PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού και αποσυνδέσεις



MadBrainiac
26-05-09, 10:43
Καλημέρα σε όλους,

πρίν περίπου δύο χρόνια έκανα αίτηση για Telefonet+ και αυτό ήταν περίπου ένα μήνα πρίν αρχίσω την θητεία μου. Μετά απο έξι μήνες (ναι δεν κάνω πλάκα) τελικά η Vivodi μετά απο γράμμα στην ΕΕΤΤ έκανε την εγκατάσταση στην πολυκατοικια μου και πήγα στο δίκτυο της Vivodi. Στην αρχή η γραμμή συγχρόνιζε περίπου στα 7-8 Mbit απο τα 10Mbit αλλά δεν μπορούσε να μείνει συγχρονισμένο το μόντεμ και επειδή είναι και το τηλέφωνο μαζί καταλαβένεται τι γινόταν. Τέσπα, μετά απο καμια 10αρα τηλέφωνα και αρκετό ξέχεσμα μετά μου είπανε, ξέρεις έχει πρόβλημα η γραμμή έχει θόρυβο και είσαι μακριά κλπ. ΟΚ, έστω κάντε το προφίλ να συγχρονίζει στα 6 που τουλάχιστον είναι σταθερό οριακά και άντε και να κάνει κανα ρεσετ μια στο τόσο. Οσο και γκρινιάρης να είμαι για το 20αρικο το μήνα μια χαρά είναι, δεν θέλω πολλά απλά τα email και λίγο σερφάρισμα ήθελα ούτως η άλλος. Μου λένε δεν έχουμε 6 αλλά μόνο στα 4Mbit μπορούμε να κατεβάσουμε το προφίλ..... Μετά απο πολλά νεύρα και ενώ είμαι έτοιμος με το σφυρί του Thor να κατεβάσω τους κεραυνούς του Odin στην καρκάλα του Vood, κάνω πίσω και λέω έστω και πάλι τζάμπα τηλέφωνο είναι έστω και 4 καλά είναι. Τον τελευταίο μήνα όμως αρχίζουν τα reset απο το μόντεμ να γίνονται πιο συχνά και σήμερα το πρωί πήρε το βραβείο κάθε 4-5 δεύτερα στην αρχή αλλά τώρα πάλι stable.

Τώρα όσων αφορά την γραμμή δεν μπορώ να καταλάβω είναι τόσο μα ΤΟΣΟ δύσκολο να έρθει κάποιος να κάνει μέτρηση της γραμμής. Δλδ αυτό το προνόμιο είναι μόνο για άλλες εταιρείες και όχι για την Vivodi? Εάν δλδ κάποιος τεχνικός που ήρθε και σύνδεσε την γραμμή στο κατανεμητή την μέρα της ενεργοποίησης δεν είχε κοιμηθεί καλά επειδή το προηγούμενο βράδυ είχε κοπανήσει τα Johny Black Label και πήγε με τον εγκέφαλο στο 30% της ικανοτητας του στη δουλειά και δεν ήξερε που έβαζε το κατσαβίδι του εγώ πρέπει να την πληρώσω (υπόψιν ο χαλκός στην πολυκατοικία μου είναι τριών ετών οπότε το είναι παλιός ο χαλκός δεν δένει με τίποτα)?? Και έστω είμαι Μαρουσι και μακριά απο το DSLAM έλεος το να μην μπορεί να πιάσω 8 σταθερά.

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω με την όλη φάση, είμαι υπομονετικός τύπος και δεν ζητάω πολλά, απλά να πάρω κατα ένα 50% αυτά που πληρώνω γιατι στην Ελλάδα το θέμα DSL έχει γίνει πληρώνουμε διπλάσια απο αυτό που παίρνουμε. Και μερικες φορές σκέφτομαι, τι καλά που θα ήταν εάν μας λέγανε ξέρεις πληρώνεις Χ αλλά επειδή σου δίνουμε Χ/2, θα πληρώσεις και εσύ το Χ/2 αντί για Χ. Δεν θα ήταν υπέροχο πράγμα?

