άλλον sip provider δουλέυει,

Μεσα απο το syslog, βλέπω οτι στέλνει κανονικά το username@sip1.voipbuster.com, αλλά μετά απο λίγο πέρνω μήνυμα "SIP/2.0 400 Bad request<013><010>Via: SIP/2.0/UDP "


Ισως ακομα να μην υποστηριζουν το p2p ! Δουλευει μηπως με evoice icall sipdiscount?

sdikr
27-01-06, 01:23
το evoice έχει αριθμους, όπως και το Icall, για το sipdicount δεν γνωρίζω

nrg_polini
27-01-06, 01:38
το evoice έχει αριθμους, όπως και το Icall, για το sipdicount δεν γνωρίζω

Συνδεθηκα με το icall 707 000 5600 για δοκιμασε...

sdikr
27-01-06, 01:50
τώρα δεν μπορώ να κάνω Login στο i-call :(

nrg_polini
27-01-06, 01:52
τώρα δεν μπορώ να κάνω Login στο i-call :(

Παντως δουλεψε! Εκανα login στο icall με το handytone 486 και πηρα απο το x-lite οπου ημουν logged in με evoice και καλουσε κανονικα! Πηρα ετσι : sip:7070005600@i-call.gr .

sdn
27-01-06, 14:45
Σύντομα θα λειτουργεί και με voipbuster. Σε γράμμα που μου έστειλαν έλεγαν ότι σύντομα θα υποστηρίζει P2P calls


Πάντως voipbuster 2 voipbuster είναι ΟΚ με PAP.

deos24
27-01-06, 15:41
Καλησπερα και απο μενα,νεος στο forum και λιγο ασχετος,λοιπον εχω tellas dsl 384 και ενδιαφερομαι για τηλεφωνηματα voip μεσω skype ή κατι αλλο με κλειστο το pc,τι θα πρεπει να κανω?
Δες εδώ για το πολύ καλό και σχετικά οικονομικό LinkSys PAP2 (αναλυτική παρουσίαση!):
http://greekvoip.com/forums/viewtopic.php?t=2

sdikr
27-01-06, 16:16
Ποιός ο λόγος για να πάει σε άλλο site για να δεί κάτι που υπάρχει καλύτερο εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25819)

deos24
27-01-06, 16:23
Για παρουσίαση μίλησα, όχι για ρυθμίσεις....
Anyway....

nrg_polini
27-01-06, 18:06
Σύντομα θα λειτουργεί και με voipbuster. Σε γράμμα που μου έστειλαν έλεγαν ότι σύντομα θα υποστηρίζει P2P calls


Πάντως voipbuster 2 voipbuster είναι ΟΚ με PAP.

Πως γινεται με το pap να καλεις αλλο χρηστη με voipbuster?

sdn
27-01-06, 21:37
Πως γινεται με το pap να καλεις αλλο χρηστη με voipbuster?

Πας στο user -> speed dial settings και ορίζεις τον χρήστη που θέλεις να καλέσεις. Μετά πατάς από το 2 έως το 9 ανάλογα με το ποιόν έχεις βάλει που και αυτό είναι.

123456789
27-01-06, 23:08
Κάπου είχα δει πώς να κάνεις κλήση από το SPA3000 κατευθείαν σε IP μέσω της αναλογικής συσκευής. Πληκτρολογείς κάπως την IP σαν 192*168*1*5 και κάτι άλλα, αλλά δεν μπορώ να ξαναβρώ το document. Το έχει κανείς;

http://www.sipura.com/support/spa3000faq/index.htm

για περισσότερα δες στο sipura subforum του voxilla.com έχει και πολλά ωραία παραδείγματα.

alefgr
28-01-06, 05:18
Πάντως voipbuster 2 voipbuster είναι ΟΚ με PAP.

Σίγουρα θα εννοείς με το δικό τους πρόγραμμα γιατί χωρίς αυτό δεν μπορούν να μιλήσουν 2 χρήστες του VB μεταξύ τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.