PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργος λογαριασμός από Wind-Tellas



sxbcl
25-05-09, 10:43
Την προηγούμενη βδομάδα μου ήρθε ένας λογαριασμός από την Wind-Tellas σταθερής τηλεφωνίας. Κάποια στιγμή το 2004 είχαμε κάνει μια σύμβαση για μια από τις γραμμές που έχουμε στο γραφείο για δοκιμές, χωρίς προεπιλογή φορέα.

Εδώ και αρκετό καιρό όμως στην ίδια γραμμή λειτουργεί Conn-X Talk. Στο λογαριασμό που ήρθε εμφανίζεται ότι κάναμε 2 κλήσεις μέσω Tellas. Ο μόνος τρόπος από όσο γνωρίζω για να γίνει αυτό είναι να είχαμε καλέσει χρησιμοποιώντας το πρόθεμά τους 17xx. Στο τηλεφωνικό κέντρο μας όμως είναι φραγμένη η δυνατότητα κλήσεις σε 17xx και επίσης από την ανάλυση των κλήσεων που πήρα από το καταγραφικό μας εμφανίζει τις συγκεκριμένες κλήσεις χωρίς την ύπαρξη προθέματος.

Το κόστος των κλήσεων είναι ανάξιο λόγου, αλλά με όσα βλέπω κατά καιρούς θα ήθελα να ξεκαθαρίσω το συγκεκριμένο θέμα μην υπάρξει ποιο σοβαρό πρόβλημα αργότερα. Βλέποντας διάφορες "μαμουνιές" που κάνουν οι πάροχοι θέλω να καταλάβω αν πράγματι οι κλήσεις έχουν γίνει από εμάς με τη χρήση προθέματος (πράγμα που θεωρώ απίθανο, αλλά όχι και αδύνατο) ή αν έχει γίνει καμιά περίεργη κίνηση από την Tellas.

Πως μπορείτε να εξηγήσετε το παραπάνω σκηνικό; Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη!

XARAYGH
25-05-09, 11:57
Δεν θα βρεις ακρη...κοψε τα προγραμματα...

sxbcl
25-05-09, 12:21
Δεν θα βρεις ακρη...κοψε τα προγραμματα...

Αυτό έγινε ήδη την στιγμή που πήραμε το λογαριασμό, εστάλει fax με αίτημα να διακοπεί.
Απλά αν καταλάβω ότι το έχουν χρεώσει τόσο αυτοί όσο και ο ΟΤΕ τότε θα τους πάρει και θα τους σηκώσει...

v_zalmas
25-05-09, 15:44
ειναι θεμα του οτε,χρεωσε τις κλησεις στην τελλας και η τελλας με την σειρα της σε εσας.

xmperop1
26-05-09, 01:32
ειναι θεμα του οτε,χρεωσε τις κλησεις στην τελλας και η τελλας με την σειρα της σε εσας.

Μπορείς να μας εξηγήσεις πως γίνεται κάτι τέτοιο?

DiM
26-05-09, 02:44
Θα σου πω την δικη μου εμπειρία ίσως να χουν σχέση ίσως όχι.

Είχα κάνει αίτηση στο δεύτερο phone για τελλας FULL LLU όπως γνωρίζεις θέλει 1 μηνα για να ενεργοποιηθεί. Εγώ μέσα σε μερικές μέρες για την ακρίβεια μέσα σε 3-4 μέρες εάν θυμάμαι καλά έκανα αίτηση υπαναχώρησης.

Μετά από κανένα δίμηνο μου ήρθε λογαριασμός της τελλας να πλεροσω. Όταν πείρα τηλέφωνο να ρωτήσω τι είναι αυτά που ζητάνε και δεν ήταν πολλά λιγότερα από 10 euro εάν θυμάμαι καλά μου είπαν ότι τα τηλεφωνήματα που είχα κάνει !!!. Μα τους λέω δεν ενεργοποιήθηκα πως είναι δυνατόν να μου λέτε πια τηλεφωνα έχω κάνει γιατί όντως τα είχα κάνει.