Και επειδή σας ζάλισα με την ιστορία μου, και πάλι μια θερμή καλημέρα σε όλους τους συμπονούντες πελάτες της Vivodi.

prodromosfan
26-05-09, 15:01
Πώς θα αντιμετωπίζατε το εξής θέμα

θα άλλαζα πάροχο.

blkik
27-05-09, 00:08
1) Αλλαγή Modem
2) Πρήξιμο να έρθουν να το κοιτάξουν
3) Αλλαγή εταιρείας

Catchphrase
27-05-09, 10:38
Γιατί δεν ποστάρεις τα χαρακτηριστικά της γραμμής, μέσα από το vood

MadBrainiac
27-05-09, 11:31
Γιατί δεν ποστάρεις τα χαρακτηριστικά της γραμμής, μέσα από το vood

Modem Status

Connection Status Connected
Us Rate (Kbps) 927
Ds Rate (Kbps) 4605
US Margin 8
DS Margin 6
Trained Modulation ADSL2Plus
LOS Errors 0
DS Line Attenuation 35
US Line Attenuation 21
Peak Cell Rate 2186 cells per sec
CRC Rx Fast 84
CRC Tx Fast 0
CRC Rx Interleaved 0
CRC Tx Interleaved 0
Path Mode Interleaved
DSL Statistics

Near End F4 Loop Back Count 0
Near End F5 Loop Back Count 0

Catchphrase
27-05-09, 13:33
Αμέσως λοιπόν φαίνεται ότι με τα 6 db που είναι ο θόρυβος, λογικό είναι να έχεις προβλήματα και φυσικά να μην μπορούνε να σε κλειδώσουν πιο ψηλά. Το μόνο που θα μπορούσαν να κάνουν για να μην έχεις αποσυνδέσεις είναι να σου κλειδώσουν το DS Margin από τα 6 στα 9, αλλά η ταχύτητά σου θα πέσει ακόμα περισσότερο.

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι με Attenuation 35 θα μπορούσες να συγχρονίζεις πιο ψηλά, εφόσον δεν είχε τόσο θόρυβο η γραμμή σου

MadBrainiac
27-05-09, 17:07
Αμέσως λοιπόν φαίνεται ότι με τα 6 db που είναι ο θόρυβος, λογικό είναι να έχεις προβλήματα και φυσικά να μην μπορούνε να σε κλειδώσουν πιο ψηλά. Το μόνο που θα μπορούσαν να κάνουν για να μην έχεις αποσυνδέσεις είναι να σου κλειδώσουν το DS Margin από τα 6 στα 9, αλλά η ταχύτητά σου θα πέσει ακόμα περισσότερο.

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι με Attenuation 35 θα μπορούσες να συγχρονίζεις πιο ψηλά, εφόσον δεν είχε τόσο θόρυβο η γραμμή σου

Το θέμα είναι οτι δεν θα μπορούσε να έρθει κάποιος να δεί οτι έχει πρόβλημα η γραμμή με έναν έλεγχο και να βρούν κάποιο τρόπο να το βελτιώσουν ή έστω να κάνω ενα αίτημα για καινούρια γραμμή? Μου είπαν οτι για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει να γίνει δήλωση βλάβης μόνο οταν το bandwidth πέσει κάτω απο 1Mbit.

chal_4
27-05-09, 18:24
Δήλωση βλάβης γίνεται αν πέσει κάτω απο 2 mbit.
Τεχνικός δύσκολα θα έρθει στο χώρο σου, αφού αν είναι θέμα καλωδίωσης ή Dslam ή msam (κάπως έτσι λέγεται) θα το δουν από την εταιρεία (με μετρήσεις από την άλλη άκρη της γραμμής)
Αυτό δε σημαίνει ότι δεν το χουν βρει μέχρι τώρα... Αν δεις ότι τραβάει πολύ άλλαξε πάροχο να ησυχάσεις. Βαβαιώσου βέβaια ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην εσωτερική σου καλωδίωση

pullman
28-05-09, 01:23
Δήλωση βλάβης γίνεται αν πέσει κάτω απο 2 mbit.
Τεχνικός δύσκολα θα έρθει στο χώρο σου, αφού αν είναι θέμα καλωδίωσης ή Dslam ή msam (κάπως έτσι λέγεται) θα το δουν από την εταιρεία (με μετρήσεις από την άλλη άκρη της γραμμής)
Αυτό δε σημαίνει ότι δεν το χουν βρει μέχρι τώρα... Αν δεις ότι τραβάει πολύ άλλαξε πάροχο να ησυχάσεις. Βαβαιώσου βέβaια ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην εσωτερική σου καλωδίωση

