PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι φορολογιας...



cool11
24-05-09, 22:10
Ειμαι στην αγορα εργασιας καμια 10αρια χρονια, και το ετερον ήμισυ περιπου 8.
4μελης οικογενεια, και καταλαβαινει κανεις περι εξοδων κλπ κλπ
Ολα τα χρονια καναμε φορολογικη δηλωση, και ειχαμε επιστροφη φορου. Δεν ηταν κανενα ποσο, αλλα τουλαχιστον δεν πληρωναμε εξτρα φορο!

Φετος, για πρωτη φορα, καλουμαι να πληρωσω!!!!

Παιδια μιλαμε οτι ενταξει, δεν ειμαστε στη γενια των 700 ευρω, ειμαστε στη γενια των 1100 ευρω ο καθενας, ενταξει, με τουτα τα χρηματα 2 εργαζομενοι, με τετραμελη οικογενεια, ισα που επιβιωνουμε. Και απο φετος, επειδη και καλα 'ανεβηκαν' τα εισοδηματα, τριχες δηλαδη αφου μιλαμε για τις ποταπές και τιποτενιες κλασικες αυξησεις κατω και απο τα ορια του πληθωρισμου(πχ αυξηση 20ευρω στο μισθο σε σχεση με περυσι, χονδρικα το λεω), πρεπει να συνηθισουμε στην ιδεα οτι το κρατος, θα αρχισει να μας τα ξανα-παίρνει!

Ειλικρινα, νιωθω πολυ μ@@@ς!

Και πανω που σκεφτομουνα αν αξιζει να αναλαβω και καμια αλλη δουλιτσα να συμπληρωνω το εισοδημα, τωρα δεν μπορω να καταλαβω αν εχει νοημα τετοια κινηση, αφου το μεγαλυτερο μερος απο οσα πιθανως θα βγαζω, θα μου τα αρπαζει το κρατος!

Καλα, εχω καταλαβει οτι οι αρχοντες στην ελλαδα ειναι οσοι μπορουν να φοροδιαφευγουν, και οι υπολοιποι καθε λογης μισθωτοι που δεν μπορουν να κρυψουν τιποτε το 'πινουν' αγρια, αλλα ειλικρινα εχω παθει black out.
Να μην μιλησω για δικαιοσυνη στο φορολογικο καθεστως, γιατι ειναι μεγαλη κουβεντα....

Το θεμα ειναι, τι να κανω, και τι θα κανω απο εδω και περα καθε χρονο.
Ενταξει, ειμαι νομοταγης (=μ@@@ς της υποθεσης στην ελλαδα), βλεπω τους φοροδιαφευγοντες που το κρατος ΔΕΝ τους αγγιζει να ζουν χλιδατα κι εγω να στριμωχνομαι αγρια και για μενα και τη φαμιλια, αλλα κατι πρεπει να κανω.
Σαν τακτικη μιλαω.
Εφοσον βγαινει να πληρωσω θα πληρωσω.
Εντωμεταξυ εχουν σαν επιλεξιμες δαπανες για φορο-εκπτωση κατι γελοια πραγματα...
Ασε που τωρα που κανουν ολοι ηλεκτρονικα την δηλωση, επαψαν να εχουν και σοβαρη εκπτωση φορου, 1,5 ευρω κερδισα φετος!

Ακουω προτασεις, πρακτικες, σκεψεις επι του πρακτεου και πως αξιζει να χειριστει το θεμα ενας ανθρωπος που ειναι σε αυτη την θεση, ωστε μπορει μεν να ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξης που το ελεεινο ελληνικο κρατος του τα παιρνει παντοιτροπως γιατι στην ελλαδα την πληρωνει παντα ο χαμηλο-μιθωτος, αλλα τουλαχιστον να μη φοραω και περικεφαλαια πληρωνοντας και εξτρα φορο, λες και μας τρεχει το χρημα απο τις τσεπες....

Και καμια προταση, αν υπαρχει, για χειρισμο εξτρα απασχολησης και πως μπορει να μας μεινει απο τη δραστηριοτητα αυτη κανα φραγκο στην τσεπη...εκτος κι αν αυτο γινεται μονο με 'μαυρα' λεφτα οποτε παει αλλου η βαλιτσα...