Άκου τώρα τι γίνετε, με το που πείραν την αίτηση έστειλαν στον ΟΤΕ αίτημα για προεπιλογή και ενεργοποιήθηκε σε πολύ λίγες μέρες οποτε ότι τηλέφωνο έκανα πήγαινε μέσο τελλας χωρίς να βάλω κανένα πρόθεμα. Παρότι τους έστειλα την υπαναχώρηση γρήγορα αυτοί με χρέωσαν για 15 μέρες σταθερή τηλεφωνία από το δίκτυο τους.

Εννοείτε ότι για το παραπάνω δεν ενημερώθηκα από τον πωλητή στο 13800 ούτε υπόγραψα για καμια προεπιλογή σύμφωνα με το συμβόλαιο :p

Η λογική της κομπίνας είναι απλή γιατί να χάσουμε 1 μηνα τηλεφωνήματα μέχρι να ενεργοποιηθεί η full llu, αφού με μια αίτηση στον ΟΤΕ για προεπιλογή ενεργοποιείται μέσα σε πολύ λίγες μέρες ? Αυτό έγινε ακριβώς πριν 13-14 μήνες από σήμερα, εάν άλλαξε κάτι δεν το γνωρίζω :)

sxbcl
26-05-09, 08:56
Η διαφορά με την δική μου περίπτωση είναι ότι η αίτηση έγινε το 2004 όχι για LLU αλλά για δυνατότητα κλήσης με τη χρήση προθέματος, χωρίς προεπιλογή φορέα όπως ανέφερα και αρχικά.

Η προεπιλογή δεν ενεργοποιήθηκε και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι από το 2004 μέχρι σήμερα ποτέ δεν ήρθε λογαριασμός! Ένα ίσως σημαντικό στοιχείο είναι ότι χρεωθήκαμε για 2 κλήσεις, οι οποίες και οι δύο είναι στο ίδιο τηλέφωνο στο δίκτυο της Τελλας. Απ'ότι έμαθα επίσης από τον ΟΤΕ η κλήση έχει χρεωθεί κανονικά και στον ΟΤΕ (με μηδενικό κόστος φυσικά λόγω Conn-X Talk) ......

sexrazat
26-05-09, 09:11
Η διαφορά με την δική μου περίπτωση είναι ότι η αίτηση έγινε το 2004 όχι για LLU αλλά για δυνατότητα κλήσης με τη χρήση προθέματος, χωρίς προεπιλογή φορέα όπως ανέφερα και αρχικά.

Η προεπιλογή δεν ενεργοποιήθηκε και αυτό αποδεικνύεται από το γεγονός ότι από το 2004 μέχρι σήμερα ποτέ δεν ήρθε λογαριασμός! Ένα ίσως σημαντικό στοιχείο είναι ότι χρεωθήκαμε για 2 κλήσεις, οι οποίες και οι δύο είναι στο ίδιο τηλέφωνο στο δίκτυο της Τελλας. Απ'ότι έμαθα επίσης από τον ΟΤΕ η κλήση έχει χρεωθεί κανονικά και στον ΟΤΕ (με μηδενικό κόστος φυσικά λόγω Conn-X Talk) ......

Δεν μπορεί η ίδια ακριβώς κλήση να χρεωθεί και ΟΤΕ και Tellas. Βρες πότε ακριβώς έγιναν οι δύο κλήσεις από τον αναλυτικό της Tellas και κοίτα και τον αναλυτικό του ΟΤΕ. Πάρε την Tellas και ζήτα διακοπή συμβολαίου οπότε και με 1738 δεν θα περνάς.

Γενικά αν για τον α ή β λόγο έχεις αποφασίσει να μιλάς με άλλη εταιρεία (τον ΟΤΕ εν προκειμένω) καλύτερα να διακόπτεις κάθε σχέση με την προηγούμενη εταιρεία ακυρώνοντας το συμβόλαιο και όχι μόνο την προεπιλογή. Η πολιτική των λογιστηρίων όλων αυτών των εταιρειών είναι όπου σε βρω μπόσικο σου πετάω το μπαλάκι και τρέχα εσύ να αποδείξεις ότι έχεις δίκιο.