δήλωση γίνετε αν πέσεις κάτω από 1 γιατί φίλε μου σου δίνουνε από 1~24 και πάλι και κάτω από 1 να πέσει δεν είναι σίγουρο ότι θα αλλάξει απερχόμενο

MadBrainiac
28-05-09, 09:59
για Μαρουσι τι θα προτείνατε εάν ήταν να αλλάξω πάροχο?

Catchphrase
28-05-09, 12:12
Ακόμα και αν αλλάξεις πάροχο, θα έχεις τον ίδιο βρόχο (που δημιουργεί το πρόβλημα).

Αν ζητήσεις ανενεργό βρόχο, τότε δεν είναι σίγουρο ότι αυτός που θα σου δώσουν είναι καλύτερος από αυτόν που έχεις τώρα. Θα μπορούσε μάλιστα να είναι χειρότερος.

Αν λοιπόν δε θέλεις πολλά, όπως γράφεις παραπάνω στο αρχικό σου μήνυμα, κάτσε εκεί που είσαι και μην μπεις στη διαδικασία αλλαγής παρόχου που ενδέχεται να σου δημιουργήσει πολλά περισσότερα προβλήματα.

Αυτή είναι η καθαρά προσωπική μου γνώμη :)

MadBrainiac
28-05-09, 12:37
Ακόμα και αν αλλάξεις πάροχο, θα έχεις τον ίδιο βρόχο (που δημιουργεί το πρόβλημα).

Αν ζητήσεις ανενεργό βρόχο, τότε δεν είναι σίγουρο ότι αυτός που θα σου δώσουν είναι καλύτερος από αυτόν που έχεις τώρα. Θα μπορούσε μάλιστα να είναι χειρότερος.

Αν λοιπόν δε θέλεις πολλά, όπως γράφεις παραπάνω στο αρχικό σου μήνυμα, κάτσε εκεί που είσαι και μην μπεις στη διαδικασία αλλαγής παρόχου που ενδέχεται να σου δημιουργήσει πολλά περισσότερα προβλήματα.

Αυτή είναι η καθαρά προσωπική μου γνώμη :)

ok θα αφήσω όπως έχει την όλη φάση, ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον αν κάνουν καμια εργασία αναβαθμισης του βρόχου ότι κάτι θα γίνει. Αλλά για καλό και για κακό θα μιλήσω και με άλλους στην πολυκατοικία να δώ εάν και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με χαμηλές ταχύτητες ή όχι.

Catchphrase
28-05-09, 13:49
Σε περίπτωση βέβαια που οι γείτονές σου δεν έχουν πρόβλημα, τότε ή είναι τυχεροί και έχουν πάρει καλό βρόχο ή εσύ έχεις πρόβλημα με την εσωτερική καλωδίωση (από το κατανεμητή της πολυκατοικίας και πάνω) πράγμα που επίσης κανένας πάροχος δε θα σου φτιάξει.

alieus
03-06-09, 21:01
Από αποσυνδέσεις πώς πάτε; Κάθε πρωί στο πρώτο τηλεφώνημα μετά απο 20''-30'' πέφτει η γραμμή. Αργότερα στρώνει. Κανένας ομοιοπαθής; Το λύσατε; Το συνηθίσατε; Εγώ, το δεύτερο. Πάντως τηλέφωνο στη βιβο δεν παίρνω ούτε με σφαίρες:p

Catchphrase
04-06-09, 09:05
Γιατί δε στέλνεις ένα mail στο dsl-services@vivodi.gr που είναι οι τεχνικοί, εξήγησε το πρόβλημα και άστους να σε πάρουν αυτοί τηλέφωνο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.