Και μην ξεχνατε οι χαμηλομισθοι της ελλαδας! Η 'φορολογικη συνειδηση' που λεει κι η διαφημιση του υπουργειου οικονομικων, αφορα μονο τους φτωχους της μπανανίας, καθως οι 'μεγαλοι' μενουν παντα στο απυροβλητο και επιβραβευονται κιολας...

pakitis
24-05-09, 22:37
Εμένα πάλι μου είπε ο λογιστής (δεν έχει έρθει ακόμη η φορολογική ενημερότητα) ότι επειδή πήρα πέρυσι το αμάξι της μετρητοίς κι όχι με δόσεις, θα πληρώσω φόρο γύρω στα 600€. Δεν πήρα κανά τζετ, 14.000 έκανε τα οποία τα έβαλα όλα από την τσέπη μου την οποία γέμιζα σιγά σιγά εδώ και 12 χρόνια! Δηλαδή σου λέει το κράτος, δεν έχεις χρήματα, βάλε δόσεις, τις οποίες δόσεις άμα βάλεις, πάλι τόκους δεν πληρώνεις από 'κει; Είναι η 5η (συνεχόμενη) φορά που κάνω δήλωση, οι προηγούμενες 4 ήταν όλες μηδενικές. Τώρα για να δούμε...

xmperop1
25-05-09, 00:04
Ειμαι στην αγορα εργασιας καμια 10αρια χρονια, και το ετερον ήμισυ περιπου 8.
4μελης οικογενεια, και καταλαβαινει κανεις περι εξοδων κλπ κλπ
Ολα τα χρονια καναμε φορολογικη δηλωση, και ειχαμε επιστροφη φορου. Δεν ηταν κανενα ποσο, αλλα τουλαχιστον δεν πληρωναμε εξτρα φορο!

Φετος, για πρωτη φορα, καλουμαι να πληρωσω!!!!

Παιδια μιλαμε οτι ενταξει, δεν ειμαστε στη γενια των 700 ευρω, ειμαστε στη γενια των 1100 ευρω ο καθενας, ενταξει, με τουτα τα χρηματα 2 εργαζομενοι, με τετραμελη οικογενεια, ισα που επιβιωνουμε. Και απο φετος, επειδη και καλα 'ανεβηκαν' τα εισοδηματα, τριχες δηλαδη αφου μιλαμε για τις ποταπές και τιποτενιες κλασικες αυξησεις κατω και απο τα ορια του πληθωρισμου(πχ αυξηση 20ευρω στο μισθο σε σχεση με περυσι, χονδρικα το λεω), πρεπει να συνηθισουμε στην ιδεα οτι το κρατος, θα αρχισει να μας τα ξανα-παίρνει!

Ειλικρινα, νιωθω πολυ μ@@@ς!

Και πανω που σκεφτομουνα αν αξιζει να αναλαβω και καμια αλλη δουλιτσα να συμπληρωνω το εισοδημα, τωρα δεν μπορω να καταλαβω αν εχει νοημα τετοια κινηση, αφου το μεγαλυτερο μερος απο οσα πιθανως θα βγαζω, θα μου τα αρπαζει το κρατος!

Καλα, εχω καταλαβει οτι οι αρχοντες στην ελλαδα ειναι οσοι μπορουν να φοροδιαφευγουν, και οι υπολοιποι καθε λογης μισθωτοι που δεν μπορουν να κρυψουν τιποτε το 'πινουν' αγρια, αλλα ειλικρινα εχω παθει black out.
Να μην μιλησω για δικαιοσυνη στο φορολογικο καθεστως, γιατι ειναι μεγαλη κουβεντα....

