PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες Conn-x



skiouras
24-05-09, 20:15
Πριν από 4 μέρες ενεργοποιήθηκα στον ΟΤΕ (8mbps αορίστου) και έχω κάποιες απορίες. Όσες φορές και αν έχω κάνει reboot το modem (πάνω από 30) κάθε φορά κουμπώνει στα 4352 kbps. Ούτε πάνω ούτε κάτω!!! Λες και έχει "κλειδώσει" αυτή η ταχύτητα και δεν κουνιέται από κάτι πιο πάνω από εμένα. Στη 4thnet που ήμουν η ταχύτητα κάθε φορά που έκανα reboot ήταν διαφορετική. Δε μπορεί με τίποτα να συγχρονίσει το modem αν επιλέξω ADSL2+ ή ADSL2. Πρέπει να επιλέξω το (adsl2+ ή adsl2 multi mode) οπότε και συγχρονίζει σε ADSL_G.dmt modulation.
Σε γενικές γραμμές είμαι περισσότερο ικανοποιημένος απο ΟΤΕ σε σύγκριση με forthnet που είχα πρίν. Με συνέδεσαν σε 2,5 ώρες μετά την αίτησή μου!!!! Έχω πολύ καλά ping times (από 6 - 17) στα περισσότερα routes σε Ελλάδα. Αρκετές φορές βλέπω στον pingplotter packet loss ~20% στο 1o gateway 80.106.108.36 (o bbras δεν είναι αυτός; υπάρχει περίπτωση να αλλάξει από μόνος του ή να τον αλλάξω εγώ), το οποίο gateway δεν αλλάζει ακόμα και μετά από reboot.
Υποψιάζομαι οτι το θέμα της ταχύτητας (4352 kbps) είναι θέμα πρωτοκόλλου και ίσως να έχουν κάνει κάποιο λάθος στο πώς με έχουν δηλώσει στο DSLAM. Η τεχνική υποστήριξη είναι το 1242?? Δουλεύει τα σαββατοκύριακα;

tsek
25-05-09, 19:21
Η τεχνική υποστήριξη είναι το 1242?? Δουλεύει τα σαββατοκύριακα;

Ναι,και έχει γίνει 24ωρο πλέον.

Fragkiskos.K
17-06-09, 10:31
Δέν νομίζω να είναι το BBRAS αυτό. Σε κάποια traceroute δεν μου εμφανίστηκε η IP που αναφέρεις. Πιθανόν να είναι κάποιο router της Otenet. Δεν μπορεί να γίνει κάποια αλλαγή σε αυτό.

iVTec
18-06-09, 19:57
Καλησπέρα, ερώτηση για Conn-X για να μην ανοίγω νέο θέμα...

Εντός των ημερών θα κάνω αίτηση για Conn-X talk 24/7 (τώρα έχω τηλέφωνο OTE και net από Forthnet)...Μπορώ να επιλέξω ποιό router θα μου στείλουν ή δεν παίζει κάτι τέτοιο;

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x-adsl/-modems/cos_cat_003-cos_subcat_100-cspiti_connx_adsl_ensirm_modems-p1.html

Μέχρι στιγμής ακούω καλά λόγια για το BAUTEC, αλλά δε με χάλαγε να στείλουν το Thomson...

makis09
18-06-09, 20:09
Κι εγώ έκανα την ίδια αίτηση πριν 2 μέρες και ζήτησα να μου στείλουν το ασύρματο Thomson στη μισή τιμή και μου απάντησαν πως θα σημειώσουν την επιλογή μου αλλά θα κριθεί από το διαθέσιμο απόθεμα των ημερών σε ρούτερς.

Spartangr
19-06-09, 10:35
Πριν κανεις αιτηση για conn-x ψαξτο λιγο περισσοτερο γιατι πολλοι απο εμας που φυγαμε απο forthnet βλεπω οτι εχουμε αρχισει να το ξανασκεφτομαστε. Εγω προσωπικα 0 αποσυνδεσεις στη forthnet και με υψηλοτερο χρονισμο. Ειχαν αλλα στραβα αλλα ειχαν και πραγματικα τον τελευταιο χρονο τουλαχιστον πολυ σταθερο δικτυο.

iVTec
19-06-09, 10:58
Καταλαβαίνω...Όντως με 4thnet έχω αρκετά σταθερή γραμμή, από πλευράς αποσυγχρονισμών, αν και τα stats μου είναι χάλια...Όμως πάω ΟΤΕ διότι:

-Ξεκίνησα 4thnet με 9 mbps down και 1 up, αλλά σταδιακά έχω πέσει στα 4 mbps down και...400 kbsp up...:down: Θα μου πείς, μπορεί να φταίει η γραμμή σου και να μην αλλάξει τίποτα πηγαίνοντας στον ΟΤΕ...Σύμφωνοι, αλλά μπορεί και όχι. Τι έχω να χάσω?Χειρότερα δε πρόκειται να γίνει.

-Το CL-110 είναι στα τελευταία του και με Conn-X θα πάρω δωρεάν router.

-Δίνω 100+ ευρώ το δίμηνο για τηλέφωνο (ΟΤΕ, αστική χρέωση) και άλλα 40 για το net από 4thnet...Με Conn-X talk θα δίνω 100 ευρώ το δίμηνο σταθερά και δε θα χρειάζεται να περιμένω μισή ώρα στην αναμονή της 4thnet αν πάθει κάτι η γραμμή, ενώ στη φτιάχνουν και άμεσα γιατί είναι δική τους, δεν σε παραπέμπουν αλλού κ.λπ. κ.λπ...

Από κάθε άποψη (με) συμφέρει...:oneup:

DOU
20-06-09, 12:32
2mbs 16,50E? Καλα πλακα κανουνε? Ποιος θα δωσει 16,50 για να εχει 2mbs? Πανακριβος ο ΟΤΕ απο καθε αποψη.

iVTec
20-06-09, 14:31
Είναι, όντως, αλλά εγώ θα βάλω τα 8 mbps (αφού η γραμμή μου δεν είναι για παραπάνω), οπότε μου έρχεται 3 ευρώ πιό ακριβά το μήνα σε σχέση με τη Forthnet...

@ ADSLgr.com All rights reserved.