Πάντως κάποια στιγμή στο παρελθόν η Tellas είχε γυρίσει όλους όσους είχαν επιλογή μαζί της σε προεπιλογή χωρίς φυσικά να τους ενημερώσει.

Elfmeterkiller
26-05-09, 12:15
Πάρε απλά ένα τηλέφωνο στο αρμόδιο τμήμα ή πέρνα από ένα κατάστημα να δείς τί σου χρέωσαν καλύτερα..

nEC
26-05-09, 15:28
Ολο το traffic της επιλογής φορέα (Carrier Selection) έρχεται από τον ΟΤΕ (αφού είσαι στο δίκτυο του ΟΤΕ).

Τώρα θές απο λαθος routing, θές από βλακεία του ΟΤΕ έστειλε τις κλήσεις αυτές στην ΤΕΛΛΑΣ η οποία σε χρέωσε.

Εαν ήσουν σε LLU θα μπορούσες να βρείς άκρη, αλλά σε CS δύσκολο.

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2842293&postcount=16

valen_gr
26-05-09, 17:51
Απ'ότι έμαθα επίσης από τον ΟΤΕ η κλήση έχει χρεωθεί κανονικά και στον ΟΤΕ (με μηδενικό κόστος φυσικά λόγω Conn-X Talk) ......

Υπηρχε το connx talk το 2004??

sxbcl
26-05-09, 20:57
Υπηρχε το connx talk το 2004??

Όπως ανέφερα οι "περίεργες" κλήσεις έγιναν πρόσφατα και το Conn-X talk υπάρχει μερικούς μήνες τώρα, όχι φυσικά από το 2004

sdikr
26-05-09, 20:59
Ολο το traffic της επιλογής φορέα (Carrier Selection) έρχεται από τον ΟΤΕ (αφού είσαι στο δίκτυο του ΟΤΕ).

Τώρα θές απο λαθος routing, θές από βλακεία του ΟΤΕ έστειλε τις κλήσεις αυτές στην ΤΕΛΛΑΣ η οποία σε χρέωσε.

Εαν ήσουν σε LLU θα μπορούσες να βρείς άκρη, αλλά σε CS δύσκολο.

εεεε ημάρτον δηλάδη όχι και σε αυτό να φταίει ο ΟΤΕ

nEC
26-05-09, 21:21
εεεε ημάρτον δηλάδη όχι και σε αυτό να φταίει ο ΟΤΕ

Δεν ξέρω αν φταίει και σε αυτό, αλλά σε αυτό κατά πάσα πιθανότητα ναι.

sexrazat
26-05-09, 21:36
Ολο το traffic της επιλογής φορέα (Carrier Selection) έρχεται από τον ΟΤΕ (αφού είσαι στο δίκτυο του ΟΤΕ).

Τώρα θές απο λαθος routing, θές από βλακεία του ΟΤΕ έστειλε τις κλήσεις αυτές στην ΤΕΛΛΑΣ η οποία σε χρέωσε.

Εαν ήσουν σε LLU θα μπορούσες να βρείς άκρη, αλλά σε CS δύσκολο.

Προφανώς αστειεύεσαι γιατί τεχνικά μόνο σαν αστείο μπορεί να το πάρουμε.

nEC
26-05-09, 21:47
sorry, λάθος κατάλαβα όταν μου το εξήγησαν...

η μοναδική περίπτωση λοιπόν είναι να έχει καλέσει όντως 1738-210χχχχχχ αλλά να χρεωθεί ΚΑΙ από τον ΟΤΕ (λόγω σφάλματος routing) αλλα και απο την Tellas.

βέβαια προϋποθέτει οτι ο πελάτης ΕΧΕΙ κάνει κλήσει με 1738.

@ ADSLgr.com All rights reserved.