Το θεμα ειναι, τι να κανω, και τι θα κανω απο εδω και περα καθε χρονο.
Ενταξει, ειμαι νομοταγης (=μ@@@ς της υποθεσης στην ελλαδα), βλεπω τους φοροδιαφευγοντες που το κρατος ΔΕΝ τους αγγιζει να ζουν χλιδατα κι εγω να στριμωχνομαι αγρια και για μενα και τη φαμιλια, αλλα κατι πρεπει να κανω.
Σαν τακτικη μιλαω.
Εφοσον βγαινει να πληρωσω θα πληρωσω.
Εντωμεταξυ εχουν σαν επιλεξιμες δαπανες για φορο-εκπτωση κατι γελοια πραγματα...
Ασε που τωρα που κανουν ολοι ηλεκτρονικα την δηλωση, επαψαν να εχουν και σοβαρη εκπτωση φορου, 1,5 ευρω κερδισα φετος!

Ακουω προτασεις, πρακτικες, σκεψεις επι του πρακτεου και πως αξιζει να χειριστει το θεμα ενας ανθρωπος που ειναι σε αυτη την θεση, ωστε μπορει μεν να ειναι ο τελευταιος τροχος της αμαξης που το ελεεινο ελληνικο κρατος του τα παιρνει παντοιτροπως γιατι στην ελλαδα την πληρωνει παντα ο χαμηλο-μιθωτος, αλλα τουλαχιστον να μη φοραω και περικεφαλαια πληρωνοντας και εξτρα φορο, λες και μας τρεχει το χρημα απο τις τσεπες....

Και καμια προταση, αν υπαρχει, για χειρισμο εξτρα απασχολησης και πως μπορει να μας μεινει απο τη δραστηριοτητα αυτη κανα φραγκο στην τσεπη...εκτος κι αν αυτο γινεται μονο με 'μαυρα' λεφτα οποτε παει αλλου η βαλιτσα...

Και μην ξεχνατε οι χαμηλομισθοι της ελλαδας! Η 'φορολογικη συνειδηση' που λεει κι η διαφημιση του υπουργειου οικονομικων, αφορα μονο τους φτωχους της μπανανίας, καθως οι 'μεγαλοι' μενουν παντα στο απυροβλητο και επιβραβευονται κιολας...

Σε μερικές εταιρίες που τυγχάνει να γνωρίζω ( και μάλιστα θέλουν να λέγονται και σοβαρές ) κάποια πράγματα η αύξηση δώθηκε ως εξής,μειώσανε τις κρατήσεις φόρου ώστε να φαίνεται ότι παίρνεις κάτι παραπάνω αλλά όταν κάνεις ταμείο καλείσαι να πληρώσεις γιατί ο αναλογών φόρος έχει μεγάλη διαφορά από τον παρακρατηθέντα.
Τώρα αν τα χαρτάκια σου είναι σωστά και απλά η αύξηση σε ανέβασε κλίμακα κρίμα.

nescafe
25-05-09, 00:18
To αστειο ειναι οτι μιλαμε και ζηταμε ολοι παντα για αυξησεις, αλλα για τους φορους και τις κρατησεις δεν λεμε τιποτα, δεν μας απασχολει...

Τι γινεται ομως οταν μετα απο αγωνα σου δινουν 2 αλλα με το φορο σου παιρνουν 3?

Παραδειγμα: σε οσους ειχαν καει οι ελιες με τος πυρκαγιες τους εδωσαν ενα βοηθημα 3000€... οποια εκπληξις ομως, τωρα η εφορια τους το παιρνει πισω αν το δηλωσουν! (συνεβη στους δικους μου)

cool11
25-05-09, 09:05
nescafe, εχεις δικιο οπως το θετεις.
Επρεπε να μας απασχολει περισσοτερο το θεμα της φορολογιας. Γιατι μαλλον παιζουν μαζι μας.
Σε πρηζουν, σου δινουν φραγκοδιφραγκα, και απο μεσα τους λενε 'θα στα ξαναπαρουμε πισω αλλιως, και με τοκο!'.
Μετα λεμε γιατι φτωχαινουμε.
Μολις παμε να ορθοποδησουμε πεφτει βαρυς ο πελεκυς της εφοριας, για τους χαμηλομισθους παντα μιλωντας. Οι μεγαλοι εχουν τον τροπο τους, με μας τι γινεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.